Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u povijes

poruka: 146
|
čitano: 21.561
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u povijes".
3 godine
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
Stvaraju. Jer obični ljudi imaju opciju kupiti proizvod koji stvara manje otpada. Imaju opciju uzeti proizvod bez jednokratne ambalaže. Imaju opciju ne koristiti jednokratne vrećice, ali većina je pre lijena za promijeniti svoje navike. Mi opravdavamo proizvođače u proizvodnji otpada jer kupujemo takve proizvode.

P.s.
According to National Geographic, "About 54 percent of the debris in the Great Pacific Garbage Patch comes from land-based activities in North America and Asia. The remaining 20 percent of debris in the Great Pacific Garbage Patch comes from boaters, offshore oil rigs, and large cargo ships that dump or lose debris directly into the water. The majority of this debris—about 705,000 tons—is fishing nets.

Znači većina smeća dolazi sa kopna. Na pomorske aktivnosti otpada 20 posto tog otpada. Od tih 20% većina su ribarske mreže.
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.8.2021 13:28 (Gallu).
7 godina
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
Gallu kaže...
U pravu si. Staklo je jeftinije.

 Da, a i sad mi je došla muka kad sam vidio kolika je cijena Polyamida, ovo kod nas je pljačka 

Gallu kaže...
Stvaraju. Jer obični ljudi imaju opciju kupiti proizvod koji stvara manje otpada. Imaju opciju uzeti proizvod bez jednokratne ambalaže. Imaju opciju ne koristiti jednokratne vrećice, ali većina je pre lijena za promijeniti svoje navike. Mi opravdavamo proizvođače u proizvodnje otpada jer kupujemo takve proizvode.

Inače, vjerovatno sam tu među starijima, pa se i sjećam dok su nam u dućanu prodavačice zamatale one "zmije" i kisele bombone u običan papir, kruh smo furali doma bez vrećice, pod rukom.

E da, i 99% prodavačica u dućanu je tad imalo veće i gušće brkove nego ja danas 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.8.2021 13:24 (fer-de-lance).
3 godine
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
Išao sam neki dan u dućan. Čekao u redu. Prodavačica mi je krenula gurati kruh u plastičnu vrećicu. Rekao sam molim bez vrećice. Apsolutno nitko ispred mene nije napravio isto, vjerujem niti oni iza mene. I onda se ljudi čude kad kažem da je "mali ćovjek" krivac. Nije jedini krivac, ali itekako daje kompanijma ogromn alibi da rade što rade.
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.8.2021 13:31 (Gallu).
7 godina
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov

Aha, sorry pobrkao sam s nekim drugim koji je to tvrdio

 

I ovo se slažem, proizvodnja papira je isto jako grdo zlo, i nije rješenje zamjena plastičnih vrećica za papirnate.

I nitko ne puši spiku, ne znam tko se na temi nije složio da je to sve obični PR i okretanje para na hipsterima.

Smao ti je promaknuo onaj dio da ipak nije ni opravdanje da uništavaš zato jer je tvoje uništavanje zanemarivo u odnosu na kompletno u svijetu, to je glup sistem razmišljanja.

A s vremenom budu bar te neke stvari koje direktno stvaraju ogromne,  naočigled vidljive štete nestale.

Npr. mnoge države u svijetu su počele sortirati i reciklirati otpad (kod nas, na žalost, ne još) i slično, pa se bar time spriječi dio direktnog masakra nad životinjskim svijetom, a za ljude ionak svejedno, nek se truju i povrkaju, svi, bmk, bolje nismo ni zaslužili.

A onda s vremenom bude i te koje prozivaš to došlo glave, ako do tad uspješno ne prodaju fore narodu, a čine se da hoće, tak da je šansa za spas == 0.

 

Kruha i igala...
 
2 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
A kako ne drži vodu? Ferdelance me jedino ispravio u mom mišljenju da je staklo skuplje od plastike.
Pa ne kupuj u tim trgovinama zdrave prehrane. Imaš masu trgovina gdje se bademi prodaju rinfuzo. Kao dobar dio ostalih proizvoda. Ako ćeš ti kupovati proizvode u plastičnoj ambalaži, ti si dio problema.
Ne kupuješ proizvode tih tvornica koje onečišćuju okoliš? Kad izgube potrošaće, neće imati više išta ispuštati.
I eto - znači i sam priznaješ stvar je komocije. Zašto bi ti išao smanjivati ambalažu. Zbog takvih ko ti se i piše da je mali čovjek krivac jer opravdavaš proizvodnju plastike.
Alternativna ambalaža može biti skuplja ali isto tako i jeftinija. Ako nemaš dovoljno novaca, nećeš nito kupovati velike količine jednokratne ambalaže. Sve što se prodaje na kg ili l je jeftinije od pakiranog. Ali ako imaš dovoljno novaca i ništa ne poduzimaš i kriviš druge - onda si licemjer.
Ja sam ne mogu ništa. Ali da 8 milijardi radi bar pola onoga što ja radim svijet bi već bolje izgledao.
Papir isto nije neko sretno rješenje, ali bolje je od plastike jer ne stvara trajni ekološki problem. Električni auti štete okolišu, ali manje nego ICE. Ne postoji ljudska aktivnost koja je pozitivna po okoliš. Postoje samo manje štetne. To je i smisao zaštite okoliša. Smanjiti štetu jer je na 0 možemo svesti jedino masovnim harakirijem.
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.8.2021 14:21 (Gallu).
 
3 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u povijes

Ne mogu kad svakome trebas pristupiti na drugaciji nacin. 

Trebalo bi pisati tone teksta a nisam u mogucnosti smisleno i cisto prenijeti razmisljanje i iskustvo u rijeci. 

Mediji su najveci problem jer purem medija saznajemo nove Informacije o svemu. 

Te informacije svatko shvati na svoj nacin. 

 
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
A ti i tebi slični samo uništavate okoliš i svijet bi bio bolji bez takvog šljama. Je sad ok?
I kako ti je toliko teško shvatiti da jedino "mali čovjek" daje svim tim kotporacijama alibi za zagađivanje okoliša jer kupuje njihove proizvode?
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.8.2021 14:33 (Gallu).
 
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u povijes

Sad treba objasniti da ne zive svi isto. 

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
A ti si samo retardiran jer ne shvaćaš neke osnovne pojmove. Sad je ok.
 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
Super su mi ovi sto ne vjeruju znanstvenicima. Vjerojatno onda nemaju problem s tim da ih netko pravi budalama i amaterima u njihovom podrucju.

Isti k... kao sa Covid cjepivom - deseci tisuca znanstvenika na cijelom svijetu je radilo na razvoju i jasno reklo da je cjepivo sigurno, ali ne....Štef iz Vukojebine gornje zna bolje. Njemu je reklo da ce mu promijeniti DNA i ugraditi 5g chip, sa krajnjim ciljem da mu Bil Gejc oduzme traktor, njivu i kravu Sarenku.

Znanstvena zajednica vec 50ak godina upozorava na efekte naseg utjecaja na planet, sa prilicnim konsenzusom. Ali eto, bajo sa foruma misli da su to gluposti i da on ne utjece na nista, jer je on samo mali covjek. Njegovo Pasat dizlo ima filtere, pa eto kad ode autom 300m dalje do Konzuma ne zagadjuje, a plastiku nije on stavio na police, pa zasto ju onda ne bi i kupovao. Pa nije on kriv sto kupuje ono sto mu je dostupno, nije da ima izbor.

...sta ce njemu netko nesto objasnjavat, kad se sve korporacije, drzave, bogatasi i politicari promijene, onda ce on staviti na razmatranje bi li mozda malo korigirao svoje ponasanje.
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.8.2021 14:53 (Maddog_HR).
 
3 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
Gallu:

U statistici koju si citirao se izgubilo 30%. Kaže 54% dolazi s kopna a preostalih 20…. A onda se spominje težina kao odvojena cjelina i tamo pak tvdnja da je većina od ribarskih mreža. Članak na wikipediji je mrvicu jasniji, spominju odvojenu studiju iz 2018. kojom je urvrđeno da 46% čine ribarske mreže. 46% za jedan jedini proizvod (aktivnost) se čini kao najveći problem zar ne? Riješi mreže i riješio si se polovice problema
Ja rekoh
9 godina
neaktivan
offline
Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u povijes

Ne mozes nista. Dosta ih kaze da su objektivni a nisu ni blizu. 

Uhvate se neceg jos bolje kad nadu pratitelje. 

Takav/takvi "mali ljudi" ti zagorcaju,mogu zagorcat zivot vise nego "zle firme". 

Primjer das otkaz u firmi gdje si dobro placen ali ti je atmosfera za racku i dode ti poznanik i kaze ti da si budala pa njih deset isto jer(?) si zaradivao tri puta vise nego oni. 

Oni koji su voljni trpiti sve i svasta su problem. Oni koji se igraju s ljudskom psihom su takoder problem. 

Stari sad sam i ja odrastao "kao" pa ne bi krivio mlade za nista,kao Psiho u drugoj temi gdje se ljudi slazu s njim. 

Isto ovdje,ubacuju ti rijec u usta. 

 

Ako se na silu pocnu provoditi dobre stvari za covjecanstvo isto je problem jer bolje onda provoditi isto ali samo za sebe. 

Uzmi novce i bjezi!

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
Eh da. Sjedi u auto i odi 25 kilometara do dućana s bademima u rinfuzi. Ponesi sa sobom rabljenu staklenu teglu da imaš u čemu dovesti sjemenke doma. Meni je to grozno “rješenje”, više mi se čini kao dodatni problem. Jednostavno treba iz uporabe izbaciti nerazgradljive a štetne proizvode. Ako energiju za proizvodnju stakla ili sličnog materijala dobivamo na čist način, koga briga jel se troši više energije na čisti transport. Energija i stvari jednostavno moraju biti čiste, hoćemo li ih pakirati ovako ili onako više ne predstavlja problem. Kruh na zmazanim rukama i pultu mi se ne čini kao velika usluga bilo kome.
Ja rekoh
Moj PC  
3 1 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u povijes

Nemojmo se usporedivati jer NEMA smisla. 

Ispeci kruh doma. 

Nemoj ici dva puta s autom u ducan,idi svaki dan pjesice ili biciklom. Tijelo i priroda ce ti biti zahvalani. 

Kazem NEMA smisla. Zelim samo da me se manje udara Po djepu.

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
Maddog_HR:

Ti si sad u istu košaru natrpao nespojive stvari. Jedno je utvrditi da milijarde tona plastike čini štetu (neš ti struke, kao da to svakom nije jasno), a drugo naći rješenje. Ja, primjerice, argumentiram da zabrana plastičnih vrećica predstavlja mazanje očiju, to je zanemariv dio ukupne plastike u optjecaju. Isto tako argumentiram da kućno odvojanje otpada ne rješava ništa. Samo je s mog dvorišta premještamo na veće dvorište, a to što je netko radi proizvodnje te plastike razvalio pola Sibira, ispustio milijarde tona CO2 i drugih sranja u zrak onda više nije problem? Daj se koncentriraj. Upstalom, znaš tko je pokrenuo kampanju sortiranja plastike? Proizvođač jednog zaslađenog pića kada je staklenke zamijenio plastikom. Kad su mu “pametni” ekološki i zdravstveno osvještenni potrošači počeli manje trošiti, taj isti proizvođač im je u plastičnoj boci uvalio “čistu, izvorsku” vodu, po većoj cijeni nego onu prethodnu zašećerenu, također pakiranu u plastiku. I onda je prodaja i profit još više porastao. Ali nedaj bože da bi netko bio dovoljno mudar da kaže nema plastike uopće. Odjebite s tim i nađite nekaj neškodljivo. Neee, potrošač će uvesti promjene. Aha. Cijelo ljudsko postojanje se svodi na ponudu - ako se nešto ne nudi, neće biti ni kupljeno ni konzumirano. Bi li ti jeo banane da ih netko ne dostavlja iz 5000-10000 km udaljene banana republike? Zdrave su, zašto ih ne bi jeli?
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.8.2021 15:17 (Feudalac).
11 godina
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
A ti si pokazao da ne vjerujes znanosti i da marginaliziras znanstvena istrazivanja s time sto si rekao: "Nes ti struke".

Nisam znanstvenik, ali ovo je uvredljivo. Volim vjerovati da znanost radi na dobrobit covjecanstva, ali eto ti si zakljucio da su kao struka nepotrebni zato sto svatko moze doci do istih zakljucaka. Isto tako vjerujem da je vise nas koji cine nesto (koliki god taj doprinos bio malen), nego ovih drugih. Za dobrobit svih nas i onih koji dolaze nakon nas.

Da mi je samo znati koje ti vazno zanimanje obavljas u zivotu. Ili je i tvoja struka niskorist kao i, prema tvom misljenju, znanstvena djelatnost.


 
1 1 hvala 0
3 godine
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
Svaki trgovački centar ima bademe rinfuzo. U svakom većem gradu možeš sjest i na biciklu da kupiš te bademe. Normalno da nećeš ići negdje bogu iza nogu da dođeš do badema. Tako i za sve drugo. Ako imaš mogućnosti napraviti ćeš, ako nemaš - nećeš. Ali ako namjerno ne radiš ništa ili ne radiš ništa jer si pre komotan - onda si ti problem.
3 godine
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
Kako nije bitno koliko energije se troši i koje je vrste pakiranje? Od kamo ti da su plastične vrećice zanemarivi dio problema?
Takvim marginaliziranjem problema postaješ problem.
Kućno odvajanje otpada čak i kod nas rješava dio problema. Dio je bolje nego 0.
Tvoja logika je isto ko da kažeš došao neki manijak i ubio samo jednog člana moje obitelji. Pa to nije nikakav problem. Samo jedan član je ubijen. Nije većina. Sve je super!
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.8.2021 15:45 (Gallu).
12 godina
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
ludizao kaže...
 Odvajam otpad, ne bacam ništa u prirodu, koristim istu plastičnu ili papirnatu vrećicu dok se ne raspadne od nošenja i bacim ju kontejner za plastiku ili papir.

 Izliječen si. A sad idi i širi Radosnu Vijest. Očekuj omalovažavanje, prijezir i prijetnje, no trnovit je put do Raja stabilne klime.

 

Nego mene brine druga stvar. Recimo izaberemo Gallua za Führera, ukinemo trenutno plastične slamčice i kućišta za osigurače moja biti drvena ili papirnata, na cesti dozvolimo samo e-romobile i pješake, ovi bogatiji smiju na EV, pekare koji trpaju kruh u plastiku odvezemo u e-vagonima u e-gulage i na kraju opet temperatura ode gore jer tamo planktoni i stijene rade nešto nad čime nemamo kontrolu. Kome ću ispostaviti račun zbog toga što lošije živim?

 
2 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
Cokoladno mlijeko ne valja od kada su poceli stavljati one papirnate slamke, totalno promjeni okus kad se papir malo namoci.....
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
Damir22 kaže...
Cokoladno mlijeko ne valja od kada su poceli stavljati one papirnate slamke, totalno promjeni okus kad se papir malo namoci.....

Misliš da se klima popravlja bez žrtve?

Što se slamčica tiče, imam ja na zalihi dukatovo čokoladno od 0,25 l s tradicionalnim slamčicama koje je išlo u happy meal kak' su pili naši stari pa se javi na pp. Cijena sitnica.

15 godina
offline
Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u povijes

1. rujna: ovo je bio najtopliji kolovoz u povijesti/zempljopisu/statistici/vjeronauku vremena. itd. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
Imam ih i ja dovoljno,no, nekako mi je cudno hodati sa slamkom u djepu... ;)
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
Ajar kaže...

1. rujna: ovo je bio najtopliji kolovoz u povijesti/zempljopisu/statistici/vjeronauku vremena. itd. 

 To je novo normalno. Čudno bude ako bi bilo; "Kolovoz najprosječniji i najnormalniji u zadnjih 35 godina!

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.8.2021 20:29 (ante_etna).
9 godina
neaktivan
offline
Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u povijes

Temperature ostalih mjeseci u godini isti ili manji?

Poplave i pozari samo ove godine? Podrhtavanje tla? Uragani? 

Mogli su se i respiratori u bolnicama popuniti ali smo napravili lockdown. Sto cemo za ove stvari? 

 

Prc post

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.8.2021 20:36 (Kolacic).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u povijes

Da vas razočaram, klimatske promjene neće riješiti papirnata slamka ili višekratna vrećica. Riješit će tako da umjesto filozofije o ambalaži više koristite javni prijevoz, bicikl, idete pješice, ne koristite suđerice, sušilice veša, klime, ne mijenjate mobitele svake dvije godine jer je baš akcija i istek ugovora. Sve ovo navedeno uništava planet, dok se ti uređaji proizvedi, zbrinu, koliko energije potroše u radu, e to zagrijava atmosferu, plastična vrećica je kap u moru koliko štete napravite kad upalite klimu ili pustite kompjuter da radi cijeli dan ili upalite pretjerano snažni auto jer vam se ne ide pješke. Samo pogledajte koliko ste stotina kilovata struje potrošili s tim uređajima, a koliko ste energije uštedili na plastičnoj vrećici.

Ali jasno da je lakše glumiti licemjernog ekologa u tesli nego promijeniti svijet na biciklu.

 
2 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
Tema odlutala sa klime na otpad. Proširili temu :)
Plastika pored ispuštanja co2 uzrokuje i druge probleme pa je zato često na tapetu.
https://www.ibanet.org/article/76F8D2A9-1A1D-4A2F-8A6F-0A70149FD4D5
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.8.2021 20:50 (Gallu).
15 godina
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
Podrska Gallu
Yippee ki-yay, motherfucker! :)
Moj PC  
4 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
Već sam ti rekao - utjecaj na okoliš možeš smanjiti na 0 jedino ako se ubiješ. Ako radiš maksimalno što možeš - radiš dovoljno. Ali ti očito ne razumiješ taj koncept. Svaki omćić koji ništa ne radi na očuvanju okoliša i prešutno hrani onečiščivaća je dio problema. A ima ih.
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec u pov
Bezveze izvlacis iz konteksta, sto i sam znas.

Isto tako ides u ekstreme. Nitko ne govori da trebas zivjeti u kolibi, skupljati kisnicu i prehranjivati se skupljajuci bobice, vec da trebas uciniti sto mozes da bi zivio "zelenije". Ako se svi budemo tako ponasali, sigurno ce imati nekakav efekt.
 
1 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice