Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u tome n

poruka: 26
|
čitano: 6.499
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u tome n".
16 godina
offline
Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u tome n

Sad će ovu vijest naši lokalni kokošari iskoristiti da dignu cijenu bar za 50%

 

Moj PC  
18 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to
Aldo kaže...

Sad će ovu vijest naši lokalni kokošari iskoristiti da dignu cijenu bar za 50%

 

Lako za to, poanta svega je da su zlatna vremena odavno prošla ili dolazi ozbiljna kriza i nestabilnost.

 

Samsung je puno manje bitan, u odnosu na TSMC koji danas ima jako široku listu "velikih naručitelja raznih čipova".Ipak žuta ekipa pokriva sve najače igrače, a kolko nosi koja ekipa eto tu je drugi link.

 

"Osim Samsunga, poskupljenja su najavili i TSMC te UMC"

 

https://www.tomshardware.com/news/amd-becomes-tsmc-third-largest-customer

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.5.2022 17:53 (rambox).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to

Aldo, kaže se klošari, ne kokošari 😆

2 godine
protjeran
offline
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to
Aldo kaže...

Sad će ovu vijest naši lokalni kokošari iskoristiti da dignu cijenu bar za 50%

 

 Na koga točno misliš?

13 godina
offline
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to
Kokošari su iz Žikine dinastije😂
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to
thermo kaže...
Aldo kaže...

Sad će ovu vijest naši lokalni kokošari iskoristiti da dignu cijenu bar za 50%

 

 Na koga točno misliš?

 Zbilja me to pitaš? Ili je retoričko pitanje?

Ako zbilja pitaš, onda je odgovor jednostavan. Svi oni koji su donedavno prodavali HDD u bulk pakiranjima po retail cijenama. Sigurno će se sami prepoznati.

 

2 godine
protjeran
offline
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to
Aldo kaže...

 Zbilja me to pitaš? Ili je retoričko pitanje?

Ako zbilja pitaš, onda je odgovor jednostavan. Svi oni koji su donedavno prodavali HDD u bulk pakiranjima po retail cijenama. Sigurno će se sami prepoznati.

 

 Pitam te ozbiljno, jer evo ako ti smatraš da je cijena nečega na tržištu prevelika, što ne otvoriš svoju distribuciju/trgovinu, smanjiš cijene i svi ćemo kupovat kod tebe? Jel može?

Ili lupetaš onako iz glave bez da imaš pojma o troškovima poslovanja istih?

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.5.2022 12:07 (thermo).
16 godina
offline
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to
thermo kaže...
Aldo kaže...

 Zbilja me to pitaš? Ili je retoričko pitanje?

Ako zbilja pitaš, onda je odgovor jednostavan. Svi oni koji su donedavno prodavali HDD u bulk pakiranjima po retail cijenama. Sigurno će se sami prepoznati.

 

 Pitam te ozbiljno, jer evo ako ti smatraš da je cijena nečega na tržištu prevelika, što ne otvoriš svoju distribuciju/trgovinu, smanjiš cijene i svi ćemo kupovat kod tebe? Jel može?

Ili lupetaš onako iz glave bez da imaš pojma o troškovima poslovanja istih?

 

 

 

 Kao što rekoh... sami će se prepoznati.

Desetljećima sam u IT struci i ne trebaš biti neki lumen da znaš usporediti cijene na domaćem i na globalnom tržištu. 
A ove pasivno agresivne mantre: "...što ti ne otvoriš..." nekom drugom to pričaj. U Hrvatskoj imamo monopol/oligopol velikih uvoznika od kojih gotovo svi ostali mali uzimaju i preprodavaju.
Hoćeš biti konkurentniji? Umjesto da budeš preprodavač i stavljaš maržu na "nabavnu" cijenu MSAN grupe, budi pravi uvoznik. Ali jednostavnije je ovako, zar ne? I meni je uglavnom jednostavnije pregristi govno i preplatiti nego se zajebavat s čekanjem da mi ista, a jeftinija roba dođe iz Njemačke, Engleske, Nizozemske... Iz tih zapadnih zemalja gdje su troškovi poslovanja očito manji... 

2 godine
protjeran
offline
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to
Aldo kaže...
Desetljećima sam u IT struci i ne trebaš biti neki lumen da znaš usporediti cijene na domaćem i na globalnom tržištu.

 bravo legendo, i mislio sam da si još jedan koji pogleda cijene na zapadu i misli da bi takve trebale biti ovdje.

Očito si veliki stručnjak za ekonomiju i misliš da hrpa poreza, davanja, 100x manje tržište, a time i manje količine nemaju veze s cijenom.

Za neke velike proizvođače IT opreme mi realno ni ne postojimo na karti, zato se kod nas ni ne prodaje hrpa "egzotične" PC opreme, a ono što dođe ima cijenu kakvu ima.

 

Cijenu diktira ponuda i potražnja te birokracija, ne postoji proizvod koji je skup, to je tvoje subjektivno mišljenje.

 

Možda će Njemac kupiti jeftinije nvme ssd nego mi, ali taj Njemac će platiti šišanje kod frizera 150-200 kn, a ti ćeš 50 kn.

Znači, postoje neka pravila koja diktiraju cijenu bilo čega.

Te fore da netko ima monopol pa nabija cijenu je teže lupetanje jer očekivati cijenu kao na zapadu je besmisleno samo po sebi.

Ne postoji proizvod koji košta svugdje jednako.

14 godina
offline
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to
Opskrbio sam se za idućih pet godina...komp, mobitel, televizori....ne kupujem više ništa.
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to
rambox kaže...
Aldo kaže...

Sad će ovu vijest naši lokalni kokošari iskoristiti da dignu cijenu bar za 50%

 

Lako za to, poanta svega je da su zlatna vremena odavno prošla ili dolazi ozbiljna kriza i nestabilnost.

 

Samsung je puno manje bitan, u odnosu na TSMC koji danas ima jako široku listu "velikih naručitelja raznih čipova".Ipak žuta ekipa pokriva sve najače igrače, a kolko nosi koja ekipa eto tu je drugi link.

 

"Osim Samsunga, poskupljenja su najavili i TSMC te UMC"

 

https://www.tomshardware.com/news/amd-becomes-tsmc-third-largest-customer

 Ma znam da cijene rastu i sve je to očekivano, no ono što me smeta je da mnogi koriste krizu za ekstra profite. Baš svaki fuckin' put je to tak bilo. Ranih 2000-tih., potres/poplava satrli tvornice RAM-a, već drugo jutro je bilo nemoguće kupiti RAM u dućanima. Lokalni kokošari instantno sav lager blokirali. Cijene su išle, karikiram, x10 gore prek noći. Pentium 4 konfiguracije s 32MB RAM-a se isporučivale za bolesne iznose. 128MB je bila neka sredina u to vrijeme prije "krize". Sjećam se i svinjarije s CD pržilicama. Dolazila je nova generacija x32 pržilica, ali nigdje u cijelom fuckin' Varaždinu nisi ju mogao nabaviti, samo 16x i dok se valjda i zadnja nije prodala, onda su najedanput sljedeći dan bile dostupne x32 i to u pola cijene. Takvih kriza i svinjarija je bilo još hrpa i nijedna nije prošla bez da se dobro unovčila. Lokalni kokošari su uvijek složno tu nastupali i realno nisu nikad bili međusobno prava konkurencija. Baš kao da su međusobno sklapali i definirali pravila igre. Razmišljao sam u jednom momentu i krenuti u smjeru prodaje i distribucije, no činilo mi se da su tu previše prljave igre u pitanju i odustao sam na samoj ideji.

16 godina
offline
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to
thermo kaže...
Aldo kaže...
Desetljećima sam u IT struci i ne trebaš biti neki lumen da znaš usporediti cijene na domaćem i na globalnom tržištu.

 bravo legendo, i mislio sam da si još jedan koji pogleda cijene na zapadu i misli da bi takve trebale biti ovdje.

Očito si veliki stručnjak za ekonomiju i misliš da hrpa poreza, davanja, 100x manje tržište, a time i manje količine nemaju veze s cijenom.

Za neke velike proizvođače IT opreme mi realno ni ne postojimo na karti, zato se kod nas ni ne prodaje hrpa "egzotične" PC opreme, a ono što dođe ima cijenu kakvu ima.

 

Cijenu diktira ponuda i potražnja te birokracija, ne postoji proizvod koji je skup, to je tvoje subjektivno mišljenje.

 

Možda će Njemac kupiti jeftinije nvme ssd nego mi, ali taj Njemac će platiti šišanje kod frizera 150-200 kn, a ti ćeš 50 kn.

Znači, postoje neka pravila koja diktiraju cijenu bilo čega.

Te fore da netko ima monopol pa nabija cijenu je teže lupetanje jer očekivati cijenu kao na zapadu je besmisleno samo po sebi.

Ne postoji proizvod koji košta svugdje jednako.

 Sve to stoji. No moja prva teza je bila: Na povećanje cijene od 20% lokalni preprodavači će reagirati s povećanjem od 50%.

Sorry, ali po meni to nije OK i ne vidim niti jedan ekonomski razlog koji bi to opravdavao. Osim čiste pohlepe.  

2 godine
protjeran
offline
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to
Aldo kaže...
Na povećanje cijene od 20% lokalni preprodavači će reagirati s povećanjem od 50%.

 Ne, lokalni preprodavači će staviti onu cijenu koja je realna, po kojoj mogu prodati, a opet zaraditi.

Ne znam zašto ne možeš shvatiti da ne određuju oni cijenu nego tržište.

 

Ne možeš ti prodavati npr. HDD od 1TB za 1500 kn, to jednostavno nije realna cijena i neće ga nitko kupiti.

Po tebi možda nije realno ni da grafičke kartice trenutno koštaju 7000 kn, e pa vidiš to je najrealnija cijena i nije tu cijenu netko izvukao iz guzice jer je pohlepan i želi zaraditi 1000%.

 

Dokle god postoji netko tko može i želi platiti tržišnu cijenu, do tada je ta cijena realna.

Sva filozofija.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.5.2022 13:36 (thermo).
16 godina
offline
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to
thermo kaže...
Dokle god postoji netko tko može i želi platiti tržišnu cijenu, do tada je ta cijena realna.
Sva filozofija.

To što kažeš je dijelom istina. 
No tema definiranja cijena je ipak dosta kompleksnija nego što misliš.

 

 

2 godine
protjeran
offline
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to

Zapravo i nije.

Ako si stavio cijenu 100 nečemu, i to se uredno prodaje, čak toliko da se odma razgrabi, ne možeš onda reći da je cijena previsoka.

Previsoka je tebi kao pojedincu koji očito nemaš novaca za tu stvar.

 

Ako si stavio cijenu 100, i to se uopće ne prodaje, znači da nešto ne štima s cijenom i ostaje ti jedino ili da sniziš cijenu ili da povučeš iz prodaje ako nemaš profila da spuštaš.

 

Uvoznik/trgovac mora naći balans između svoje zarade i uspješnosti prodaje.

16 godina
offline
Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u tome n
Sandro Vrbanus kaže...

Na krizu izazvanu koronavirusom nadovezala se ona s opskrbom i nedostatkom radne snage, pa su potom došli inflacija, rast kamatnih stopa, rat u Ukrajini i novi val pandemije u Kini.

 

...

 Evo da malo ispravim tekst, a koji nam priča bajke o tome da je virus kriv za sve;

 

 

Na krizu izazvanu od strane veleizdajnika i zločinca nadovezala se slijedeća, a koja je izazvana od istih veleizdajnika i zločinaca, pa je došla inflacija, kamate i rat izazvan od istih tih veleizdajnika i zločinaca.

 

Usput vidim neki imaju opravdanje za svako s*ranje koje im ti isti veleizdajnici i zločinci redovno serviraju, pa je tako većini potpuno normalno kad čuju po medijima slijedeće zločinačke izjave i još ih imaju obraza podržavati:

 

'prošlo je vrijeme jeftine hrane, prošlo je vrijeme jeftine energije, prošlo je vrijeme jeftinih ....'

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Moj PC  
3 0 hvala 0
2 godine
online
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to
memulica kaže...
 

'prošlo je vrijeme jeftine hrane, prošlo je vrijeme jeftine energije, prošlo je vrijeme jeftinih ....' 

tako je po cijelome svijetu i ne znam zbog čega misliš da je sad kriva vlast, ova ili ona...

najviše je kriva ljudska pohlepa..

 

nekada su djeca govorila; "moj tata je jači od tvoga tate", a danas se hvale; "moj tata ima skuplji automobil od tvoga tate". 

nekada sam/smo bio sretan kada sam igrao Crysis jedinicu na 40 FPS medium, a danas je mladima neigrivo ispod 90 FPS.

koja srednja rezolucija ?

hoću ultra high turbo, ili igra ne valja.

 

-nema žita, teško je do nafte, nemoš jeftino do plina, smanjena je isporuka/proizvodnja plemenitih metala (Better Call Putin)

 

u tome lancu opskrbe, proizvodnje, mi smo nebitni.

 

kasno smo ušli u EU, sva proizvodnja je otišla u biše države istočnog bloka koje nisu ratovale i ranije su ušle u EU.

 

kakva je situacija u svijetu, mene čudi što uopće išta izvozimo, isplaćujemo mirovine, "poklanjamo" umirovljenicima dodatke za covid, energetske dodatke...povećavaju se plaće, mirovine, na kvartalnoj razini.

 

zamisli, operiraju te ako imaš zdravstveno osiguranje i ako nigdje nigdje ne radiš besplatno, plaćaju za tebe oni koji rade i država...

*loviš s malom barkicom po moru ribu koju nisi uzgojio i j**** mater državi jer ti je plavi dizel malo poskupia.. sramota

 

ma di to ima ?

 

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.5.2022 23:23 (Zaporožac).
16 godina
offline
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to
Zaporožac kaže...

tako je po cijelome svijetu i ne znam zbog čega misliš da je sad kriva vlast, ova ili ona...

najviše je kriva ljudska pohlepa..

Ne mislim, već znam tko, zašto i kako je točno kriv. Političke i ekonomske elite su jedini krivci i konačno ih treba označiti kao potpune štetočine i zločince protiv čovječnosti. Ovom sistemu je istekao rok i treba ga što prije mijenjati.

 

Npr. tko je kriv za ovu inflaciju i nesagledive ekonomske štete? Drug Putin? Mali zeleni!? Točno se zna tko/zašto/kad je započeo printati novac kao da sutra neće postojati.

 

Npr. tko je kriv što se nekakvi čip proizvodi na 5000 km od kupaca, umjesto na 100 i zašto su odjednom blokirani/otežani lanci opskrbe.

 

Npr. tko je kriv što se poljoprivredne površine koriste za biogorivo i slične pomodne p*zdarije elita, umjesto samo za hranu.

 

Npr. tko je kriv za puste poreze na zrak tj. Svetu Molekulu, a koji su poskupili energiju i samim time sve ostalo u lancu.

 

Npr. tko je kriv za sankcije i blokiranje svega i svačega, kako se kojem feudalcu digne ona stvar na određeni datum u mjesecu, bez da se ikoga pita ili sagledaju posljedice istih na obični narod.

 

zamisli, operiraju te ako imaš zdravstveno osiguranje i ako nigdje nigdje ne radiš besplatno, plaćaju za tebe oni koji rade i država.

Radim i država mi kroz porez uzima sve više i više, pa znam da velika većina kmetova u HR jedva spaja kraj sa krajem i bit će sve gore i gore. Tako da to tvoje 'besplatno' zdravstvo možeš objesiti mačku o rep, a da ne govorim da za nekakvi specijalistički pregled ili operacije moraš čekati MJESECIMA i nadati se da ćeš preživjeti do tad.

 


*loviš s malom barkicom po moru ribu koju nisi uzgojio i j**** mater državi jer ti je plavi dizel malo poskupia.. sramota

Više ne možeš i ne smiješ loviti ni sa obale, a kamoli sa malom barkicom bez pustih birokratskih papira i maltretiranja od strane policije. To što je podmorje svo preorano od flote naših i stranih ribarica, a koje plaća ta ista država i što ribe ima sve manje, uopće više nije problem i sramota. Ja, obični kmet sam glavni problem i sramota što se usudim loviti štapom iz male barkice. 

 

Znaš kad je takva logika bila na snazi? Bila je na snazi u feudalno doba.

 

You are like Michael Jordan of being a son of a bitch!
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.5.2022 11:38 (memulica).
2 godine
neaktivan
offline
Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u tome n

Volio bih vidit frajera koji bi išao u ribe bez dozvole, a da nije stranac jer nasa policija nezna engleski...  Ali zato u dalmatinskom mistu na otoku nema vise ujutro friške ribe za kupit jer jbg tradicionalnom malom ribaru se ne isplati ic ulovit 50 100 kila ribe jer kad ulovi dio ide na gorivo dio ide na radnike i njemu ostane čuna...  Ali zato ima kocarica koja prodaje ono što nitko neće... A pod to mislim restorani i zagrepčani jer sva riba ulovljena i divlja prvo ide do zagreba jer gore je kupovna moć veća pa što neće oni vraća se nazad kmetovima... Osim možda ljeti lokalni restorani mogu parirati cijenom ali to je 2 do 3 mjeseca ostalo je zaledeno 10 puta... 

E sad ta analogija je ista i za tehniku pogotovo ako ne želiš naručit nego kupiti u lokalnom shopu. Samo su cijene brutalne... A kako smo baš lokalni Shop velikim igračima budimo sretni da ista imamo a kako je krenulo imat ćemo još i manje...  

O slučaju Kapulica je kazao. - Onaj tko razmišlja između Hajduka i Gorice i treba otići u Goricu.
 
0 0 hvala 0
2 godine
online
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to
memulica kaže...

Radim i država mi kroz porez uzima sve više i više, pa znam da velika većina kmetova u HR jedva spaja kraj sa krajem i bit će sve gore i gore. Tako da to tvoje 'besplatno' zdravstvo možeš objesiti mačku o rep, a da ne govorim da za nekakvi specijalistički pregled ili operacije moraš čekati MJESECIMA i nadati se da ćeš preživjeti do tad.

 

 

ovo boldano jednostavno nije točno.

liječnici specijalisti znaju što je hitno a što nije...

 

dođeš na hitnu, ako posumnjaju na moždani, ideš momentalno na sve pretrage...

kolega došao automobilom na Rebro, bol u prsima, ukočenost i bol u desnoj ruci, odmah ga primili, pregled, operacija, premosnice, terapija u Lipiku, danas radi, sve odmah...

 

bezbroj operacija i snimanja NIJe hitno, a ljudi od toga prave cirkus jer su samo oni bogomdani za hitan pregled.

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
16 godina
offline
Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u tome n

😱😱

Odma' trk na aliexpress naručiti kilo dvije tranzistora!! Da se nađe... 👀

Moj PC  
2 0 hvala 0
2 godine
online
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to
Solo761 kaže...

😱😱

Odma' trk na aliexpress naručiti kilo dvije tranzistora!! Da se nađe... 👀

 kilo litija i sifon sode.. 

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
16 godina
offline
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to
memulica kaže...
Znaš kad je takva logika bila na snazi? Bila je na snazi u feudalno doba.

 Necemo se mi rijesiti kmetskog mentaliteta ni za 1000 godina. 

12 godina
offline
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to
Usporedba zarade ..
AUDIOFIL
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to
Zaporožac kaže...
memulica kaže...

Radim i država mi kroz porez uzima sve više i više, pa znam da velika većina kmetova u HR jedva spaja kraj sa krajem i bit će sve gore i gore. Tako da to tvoje 'besplatno' zdravstvo možeš objesiti mačku o rep, a da ne govorim da za nekakvi specijalistički pregled ili operacije moraš čekati MJESECIMA i nadati se da ćeš preživjeti do tad.

 

 

ovo boldano jednostavno nije točno.

liječnici specijalisti znaju što je hitno a što nije...

 

dođeš na hitnu, ako posumnjaju na moždani, ideš momentalno na sve pretrage...

kolega došao automobilom na Rebro, bol u prsima, ukočenost i bol u desnoj ruci, odmah ga primili, pregled, operacija, premosnice, terapija u Lipiku, danas radi, sve odmah...

 

bezbroj operacija i snimanja NIJe hitno, a ljudi od toga prave cirkus jer su samo oni bogomdani za hitan pregled.

 Od poznanika otac došao u bolnicu bol u prsima, čekao 4 sata pregledali ga procijenili da nije hitno, on se požalio da se bol nastavlja, pozvana dežurna doktorica koja ga nije htjela pregledati još jednom jer je mislila da je sve u redu tu istu večer preminuo u bolnici....trenutno su na sudu...a ova i dalje radi normalno...ima svega kod nas ali da se ubrzalo i poboljšalo u odnosu na prije to svakako.

12 godina
offline
Re: Samsung podiže cijene čipova za do 20%, a u to
A vanka toga nema..sve med i mlijeko..🤦
AUDIOFIL
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice