Previsoka temperatura Ryzena 7?

poruka: 62
|
čitano: 16.319
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Previsoka temperatura Ryzena 7?".
11 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
picajzla0707 kaže...
metallic kaže...

NE svidja mi se taj stil ljencarenja case ventova, ja sam isto za lagani propuh stalno.

 

Ocu neki znak zivota od PC, al ne buku, kao da je laptop. :D

 ali čemu, 40-45 stupnjeva na cpu s povremenim skokom na 50 i maksimalnih 450rpm hladnjaka nemaju apsolutno nikakvih posljedica

grafa radi na 40-46 stupnjeva cijeli dan, također na nula rpm

 

jedino što dobijem sa upaljenim ventovima je privlačenje prašine

Kuzin ja tebe, ima tu logike, al meni ne pase tako.

 

Skuzio sam to sa hybrid modom napajanja, ne virujen mu i ne volim, a tako i ostalo.

 

 

Survivor - eye of the tiger
11 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
metallic kaže...

Kuzin ja tebe, ima tu logike, al meni ne pase tako.

 

Skuzio sam to sa hybrid modom napajanja, ne virujen mu i ne volim, a tako i ostalo.

 svatko ima svoje, neki gase i fan stop na grafama da uvijek pirka po njima

ja ovako držim već desetak godina i nikad nikakvih problema, ništa mi dosad nije krepalo nit se pregrijalo

16 godina
odjavljen
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
picajzla0707 kaže...

 svatko ima svoje, neki gase i fan stop na grafama da uvijek pirka po njima

ja ovako držim već desetak godina i nikad nikakvih problema, ništa mi dosad nije krepalo nit se pregrijalo

 

Ja sam gasio fan stop na usranom naviju jer jebena memorija radi na maksimalnom taktu ako spojis vise od jednog monitora. I onda se cijeli PCB grije od memorije pa GPU ode preko 60 stupnjeva i onda se ventilator zaleti. A zaleti se jebomajku na skoro 2000 okretaja pa polako pada dolje. Onda za minutu opet. Dodje ti da nogom nabijes smece kroz prozor.

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
picajzla0707 kaže...
Bitanga kaže...

A dobro, nije svaki CPU isti... na mobitelima ni ne treba vent.

A Intel se ne grije ko Ryzen.

 ova raketa se grije i više s otpuštenim limitima 

 

ali u idle i pri laganom loadu je sasvim nebitno, 40 stupnjeva i povremeni skokići na 50 nisu nikakav problem, a bogme da radi tako mjesec dana 24/7 nemere zagrijat kućište toliko da bi se sve počelo kuhati, jer je gore otvoreno i ima samo filter prašine, pa ionako to sve lagano izlazi van 

uostalom, da se i zadrži malo duže preko 50 stupnjeva, aktiviraju se ventovi po automatici i rashlade

 

EDIT

evo, to se i dogodilo, proc se popeo nakratko na 57-60 stupnjeva i odmah su se aktivirali ventovi, prednja dva na 470rpm, zadnji na 850, cpu na 600rpm

rashladili i opet se pogasili

 

Vidjet ćemo po ljeti, da ti se ne bi palili i gasili svakih 10 sekundi.

Uglavnom, zanemarivo struje ćeš uštedjeti, a u motorima je najveća struja kad se pokreću što znači i najviše naprezanja, a tako i u sklopovima na ploči koji to kontroliraju... pusti ih neka se vrte, makar minimalno.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
11 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
Na ljeto ćemo vidjet, ne mogu ništa tvrditi unaprijed kad je skroz novi proc. Ali dok je ovako nema šanse da išta mijenjam, ne radi struje ili buke, nego jednostavno nema potrebe, a i manje je prašine
15 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
picajzla0707 kaže...
Na ljeto ćemo vidjet, ne mogu ništa tvrditi unaprijed kad je skroz novi proc. Ali dok je ovako nema šanse da išta mijenjam, ne radi struje ili buke, nego jednostavno nema potrebe, a i manje je prašine

 

Prašine je isto, samo je pitanje jel u kućištu ili u tvom nosu. Ja bih rekao da je bolje da je u kućištu, ili još bolje na filterima na kućištu koji se lijepo očiste.

Kao mali usisavač/čistač zraka, a ti vidi :-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
11 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
Nemere bit prašine isto da ga hebeš, ako ventovi rade cijeli dan vuku prašinu, ako ne rade 95% vremena, onda ne uvlače gotovo ništa. Ja komp čistim jednom godišnje, možda i koji mjesec više - osim vrlo tankog sloja najfinije prašine na vodoravnim površinama, koja ništa ne začepa i ne guši, ja nemam što za čistit.
Da rade non stop morao bi čistit svakih par mjeseci
16 godina
offline
Previsoka temperatura Ryzena 7?

Imam 5900X, Noctua NH-D15 i B550 Aorus Master, i imam isti problem sa skakanjem temperature procesora. Dok je u mirovanju, svako malo bez ikakvog razloga skoci na oko 60 stepeni, i ventilator ide na 1200-1300 obrtaja, zuji sve do bola. Gigabyte ima Smart Fan opciju, i neki kofol Silent Mod ali to ne pomaze nista. Jedini nacin da usutkas ventilator je da manualno stavis da ti se vrti na 800-900 rpm sve dok procesor ne dosegne 65-70 stepeni, znaci da preskocis citav range u kojem skace dok je u mirovanju. Defaultne postavke Smart Fan su glupost. Jedini problem je sto je ova maticna jedno tesko smece koje ima sve vrste problema, i da bi zaobisao instaliranje dogshit-a zvanog Gigabyte sofver, morao bih podesiti fan curve u BIOSu, a od ulaska u BIOS imam traume jer svaki ulazak je potencijalni reset nakon kojeg gubis XMP, sve postavke i ostala sranja, pa onda moras sve istekat, otvorit kuciste, clear-at BIOS preko pinova, i hajmo ispocetka. Kad se oslonis na youtubere u odabir komponenti...

 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
H4X0R kaže...

Imam 5900X, Noctua NH-D15 i B550 Aorus Master, i imam isti problem sa skakanjem temperature procesora. Dok je u mirovanju, svako malo bez ikakvog razloga skoci na oko 60 stepeni, i ventilator ide na 1200-1300 obrtaja, zuji sve do bola. Gigabyte ima Smart Fan opciju, i neki kofol Silent Mod ali to ne pomaze nista. Jedini nacin da usutkas ventilator je da manualno stavis da ti se vrti na 800-900 rpm sve dok procesor ne dosegne 65-70 stepeni, znaci da preskocis citav range u kojem skace dok je u mirovanju. Defaultne postavke Smart Fan su glupost. Jedini problem je sto je ova maticna jedno tesko smece koje ima sve vrste problema, i da bi zaobisao instaliranje dogshit-a zvanog Gigabyte sofver, morao bih podesiti fan curve u BIOSu, a od ulaska u BIOS imam traume jer svaki ulazak je potencijalni reset nakon kojeg gubis XMP, sve postavke i ostala sranja, pa onda moras sve istekat, otvorit kuciste, clear-at BIOS preko pinova, i hajmo ispocetka. Kad se oslonis na youtubere u odabir komponenti...

 

Postavi si power saver mod u windowsima dok ne igras (ili ne renderiras, sta god). CPU ce ti biti izuzetno hladan a komp ce ti raditi normalno.

Freak Show Inc.
11 godina
offline
Previsoka temperatura Ryzena 7?

Ja isto imam b550 master i 5600x i nemam nikakvih problema za sad,iskljucio pbo i proc ko bubica hladan i ventovi u biosu na normal i sve radi kak spada...jest da proc radi bez boosta ali je hladan i tisina je...😀

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.4.2021 16:40 (mariolla79).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
mariolla79 kaže...

Ja isto imam b550 master i 5600x i nemam nikakvih problema za sad,iskljucio pbo i proc ko bubica hladan i ventovi u biosu na normal i sve radi kak spada...jest da proc radi bez boosta ali je hladan i tisina je...😀

Je li ti se ikada desio BIOS reset sam od sebe?

 

Ja sam prvo mislio da je do RAM-a, jer sam uzeo Trident Z Neo 2x16GB 3600 Mhz CL16 koji se ispostavio da nije na njihovoj QVL listi, a na listi je bio isti model i brzina, samo onaj od 4x8GB. Fazon je sto ram radi normalno na 3600 Mhz, testirao ga i u MemTest86, sve do jednog trenutka, kad krenes caprkat po BIOSu. I bio sam spreman zamijeniti ram drugim koji jest na QVL listi, do neki dan kada sam nesto radio u BIOSu, XMP bio iskljucen, a nakon promjene necega u BIOSu, Exit&Save, PC se opet 3x upalio-ugasio i resetovo na default postavke.

 

Imao sam problema i sa Samsung 980 Pro, nije isao ni priblizno na deklarisanim brzinama, dok ga nisam presaltao iz jednog NVMe slota u drugi, pa je proradio.

 

Poenta je da svaka promjena u BIOS koju hoces da snimis, moze proci, ali prije nece, i kad ne prodje, onda se PC resetuje sam od sebe 3x i pobrise ti sve u BIOSu sto si nastimao.

 

Na Newegg-u imas jedno 20-30 negativnih review-a od ove maticne gdje je vecini crkla u veoma kratkom vremenu. BIOS reset se spominje u kontekstu Gigabyte maticnih ploca jos od 2019 po internetu.

11 godina
offline
Previsoka temperatura Ryzena 7?

Ja sam ulaxio izlazio iz biosa u ovih 7 dana sto imam konfu jedno 50 puta..niti jedan problem...a giga ploce imam zadnje 4 konfe..isto nikad problema..zadnja konfa ryzen 1600 i ax370 gaming 5 radlo 3.5 godine bez problema...mozda te zapala bad ploca? Meni je zadnji bios nek 13 gore

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Previsoka temperatura Ryzena 7?

Ne znam jel me zapala losa ploca ili ne, i ja sam imao Gigabyte maticnu zadnjih skoro 10 godina ali Intel platforma. Po trenutnom iskustvu, mogu samo reci da je AMD platforma bila i ostala inferiorna Intelovoj, djabe im jezgre i nanometri kad je sve problematicno, a sa fiksanjem su spori do bola. Na fix za diskonektovanje USB-a se vec ceka od 10 ili 11 mjeseca prosle godine.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Previsoka temperatura Ryzena 7?

Ewo ni taj problem nemam...barem jos

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Previsoka temperatura Ryzena 7?

Dobar dan svima, zovem se Bernard, pretplatnik sam časopisa Bug, dipl. informatičar, 

 

zaposlen u JP EP BiH , TE "Kakanj" I JA SAM AUTOR OVOG POSTA ODNOSNO PITANJA 

 

KOJI SE TIČE "ZABRINUTOSTI" ZA RYZEN 7 3700 X CPU I NJEGOVE TEMPERATURE.

 

Pa da objasnim : ja sam negdje 2014. kupio svoj zadnji brandname računar HP 3500 MT kojeg sam koristio sve do prije mjesec i pol

 

dana, kada sam eto u sred ove nesretne pandemije odlučio da umjesto da ponovo kupim neki Hp ili Lenovo ili šta već kakve obično koristimo 

 

u korporativnom okruženju, čisto radi neke promjene uradim neki svoj PC building.

 

Evo kako izgleda ta konfiguracija za koju sam dijelove skupljao skoro dva mjeseca u siječnju i veljači 2021 :

 

Kućište : MS Industrial Titan 2 Pro

CPU : Ryzen 7 3700 X inicijalno sa stock WraithPrism coolerom 

Matična : MSI Tomahawk B550 MEG

RAM : 2 x 8 GB DDR4 Kingston Hyper X Predator 3200 MHz XMP

SSDovi : 256 GB Samsung PM981 M.2 NVME (OS) i

        525 GB Crucial MX300 SATA (podaci)

Napojna : Cooler Master V2 850 Gold 850 W, Fully Modular

Grafička : NVIDIA GEFORCE RTX 3060 Ti

 

Inače nagladao sam ja u međuvremenu tisuće i tisuće YT klipova od Linusa i Christophera Flannigana i sličnih pa sam se osjetio siguran

da mogu sam i da izaberem komponente i da sklopim svoj novi PC. U BiH je trenutno jako teško nabaviti rezervne dijelove za računare pa sam

se dosta namučio dok sam skupio ono što sam zamislio.

 

Nisam bio sretan kako se računar ponašao ispočetka : zbog tog automatskog overclockanja koje meni ništa ne znači temperatura procesora

je bila iznad 50° u idle stanju. Hladnjak koji je došao uz Ryzen je meni bez veze, za moj ukus prebučan iako ima lijepu RGB rasvjetu.

Ima dvije vrste iritantnog zvuka : pizzicato krckavi i neki zavijajući. 

 

Kad sam isključio overclocking u firmwareu matične ploče temperatura je pala na 45 stupnjeva i to kada postavim opterećenje hladnjaka i ventilatora od kućišta

na 50% a tada brate se dere računar na nekih 45 dB što je za mene bila tragedija, JER MRZIM BUČNE I PREGRIJANE RAČUNARE.

Nešto se moralo uraditi pa sam zato i pitao Marija šta misli. Nisam se premišljao ni trenutka. Znajući šta je beQuiet! i kakve proizvode imaju

odmah sam kupio Dark Rock Slim i montirao ga bez problema i dobio 6 stupnjeva nižu idle temperaturu ali opet pri 50% opterećenja ventilatora

od kućišta jer mi treba airflow za hlađenje procesora. Iako je Dark Rock Slim hladnjak jako tih, opet su mi živci proradili zbog odvratnih ring RGB ventilatora

od kineskog Titan 2 Pro kućišta i njihove buke. Kad ih utišam tako da je buka 22 db kao što ja želim onda nema airflowa u kućištu i opet imam porast idle temperatura procesora.

Nije moglo ni ovako ostati. Dakle ova priča ima nastavak. Kupio dalje sam tri ventilatora za kućišta i to ova : 2 x 140 mm beQuiet ! Silent Wings 3 kao in take

i 1 x 120 mm beQuiet Silent Wings 3 kao out take. Zamijenio sam odvratne MS ventilatore sa ovim high -end beQuiet i EUREKA !!! KONAČNO JE SVE U REDU.

Sada mogu dobiti vrhunski airflow i time dobiti savršene CPU temperature za moga Ryzena a da NIŠTA NE ČUJEM DAKLE I JARE I PARE.

 

 

Evo rezultata :

 

Idle temperatura CPU : 33°C  (50% opterećenja sva 4 beQuiet! Silent Wings 3 ventilatora)

30 min AIDA stress test CPU temp : 55 ° C

Poslije dva sata igranja : 57 ° C

Buka u idle stanju : 20,5 dB izmjereno profesionalnom opremom

Buka pri maksimalnom opterećenju : 37,5 dB izmjereno profesionalnom opremom

 

To je konačno to. Ostao sam bez RGB osvjetljenja na kućištu, ali baš me briga, sad sam konačno sretan.

Trebalo je kupiti bolje kućište, ali ovdje je nemoguće kupiti bilo šta ozbiljnije tipa Lian Li ili beQuiet! ili Corsair samo smeće.

 

Mogao sam ja ostaviti sve kako je bilo bez ikakvih izmjena i isto reći kako netko reče na forumu : "Baš me briga za temperature i buku",

pogotovo zato što je računar cijelo vrijeme normalno radio. Znači mogao sam stišati sve PWM ventilatore u firmwareu ploče koliko god je

trebalo i staviti prst u uho - neka se Ryzen  finokrčka na 55 stupnjeva u idle stanju. "Nije on mene kupio nego ja njega". Neću mi ništa bit'.

Za 6 mjeseci kupiću drugi pa sve ispočetka.

 

Imam  ja takvih pc buildera koliko hoćete u svom okruženju koji sklapaju računare nogama - samo da im ispadne iz šaka, ali eto ja nisam takav.

Ja sam perfekcionista kome sve smeta i želi do kraja završiti što je počeo. Na kraju krajeva ništa od ovoga što sam kupio ne košta 1 kunu pa

jednostavno cijenim sve što je moje i ne odnosim se prema svojim stvarima neodgovorno. Ako sam nešto kupio ima da radi kako Bog zapovijeda.

 

Izvinite zbog dugačke poruke i primite svi lijep pozdrav.

 

P.S. Molim da svaki potencijalni odgovor na ovaj post bude lišen svakog cinizna, gledanja s visoka i verbalnog vrijeđanja, jer mislim da nam je to nepotrebno.

Svatko ima svoju glavu i pravo na svoje mišljenje. Uvijek sam za konstruktivnu i civiliziranu raspravu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.4.2021 10:06 (bernibug).
 
2 0 hvala 2
15 godina
offline
Previsoka temperatura Ryzena 7?

Nije nista cudno da imas veliku buku sa stock ventilatorom i ventilatorima od jeftinog kucista. Kvalitetni 14cm ventovi su najbolja stvar i za kuciste i za vodeno hladjenje. Najmanje buke i veliki flow. Tada nije niti temperatura bitna, ako buka nije velika i ne pregrijava se nista pod najvecim opterecenjem. 

Kako kazes, kolko para toliko muzike.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.4.2021 10:31 (Bitanga).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Previsoka temperatura Ryzena 7?

Ocito je da AMD ima velikih problema sa idle temperaturama.Ja sam dugo dugo cekao da Gigabyte izda BIOS update za moju plocu koja ce rijesiti taj problem na 3900x. Sad napokon imam normalne idle temperature bez spikeova svakih sekundu-dvije.

Isto je tako ocito da su im stock hladnjaci smece i da ce ih koristiti samo oni koji imaju izuzetno ogranicen budzet.

 

Drago mi je da je kolega gore sredio svoj problem ali bez obzira na to - 50% brzina ventilatora u idle je zapravo poprilicno velika. Kod mene je na nekih 30% (480 rpm) a temperatura je 30-ak stupnjeva.

Freak Show Inc.
 
3 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
Ovo 50 % opterecenja je sama MSI ploca podesila kao stock fan curves a ja nista nisam dirao. Titan 2 ima kontroler / fan hub sa jednim izlaznim pwm konektorom a ove pwm silent wings sam spojio pojedinacno. Nema sta ovdje je sigurno kuciste slaba tocka builda sto rece neko na forumu. Zato je to sve tako. Maloprije sam bio na terenu na IT jednoj intervenciji koju je trebalo masno platiti i gazda mi je kao kompenzaciju dao jedan lijepi AIO koji je kupio sinu : beQuiet Silent Loop 2 280 mm. Radijator cu mu zakovati na ona dva prednja in take ventilatora i bas me zanima sta ce biti sa termalnim performansama racunala. Ljudi svaki pc build je ziv sistem i treba stalno nesto mijenjati kad god ima sanse. Da ne spominjem iskustvo koje sticemo testiranjem...
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.4.2021 11:42 (bernibug).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
bernibug kaže...
Ovo 50 % opterecenja je sama MSI ploca podesila kao stock fan curves a ja nista nisam dirao. Titan 2 ima kontroler / fan hub sa jednim izlaznim pwm konektorom a ove pwm silent wings sam spojio pojedinacno. Nema sta ovdje je sigurno kuciste slaba tocka builda sto rece neko na forumu. Zato je to sve tako. Maloprije sam bio na terenu na IT jednoj intervenciji koju je trebalo masno platiti i gazda mi je kao kompenzaciju dao jedan lijepi AIO koji je kupio sinu : beQuiet Silent Loop 2 280 mm. Radijator cu mu zakovati na ona dva prednja in take ventilatora i bas me zanima sta ce biti sa termalnim performansama racunala. Ljudi svaki pc build je ziv sistem i treba stalno nesto mijenjati kad god ima sanse. Da ne spominjem iskustvo koje sticemo testiranjem...

 

Ja imam FD Define R5 kuciste. Nacelno je to nelose kuciste ali ja sam imao 3 problema:

1. Protok svjezeg zraka preko procesora nije dovoljan

2. Dzep toplog zraka ispod graficke

3. Topao zrak sa graficke ide na procesor

 

Prvi problem sam rijesio tako da sam odmah iznad procesora maknuo jedan od tri poklopca, stavio dust filter i 140mm noctuu da lagano puse prema prednjoj strani CPU hladnjaka. Ocekivao sam da ce buka zbog toga narasti jer kuciste nije vise "zatvoreno" s gornje strane. Zapravo se buka smanjila jer ventilator na procesoru cak i pod 100% opterecenjem ne prelazi nekih 1000-1100 okretaja. Uobicajeno je na ispod 500.

Drugi i treci problem sam rijesio nakon dosta eksperimentiranja sa raznim ventilatorima koji stoje na straznjoj strani kucista ISPOD graficke. Trajno rjesenje su 4 identicna 80mm Arctic cooling ventilatora na dnu kucista - 2 stoje jedan na drugom izmedju usisa u kuciste i graficke (pusu prema straznjoj strani kucista), druga dva stoje jedan pored drugog ispod graficke kartice i izvlace vruci zrak van. Ova prva dva izgledaju poprilicno idiotski kad se makne stranica od kucista (imam prozor ali taman se ne vide). Sva 4 ventilatora se vrte na nekih 500-800 okretaja i potpuno su necujni. Temperature svih komponenti u kucistu su mi izuzetno dobre uz napomenu da se pri duzem gamingu ventilator na grafickoj (koja je sada prodana) nikada ne zaleti iznad nekih 1500 okretaja. To je upravo ono sto sam htio - tisina i niske temperature.

 

Da, nekima ce mozda biti cudno to sto sam stavio 2 mala ventilatora izmedju usisa i graficke ali taj usis jednostavno nije dovoljan. Protok zraka nije dovoljan u smjeru graficke i onda se ona grije jer velika kolicina toplog zraka ostaje zarobljena ispod nje i dize joj temperaturu (i buku).

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
bernibug kaže...

Dobar dan svima, zovem se Bernard, pretplatnik sam časopisa Bug, dipl. informatičar, 

 

zaposlen u JP EP BiH , TE "Kakanj" I JA SAM AUTOR OVOG POSTA ODNOSNO PITANJA 

 

KOJI SE TIČE "ZABRINUTOSTI" ZA RYZEN 7 3700 X CPU I NJEGOVE TEMPERATURE.

 

Pa da objasnim : ja sam negdje 2014. kupio svoj zadnji brandname računar HP 3500 MT kojeg sam koristio sve do prije mjesec i pol

 

dana, kada sam eto u sred ove nesretne pandemije odlučio da umjesto da ponovo kupim neki Hp ili Lenovo ili šta već kakve obično koristimo 

 

u korporativnom okruženju, čisto radi neke promjene uradim neki svoj PC building.

 

Evo kako izgleda ta konfiguracija za koju sam dijelove skupljao skoro dva mjeseca u siječnju i veljači 2021 :

 

Kućište : MS Industrial Titan 2 Pro

CPU : Ryzen 7 3700 X inicijalno sa stock WraithPrism coolerom 

Matična : MSI Tomahawk B550 MEG

RAM : 2 x 8 GB DDR4 Kingston Hyper X Predator 3200 MHz XMP

SSDovi : 256 GB Samsung PM981 M.2 NVME (OS) i

        525 GB Crucial MX300 SATA (podaci)

Napojna : Cooler Master V2 850 Gold 850 W, Fully Modular

Grafička : NVIDIA GEFORCE RTX 3060 Ti

 

Inače nagladao sam ja u međuvremenu tisuće i tisuće YT klipova od Linusa i Christophera Flannigana i sličnih pa sam se osjetio siguran

da mogu sam i da izaberem komponente i da sklopim svoj novi PC. U BiH je trenutno jako teško nabaviti rezervne dijelove za računare pa sam

se dosta namučio dok sam skupio ono što sam zamislio.

 

Nisam bio sretan kako se računar ponašao ispočetka : zbog tog automatskog overclockanja koje meni ništa ne znači temperatura procesora

je bila iznad 50° u idle stanju. Hladnjak koji je došao uz Ryzen je meni bez veze, za moj ukus prebučan iako ima lijepu RGB rasvjetu.

Ima dvije vrste iritantnog zvuka : pizzicato krckavi i neki zavijajući. 

 

Kad sam isključio overclocking u firmwareu matične ploče temperatura je pala na 45 stupnjeva i to kada postavim opterećenje hladnjaka i ventilatora od kućišta

na 50% a tada brate se dere računar na nekih 45 dB što je za mene bila tragedija, JER MRZIM BUČNE I PREGRIJANE RAČUNARE.

Nešto se moralo uraditi pa sam zato i pitao Marija šta misli. Nisam se premišljao ni trenutka. Znajući šta je beQuiet! i kakve proizvode imaju

odmah sam kupio Dark Rock Slim i montirao ga bez problema i dobio 6 stupnjeva nižu idle temperaturu ali opet pri 50% opterećenja ventilatora

od kućišta jer mi treba airflow za hlađenje procesora. Iako je Dark Rock Slim hladnjak jako tih, opet su mi živci proradili zbog odvratnih ring RGB ventilatora

od kineskog Titan 2 Pro kućišta i njihove buke. Kad ih utišam tako da je buka 22 db kao što ja želim onda nema airflowa u kućištu i opet imam porast idle temperatura procesora.

Nije moglo ni ovako ostati. Dakle ova priča ima nastavak. Kupio dalje sam tri ventilatora za kućišta i to ova : 2 x 140 mm beQuiet ! Silent Wings 3 kao in take

i 1 x 120 mm beQuiet Silent Wings 3 kao out take. Zamijenio sam odvratne MS ventilatore sa ovim high -end beQuiet i EUREKA !!! KONAČNO JE SVE U REDU.

Sada mogu dobiti vrhunski airflow i time dobiti savršene CPU temperature za moga Ryzena a da NIŠTA NE ČUJEM DAKLE I JARE I PARE.

 

 

Evo rezultata :

 

Idle temperatura CPU : 33°C  (50% opterećenja sva 4 beQuiet! Silent Wings 3 ventilatora)

30 min AIDA stress test CPU temp : 55 ° C

Poslije dva sata igranja : 57 ° C

Buka u idle stanju : 20,5 dB izmjereno profesionalnom opremom

Buka pri maksimalnom opterećenju : 37,5 dB izmjereno profesionalnom opremom

 

To je konačno to. Ostao sam bez RGB osvjetljenja na kućištu, ali baš me briga, sad sam konačno sretan.

Trebalo je kupiti bolje kućište, ali ovdje je nemoguće kupiti bilo šta ozbiljnije tipa Lian Li ili beQuiet! ili Corsair samo smeće.

 

Mogao sam ja ostaviti sve kako je bilo bez ikakvih izmjena i isto reći kako netko reče na forumu : "Baš me briga za temperature i buku",

pogotovo zato što je računar cijelo vrijeme normalno radio. Znači mogao sam stišati sve PWM ventilatore u firmwareu ploče koliko god je

trebalo i staviti prst u uho - neka se Ryzen  finokrčka na 55 stupnjeva u idle stanju. "Nije on mene kupio nego ja njega". Neću mi ništa bit'.

Za 6 mjeseci kupiću drugi pa sve ispočetka.

 

Imam  ja takvih pc buildera koliko hoćete u svom okruženju koji sklapaju računare nogama - samo da im ispadne iz šaka, ali eto ja nisam takav.

Ja sam perfekcionista kome sve smeta i želi do kraja završiti što je počeo. Na kraju krajeva ništa od ovoga što sam kupio ne košta 1 kunu pa

jednostavno cijenim sve što je moje i ne odnosim se prema svojim stvarima neodgovorno. Ako sam nešto kupio ima da radi kako Bog zapovijeda.

 

Izvinite zbog dugačke poruke i primite svi lijep pozdrav.

 

P.S. Molim da svaki potencijalni odgovor na ovaj post bude lišen svakog cinizna, gledanja s visoka i verbalnog vrijeđanja, jer mislim da nam je to nepotrebno.

Svatko ima svoju glavu i pravo na svoje mišljenje. Uvijek sam za konstruktivnu i civiliziranu raspravu.

 Mislim da su ti ventilatori od ms losi a koliko god da su smeće koristim ih i stvarno nemam puno za reći osim sto su dobro tihi cak i na 70% brzine tek kad ih stavis na 80% cuju se kako se vrte.Evo recimo kod mene temperture dok igram rdr 2 online plus idle temperature.Jer eto imamo isto kucište brzina ventilatora od ms je stavljena na 60% fiksno, stim da imam plus 2 120mm ventilatora od noctue na vrhu kucista.A na stock postavkama ventilatori mi na procesoru vrte 300-500 rpm jer stvarno nisu potrebni noctua ga moze pasivno hladiti doslovno.

 

Sad je samo pitanje koja platforma je veća grijalica amd ili intel ali po ovom što se vidi na forumu amd još uvjek prednjači baš zbog tih ne pokrpanih bug ova ali intel je tu lošiji sa potrošnjom. 

gaming+oko+1.5h+ gaming+oko+1.5h+
aida+64+stres+test+20+min aida+64+stres+test+20+min
Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.4.2021 13:02 (dreadmoore).
5 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
Meni su ti ms industrial ventilatori jedino bili tihi na 20 % opterecenja. Sve drugo je bilo neprihvatljivo. Ovo znaci da je dozivljaj buke individualan i subjektivan. Kad bih ja tebi rekao da meni buka nanosi fizicku bol onda nemam ti sta dalje onda pricati. Sada mastam o onom Sony 1000xm3 il 4 anc sustavu ali je kod nas skup Boze savuvaj.
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.4.2021 13:17 (bernibug).
14 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
bernibug kaže...
Meni su ti ms industrial ventilatori jedino bili tihi na 20 % opterecenja. Sve drugo je bilo neprihvatljivo. Ovo znaci da je dozivljaj buke individualan i subjektivan. Kad bih ja tebi rekao da meni buka nanosi fizicku bol onda nemam ti sta dalje onda pricati. Sada mastam o onom Sony 1000xm3 il 4 anc sustavu ali je kod nas skup Boze savuvaj.

 A cek sta ti to predstavljas tisinom bas me zanima koja je po  tebi idealna jer ja stvarno neznam kako je onim u gradovima koji zive ili nedaj boze negdje blizu zracne luke ili zeljeznice.Jer vidim u opisu tvog posta kazes da radis u kaknju u elektroprivredi tocnije termo elektrani tamo je bas tisina.

Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.4.2021 13:28 (dreadmoore).
5 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
-
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.4.2021 13:32 (bernibug).
5 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
Ah pa tamo gdje ja sjedim je grobna tisina vjeruj mi jer tako sam ja trazio kao uslov da radim uopce. Dakle u mom uredu je buka 17 dB konstantno. Oko mene nema nikoga. Prazne prostorije. Hodnikom niko ne hoda pogotovo sada u vrijeme covida. Dalje Lenovo TC m720s ima buku oko 11 db. Vrhunska Intelova masina sff kuciste.
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.4.2021 13:31 (bernibug).
14 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
bernibug kaže...
Uh oh meni su ovo povelike temperature 40 idle i 79 debelih stupnjeva kod stress testa ako ja dobro vidim na tvojim slikama.

 To su odlicne temperature s obzirom koji napon dobivaju 75 je max ali ventilatori ne prelaze 900 rpm u tome je kvaka mogu one biti puno nize ali onda stvarma buku koja mi nije potrebna.A kad hocu buku onada mu dam soka vidi ljepotana kako se drzi na 1.5v 

Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
5 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
Ha ha ha dobar si e
14 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
bernibug kaže...
Ah pa tamo gdje ja sjedim je grobna tisina vjeruj mi jer tako sam ja trazio kao uslov da radim uopce. Dakle u mom uredu je buka 17 dB konstantno. Oko mene nema nikoga. Prazne prostorije. Hodnikom niko ne hoda pogotovo sada u vrijeme covida. Dalje Lenovo TC m720s ima buku oko 11 db. Vrhunska Intelova masina sff kuciste.

 jel ti to nas malo trolas ili sto vec, mislim ta tvoja profesionalna oprema te bas dobro laze 

Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
5 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
Ma kakvi provjereno 100 %. Uostalom kazem ti nije ni bitno vise o tome pricati
Bitno je osobno zadovoljstvo. Ti zadovoljan svojim a ja svojim racunalom. To je to. Ne bih se javljao ja na ovaj forum ali vidim da je bilo nekih cudnovatih komentara na moj originalni post pa rekoh da objasnim do kraja sta mi se desavalo.
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.4.2021 13:44 (bernibug).
14 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
Pa jedino ako spavaš pa ne čuješ ima tih 17db a svaki tvoj pokret proizvodi od 30-40 dB buke tako da ta priča o 17 dB ne drzi vodu.
Intel i AMD fanboy Po danu navijam za AMD a preko većeri za Intel
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
Pa mozda si i i pravu i opet dolazimo do iste stvari subjektivni dozivljaj buke.

Svako dobro.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice