Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priključit

poruka: 52
|
čitano: 15.640
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priključit".
15 godina
offline
Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priključit

To se oduvijek zvalo "ispravljač" ili "pretvarač" (napona/struje) ili ovisno o primjeni na uređaje s baterijama "punjač".

Adapter je došlo od engleskog AC adapter (a ustvari je riječ o DC power supplyu), no imali smo i prije hrvatske riječi za to.

 

Prestrujnik je toliko općenita riječ da uopće nema smisla.

 

Uglavnom većina govori "punjač za laptop", "punjač za mobitel". Rijetko tko govori "adapter" jer kad kažeš adapter moraš pojašnjavati na kakav adapter misliš kao što se i kaže u tekstu.

A prestrujnik neće nitko govoriti i to je to.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.3.2023 13:58 (Bitanga).
Moj PC  
34 0 hvala 0
9 godina
offline
Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priključit

Samo bih skrenuo pozornost za prestujnik da je u pitanju naponski adapter koji jednu vrijednost napona pretvara u drugu, u ovom slučaju iz 240V u 5V, 9V ili već po potrebi i da dalje u strujom krugu na izlazu iz adaptera teče el. struja koja ovisi o snazi uređaja odnosno punjenja baterije. Sjetimo se formule P= U x I ili u prijevodu snaga je jednaka umnošku vrijednosti napona i struje.

Inače, napon je taj koji stvara tijek el. struje unutar strujnog kruga, ne obratno i vrijednost struje dobijemo kao I=P/U.

Zato bi pravilniji naziv bio prenapojnik nego prestrujnik.

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.3.2023 17:19 (Thinker).
 
7 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj
Divno, krasno, jebozovno samo gdje je poanta......

Kad ce te rijeci uci u upotrebu? Nikad, bas kao niti jedna koju su smislili zadnjih 30 godina.

I osim nekog nadobudnog novinarcica koji je ponekad izusti ili napise, nitko ni nezna da postoje.

Tako ce biti i s ovim umnim izdrkavanjima.
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
20 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj
Ali, zasto je krugotok hrvatskije od kruzni tok?
 
17 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj
Thinker kaže...

Samo bih skrenuo pozornost za prestujnik da je u pitanju naponski adapter koji jednu vrijednost napona pretvara u drugu, u ovom slučaju iz 240V u 5V, 9V ili već po potrebi i da dalje u strujom krugu na izlazu iz adaptera teće el. struja koja ovisi o snazi uređaja odnosno punjenja baterije. Sjetimo se formule P= U x I ili u prijevodu snaga je jednaka umnošku vrijednosti napona i struje.

Inače, napon je taj koji stvara tijek el. struje unutar strujnog kruga, ne obratno i vrijednost struje dobijemo kao I=P/U.

Zato bi pravilniji naziv bio prenapojnik nego prestrujnik.

 

Da, mislio sam i ja to reći, ali je struka prepuna takvih nelogičnosti. Kaže se "uštekaj u struju", a ustvari je napon u utičnici sve dok nešto ne spojiš. Tek onda poteče struja.

Ustvari uštekavaš u izvor električne energije (power supply) kako si i ti rekao, a ne u struju. Struja je nešto drugo.

 

Ali i na engleskom se npr kaže AC Adapter (alternating current). Znači i kod njih se spominje struja!

 

Prenapojnik nikako nije dobro jer nije to napoj :-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.3.2023 14:28 (Bitanga).
8 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj
Ma nemate vi pojma, covjek nagradu dobio, sta nije ispravno, pa ne daju se te nagrade svakome ;)

Ili......

(Sala naravno)
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj
Damir22 kaže...
Ma nemate vi pojma, covjek nagradu dobio, sta nije ispravno, pa ne daju se te nagrade svakome ;)

Ili......

(Sala naravno)

 

Hehehe.

 

Uopće ne kužim tu potrebu da se jednom riječju sve opisuje. Osim naravno ako ćemo pisati ogromne riječi kao nijemci.

Hrvatski jezik nije pogodan za takve stvari kao neki drugi jezici, npr. engleski gdje je skroz cool reći jednom rječju screenshot, playlist, dashboard, whiteboard, keyboard i sl.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.3.2023 14:37 (Bitanga).
15 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj
knight kaže...
Ali, zasto je krugotok hrvatskije od kruzni tok?

 

Meni je krugotok nešto u čemu krugovi teku.

Kao što je vodotok nešto gdje voda protiče.

 

Kružni tok je nešto potpuno drugo. 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
12 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj
Eto, bas necu. Kao ni jednu rijec od tih besposlenih popova. Namjerno cu koristit anglizme, germanizme i sve ostale izme.
 
6 2 hvala 2
16 mjeseci
offline
Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priključit

Ahhhh, (ili moram napisati "uzdah")..... pa šta nema dosta riječi koje imaju turske, grčke ili latinske korijene...... pa i engleske.... i kao takve su ušle i u pravopis. Sjećam se zrakomlata - meni je to  bilo urnebesno komično (tj. smiješno), ipak je ušao i u pravopis. S druge strane, većina jezika na svijetu se razvija/mijenja pa će sve te riječi koje danas čitate u članku vjerojatno zaživjeti u svakodnevnoj komunikaciji (tj. priopćivanju iliti razgovoru) za 30, 40 i više godina..ako ne i prije. Fuck it (tj. jebiga).

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priključit

cliffhanger = klisurovjes 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
19 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj
Damir22 kaže...
Divno, krasno, jebozovno samo gdje je poanta......

Kad ce te rijeci uci u upotrebu? Nikad, bas kao niti jedna koju su smislili zadnjih 30 godina.

I osim nekog nadobudnog novinarcica koji je ponekad izusti ili napise, nitko ni nezna da postoje.

Tako ce biti i s ovim umnim izdrkavanjima.

 

Bude bez brige, već vidim iduće godine kako se štampaju knjige za osnovnu školu s tim novim riječima.

I Bug će ih početi koristiti kao što su i sa ostalim riječima počeli "vremenik", "dodirnik", :-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
16 mjeseci
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj
knight kaže...
Ali, zasto je krugotok hrvatskije od kruzni tok?

 kako ono ide....besposlen pop i jariće krsti. ... Čovjek kružio po kružnom toku i odjednom mu se zavrti ... vrhunska ideja

11 godina
offline
Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priključit

Ako u natjecanju u šutiranju* slobodnih bacanja od 385 natjecatelja nagradu, 600 €, dobije onaj koji ima skor* 4/10 to znaći da je on najbolji na natjecanju, ali i da je očajan u šutiranju* slobodnih bacanja i teško da će ga itko uzeti u ekipu* za basket*.

 

 

 

* Ispravne hrvatske riječi za navedene pojmove su dobrodošle. 

42
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.3.2023 17:41 (markoBT).
 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj
Bitanga kaže...

To se oduvijek zvalo "ispravljač" ili "pretvarač" (napona/struje) ili ovisno o primjeni na uređaje s baterijama "punjač".

Adapter je došlo od engleskog AC adapter (a ustvari je riječ o DC power supplyu), no imali smo i prije hrvatske riječi za to.

 

Prestrujnik je toliko općenita riječ da uopće nema smisla.

 

Uglavnom većina govori "punjač za laptop", "punjač za mobitel". Rijetko tko govori "adapter" jer kad kažeš adapter moraš pojašnjavati na kakav adapter misliš kao što se i kaže u tekstu.

A prestrujnik neće nitko govoriti i to je to.

 Svaka čast na komentaru, ne bih ni ja bolje napisao. Samo bih dodao da je izmišljanje novih riječi (pogotovo ovakvih besmislenih) čisto silovanje (lijepog) hrvatskog jezika. 

 

16 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj

Br. 2 - šećerice - pa zar to nije turcizam? Koliko znam hrvatska riječ je slador, sladorana.

16 godina
offline
Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priključit

Umjesto da se novci koje pojedinci dobiju za izmišljanje novogovora iskoriste za recimo popravak neke škole ili vrtića ili recimo za neki školski list, oni se doslovno bacaju na ovakve budalaštine.

 
4 0 hvala 1
10 godina
offline
Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priključit

 

Ma to je okay. Možda se nekaj i uhvati među narodom.

Mada je sve to izmišljanje tople vode, te kompleksi malih, nerazvijenih, te neiživljenih naroda.

 

Jezik je jako "bitan". Sada po svjetskim katadrama, ne postoji samo jugoslavenistika, nego kroatistika, ...itd.

Dal' Amerikanci i Australci govore istim jezikom?

Jel Australija postala USA ili pak obrnuto, USA da je postala AUS??

 

 

dzg
Moj PC  
0 2 hvala 0
9 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj
Ajar kaže...

cliffhanger = klisurovjes 

 

Žan Kod Van Dam Ti Batina Da Plačeš Do Sutra...  

7 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj
Bitanga kaže...

Adapter je došlo od engleskog AC adapter (a ustvari je riječ o DC power supplyu), no imali smo i prije hrvatske riječi za to.

Ak ćemo već tehnički precizno, ne nužno - mnogi adapteri takvog tipa uopće nisu DC power supply, mnoga su AC (npr. za razne lava lampe, pumpice itd.), a naziv  adapter su ameri valjda uzeli zbog fizičke izvedbe koja izgleda kao neki adapter.

I to je smisleniije, isto kao i power brick koji koriste za one koji su na dodatnom kabelu kao npr. adapter od laptopa.

Thinker kaže...

Inače, napon je taj koji stvara tijek el. struje unutar strujnog kruga, ne obratno i vrijednost struje dobijemo kao I=P/U.

Zapravo i ne, napon i struja su stanje u strujnom krugu koje je specifično definirano, to kaj su nas učili da je struja posljedica napona zaboravi, to su koncepti kojima se samo opisuju fizikalni procesi kroz skalarnu veličinu.

Postoji samo EM polje u prostoru, sve drugo je samo standardizirani sistem kojim si olakšavamo.

BTW, postoje ti i izvori koji su striktno definirani kao strujni izvori, a opet se po ničemu ne razlikuju od onih koje nazivamo naponskim izvorima, to je samo semantika.

 

P.S. I=P/U je samo radna snaga, tak da ti taj izračun vrijedi samo kod uređaja koji su DC ili AC kad isključivo kad je cosφ=1.

U svim drugim slučajevima I nemreš tak izračunat, i nije skalarni broj nego vektor ilitiga fazor.

Bitanga kaže...

Da, mislio sam i ja to reći, ali je struka prepuna takvih nelogičnosti. Kaže se "uštekaj u struju", a ustvari je napon u utičnici sve dok nešto ne spojiš. Tek onda poteče struja.

Ustvari uštekavaš u izvor električne energije (power supply) kako si i ti rekao, a ne u struju. Struja je nešto drugo.

 

Ali i na engleskom se npr kaže AC Adapter (alternating current). Znači i kod njih se spominje struja!

 

Prenapojnik nikako nije dobro jer nije to napoj :-)

Zapravo ne, svaki od tih izraza je kriv, ali ionak nebitno, bitno da se zna kaj izraz znači.

I inače, i dok imaš "napon" u utičnici a da ništa ne uštekaš svejedno teče neka struja jer imaš minimalno barem nekaj curenja kroz izolaciju, kapacitivne i induktivne sprege između vodiča itd.

A ovo AC kod njih - da, malo su fulali izraz.

Jer za izmjenični napon onda kažu AC voltage kaj bi bilo alternating current voltage, kaj nije fizikalno krivo, jer možeš i definirati napon kao funkciju struje, ali je jezično glupo, isto kao i LED diode (Light Emitting Diode diode ).

 

P.S. jedan slučaj kad sam doslovno skoro umro od smijeha (doslovno mi zacvikalo srce) je kad mi je teta rekla da joj je krepala led žarulja i da se opekla kad ju je išla zamijenit, i žalila se u dućanu da su ju lagali 

Krenuo sam objašnjavat kaj LED znači, ali nisam jednostavno mogao...

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.3.2023 17:45 (fer-de-lance).
9 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj
fer-de-lance kaže...

Zapravo i ne, napon i struja su stanje u strujnom krugu koje je specifično definirano, to kaj su nas učili da je struja posljedica napona zaboravi, to su koncepti kojima se samo opisuju fizikalni procesi kroz skalarnu veličinu.

Postoji samo EM polje u prostoru, sve drugo je samo standardizirani sistem kojim si olakšavamo.

BTW, postoje ti i izvori koji su striktno definirani kao strujni izvori, a opet se po ničemu ne razlikuju od onih koje nazivamo naponskim izvorima, to je samo semantika.

  

 

Napon se definira kao razlika potencijala, dakle razlika potencijala će biti ista kod 0V i 240V kao i kod 1000V i 1240V. Simple as that. Bez razlike potencijala ne može postojati struja u koji god koncept to pokušavaš staviti jer će elektroni prostrujiti kroz materiju samo ako ta razlika potencijala postoji.

 

Strujni izvori postoje i definirani su na način da u idealnim uvjetima daju struju konstantne vrijednosti, bez obzira što prikopčaš na njih. Da bi postojao strujni izvor opet mora postojati napon i taj napon je jedini koji uspije potjerati elektrone na kretanje kroz vodič. U tom slučaju je napon promjenjiva veličina, za razliku od naponskog izvora gdje je stuja promjenjiva veličina u odnosu na opterećenje koje je prikopčano na izvor.

 

Strujni električni izvor – Wikipedija (wikipedia.org)

11 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj
fer-de-lance kaže...
Bitanga kaže...

Adapter je došlo od engleskog AC adapter (a ustvari je riječ o DC power supplyu), no imali smo i prije hrvatske riječi za to.

Ak ćemo već tehnički precizno, ne nužno - mnogi adapteri takvog tipa uopće nisu DC power supply, mnoga su AC (npr. za razne lava lampe, pumpice itd.), a naziv  adapter su ameri valjda uzeli zbog fizičke izvedbe koja izgleda kao neki adapter.

I to je smisleniije, isto kao i power brick koji koriste za one koji su na dodatnom kabelu kao npr. adapter od laptopa.

Thinker kaže...

Inače, napon je taj koji stvara tijek el. struje unutar strujnog kruga, ne obratno i vrijednost struje dobijemo kao I=P/U.

Zapravo i ne, napon i struja su stanje u strujnom krugu koje je specifično definirano, to kaj su nas učili da je struja posljedica napona zaboravi, to su koncepti kojima se samo opisuju fizikalni procesi kroz skalarnu veličinu.

Postoji samo EM polje u prostoru, sve drugo je samo standardizirani sistem kojim si olakšavamo.

BTW, postoje ti i izvori koji su striktno definirani kao strujni izvori, a opet se po ničemu ne razlikuju od onih koje nazivamo naponskim izvorima, to je samo semantika.

 

P.S. I=P/U je samo radna snaga, tak da ti taj izračun vrijedi samo kod uređaja koji su DC ili AC kad isključivo kad je cosφ=1.

U svim drugim slučajevima I nemreš tak izračunat, i nije skalarni broj nego vektor ilitiga fazor.

Bitanga kaže...

Da, mislio sam i ja to reći, ali je struka prepuna takvih nelogičnosti. Kaže se "uštekaj u struju", a ustvari je napon u utičnici sve dok nešto ne spojiš. Tek onda poteče struja.

Ustvari uštekavaš u izvor električne energije (power supply) kako si i ti rekao, a ne u struju. Struja je nešto drugo.

 

Ali i na engleskom se npr kaže AC Adapter (alternating current). Znači i kod njih se spominje struja!

 

Prenapojnik nikako nije dobro jer nije to napoj :-)

Zapravo ne, svaki od tih izraza je kriv, ali ionak nebitno, bitno da se zna kaj izraz znači.

I inače, i dok imaš "napon" u utičnici a da ništa ne uštekaš svejedno teče neka struja jer imaš minimalno barem nekaj curenja kroz izolaciju, kapacitivne i induktivne sprege između vodiča itd.

A ovo AC kod njih - da, malo su fulali izraz.

Jer za izmjenični napon onda kažu AC voltage kaj bi bilo alternating current voltage, kaj nije fizikalno krivo, jer možeš i definirati napon kao funkciju struje, ali je jezično glupo, isto kao i LED diode (Light Emitting Diode diode ).

 

P.S. jedan slučaj kad sam doslovno skoro umro od smijeha (doslovno mi zacvikalo srce) je kad mi je teta rekla da joj je krepala led žarulja i da se opekla kad ju je išla zamijenit, i žalila se u dućanu da su ju lagali 

Krenuo sam objašnjavat kaj LED znači, ali nisam jednostavno mogao...

 

 LED žarulja (točnije bi bilo reći LED sijalica jer se ništa ne žari, nema žarne niti) zna biti i vrlo vruća, ako je iole veće snage (15 W ili više). 

13 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj

krugotok je kao i krugoval, oboje su bespotrebni

mozemo uvesti i rijec bespotrebnice))

7 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj

@Thinker

Nope, nisi u toku u zadnje vrijeme...

Znaš da je bila rasprava prošlih godina.

Ne postoji električna struja, zato kaj ne postoji gibanje elektrona u vodiču (tj. postoji, ali je tak sporo da se elektron pomakne u ljusku susjednog atoma tek nakon par sati u najboljem slučaju).

Energija se prenosi u EM polju oko vodiča (čije es silnice prikazuju kao Poyntingovi vektori), a vodič služi za usmjeravanje EM polja jer je  polje u vodiču uvijek 0, tj. polje pokušava izjednačiti energiju držanja atoma  unutar vodiča , i sav disbalans zbog nepravilne strukture kristalne latice onda rezultira time da elektron postaje izračeni foton u nekom dijelu spektra (imaš i članak gospona Hrupeca na tu temu na Bugu).

Tak da su ti napon i struja apstraktni pojmovi koji su definirani kao mjerna veličina koja opisuje vrijednost koju ćemo pri definiranim uvjetima dobiti na definiranom teretu ukoliko ga unesemo u to polje, ništa više.

Ali za nas seljake i to je dovoljno dobro 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.3.2023 18:41 (fer-de-lance).
7 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj
Pancho2012 kaže...

 LED žarulja (točnije bi bilo reći LED sijalica jer se ništa ne žari, nema žarne niti) zna biti i vrlo vruća, ako je iole veće snage (15 W ili više). 

Da, kod nje je cca. 20% energije pretvoreno u svjetlost, u tom slučaju znači 3W, a ostalih 12W u toplinu, a kak imaju relativno malu površinu i termalnu masu onda to dobro ugrije,prek 70°, zato ih većina prerano i krepa, pogotovo ove šrotnije.

Ali nebitno, ako izdrži 2 mjeseca po 3 sata dnevno već se je isplatila u odnosu na ovu sa žarnom niti.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
8 godina
offline
Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priključit

Ovo više nije ni smiješno.

Naprosto siluju jezik i kao da se natječu kako ga što više unakaziti.

Bljuje mi se od tih endehazijskih jezičnih nazadnosti.

Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj
fer-de-lance kaže...
Bitanga kaže...

Adapter je došlo od engleskog AC adapter (a ustvari je riječ o DC power supplyu), no imali smo i prije hrvatske riječi za to.

Ak ćemo već tehnički precizno, ne nužno - mnogi adapteri takvog tipa uopće nisu DC power supply, mnoga su AC (npr. za razne lava lampe, pumpice itd.), a naziv  adapter su ameri valjda uzeli zbog fizičke izvedbe koja izgleda kao neki adapter.

I to je smisleniije, isto kao i power brick koji koriste za one koji su na dodatnom kabelu kao npr. adapter od laptopa.

Thinker kaže...

Inače, napon je taj koji stvara tijek el. struje unutar strujnog kruga, ne obratno i vrijednost struje dobijemo kao I=P/U.

Zapravo i ne, napon i struja su stanje u strujnom krugu koje je specifično definirano, to kaj su nas učili da je struja posljedica napona zaboravi, to su koncepti kojima se samo opisuju fizikalni procesi kroz skalarnu veličinu.

Postoji samo EM polje u prostoru, sve drugo je samo standardizirani sistem kojim si olakšavamo.

BTW, postoje ti i izvori koji su striktno definirani kao strujni izvori, a opet se po ničemu ne razlikuju od onih koje nazivamo naponskim izvorima, to je samo semantika.

 

P.S. I=P/U je samo radna snaga, tak da ti taj izračun vrijedi samo kod uređaja koji su DC ili AC kad isključivo kad je cosφ=1.

U svim drugim slučajevima I nemreš tak izračunat, i nije skalarni broj nego vektor ilitiga fazor.

Bitanga kaže...

Da, mislio sam i ja to reći, ali je struka prepuna takvih nelogičnosti. Kaže se "uštekaj u struju", a ustvari je napon u utičnici sve dok nešto ne spojiš. Tek onda poteče struja.

Ustvari uštekavaš u izvor električne energije (power supply) kako si i ti rekao, a ne u struju. Struja je nešto drugo.

 

Ali i na engleskom se npr kaže AC Adapter (alternating current). Znači i kod njih se spominje struja!

 

Prenapojnik nikako nije dobro jer nije to napoj :-)

Zapravo ne, svaki od tih izraza je kriv, ali ionak nebitno, bitno da se zna kaj izraz znači.

I inače, i dok imaš "napon" u utičnici a da ništa ne uštekaš svejedno teče neka struja jer imaš minimalno barem nekaj curenja kroz izolaciju, kapacitivne i induktivne sprege između vodiča itd.

A ovo AC kod njih - da, malo su fulali izraz.

Jer za izmjenični napon onda kažu AC voltage kaj bi bilo alternating current voltage, kaj nije fizikalno krivo, jer možeš i definirati napon kao funkciju struje, ali je jezično glupo, isto kao i LED diode (Light Emitting Diode diode ).

 

P.S. jedan slučaj kad sam doslovno skoro umro od smijeha (doslovno mi zacvikalo srce) je kad mi je teta rekla da joj je krepala led žarulja i da se opekla kad ju je išla zamijenit, i žalila se u dućanu da su ju lagali 

Krenuo sam objašnjavat kaj LED znači, ali nisam jednostavno mogao...

 

 

AC Adapter koji nema DC output se zove samo transformator. A transformator je i inače dio ispravljača.

S tim da lava lampe koriste istovremeno i AC i DC.

 

Ono što se uči i u osnovnoj školi sasvim dovoljno dobro objašnjava fiziku da možemo znati da kroz uređaj u idealnoj okolini neće poteći struja (koju mjerimo) sve dok ga ne spojimo na neki napon, odnosno izvor električne energije. Znači napon na ulazu u uređaj je uzrok, a struja kroz uređaj je posljedica tog napona. To što se energija prenosi elektromagnetskim poljem oko vodiča nije niti bitno. Naravno da se u uređaju koji nije spojen na ništa mogu pod utjecajem okolnih promjenjivih elektromagnetskih polja inducirati i neki lokalni mikronaponi i poteći neke lokalne mikrostruje, no tu ne pričamo o tome.

 

Naravno da je to samo naše pojednostavljeno tumačenje fizike i svemira i koje se u primjeni koja nas zanima pokazalo ispravnim, pa ne moramo ulaziti u kompleksnija objašnjenja. Jer onda niti jabuka ne pada na zemlju radi gravitacije nego zbog zakrivljenosti prostor-vremena. A da ne pričamo i o nekim drugim teorijama.

 

Uglavnom, "prestrujnik".... riječ ko riječ, no ne vidim koji točno problem rješava, jer već imamo izraze za te "adaptere" koji nisu nužno samo jedna riječ.

Hoćemo li sad i napajanje (power supply) u računalu zvati "prestrujnik"?

 

Svaki power supply za široku upotrebu na koju ova riječ i cilja ima nazivni napon, i koliku max struju može dati. Tako se čak i navodi, prvo napon pa onda (varijabilna) struja.

Znači "prestrujnik" ustvari pretvara izmjenični napon u uglavnom puno manji istosmjerni napon. Struja ovisi o tome koliko ju uređaj uzima do neke maksimalne.

Zato mi se "prestrujnik" čini kao malo promašena i nepotrebna riječ.

 

Dobra ti je ova priča za LEDicu 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
9 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj
fer-de-lance kaže...

@Thinker

Nope, nisi u toku u zadnje vrijeme...

Znaš da je bila rasprava prošlih godina.

Ne postoji električna struja, zato kaj ne postoji gibanje elektrona u vodiču (tj. postoji, ali je tak sporo da se elektron pomakne u ljusku susjednog atoma tek nakon par sati u najboljem slučaju).

Energija se prenosi u EM polju oko vodiča (čije es silnice prikazuju kao Poyntingovi vektori), a vodič služi za usmjeravanje EM polja jer je  polje u vodiču uvijek 0, tj. polje pokušava izjednačiti energiju držanja atoma  unutar vodiča , i sav disbalans zbog nepravilne strukture kristalne latice onda rezultira time da elektron postaje izračeni foton u nekom dijelu spektra (imaš i članak gospona Hrupeca na tu temu na Bugu).

Tak da su ti napon i struja apstraktni pojmovi koji su definirani kao mjerna veličina koja opisuje vrijednost koju ćemo pri definiranim uvjetima dobiti na definiranom teretu ukoliko ga unesemo u to polje, ništa više.

Ali za nas seljake i to je dovoljno dobro 

 

 

Nije šija nego vrat... Struja je tijek električni nabijenih čestica, koje god one bile i kako god njihovo gibanje nastaje, sve dok zbog razlike potencijala ide od točke višeg potencijala prema točki manjeg potencijala. Ako i prebaciš to sve kao prijenos energije EM polja, on opet ide u tom smjeru i opet je razlika potencijala tj. napon taj koji na krajnjem uređaju stvara taj famozni efekt koji zovemo električna struja. I da, slažem se, za nas seljake je totalno nebitno jer ionako plaćamo istu stvar koju zovemo "potrošnja električne energije" bez obzira gledaš li gibanje elektrona ili usmjereno EM polje.  

15 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj
fer-de-lance kaže...

@Thinker

Nope, nisi u toku u zadnje vrijeme...

Znaš da je bila rasprava prošlih godina.

Ne postoji električna struja, zato kaj ne postoji gibanje elektrona u vodiču (tj. postoji, ali je tak sporo da se elektron pomakne u ljusku susjednog atoma tek nakon par sati u najboljem slučaju).

Energija se prenosi u EM polju oko vodiča (čije es silnice prikazuju kao Poyntingovi vektori), a vodič služi za usmjeravanje EM polja jer je  polje u vodiču uvijek 0, tj. polje pokušava izjednačiti energiju držanja atoma  unutar vodiča , i sav disbalans zbog nepravilne strukture kristalne latice onda rezultira time da elektron postaje izračeni foton u nekom dijelu spektra (imaš i članak gospona Hrupeca na tu temu na Bugu).

Tak da su ti napon i struja apstraktni pojmovi koji su definirani kao mjerna veličina koja opisuje vrijednost koju ćemo pri definiranim uvjetima dobiti na definiranom teretu ukoliko ga unesemo u to polje, ništa više.

Ali za nas seljake i to je dovoljno dobro 

 

 

Energija i struja nisu iste stvari. Energija se prenosi kroz EM polje oko vodiča, ali i el. struja postoji jer se elektroni pomiču.

Napon je posljedica postojanja električnog polja, a struja je izvor magnetskog polja -> tako i dolazi do elektromagnetskog polja oko vodiča.

 

Hrupec je samo pisao da nosioc električne energije nije elektron, nego elektromagnetsko polje oko vodiča.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.3.2023 20:12 (Bitanga).
7 godina
offline
Re: Od sada svoj prijenosni brzoglas možete priklj
Bitanga kaže...

AC Adapter koji nema DC output se zove samo transformator. A transformator je i inače dio ispravljača.

Ne nužno , ne mora uopće biti nikakvog transformatora unutra da bi bio AC ili DC output (samo DC uvjetuje da ima i ispravljač).

Zato možda i je dobar taj američki naziv AC adapter jer je to u osnovi adapter koji služi za spoj uređaja na AC mrežu (adaptaciju), nevezano uz to kaj uopće taj uređaj je, objašnjava njegovu funkciju.

Sad fakat uopće više ne znam koja je bila prvotna teza , ali u osnovi su sve to AC adapteri ugrubo, a ove naše novosloženice - autore na dulje promatranje u Vrapče....

Thinker kaže...

Nije šija nego vrat... Struja je tijek električni nabijenih čestica, koje god one bile i kako god njihovo gibanje nastaje, sve dok zbog razlike potencijala ide od točke višeg potencijala prema točki manjeg potencijala. Ako i prebaciš to sve kao prijenos energije EM polja, on opet ide u tom smjeru i opet je razlika potencijala tj. napon taj koji na krajnjem uređaju stvara taj famozni efekt koji zovemo električna struja. I da, slažem se, za nas seljake je totalno nebitno jer ionako plaćamo istu stvar koju zovemo "potrošnja električne energije" bez obzira gledaš li gibanje elektrona ili usmjereno EM polje.  

Slažem se premda i taj pojam potencijal isto proizlazi samo iz dogovora, tj. nije striktno dobar pojam jer ne vrijedi u nekim trenucima, npr. baš to kaj svi sad (kaj je Veritasium počeo) idu u specificiranje polja pa dođeš do sitaucije poput one da val zapravo ne zna da je npr. došao do isključenog prekidača i vrati se nazad, što znači da se kretao prema mjestu koje uopće nije bilo na nižem potancijalu.

Ali da, nama svejedno, to samo projektante RF krugova zanima.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice