Prvi puta snimljeno kako crna rupa stvara nove zvi

poruka: 16
|
čitano: 6.830
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prvi puta snimljeno kako crna rupa stvara nove zvi".
15 godina
offline
Prvi puta snimljeno kako crna rupa stvara nove zvi

Zar ih ne zovu po novom gravastarovima?

 
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Prvi puta snimljeno kako crna rupa stvara nove zvi

Za crne rupe se zna da pomažu nastanku zvijezda, bilo da su se formirale direktno iz plina ili smrću velike zvijezde. Crna rupa se prežderava plinom i povremeno ispaljuje x-ray burstove, koji u već nakupljenom okolnom plinu pale zvijezde, doslovno di ošine zraka samo se pale, ako je dovoljno gas na-clumbs-an, to su one stellar nursery nebulas... Misle i da su možda crne rupe bile prve. Stvorile zvijezde, koje su planete, itd do čovjeka, jel, nečeg najkompliciranijeg što vidimo na mikro i makro skali.

 
1 0 hvala 0
Prvi puta snimljeno kako crna rupa stvara nove zvi

Nit' je rupa, nit' je crna.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Prvi puta snimljeno kako crna rupa stvara nove zvi

Zna li netko kako se zove ona mobilna aplikacija gdje uprerim telefon u nebo i on mi pokaže kako se koja zvijezda zove? Ili planeta ako je Veneras ili Mars ili koja je već vidljiva golim okom. Znam da je i Andromeda vidljiva golim okom.

Because anything Korea does, Japan does it better.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Prvi puta snimljeno kako crna rupa stvara nove
Envy kaže...

Zna li netko kako se zove ona mobilna aplikacija gdje uprerim telefon u nebo i on mi pokaže kako se koja zvijezda zove? Ili planeta ako je Veneras ili Mars ili koja je već vidljiva golim okom. Znam da je i Andromeda vidljiva golim okom.

 Sky Map.

15 godina
offline
Re: Prvi puta snimljeno kako crna rupa stvara nove
KIKI3ooo kaže...

Za crne rupe se zna da pomažu nastanku zvijezda, bilo da su se formirale direktno iz plina ili smrću velike zvijezde. Crna rupa se prežderava plinom i povremeno ispaljuje x-ray burstove, koji u već nakupljenom okolnom plinu pale zvijezde, doslovno di ošine zraka samo se pale, ako je dovoljno gas na-clumbs-an, to su one stellar nursery nebulas... Misle i da su možda crne rupe bile prve. 

 

Izvog napisanog? Jer bi rekao da je to nebuloza, i to teška.

Zvijezde nastaju kada ..... da ne prevodim, evo link;  Stars | Science Mission Directorate (nasa.gov)

 

Stars are born within the clouds of dust and scattered throughout most galaxies. A familiar example of such as a dust cloud is the Orion Nebula. Turbulence deep within these clouds gives rise to knots with sufficient mass that the gas and dust can begin to collapse under its own gravitational attraction. As the cloud collapses, the material at the center begins to heat up. 

Plin se u tom slučaju grije zbog trenja. Također, taj plin je sam po sebi vruć (zato ga i vidimo), samo je vrlo rijedak. Tako da "osijet" topline kao topline nije onakav kakvim ga doživljavamo u našoj atmosferi. 

 

Crna rupa svojim gravitacijskim utjecajem može uzrokovati spomenute turbulncije. Ali to isto može svaki objekt koji ima masu, odnosno nije nužno crna rupa. Također isto uzrokuju i eksplozije drugih zvijezda. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.1.2022 14:15 (hrastro).
14 godina
offline
Re: Prvi puta snimljeno kako crna rupa stvara nove
hrastro kaže...
KIKI3ooo kaže...

Za crne rupe se zna da pomažu nastanku zvijezda, bilo da su se formirale direktno iz plina ili smrću velike zvijezde. Crna rupa se prežderava plinom i povremeno ispaljuje x-ray burstove, koji u već nakupljenom okolnom plinu pale zvijezde, doslovno di ošine zraka samo se pale, ako je dovoljno gas na-clumbs-an, to su one stellar nursery nebulas... Misle i da su možda crne rupe bile prve. 

 

Izvog napisanog? Jer bi rekao da je to nebuloza, i to teška.

Zvijezde nastaju kada ..... da ne prevodim, evo link;  Stars | Science Mission Directorate (nasa.gov)

 

Stars are born within the clouds of dust and scattered throughout most galaxies. A familiar example of such as a dust cloud is the Orion Nebula. Turbulence deep within these clouds gives rise to knots with sufficient mass that the gas and dust can begin to collapse under its own gravitational attraction. As the cloud collapses, the material at the center begins to heat up. 

Plin se u tom slučaju grije zbog trenja. Također, taj plin je sam po sebi vruć (zato ga i vidimo), samo je vrlo rijedak. Tako da "osijet" topline kao topline nije onakav kakvim ga doživljavamo u našoj atmosferi. 

 

Crna rupa svojim gravitacijskim utjecajem može uzrokovati spomenute turbulncije. Ali to isto može svaki objekt koji ima masu, odnosno nije nužno crna rupa. Također isto uzrokuju i eksplozije drugih zvijezda. 

 Bila bi nebuloza da je napisano da su crne rupe isljučivo zaslužne za nastanak zvijezda. Tako da je opis nastanka zvijezde suvišan, link na izvor da i ne spominjem. Ali može se nadovezat na taj opis i ubacit u igru crnu rupu koja ispaljuje divljačke burstove. Jeli teško zamislit da tako nešto potiče termo-nuklearnu reakciju? Koja bi možda ionako nastala na istom mjestu, ali za, nezz, 1000 godina, naravno da ne. Čak su nešto i promotrili, jasno vidli ako se ne varam. Izvor je dokumentarac. A sad koji... heh :) Ne treba gledat tonu dokumentaraca za pronaći, jedan od ovih najpreporucenijih, jeli to how universe works, through wormhole, into the unverse with stephen hawking, cosmos: a space time odyssey. Garant ga imam na media disku ali nisam u uredu.

15 godina
offline
Re: Prvi puta snimljeno kako crna rupa stvara nove
KIKI3ooo kaže...
hrastro kaže...
KIKI3ooo kaže...

Za crne rupe se zna da pomažu nastanku zvijezda, bilo da su se formirale direktno iz plina ili smrću velike zvijezde. Crna rupa se prežderava plinom i povremeno ispaljuje x-ray burstove, koji u već nakupljenom okolnom plinu pale zvijezde, doslovno di ošine zraka samo se pale, ako je dovoljno gas na-clumbs-an, to su one stellar nursery nebulas... Misle i da su možda crne rupe bile prve. 

 

Izvog napisanog? Jer bi rekao da je to nebuloza, i to teška.

Zvijezde nastaju kada ..... da ne prevodim, evo link;  Stars | Science Mission Directorate (nasa.gov)

 

Stars are born within the clouds of dust and scattered throughout most galaxies. A familiar example of such as a dust cloud is the Orion Nebula. Turbulence deep within these clouds gives rise to knots with sufficient mass that the gas and dust can begin to collapse under its own gravitational attraction. As the cloud collapses, the material at the center begins to heat up. 

Plin se u tom slučaju grije zbog trenja. Također, taj plin je sam po sebi vruć (zato ga i vidimo), samo je vrlo rijedak. Tako da "osijet" topline kao topline nije onakav kakvim ga doživljavamo u našoj atmosferi. 

 

Crna rupa svojim gravitacijskim utjecajem može uzrokovati spomenute turbulncije. Ali to isto može svaki objekt koji ima masu, odnosno nije nužno crna rupa. Također isto uzrokuju i eksplozije drugih zvijezda. 

 Bila bi nebuloza da je napisano da su crne rupe isljučivo zaslužne za nastanak zvijezda. Tako da je opis nastanka zvijezde suvišan, link na izvor da i ne spominjem. Ali može se nadovezat na taj opis i ubacit u igru crnu rupu koja ispaljuje divljačke burstove. Jeli teško zamislit da tako nešto potiče termo-nuklearnu reakciju? Koja bi možda ionako nastala na istom mjestu, ali za, nezz, 1000 godina, naravno da ne. Čak su nešto i promotrili, jasno vidli ako se ne varam. Izvor je dokumentarac. A sad koji... heh :) Ne treba gledat tonu dokumentaraca za pronaći, jedan od ovih najpreporucenijih, jeli to how universe works, through wormhole, into the unverse with stephen hawking, cosmos: a space time odyssey. Garant ga imam na media disku ali nisam u uredu.

 

Fuzija nastaje uz dovoljan odnos tlaka i temeprature. I to je to.

U labosima se fuzija postiže drastično većim temperaturama nego li je to temeperatura unutar zvijezde. Drastično večim jer se ne može postignuti tlak kao unutar zvijezde. Bitan je samo dovoljan odnos. 

 

How is a star born? - Scientific American;

 

Irregularities in the density of the gas causes a net gravitational force that pulls the gas molecules closer together. Some astronomers think that a gravitational or magnetic disturbance causes the nebula to collapse. As the gases collect, they lose potential energy, which results in an increase in temperature.

As the collapse continues, the temperature increases. The collapsing cloud separates into many smaller clouds, each of which may eventually become a star. The core of the cloud collapses faster than the outer parts, and the cloud begins to rotate faster and faster to conserve angular momentum. When the core reaches a temperature of about 2,000 degrees Kelvin, the molecules of hydrogen gas break apart into hydrogen atoms. Eventually the core reaches a temperature of 10,000 degrees Kelvin, and it begins to look like a star when fusion reactions begin. When it has collapsed to about 30 times the size of our sun, it becomes a protostar.

When the pressure and temperature in the core become great enough to sustain nuclear fusion, the outward pressure acts against the gravitational force. At this stage the core is about the size of our sun. The remaining dust envelope surrounding the star heats up and glows brightly in the infrared part of the spectrum. At this point the visible light from the new star cannot penetrate the envelope. Eventually, radiation pressure from the star blows away the envelope and the new star begins its evolution.

 

 

14 godina
offline
Re: Prvi puta snimljeno kako crna rupa stvara nove
hrastro kaže...

 

Fuzija nastaje uz dovoljan odnos tlaka i temeprature. I to je to.

 Šta? Stvarno ti nije logično da x-ray zraka iz crne rupe ne povisuje temperaturu već nakupljenog plina, koji već ima tlak određene visine, znači već neke predispozicije za termo-nuklearnu reakciju? Znam se služiti google-om, stvarno ne trebaju linkovi ni c/p sa tih linkova. Jeli ovo neka internet rasprava? Ako da, ja sam out.

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.1.2022 15:55 (KIKI3ooo).
15 godina
offline
Re: Prvi puta snimljeno kako crna rupa stvara nove
Kako ke već Kiki rekao pogledati How universe works. Da skratim trud u pitanju je s06e06
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.1.2022 19:11 (Gajotres).
 
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Prvi puta snimljeno kako crna rupa stvara nove zvi

S07.E04: How Black Holes Made Us

 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Prvi puta snimljeno kako crna rupa stvara nove
KIKI3ooo kaže...

S07.E04: How Black Holes Made Us

Sry pobrkane su mi epizode koje sam downloadao ja sam mislio na s06e07 The Quasar Enigma

Poruka je uređivana zadnji put čet 27.1.2022 8:03 (Gajotres).
14 godina
offline
Re: Prvi puta snimljeno kako crna rupa stvara nove
Gajotres kaže...
KIKI3ooo kaže...

S07.E04: How Black Holes Made Us

Sry pobrkane su mi epizode koje sam downloadao ja sam mislio na s06e07 The Quasar Enigma

 Možda je ta. Baš ću opet pogledat sve

15 godina
offline
Re: Prvi puta snimljeno kako crna rupa stvara nove
Kakva je ovo serija i ima li prevod?
Because anything Korea does, Japan does it better.
14 godina
offline
Re: Prvi puta snimljeno kako crna rupa stvara nove
14 godina
offline
Re: Prvi puta snimljeno kako crna rupa stvara nove
Envy kaže...

Zna li netko kako se zove ona mobilna aplikacija gdje uprerim telefon u nebo i on mi pokaže kako se koja zvijezda zove? Ili planeta ako je Veneras ili Mars ili koja je već vidljiva golim okom. Znam da je i Andromeda vidljiva golim okom.

 Imaš i Stellarium i Sky Portal. Osim što možeš uperiti u nebo, možeš "putovati" kroz vrijeme pa vidjeti u koliko sati se što najbolje vidi.

 

Preporučam i aplikaciju Nightshift koja će ti na tvojoj lokaciji nabrojati što se sve može i čime gledati (dvogled) i daje kratku prognozu za nekoliko dana unaprijed.

 

Evo što me danas čeka:

 

 

Andromeda se rijetko gdje može vidjeti golim okom. Ako si u nekom području bez svjetlosnog zagađenja, sa čistim nebom i ako ćeš biti u mraku pol sata - sat, možda se i može vidjeti mrljasta nakupina "nečega"... iz mog iskustva ni bolji dvogled ne daje pretjerano bolje rezultate. Teleskopom se lijepo vidi ali kao i sve na nebu, treba bit strpljiv i čekat da se prilagode oči (i suzdržat se od gledanja u mobitel jer bude dosadno). Golim okom možeš gledati ove bliže planete, zviježđa, mjesec.. 

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice