Radite li od doma?

poruka: 34
|
čitano: 8.931
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Radite li od doma?".
Radite li od doma?

 

Koliko od vas koji radite od doma je firma odlucila (nastaviti) placati pune putne troskove (minimalno 270kn cini mi se), placati marendu, placati troskove struje isl.? Koliko od vas radite na privatnom racunalu jer vam firma nije isporucila svu potrebnu opremu za rad, odnosno privatno racunalo vam je prikladnije za rad?

 

 

Moj PC  
9 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Radite li od doma?
Meni firma inače ne plaća prijevoz, jer ga sama organizira (bus nas pokupi pred vratima). Marenda se plaća. Troškovi struje ne. Na raspolaganje mi je stavljena sva potrebna oprema, ali pošto radim 3-2, radije koristim svoje privatno računalo, jer ionako upravljam virtualkama i spajam se korisnicima po potrebi putem remote alata, tako da mi poslovni laptop u 99.9% situacija nije potreban. Trošak grijanja mi nije puno veći, ali udobnost i rad iz fotelje u trenirci to višestruko nadoknađuju.
3 godine
neaktivan
offline
Radite li od doma?

radim od kuce od pocetka "krize". drzavna firma. nitko mi ne nudi naknadu za struju grijanje,pc,...poceli su ukidat i smanjivat naknade za prevoz i sl. ali iskreno odrekao bih se i pola plaće samo da ne gledam te face na poslu. neprocjenjivo. prestar sam za promjenu posla. pozdrav

 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Radite li od doma?

Da, evo tocno mi je proslo godinu dana kako radim od kuce.

Firma mi ne placa putne troskove sto je logicno jer sam stalno doma, dosta dugo sam radio iskljucivo na svom racunalu ali prije cca mjesec dana mi je isporuceno poslovno racunalo. Rekao bih da je moja firma po tom pitanju i vise nego solidno obavila posao.

 

Bnet: mNik987#2148
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.3.2021 8:53 (toxic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Radite li od doma?

kao vizionar (ok, i prevoditelj), radim doma već odavno (2000.? + -), znatno prije endeepipandemija i to zbog toga što je balkanjeros oduzetnik (= klasni neprijatelj) puno gora gamad (pet-šest njih, uključiv privatne škole i učilišta, + 2-3 oveće "javne firme") od bilo kojeg virusa-tirusa. raditi doma je mila majka naspram "poduzeća" (posebno privatnog) i ne bih sad više ni u jedno ni za koju lovu/povlasticu. jebga, nisam ljubitelj izgovora (zašto nema plaće)/mobinga/izrabljivanja. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Radite li od doma?
Radim doma nakon sto se vratim doma s posla. Jel se i to racuna? :D
Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
Moj PC  
22 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Radite li od doma?
Radim od doma jos od proslog stoljeca, tocnije od 1998. To mi je jedino normalno, ovo "novo" nek si "strucni" stozer zabije tamo gdje i zasluzuje.

Niti jedan dan u zivotu nisam proveo u uredu, a niti necu.
 
2 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Radite li od doma?
Imam tu mogućnost no rađe biram rad u uredu. Nekoliko puta sam ostao odradit od doma, svaki put je bio petak pa sam ga rastegao na petak + subotu.

Da mogu birati, radio bi 14 dana u komadu i onda tjedan dana u komadu na odmoru.
Life is meant to die. Accept your fates.
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Radite li od doma?
Caustic kaže...
Imam tu mogućnost no rađe biram rad u uredu. Nekoliko puta sam ostao odradit od doma, svaki put je bio petak pa sam ga rastegao na petak + subotu.

Da mogu birati, radio bi 14 dana u komadu i onda tjedan dana u komadu na odmoru.

 Ovo je istina, ja doma radim od jutra do sutra... No međutim kad pogledam ja ipak imam dnevno (oba smjera) cca 120 km napraviti. Tu ode dva sata samo tako samo na voznju. Tih 2 sata mogu uloziti u nesto drugo.

A umor koji mi voznja stvara ne mogu niti opisati pogotovo kad pogledas u kumulativu.

Bnet: mNik987#2148
Re: Radite li od doma?
toxic kaže...

Da, evo tocno mi je proslo godinu dana kako radim od kuce.

Firma mi ne placa putne troskove sto je logicno jer sam stalno doma, dosta dugo sam radio iskljucivo na svom racunalu ali prije cca mjesec dana mi je isporuceno poslovno racunalo. Rekao bih da je moja firma po tom pitanju i vise nego solidno obavila posao.

 

 

A prije je mogla placati? Eto vidis to se zove uzimanje novaca radnicima. Jer to ne ulazi u placu, to nije oporezivo. To je samo dodatni benefit. Ocekivao bih od firmi kao minimum minimuma placene troskove prijevoza, iako radimo od doma, ali to je benefit koji su prije mogle izdvojiti i koji sada mogu takodjer izdvojiti. 

12 godina
offline
Re: Radite li od doma?
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

Koliko od vas koji radite od doma je firma odlucila (nastaviti) placati pune putne troskove (minimalno 270kn cini mi se), placati marendu, placati troskove struje isl.? Koliko od vas radite na privatnom racunalu jer vam firma nije isporucila svu potrebnu opremu za rad, odnosno privatno racunalo vam je prikladnije za rad?

 

 

 

Od doma sam evo sad će biti godina dana. Bio je jedan prekid na tjedan dana prošlo ljeto, kad sam se vratio u ured, ali sam onda u dogovoru s firmom ipak nastavio od kuće. Ne mogu se požaliti na nikakvu nekorektnost, ništa nam se ne uvjetuje, niti se bilo koga tjera da se vrati. Svima su nam ovo nove okolnosti i zasad se s njima dobro nosimo.

 

Putne troškove nemam, a na privatnom računalu radim po svom izboru. Novo, neraspakirano računalo me još od ljeta čeka na stolu u uredu, ali ga nisam uzeo jer doma imam komp koji sam osobno birao komponentu po komponentu i na njemu i želim raditi.

Origin: klemp0, Steam: Klempo, Battle.net: Klempo, Uplay: klemp0
16 godina
offline
Radite li od doma?

od doma sam radio i prije virusa tak da mi se nije previse promijenilo, osim kaj eto mogu trazit novac za struju i internet, ekstra opremu je firma rijesila jos i prije virusa (monitor, docking, i uredske sitnice)

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.3.2021 11:51 (nixass).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Radite li od doma?

Ti bi putno troškove iako nigdje ne putuješ? Pa to vjerojatno nije zakonito. Mogli su ti to isplatiti, ali onda se od toga oduzima porez, prirez, mirovinsko, a dodatno i zdravstveno.

3 godine
protjeran
offline
Re: Radite li od doma?

Sve kad se zbroji i oduzme, možemo reć da je putni trošak od rada doma dio za struju i net. Vjerojatno i više. Zajedno su mi net i struja malo veći od putnog troška.

Life is meant to die. Accept your fates.
13 godina
odjavljen
offline
Re: Radite li od doma?
SupremeCommander kaže...
Radim doma nakon sto se vratim doma s posla. Jel se i to racuna? :D

 Uzeo sam predah od mailova doma, evo samo da ti odgovorim, malo food pauza i nazad hahah

16 godina
offline
Re: Radite li od doma?
Nenormalno, a ne novo normalno...
 
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Radite li od doma?

Radim od doma od 3. mjeseca (2020.), dobivamo i dalje i prijevoz i naknadu za hranu. Imam i poslovni laptop, jedino ne placaju visi trosak rezija, al sve u svemu nemam se kaj zaliti :)

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
Moj PC  
0 0 hvala 0
Re: Radite li od doma?
Minneyar kaže...

Radim od doma od 3. mjeseca (2020.), dobivamo i dalje i prijevoz i naknadu za hranu. Imam i poslovni laptop, jedino ne placaju visi trosak rezija, al sve u svemu nemam se kaj zaliti :)

 

firma je mala, srednja ili velika?

15 godina
offline
Re: Radite li od doma?
Mandor kaže...

Ti bi putno troškove iako nigdje ne putuješ? Pa to vjerojatno nije zakonito. Mogli su ti to isplatiti, ali onda se od toga oduzima porez, prirez, mirovinsko, a dodatno i zdravstveno.

 Ako ćemo strogo gledati zakon onda i rad od doma nije zakonit

3 godine
neaktivan
offline
Re: Radite li od doma?
Radim od doma, a doma imam službeni laptop, dock, monitor.
Tiokovnicu i mis koristim svoji jel mi vise pase ali mogao sam i to uzeti od doma.
Mogao sam i stolac nositi no nisam htio.
Prijevoz i dalje placen, internet mi je fixni trosak pa tu nemam nista extra. Jedino realno je vise grijanja nekome ali igrom slučaja i to mi u ovom trenu nije nista skuplje.
Mogu raditi koliko god hocu od doma ili iz firme a trenutno pregovaram s jednom firmo za isključivo rad od doma.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Radite li od doma?

Nama plaćaju prijevoz, a firma sve radi po zakonu, pa očito nije protuzakonito. Ne plaćaju režije, ali mislim da je zadržavanje prijevoza fer kompenzacija.

 

Problem je što za post-kovid rad od kuće najavljuju ukidanje prijevoza, a također bez kompenzacije režija.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
Re: Radite li od doma?
Visak kaže...

Nama plaćaju prijevoz, a firma sve radi po zakonu, pa očito nije protuzakonito. Ne plaćaju režije, ali mislim da je zadržavanje prijevoza fer kompenzacija.

 

Problem je što za post-kovid rad od kuće najavljuju ukidanje prijevoza, a također bez kompenzacije režija.

 

 

onda ti najavi otkaz, pa neka izracunaju da li im je jeftinije nastaviti placati prijevoz ili traziti novog radnika.

14 godina
offline
Re: Radite li od doma?
Svi u firmi mogu birati hoće li raditi od doma, ja sam jedan od rijetkih koji je odabrao ići u ured. Radio sam od doma mjesec- dva, i realno, produktivnost mi je bila na cca 70%, nema onog nekog reda, kad je vrijeme za posao isključivo za posao. Vrlo lako je odlutati, distrakcije su puno veće. Plus šta i djeca zuje ponekad, pa moram njima neki ručak, pa škola online...u uredu sam sada sam, i ako budem mogao i dalje bih radio iz ureda umjesto iz spavaće sobe.
The best thing about having a penis is sharing it with people who don't
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Radite li od doma?
Visak kaže...

Nama plaćaju prijevoz, a firma sve radi po zakonu, pa očito nije protuzakonito. Ne plaćaju režije, ali mislim da je zadržavanje prijevoza fer kompenzacija.

 

Problem je što za post-kovid rad od kuće najavljuju ukidanje prijevoza, a također bez kompenzacije režija.

 To da sve rade po zakonu je odvažna tvrdnja. Ne moraju računovođe biti upoznati sa svime, mogu pogriješiti, a mogu i krivo protumačiti zakon, a mogu protumačiti zakon, a da se sudac ne složi s tim tumačenjem.

Problem koji ja vidim jest da je naknada za prijevoz neoporeziva. Zakonom nije propisano da mora postojati naknada za prijevoz, ali ako poslodavac isplaćuje prijevoz, onda je propisano da je u iznosu najjeftinijeg prijevoza i svima. Ne možeš nekome isplaćivati nekom ne. 

Možda su vama odlučili zadržati taj iznos na plaći, ali se ne zove prijevoz i plaća se porez i ostalo što je propisano na taj iznos?

Jer, što firmu sprjećava da ti izda putni nalog, a ti ne ideš na put i isplati ti dnevnicu? Pa nisi išao na put.

To što je tebi očito da nije protuzakonito, mislim da si preskočio jako puno koraka i to sa sumnjivog temelja. Firma radi po zakonu (uff, možda), pa očito nije protuzakonito (uff, koji skok).

 

https://www.racunovodja.hr/33/naknada-za-troskove-prijevoza-u-slucaju-povremenog-pretezitog-rada-od-kuce-u-slucaju-posebnih-okolnosti-porezni-aspekti-uniqueidmRRWSbk196E4DjKFq6pChAheL-SkszJ0xQIeYkAG_6eEBinQ3pQKTw/?serp=1

"Porezni tretman naknade troškova prijevoza na posao i s posla propisan je Pravilnikom o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 10/17, 128/17, 106/18, 1/19, 80/19 i 1/20) koji određuje da se neoporezivo mogu isplatiti naknade troškova prijevoza na posao i s posla mjesnim i međumjesnim javnim prijevozom u visini stvarnih izdataka, prema cijeni mjesečne odnosno pojedinačne prijevozne karte. Ako na određenom području odnosno udaljenosti nema organiziranog prijevoza, naknada troškova prijevoza na posao i s posla utvrđuje se u visini cijene prijevoza koja je utvrđena na približno jednakim udaljenostima na kojima je organiziran prijevoz. Ako radnik mora sa stanice međumjesnog javnog prijevoza koristiti i mjesni prijevoz, stvarni izdaci utvrđuju se u visini troškova mjesnog i međumjesnoga javnoga prijevoza."

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.3.2021 12:13 (Mandor).
15 godina
offline
Re: Radite li od doma?
JackIsBack kaže...
Mandor kaže...

Ti bi putno troškove iako nigdje ne putuješ? Pa to vjerojatno nije zakonito. Mogli su ti to isplatiti, ali onda se od toga oduzima porez, prirez, mirovinsko, a dodatno i zdravstveno.

 Ako ćemo strogo gledati zakon onda i rad od doma nije zakonit

 Možda je relativno nereguliran.

"Rad od kuće propisan je člankom 17. Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14, 127/17 i 98/19), pod nazivom rad na izdvojenom mjestu rada, a podrazumijeva obavljanje poslova kod kuće radnika ili u drugom prostoru koji nije prostor poslodavca. "

(https://informator.hr/vijesti/naknada-za-troskove-prijevoza-u-slucaju-rada-od-kuce)

15 godina
neaktivan
offline
Re: Radite li od doma?
Mandor kaže...

 To da sve rade po zakonu je odvažna tvrdnja. Ne moraju računovođe biti upoznati sa svime, mogu pogriješiti, a mogu i krivo protumačiti zakon, a mogu protumačiti zakon, a da se sudac ne složi s tim tumačenjem.

 Ok, krivo sam se izrazio, firma se jako trudi raditi po zakonu, a sve suspektne situacije se temeljito provjeravaju u poreznoj, nije računovođa taj koji donosi odluke na svoju ruku.

 

Ovdje se radi o izvanrednoj situaciji, jer se ni po drugim pitanjima ne primjenjuje zakon o radu na izdvojenom mjestu (zaštita na radu), pa pretpostavljam da je država zažmirila. Zato nam i najavljuju da po povratku u normalu nećemo dobivati prijevoz, jer će se primjenjivati taj zakon.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Re: Radite li od doma?
Visak kaže...
Mandor kaže...

 To da sve rade po zakonu je odvažna tvrdnja. Ne moraju računovođe biti upoznati sa svime, mogu pogriješiti, a mogu i krivo protumačiti zakon, a mogu protumačiti zakon, a da se sudac ne složi s tim tumačenjem.

 Ok, krivo sam se izrazio, firma se jako trudi raditi po zakonu, a sve suspektne situacije se temeljito provjeravaju u poreznoj, nije računovođa taj koji donosi odluke na svoju ruku.

 

Ovdje se radi o izvanrednoj situaciji, jer se ni po drugim pitanjima ne primjenjuje zakon o radu na izdvojenom mjestu (zaštita na radu), pa pretpostavljam da je država zažmirila. Zato nam i najavljuju da po povratku u normalu nećemo dobivati prijevoz, jer će se primjenjivati taj zakon.

 

Ovdje stoji dio o naknadi za marendu, neoporezivo je do 5,000kn godišnje

 

https://www.virtualni-ured.net/racunovodstvo/item/469-neoporezivi-primici-radnika-izmjene-i-dopune-pravilnika-o-porezu-na-dohodak.html

 

 

a trebalo bi još samo vidjeti i naknada za prijevoz, jako sumnjam da se to ukida, prije bih rekao da to poslodavac kenja gluposti jer ne želi više plaćati.

 

 

 

15 godina
offline
Re: Radite li od doma?
Mandor kaže...
JackIsBack kaže...
Mandor kaže...

Ti bi putno troškove iako nigdje ne putuješ? Pa to vjerojatno nije zakonito. Mogli su ti to isplatiti, ali onda se od toga oduzima porez, prirez, mirovinsko, a dodatno i zdravstveno.

 Ako ćemo strogo gledati zakon onda i rad od doma nije zakonit

 Možda je relativno nereguliran.

"Rad od kuće propisan je člankom 17. Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14, 127/17 i 98/19), pod nazivom rad na izdvojenom mjestu rada, a podrazumijeva obavljanje poslova kod kuće radnika ili u drugom prostoru koji nije prostor poslodavca. "

(https://informator.hr/vijesti/naknada-za-troskove-prijevoza-u-slucaju-rada-od-kuce)

 Znam da postoji clanak 17 ZOR-a koji definira rad na izdvojenom radnom mjestu ali taj clanak propisuje i poseban ugovor između poslodavca i radnika.

Tko od nas koji radimo od doma ima potpisan taj ugovor sa poslodavcem?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Radite li od doma?
JackIsBack kaže...

 Znam da postoji clanak 17 ZOR-a koji definira rad na izdvojenom radnom mjestu ali taj clanak propisuje i poseban ugovor između poslodavca i radnika.

Tko od nas koji radimo od doma ima potpisan taj ugovor sa poslodavcem?

 Trenutno se ne radi po tom članku, nego se smatra da je izvanredna situacija. Zato se može isplaćivati i prijevoz. Za rad poslije pandemije će trebati potpisati novi ugovor i neće se isplaćivati prijevoz.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Radite li od doma?
JackIsBack kaže...
Mandor kaže...
JackIsBack kaže...
Mandor kaže...

Ti bi putno troškove iako nigdje ne putuješ? Pa to vjerojatno nije zakonito. Mogli su ti to isplatiti, ali onda se od toga oduzima porez, prirez, mirovinsko, a dodatno i zdravstveno.

 Ako ćemo strogo gledati zakon onda i rad od doma nije zakonit

 Možda je relativno nereguliran.

"Rad od kuće propisan je člankom 17. Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14, 127/17 i 98/19), pod nazivom rad na izdvojenom mjestu rada, a podrazumijeva obavljanje poslova kod kuće radnika ili u drugom prostoru koji nije prostor poslodavca. "

(https://informator.hr/vijesti/naknada-za-troskove-prijevoza-u-slucaju-rada-od-kuce)

 Znam da postoji clanak 17 ZOR-a koji definira rad na izdvojenom radnom mjestu ali taj clanak propisuje i poseban ugovor između poslodavca i radnika.

Tko od nas koji radimo od doma ima potpisan taj ugovor sa poslodavcem?

 Mi smo morali poslati emailom suglasnost. Bez potpisivanja ičega.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice