Prvi dan online nastave odvija se uz velike potešk

poruka: 37
|
čitano: 7.267
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prvi dan online nastave odvija se uz velike potešk".
10 godina
offline
Prvi dan online nastave odvija se uz velike potešk

Jel to na kraju DDOS napad ili uceniti pokusavaju koristiti sustav?

 
40 0 hvala 7
5 godina
offline
Prvi dan online nastave odvija se uz velike potešk

Ne bi me cudilo da je oboje u pitanju.

 

Meni trenutno Iskonov internet ne radi, a ima stvari za faks koje moram pratiti. Ima li tko drugi jos problema s njima?

 

 

 

 

On the other hand, prva epizoda Westworlda se taman skinula hahaha

Apoc
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.3.2020 13:45 (Apocalypso722).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Prvi dan online nastave odvija se uz velike po
trolaslavonska kaže...

Jel to na kraju DDOS napad ili uceniti pokusavaju koristiti sustav?

Malo jedno, malo drugo, a učenicima ništa od edukacije,

pa su oni napravili "juriš" na igre/igrice.

15 godina
offline
Prvi dan online nastave odvija se uz velike potešk

Svake godine ih iznenadi početak škole, početak upisa, početak bilo čega. "Nisu znali" da počinje nastava - sustav je predivno radio kada su bila dva i pol korisnika, za koliko je očito projektiran i testiran.

Idi i radi nešto korisno!
 
26 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Prvi dan online nastave odvija se uz velike po
Keso kaže...

Svake godine ih iznenadi početak škole, početak upisa, početak bilo čega. "Nisu znali" da počinje nastava - sustav je predivno radio kada su bila dva i pol korisnika, za koliko je očito projektiran i testiran.

 E zato je nekada bila ugirana shema "Ništa nas ne smije iznenaditi".

 

 

16 godina
offline
Re: Prvi dan online nastave odvija se uz velike po
mGT kaže...
Keso kaže...

Svake godine ih iznenadi početak škole, početak upisa, početak bilo čega. "Nisu znali" da počinje nastava - sustav je predivno radio kada su bila dva i pol korisnika, za koliko je očito projektiran i testiran.

 E zato je nekada bila ugirana shema "Ništa nas ne smije iznenaditi".

 

 

 

Ma i tad je snijeg svake godine iznenadio zimsku službu

13 godina
offline
Prvi dan online nastave odvija se uz velike potešk

Zasto nisu mogli koristiti popularne stream platforme? Mogli su nastavu odrzavati preko YT streama npr

You have to be odd to be number one
Moj PC  
18 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Prvi dan online nastave odvija se uz velike po
Ddos napad su sami izazvali, slabim dimenzioniranjem sustava i praveći se da je sve ok.
"Samo pokušavajte, budite strpljivi..." su glupe preporuke, jer i osoblje i učenici stalno iznova pokušavaju pristupiti i tako umjesto jednog zahtjeva, šalju njih desetine i stotine.

Praktički sam pretvaraš ljude u dos zombije.
Trebalo je pokušati bar vremenski segmentirati opterećenje, npr. prvi razredi koriste sustav od 10-11, 2. od 11-12 itd.
Moj PC  
10 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Prvi dan online nastave odvija se uz velike potešk

Ne znam sto se ljudi cude... jos prije koji dan sam najavia upravo ovaj scenarij, i sve u svemu jos to dobro i radi s obzirom na opterecenje. Triba racunat na tisuce skola, desetke tisuca nastavnika i stotine tisuca ucenika koji se u nekom trenutku pokusavaju logirat na sustav... ko ima alternativu super, ko je nema, na milost i nemislost je trenutnog stanja u sustavu... 

 
9 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Prvi dan online nastave odvija se uz velike potešk

Debili na carnetu su uvijek pod kibernetickim napadima. Uvijek ista prica kad vise od dvoje ljudi korisite njihove sustave.

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.3.2020 16:30 (O_O_O).
Moj PC  
16 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prvi dan online nastave odvija se uz velike po
Top Bugovac kaže...

Zasto nisu mogli koristiti popularne stream platforme? Mogli su nastavu odrzavati preko YT streama npr

 Ovo je pravo pitanje! Čemu koristiti neke domaće custom kvazi platforme kad imaš youtube i ostale servise. Nije valjda da se radi o strogo povjerljivom sadržaju?

 

14 godina
offline
Re: Prvi dan online nastave odvija se uz velike po
Aldo kaže...
Top Bugovac kaže...

Zasto nisu mogli koristiti popularne stream platforme? Mogli su nastavu odrzavati preko YT streama npr

 Ovo je pravo pitanje! Čemu koristiti neke domaće custom kvazi platforme kad imaš youtube i ostale servise. Nije valjda da se radi o strogo povjerljivom sadržaju?

 

 A gdje je u toj priči kum od mojeg pajde ili mali od strine? Nemojte se praviti fini, znamo gdje živimo.

Twitter: @GoldCookiez
Re: Prvi dan online nastave odvija se uz velike po
Top Bugovac kaže...

Zasto nisu mogli koristiti popularne stream platforme? Mogli su nastavu odrzavati preko YT streama npr

 

Pa koristi se Office 365, odnosno Skype i Teams, so video konferencije sto chat. Ne znam koju tocno ulogu ima Carnet u svemu tome.

15 godina
offline
Prvi dan online nastave odvija se uz velike potešk

 

 
20 0 hvala 0
15 godina
offline
Prvi dan online nastave odvija se uz velike potešk

Nepoznati su im pojmovi stvari kao što su cache clusteri (redis primjerice), automatizirani load testovi, i iz toga mjerenje gdje je bottleneck i njegovo rješavanje PRIJE produkcije. Ja stvaram sustave koji sa JEDNIM strojem odrade 600 000 zahtjeva, ali ne na dan kao ovi, nego u SEKUNDI! To znači 86400x brže nego što ovi imaju valjda sa farmom strojeva. I to zahtjeva kompleksnosti otprilike logina (salted hash pwd usporedi sa hash pohranjen u bazi, i pohrani pokušaj u log). Optimizacija je ludo dobra stvar - nakon nje na nejakom stroju nerijetko možeš obrađivati 1000x više zahtjeva nego prije.

Idi i radi nešto korisno!
 
3 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Prvi dan online nastave odvija se uz velike po
Pa daj im se javi i pomozi im da rijese problem, ako imas znanje.
Ovo je ipak izvanredna situacija u kojoj smo svi ugrozeni i svima nam je duznost pomoci.
16 godina
offline
Prvi dan online nastave odvija se uz velike potešk

Ukupan broj učenika u RH je nešto ispod pola milijuna, oni ne mogu složiti servis koji bi opsluživao tako malen broj korisnika. Hahahahaha, presmješno! Pa onda niti ne treba takav neupotrebljiv sustav ... Strašno!

King in the castle, king in the castle ...
 
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Prvi dan online nastave odvija se uz velike po
Top Bugovac kaže...

Zasto nisu mogli koristiti popularne stream platforme? Mogli su nastavu odrzavati preko YT streama npr

 Zato jer su trenutno sve platforme preopterećene. Radi Europa, radi istočna obala SAD-a. I milijuni su se prikopčali na MS Teams, Zoom, YT... I kad nema ovakve navale ti servisi znaju trokirati, a sada pogotovo.

4 godine
offline
Re: Prvi dan online nastave odvija se uz velike po
Aldo kaže...
Top Bugovac kaže...

Zasto nisu mogli koristiti popularne stream platforme? Mogli su nastavu odrzavati preko YT streama npr

 Ovo je pravo pitanje! Čemu koristiti neke domaće custom kvazi platforme kad imaš youtube i ostale servise. Nije valjda da se radi o strogo povjerljivom sadržaju?

 

 Zbog jednostavnog razloga: nisu hrvatski učenici i studenti jedini koji u ovom trenutku rade od kuće. Najveći dio Europe i trenutno istočna obala SAD-a jašu po svim tim super popularnim servisima i normalno je da neke stvari ne rade ili se vuku.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Prvi dan online nastave odvija se uz velike po
Koliko shvacam radi se o problemu sa LDAP-om koji je postao usko grlo za sve servise iza tako da tu nikakav YT ili slicno ne bi pomoglo sada jer nema sanse da samo tako prebace accounte na drugu platformu (preskupo, a da i netko to zna organizirati ne bi se nasli u toj situaciji). Osobno iz mojeg iskustva i dojma mi Hrvati bas ne razmisljamo previse o skalabilnosti prilikom dizajna sustava npr. bruka sa e-Imenikom pred par godina, eRacuni prosle godine itd.
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
online
Prvi dan online nastave odvija se uz velike potešk

E da, nevezano za temu, ali sam se sad sjetio : jel zna netko kaj je na kraju bilo sa INA-om?

 

Kruha i igala...
 
2 0 hvala 0
Re: Prvi dan online nastave odvija se uz velike po
Keso kaže...

Nepoznati su im pojmovi stvari kao što su cache clusteri (redis primjerice), automatizirani load testovi, i iz toga mjerenje gdje je bottleneck i njegovo rješavanje PRIJE produkcije. Ja stvaram sustave koji sa JEDNIM strojem odrade 600 000 zahtjeva, ali ne na dan kao ovi, nego u SEKUNDI! To znači 86400x brže nego što ovi imaju valjda sa farmom strojeva. I to zahtjeva kompleksnosti otprilike logina (salted hash pwd usporedi sa hash pohranjen u bazi, i pohrani pokušaj u log). Optimizacija je ludo dobra stvar - nakon nje na nejakom stroju nerijetko možeš obrađivati 1000x više zahtjeva nego prije.

 

vau, ti si stvarno super!

12 godina
offline
Prvi dan online nastave odvija se uz velike potešk

Ma sve radi beba ( nakon 2378 pokusaja aktivacije.skole.hr), a ovo TV predavanje je toliko dobro odrađeno da je moja gđa sa neviđenim entuzijazmom pratila snimke i radila zabilješke jer eto malac nije stigao sve poloviti.Inače kad vidiš kakvi su nam ministri moramo biti sretni i zahvalni da imamo struje i vode 

 
10 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Prvi dan online nastave odvija se uz velike po
O_O_O kaže...

Debili na carnetu su uvijek pod kibernetickim napadima. Uvijek ista prica kad vise od dvoje ljudi korisite njihove sustave.

Debilan je jedino tvoj komentar

 

AAI@Edu uopce nije CARNET-ov servis nego servis od SRCE-a, a to je druga firma

 

https://www.aaiedu.hr/

 

CARNET samo koristi taj servis

15 godina
offline
Re: Prvi dan online nastave odvija se uz velike po
fer-de-lance kaže...

E da, nevezano za temu, ali sam se sad sjetio : jel zna netko kaj je na kraju bilo sa INA-om?

 

 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
offline
Re: Prvi dan online nastave odvija se uz velike po
trolaslavonska kaže...

Jel to na kraju DDOS napad ili uceniti pokusavaju koristiti sustav?

Vjerojatno niti jedno niti drugo nego nespospobnost Admina i/ili cijele infrastrukture.
 

fer-de-lance kaže...

E da, nevezano za temu, ali sam se sad sjetio : jel zna netko kaj je na kraju bilo sa INA-om?

 

Saznat će se kada se sve prvo gurne pod tepih pa onda za par godina MUP kada krene sa hapšenjem. Poznati scenariji :-D 

16 godina
offline
Re: Prvi dan online nastave odvija se uz velike po
Top Bugovac kaže...

Zasto nisu mogli koristiti popularne stream platforme? Mogli su nastavu odrzavati preko YT streama npr

Ovo je bila moja prva pomisao u petak kad su nam najavili da ćemo nastavu održavati preko Interneta, i kad sam morao praviti grupe na MS Yammer platformi koju drži carnet za office365.skole.hr... Prva pomisao mi je bila da sustav neće izdržati to i zašto se grupe ne bi radile na Facebooku i Youtubeu pošto znamo da te plaftofme koriste milijarde svaki dan i da će radit bez problema. Naravno da je sustav danas pao, a već u petak je bilo sitnih problema pri prijavljivanju kad je sve krenulo. Uglavnom, ne radi se o nikakvom napadu, u to sam prilično siguran, samo izlika za sustav koji nije dobro dimenzioniran za ovakve stvari, nije ni trebao biti, ali ne razumijem zašto su se pravili da je kad i sami znaju da nije... I sad se vade na DDOS, moš mislit.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Prvi dan online nastave odvija se uz velike po

Nadam se da korisnici pokućnog neće imati problema jer Tele2 "posuđuje" IP adrese namijenjene drugim operaterima iz grupe, pa često servisi za geolociranje IP-a krivo prijavljuju lokaciju.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
protjeran
offline
Re: Prvi dan online nastave odvija se uz velike po
bArut pLahor kaže...
O_O_O kaže...

Debili na carnetu su uvijek pod kibernetickim napadima. Uvijek ista prica kad vise od dvoje ljudi korisite njihove sustave.

Debilan je jedino tvoj komentar

 

AAI@Edu uopce nije CARNET-ov servis nego servis od SRCE-a, a to je druga firma

 

https://www.aaiedu.hr/

 

CARNET samo koristi taj servis

 Moja greska, nisam znao da su se dva uhljeba odvojila. Posto su srce i carnet bili spojeni.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice