Prvi električni vatrogasni kamion preskup je za Si

poruka: 10
|
čitano: 3.408
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prvi električni vatrogasni kamion preskup je za Si".
15 godina
offline
Prvi električni vatrogasni kamion preskup je za Si

Pa vozne/radne karakteristike mu djeluju, blago rečeno - katastrofalne

K
Moj PC  
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Prvi električni vatrogasni kamion preskup je za Si

Kakvih 15x skuplje?! Ne košta vatrogasni kamion $60k, to nije dovoljno ni za kombi. Vatrogasni kamion s puno opreme lako dostigne (i prekorači) cijenu ovog električnog. 

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Prvi električni vatrogasni kamion preskup je za Si

dobro da je nekom došlo iz dupeta u glavu (silikoncima). čitava ta električna ujdurma je sumanuta upravo zbog cijene. prije su govorili: ne kupuj dizel ak ne misliš godišnje preći bar 20000 km jer se ne isplati (a do trećinu su skuplji od benzinaca). s ovakvim cijenama strujko se ne ispalti nikad a niti tad. znate, djeco, ne koštaju samo benza i dizel. i struja košta. i to kak samo! 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 3 hvala 0
6 godina
offline
Prvi električni vatrogasni kamion preskup je za Si

Znači njima je ekologija što sporije ugasiti požar...A požar stvara CO2

Zar glavni stvar nebi tribala biti vatra i voda...što više vode dovesti na teren...za cijenu ovoga dobiješ 20 i više polovnih ovih sa slike...20...x više vode

 

Zaboli me ona stvar za njihove požare...kad triba trošiti puste milijarde za ratove onda se ima para...kad triba kupovati vatrogasnu opremu onda se nema...to nije samo njihova glupost nego je to na svjetskoj razini...kod nas se hvale,,,hrvatska turistička zemlja...A rađe se 3 milijarde kuna troši za borbene zrakoplove nego za recimo transportne zrakomlate koji se mogu koristiti i u ratu i u miru(spašavanje života,gašenje požara itd)

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.12.2019 11:35 (HCMAA).
Moj PC  
4 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Prvi električni vatrogasni kamion preskup je z
Ajar kaže...

dobro da je nekom došlo iz dupeta u glavu (silikoncima). čitava ta električna ujdurma je sumanuta upravo zbog cijene. prije su govorili: ne kupuj dizel ak ne misliš godišnje preći bar 20000 km jer se ne isplati (a do trećinu su skuplji od benzinaca). s ovakvim cijenama strujko se ne ispalti nikad a niti tad. znate, djeco, ne koštaju samo benza i dizel. i struja košta. i to kak samo! 

 

Je, a to govore za vozila koja troše 6-9 litara goriva na 100km. Koliko goriva troši prosječni kamion natrpan opremom? Koliko košta održavanje pogona klasičnog kamiona nasuprot električnog vozila? I sad to pomnoži s bar 20 godina službe. Uz to kalifornija već sad više od 50% elektirčne energije dobiva iz obnovljivih izvora.

15 godina
offline
Re: Prvi električni vatrogasni kamion preskup je z
Chronosus kaže...

 

Je, a to govore za vozila koja troše 6-9 litara goriva na 100km. Koliko goriva troši prosječni kamion natrpan opremom? Koliko košta održavanje pogona klasičnog kamiona nasuprot električnog vozila? I sad to pomnoži s bar 20 godina službe. Uz to kalifornija već sad više od 50% elektirčne energije dobiva iz obnovljivih izvora.

 i kaliforničarima je sve ovo, očito, preskupo. u nas da se i ne govori: usporedimo li cijene na pr. (nasumična usporedba) mazde cx-3 (koja je auto) od 136.000 i renoa zoe (koji je prcknedl i drek od autića) od 248.000, računica postaje bitno drugačija. osim toga, nitko tu ne spominje krivulju potrošnje struje (ili pogonske energije općenito, bilo koje pasmine) u odnosu na masu koju pokreće i broj trošila. obnovljiv izvor ili ne, tekućih ogrjeva ima dovoljno za sve (vozila su najmanja briga - od nafte se valjda smo ne pravi kruh) i iscrpljivanje im se ne nazire (posebno plinu, koji je i bitno "čišći"). pretpostavljam da postoji i neki kozmički razlog zbog kojega su kamioni, traktori, autobusi i lokomotive dizelaši (koliko znam, nema benzinaca) no to je za strojare, kao i odavno (njima) poznata mogućnost smanjenja potrošnje derivata na beznačajno malo uz jednak učinak. ukratko, tu se sve petlja osim zdrave pameti. kako sad stvari stoje, guranje te struje mi izgleda samo kao marketingaška* linija manjeg otpora. 

 

*izmislit će bilo što, samo da se poveća profit od prodaje. bilo čega i bilo kako. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.12.2019 14:31 (Ajar).
16 godina
offline
Prvi električni vatrogasni kamion preskup je za Si

Za ovo dat miljun eura je protuprirodni blud i apsolutno suludo.

 

Pogotovo u Americi di za tu cijenu dobiješ vatrogasni bojni brod, a ne ovo šminkersko smeće koje ima manji domet o noname električnog romobila.

 

 

 

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
6 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Prvi električni vatrogasni kamion preskup je z

Opet se ponavlja floskula da su električna vozila jeftinija za održavanje. Troškovi održavanja ICE-a su mali servis svakih godinu dana i veliki servis svakih nekoliko godina, te možda dvije promjene kvačila u životnom vijeku.

 

Od ostalih troškova, najviše ode na kvarove, a tu po učestalosti i trošku popravka najviše ide na probleme s elektronikom. Možda današnji EV-ovi imaju pouzdaniju elektroniku, ali isključivo zato što se još trebaju probiti na tržište i što se radi o relativno malim serijama. Kad krene masovnija proizvodnja i štednja u proizvodnom procesu, pitati ću te za troškove.

 

Dalje, za vatrogasno vozilo, brzina i pouzdanost su najbitniji. I trošak goriva i količina stakleničkih plinova su zanemarivi u odnosu na trošak koji požar napravi i količinu stakleničkih plinova koji nastanu.

 

Da su performanse bolje, možda bi imalo smisla, ali ako možeš kupiti dva kamiona po cijeni jednog, opet i to pada u vodu.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
offline
Prvi električni vatrogasni kamion preskup je za Si

Na moju žalost, moram se, u ovom slučaju, složit s vama obožavateljima smrada.

42
 
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Prvi električni vatrogasni kamion preskup je za Si

Moj je dojam da Rosenbauer ovim vozilom samo prati trendove i da je razvijeno samo da budu prvi.

 

Bit svakog vatrogasnog vozila je pouzdanost, i to ne samo što se tiče kvarova. Ne može se ekipa u unutarnjoj navali pouzdat u baterije i pumpu pogonjenu njima, bez obzira na taj dizel generator koji služi kao back-up za punjenje baterije. Mislim da je Rosenabuer prevelik i preozbiljan igrač da bi ovakvu grozotu pustio u prodaju.

 

Što se tiče troškova održavanja o čemu se pisalo u temi, održavanje samog vozila je zanemarivo u odnosu na vatrogasnu opremu, servis pumpe, hidraulike, atesti svakog komada opreme u vozilu su neusporedivo veći trošak. Naravno, ako se ne radi o vozilu koje je trebalo biti rashodovano prije 10+ godina što je nažalošt čest slučaj u Hrvatskoj.

 

 
2 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice