Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju

poruka: 21
|
čitano: 6.048
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju".
12 godina
neaktivan
offline
Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju

ah ta Korona ... hm.

Svaka akcija ima svoju reakciju.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju

SoftBank.....promasaj za promasajem. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju

hvala za obavijest ali nisam pri nofcima. za parsto godina ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju
#MEGATAMA

od kada je u japanskim tvrtkama uvedena zabrana seppuko/harakiri...stvari su im pomalo krenule nizbrdo
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
12 godina
offline
Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju

Kupi li ih Apple to će biti katastrofa. Jedino gore bi moglo biti da ih kupi People's Republic of China.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju
BlueMax kaže...

Kupi li ih Apple to će biti katastrofa. Jedino gore bi moglo biti da ih kupi People's Republic of China.

 Nije mi jasno zasto bi to bila katastrofa? Moze li neki argument ili se sve svodi kao i inace na Apple == zlo jer je  "to tako".

12 godina
offline
Re: Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju
tokyu kaže...
BlueMax kaže...

Kupi li ih Apple to će biti katastrofa. Jedino gore bi moglo biti da ih kupi People's Republic of China.

 Nije mi jasno zasto bi to bila katastrofa? Moze li neki argument ili se sve svodi kao i inace na Apple == zlo jer je  "to tako".

 Nije ti jasno? Onda imaš problem.

 

7 godina
offline
Re: Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju
BlueMax kaže...
tokyu kaže...
BlueMax kaže...

Kupi li ih Apple to će biti katastrofa. Jedino gore bi moglo biti da ih kupi People's Republic of China.

 Nije mi jasno zasto bi to bila katastrofa? Moze li neki argument ili se sve svodi kao i inace na Apple == zlo jer je  "to tako".

 Nije ti jasno? Onda imaš problem.

 

Ja jos cekam objasnjenje....

Najlakse je lupiti ad hominem i to smatrati dovoljnim objasnjenjem.

12 godina
offline
Re: Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju
Ad hominem? O čemu pričaš ti? Ne pada mi na pamet objašnjavati zašto bi bila katastrofa da se firma poput Applea dokopa intelektualnog vlasništva na kojem se zasniva 99% mobilnih uređaja, potrošačke elektronike, a po svemu sudeći i budućnost desktop računala i servera.
Znaš, to su oni koji su pokušali zabraniti drugima da proizvode mobitele s ravnim ekranima i zaobljenim kutovima. Katastrofa bi bila da ih se bilo koja firma koja proizvodi elektroniku dokopa i da su neka normalna vremena amerikanci bi to spriječili ali sad bi im to moglo pasati u trgovinskom ratu protiv Kine. Ako ti ne shvaćaš što će se dogoditi ako jedna firma dobije apsolutni monopol, kako će to djelovati na cijene i na razvoj tehnologije onda imaš problem. Ne znam zašto uopće odgovaram na ovako banalna pitanja.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju

ARM Holdings nije "proizvođač čipova" nego kreator arhitekture čipova (prventstevno ARM SoC-eva). Proizvođači čipova su oni koji ih fizički proizvode, prema vlastitim ili tuđim specifikacijama, a ovo je nešto sasvim drugo.

 

A vijest da je Apple zainteresiran za njih nije nimalo čudna, ne samo zbog trentunih planova Apple-a o migraciji sa Intel-ove na ARM arhitekturu, nego i zbog činjenice da su, još u samim počecima ARM-a bili njehovi suvlasnici.

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.9.2020 20:29 (maxym).
 
1 1 hvala 0
7 godina
offline
Re: Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju
Znaci zelis reci da je kompaniji koja je jedna od najbogatijih na svijetu sav kapital nastao po Duhu Svetom i pao s neba?
Vidim da ne razumijes kako trziste IPa (intellectual property) u elektronici funkcionira pa cu ti probati pojasniti jer i sam radim u kompaniji koja kupuje i distribuira IP, doduse za FPGA, ali princip je isti. S time da je u FPGA IP zeznutniji jer mozes IP jezgre fizicki zakljucati da rade iskljucivo na FPGA cipovima s odredjenim DNA-om (unikatni ID svakog cipa) pa na taj nacin limitirati distribuciju licenci. Kod ARMa takvih restrikcija nema.

Kao sto je vec netko napisao, ARM ne proizvodi cipove, ARM samo radi referentni dizajn. Da bi firma koristila njihov dizajn, oni prvo moraju platiti licencu koja kosta poprilicno, a zatim mora platiti neku cifru po svakom prodanom cipu. Uzmimo npr. Qualcom. Oni su za njihov najnoviji cip kesnuli nekoliko desetaka milijuna dolara prije samog dizajna cipa za licencu i onda kada je taj cip u produkciji moraju platiti ARMu neki iznos od mozda par desetaka dolara max po svakom prodanom cipu. Ta cifra za cipove temeljene na starijim jezgrama ide sve nize.
ARM je na vrhu piramide IPa. Znaci oni licenciraju tehnologiju i ta je lova skoro pa cisti profit.

Onda ajmo reci da se dogodi ono sto tebe brine, Apple kupi ARM i zabrani daljnju prodaju ARM dizajna Qualcomu i ostalima i ARM bude iskljucivo za jabuka uredjaje. Ili jednostavno krene sikanirati konkurenciju. Onaj dio koji sam rekao koji kosta par desetaka milijuna dolara omogucuje kupcu da proizvodi licencirane proizvode do cak 20g. ovisno o ugovoru. Onda bi, uzmimo za primjer, Qualcom izgubio support za ono sto trenutno razvija, ali bi i dalje mogao neometano proizvoditi trenutne proizvode bazirane na ARM tehnologiji do kraja isteka ugovora.
Kada bi Apple zaista napravio nesto tako ne bi trebalo dugo da iznikne jedna ili vise novih kompanija koje bi zamijenile ARM.

U konacnici po Apple bi to znacilo da bi mozda kratkorocno dobio neku mizeriju, a dugorocno izgubio brdo love zbog nekog, ovdje nema drugog opisa nego djecjeg prkosa. Jedino tako bi se mogao opisati ovaj potencijalni potez za koji mislim da ima manju vjerojatnost od toga da Trump postane dozivotni predsjednik SADa. Cisto sumnjam da bi se Apple sam sebi posrao u usta i odrekao se ciste love.
12 godina
offline
Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju

Jesam li ja napisao da ARM proizvodi čipove? Za to se obratite autoru članka.

Kratkoročno kažeš? To što nazivaš kratkoročnim dovoljno je za pomesti konkurenciju i stvoriti monopol. Onda je to dugoročno.

 

Sutra bi se pojavio netko ko će zamijeniti ARM??? Na temelju čega ovakva pretpostavka? Zašto se ne pojavi danas? I da se pojavi, koje koristi od toga kad su svi mobilni OS-ovi, sve aplikacije ARM based. Velika većina proizvođača Android mobitela (svi osim Samsunga i Kineza) su u toj djelatnosti ili na nuli ili u minusu. Možeš misliti kako bi oni prelazili na drugi OS i hardware. Današnje tržište funkcionira tako da bi Apple dolaskom u posjed svih Arm Holdings licenci samo na skoku dionica zaradio više nego što Arm zarađuje na licencama. Ako Apple ili Google kupe Arm Holdings svi smo najebali.

 

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju

@BlueMax,

 

Kada bi se Apple povodio logikom malog djeteta, te kupio ARM Holdings, i onemogućio svoju konkurenciju da i u budućnosti proizvodi uređaje bazirane na budućoj ARM arhitekturi, to se baš i ne bi pozitivno odrazilo na vrijednost dionica ARM Holding-a. Gubljenje ugovora sa desecima ozbiljnih igrača na tržištu, da bi se oslonio na samo jednog kupca?! Da, to bi sigurno rezveselilo ulagače, možeš misliti...

 

Naravno da bi se već sutra pojavio netko tko će zamjenti ARM, jer, ako bi proizvođači procesora došli u sitaciju da više ne mogu proizvoditi procesore novije generacije, a proizvođači mobitela, tableta, i ostaih uređaja koji koriste ARM procesore, da ne mogu prozvodit nove proizvode sa modernijom arhitekturom, imali bi samo dva izbora: ili prestati se baviti time čime se bave (što je malo vjerojatno), ili se okrenuti nekoj drugoj arhitekturi, a prozivođača RISC arhitekture i procesora, koji su konkurecnija ARM-u, svakako ne fali.

 

Uostalom, i sam Apple je već dva put (i sada će treći put) mijenjao i procesorsku arhitekturu i OS, pa im sasvim dobro ide (doduše, nije da drže neki značaniji dio tržišta u tom segmentu, ali svejedno guraju dalje).

 

Ako Apple i kupi ARM Holdings (u cijelni, većinski, ili djelomično), čisto sumnjam da b se dogodilo išta slično tome što pretpostavljaš, ipak su oni ozbiljna firma, i ne povode se kapricima, nego jednostavnom tržišnom logikom.

15 godina
offline
Re: Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju
tokyu kaže...

ARM je na vrhu piramide IPa. Znaci oni licenciraju tehnologiju i ta je lova skoro pa cisti profit.

 A R&D je besplatan?

tokyu kaže...

Onda ajmo reci da se dogodi ono sto tebe brine, Apple kupi ARM i zabrani daljnju prodaju ARM dizajna Qualcomu i ostalima i ARM bude iskljucivo za jabuka uredjaje. Ili jednostavno krene sikanirati konkurenciju. Onaj dio koji sam rekao koji kosta par desetaka milijuna dolara omogucuje kupcu da proizvodi licencirane proizvode do cak 20g. ovisno o ugovoru. Onda bi, uzmimo za primjer, Qualcom izgubio support za ono sto trenutno razvija, ali bi i dalje mogao neometano proizvoditi trenutne proizvode bazirane na ARM tehnologiji do kraja isteka ugovora.

Znaci Samsung/Qualcomm bi do 2040. koristili A77 jezgre?

 

Jedini razlog zasto je Apple ovoliko malen jesu bas ugovori sa Samsungom i sa Foxconnom oko proizvodnje dijelova koje Apple ne moze sam razviti u kuci. Kako su ti ostali dijelovi donekle manje bitni, jer memorija i ekrani se moraju razvijati neovisno o iPhoneu - tu Apple nema interesa, jer bi ulazili u rizike proizvodnje koje proizvodjaci memorija i ekrana pokriju jer se ista ili slicna tehnologija korisiti u svim racunalima. SoC je jedini dio u kojem bi monopol ili vodeca pozicija na trzistu imala smisla, a vidimo i po desetljecu i pol u kojem AMD nije mogao konkurirati Intelu koliko se Intelu isplatila ta pozicija.

 

tokyu kaže...

Kada bi Apple zaista napravio nesto tako ne bi trebalo dugo da iznikne jedna ili vise novih kompanija koje bi zamijenile ARM.

Opet - imamo AMD kao primjer gdje bi se lakse moglo uspjeti barem u business/low-budget rjesenjima, pa to nisu uspjeli skoro 15 punih godina. Da ce se sada odjednom pojaviti nova arhitektura je suludo razmisljati, pogotovo jer ti i sam cinjenica da se radi o licencama za dizajn govori da se nitko ne zeli ubaciti u taj posao. Ukoliko Trump osvoji mandat i ako nastavi zabranjivati Huawei, mozda se oni odluce na svoje rjesenje, ali tu je opet stvar i softverse podrske jer je sve mobilno ARM based.

 

Ja bih isto ovo pisao da zamjenimo rijec Apple sa Microsoft ili Samsung, jer takva sprega licenci i konkurencije nije dobra za trziste. Iako sam koristio WP od 7-10 verzije, nije lose da su odustali, jer bi neki veci uspjeh dao previse moci MS-u, koji ionako zaradjuje lijep novac na licencama za Andorid patente.

 

tokyu kaže...
U konacnici po Apple bi to znacilo da bi mozda kratkorocno dobio neku mizeriju, a dugorocno izgubio brdo love zbog nekog, ovdje nema drugog opisa nego djecjeg prkosa. Jedino tako bi se mogao opisati ovaj potencijalni potez za koji mislim da ima manju vjerojatnost od toga da Trump postane dozivotni predsjednik SADa. Cisto sumnjam da bi se Apple sam sebi posrao u usta i odrekao se ciste love.

Rekao ti je i kolega BlueMax gore, ako nije do licenci i "mizerije" zasto se Intel mjenja ARMom, i zasto nema NVidia kartica, iako su u nekim slucajveima bolje od AMDa?

 

Samsung ne moze ucjenjivati Apple sa memorijom, diskom, ekranom, jer tu tehnologiju mora razvijati neovisno o Appleu, jer istu ugradjuje i sebi i svima ostalima, od desktopa do satova i cega sve ne.

SoC je jedini unikatni komad tehnologije, i tu bi Samsung bio u podredjenom polozaju ukoliko bi morao Appleu placati za licence.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
12 godina
offline
Re: Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju
maxym kaže...

@BlueMax,

 

Kada bi se Apple povodio logikom malog djeteta, te kupio ARM Holdings, i onemogućio svoju konkurenciju da i u budućnosti proizvodi uređaje bazirane na budućoj ARM arhitekturi, to se baš i ne bi pozitivno odrazilo na vrijednost dionica ARM Holding-a. Gubljenje ugovora sa desecima ozbiljnih igrača na tržištu, da bi se oslonio na samo jednog kupca?! Da, to bi sigurno rezveselilo ulagače, možeš misliti...

 

Naravno da bi se već sutra pojavio netko tko će zamjenti ARM, jer, ako bi proizvođači procesora došli u sitaciju da više ne mogu proizvoditi procesore novije generacije, a proizvođači mobitela, tableta, i ostaih uređaja koji koriste ARM procesore, da ne mogu prozvodit nove proizvode sa modernijom arhitekturom, imali bi samo dva izbora: ili prestati se baviti time čime se bave (što je malo vjerojatno), ili se okrenuti nekoj drugoj arhitekturi, a prozivođača RISC arhitekture i procesora, koji su konkurecnija ARM-u, svakako ne fali.

 

Uostalom, i sam Apple je već dva put (i sada će treći put) mijenjao i procesorsku arhitekturu i OS, pa im sasvim dobro ide (doduše, nije da drže neki značaniji dio tržišta u tom segmentu, ali svejedno guraju dalje).

 

Ako Apple i kupi ARM Holdings (u cijelni, većinski, ili djelomično), čisto sumnjam da b se dogodilo išta slično tome što pretpostavljaš, ipak su oni ozbiljna firma, i ne povode se kapricima, nego jednostavnom tržišnom logikom.

 Nije to logika malog djeteta već uobičajena praksa pri stvaranju monopola. Ako ćemo o IT-u, tako se ponašao Microsoft osamdesetih i devedesetih, Audtodesk devedesetih, Facebook sada... kupujući sve redom. Tvojom logikom Microsoftu ne bi bilo u interesu kupiti uspješne firme i onda ih ubiti, jer će ostati bez profita kojeg bi te firme inače ostvarile? On je to intelektualno vlasništvo integrirao u svoje proizvode i svima ostalima zatvorio ta vrata. Jel znaš koliko je firmi specijaliziranih za CAD Microsoft kupio pa ih ubio, iako sam Microsoft uopće nije u CAD vodama? Zašto? Samo zato da intelektualno vlasništvo tih firmi ne dođe u ruke onih koji su stvarni Microsoftovi konkurenti. Ili još gore, da to intelektualno vlasnišvo nečijom odlukom ne postane javno dostupno.

 

Taj netko koga vi zazivate i koji bi se sutra pojavio kao protuteža ARM-u ne postoji. Da postoji on bi već bio veliki igrač na tržištu. Android platforma je uduvjek na klimavim nogama. Većina proizvođača posluje na nuli ili u minusu i svako malo netko odustane od igre. Da sutra moraju krenuti od nule u razvoj softwarea i hardwarea za novu platformu svi bi odustali. Eventualno bi preživio neki Kinez jer iza njih stoji ogroman novac i potencijal i jer bi to bila važna strateška odluka za državu, ali Android bi bio mrtav. Jednostavna tržišna logika pita jel Appleu više u interesu spremiti u džep ARM-ov profit ili ubiti jedinu konkurenciju?

Meni se čini da vi malo precjenjujete profit kojeg Arm Holding ostvaruje. Taj profit je iz godine u godinu, unatoč sve većoj prodaji ARM SoC-ova sve manji i manji. Nitko njih neće kupiti kako bi zaradio na porastu vrijednosti Arm Holdinga nego kako bi povećao vlastitu vrijednost.

15 godina
offline
Re: Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju

Sorry, ali pričaš na pamet,

 

Naravno da postoji "taj netko koga zazivamo".

Imaš MIPS, PowerPC, RISC-V, a nije ni Intel baš za bacit (u pozadini njihovih CISC procesora vrte se RISC jezgre).

 

U sadašnjim uvjetima, kada ARM drži glavninu tržišta, i kada svi oni koji to žele (i mogu platiti) mogu kupiti licencu za ARM arhitekturu, ARM je lider na tržištu, i konkurencija može samo kupiti mrvice sa stola. Ali, u hipotetskim uvjetima, kada bi ARM postao preskup, ili nedostupan dosadašnjim kupcima, šta bi drugo mogli napraviti nego sei okrenuti drugoj dostupnoj alternativi.

Ili misliš da bi doši pitat nas, na Bug.ovom forumu, za savjet?!

 

Da, Android platforma je na jako staklenim nogama... najverojatnije zato što iz njih stoji sitni, u IT svjetu zanemarivo mali Google...

 

Profit ARM-a kontinuirano raste, a periodični pad profita nije uzrokovan lošim poslovanjem ili stanjem na tržištu nego velikim ulaganjima u razvoj.

 

Apple-u nikad nije bio problem imati proizvode najljućeg konkurenta u nabavnoj linji, pa ne vjerujem da bi Samsung, Huawei ili netko treći imao problem zato što mora nabaviti neku kompenentu od firme u Apple-ovom vlasništvu.

Osim toga, Apple-u nisu konkunti firme koje prozvode smartfone i tablete za srednji i donji segment tržišta, tako da "ubijenjem" tog segmenta (koji u financijskom smislu nije velik, ali u brojkama prodanih uređaja jest) ne bi dobio ništa, a financijski bi ARM opet bio na gubitku, a tržište će svakako nać zamjenu za ARM.

7 godina
offline
Re: Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju
wyks kaže...

 A R&D je besplatan?

 Nitko to nije rekao, ukljucujuci i mene. Kako stoji u tekstu, oni imaju najveci ROI od svih u lancu proizvodnje. To je cijela poanta. U svakoj novoj prodaji licence virtualno nema novih troskova, odnosno zanemarivi su.

 

 

wyks kaže...

Znaci Samsung/Qualcomm bi do 2040. koristili A77 jezgre?

Opet krivo i povrsno procitano. Poanta je da bi mogli proizvoditi ARM based SoC-eve jos neko vrijeme u fiktivnom prijelaznom razdoblju. Jedino da da imaju IQ na razini fikusa bi se drzali neke tehnologije koja bi tada bila manje vise nepodrzana i zastarjela. Onda u mojem postu dolazi iduca recenica -  "Kada bi Apple zaista napravio nesto tako ne bi trebalo dugo da iznikne jedna ili vise novih kompanija koje bi zamijenile ARM."

Iz cega se vrlo lagano da zakljuciti da bi u tom fiktivnom scenariju vjerojatno presli na drugu tehnologiju koja bi se eventualno razvila.

 

wyks kaže...

Da ce se sada odjednom pojaviti nova arhitektura je suludo razmisljati, pogotovo jer ti i sam cinjenica da se radi o licencama za dizajn govori da se nitko ne zeli ubaciti u taj posao.

Idemo opet, objasnjavati korak po korak. Za sada nema potrebe za novom tehnologijom koja ce zamijeniti ARM. ARM je zrela tehnologija koju koriste nebrojeni proizvodjaci u proizvodnji i tehnologija koja vrlo dobro podrzana neovisno o onome tko na kraju proizvede chip. Nije bitno je li to Qualcom ili Samsung ili neko treci. Cijeli ARM-ov biznis u sadasnjem stanju funkcionira tako da su i proizvodjaci cipova sretni i u ARM-u sretni. Sada zamisli da se pojavi netko tko bi sikanirao te proizvodjace i onemogucio im da proizvode ARM SoC-eve. Onda bi se pojavila alternativa iz prijeke potrebe. Opcije za dosta proizvodjaca kojima su ARM bazirani SoC-evi glavni izvor prihoda bi bile manji prihodi/bankrot ili udruziti se s ostalima i napraviti novi standard.

 

tldr iz razloga jer licenciranje ARM-a funkcionira bez problema i jer je siroko rasprostranjen nema potrebe za dizajnom novog standarda. Jos jednom, u mojem prijasnjem postu je bila objasnjena fiktivna situacija da Apple kupi ARM i zabrani njegovo koristenje drugim stranama. Ovo je ujedno i odgovor na BlueMaxov post za kojega je ocito to bio jedini scenarij koji se mogao dogoditi da Apple kupi ARM i zbog toga je cijeli ovaj dugi post i napisan.

 

 

wyks kaže...

Rekao ti je i kolega BlueMax gore, ako nije do licenci i "mizerije" zasto se Intel mjenja ARMom, i zasto nema NVidia kartica, iako su u nekim slucajveima bolje od AMDa?

Apple je u pocetku koristio PowerPC arhitekturu. Ta je arhitektura u jednom trenutku jednostavno bila preskupa za daljnji razvoj da parira PC-ju i Intel je tada bio logican izbor. Tada je IBM bio iza PowerPC procesora, a sada je tu Intel iza (tko bi rekao) Intel procesora. Prilikom prelaska mogli su birati Intel ili AMD, a AMD se do Zen arhitekture, kao sto si i sam napisao, trazio po trzistu CPU-ova. Tada jednostavno nije bilo ozbiljnijeg igraca osim Intela. Sada Apple ima iskustvo u izradi ARM based cipova, prije par godina su dovukli jednog od glavnih inzenjera iz AMD-a (bila vijest na BOL) i rekao bih da je ovaj potez planiran vec dugo vrijeme.

I sto se licenci i mizerije u konmtekstu mojeg prijasnjeg posta tice, opet je "promasen ceo futbal". U mojem se postu lijepo da iscitati da bi u slucaju fiktivnog scenarija da Apple kupi i zabrani licenciranje ARM-a da bi onda njihov tada potencijalni monopol njima donio mizeriju od prihoda u odnosu da nastave normalnu prodaju ARM licenci i jednostavno ostave ARM da radi kako je i radio do sada. Sve je prije argumentirano kako i zasto.

I sto se Nvidije tice, ne koriste je jer im nisu htjeli dati low level pristup driverima. Ima cijelo brdo vijesti po internetu tako da nema potrebe da prepisuje stare vijesti ovdje.

 

wyks kaže...

SoC je jedini unikatni komad tehnologije, i tu bi Samsung bio u podredjenom polozaju ukoliko bi morao Appleu placati za licence.

Oprosti, ali ovo je jedna velika glupost. Znaci Samsung je sada u super polozaju jer placa ARM licence ARM-u koji je u vlasnistvu Softbanka ili koga vec prije njih, ali bi bio u totalno losoj poziciji ako bi te iste licence placao ARM-u koji bi bilo u vlasnistvu Applea ?! Ajmo zaboraviti na moj fiktivni scenarij da Apple bude zla kompanija i zabrani licenciranje ARM tehnologije.

 

 

I za kraj, ovo je malo stara vijest i nece za sada doci do situacije da Apple kupi ARM jer su izrazili da nemaju interesa za takvo sto.

 

 

 

 

12 godina
offline
Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju

Bože sačuvaj, inače kad neka firma namjerava kupiti drugu onda razglase da su zainteresirani?? 

 

Ne libiš se nekome napisati kako piše gluposti a ovaj tvoj post u svakom pasusu ima barem po jednu.

 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju
tokyu kaže...

 Nitko to nije rekao, ukljucujuci i mene. Kako stoji u tekstu, oni imaju najveci ROI od svih u lancu proizvodnje. To je cijela poanta. U svakoj novoj prodaji licence virtualno nema novih troskova, odnosno zanemarivi su.

Imaju najveci ROI jer je trziste taman tako pogodjeno da nemaju konkurenciju, a i nemaju najveci trosak poslovanja - proizvodnju. 

Neutralan su igrac i to svima pase - jer i Exynos i Kirin i A-Bionic su licence - ali, ta tri licencirana proizvoda nisu jednaka na trzistu, niti svi imaju jednak potencijal.

 

tokyu kaže...

U svakoj novoj prodaji licence virtualno nema novih troskova, odnosno zanemarivi su.

Kako nema troskova? Tko dizajnira *nove* jezgre?

 

tokyu kaže...
Opet krivo i povrsno procitano. Poanta je da bi mogli proizvoditi ARM based SoC-eve jos neko vrijeme u fiktivnom prijelaznom razdoblju.

 U danasnjem trzistu ne postoji prijelazno razdoblje.

 

Ukoliko ne predstavis flagship unutar 8-10 mjeseci - sa najnovijim SoCom - nema te.

 

Meni se cini da ti ne znas sto ARM radi.

 

Znaci ARM svake godine, kao i svi drugi proizvodjaci predstavi novi dizajn jezgri - koje onda proizvodjaci preslaguju po svojim potrebama - ali bez A77 jezgre - nema ni Apple Bionic SoCa, ni Exynosa ni Snapdragona 865.

tokyu kaže...
Jedino da da imaju IQ na razini fikusa bi se drzali neke tehnologije koja bi tada bila manje vise nepodrzana i zastarjela. Onda u mojem postu dolazi iduca recenica -  "Kada bi Apple zaista napravio nesto tako ne bi trebalo dugo da iznikne jedna ili vise novih kompanija koje bi zamijenile ARM."

Iz cega se vrlo lagano da zakljuciti da bi u tom fiktivnom scenariju vjerojatno presli na drugu tehnologiju koja bi se eventualno razvila.

Ali ne bi imali nista!

 

A77 je slijedece godine zastarjeli dizajn - a SoC danas, osim bitnijih funkcija kontrolira i mrezu, i punjenje baterije, a i napredne graficke funkcije.

Zasto je Mediatek los u usporedbi sa Qualcommom? Jer se baziraju bas na tim jeftinijim licencama za zastarjele jezgre - pa nemas sve u jednom cipu - 5G, napredniji fast Charge itd.

 

tokyu kaže...
Iz cega se vrlo lagano da zakljuciti da bi u tom fiktivnom scenariju vjerojatno presli na drugu tehnologiju koja bi se eventualno razvila.

Intel je ulozio jako puno u svoje mobilne procesore, pa osim Asusa nitko nije izbacio imalo konkurentan mobitel.

Kako Intelu ne cvjetaju ruze, a AMD nikada nije imao mobilno rjesenje - "eventualno razvila" bi znacilo da se nece pojaviti nikad.

 

To bi trebala biti najveca investicija u povijesti racunalstva, jer da je tako lako "eventualno" bi prezivjeli i drugi x86 proizvodjaci CPU ili bi se pojavio konkurent koji bi zmajenio AMD kad je on bio u losoj poziciji i u CPU i GPU segmentu.

 

tokyu kaže...
Idemo opet, objasnjavati korak po korak. Za sada nema potrebe za novom tehnologijom koja ce zamijeniti ARM. ARM je zrela tehnologija koju koriste nebrojeni proizvodjaci u proizvodnji i tehnologija koja vrlo dobro podrzana neovisno o onome tko na kraju proizvede chip. Nije bitno je li to Qualcom ili Samsung ili neko treci. Cijeli ARM-ov biznis u sadasnjem stanju funkcionira tako da su i proizvodjaci cipova sretni i u ARM-u sretni. Sada zamisli da se pojavi netko tko bi sikanirao te proizvodjace i onemogucio im da proizvode ARM SoC-eve. Onda bi se pojavila alternativa iz prijeke potrebe. Opcije za dosta proizvodjaca kojima su ARM bazirani SoC-evi glavni izvor prihoda bi bile manji prihodi/bankrot ili udruziti se s ostalima i napraviti novi standard.

 

tldr iz razloga jer licenciranje ARM-a funkcionira bez problema i jer je siroko rasprostranjen nema potrebe za dizajnom novog standarda. Jos jednom, u mojem prijasnjem postu je bila objasnjena fiktivna situacija da Apple kupi ARM i zabrani njegovo koristenje drugim stranama. Ovo je ujedno i odgovor na BlueMaxov post za kojega je ocito to bio jedini scenarij koji se mogao dogoditi da Apple kupi ARM i zbog toga je cijeli ovaj dugi post i napisan.

Ali nije uopce bitna zabrana.

 

Bitno je da je Apple izbacio najveci trosak drugoj firmi iz svoje proizvodnje. Rekao sam da je ekran i RAM koje Apple placa Samsungu odlican trosak jer Samsung nije u poziciji da tim RAMom ili ekranom ikoga ucjenjuje.

Appleov najveci trosak u dizajnu iPhonea su bili SoCevi, jer trosak nije samo placanje proizvodnje.

Pa zasto pobogu Apple ima Bionic kad Samsung proizvodi i Exynos, a Qualcomm nudi jako konkurentan Snapdragon?

 

OCITO - isplati im se imati vlastiti dizajn - a za taj dizajn im je bas LICENCA najveci trosak - jer nisu ludi ulaziti u vlastitu proizvodnju. Kad bi Apple preuzeo ARM skracuje se lanac proizvodnje, a jedino Apple tu dobiva - jer ima najkonkuretniji zavrsni proizvod.

 

I opet meni se cini da ti ne shvacas sto ARM uopce radi.

 

Da nema ARMa, nema ni Exynosa ni Qualcomma, a ako je Apple vlasnik - dobiva i sav R&D inhouse - a vec sada po nekim mjerilima rade bolji dizajn od Qualcomma.

 

Primjeti da je Apple ARMove jezgre upario sa posve zatvorenom Apple T cipom. Ocito im se isplati? Sto ce biti kad T cip postane dio SoC arhitekture?

 

tokyu kaže...
Apple je u pocetku koristio PowerPC arhitekturu. Ta je arhitektura u jednom trenutku jednostavno bila preskupa za daljnji razvoj da parira PC-ju i Intel je tada bio logican izbor. Tada je IBM bio iza PowerPC procesora, a sada je tu Intel iza (tko bi rekao) Intel procesora. Prilikom prelaska mogli su birati Intel ili AMD, a AMD se do Zen arhitekture, kao sto si i sam napisao, trazio po trzistu CPU-ova. Tada jednostavno nije bilo ozbiljnijeg igraca osim Intela. Sada Apple ima iskustvo u izradi ARM based cipova, prije par godina su dovukli jednog od glavnih inzenjera iz AMD-a (bila vijest na BOL) i rekao bih da je ovaj potez planiran vec dugo vrijeme.

I sto se licenci i mizerije u konmtekstu mojeg prijasnjeg posta tice, opet je "promasen ceo futbal". U mojem se postu lijepo da iscitati da bi u slucaju fiktivnog scenarija da Apple kupi i zabrani licenciranje ARM-a da bi onda njihov tada potencijalni monopol njima donio mizeriju od prihoda u odnosu da nastave normalnu prodaju ARM licenci i jednostavno ostave ARM da radi kako je i radio do sada. Sve je prije argumentirano kako i zasto.

I sto se Nvidije tice, ne koriste je jer im nisu htjeli dati low level pristup driverima. Ima cijelo brdo vijesti po internetu tako da nema potrebe da prepisuje stare vijesti ovdje.

Opet, nije bitna zabrana jer se moze drugim mehanizmima i legalno postavljati konkurenciju u potlaceni polozaj.

 

Ne mozes usporedjivati Apple tada i Apple sada. Apple tada je morao naci najbolji deal za sebe, inace bi prestali biti konkurentni i tada je opravdano i uzeti losiji deal - jer jos nije bilo ni iPhonea ni iPada ni services. Sada Apple ima bilijun dolara vise, a i CPU nije uopce toliko bitan dio poslovanja - vec je to iPhone.

 

https://arstechnica.com/tech-policy/2020/07/emails-detail-amazons-plan-to-crush-a-startup-rival-with-price-cuts/

 

Evo procitaj clanak pa vidi kako se lako moze ubiti konkurencija. Kad si dovoljno velik (postoji li itko veci od Apple) dugorocno je BOLJE imati gubitke samo kako konkurencija ne bi dobila cvrsti polozaj na trzistu. Znaci uopce nije bitan trilijun profita vec je bitno da konkurenicja nikad ne dobije polozaj.

 

I eto, Amazon je sebi uskratio 200 milijuna dolara, a gle gdje su sad? Iako bi naivci rekli, gle budale gube kes u stotinama milijuna.

 

tokyu kaže...

I za kraj, ovo je malo stara vijest i nece za sada doci do situacije da Apple kupi ARM jer su izrazili da nemaju interesa za takvo sto.

Iako nije bitno izraziti namjeru, bitno je tko MOZE progutati takvu investiciju.

 

SoftBank je pojeo ogromno govno sa WeWork, i sad su natjerani da prodaju nesto - a ARM je najbolji proivod u izlogu.

Znaci ovo nije normalna situacija na trzistu, vec je istjerana, jer da nisu popusili sa WeWork, ne bi se ni otvorila ova prilika, i vjerojatno bi pumpali vrijednost ARMa u puno vece iznose (jer im se to isplati kad sve ide po planu).

 

Samsung ne bi mogao proguati tako veliku akviziciju jer vec trosi enorman novac na cijeli lanac proizvodnje ekrana i memorija, a kako od vlastitih prozivoda nema toliku zaradu od prodaje, mogli bi se lako dovesti u polozaj u kojem bi morali birati u koji razvoj ulagati novac.

Apple na Samsungovu ekranu i memoriji ima daleko vecu zaradu od Samsunga.

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
7 godina
offline
Re: Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju

Prvo da pojasnim ovaj dio o prodaji novih licenci. Uzmimo A77 licencu kad tu spominjes. ARM je prodao prvu licencu Qualcomu. S time je pokrio dio troskova razvoja. Zatim je tu istu prodao Samsungu i ajmo pretpostaviti da su s time pokrili cijeli R&D. Nije bitno jesu ili nisu, bitna je poanta. Trecu prodaju Appleu. Koliko ih to kosta? Taj proces prodaje. Zanemarivo. O tome ja pricam cijelo vrijeme. Jest da dio zarade ide u R&D iduce generacije proizvoda, ali se on pokrije onda kada se nova generacija jezgri proda i tako u krug.

 

Sada necu ici pasus po pasus i "pisati gluposti" kako odredjena osoba voli pisati bez ikakvog argumenta. Da skratim, ta ista osoba smatra da kada bi Apple kupio ARM da bi tada uzeo svu tehnologiju za sebe i samo sebe i da bi ostalima uskratio ARM licence ili vrlo otezao njihovo koristenje. To je fiktivan slucaj o kojem ja cijelo vrijeme pisem. Jos jednom molim procitati prethodne dvije recenice. I jos jednom ponavljam, fiktivni slucaj u u kojem Apple kupuje ARM i onemogucuje konkurenciju da koristi njihovu tehnologiju.

 

S time na pameti bi se narodno reklo "ja u kupe ti u spade". Moj cijeli slucaj se temeljio, na jos jednom ponavljam, slucaju gdje Apple kupuje ARM i odluci da ARM tehnologiju od tada moze samo Apple koristiti i nitko drugi. Jer to je ono sto prethodno navedena osoba zeli reci jer Apple je iskljucivo zlo, i 100% je sigurno da bi oni to napravili. Ono sto ti pricas je u tocno u slucajevima koje ti prezentiras, ali ne u, jos jednom ponavljam Apple kupi ARM i onemoguci koristenje ARM tehnologije drugima. Lijepo si napisao bez ARM-a nema niti Qualcoma, niti Exynosa tako da sutra nestane ARM nekom magijom Qualcom i Samsung mogu po pitanju SoC-eva:

a) plakati u kutu

b) udruziti se s ostalim koji imaju isti problem i razviti nesto novo

c) ne udruziti se i probati napraviti neki novi standard (recept za instant propast)

Poruka je uređivana zadnji put pet 31.7.2020 15:47 (tokyu).
16 godina
offline
Re: Proizvođač čipova Arm Holdings je na prodaju
BlueMax kaže...

Kupi li ih Apple to će biti katastrofa. Jedino gore bi moglo biti da ih kupi People's Republic of China.

Zakaj bi to bio problem, kolko vidim barem javno(iz vrata lupaju glavom o zid, prvenstveno Intel) nitko nema problem da je TSMC eto kralj proizvodnih nm procesa.

 

Da žuti su na Tajvanu a ne u Kini, ali realno dobro znamo kakva je veza sa Kinom ili prošlost Tajvana.Kina je vrlo blizu jel, ili realno nikome na zapadu nije drago da su žuti trenutno u ovakvoj dominantnoj nm poziciji.Apple to dobro zna, ali eto ekipa traži samo najbolje pa osim TSMC nemaju drugog izbora.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/komentari-clanaka-bughr/intelove-comet-lake-procesore-muci-problem-pret/274762.aspx?page=1&jumpto=6109993&sort=asc&view=flat

AMD,........is that Epyc or what?
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice