Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog aviona

poruka: 30
|
čitano: 8.928
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog aviona".
13 godina
offline
Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog aviona

 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog aviona

(čekam da Drago pošalje u rusiju svoje špije i napiše jedan junački deseterac o ovom jednocilindrašu)  

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
11 3 hvala 0
8 godina
offline
Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog aviona

Nemojmo se prerano veselili i prebrzo donositi zaključke. Prvo nek započne serijsku prodaju i tad se bude vidjelo koliko bude stvarno koštao, hoće li imati probleme sa nećim. To im je praktički nov avion i čini se da neće biti tako brzo kako pišu. 

 

Sad bi ja otvorio temu za F35, avion košta previše da su čak počeli pisati da je zbog toga propao projekt itd.Jer ima razne probleme ali moje mišljenje je da je on namjerno tako skup projekt.  Trenutno je jedini avion pete generacije koji je dostupan. 

Skup je jer žele zaraditi, ne zato jer ima probleme. Ne postoji konkurencija tom avionu i ameri mogu sami diktirati cijenu, i izmišljati razloge da bude skup.  Ne kažem da nema probleme ali čini se da su ti problemi tako uveličani da se više zaradi na izvozu.

Kad Rusi počnu prodavati svoj SU75, slutim da će cijena F35 drastično pasti da bi bili konkurentni sa cijenom i sa ponudom koja se dobiva uz avion. 

 

 
1 2 hvala 0
12 godina
offline
Re: Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog av
Pozdrav T700!

Mislim da je F35 skup jer je u USAu unazad 20tak godina sve postalo skupo, a ovo je kao vrh tehnologije. Vjerojatno imaju puno dobavljača komponenti i krajnja cijena je takva kakva je.
Ista priča je bila razlog obustave proizvodnje F22.

Avion je nuđen zemljama NATO pakta, dok je recimo odbijen zahtjev za prodaju Indiji (zato su uzeli Rafale). Sumnja u razmjenu tehnologije sa Rusima/Kinezima izbacila ih je iz pozicije za kupovinu istoga. To je drugi razlog zašto ih nema više.

Lp
vicious
16 godina
moderator
offline
Re: Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog av
Ajar kaže...

(čekam da Drago pošalje u rusiju svoje špije i napiše jedan junački deseterac o ovom jednocilindrašu)  

 Na vrbi svirala+glupost.

 

 

This space for rent!
15 godina
offline
Re: Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog av
Drago kaže...

 Na vrbi svirala+glupost.

 

 

 šteta. trebali su avion nazvati Po (od Potemkin) i dodati proizvoljne znamenke (a ne samo zamijeniti sedaminpedeset) 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.7.2021 14:45 (Ajar).
16 godina
moderator
offline
Re: Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog av
Ajar kaže...
Drago kaže...

 Na vrbi svirala+glupost.

 

 

 šteta 

 

 

Možda pretjerujem, ali na osnovu do sada dostupnih informacija (kojih gotovo da nema) ovo izgleda kao one iranske makete njihovih varijanti F-22 koje su izgledale premale za bilo kakav koristan teret i bile su - makete.

 

Ovo je mali avion. Stealth s malim bočnim bayevima za oružje, nepoznatim motorom, nepoznatim kapacitetom goriva, nepoznatim radarom, nepoznatom maksimalnom brzinom.

Rusi govore o "preko 2Ma", a ima "underchin" usisnik vjerojatno DSI (divertless) tipa koji pojednostavljuje, čini laganijom i jeftinijom  izgradnju (nema pokretnih dijelova), ali u pravilu ograničava maksimalnu radnu brzinu za usis do turbine na 1,8Ma kao kod F-35 ili kinesko-pakistanskog FC-1/JF-17.

Meni se ovo čini kao "stealth" koji će morati imati vanjske tankove i drugi podvjes za oružje, tako da na kraju dobiješ nikakvu radarsku prikrivnost.

 

Osim toga, Su-57 koji je air-superiority je do sada (11 godina od prvog leta) napravljen u 2 "serijska" komada, Indija ga je odbila kupiti i povukla se iz partnerstva zbog problema u dizajnu, Kina ga ne želi, a ovo je maketa (mock-up) nečega što je kao Su-57, ali "za izvoz", znači po dizajnu već okljaštren od naprednih tehnologija.

 

Vrlo sam skeptičan.

 

This space for rent!
7 godina
offline
Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog aviona

ova peta generacija je ružna zbog stealtha, usis zraka mu je isto ružan, rep je zanimljiv a thrust vectoring odudara od pete generacije i izgleda bijedno i nakalemljeno u usporedbi sa us avionima kojima je bar dizajn konzistentan

 

još nisam vidio ljepše avione od su-27 do 35

 

tu bih završio što se izbora za miss tiče

 
2 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog av
F35 je tako skup u razvoju i proizvodnji jer je savršena krinka za izvlačenje love i financiranje drugih tajnih projekata. Stvarna lova koja je otišla u F35 je možda 5 do 10 posto do sada potrošene cifra. Ostalo je daleko od očiju javnosti.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog av

Koji su ti izvori?

 

This space for rent!
12 godina
offline
Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog aviona

Janino vrelo :)

 

Danas pitati nekoga za izvore je non bon ton.

 
7 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog aviona

Dok djeca i dalje umiru od gladi........

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog av

Pa nisam mislio trolati nego možda stvarno postoje neki vjerodostojni izvori.

 

Mislim, pravilo kod pravljenja nove generacije aviona s novim tehnologijama je da je to rupa bez dna za lovu, "sinkhole". Ima staro inženjersko pravilo da kod zrelih tehnologija poboljšanje performansi već poboljšane, zrele tehnologije za 10% traži 100% veće troškove.

 

Kad radiš nešto kao što je F-35 (u TRI varijante) gdje imaš svu silu novih tehnologija odjednom nadrobljenih u projekt, to je recept za dolarsku crnu rupu koja samo usisava.

 

 

This space for rent!
10 godina
offline
Re: Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog av
Kako mogu dati odgovor na pitanje koliko koštaju tajni projekti? Pa nije da dobivam izvještaj svako jutro na stol. Ali ajmo zdravorazumski. Ako i zanemaris sve teorije zavjere činjenica da postoje tajni projekti (Black budget projects) ostaje. Imaju ih svi pa što ne bi Ameri. Do sad razvoj F35 košta minimalno 500 milijardi dolara, a kažu da ta cifra ide i do 1500 milijardi. I začudo to nikoga tam pretjerano ne sekira. Za usporedbu novi nosač klase FORD košta "pišljivih" 13 milijardi i u kongresu se svi zbog toga hvataju za srce i padaju u nesvjest. Dakle usporedba brand new nuklearni nosač i neki avioncic koji je kao još u razvoju. Pa to i najnaivnijima treba smrditi. A za F35 se nitko ne sekira jer je savršena krinka za izvlačenje love i kako rekoh financiranje stvari daleko od očiju javnosti.
11 godina
offline
Re: Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog av
Drago kaže...

Koji su ti izvori?

 

Fundać. 

42
13 godina
offline
Re: Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog av
Zar nije bila brojka od 800 gresaka, 10 ozbiljnih, jos uvijek na F35? Švica ocito ima para za sve to.

S druge strane Rafale ide na F4, F5, F6, F7...
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.7.2021 14:38 (Mad Ant).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog av
Azmo kaže...
F35 je tako skup u razvoju i proizvodnji jer je savršena krinka za izvlačenje love i financiranje drugih tajnih projekata. Stvarna lova koja je otišla u F35 je možda 5 do 10 posto do sada potrošene cifra. Ostalo je daleko od očiju javnosti.

Pa službena vojna industrija mora živit+oružje se mora potrošit=rata mora bit.Dalje se pokriva sve ostalo, od službenih do neslužbenih projekata, ipak je to Amerika ili moderni divlji zapad.

 

Vijetnam izdarije, pa tam je zapravo ratovala vojna inustrija.S obzirom da nisu niti namjeravali pobjedit, ili realno znali su da ne mogu pobjedit eto guraj dok je išlo.Eh fučkaj ga sad, pa kaj bi Američka vojna industrija proizvodila, da im eto Vijetnamci nisu uništili oko 50% korištenih raznih helikoptera.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/fvl-dolazi-kraj-helikoptera-kakve-poznajemo/249648.aspx?page=2&jumpto=5365941&sort=asc&view=flat

AMD,........is that Epyc or what?
3 godine
neaktivan
offline
Re: Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog av
Za sada zrakoplov će koristiti isti motor koji koristi i Su-35S (Al-41F1 s vektorskim potiskom). Bit će opremljen AESA radarom koji može pratiti 30 ciljeva i istovremeno napasti 6 ciljeva. Cijena osbovnog modela 25-30 miliona $. Cijena sata leta 4.600 $. Najveća visina leta 16.500 metara. Domet s unutarnjim spremnicima 2.800 kilometara. Brzina 1,8 mah. Nosivost borbenog tereta 7.400 kilograma. Jedan veći unutarnji spremnik za naoružanje i dva dodatna bočna unutarnja spremnika. Mogućnost nošenja naoružanja i na potkrilnim nosačima. Predviđeno korištenje cjelokupnog modernog arsenala zrak-zrak i zrak-zemlja te zrak-more. Najveća dopuštena poletna težina 18 tona.
16 godina
offline
Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog aviona

A malo je jadno kad si oni doma moraju davati engleska imena kampanja i projekata i raditi ovakav show prije nego išta i započnu. Nekoć kad je bio veličanstveni CCCP, avion se radio u tajnosti i potom su ga lijepo nazvali Сухой Су-27SKM, a ameri i ostali u NATOu su onda to sebi preimenovali u nešto što znaju pročitati i izgovoriti, pa mu dali ime od milja "Flanker".

Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog aviona

Mene zanima jedno ovako malo blesavo pitanje.

Posto vidim da se delta krila primjenjuju na svim avionima novije generacije,po cemu je delta bolja od klasicnih krila,pogotovo ako znamo da se delta davno prije koristila?

Tek kada ti komarac sleti na jaja,shvatiš da se problemi ne riješavaju nasiljem!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog av

-kad imaš A4 papir.. jedino-najbolje krilo. Teoretski može biti sve osim kugle (uzgon) tj ovisi o kojoj brzini govoriš, let sjemena maslačka ili špriher, pa obilk tijela prati nešto što laici nazovu aerodinamičnost itd.. :))

 

-stvar je u brzini, kao i upravljanju, danas bez računala neće.. tj tad ne bi bili letači nego padači ili nešto kao kamen-praćka :) a to prije recimo nije bilo moguće bez računala pa tako braća right rade od biciklžice neka kockasta krila.. ne delta itd. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.7.2021 20:43 (ihush).
4 godine
neaktivan
offline
Re: Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog av
SU-57 je teški avion, a SU-75 je laki avion zamišljen da bude dopuna SU 57. Mislim da će proći puno više godina dok ne krene serijska proizvoda. Kod aviona je veoma bitno da nije curica koja zahtijeva lickanje i maženje kao F35, već da je lak za održavanje i da sat leta nije preskup. Mislim da budućnost nije u avionima kao što kaže Musk, već u dronovima.
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog av
ihush kaže...

-kad imaš A4 papir.. jedino-najbolje krilo. Teoretski može biti sve osim kugle (uzgon) tj ovisi o kojoj brzini govoriš, let sjemena maslačka ili špriher, pa obilk tijela prati nešto što laici nazovu aerodinamičnost itd.. :))

 

-stvar je u brzini, kao i upravljanju, danas bez računala neće.. tj tad ne bi bili letači nego padači ili nešto kao kamen-praćka :) a to prije recimo nije bilo moguće bez računala pa tako braća right rade od biciklžice neka kockasta krila.. ne delta itd. itd.

 Pa sto ne rade ovakve avione ili mozda rade, ali ne javno?

2 godine
protjeran
offline
Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog aviona

Bude i 'Rvatska 'vako jednog dana predstavila avion pod imenom Pat Mat '91. Nazvan po inženjerima koji su ga napravili 

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.7.2021 23:03 (Dex.amx).
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog av
pravi_covijek kaže...
ihush kaže...

-kad imaš A4 papir.. jedino-najbolje krilo. Teoretski može biti sve osim kugle (uzgon) tj ovisi o kojoj brzini govoriš, let sjemena maslačka ili špriher, pa obilk tijela prati nešto što laici nazovu aerodinamičnost itd.. :))

 

-stvar je u brzini, kao i upravljanju, danas bez računala neće.. tj tad ne bi bili letači nego padači ili nešto kao kamen-praćka :) a to prije recimo nije bilo moguće bez računala pa tako braća right rade od biciklžice neka kockasta krila.. ne delta itd. itd.

 Pa sto ne rade ovakve avione ili mozda rade, ali ne javno?

-pogledaj malo bolje :) (sorry, oko..) :))

 

-tijela i likovi, kugla je nešto okruglasto, disk slično.. - disk, leti-dalje.. jer je disk, ne kugla, osim ako perkovićka baci.. :)

-borgova kocka, kugla je nešto drugo, u vakuumu onako između galaxija može, no tu po doma ne baš, otpor, aero-nešto.. pa tako samo šmriglanje čestica zraka stvara trenje od parstotina stupnjeva itd.

-dok slični aviončići lete po saborskim klupama, dok ih daju onom nervoznom.. nećemo o imenima jer su nevažna i politikanstvo, dok je ovo čista fizika.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog av
Dex.amx kaže...

Bude i 'Rvatska 'vako jednog dana predstavila avion pod imenom Pat Mat '91. Nazvan po inženjerima koji su ga napravili 

Hajd' se još malo poseri po "'Rvatskoj", možda ti uljepša dan?!

 

Jadno, dno dna, sjedi jedan!

14 godina
offline
Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog aviona

Ja ipak smatram da je ustvari pravi prototip SU-57, a ovaj šah-mat je evolucija ili rezultat dugogodišnjih testiranja upravo nesavršenog SU-57. Valjda su zaključili što valja a što ne i konačni rezultat je SU-75, koji sam ubeđen da će u serijsku proizvodnju prije nego se predviđa.

Do You Feel Lucky...Punk ?!!
Moj PC  
0 1 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog av
Nisi u toku.
16 godina
online
Re: Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog av
Clint Eastwood kaže...

Ja ipak smatram da je ustvari pravi prototip SU-57, a ovaj šah-mat je evolucija ili rezultat dugogodišnjih testiranja upravo nesavršenog SU-57. Valjda su zaključili što valja a što ne i konačni rezultat je SU-75, koji sam ubeđen da će u serijsku proizvodnju prije nego se predviđa.

Ne može ni Su-57 u ozbiljnu proizvodnju, kamoli 75.

Mislim da neće u produkciju za manje od deset godina...

8 godina
offline
Re: Šah-mat: Rusija prikazala prototip borbenog av
Meni stealth avioni izgledaju jako lijepo, skoro kao nešto prirodno. Ne treba pretjerivati, s odgovarajućim radarima stealth je samo skupi gimmick. Amerima je poslužio u iraku i kuvajtu, poslužit će opet protiv neke trećerazredne pripizdine, ali s rusima ili kinezima neće previše. Ovo je stvar za prodaju i eventualne intervencije u susjedstvu
Ja rekoh
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice