Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažnjak

poruka: 34
|
čitano: 7.286
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažnjak ".
15 godina
offline
Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažnjak

njima suhoj, nama mokroj (koji u nuždi prepilimo po duljini pa imamo dva jednomatorca). dok rusija grabi naprijed, u nas grabi tko što stigne. 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 12:10 (Ajar).
Moj PC  
6 0 hvala 0
8 godina
offline
Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažnjak

još je daleko Rusija do finalne inačice. treba to ipak napraviti od nule jer do sada su furali dvomotorce i dizajn se naviše temeljio na starim šasijama koje izvana imaju novi trup od kompozita a jos nemaju motor kako treba da bi bio potpuno avion pete generacije. 

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn

a kakav to motor treba biti da bi avion bio 5. gen ?!?!

 

Ju je je? Je ju je!
4 godine
protjeran
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn
Stric_Jura kaže...

a kakav to motor treba biti da bi avion bio 5. gen ?!?!

 

 

Treba biti Euro 6 motor.

14 godina
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn

a ne kolega, Euro 6d

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažnjak

Prošlo je natjecanje u atletici (čiste performanse), došlo je doba šmokljana i sada piloti moraju gotovo znati programirati. Najmanje se uči letjeti, ali tisuće sati treba za sve ono što čini te moderne generacije. Sustavi letjelice, tehnologija, mogućnosti alata i oružja, software i hardware.

il2 Sturmovik, DCS, War Thunder
 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažnjak

To da malo daju materijala ovim americkim NLO dangubama istrazivacima

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn
Korny1603987 kaže...

Prošlo je natjecanje u atletici (čiste performanse), došlo je doba šmokljana i sada piloti moraju gotovo znati programirati. Najmanje se uči letjeti, ali tisuće sati treba za sve ono što čini te moderne generacije. Sustavi letjelice, tehnologija, mogućnosti alata i oružja, software i hardware.

 Vjerovatno zato što je prošlo vrijeme dogfighta i na fokus se stavlja rana detekcija i skidanje sa distance di još ni ne možeš  vidit vizualno svoju metu, a tu je elektronika najbitnija... 

8 godina
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn
Stric_Jura kaže...

a kakav to motor treba biti da bi avion bio 5. gen ?!?!

 

 Motor koji može raditi bez dodatnog sagorjevanja, tj forsaža. Forsaž jako zrači i vidljiv je na radaru. Eurofighter, F22, F35 imaju motore koji mogu raditi bez forsaža i to je jedna od karasteristika koja mu daje smanjen radarski odraz. 

Za su57 je počeo koristiti motore od su27, a kasnije da su dovršili njegove motore a opet čini se da još uvjek nije u upotrebi na postojećim avionima, čini se da još uvjek postoje neki problemi. 

 

 

14 godina
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn
T700 kaže...
Stric_Jura kaže...

a kakav to motor treba biti da bi avion bio 5. gen ?!?!

 

 Motor koji može raditi bez dodatnog sagorjevanja, tj forsaža. Forsaž jako zrači i vidljiv je na radaru. Eurofighter, F22, F35 imaju motore koji mogu raditi bez forsaža i to je jedna od karasteristika koja mu daje smanjen radarski odraz. 

Za su57 je počeo koristiti motore od su27, a kasnije da su dovršili njegove motore a opet čini se da još uvjek nije u upotrebi na postojećim avionima, čini se da još uvjek postoje neki problemi. 

 

 

 OK, kopčam da je vidljiv u IC spktru, ali na radaru?

 

koliko znam svega par aviona ima mogućnost supercruisea - od toga su dva Suhoj, 35 i 57 (OK, on jetu negdje, na kraju testiranja, početak uvođenja), uz Rafale, Gripen i EuroFighter te F-22

Ju je je? Je ju je!
16 godina
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn
T700 kaže...
Stric_Jura kaže...

a kakav to motor treba biti da bi avion bio 5. gen ?!?!

 

 Motor koji može raditi bez dodatnog sagorjevanja, tj forsaža. Forsaž jako zrači i vidljiv je na radaru. 

 

 

Forsaž nema veze s radarom.

Problemi Su-57 su najviše na strani motora, ali je problem primarno u starosti (realno je taj motor porijeklom iz 80-ih), na novom se radi, ali Rusi nemaju baš kapaciteta za razvoj i proizvodnju u tom obimu.

16 godina
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn
Stric_Jura kaže...
 

koliko znam svega par aviona ima mogućnost supercruisea - od toga su dva Suhoj, 35 i 57 (OK, on jetu negdje, na kraju testiranja, početak uvođenja), uz Rafale, Gripen i EuroFighter te F-22

Digresija - supercruising je to već pola stoljeća.

16 godina
moderator
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn
Old Iggy kaže...
Stric_Jura kaže...
 

koliko znam svega par aviona ima mogućnost supercruisea - od toga su dva Suhoj, 35 i 57 (OK, on jetu negdje, na kraju testiranja, početak uvođenja), uz Rafale, Gripen i EuroFighter te F-22

Digresija - supercruising je to već pola stoljeća.

 

U kontekstu lovaca sposobnost superkrstarenja ima lovac koji je u stanju letjeti nadzvučnom brzinom najmanje 20 minuta s borbenim kompletom (dakle, ne u čistoj konfiguraciji). U tom smislu nemamo superkrstarenje već pola stoljeća iako je bilo raznih aviona koji mogu letjeti brzinom većom od brzine zvuka i bez forsaža (posve civilni Concorde, recimo).

 

U stvarnosti svaka brzina veća od brzine zvuka jako smanjuje dolet aviona. F-22 ima mogućnost superkrstarenja na 1,8M, ali iako formalno ne koristi forsaž već "samo" turbine rade na 99%, 100-milja "dasha" (približavanja cilju nadzvučnom brzinom), smanjuje mu borbeni radijus za više od 100 milja.

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.6.2021 11:22 (Drago).
14 godina
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn

hmm ovo stoji, međutoa...

 

pa nije li kvaka "nevidljivosti" F-22 da ima svo naoružanje u unutrašnjosti trupa do samog zahvata i ispaljivanja ?

 

samim tim bi baš on trebao biti najbolji u SCu...

 

koliko onda ovih 4-5 ostalih ima penalizaciju doleta nakon stiskanja gasa (a bez forsaža)?

Ju je je? Je ju je!
16 godina
moderator
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn

Da, njemu je sve naoružanje u internim prostorima. Ali problem s nadzvučnim letom bilo kakvim svih stealth bombardera je s premazom koji se troši. F-35 ima noviji i bolji premaz od F-22, ali gotovo nikad ne leti nadzvučno zbog oštećenja koje nadzvučna struja zraka pravi na ovom premazu.

https://www.defensenews.com/air/2019/06/12/supersonic-speeds-could-cause-big-problems-for-the-f-35s-stealth-coating/

 

Općenito je sva ta priča sa superkrstarenjem od upitne stvarne koristi, kao ruska famozna kobra za koju još nitko nije našao pravu primjenu osim možda last-ditch effort u nekom dogfightu gdje se možda može iskoristiti (samo jednom i nakon toga si bez energije) za promjenu geometrije u odnosu na neprijatelja i ispaljivanje rakete ili rafala iz topa.

Superkrstarenje samo znači da je motor napravljen tako da daje veliku snagu bez korištenja forsaža, ali ta snaga ne dolazi "iz zraka", već svejedno moraš protjerati gorivo kroz tu turbinu. Turbina jest efikasnija od forsaža koji je samo ubrizgavanje goriva u izlazne plinove turbine, ali postoji gornja granica efikasnosti i turbine.

Također, supersonično (taktičko) letenje ima bezbroj ograničenja kada je izvedivo i zašto je izvedivo, a kada nije. Za početak, osnovno, nadzvučni let proizvodi zvučni udar koji se jako dobro čuje na zemlji. Prikrivnost (stealth) i zvučni udari nisu kompatibilni.

Neki manevri nisu izvedivi ili su teže izvedivi za avion i pilota pri velikim brzinama. S nekim naoružanjem (konfiguracijama) nadzvučno letenje uopće nije moguće, odnosno, nije moguće ispaliti neka od oružja van zadane envelope.

Maksimalna moguća teoretska brzina lovca je takva da je često niti jedan pilot osim testnih pilota nije stvarno iskusio.

Ima video tipa koji je pilot na F-16 u Koreji i govori o preuzimanju i testiranju F-16 sa servisa kojom prilikom je i letio najbrže u životu - 1,8M jer mu je za 2M ponestalo goriva i to u čistoj konfiguraciji bez naoružanja, s jednim vanjskim tankom. A to je tip koji godišnje leti 4-5 puta više nego hrvatski vojni pilot.



Sve ove priče o maksimalnim brzinama i superkrstarenju su više opravdanje za troškove i PR nego od neke pratkične važnosti generalno govoreći, a posebno u nekoj konkretnoj taktičkoj situaciji.

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.6.2021 18:20 (Drago).
14 godina
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn
Drago kaže...

Da, njemu je sve naoružanje u internim prostorima. Ali problem s nadzvučnim letom bilo kakvim svih stealth bombardera je s premazom koji se troši. F-35 ima noviji i bolji premaz od F-22, ali gotovo nikad ne leti nadzvučno zbog oštećenja koje nadzvučna struja zraka pravi na ovom premazu.

https://www.defensenews.com/air/2019/06/12/supersonic-speeds-could-cause-big-problems-for-the-f-35s-stealth-coating/

 

Općenito je sva ta priča sa superkrstarenjem od upitne stvarne koristi, kao ruska famozna kobra za koju još nitko nije našao pravu primjenu osim možda last-ditch effort u nekom dogfightu gdje se možda može iskoristiti (samo jednom i nakon toga si bez energije) za promjenu geometrije u odnosu na neprijatelja i ispaljivanje rakete ili rafala iz topa.

Superkrstarenje samo znači da je motor napravljen tako da daje veliku snagu bez korištenja forsaža, ali ta snaga ne dolazi "iz zraka", već svejedno moraš protjerati gorivo kroz tu turbinu. Turbina jest efikasnija od forsaža koji je samo ubrizgavanje goriva u izlazne plinove turbine, ali postoji gornja granica efikasnosti i turbine.

Također, supersonično (taktičko) letenje ima bezbroj ograničenja kada je izvedivo i zašto je izvedivo, a kada nije. Za početak, osnovno, nadzvučni let proizvodi zvučni udar koji se jako dobro čuje na zemlji. Prikrivnost (stealth) i zvučni udari nisu kompatibilni.

Neki manevri nisu izvedivi ili su teže izvedivi za avion i pilota pri velikim brzinama. S nekim naoružanjem (konfiguracijama) nadzvučno letenje uopće nije moguće, odnosno, nije moguće ispaliti neka od oružja van zadane envelope.

Maksimalna moguća teoretska brzina lovca je takva da je često niti jedan pilot osim testnih pilota nije stvarno iskusio.

Ima video tipa koji je pilot na F-16 u Koreji i govori o preuzimanju i testiranju F-16 sa servisa kojom prilikom je i letio najbrže u životu - 1,8M jer mu je za 2M ponestalo goriva i to u čistoj konfiguraciji bez naoružanja, s jednim vanjskim tankom. A to je tip koji godišnje leti 4-5 puta više nego hrvatski vojni pilot.



Sve ove priče o maksimalnim brzinama i superkrstarenju su više opravdanje za troškove i PR nego od neke pratkične važnosti generalno govoreći, a posebno u nekoj konkretnoj taktičkoj situaciji.

 

 Znači "nevidljivost" ovisi o pituranju svako malo?

 

baš trženje magle... i nabijanje cijene...

Ju je je? Je ju je!
16 godina
moderator
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn

Nevidljivost je produkt dvije komponente - geometrije (oblika) aviona i oplate koja upija ili ne upija radarski signal. Sam premaz dodatno smanjuje radarski odraz, ali stealth avion je i bez toga smanjene radarske vidljivosti. Zapravo nekoliko komponenti na avionu daje najveći dio radarskog presjeka (RCS) - napadne ivice krila, lopatice turbine i vertikalci. Sve to se rješava najvećim dijelom konstrukcijski, oblikom tih dijelova, a premaz je tu dodatak.

 

Osobno smatram da je čitava priča oko stealtha uvelike prenaglašena. Ovisno o radarskoj frekvenciji (pojasu), stealth ne mora biti posebno nevidljiv za radare. K tome, koncept se polazi od pretpostavke da će se u sukobu naći podjednako snažne vojske - tipa Amerika protiv Kine ili Rusije, ili barem podjednako tehnički opremljeje - Amerika protiv Francuske ili VB, a u stvarnosti vidimo da se uvijek radi o jednoj strani (Americi) koja napada desetorostruko ili stostruko slabijeg protivnika pa je isto napada li nevidljivim avionima ili gomilom bilo kakvih aviona sa svojih nosača.

 

U pravilu na terenu najviše "rade" predatori, A-10 i AC-130 gunship koji su stealthy ko neboder.

Tamo gdje ima mogućnosti susreta s tehnički donekle doraslim protivnikom, kao u Siriji Izrael, Turska, Amerika i ostali zapadni saveznici protiv Rusa, drže se "svog" zračnog prostora i ni slučajno ne pokušavaju ući u rusku zonu odgovornosti.

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.6.2021 14:17 (Drago).
14 godina
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn

Ovo znam da čim je manji radijus zakrivljenosti površine, bolje se zamjećuje (napadna ivica, vertikalci) ali ovo za lopatice turbine mi nikad nije bilo jasno, pa one trebaju biti bar pola metra uvučene na borbenom zrakoplovu...

 

a sama "nevidljivost" u digitalnom dobu je smiješna - avion ima radarski presjek ptice, ali ptice koja ide 200 m/s - samo se stavi operator AND i eto pouzdane detekcije...

 

ovo s asimetričnim ratovanjem je također iskazano i uporabom dronova - a svi misle da su oni čarobni štapić za sve, od kontrole zračnog prostora do taracanja oklopa - samo zaboravljaju da Ameri njime dijele pravdu po vukojebinama Afganistana iz klimatiziranih kontejnera u Nevadi (Creech AB), pa svako malo zaderneče po svatovima, djeci koja se pokušavaju igrati uz blatne puteve...

Ju je je? Je ju je!
12 godina
offline
Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažnjak

Dobro, dobro, samo neka je materijala za novi BF :)

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn

Inače u ovoj vijesti je bitnije ono neizrečeno, a to je da je MiG-29/35 konačno priznat kao promašaj. Avion kojega eksploatacija košta skoro jednako kao Su-27, da bitno je manji i slabijih mogućnosti i koji je trebao postati jednako uspješan izvozni proizvod kao MiG-21, a nije, preskup za ono što nudi.

 

Dakle, ja bih se fokusirao na ovaj dio - "jednomotorac".

 

 

This space for rent!
7 godina
offline
Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažnjak

gledao sam te 29ke na željavi, prelijepi avioni, za mig 21 imao sam osjećaj da ne može letjeti još onda, onako na zakovicama sve se svijalo prema tlu, tako mi je nekako ostao u sjećanju, btw. na ulazu u brdo postojala su malena vrata konstruirana da kroz njih ulazi mig 21, koliko mi je poznato 29ka nije mogla ući u brdo, btw2. nikad nisam bio unutra za vrijeme službe iako su neki iz moje jedinice bili radisti npr imali su finu kantinu unutra a mi smrtnici smo se zadovoljavali s očajnim kolutićima iz naše regularne... bio sam u jedinici koja je osvjetljavala pistu za vrijeme noćnih letova, prvih par izlazaka na teren bilo je fenomenalno, kasnije p.s. i brojanje dana

došli bi s ovim čudom od zila na slici na pistu i osjetljavali mjesto gdje avion treba sletjeti, u životu nisam vidio niti jedan umjetni izvor svjetlosti koji je bi bio svjetliji, u reflektoru su mačevi a ne elektrode, to čudo bi se toliko zagrijalo da nisi mogao stajati pored

 

nažalost u to vrijeme tehnika me apsolutno nije zanimala a vjerujem da bi neki platili da budu na mom mjestu tada, ja sam ganjao "karijeru" bubnjara u vojnom bendu i koristio svaku priliku da se oduzmem na bilo koji način

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.6.2021 13:14 (Louis Pluto).
 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn

Rusi i dalje koriste ove Zilove s reflektorima u kombinaciji s PRMG-om (ruska vojna verzija ILS-a). To je efikasan i jeftin način dobivanja osvjetljenja na stalnim ili privremenim (uglavnom vojnim) pistama.

This space for rent!
7 godina
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn
Drago kaže...

Rusi i dalje koriste ove Zilove s reflektorima u kombinaciji s PRMG-om (ruska vojna verzija ILS-a). To je efikasan i jeftin način dobivanja osvjetljenja na stalnim ili privremenim (uglavnom vojnim) pistama.

 punili smo i postavljali baterije i za one, signalne, ne znam kako se zovu, svjetiljke, koje se postavljaju sa strane uzduž piste, stvarno mi je žao što nisam zapamtio terminologiju...

čak bi došao i pokoji pilot razgovarati s nama predvečer dok bi se pripremali i propitkivali oće li bit hrenovke ili motani burek za večeru... sa svojim dogodovštinama i pričama bilo je zanimljivo a i predivno u onom pejzažu ravnice podno brda i zalazećeg sunca, rijedak trenutak kada sam se osjećao dobro u jna

 

držali smo i udaljeno stražarsko mjesto na plješevici, tko god bi bio u nekakvoj krizi ili nešto molio je ćatu da ga zapiše za "stražarenje", gore je bilo perfektno, sedam dana izležavanja i zajebancije, sedam dana mediterana, tako smo to zvali, bez "kiseline" - podoficiri koji bi rijetko navratili

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.6.2021 14:23 (Louis Pluto).
14 godina
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn
Drago kaže...

Inače u ovoj vijesti je bitnije ono neizrečeno, a to je da je MiG-29/35 konačno priznat kao promašaj. Avion kojega eksploatacija košta skoro jednako kao Su-27, da bitno je manji i slabijih mogućnosti i koji je trebao postati jednako uspješan izvozni proizvod kao MiG-21, a nije, preskup za ono što nudi.

 

Dakle, ja bih se fokusirao na ovaj dio - "jednomotorac".

 

 

 Pa Rusi su to odavno priznali i rekli da se koncentriraju na nove Suhoje, to je bilo potkraj 90'ih obznanjeno....

 

Znači samo održavanje postojećih, nadogradnje 31-ce, i lagano micanje 25-ica, 27-ica i 29-ki..

Ju je je? Je ju je!
7 godina
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn
Stric_Jura kaže...
Drago kaže...

Inače u ovoj vijesti je bitnije ono neizrečeno, a to je da je MiG-29/35 konačno priznat kao promašaj. Avion kojega eksploatacija košta skoro jednako kao Su-27, da bitno je manji i slabijih mogućnosti i koji je trebao postati jednako uspješan izvozni proizvod kao MiG-21, a nije, preskup za ono što nudi.

 

Dakle, ja bih se fokusirao na ovaj dio - "jednomotorac".

 

 

 Pa Rusi su to odavno priznali i rekli da se koncentriraju na nove Suhoje, to je bilo potkraj 90'ih obznanjeno....

 

Znači samo održavanje postojećih, nadogradnje 31-ce, i lagano micanje 25-ica, 27-ica i 29-ki..

 koliko rusi uopće imaju tih "biroa", suhoj-mokroj by ajar, mikojan, iljušin, tupoljev... još? imaju-nemaju i odbjeglog amerikanca, kako se ono zvao? antonov je ukrajinac ali je bio dio sssr

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.6.2021 14:59 (Louis Pluto).
16 godina
moderator
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn

Mig i Suhoj su sada u vlasništvu iste korporacije koje unutar sebe sada imaju te ranije zasebne projektne biroe (OKB).

Onaj sistem koji je u SSSR-u postojao odvojenih biroa (ne samo avijacija nego i pomorstvo, posebno dizajn podmornica) više ne postoji.

Mislim da je taj prethodni sistem bio bolji jer su se ti biroi stvarno međusobno natjecali (svi su bili u vlasništvu države tako da konkurencija među njima nije bila ekonomska nego suštinska, u kvaliteti dizajna - navodno je ovo najvidljivije kod podmornica, ali to baš nije nešto što sam ikada pratio pa samo ponavljam što sam negdje pročitao ili čuo), a sada je daleko više vezano uz političke odnose nego uz stvarnu kvalitetu dizajna.

Da nema toga, MiG-35 ne bi nikada bio ni razmatran kao projekt, ovako je to samo bio način da se UAC-u (korporacija u čijem je sad MiG vlasništvu) doznači neka državna lova.

 

 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažnjak

I mi smo trebali nekada davno razviti i proizvoditi jednomotorca 4. generacije.

Ima mnogo starih ideja koje, katkada, iznenada postaju nove.
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn
1domagoj1 kaže...

I mi smo trebali nekada davno razviti i proizvoditi jednomotorca 4. generacije.

Proizvoditi da, razviti nikako...

16 godina
neaktivan
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn
Old Iggy kaže...

Proizvoditi da, razviti nikako...

Istina, razvoj ne bi bio sav na nama, pogotovo ne komponenti koje nismo nikako umjeli sami razviti i proizvoditi, ali dio bi bio. No gledalo se da se postojeća znanja dopune novima i da se kasnije ugrade u istraživačko-razvojne i proizvodne kapacitete te da tako postanu trajno vlasništvo. Tko zna što bi bilo...

Ima mnogo starih ideja koje, katkada, iznenada postaju nove.
16 godina
offline
Re: Rusija razvija novi jednomotorni borbeni mlažn
1domagoj1 kaže...
Old Iggy kaže...

Proizvoditi da, razviti nikako...

Istina, razvoj ne bi bio sav na nama, pogotovo ne komponenti koje nismo nikako umjeli sami razviti i proizvoditi, ali dio bi bio. No gledalo se da se postojeća znanja dopune novima i da se kasnije ugrade u istraživačko-razvojne i proizvodne kapacitete te da tako postanu trajno vlasništvo. Tko zna što bi bilo...

Tehnički, tražilo se tko može stvarno razviti - BAE ili Dassault. Na kraju je odabran Dassault, njima je to bila varijanta razvoja "malog Rafala".

Dizajn, motor, elektronika - sve je tuđi razvoj, praktički samo sklapanje ovdje.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice