ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgičare

poruka: 45
|
čitano: 9.246
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgičare".
16 godina
offline
ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgičare

Dobro da ste napomenuli u naslovu da je prozor otvoren, da nam se Ajar ne razboli 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgičare

Razvoj se nastavio sve do današnjih dana, a trenutačno aktualna inačica ReactOS-a objavljena je u rujnu ove godine. 

Hmm... 🤔

 
4 0 hvala 0
8 godina
offline
ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgičare

Ajmo recimo da ekipa dobije milijardu dolara, može li se od tog novca napraviti da bude jednako dobar kao windows 10 ? Dali je i dalje problem ?  Koliko vidim sada je problem nedostatak programera koji se kuže u neke specifične radnje recimo pisanje kodova povezanih sa jezgrom.

 

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
Marko :D kaže...

Razvoj se nastavio sve do današnjih dana, a trenutačno aktualna inačica ReactOS-a objavljena je u rujnu ove godine. 

Hmm... 🤔

 -stanje je jednako posljednjih 'sto godina'.. tj dokaz da je to promašeni projekt. Jedini 'OS' kojeg hračkam, jer nije os, jer ne radi osim ponekad-slučajno, odnosno i u textu su bsodi uobičajna pojava.

.. ili što spominje idući post, da problem je što ne znaju ništa, nemaju ništa, nemaju ni stabilnu osnovu na koju bi nešto nadogradili, odnosno projekt je počeo davnih dana na temelju nt3.5 jezgre (win4 prije xp). Sad se šlepaju na skinove kao KDE i ''potoshopirane'' slike jer sam os ne radi osim ponekad-kratko. Uz postojeće OSeve i bezbrojne linux distre jednostavno nema potrebe. Ako je u pitanju investitor, naravno da nitko neće dati novac za ono što se ne smije, npr kršenje MSovog copyrighta (obično kopiranje ili plagijat-fejk) a svojeg koda koji bi radio jednostavno nemaju.

 

-stanje je oduvjek isto, alfa-alfe koju se ne treba ni nazivati tako, mrtav os koji nikad nije ni rođen, samo ideja koja nema osnove. Odnosno, programeri koji 'ne znaju nešto oko krenela..' ne znaju osnove onog što bi željeli raditi (post iznad..) pa se tad time ni ne trebaju baviti.

 

-edit: .. ili oslanjanje na WINE.. je tek smiješno/tužno odnosno, to odavno nudi linux, radi.. no njima ni to ne radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.2.2020 10:48 (ihush).
15 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
ihush kaže...
* * *

 -stanje je jednako posljednjih 'sto godina'.. tj dokaz da je to promašeni projekt. Jedini 'OS' kojeg hračkam, jer nije os, jer ne radi osim ponekad-slučajno, odnosno i u textu su bsodi uobičajna pojava.

.. ili što spominje idući post, da problem je što ne znaju ništa, nemaju ništa, nemaju ni stabilnu osnovu na koju bi nešto nadogradili, odnosno projekt je počeo davnih dana na temelju nt3.5 jezgre (win4 prije xp). Sad se šlepaju na skinove kao KDE i ''potoshopirane'' slike jer sam os ne radi osim ponekad-kratko. Uz postojeće OSeve i bezbrojne linux distre jednostavno nema potrebe. Ako je u pitanju investitor, naravno da nitko neće dati novac za ono što se ne smije, npr kršenje MSovog copyrighta (obično kopiranje ili plagijat-fejk) a svojeg koda koji bi radio jednostavno nemaju.

 

-stanje je oduvjek isto, alfa-alfe koju se ne treba ni nazivati tako, mrtav os koji nikad nije ni rođen, samo ideja koja nema osnove. Odnosno, programeri koji 'ne znaju nešto oko krenela..' ne znaju osnove onog što bi željeli raditi (post iznad..) pa se tad time ni ne trebaju baviti.

 

-edit: .. ili oslanjanje na WINE.. je tek smiješno/tužno odnosno, to odavno nudi linux, radi.. no njima ni to ne radi.

Nikada ga nisam uspio instalirati. A jedva da se i sjećam kada je to bilo.
I čemu čovjek da se divi a rečeno je u tekstu? Bezveze.

7 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi

@T700

Milijarda nebi nikaj riješila. Operativni sistem podrazumijeva kompletan ekosustav, suradnju sa proizvođačima hardvera, motiviranje softveraša (od pojedinaca do megakompanija ) da rade aplikacije za tu platformu...

Bitan faktor je i vrijeme, tj dugi period dok to sve zaživi i dođe u financijske isplative granice, tako da treba izdašan fond koji bi to par godina financirao gubitke...

A tu su i igrice političara koji lobiraju za proizvode kompanija iz njihove države, gurajući mito uz spomen šeste flote i sl...

Tako da nekakva milijarda i "kvalitetan" os su tek molekula u oceanu ...

ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgičare

Eto, open source zajednica radi ono što zna najbolje, svašta nešta ali uglavnom ništa. Bitno da je drugačije, ne i korisno.

Shvaćam ih potpuno, radi se o hobističkim projektima koje radiš ponekad iz gušta ali češće zato da si napuniš CV i lakše dobiješ posao.

 

A krajnji te rezultat ne zanima, projekat koji neće nikada biti gotov i uglavnom nikad upotrebljiv. Bitno je putovanje a ne cilj. Tebe kao developera. A Kao krajnjeg korisnika, posve obrnuto.

 

 

Iako iskreno, nakon što se posve legalno Windows 10 može kupiti za 5 USD na ebayu, i ključ ti dođe u roku 15 minuta, ja doista ne razumijem kome bi ovako nešto bilo korisno.

Shvatio bih još da žele napraviti MAC OS da radi kako treba na PCu (ne, i dalje ne radi kako treba), ili nekakvu "dummy friendly" distribuciju linuxa (ne, Mint, Elementary i Ubuntu nisu dummy friendly. Rade sjajno kad rade, ali dogodi se da nešto ne radi, i onda su to porođajne muke za naštimati. A i driveri su vječiti problem) ... a ovo, mislim teško je shvatiti kome je to uopće namijenjeno, i imali ikakve ciljane korisnike ili je to tek tako da se radi na nečemu.

 

Usput, dosbox pokreće win 3.1, a PCEM pokreće win95 i win98 i radi daleko bolje od ovog.

Moj PC  
2 5 hvala 0
10 godina
online
ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgičare

Apache je open source, Postgresql isto tako. ne vidim nikog da se žali kako je to nestabilno go*no.

Inače kad bi uspjeli binarnu kompatibilnost s windowsima to bi bilo jebački dobro za raznorazne firme.

Ima stvarno raznih softvera koji rade sa win32.

 

Recimo kad pogledaš cijenu RDP licenci za server 2016 ili 2019 dođe ti muka.

Ovime bi se rasteretilo dosta toga, i najbitnije natjeralo MS da spusti cijene.

(Nek netko pogleda kolko košta licenciranje dvia VM-a za cluster od 4 servera, svaki sa fizičke 32 jezgre - cca 8 000$)

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi

-binarna kompatibilnost je besmislena u kontekstu cijena usluga-licenci koje ms ili treća firma naplaćuje za svoje vlasništvo/posao/robu.. tj stvar je u tisuću driguh 'sitnica', ne sam os kao takav nego standardi, kodeci, servisi, sve do fonta koji je nečije vlansištvo ili do tog da ako iskopiraš sličnost-izgled možeš jednako platiti kaznu za plagijat-falsifikat i sl. kao što je apple platio odštetu švic.željeznici za cagere sata.

-ms ima licence, 'stvari ispod haube', ne samo os, tj što će gejmer s win bez npr directxa .. ako je to ono što driver-igra-app traži? Ima ogl.. ali što ako treba directx? Što ako treba smb, ako treba .net, ako treba bilo što pa i font-ikone ili mp3 kodek, dok oni ne mogu ni pročitait fat kao ntfs... to nije os, to je nakupina ničega koja se desetljećima nije makla dalje od tog nefunkcionalnog printscreena, to je os koji kad god mu dam šansu i pokušam jednostavno razočara.. tj ono što 'obečava' (najavljuje) je super, no tog jednostavno nema, ne radi. Koriste wine, loše.

 

-os je 'samo' komad softwarea, kao i ostalo, driver, apps, a kompatibilnost i support, servisi, tj ono što na njemu radi je važno kao i implicitno, ''da radi''. Može to biti win-lin-mac-andorid.. no ovaj promašaj je samo promašaj koji nikad nije ni napravio korak dalje od ikona ili izgleda win3.5 .. imaš bezbrojne linux distre, rade.

-btw, microsoft ima plan tranzicije, umjesto naplate licence-softwarea, promjenu na model naplate usluge, tad je nevažno koji os koristiš, nego koristiš li njihove servise, usluge dok će soft pri tome biti besplatan. Binarna kompatibilnost je tad beskorisna, nevažna, jer opet bi morao plaćati ili ne koristiti msove usluge jednako kao što je to npr s mobitelom kojeg jednako možeš dobiti đabe (za 1kn..) ali plaćaš mjesečno korištenje.

+ kad na to dodaš autorska-copyright prava, postojeće zakone, licence-patente, tad je ovakav os beskoristan, pile&sisa tj bez svega što je MSovo sam os je nevažan, jer os je najmanje važan za korištenje, tj koriste se appsi, koji imaju svoje requirementse, a proizvođači rade ono što im je interes-isplativo..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Eto, open source zajednica radi ono što zna najbolje, svašta nešta ali uglavnom ništa. Bitno da je drugačije, ne i korisno.

Shvaćam ih potpuno, radi se o hobističkim projektima koje radiš ponekad iz gušta ali češće zato da si napuniš CV i lakše dobiješ posao.

 

A krajnji te rezultat ne zanima, projekat koji neće nikada biti gotov i uglavnom nikad upotrebljiv. Bitno je putovanje a ne cilj. Tebe kao developera. A Kao krajnjeg korisnika, posve obrnuto.

 

 

Iako iskreno, nakon što se posve legalno Windows 10 može kupiti za 5 USD na ebayu, i ključ ti dođe u roku 15 minuta, ja doista ne razumijem kome bi ovako nešto bilo korisno.

Shvatio bih još da žele napraviti MAC OS da radi kako treba na PCu (ne, i dalje ne radi kako treba), ili nekakvu "dummy friendly" distribuciju linuxa(ne, Mint, Elementary i Ubuntu nisu dummy friendly. Rade sjajno kad rade, ali dogodi se da nešto ne radi, i onda su to porođajne muke za naštimati. A i driveri su vječiti problem) ... a ovo, mislim teško je shvatiti kome je to uopće namijenjeno, i imali ikakve ciljane korisnike ili je to tek tako da se radi na nečemu.

 

Usput, dosbox pokreće win 3.1, a PCEM pokreće win95 i win98 i radi daleko bolje od ovog.

Iskreno mislim da je normalnom korisniku lakše se snaći na Mintu ili Ubuntu nego na Windows 10. S druge strane, nije da na 10-ki nema problema - meni je prestao raditi firewall i sa par sistemaša sam ga pokušao vratiti, no bezuspješno. Jedini način je bio clean instalacija OS-a. Što se tiče drivera većina toga na Linuxu radi out-of-the-box, a za ostalo nađeš rješenje na netu i mislim da je lakše odraditi podešavanje drivera na Linuxu nego kopati po Windows registry-u.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
filter160 kaže...

Apache je open source, Postgresql isto tako. ne vidim nikog da se žali kako je to nestabilno go*no.

Inače kad bi uspjeli binarnu kompatibilnost s windowsima to bi bilo jebački dobro za raznorazne firme.

Ima stvarno raznih softvera koji rade sa win32.

 

Recimo kad pogledaš cijenu RDP licenci za server 2016 ili 2019 dođe ti muka.

Ovime bi se rasteretilo dosta toga, i najbitnije natjeralo MS da spusti cijene.

(Nek netko pogleda kolko košta licenciranje dvia VM-a za cluster od 4 servera, svaki sa fizičke 32 jezgre - cca 8 000$)

Ako misliš da je RDP skup pogledaj Citrix

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
15 godina
odjavljen
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
bunker kaže...
Milijarda nebi nikaj riješila. Operativni sistem podrazumijeva kompletan ekosustav, suradnju sa proizvođačima hardvera, motiviranje softveraša (od pojedinaca do megakompanija ) da rade aplikacije za tu platformu...

Tu je ideja da se upravo ta potreba za ekosustavom izbjegne binarnom kompatibilnošću - proizvođač HW-a ne treba izdati driver jer onaj za Windows radi, Adobe ne treba izdati prilagođeni PS jer onaj za Windows radi...

 

... u teoriji.

 

bunker kaže...
Bitan faktor je i vrijeme, tj dugi period dok to sve zaživi i dođe u financijske isplative granice, tako da treba izdašan fond koji bi to par godina financirao gubitke... 

Onaj tko bi dao miljardu za reactOS, on bi to dao kao donaciju, a ne kao investiciju, pa ga povrat niti ne zanima. 

 

ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Eto, open source zajednica radi ono što zna najbolje, svašta nešta ali uglavnom ništa. Bitno da je drugačije, ne i korisno.

Shvaćam ih potpuno, radi se o hobističkim projektima koje radiš ponekad iz gušta ali češće zato da si napuniš CV i lakše dobiješ posao.

 

A krajnji te rezultat ne zanima, projekat koji neće nikada biti gotov i uglavnom nikad upotrebljiv. Bitno je putovanje a ne cilj. Tebe kao developera. A Kao krajnjeg korisnika, posve obrnuto.

Natipka Zoran iz Rijeke na open source pregledniku, preko routera koji koristi open source firmware...

 

ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Shvatio bih još da žele napraviti MAC OS da radi kako treba na PCu (ne, i dalje ne radi kako treba)

MacOS je rađen za uski spektar HW-a koji se koristi u Mac-ovima. Korištenje MacOS-a izvan Mac-a nije legalno, ali je moguće. Ako složiš nešto dovoljno slično kombinacijama koje se koriste u Mac-u (isti procesor, čipset, grafika, mreža), onda će ti raditi. Ako imaš odstupanja, onda je to kao da točiš bezolovno u oldtimera - nije zamišljeno da tako radi, ali se da natjerati.

 

ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

nekakvu "dummy friendly" distribuciju linuxa (ne, Mint, Elementary i Ubuntu nisu dummy friendly. Rade sjajno kad rade, ali dogodi se da nešto ne radi, i onda su to porođajne muke za naštimati. A i driveri su vječiti problem)

Imam nekoliko poznanika koji su uredno koristili Ubuntu s minimalnom informatičkom pismenošću na laptopima koji su došli s predinstaliranim Ubuntuom. Oni koji su prešli na Windows su prešli ili zbog igrica ili zbog third party aplikacija koje nisu imale dovoljno dummy friendly alternativu za Linux.

 

Driveri su problem za egzotični HW i HW posebne namjene (a ovo drugo je u pravilu problem i pri nadogradnji Windowsa).

 

filter160 kaže...

Inače kad bi uspjeli binarnu kompatibilnost s windowsima to bi bilo jebački dobro za raznorazne firme.

Ima stvarno raznih softvera koji rade sa win32.

 

Recimo kad pogledaš cijenu RDP licenci za server 2016 ili 2019 dođe ti muka.

Ovime bi se rasteretilo dosta toga, i najbitnije natjeralo MS da spusti cijene.

(Nek netko pogleda kolko košta licenciranje dvia VM-a za cluster od 4 servera, svaki sa fizičke 32 jezgre - cca 8 000$)

Firme koje imaju potrebu za kupovinom takve licence si besplatnu alternativu ne mogu priuštiti. Upravo zato linux distribucije koje ciljaju na takve korisnike idu na plaćeni support koji ujedno daje i neke garancije.

 

 

Da dam i ja svoj osvrt:

Mislim da je projekt promašen. Jednostavno je nemoguće biti u toku s novijim verzijama Windowsa na način da se piše iz nule, a nadograđivanje uz zadržavanje kompatibilnosti je upravo oni što je ubijalo starije Windowse (koliko sam shvatio, s 10-om ili 8-icom su to malo počistili).

 

S druge strane, opet je dobro da se na tome radi jer Wine profitira od toga.

 

Dao bih osvrt i na sam sustav, ali već 30 minuta u VirtualBoxu vrti "Installing devices".

 

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
dd.inc kaže...

Dobro da ste napomenuli u naslovu da je prozor otvoren, da nam se Ajar ne razboli 

 bez brige . da imam perja*, pokenuo bih (ono, od nule) stvaranje neovisnog OS-a uskladivoga sa svima postojećima (dakle, i windows i mac i linux i solaris i unix i pizdematerine), nazvao ga "Portali" ili "Vrata" ili "Luknje" ili "Tanjuri", i taj bi mogao pokrenuti sve postojeće programe (i buduće), uinat svima. nota bene "zatvorenog koda", ne postoji program koji se ne da raskopati, ovako ili onako, i ni crni vrag to ne može spriječiti. sve je samo pitanje love i (malo) dobre volje i puno rvackog inata tipa "neš majci".  e, da: sustavom bi se upravljalo prirodnim jezikom, tj. govorom, a činio bi nerazdvojnu cjelinu s malo drugačije osmišljenim hardverom. bez miševa i dugmetara. to bi usput onemogućilo rgb iživljavanja na periferijama. 

 

*al nemam. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.2.2020 20:02 (Ajar).
15 godina
neaktivan
offline
ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgičare

IMHO, Linux + Wine je puno bolja i stabilnija kombinacija za onog kome treba Windows kompatibilnost bez Windowsa.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi

@zovemsezoran...

Opensource lijepo zvuči, no i u toj igri sudjeluju megakompanije , i to zbog profita a ne zbog Open entuzijazma.

Linuxom si okružen ( ruteri, serveri, igračke, dronovi, kompovi u vozilima, kamere, nadzorni sustavi, avioni, alarmi, PS4,...) i vjerojatno shvaćaš da te komade softvera nisi radile nepovezane grupice Open entuzijasta nego najplaćeniji programeri na planeti.

O stabilnosti Linux distri griješiš. Problem je u malom broju aplikacija ( prvenstvo poslovnog softvera i igrica ) pa stoga Linux nije zahvatio veći kolač kao desktop os. Glede bazične stabilnosti, radiće sigurno duže nego win ( pod istim uvjetima ), a skršena apk nebu i cijeli os spotrgala...


8 godina
offline
ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgičare

Open source je biznis model prije svega, a tek onda "nešto besplatno" (uopće ne mora biti).

Glede ReactOSa, ha ne znam... 2 puta sam ga uopće natjerao da radi, a osim pasijansa i notepada ne sjećam se da mi je išta radilo kako treba.
Opet, ono što je nemušto spomenuto u članku, Wine ekipa i ovi su si ispomogali itekako, u konačnici su ovi iz Winea napravili neke stvari koje su im prije zapinjale (npr task manager iirc; znam da se poklopilo s Wineom za Android, ali ne znam ima li direktno veze). Također, sam ReactOS je, kažu, postao gotovo pa upotrebljiv kad su im maheri iz Wine HQ poučili kako da zaobiđu neke stvari. Naime, sjećam se jedne davne diskusije kodera koji su radili na Wine oko nevjerojatne dileme: naišli su na hrpicu idiotskih bugova (memory leak, plus "neotpuštanje" memorije npr) u samoj jezgri Windoza (... rev ing), i popravili ih u svojoj implementaciji; no time je Wine de facto postao nekompatibilan sa gro Win aplikacija. Ugl., uspjeli su to zaobići, pa su neki win programi na Wine mrvicu nekompatibilniji, ali ne ruše sustav za sobom (da, i na Linuxu Win app mogu skoro pa zaklati sustav!). Koliko sam shvatio, "Vinaši" su omogućili "Reakcionistima" da zaobiđu upravo isti problem na kojem su generalno zapeli.

Druga bitna stvar koja uopće nije spomenuta jest da se ReactOS poprilično razvio (od embrija u kjojem je bio godinama) jer su ih izsupportirali iz Rusije, negdje od 2010-2015. U Rusiji su se Putinovci ndali da će s time moći zamijeniti prave Winse, no onda je nastala konsternacija i gubitak podrške među samom Reactom bandom... ali dobili su od Rusa dio originalnog NT koda na uvid, za usporedbu ako se dobro sjećam. I opet malo pa do ništa dalje.

Sukus projekta je da su to po preferenciji mrežni winsi, ali im mreža najmanje dobro radi. :)

 

Nadalje, MS ima shared source (doduše ne baš za winse, osim nekim vladama na uvid), tako da nije baš sve "black box" za sve ostale.

Kulturološki, bilo bi dobro kad bi na npr archive.org mogao pokrenuti starije win programe kao "legacy software". Spas od zaborava, recimo. No ovim tempom to će sa ReactOS-om biti izvedivo za 20 godina. Plus: Qemu, VirtualBox, Bochs, 86Box itd će to odraditi na hw levelu kompatibilnije (jedino i dalje moraš imati origigi Winse na tome).

 

Uglavnom, otrcani zaključak: lakše je i funkcionalnije koristiti Wine na Linuxu za win programe nego li ReactOS u bilo kojem obliku, u bar 90% slučajeva (a za ostalo tu je VirtualBox). Baš jučer sam nešto iskompajirao i pokretao iz cli u Pythonu, jer mi se nije dalo ganjati gotovi win gui program u Wineu/VB, jer je za win verziju tražio - CygWin (sic! - posix emulator za Winse, obrnuto proporcionalno Wineu - ludilo da ideš emulirati Linux na Winsima koje ćeš emulirati opet na Linuxu). Rijedak slučaj da mi Wine & Virtualbox nisu bili od pomoći. No, tu ni ReactOS ne bi bio ali baš od nikakve pomoći.

 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
Zechina kaže...

Open source je biznis model prije svega, a tek onda "nešto besplatno" (uopće ne mora biti).
..
Glede ReactOSa, ha ne znam... 2 puta sam ga uopće natjerao da radi, a osim pasijansa i notepada ne sjećam se da mi je išta radilo kako treba...

..

.. Rijedak slučaj da mi Wine & Virtualbox nisu bili od pomoći. No, tu ni ReactOS ne bi bio ali baš od nikakve pomoći.

-ovih par crtica samo dodatni naglasiti.. :)

-mješa se open-free kao foss ili komercijala, najbanalnije može se prodavati i zarađivati pr ''prepordajom'' 7z jer to njegova licenca-vlasnik dozvoljava. Svaki posao se može naplatiti a iznos može biti puno-malo.. ovisi.

-kad radi to je beskorisno, većinom ne radi.. (evo i mrbic pokušava u vmu install..) :)

-u početku kao ideja OK.. ostalo je na tome, nema više opravdanja ni smisla. Mrtvo ljuse (koje nikad nije ni zaživilo).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
southy kaže...
....

Iskreno mislim da je normalnom korisniku lakše se snaći na Mintu ili Ubuntu nego na Windows 10. S druge strane, nije da na 10-ki nema problema - meni je prestao raditi firewall i sa par sistemaša sam ga pokušao vratiti, no bezuspješno. Jedini način je bio clean instalacija OS-a. Što se tiče drivera većina toga na Linuxu radi out-of-the-box, a za ostalo nađeš rješenje na netu i mislim da je lakše odraditi podešavanje drivera na Linuxu nego kopati po Windows registry-u.

 Lakse se snaci ili instalirati? 

 

Vecina na linuxu radio OTB ali ako ne radi user vulgaris ce traziti  po netu?

 

Ne sjecam se kad sam nesto podesavao u registriy-u zadnji put.  Sta si morao tamo odesavati????

8 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
Posmatrač kaže...

Što se tiče drivera većina toga na Linuxu radi out-of-the-box, a za ostalo nađeš rješenje na netu i mislim da je lakše odraditi podešavanje drivera na Linuxu nego kopati po Windows registry-u.

 Lakse se snaci ili instalirati? 

 

Vecina na linuxu radio OTB ali ako ne radi user vulgaris ce traziti  po netu?

 

Ajd ne brij. Bio bi sretan da imaš ovako nešto na Winsima - riješenje za 99% problema na dohvat ruke. Tek ako to ne upali ideš u potragu (isto kao i na winsima)

 edit ^ ne vidi se: Software Manager; da radi i za drivere.

Posmatrač kaže... 

Ne sjecam se kad sam nesto podesavao u registriy-u zadnji put.  Sta si morao tamo odesavati????

 

Npr.

Ako hoćeš "Show Desktop" ikonu na taskbaru pored start menija (gdje i inače sve dohvaćaš), umjesto "dole desno u pm do kraja"?
U Winsima, da bi ju "pinnao", samo napraviš shorcut na desktopu i

"samo upišeš" %windir%\explorer.exe shell:::{3080F90D-D7AD-11D9-BD98-0000947B0257

A šta misliš, gdje se ta %windir% varijabla upisuje? 

 I radit će ti samo do slijedećeg apdejta winsa ;)

 

Ugl: ovo je zgodno... ako moraš biti na Winsima: :)

https://www.maketecheasier.com/windows-10-registry-hacks/

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.2.2020 16:41 (Zechina).
16 godina
neaktivan
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
Oboje. Probaj pa se uvjeri sam.

Zadnje sto sam imao problema sa registyem je bilo vezano uz RDP jer su MS genijalci promijenili keyeve pod kojima se spremaju postavke za printer. Registry, MMC snap-inovi koji pucaju, ima još hrpa takvih čuda, možda ih ti kao kućni korisnik nećeš često koristiti, ali u poslovnom okruženju svako malo iskoče.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
5 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
Zechina kaže...
....

 

Ajd ne brij. Bio bi sretan da imaš ovako nešto na Winsima - riješenje za 99% problema na dohvat ruke. Tek ako to ne upali ideš u potragu (isto kao i na winsima) edit ^ ne vidi se: Software Manager; da radi i za drivere.

....

 

Npr.

Ako hoćeš "Show Desktop" ikonu na taskbaru pored start menija (gdje i inače sve dohvaćaš), umjesto "dole desno u pm do kraja"?
U Winsima, da bi ju "pinnao", samo napraviš shorcut na desktopu i

"samo upišeš" %windir%\explorer.exe shell:::{3080F90D-D7AD-11D9-BD98-0000947B0257

A šta misliš, gdje se ta %windir% varijabla upisuje? 

 I radit će ti samo do slijedećeg apdejta winsa ;)

 

Ugl: ovo je zgodno... ako moraš biti na Winsima: :)

https://www.maketecheasier.com/windows-10-registry-hacks/

 1. kojih problema?

 

2. Sta ce mi ikona show desktop??????????????? win+D ;)

 

radi od pamtivijeka ;)

 

Sve manje koristim ikone i trenutno na desktopu imam jednu. Pogodi koju ;)

 

Nisam trazio moze li se ona ikako maci ;)

5 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
...
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.2.2020 20:44 (Posmatrač).
5 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
Zechina kaže...
....

 

Ajd ne brij. Bio bi sretan da imaš ovako nešto na Winsima - riješenje za 99% problema na dohvat ruke. Tek ako to ne upali ideš u potragu (isto kao i na winsima) edit ^ ne vidi se: Software Manager; da radi i za drivere.

....

 

Npr.

Ako hoćeš "Show Desktop" ikonu na taskbaru pored start menija (gdje i inače sve dohvaćaš), umjesto "dole desno u pm do kraja"?
U Winsima, da bi ju "pinnao", samo napraviš shorcut na desktopu i

"samo upišeš" %windir%\explorer.exe shell:::{3080F90D-D7AD-11D9-BD98-0000947B0257

A šta misliš, gdje se ta %windir% varijabla upisuje? 

 I radit će ti samo do slijedećeg apdejta winsa ;)

 

Ugl: ovo je zgodno... ako moraš biti na Winsima: :)

https://www.maketecheasier.com/windows-10-registry-hacks/

 1. kojih problema?

 

2. Sta ce mi ikona show desktop??????????????? win+D ;)

 

radi od pamtivijeka ;)

 

Sve manje koristim ikone i trenutno na desktopu imam jednu. Pogodi koju ;)

 

Nisam trazio moze li se ona ikako maci ;)

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.2.2020 20:44 (Posmatrač).
8 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
Posmatrač kaže...

 

2. Sta ce mi ikona show desktop??????????????? win+D ;)

 

radi od pamtivijeka ;)

 

Sve manje koristim ikone i trenutno na desktopu imam jednu. Pogodi koju ;)

 

Nisam trazio moze li se ona ikako maci ;)

 

Jer, što će ti miš kad imaš tipkovnicu? :D
Inače:
"Win" key "kao standard" postoji od Viste, u široj upotrebi od Win8/RT za "MetroTIFKAM sučelje. Što sve govori, a najviše o tvom pamtivijeku ;)

  
Inače je kopija Unix "Meta" key od prije bar 50 godina, koji je s razlogom otpao u evoluciji - jer je previše zauzimao mjesto za ctrl, alt, shift - čak i na desnoj strani.
A ova devolucija sa win key jest da je ukralo pola mjesta na lijevoj strani za ctrl - koje je svakom dešnjaku  s mišem preostala strana/ruka za ctrl funkcije. Genijalno.

Stoga:

  
I inače, najbolja stvar ikad s Winsima je clipBoard - cut/copy/paste; odn CTRL+X/C/V. Tako da me idiotluk smetao još na Winsima.
Ne koristim tu tipku ali nikad (samo mi smeta), nisam niprije.

U stvari imam istu ovakvu naljepnicu preko nje: :D

 U stvari, mislim da win tipka odgovara tvojoj jedioj ikoni na desktopu. Ja bi logički odma tako povezao ta dva simbola. :D. 
Jedina dobra stvar s Vistom pa nadalje je da čak i Vista bolje radi od ReactOSa... 

5 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
Zechina kaže...
Posmatrač kaže...

 

2. Sta ce mi ikona show desktop??????????????? win+D ;)

 

radi od pamtivijeka ;)

 

Sve manje koristim ikone i trenutno na desktopu imam jednu. Pogodi koju ;)

 

Nisam trazio moze li se ona ikako maci ;)

 

Jer, što će ti miš kad imaš tipkovnicu? :D
Inače:
"Win" key "kao standard" postoji od Viste, u široj upotrebi od Win8/RT za "MetroTIFKAM sučelje. Što sve govori, a najviše o tvom pamtivijeku ;)

  
Inače je kopija Unix "Meta" key od prije bar 50 godina, koji je s razlogom otpao u evoluciji - jer je previše zauzimao mjesto za ctrl, alt, shift - čak i na desnoj strani.
A ova devolucija sa win key jest da je ukralo pola mjesta na lijevoj strani za ctrl - koje je svakom dešnjaku  s mišem preostala strana/ruka za ctrl funkcije. Genijalno.

Stoga:
  
I inače, najbolja stvar ikad s Winsima je clipBoard - cut/copy/paste; odn CTRL+X/C/V. Tako da me idiotluk smetao još na Winsima.
Ne koristim tu tipku ali nikad (samo mi smeta), nisam niprije.

U stvari imam istu ovakvu naljepnicu preko nje: :D U stvari, mislim da win tipka odgovara tvojoj jedioj ikoni na desktopu. Ja bi logički odma tako povezao ta dva simbola. :D. 
Jedina dobra stvar s Vistom pa nadalje je da čak i Vista bolje radi od ReactOSa... 

 1. Pamtivijeka ;)

Nisi mi odgovorio cemu sluzi ikona desktopa bilo gdje ;)

Zagovaras ikonu a hvalis CTRL+X/C/V  ;)

 

BTW imam 45+ pa je onaj gore smajli vise polusmajli ;) 

8 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi

Ikona služi da kad imaš gro prozora otvorenih, a hoćeš pokrenuti program s desktopa putem druge ikone, da možeš doći do desktopa ASAP. Ili da trenutno dođeš do nečega što si privremeno stavio na radnu površinu (a to je desktop).

Koliko vidim ti robuješ ikonoklazmu ;)

 

Možemo govoriti o opravdanosti koncepta ikona (WIMP) danas uopće, no u praksi se još nije pokazao neki bitno bolji sustav, a ovaj je standard. 

Kompletan GUI standard današnjice (odn. upotreba) počiva na temeljima WIMP, XWindows; to je baza. Ne tipkovnica. MIš je uglavnom otpao iz koncepta na touch ekranima, ali ne zato da ga zamijeni - tastatura. 

Start Menu ima funkciju, točnije imao ju je u Winsima dok se nije krenulo sa ovim tablet-metro plahta konceptom. Na Linuxu, OSX, ReactOS... i dalje ima.

Search app preko tastature je propali koncept - Unity & Metro dokazali. Dok Google Assistant i Siri to ne zamijene glsovno, ništa od toga do daljnjeg, a čak ni tad to neće biti univerzalna zamjena.

8 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
Posmatrač kaže...

Zagovaras ikonu a hvalis CTRL+X/C/V  ;) 

 

Još od prvog Maca i Winsa (pa i ranije), ideja miša je jednostavan produžetak ruke, da bi druga ruka radila ... "shiftanje".

Jobs je zagovarao samo jednu tipku na mišu, jer se po njemu "kosila" sa originalnim konceptom WIMP uporabe (što je opet radikalizam  i idiotizam - posljedično, danas za zoom in /out standardno koristiš neku shift tipku za suprotno, umjesto desne tipke miša - jer se pokupilo sa Maca - jabuka tipka na kb umjesto desne tipke miša ).
No osim wheela (za npr scroll web stranica), čak i treća tipka miša nije zaživjela u punoj praksi (kao standard), kamo li horizontal wheel i još dodatne dvije "palčane" tipke.

Razlog je jednostavan: prekomplicirano je. To ja kažem, koji sam svirao klavir i nemam problema s motorikom, tipkam naslijepo i šaltam se sa US/HR/C64 keyboard trenutno naslijepo.

Upravo iz istog razloga, 3 "modifiera" s lijeve strane tastature su enough, sve preko overkill (uključujući Start, Menu tipke).

Shift, Ctrl, Alt, Space - to mogu i slijep koristiti. A onda mi se tu uguraju 1-2 tipke, plus smanjuju mi prostor za nužne Ctrl, Space...

...sad već kad imam Ctrl+Z/Y a eng tipkovnica/program pa su tipke zamijenjene, ne mogu tek tako dohvatiti (bez palca) shortcut. Sigurno ne naslijepo. Ctrl+N taman postaje neupotrebljiv, itd. 

 

> BTW imam 45+ pa je onaj gore smajli vise polusmajli ;)

Samo za 1/10 sam stariji od tebe, ali te još uvijek mogu poslati po šibice ;)

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.2.2020 14:47 (Zechina).
15 godina
online
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
Posmatrač kaže...

 

Sve manje koristim ikone i trenutno na desktopu imam jednu. Pogodi koju ;)

 

Nisam trazio moze li se ona ikako maci ;)

 

Dakako da da. Uđeš u Settings/Themes/Desktop icon settings i tu ti otvori prozor u kojem otkvačiš te desktop icone.

A u tom istom izborniku možeš promjeniti defaultne icone s nekim dugima pa to može izgledati kao na ss2.

Tigar Krezumica
14 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
Zechina kaže...
Posmatrač kaže...

Zagovaras ikonu a hvalis CTRL+X/C/V  ;) 

 

Još od prvog Maca i Winsa (pa i ranije), ideja miša je jednostavan produžetak ruke, da bi druga ruka radila ... "shiftanje".

Jobs je zagovarao samo jednu tipku na mišu, jer se po njemu "kosila" sa originalnim konceptom WIMP uporabe (što je opet radikalizam  i idiotizam - posljedično, danas za zoom in /out standardno koristiš neku shift tipku za suprotno, umjesto desne tipke miša - jer se pokupilo sa Maca - jabuka tipka na kb umjesto desne tipke miša ).
No osim wheela (za npr scroll web stranica), čak i treća tipka miša nije zaživjela u punoj praksi (kao standard), kamo li horizontal wheel i još dodatne dvije "palčane" tipke.

Razlog je jednostavan: prekomplicirano je. To ja kažem, koji sam svirao klavir i nemam problema s motorikom, tipkam naslijepo i šaltam se sa US/HR/C64 keyboard trenutno naslijepo.

Upravo iz istog razloga, 3 "modifiera" s lijeve strane tastature su enough, sve preko overkill (uključujući Start, Menu tipke).

Shift, Ctrl, Alt, Space - to mogu i slijep koristiti. A onda mi se tu uguraju 1-2 tipke, plus smanjuju mi prostor za nužne Ctrl, Space...

...sad već kad imam Ctrl+Z/Y a eng tipkovnica/program pa su tipke zamijenjene, ne mogu tek tako dohvatiti (bez palca) shortcut. Sigurno ne naslijepo. Ctrl+N taman postaje neupotrebljiv, itd. 

 

> BTW imam 45+ pa je onaj gore smajli vise polusmajli ;)

Samo za 1/10 sam stariji od tebe, ali te još uvijek mogu poslati po šibice ;)

 

Meni se više sviđa dio s Mac os-a... command + slovo umjesto ctrl + slovo. Taj dio su bolje riješili i meni je to bilo odlično kada sam radio na mac os-u...

5 godina
offline
Re: ReactOS 0.4.12 - Otvoreni prozori, za nostalgi
Zechina kaže...

Ikona služi da kad imaš gro prozora otvorenih, a hoćeš pokrenuti program s desktopa putem druge ikone, da možeš doći do desktopa ASAP. Ili da trenutno dođeš do nečega što si privremeno stavio na radnu površinu (a to je desktop).

Koliko vidim ti robuješ ikonoklazmu ;)

 

Možemo govoriti o opravdanosti koncepta ikona (WIMP) danas uopće, no u praksi se još nije pokazao neki bitno bolji sustav, a ovaj je standard. 

Kompletan GUI standard današnjice (odn. upotreba) počiva na temeljima WIMP, XWindows; to je baza. Ne tipkovnica. MIš je uglavnom otpao iz koncepta na touch ekranima, ali ne zato da ga zamijeni - tastatura. 

Start Menu ima funkciju, točnije imao ju je u Winsima dok se nije krenulo sa ovim tablet-metro plahta konceptom. Na Linuxu, OSX, ReactOS... i dalje ima.

Search app preko tastature je propali koncept - Unity & Metro dokazali. Dok Google Assistant i Siri to ne zamijene glsovno, ništa od toga do daljnjeg, a čak ni tad to neće biti univerzalna zamjena.

 Jos uvijek je brze win+d ;)

Pogotovo kad ti je desna u gipsu kao meni sad ;)

 

Vidi dvije stare prdonje o cemu drobe ;)

fromcelltohell kaže...
Posmatrač kaže...

 

Sve manje koristim ikone i trenutno na desktopu imam jednu. Pogodi koju ;)

 

Nisam trazio moze li se ona ikako maci ;)

 

Dakako da da. Uđeš u Settings/Themes/Desktop icon settings i tu ti otvori prozor u kojem otkvačiš te desktop icone.

A u tom istom izborniku možeš promjeniti defaultne icone s nekim dugima pa to može izgledati kao na ss2.

 Ma znam al to je jedina ikona koju koristim ali ipak hvala ;)

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice