Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekoma -

poruka: 21
|
čitano: 8.598
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekoma - ".
16 godina
offline
Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekoma -

što bi rekli...

Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekoma -

Ovo je tek početak, tehnologija će brzo napredovati da ćemo imati real-life realnost u metaversu, a onda će mnogi radije ostati kod kuće.

Piti ćemo virtualnu pivu i jesti virtualne ćevape, što objašnjava Petrićevu elegantnu metaverse figuru. 

 
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekom
Ne brinem se, nema realne opasnosti..... Prvo moram docekati promjenu bakrene zice, pa brzi internet, pa optiku.... 100-200 godina sam miran od tih "versea"....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
14 0 hvala 0
5 godina
offline
Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekoma -

Ne znam da li sam se probudio u nekoj drugoj dimenziji, no u mojoj dimenziji ovakva s*anja postoje barem 20 godina. Jel ovi iz facebooka plaćaju da se koristi taj termin? Metaverse jel.

 
8 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekom
Ja mislim da će to propasti, mladi to ne prihvačaju, mi stari smo više od birtije i dogovaranja posla tamo. Miša mu milione sam od HT-ovaca izgrebao u birtiji. Tamo se projekti dogovaraju.
 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekoma -

Davne 2001. godine izašao je softver Adobe Atmosphere, što je današnja kopija metaversa. To je samo pokazatelj koliko je Adobe bio ispred svog vremena no onda to nije uspjelo jer nitko nije znao što bi s takvim virtualnim svijetom.

Guglajte si ili evo jedan video primjer: 

Ali hoću reći Facebook aka Meta nije ništa izmislila, ideja je već postojala puno prije 'Cukijeve' ideje.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekoma -

Svaki MMO je onda Metaverse. https://secondlife.com/ postoji vec duze pa ko i svaka druga igra.

 

Ljudi jedva skrpaju za mobitel, ne jos i za VR.

Linux, Arch Linux.
 
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekom
makopos kaže...

Ali hoću reći Facebook aka Meta nije ništa izmislila, ideja je već postojala puno prije 'Cukijeve' ideje.

 Mislim da nije pitanje tko je izmislio već tko će prvi primijeniti i ponuditi komercijalnu funkcionalnu verziju. Većina IT sektora ionako vuče ideje iz SF priča i knjiga, mislim da bi na ovu temu mogao iskopati desetke SFova. Isto kao i tablet, pa i mobitel itd.

 

Poanta je da je danas to izvedivo, ne na nivou priče već u stvarnosti jer imamo tehnologiju koja to omogućuje, optika, 5G, Wifi6, dovoljno optimizirane čipove, metaverse svijetove, blockchain tehnologiju, jeftina VR riješenja, po meni samo još treba dobar VR software ili engine koji će to sve kvalitetno vrtiti. Za sada je to još sve "kockasto", ali pitanje je vremena kad ćemo se moći ubaciti u neki od filmova i biti glavni ili sporedni lik.

 

Za razliku od kolege iznad tebe ja mislim da će mladi itekako ovo prihvatiti, je li to dobro ili nije ne znam, nebi se upuštao u takve procjene. Znam samo da ljudi gotovo svako korisno tehnološko postignuće u dobroj mjeri obično pretvore u idiotariju, ali za to nije kriva tehnologija već mi.

Mladi danas sate i sate provode buljeći u mobitel i snimajući klipiće za tiktok i ostala čuda, što misliš kako će reagirati kad budu mogli uskočiti u svijet gdje će moći biti što žele, izgledati kako žele i raditi što žele, uz to se družiti s prijateljima ili ostatkom svijeta.

I ovo je samo nekakav zabavni dio metaversa, a gdje je onaj koji će stvarno biti koristan za edukaciju, usavršavanje, liječenje...

12 godina
neaktivan
offline
Re: Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekom
Ante kaže...

Svaki MMO je onda Metaverse. https://secondlife.com/ postoji vec duze pa ko i svaka druga igra.

 

Ljudi jedva skrpaju za mobitel, ne jos i za VR.

Misliš?

Koliko vidim frendovi masovno kupuju klincima Oculus Quest 2, cijena kao malo bolji mob.

 

Sljedećih godinu dana će se to malo usporiti, inflacija će učiniti svoje, ali proći će i ona kao i svaki put do sada.

15 godina
offline
Re: Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekom

Od 3300kn pa na dalje.

 

Iz perspektive prosjecnog Hrvata nije prakticno, 44% od prosjecne neto place...

Vjerojatno ima i hrpa losijih VR naocala, nastavci/aparatura za mobitele i slicno.

 

Medijan je nizi, tu je oculus 53% HR place. Htio sam ovdje napraviti i usporedbu s Njemackim prosjekom i medijanom jer je za njih to sve kikiriki, ali svi izvori imaju drugacije brojeve, a ne da mi se kopati previse.

https://podaci.dzs.hr/2022/hr/29042 za RH.

 

E sad, quest 2 bi trebao biti standalone i ima svoj library ili kak to vec funkcionira na njemu, index to defenitivno nije, ali trebas i za quest 2 racunalo ako zelis igrati nesto sa steama, tipa Half-Life: Alyx. Kad uparis troskove samo grafe i VR-a, banana, a gdje je tek ostatak racunala.

 

 

Linux, Arch Linux.
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.5.2022 2:27 (Ante).
10 godina
protjeran
offline
Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekoma -

Da li je tko gledao film Gamer,Martix i sl.Ovo više nije smiješno i zabavno.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekoma -

Meni je najveći problem kod tih metaverse brija što svako pokušava napraviti svoju neku sortu umjesto da se svi ujedine da naprave jednu pravu.

 

A i opet, ovi metaversi mi ne čine se ništa novo, već danas imamo igre poput Second Life, VRChat, Tower Unite koje su u tom ritmu a i zapravo se mogu igrati i nisu neki žnj proof of concept 

LP
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
online
Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekoma -

Istraživanja pokazuju da tinejdžeri ne vole metaverzum i rijetko koriste VR Izvor

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekoma -

Koliko vidim, puno bauljanja i spavanja u radno vrijeme, dakle isto kao i u stvarnom životu. Me like 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekoma -

Taj metaverzum me podsjeća na 3D file explorer programčić iz ere Win XP. Instaliraš, bude super fora jer se krećeš kroz foldere u 3D svijetu. Nakon 15 min. uninstall jer nema nikakvu praktičnu vrijednost. Tiktok generacije se sigurno neće zaje* s ovim. Oni žele što više, što brže i fokus im je kratkog trajanja. Zamisli da moraju hodati po nekom virtualnom 3D svijetu.
Nek netko riješi problem mučnine koji se pojavi korištenjem VR očala...

Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekom
hudibitek kaže...

Taj metaverzum me podsjeća na 3D file explorer programčić iz ere Win XP. Instaliraš, bude super fora jer se krećeš kroz foldere u 3D svijetu. Nakon 15 min. uninstall jer nema nikakvu praktičnu vrijednost. Tiktok generacije se sigurno neće zaje* s ovim. Oni žele što više, što brže i fokus im je kratkog trajanja. Zamisli da moraju hodati po nekom virtualnom 3D svijetu.
Nek netko riješi problem mučnine koji se pojavi korištenjem VR očala...

Fascinira me ljudska nemaštovitost i nemogućnost gledanja van kalupa.

 

Surgery in the Metaverse, Doctor is 900 Kilometers Away

https://beincrypto.com/surgery-in-the-metaverse-doctor-is-900-kilometers-away/

12 godina
neaktivan
offline
Re: Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekom
Ante kaže...

Od 3300kn pa na dalje.

 

Iz perspektive prosjecnog Hrvata nije prakticno, 44% od prosjecne neto place...

Vjerojatno ima i hrpa losijih VR naocala, nastavci/aparatura za mobitele i slicno.

 

Medijan je nizi, tu je oculus 53% HR place. Htio sam ovdje napraviti i usporedbu s Njemackim prosjekom i medijanom jer je za njih to sve kikiriki, ali svi izvori imaju drugacije brojeve, a ne da mi se kopati previse.

https://podaci.dzs.hr/2022/hr/29042 za RH.

 

E sad, quest 2 bi trebao biti standalone i ima svoj library ili kak to vec funkcionira na njemu, index to defenitivno nije, ali trebas i za quest 2 racunalo ako zelis igrati nesto sa steama, tipa Half-Life: Alyx. Kad uparis troskove samo grafe i VR-a, banana, a gdje je tek ostatak racunala.

 

 

 Ne znam baš, ako odeš na temu IT poslova i plaća na ovom forumu vidjeti ćeš da nitko ne želi raditi ispod 10kkn, a većina ima plaće glava boli, tako da je upitno koliko smo siromašni ili bogati. 

14 godina
offline
Re: Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekom
mzopg kaže...

Misliš?

Koliko vidim frendovi masovno kupuju klincima Oculus Quest 2, cijena kao malo bolji mob.

 

Sljedećih godinu dana će se to malo usporiti, inflacija će učiniti svoje, ali proći će i ona kao i svaki put do sada.

 

Evo i ja sam ga kupio. :)
Na žalost, po dosta europskijoj cijeni od američkih 299$, što stvarno nije puno.

Dosta sam istraživao VR i AR, nešto sam i sam čačkao po tom pitanju i nakon par godina druženja s tehnologijom mislim da metaverse neće zaživjet u VR-u.
VR je bio tek prvi skok i osnovna mana mu je glomaznost, nespretnost, cijena boljih modela, iako trenutnih 299$ za Q2 nije puno, dodaci i igre itekako jesu.
Da ni ne spominjem probleme s mučninom. Ja sam dobio "VR noge" i mogu duilje izdurat, no neke igre se i dalje trude izbacit sadržaj želuca.
Glavni problem je što headset ne možeš držati dugo na faci bez zamora očiju, znojenja, a bome i dugotrajnih posljedica po vid i vrat, ravnotežu.
Osim toga, VR + slušalice = kompletna izolacija od okoline, što nije bezazleno. Masa ljudi je usprkos guardian rješenjima mlatnula zidove ekstremitetima, nokautiralo partnere, razbili TV, pali niz stepenice i sl.
Mislim da će metaverse pošteno prohodati tek u Augmented Reality - AR-u, u obliku laganih naočala. Koje bi pak vremenom mogle istisnuti i mobitele.
A stvarno će zaživjeti tek kad se spoji direktno na mozak kako bi se premostile smetnje u vidu naših ulazno izlaznih jedinica: ruke, uši, oči, osjećaj dodira, orijentacija, itd.
Jer ono glavno se ipak odvija u gazdi mozgu.
Ovo trenutno je sve razvojna međufaza.
S današnjom tehnologijom, ako se želi ono najbolje em se mora istovarit brdo para em izgledaš kao loš prototip borga.

Haptic odijelo, haptic rukavice, u onoj skalamerijji za trčanje/klizanje, sa +120 Hz refresh ultra res headsetom koji pokriva cijelo vidno polje, kablovi i žice na sve strane.
Pa dok to navučeš i nagovoriš da radi bez trzanja, pa još full body tracking setovi, pa skupo đubre od kompa koji to sve može pogurat...
Uh huh, nije to za prosječnog korisnika.
Ali kad dože čipić na mozgić, e to je već razlog za veselit se nečem konkretnom.
Ili pak bojat se jer će ta tehnologija sigurno otvoriti ogromnu pandorinu kutiju problema, signurnosnih rizika, iskorištavanja...
Preživjeli pa vidili :)

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.5.2022 10:14 (Krx).
9 godina
offline
Re: Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekom
mzopg kaže...
hudibitek kaže...

Taj metaverzum me podsjeća na 3D file explorer programčić iz ere Win XP. Instaliraš, bude super fora jer se krećeš kroz foldere u 3D svijetu. Nakon 15 min. uninstall jer nema nikakvu praktičnu vrijednost. Tiktok generacije se sigurno neće zaje* s ovim. Oni žele što više, što brže i fokus im je kratkog trajanja. Zamisli da moraju hodati po nekom virtualnom 3D svijetu.
Nek netko riješi problem mučnine koji se pojavi korištenjem VR očala...

Fascinira me ljudska nemaštovitost i nemogućnost gledanja van kalupa.

 

Surgery in the Metaverse, Doctor is 900 Kilometers Away

https://beincrypto.com/surgery-in-the-metaverse-doctor-is-900-kilometers-away/

Boldano se odnosilo na 3D file explorer, a ti maštoviti gledaoče van kalupa reci mi koja je korist od 3D file explorera?
VR ima fora primjena (link), a retardirani metaverzum definitivno nije primjer maštovite primjene VR-a.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekom
hudibitek kaže...
mzopg kaže...
hudibitek kaže...

Taj metaverzum me podsjeća na 3D file explorer programčić iz ere Win XP. Instaliraš, bude super fora jer se krećeš kroz foldere u 3D svijetu. Nakon 15 min. uninstall jer nema nikakvu praktičnu vrijednost. Tiktok generacije se sigurno neće zaje* s ovim. Oni žele što više, što brže i fokus im je kratkog trajanja. Zamisli da moraju hodati po nekom virtualnom 3D svijetu.
Nek netko riješi problem mučnine koji se pojavi korištenjem VR očala...

Fascinira me ljudska nemaštovitost i nemogućnost gledanja van kalupa.

 

Surgery in the Metaverse, Doctor is 900 Kilometers Away

https://beincrypto.com/surgery-in-the-metaverse-doctor-is-900-kilometers-away/

Boldano se odnosilo na 3D file explorer, a ti maštoviti gledaoče van kalupa reci mi koja je korist od 3D file explorera?
VR ima fora primjena (link), a retardirani metaverzum definitivno nije primjer maštovite primjene VR-a.

To je tvoje osobno mišljenje i iskustvo.

Samo u Amazon trgovini imaš preko 90% sretnih kupaca, gotovo 50.000 ljudi je super zadovoljno i to su samo oni koji su ostavili recenziju i samo na toj jednoj trgovini. Bojim se da ti nisi imao sreće i upao si u onih 2% nezadovoljnika. Nije sve za svakoga niti mora biti.

Osobno još nisam probao, pa možda i ja budem u tih 2%, a možda u ovih 90%, bumo videli. Ekipa oko mene koja ga ima je oduševljena i nisam još čuo jednu kritiku.

15 godina
offline
Re: Prošetali smo "metaverzumom" Hrvatskog Telekom
hudibitek kaže...

... Oni žele što više, što brže i fokus im je kratkog trajanja. Zamisli da moraju hodati po nekom virtualnom 3D svijetu.
Nek netko riješi problem mučnine koji se pojavi korištenjem VR očala...

-da, recimo teleport.. čemu gubiti vrijeme na 'hod'...

-mučnina.. postoji morska bolest, postoji mučnina u vožnji (povraćanje...) no ljudi se voze, ništa strašno, ovisi o osobi i 'mozgu' tj koliko je pripremljen-naviknut na 3d svijet-kretanje što je prosječnom gameru već normalno ili prihvatljivo dok problem imaju ljudi koji prvi put probaju i to ne zbog kvalitete slike-ekrana nego 'osjećaja' kretanja tj sve je u mozgu kao i treće uho i tekućina.. :)

.. neće nitko riješiti problem vr naočala jer one nisu problem, nego je to problem mozga, percepcija i ono što mozak očekuje u kretanju, tako djeca ne povraćaju na ljuljački-toboganu mada bi mogla.. ne povraćaš na biciklu, ne povraćaš kad si vozač auta (ili tek kao izuzetak.. povraća suvozač-putnik koji recimo gleda kroz prozor i gibanje nije u skladu s panoramom..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice