Python je i dalje najpopularniji programski jezik

poruka: 21
|
čitano: 7.072
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Python je i dalje najpopularniji programski jezik".
15 godina
offline
Python je i dalje najpopularniji programski jezik
probal sam malo zmiju..zapel sam na "hello world".
XD
 
2 0 hvala 0
6 godina
offline
Python je i dalje najpopularniji programski jezik

Iznenađuje me da je C# toliko nisko. 

 
4 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Python je i dalje najpopularniji programski jezik

Ne znam što me više iznenadilo - opis PHP-a koji je izgleda ostao iz verzije 3 ili popularnost programskih jezika SQL i HTML... Srećom, CSS nije toliko popularan programski jezik 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
6 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Python je i dalje najpopularniji programski jezik

Ovo kao da su radile naše firme, koje se bave predizbornim anketama. 

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
 
13 0 hvala 1
16 godina
offline
Python je i dalje najpopularniji programski jezik

A gledajte, oni računaju popularnost jezika prema tome koliko ljudi pišu o njemu na webu. To ne znači da je najviše softwarea napisano u tim jezicima ili da je potražnja za takvim programerima veća. To jednostavno pokazuje popularnost jezika (što god to značilo).

 

Uzmimo npr. jezik Kotlin. To je novi jezik i normalno da ljudi rade hype oko novih stvari. Pošto je to relativno novi jezik, ljudi imaju više pitanja o njemu pa više i postavljaju pitanja. Također imamo i programere koji pišu blogove i tako zarađuju pa onda i oni pišu o onome što je sad IN npr. Kotlin.

 

Ako ćemo o tome koji jezik je svepristuan na webu onda su to Javascript i PHP. Ja svima govorim da krenu od tih jezika jer će najbrže naći posao. Pogotovo Javascript koji je otac i majka weba.

King in the castle, king in the castle ...
 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Python je i dalje najpopularniji programski je

Nekako mi je StackOverflow referentniji po tom pitanju i njihove ankete koje provode svake godine.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
7 godina
protjeran
offline
Re: Python je i dalje najpopularniji programski je
tjodalv kaže...

A gledajte, oni računaju popularnost jezika prema tome koliko ljudi pišu o njemu na webu. To ne znači da je najviše softwarea napisano u tim jezicima ili da je potražnja za takvim programerima veća. To jednostavno pokazuje popularnost jezika (što god to značilo).

 

Uzmimo npr. jezik Kotlin. To je novi jezik i normalno da ljudi rade hype oko novih stvari. Pošto je to relativno novi jezik, ljudi imaju više pitanja o njemu pa više i postavljaju pitanja. Također imamo i programere koji pišu blogove i tako zarađuju pa onda i oni pišu o onome što je sad IN npr. Kotlin.

 

Ako ćemo o tome koji jezik je svepristuan na webu onda su to Javascript i PHP. Ja svima govorim da krenu od tih jezika jer će najbrže naći posao. Pogotovo Javascript koji je otac i majka weba.

 Kotlin se koristi za Android, i to opravdava popularnost ne samo zato sto je novi. 

PHP i JavaScript su mozda relativno gledani popularni i trazeni, ali ces za recimo Pyhton (data science, finance, itd) naci puno bolji placeni posao. Sa 3 godine iskustva 80K eura godisnje se moze relativno lako dobiti, dok ce PHP/JavaScript (ne ukljucujuci razne frameworks) manualci raditi za dosta manje.

16 godina
offline
Re: Python je i dalje najpopularniji programski je
O_O_O kaže...
tjodalv kaže...

A gledajte, oni računaju popularnost jezika prema tome koliko ljudi pišu o njemu na webu. To ne znači da je najviše softwarea napisano u tim jezicima ili da je potražnja za takvim programerima veća. To jednostavno pokazuje popularnost jezika (što god to značilo).

 

Uzmimo npr. jezik Kotlin. To je novi jezik i normalno da ljudi rade hype oko novih stvari. Pošto je to relativno novi jezik, ljudi imaju više pitanja o njemu pa više i postavljaju pitanja. Također imamo i programere koji pišu blogove i tako zarađuju pa onda i oni pišu o onome što je sad IN npr. Kotlin.

 

Ako ćemo o tome koji jezik je svepristuan na webu onda su to Javascript i PHP. Ja svima govorim da krenu od tih jezika jer će najbrže naći posao. Pogotovo Javascript koji je otac i majka weba.

 Kotlin se koristi za Android, i to opravdava popularnost ne samo zato sto je novi. 

PHP i JavaScript su mozda relativno gledani popularni i trazeni, ali ces za recimo Pyhton (data science, finance, itd) naci puno bolji placeni posao. Sa 3 godine iskustva 80K eura godisnje se moze relativno lako dobiti, dok ce PHP/JavaScript (ne ukljucujuci razne frameworks) manualci raditi za dosta manje.

Slažem se, samo što programski jezik kao kriterij nema veze sa visinom plaće. Radi se o tome koliko je kompleksan zadatak kojeg riješavaš. Što je kompleksnije, bolje si plaćen. E sad, data science se radi s Pythonom, a ne s PHP-om ili C#-om ili nekim trećim, pa ispada da su Python programeri bolje plaćeni. Hoću reći da visina primanja ne ovisi koji jezik koristiš, već koliko ti je kompleksan posao koji radiš.

 

Ovdje su pratili popularnost, a popularnost ti govori koliko se na mreži bruji o tome ...

King in the castle, king in the castle ...
7 godina
neaktivan
offline
Re: Python je i dalje najpopularniji programski je

Totalno si u krivu. Programski jezik i te kako ima veze s visinom plaće. Potraži istraživanja kolike su plaće SWIFT i npr. SQL programerima u usporedbi s JS programerima. Kompleksnost rješavanja problema ne određuje plaću, neko koliko je tko bitan firmi i koliko poznaje poslovne procese, tj koliko je lako zamjenjiv, plus ovisi o tipu firme npr. ne programerske firme banke/osiguravajuća društva daju oko 30% veće plaće. Pyton je popularan zato jer je br.1 izvor za ne profesionalne/ hoby/adhoc programere iako ima svoje mjestu u data science/AI svijetu. 

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
13 godina
neaktivan
offline
Re: Python je i dalje najpopularniji programski je
Počeo sam 1983. sa BASIC-om, nastavio sa assemblerom za Zilogov Z80... Nastavio sa Pascalom, C-om itd. Sa Pythonom sam se prvi put susreo kad sam pomagao sinu (osnovna škola) i moram priznati da gluplji jezik nisam susreo?! Ne želim vrijeđati Python programere, ali to je doslovno ispod razine Sinclarovog BASIC-a?! Valjda sam mator ;-)
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Python je i dalje najpopularniji programski je
Da se nadovezem na temu programaki jezik i placa. Da se netko uhvati savladati i doktorirati COBOL, taj bi bez problema nasao vrhunski placen posao. Puno financijskih institucija jos uvijek vrti sve na tom jeziku, a bas i nema puno developera koji rade s njim. Popularnost mu je vjerojatno negdje pri dnu jer ima vrlo usku primjenu za razliku od svih ostalih programskih jezika koji se ovdje spominju.
 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Python je i dalje najpopularniji programski je
Sva sreća pa koristim python
već 10 godina. Uz ostalo.
Samomrzeći hrvat
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Python je i dalje najpopularniji programski jezik

Ja sam mislil da je engleski najpopularniji

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Python je i dalje najpopularniji programski jezik

Ja sam jos uvijek na Fortranu.

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Python je i dalje najpopularniji programski je
Ne znaju ovi ovdje za titulu matorog programera. :-)))
https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
8 godina
offline
Re: Python je i dalje najpopularniji programski je
Vandit kaže...

Iznenađuje me da je C# toliko nisko. 

C# nije "in", bradati hipsteri ga ne vole "because M$" a za .Net Core misle da je nečiji hobby projekt. U .Netu pišu bezvezne firme koje trebaju razviti funkcionalan softver i to žele raditi u krštenom IDE.

 

Sve se može kroz GUI i terminal nije nužan za build pa ga to diskvalificira kod modernih developera koji su u ovom "istraživanju" naveli HTML kao programski jezik.

15 godina
offline
Re: Python je i dalje najpopularniji programski je
A sto preporucas? C#? Java? Cisto informativno, mora da imas preko 5 banki. Ovim mladima kao da pricas o napoleonu kad je osvajao...
8 godina
offline
Re: Python je i dalje najpopularniji programski je

Svaki jezik je alat za sebe i sigurno nećeš web raditi u Fortranu tako da preporuka ovisi o tome što bi radio ali dobar dio se da odraditi u .Net Core + neki JS framework pa eto, to preporučam početnicima.

 

Čisto informativno, radim/o u .Net, Javi (Android), JSu i Pythonu.

13 godina
offline
Re: Python je i dalje najpopularniji programski je
Nuclear_Phoenix kaže...

Svaki jezik je alat za sebe i sigurno nećeš web raditi u Fortranu tako da preporuka ovisi o tome što bi radio ali dobar dio se da odraditi u .Net Core + neki JS framework pa eto, to preporučam početnicima.

 

Čisto informativno, radim/o u .Net, Javi (Android), JSu i Pythonu.

nadam se da je ovo samo za postojeće projekte ...

10 godina
offline
Re: Python je i dalje najpopularniji programski je
Nuclear_Phoenix kaže...

C# nije "in", bradati hipsteri ga ne vole "because M$" a za .Net Core misle da je nečiji hobby projekt. U .Netu pišu bezvezne firme koje trebaju razviti funkcionalan softver i to žele raditi u krštenom IDE.

 

Sve se može kroz GUI i terminal nije nužan za build pa ga to diskvalificira kod modernih developera koji su u ovom "istraživanju" naveli HTML kao programski jezik.

 Ne lupetaj. Nema veze to s osjećajima ni faboyizmom. Ostavi to za svađu na redditu. Python je popularan zbog neural network-a i data science-a, i zbog svoje jednostavnosti pa ga možeš koristiti kao shell jezik, klepati jednostavne GUI-e i naravno ima nekoliko jakih web/api frameworka baziranih na njemu. C# to nema u toj mjeri i zato je na poziciji kojoj jest i to je sasvim u redu jer nije svaki jezik za sve. Fućka se developerima jel C# Microsoftov ili Podravkin, ako ga ne mogu koristiti za ono što je trenutno u visokoj potražnji. U pythonu sigurno nećeš pisati kompleksne desktop aplikacije za Windows okružje. Uzet ćeš C++/C# i slično. Jezici su alati, tako da nećeš koristiti čekić za šarafljenje, kao što nećeš koristiti šarafinciger za zabijanje čavla.

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.8.2020 9:17 (Entry Point).
8 godina
offline
Re: Python je i dalje najpopularniji programski je
ministar kaže...

nadam se da je ovo samo za postojeće projekte ...

Da, jer novi će biti/bi trebali biti crossplatfom - MAUI, PWA ili što već. Nije moje područje, ja pričam sa hardverom kojem je osnova 8bit mikrokontroler ili u boljem slučaju, neki STM32Fxxx.

Entry Point kaže...
Ne lupetaj. Nema veze to s osjećajima ni faboyizmom. Ostavi to za svađu na redditu. Python je popularan zbog neural network-a i data science-a, i zbog svoje jednostavnosti pa ga možeš koristiti kao shell jezik, klepati jednostavne GUI-e i naravno ima nekoliko jakih web/api frameworka baziranih na njemu. C# to nema u toj mjeri i zato je na poziciji kojoj jest i to je sasvim u redu jer nije svaki jezik za sve. Fućka se developerima jel C# Microsoftov ili Podravkin, ako ga ne mogu koristiti za ono što je trenutno u visokoj potražnji. U pythonu sigurno nećeš pisati kompleksne desktop aplikacije za Windows okružje. Uzet ćeš C++/C# i slično. Jezici su alati, tako da nećeš koristiti čekić za šarafljenje, kao što nećeš koristiti šarafinciger za zabijanje čavla.

A što sam ja rekao nego ovo, da je svaki jezik alat sa određenom primjenom? .Net se koristi kod nas za web (api) i desktop (wpf/winforms..), java za android, JS za web UI koji se kači na API a python za skriptiranje svega toga i kao "ljepilo" između raznih platformi i aplikacija za obradu podataka - konkretno prepoznavanje objekata na slikama.

 

Prvi komentar je polu ozbiljan, polu sarkastičan s obzirom na priče na redditu i komunikaciju sa firmama od kojih dobivamo podatke. I jako je blizu istini nažalost jer su za Core doslovce mislili da je hobby projekt nekog u MSu i da ništa od toga. Netko pokrene thread i raspravu o .Netu i uvijek se nađe par bisera kojima je MS najveće zlo u životu koje su vidjeli, bacaju glupe usporedbe sa Javom (koje su imale smisla možda tamo 2005. godine) i pišu komentare tipa "dotnet cli is not poweful enough" - pogledaš njihove ostale komentare i u 99% slučajeva su neki python evanđelisti "import universe".

 

Nemojte biti nervozni, nije vam to dobro za zdravlje.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice