Previsoka temperatura Ryzena 7?

poruka: 62
|
čitano: 16.297
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Previsoka temperatura Ryzena 7?".
11 godina
offline
Previsoka temperatura Ryzena 7?

Uvik volim procitat sretnu pricu!

Survivor - eye of the tiger
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Previsoka temperatura Ryzena 7?

dobro je staviti jači hladnjak u svakom slučaju, no ponekad se može doskočiti nepotrebnom i iritantnom ubrzavanju ventova, pogotovo u idle

ne znam kako na drugim matičnim pločama, vjerujem da postoji neki slični fičr, ali na asusovim pločama se može podesiti tzv. 'fan spin up time'

time se izbjegavaju nagla ubrzanja ventova kad temperatura brzo skače i pada 

 

meni trenutno u idle temperatura skače sa 35 na 40 ovisno o jezgri, nekad i koji stupanja više, no spin up time je postavljen na 2,8 sec (spin down na 8,5 sec tako da nastavi malo duže raditi kad temperature počnu padati)

s tih 2,8 sec spin up time dobijem to da vent uopće ne reagira na ove brzinske izmjene temperature u idle i trenutno non stop stoji na 280rpm, nema nepotrebnih i iritantnih zalijetanja ventova

Moj PC  
6 0 hvala 0
8 godina
offline
Previsoka temperatura Ryzena 7?

AMD je odgovorio na to pitanje na redditu. Rekli su da su to normalne temperature za ZEN 3. Kao povisili su voltaže i granicu kod koje se proc throtla kako bi postizali više taktove. Iako stvarno jesu blesave temperature i voltaže. Imao sam intel 3930K procesor. Izašao krajem 2012. 6 jezgri/ 12 threadova. Što je onda bila zvijer. TDP mislim da je 130W iz kutije i takt je bio 3.5GHz na defaultu. OC na 4.5GHz i TDP skače do 200W. Sa nekim jeftinim aftermarket coolerom taj overclokani proc sa 200W TDP-om mi nije postizao temperature ni blizu kao ovaj 5900X koji sad imam. I to sa dosta boljim coolerom. Toliko visoke temperature ima da sam ga na kraju underclokao na 3.0GHz i voltažu stavio na 0.850V. Nisam primjetio bottleneck u nijednoj igri. Temperature tijekom gaminga su obično ispod 40°C.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Previsoka temperatura Ryzena 7?

Na 5900X u intenzivnim igrama mi je na oko 70°C, i poprilično me boli briga.

On je tu da meni služi, a ne ja njemu!

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Moj PC  
12 0 hvala 0
14 godina
online
Previsoka temperatura Ryzena 7?

ma nisu samo oni i proizvođači ploča ne znaju što bi...

 

 

na ROG B550-gaming F (WiFi)  u Fan Expert 4 - na Silent se čuju ventovi solidno, ako stavim na Standard e onda ih ne čujem, sad već 3. put  auto-tunam ventove...

 

dobro temperatura je 34-37 °C

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
Stric_Jura kaže...

ma nisu samo oni i proizvođači ploča ne znaju što bi...

 

 

na ROG B550-gaming F (WiFi)  u Fan Expert 4 - na Silent se čuju ventovi solidno, ako stavim na Standard e onda ih ne čujem, sad već 3. put  auto-tunam ventove...

 

dobro temperatura je 34-37 °C

 

Ja isto imam tu ploču. Nemoj samo auto-tuneat iz windows aplikacije, jer mi je prvi puta prošlo dobro, a drugi puta mi je pregrijalo proc pa se resetirao preventivno :-D

Iz BIOSa je ok.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
offline
Previsoka temperatura Ryzena 7?

uskoro: barbie-štednjaci za dječju sobu, koji će umjesto okruglih sadržavati četvrtaste ploče za kuhanje, na kojima će pisati "ryzen" 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 3 hvala 0
16 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
Bitanga kaže...

Na 5900X u intenzivnim igrama mi je na oko 70°C, i poprilično me boli briga.

On je tu da meni služi, a ne ja njemu!

 

To je pravilan stav, jer to nije stari 45nm Phenom II kod kojeg piše maksimalna temperatura 62stupnjeva.Zen 2 ili Zen 3, sve ispod 80 stupnjeva je potpuno normalno i procesoru neče past niti dlaka sa glave.Maksimalna temperatura je 95 stupnjeva, i ako do nje doguraš proc automatski drastično spušta napon i radnu frekvenciju.Dakle ako nikad ne ide preko 90 dobro je, ili sve preko 90 stupnjeva polako ali sigurno ide degradacija procesora.

 

Bitno je da procesor ne ždere previše struje, ili kak ono ide Intel i9 kad ga nagaziš poždere više struje od AMD 16/32 procesora.


U ovoj priči nekaj ne štima, dakle tipično krivo očitanje. Kad je defoltni PBO ili CPB aktivan, R7 3700X nikad neče/nikako ne može kucat na čak 4.7ghz.

 

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-7-3700x/20.html

 

Ako se nonstop ne vrte strest testovi, i ako kučište ima(a mora imat) dobar propuh/protok zraka tu nema problema.Wraith Prism je sasvim dovoljan za dobro ohladit R7 3700X.Ako se netko ipak bavi renderingom malo ozbiljnije, e tu bi se ipak možda trebalo kupit bolji CPU hladnjak.


https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=895&jumpto=6343763&sort=asc&view=flat

 

PBO ili CPB se ne isključuje, osim u situaciji ako recimo imaš HTPC komp(radi skoro cjeli dan) pa očeš uštedit dosta struje.Zašto smo kupili 8/16 proc, ako nam sad eto ne trebaju njegove maksimalne performanse?Znam ja da dosta ljudi 8/16 proc kupuje samo za ukras, dakle realno takav procesor uopče i ne trebaju.

 

Ja bi bio malo lud, kad bi eto kod sebe na R5 4650G isključio CPB.S obzirom da kompletan komp ne može povuč više od 120W struje, ili komp ne radi u majušnom kučištu=guraj maksimalne performanse. 

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-desktop-am4-renoir-apu/275640.aspx?page=2&jumpto=6342946&sort=asc&view=flat

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.4.2021 12:46 (rambox).
15 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
rambox kaže...
Bitanga kaže...

Na 5900X u intenzivnim igrama mi je na oko 70°C, i poprilično me boli briga.

On je tu da meni služi, a ne ja njemu!

 

To je pravilan stav, jer to nije stari 45nm Phenom II kod kojeg piše maksimalna temperatura 72stupnjeva.

 62C

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
16 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
boxer kaže...

 62C

 Deset stupnjeva gore dole nebitno, davno je bilo mogu i ja malo promašit.

AMD,........is that Epyc or what?
12 godina
odjavljen
offline
Previsoka temperatura Ryzena 7?

jsko puno ovisi i kučište, imao sam neko gamer kučište i visoke temperature, promjenio sam kučište na malo kvalitetnije i temperature su samo s tom promjenom (isti broj ventilatora i veličina istih) pale za 12°C.

 
2 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
formula1live kaže...

jsko puno ovisi i kučište, imao sam neko gamer kučište i visoke temperature, promjenio sam kučište na malo kvalitetnije i temperature su samo s tom promjenom (isti broj ventilatora i veličina istih) pale za 12°C.

 

Pa da, bitan je protok zraka.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
16 godina
odjavljen
offline
Previsoka temperatura Ryzena 7?

Kako ga ovaj rambox drobi, pa krv mi ide na usi...

Freak Show Inc.
 
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?

Covik se samo pokušava ukolopiti, iako sumnjam na neki misterij iza tih dugih postova o AMD-u.

Survivor - eye of the tiger
7 godina
online
Previsoka temperatura Ryzena 7?

Ja ga vizualiziram kao nekog prodajnog predstavnika za AMD, za krajnje kupce 

Onak fino u odijelu ide po selima hrvatskog zagorja i prodaje ryzene i b450 ploče, a u slobodno vrijeme lovi šarane uz zvuke van halen - jump...

(zajebancija, bez ljutnje kolega)

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.4.2021 22:23 (fer-de-lance).
 
4 0 hvala 2
11 godina
online
Previsoka temperatura Ryzena 7?

E i to mene hebe na mojoj...ovo naglo ubrzavanje ventova..kad je u biosu silent onda je ok..nakon toga je normal i pale se ko mlaznjak

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Previsoka temperatura Ryzena 7?

Ne kuzim zasto si ne postavite ventove na manual pa podesite graf. Meni stalno rade na 50% ventovi i cpu se niti ne zagrije vise od 65 stupnjeva. A ventovi necujni.

mihi
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
fer-de-lance kaže...

Ja ga vizualiziram kao nekog prodajnog predstavnika za AMD, za krajnje kupce 

Onak fino u odijelu ide po selima hrvatskog zagorja i prodaje ryzene i b450 ploče, a u slobodno vrijeme lovi šarane uz zvuke van halen - jump...

(zajebancija, bez ljutnje kolega)

 

 Imaš sreče kaj se oftopik na forumu više ne kažnjava kartonima.Dobra stara vremena, i da samo aktivno Varaličarenje za mene dolazi u obzir, a Šarane i šaranaše ljenčine šamaram kao i Intel.

 

Vezano za ovu temu ili članak, guglajte pa probajte nač barem jedan(navodno ima jedan na Plutonu) primjerak R7 3700X koji se može stabilno naklokat na 4.7ghz.

AMD,........is that Epyc or what?
11 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
Opusti se malo, živčano varaličarenje skraćuje život. :D
Laganini, opušteno, uz koje pivce, to je ribičija, a ne skakanje po gudurama i grmlju uz više zabacivanja po minuti nego što dobiješ fps-a s navi grafom...
14 godina
online
Previsoka temperatura Ryzena 7?

evo kako sam ja namjestio na svojoj Asusici u BIOSU za Ryzena 5600, moje brojke, a u zagradi su alternative

 

PWM Mode
CPU Step Up: 25 sec (12)
CPU Step Down: 25 sec (12)
Fan Profile: Manual
CPU Upper Temp: 75°C (85)
CPU Fan Max Duty: 100%
CPU Middle Temp: 55°C (60)
CPU Middle Duty: 45%
CPU Lower Temp: 36°C
CPU Minimum Duty: 25% (35)

 

i tiho je,  tek se čuju kad "veštački" nagazim (OCCT), ali ne urla i ne oscilira brzinu (i zvuk) ventova...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
To je taj 'smoothing' ventova, da nema naglih zaletavanja kad je to nepotrebno. Još je kod mene na asusici uključena 'stop fan' funkcija ventova na kućištu, tako da se uopće ne vrte u idle i kod laganog opterećenja poput drkenjanja po internetu i gledanja filmova
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.4.2021 17:40 (picajzla0707).
15 godina
online
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
picajzla0707 kaže...
To je taj 'smoothing' ventova, da nema naglih zaletavanja kad je to nepotrebno. Još je kod mene na asusici uključena 'stop fan' funkcija ventova na kućištu, tako da se uopće ne vrte u idle i kod laganog opterećenja poput drkenjanja po internetu i gledanja filmova

 

Pa bolje je da se stalno vrte barem malo nego da su kompletno ugašeni.

Meni se na 5900X digne temp sa 40°C na 50°C kad samo miša pomičem :-D

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
11 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
Bitanga kaže...

 

Pa bolje je da se stalno vrte barem malo nego da su kompletno ugašeni.

Meni se na 5900X digne temp sa 40°C na 50°C kad samo miša pomičem :-D

 

 nema nikakve potrebe, sve osim venta na cpu je automatikom pogašeno, psu, grafa i ventovi na kućištu se niti ne pale dok nema nekog opterećenja

i cijeli dan komp radi, gledaju se filmovi ili crtići za klince, ja drkenjam po netu i bez ikakvih problema prođe cijeli dan tako

vent od cpu radi jedini stalno, drži se minimalnih 280rpm

 

i meni temperatura varira u idle i laganom radu, sa 15+ tabova i video playerom proc radi od 35-40 stupnjeva gore-dolje non stop, tu i tamo dostigne 42 ili 43 pokoja jezgra

sve ispod 40 stupnjeva ne pali ventove, a ovih povremenih 42 stupnja toliko kratko traje da ne stigne preći vremenski preko 2,8 sekundi fan spin up timea, tako da niti tu ne pali ventove

 

EDIT

sad sam malo gledao, negdje u nekom trenutku u zadnjih sat vremena je proc dosegao 52 stupnja na jednoj jezgri, 50 na dvije i ostalo na 47-49, ventovi su se upalili na kratko, no nisam ih čuo jer silent wings se ne čuju dok ne dosegnu barem 900-1000rpm

jbga, ovo mi je novi proc, pa još hvatam utiske, na starom je mogao proći cijeli dan da se ne upale niti jednom

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.4.2021 20:00 (picajzla0707).
15 godina
online
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
picajzla0707 kaže...

 nema nikakve potrebe, sve osim venta na cpu je automatikom pogašeno, psu, grafa i ventovi na kućištu se niti ne pale dok nema nekog opterećenja

i cijeli dan komp radi, gledaju se filmovi ili crtići za klince, ja drkenjam po netu i bez ikakvih problema prođe cijeli dan tako

vent od cpu radi jedini stalno, drži se minimalnih 280rpm

 

i meni temperatura varira u idle i laganom radu, sa 15+ tabova i video playerom proc radi od 35-40 stupnjeva gore-dolje non stop, tu i tamo dostigne 42 ili 43 pokoja jezgra

sve ispod 40 stupnjeva ne pali ventove, a ovih povremenih 42 stupnja toliko kratko traje da ne stigne preći vremenski preko 2,8 sekundi fan spin up timea, tako da niti tu ne pali ventove

 

Kako misliš nema potrebe, pa ventovi su tu da se vrte i ventiliraju kućište, ovako samo mučiš CPU vent, a on je dosta bitan :-)

 

Meni je proc ispod 40°C jedino u BIOSu :-)

Vjerojatno bi bio niže da isključim Asus LightingService, ali želim da mi LEDice lijepo svjetlucaju non stop u kućištu ;-) YOLO

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
11 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
Bitanga kaže...

Kako misliš nema potrebe, pa ventovi su tu da se vrte i ventiliraju kućište, ovako samo mučiš CPU vent, a on je dosta bitan :-)

 

Meni je proc ispod 40°C jedino u BIOSu :-)

Vjerojatno bi bio niže da isključim Asus LightingService, ali želim da mi LEDice lijepo svjetlucaju non stop u kućištu ;-) YOLO

 što se ima 'mučiti', nije prešao 450rpm zadnjih par sati, a 99% vremena radi na minimalnih 280rpm 

sad sam i ove na kućištu namjestio da se pale tek na 50 stupnjeva, nema potrebe da rade bespotrebno

 

EDIT: evo kako radi dok drkenjam po netu

brzina od 798mhz do 4390mhz, opterećenje skače do 56% na jednoj jezgri, na drugoj je max 40, ostale od 10-34% max

 

cpu radi od 36-40 i par stupnjeva većinu vremena, povremeno skoči do 46-55 ovisno od jezgre, niti jednom dovoljno dugo  da se aktiviraju ventovi na kućištu koji se pale na 50 stupnjeva (zato ih i nema u popisu pod 'fans', kad se upale vode se pod case fan1 i 2)

cpu fan većinu vremena na -280rpm, jednom je skočio na 440rpm

dolje ti je sve na hw monitoru

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.4.2021 20:32 (picajzla0707).
11 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?

NE svidja mi se taj stil ljencarenja case ventova, ja sam isto za lagani propuh stalno.

 

Ocu neki znak zivota od PC, al ne buku, kao da je laptop. :D

Survivor - eye of the tiger
8 godina
offline
Previsoka temperatura Ryzena 7?

ja sam se ugledao na apple

nemaju ventovi kaj radit dok ne dođe do 90 stupnjeva, a onda raspali na max :P

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
metallic kaže...

NE svidja mi se taj stil ljencarenja case ventova, ja sam isto za lagani propuh stalno.

 

Ocu neki znak zivota od PC, al ne buku, kao da je laptop. :D

 ali čemu, 40-45 stupnjeva na cpu s povremenim skokom na 50 i maksimalnih 450rpm hladnjaka nemaju apsolutno nikakvih posljedica

grafa radi na 40-46 stupnjeva cijeli dan, također na nula rpm

 

jedino što dobijem sa upaljenim ventovima je privlačenje prašine

15 godina
online
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
picajzla0707 kaže...
metallic kaže...

NE svidja mi se taj stil ljencarenja case ventova, ja sam isto za lagani propuh stalno.

 

Ocu neki znak zivota od PC, al ne buku, kao da je laptop. :D

 ali čemu, 40-45 stupnjeva na cpu s povremenim skokom na 50 i maksimalnih 450rpm hladnjaka nemaju apsolutno nikakvih posljedica

grafa radi na 40-46 stupnjeva cijeli dan, također na nula rpm

 

jedino što dobijem sa upaljenim ventovima je privlačenje prašine

 

A dobro, nije svaki CPU isti... na mobitelima ni ne treba vent.

A Intel se ne grije ko Ryzen.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.4.2021 20:43 (Bitanga).
11 godina
offline
Re: Previsoka temperatura Ryzena 7?
Bitanga kaže...

A dobro, nije svaki CPU isti... na mobitelima ni ne treba vent.

A Intel se ne grije ko Ryzen.

 ova raketa se grije i više s otpuštenim limitima 

 

ali u idle i pri laganom loadu je sasvim nebitno, 40 stupnjeva i povremeni skokići na 50 nisu nikakav problem, a bogme da radi tako mjesec dana 24/7 nemere zagrijat kućište toliko da bi se sve počelo kuhati, jer je gore otvoreno i ima samo filter prašine, pa ionako to sve lagano izlazi van 

uostalom, da se i zadrži malo duže preko 50 stupnjeva, aktiviraju se ventovi po automatici i rashlade

 

EDIT

evo, to se i dogodilo, proc se popeo nakratko na 57-60 stupnjeva i odmah su se aktivirali ventovi, prednja dva na 470rpm, zadnji na 850, cpu na 600rpm

rashladili i opet se pogasili

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.4.2021 20:59 (picajzla0707).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice