Robotske farme budućnosti: biološka utopija ili ek

poruka: 15
|
čitano: 4.653
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Robotske farme budućnosti: biološka utopija ili ek".
15 godina
offline
Robotske farme budućnosti: biološka utopija ili ek

tu smo temu već obradili pa nije ni za sezonu kiselih (fraktalnih) krastavaca. 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.7.2021 10:48 (Ajar).
Moj PC  
3 1 hvala 3
10 godina
offline
Robotske farme budućnosti: biološka utopija ili ek

I ja mislim da je distropijski scenariji izvjesniji, gdje se danasnje "traktore" samo dograditi da mogu samostalno obavljati ono sto se je moralo sa covjekom/vozacem. Ne znam kako bi se mali roboti pokretali (baterija/benzin) i treba ih osmisliti a i ako dodju na trziste mogu misliti kolika ce ima biti cijena jer se moraju spajati na internet na AI koji bi prepoznavao sto je korov a sto domicilna biljka.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Robotske farme budućnosti: biološka utopija ili ek
Je..sve budu radili roboti,a ljud budu di?Na burzi tražili posao?
Dok god živimo u kapitalističkom sistemu,ta utopija če ostat samo san.
Roboti moraju radit za svakog čovjeka,ne samo za nekog tajkuna koja ima para ko blata,da zamjeni ljude robotima i zaradi još više para.
Znači rad za opče dobro.Ako robot pomuze kravu,miljeko se mora distribuirat ravnopravno "svim" ljudima,besplatno.
Proči če još mnogo stotinjaka godina dok se nešto takvo desi.
 
1 1 hvala 0
9 godina
offline
Robotske farme budućnosti: biološka utopija ili ek

Ideja nije nova, vidjet ćemo kako će biti u budućnosti.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.7.2021 10:37 (Thinker).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Robotske farme budućnosti: biološka utopija il

john deere ima automatizirane strojeve već 15 godina koji funkcioniraju na bazi gps-a, sklopa radara i infracrvenih senzora.

njemački fendt također ima poluatomatizirane traktore, kombajne itd. kojima se upravlja daljinski, praktički sa terase. prije toga, krajem 80-ih-ih su razvili strojeve koji su pratili "glavni" stroj u kojem je bio vozač, a kombajni, balirke, malčeri i ostalo bi samostalno pratili putanju vodećeg stroja.

 

baš smo išli u prekmurje u sloveniju prošlog tjedna, skoro u potpunosti automatizirana mljekarska farma, od hranjenja, napajanja, dojenja, čišćenja i ventilacije, skladištenja... za ne povjerovati. a vlasnik "farmer" više zna o strojarstvu i robotici nego ovi pripravnici koji nam u pravilu dolaze sa riteha, lik se šeće u polo majici i adidaskama po štali koja više liči apoteku koliko je čisto.

 

 

tako da ta utopija više nije tolko nedostižna. mislim da je puno važnije pitanje što će biti s radnicima koji ti strojevi sad već zamjenjuju...

Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi!
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.7.2021 11:57 (Apachy).
16 godina
offline
Re: Robotske farme budućnosti: biološka utopija il
Apachy kaže...

 

baš smo išli u prekmurje u sloveniju prošlog tjedna, skoro u potpunosti automatizirana mljekarska farma, od hranjenja, napajanja, dojenja, čišćenja i ventilacije, skladištenja... za ne povjerovati. a vlasnik "farmer" više zna o strojarstvu i robotici nego ovi pripravnici koji nam u pravilu dolaze sa riteha, lik se šeće u polo majici i adidaskama po štali koja više liči apoteku koliko je čisto.

dok kombajn, tanjurace i mljekara rade posao, farmer igra Factorio na terasi

gurtna giržtna gužni žnorda gižnu žertir gžerdu žinar gurdaž žarpar ženar žednu žena
7 godina
offline
Re: Robotske farme budućnosti: biološka utopija il
Apachy kaže...

john deere ima automatizirane strojeve već 15 godina koji funkcioniraju na bazi gps-a, sklopa radara i infracrvenih senzora.

njemački fendt također ima poluatomatizirane traktore, kombajne itd. kojima se upravlja daljinski, praktički sa terase. prije toga, krajem 80-ih-ih su razvili strojeve koji su pratili "glavni" stroj u kojem je bio vozač, a kombajni, balirke, malčeri i ostalo bi samostalno pratili putanju vodećeg stroja.

 

baš smo išli u prekmurje u sloveniju prošlog tjedna, skoro u potpunosti automatizirana mljekarska farma, od hranjenja, napajanja, dojenja, čišćenja i ventilacije, skladištenja... za ne povjerovati. a vlasnik "farmer" više zna o strojarstvu i robotici nego ovi pripravnici koji nam u pravilu dolaze sa riteha, lik se šeće u polo majici i adidaskama po štali koja više liči apoteku koliko je čisto.

 

 

tako da ta utopija više nije tolko nedostižna.mislim da je puno važnije pitanje što  će biti s radnicima koji ti strojevi sad već zamjenjuju...

 Radnici na UBI, a to jedino i ima smisla, jer već danas je mnogo poslova plaćeno ispod granice preživljavanja.

Zapravo to bude jako pozitivno (kolega kerum se ne bi složio),  jer ionak ljudi koji ne žele radit ni sad ne rade, a bar ne bude mučenja i iskorištavanja sirotinje za kikiriki kao što je to sad.

 

BTW, ovo s traktorima i farmama je ništa novo, u svijetu se ide u tom smjeru već 20 i više godina, a i sjećam se davno dok mi je kum poslao video Fendta koji sam ide po polju dok su bili na sajmu, a još sam tad bio mlad, tak da je to fakat davno bilo 

BTW, baš video od neki dan, jebeno:

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.7.2021 12:42 (fer-de-lance).
11 godina
offline
Robotske farme budućnosti: biološka utopija ili ek

Samo je pitanje gdje će se naći litija za sve te baterije.

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Robotske farme budućnosti: biološka utopija ili ek

Bilo bi idealno kad bi Farming Simulatorom mogli upravljat on-site.

 

Truth in engineering.
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.7.2021 13:20 (Batista).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Robotske farme budućnosti: biološka utopija il

 

Ne da je pitanje kako bi mogli izgledati, nego vec postoje i mogu se kupiti, a isto tako nije potrebno spajanje na internet, jer uz pomoc strojnog ucenja su "razlike" imedju biljaka i korova pohranjene u samom stroju.

 

Robotske farme budućnosti: biološka utopija ili ek

I ja mislim da je distropijski scenariji izvjesniji, gdje se danasnje "traktore" samo dograditi da mogu samostalno obavljati ono sto se je moralo sa covjekom/vozacem. Ne znam kako bi se mali roboti pokretali (baterija/benzin) i treba ih osmisliti a i ako dodju na trziste mogu misliti kolika ce ima biti cijena jer se moraju spajati na internet na AI koji bi prepoznavao sto je korov a sto domicilna biljka.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.7.2021 13:49 (Mno).
14 godina
offline
Re: Robotske farme budućnosti: biološka utopija il
Mno kaže...

 

Ne da je pitanje kako bi mogli izgledati, nego vec postoje i mogu se kupiti, a isto tako nije potrebno spajanje na internet, jer uz pomoc strojnog ucenja su "razlike" imedju biljaka i korova pohranjene u samom stroju.

 

Robotske farme budućnosti: biološka utopija ili ek

I ja mislim da je distropijski scenariji izvjesniji, gdje se danasnje "traktore" samo dograditi da mogu samostalno obavljati ono sto se je moralo sa covjekom/vozacem. Ne znam kako bi se mali roboti pokretali (baterija/benzin) i treba ih osmisliti a i ako dodju na trziste mogu misliti kolika ce ima biti cijena jer se moraju spajati na internet na AI koji bi prepoznavao sto je korov a sto domicilna biljka.

 Slažem se s tobom osim u jednom detalju: Zašto bi se morali spajati na internet da znaju što je korov a što domicilna biljka?  Pošto su roboti i u sebi bi imali nekakvo računalo koje njime upravlja, mislim da ne bi bio nikakav problem ubaciti detaljnu bazu podataka o biljkama, tako da bi lako znao što kamo pripada. Inače, meni osobno bi bila draža utopijska verzija. Na pitanje što s ljudima, gdje će oni raditi ( i zarađivati za život) postoje samo dvije opcije: 1. ostaviti određen dio poslova za ljude, neautomatiziran, ili 2. da svi ljudi imaju obavezan dohodak (nešto se s time eksperimentira tamo na sjeveru, Norveška ili Švedska, ne sjećam se točno ). Gledao sam prije godinu - dvije na TV neku emisiju gdje je govorio neki francuski industrijalac, koji se hvalio kako je gomilu radnika zamijenio s robotima, a cilj mu je da ih sve zamjeni. Na pitanje voditelja, kako misli da će ljudi kupovati proizvode ako ne rade i nemaju novaca, on je samo slegnuo ramenima i rekao da mu je to zadnja briga, on se svojih radnika rješio i sva zarada ide njemu. Vrlo kratkovidno gledanje, jer da bi prodao pproizvod, moraš imati ljude koji ga trebaju i mogu ga platiti. Zato mislim i postoji ideja o obaveznom dohotku.

dolazim odmah - Godot
12 godina
offline
Re: Robotske farme budućnosti: biološka utopija il
fer-de-lance kaže...
Apachy kaže...

.mislim da je puno važnije pitanje što  će biti s radnicima koji ti strojevi sad već zamjenjuju...

 Radnici na UBI, a to jedino i ima smisla, jer već danas je mnogo poslova plaćeno ispod granice preživljavanja.

Zapravo to bude jako pozitivno (kolega kerum se ne bi složio),  jer ionak ljudi koji ne žele radit ni sad ne rade, a bar ne bude mučenja i iskorištavanja sirotinje za kikiriki kao što je to sad.

Tako je. Ljudski mentalitet nije spreman za UBI, a kada bi bili spremni za njega, mogli bi ga slobodno i preskociti te zakoraciti u Star Trek utopiju.

 

Primjer distribucije radno sposobne populacije (brojke su subjektivno karikirane):

 

Bez UBI:

- 10% ne zeli raditi vec cijeli zivot klosare jer su zadovoljni sa zivotnim standardom koji iz toga proizlazi ili nisu u stanju prilagoditi se trenutnom civilizacijskom uredenju (nomadi, beskucnici, primatelji socijalne naknade)

- 50% ne zeli raditi, ali mora kako bi egzistirali

- 35% zeli raditi jer vole svoj posao ili zivotni standard koji im posao omogucava

- 5% klati kitu od jutra do sutra jer su se rodili u aristokraciji ili bogatstvu

 

Sa UBI:

- 60% ne zeli raditi jer im UBI pokriva dovoljno zivotnih potreba

- 35% zeli dodatno raditi jer vole svoj posao ili zivotni standard koji im posao omogucava

- 5% klati kitu od jutra do sutra jer su se rodili u aristokraciji ili bogatstvu

 

Ovih 50% postaju iskljucivi potrosaci dobara, a ne stvaratelji dodatne vrijednosti. Kako nemaju nikakvu svakodnevnu okupaciju, um pada u stanje dekadencije i neminovno je da civilizacijski propodamo. Pametovanja da bi se okrenuli hobijima, umjetnosti i slicnim humanistickim aktivnostima nemaju psiholoske osnove. Iz prve ruke smo to vidjeli na populaciji branitelja (kako stvarnih, tako i laznih) - koliko njih (ili njihove djece) je napravilo nesto korisno sa basnoslovnim iznosima koji su im zajamceni, a koliko ih je sve potrosilo na poroke? UBI ne smije biti zamjena za socijalnu pomoc.

 

Druga opcija je da bi se svi troskovi zivota proporcionalno povecali (jednostavno jer prodavaci i ponuditelji usluga mogu vise izmusti) te tako anulirali bilo kakav teoretski pozitivan ucinak UBI-ja na zivotni standard. Rezultat je da bi zivot bez UBI-ja postao nemoguc, a drzave bi imale trajne izdatke. Tko ne vjeruje, neka samo pogleda na trziste nekretnina i kako je ono reagiralo na drzavne poticaje te manje kamate na kredite (cijene nikada nisu bili vece!).

 

Sve u svemu UBI je samo pretakanje iz supljega u prazno. Puno bolji je Skandinavski model kod kojega je radno vrijeme smanjeno sa 8 na 6 sati uz zadrzavanje iste place. Rezultat je ogromni psihicki boljitak zaposlenika koji vise ne izgaraju, imaju vise vremena za sebe, svoje hobije i obitelj. Takoder pozitivno djeluje na ekonomiju jer ubrzava cirkulaciju novca, a poslodavci nisu na gubitku jer su im zaposlenici jednako produktivni (ucinkovitost raste). Dio poslova se moze automatizirati, a visak radne snage se prekvalificira za one poslove koi nece biti automatizirani (npr usluzne djelatnosti), a kod kojih radi kraceg radnog vremena postoji potreba za vise osoblja. Jos nisam nigdje naisao na objektivne kritike vezane za ovaj Skandinavski 6-satni model.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.7.2021 0:42 (kerum).
7 godina
offline
Re: Robotske farme budućnosti: biološka utopija il

U svakome slučaju bolje, jer ovih 50% koje si naveo poslodavci ionak nisu spremni platiti adekvatno pa da uđu u skupinu s onih 35% (da, možemo se mi lagat, ali jedino kaj motivira radnika i učini da bude zadovoljan radeći je veća plaća, što si i sam napisao).

Znači, imaš 85% stanovništva koje želi raditi, ali od toga je samo mali dio adekvatno plaćen.

A plaće samo padaju u odnosu na rast cijena proizvoda i usluga, tak da...

A skandinavski model se tak zove zato kaj je isključivo tamo i moguć.

Kod nas ne postoji osvještenost poslodavaca, radnici su samo roba, i nitko si ne može priuštiti toliko poskupljenje radne snage, jer im to direktno utječe  na profit.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.7.2021 8:36 (fer-de-lance).
10 godina
offline
Re: Robotske farme budućnosti: biološka utopija il

Mislim da je ovo sa Skandinavski modelom pojednostavljeno, jer opet postoji pitanje zasto postoje poslovi koje skandinavci ne zele obaljvati pa uvoze "jeftiniju" radnu snagu iz siromasnih zemalja. Raditi 6 sati u kancelariji nije isto kao 6 sati u hladnjaci, pa prema tome samo taj parametar nije dovoljan. I opet imamo situaciju da je jeftinije zaposliti robota u hladnjaci nego covjeka i sto cemo sa onima nisko obrazovanima koji sada obavljaju te poslove (ne mogu bas svi raditi u usluznim djelatnostima)?

 

Po mom taj postotak od 60% "sa UBI" je pretjeran jer ce biti toliko minimalan (iz ociglenog razloga sto si ni najbogatije drzave to ne mogu priustiti) da je to vise kao socijalna pomoc, recimo i danas imas ljude koji bi mogli prezivjeti mjesec sa oko 1.500 kn (moja pretpostavka), platis rezije i osnovne namjernice i po cijeli dan sjedis kod kuce pred TV-om. Mozda to mogu oni stariji/bolesni... ali mislim da bi mladjima to jako brzo dosadilo i oni bi htjeli malo i zivjeti s boljim standardom koji im posao omogucava. Ovaj UBI bi trebao ono sto se spominje da mozes ako izgubis posao, iznenada se razbolis prezivjeti odredjeni period dok se ne oporavis i mozes naci neki drugi posao a ne da odmah zavrsis na ulici. Drugo je pitanje koliko dugo ces traziti novi posao i koje imas kvalifikacije tj. koliko ima poslova na burzi rada.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.7.2021 8:52 (10alex).
7 godina
offline
Re: Robotske farme budućnosti: biološka utopija il
10alex kaže...

 

Po mom taj postotak od 60% "sa UBI" je pretjeran jer ce biti toliko minimalan (iz ociglenog razloga sto si ni najbogatije drzave to ne mogu priustiti) da je to vise kao socijalna pomoc, recimo i danas imas ljude koji bi mogli prezivjeti mjesec sa oko 1.500 kn (moja pretpostavka), platis rezije i osnovne namjernice i po cijeli dan sjedis kod kuce pred TV-om. Mozda to mogu oni stariji/bolesni... ali mislim da bi mladjima to jako brzo dosadilo i oni bi htjeli malo i zivjeti s boljim standardom koji im posao omogucava. Ovaj UBI bi trebao ono sto se spominje da mozes ako izgubis posao, iznenada se razbolis prezivjeti odredjeni period dok se ne oporavis i mozes naci neki drugi posao a ne da odmah zavrsis na ulici. Drugo je pitanje koliko dugo ces traziti novi posao i koje imas kvalifikacije tj. koliko ima poslova na burzi rada.

A kaj misliš kak sad funkcionira sustav solcijalne i mirovina?

Računaj da je za cca. 20-50 radnika na minimalcu uplaćeno doprinosa ko za npr. jednoga IT-evca.

Tak da taj jedan IT lik može doprinosima od svoje plaće (koje ionak mora plaćat) financirati UBI za desetak ljudi, a da to bude iznad granice današnjeg minimalca.

I tak da makneš sve slabo plaćene poslove, razlika u proračunu od njihovih doprinosa se ne bi ni osjetila (npr. za minimalac su skoro nikakvi).

Na kraju ispadne su jedino trošak poslodavcu, jer su mu i takvi preskupi, a država se ionak ništa ne okoristi od toga, štoviše, često ih još i sufinanciraju.

Ovak ubiješ više muha istim udarcem - rasteretiš proračun, ukineš robstvo, i općenito ljudima poboljšaš život.

Opet, tu je druga strana medalje, ono kaj kerum kaže (i naši irci tu na forumu, tam već je taj sistem) - ljudi će tek onda zapasti u totalni kaos jer ne budu imali nikakve hobije ni ništa, ljenčarili po cijele dane dok ne polude, počnu se drogirat i bavit kriminalom iz obijesti.

Ali opet, to je onih 10-15% kaj je kolega naveo, onih 35% si takvo što nikad ne budu dopustili, ima bezbroj stvari koje se može raditi kod kuće (neki hobi, vrtlarenje, rekreacija u prirodi ako je dostupno, savladavanje vještina za neki normalni posao itd.).

 

Kruha i igala...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice