Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i paran

poruka: 112
|
čitano: 16.038
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i paran".
15 godina
odjavljen
offline
Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i paran
BlueMax, ne znam, moguće da ima i neko drugo logično objašnjenje, često nam ono najjednostavnije promakne. Uz hipoteku mogućnost da je konfiguracija terena takva da je pas mogao čuti što se dogodilo, nije nevjerojatno da je s lakoćom i našao točno mjesto, pogotovo uz povoljan vjetar koji nosi zvukove i mirise. Što se tiče samog izlaska iz boxa, postoji čitav niz mogućnosti, uključujući da je netko od obitelji vidio otvorena vrata i automatski ih zatvorio misleći da je pas unutra, što je kasnije smetnuo s uma, preko toga da je pas negdje prokopao rupu koju niste našli (što se događa češće nego misliš), pa do toga da je u naletu adrenalina stvarno uspio preskočiti ogradu. Ako je pas bio u stvarno lošem stanju, onda bi upravo nalet adrenalina zbog zvukova i mirisa koji pokazuju da mu je vlasnik u opasnosti mogao biti razlog zašto je bio u stanju i doći do mjesta nesreće. Najnategnutiji dio je da li je uopće mogao čuti što se dogodilo na toj udaljenosti, a to uvelike ovisi o konfiguraciji terena i vjetru.


Danen, nemali broj puta mi se dogodilo da se prije nekoga drugoga sjetim gdje je nešto stavio iako sam to vidio tek perifernim vidom, a nisam žena. Jednostavno je doživjela neki trigger koji joj je potakao sjećanje. Dok se to nije dogodilo, bila je uvjerena da dokument nije u kući. Kasnije je možda i sama nešto išla spremiti, pa joj je to potaknulo sjećanje.

Često nam se dogodi da izgubljeni predmet nađemo tek onda kad krenemo nešto drugo tražiti ili idemo nešto spremiti. Čak se zna dogoditi da ne možemo naći, primjerice, baterije, odemo u dućan kupimo nove, pa idemo višak spremiti i tamo gdje idemo spremiti nađemo staru rezervu. To spremanje zapravo aktivira obrazac ponašanja/memorije.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i paran

Ovo mi se objašnjenje čini prihvatljivim. Ona pak objašnjenja da je riječ o prevari ne. Zašto bi se ljudi na taj način šalili? Pa nismo na nekoj mađioničarskoj predstavi gdje ljudi hoće nekoga zadiviti i još na tome zaraditi novac. I kakva je to šala da čovjek pet sati prekopava po papirima jer ne može naći dokument. Ja nisam ništa prekopavao, nego sam rekao da sam već sve prekopao, da sam na rubu živaca i da ću im, mladima, samo donositi fascikle i kuhati kavu. Na kraju nisam ni znao da se zetova majka bavi viskom. Dakle, nije mi do toga da dokažem realnost parapsiholoških fenomena, nego da nađem prihvatljivo rješenje. Tako se to radi u znanosti. Drugo su predrasude. Ako su one "racionalne" to gore po znanost. 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
MrBlc kaže...

Često nam se dogodi da izgubljeni predmet nađemo tek onda kad krenemo nešto drugo tražiti ili idemo nešto spremiti. Čak se zna dogoditi da ne možemo naći, primjerice, baterije, odemo u dućan kupimo nove, pa idemo višak spremiti i tamo gdje idemo spremiti nađemo staru rezervu. To spremanje zapravo aktivira obrazac ponašanja/memorije.

 Tako ja tražim zagubljene stvari (skoro pa svakodnevno). Zamislim da tu stvar držim u ruci i želim ju odložiti.

 

 

Ako se pas stvarno našao na mjestu nesreće onda je nekako izašao iz dvorišta. To što mi ne znamo kako je izašao nije dokaz čuda, nego našeg neznanja. Povijest je (a nažalost vidimo i sadašnjost) prepuna zaključaka kako je naše znanje mjera svega, pa ako mi nešto ne znamo onda mora biti čudo (argument iz neznanja).

 

Slična stvar i za visak, za obje situacije zapravo postoje fizikalno logična objašnjenja, samo nam tijek događaja nije logičan, pa naš mozak koji voli smišljati priče odmah kreće u akciju. Jer božesačuvaj da slegnemo ramenima i priznamo da nešto ne možemo objasniti, bolje izgleda ako imamo priču s viskom.

 

Sigurno vam se svima dogodilo da ste nešto tražili i pogledali ste na neko mjesto pet puta, a nakon nekog vremena to našli upravo na tom mjestu (a nikog nije bilo da premjesti). Gdje je tu bio visak?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put sub 24.10.2020 9:28 (Visak).
3 godine
protjeran
offline
Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i paran

kako se netko uopće bavi viskom, uzmeš visak i on visi, i šta onda?

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
nemrem_stara_mi_sere kaže...

kako se netko uopće bavi viskom, uzmeš visak i on visi, i šta onda?

 pa bar se mi na forumu, pogotovo u netehničkim temama, vrlo često bavimo viskom 

3 godine
protjeran
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
picajzla0707 kaže...
nemrem_stara_mi_sere kaže...

kako se netko uopće bavi viskom, uzmeš visak i on visi, i šta onda?

 pa bar se mi na forumu, pogotovo u netehničkim temama, vrlo često bavimo viskom 

gosn. danen je imao iskustvo iz prve ruke, možda se interesirao kod gospođe a i Visak mi je nekako sumnjiv

 

... i muči me pitanje, kako se naziva osoba koja se bavi viskom? viskar?

Poruka je uređivana zadnji put sub 24.10.2020 12:23 (nemrem_stara_mi_sere).
12 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
Visak kaže...
MrBlc kaže...

Često nam se dogodi da izgubljeni predmet nađemo tek onda kad krenemo nešto drugo tražiti ili idemo nešto spremiti. Čak se zna dogoditi da ne možemo naći, primjerice, baterije, odemo u dućan kupimo nove, pa idemo višak spremiti i tamo gdje idemo spremiti nađemo staru rezervu. To spremanje zapravo aktivira obrazac ponašanja/memorije.

 Tako ja tražim zagubljene stvari (skoro pa svakodnevno). Zamislim da tu stvar držim u ruci i želim ju odložiti.

 

 

Ako se pas stvarno našao na mjestu nesreće onda je nekako izašao iz dvorišta. To što mi ne znamo kako je izašao nije dokaz čuda, nego našeg neznanja. Povijest je (a nažalost vidimo i sadašnjost) prepuna zaključaka kako je naše znanje mjera svega, pa ako mi nešto ne znamo onda mora biti čudo (argument iz neznanja).

 

Slična stvar i za visak, za obje situacije zapravo postoje fizikalno logična objašnjenja, samo nam tijek događaja nije logičan, pa naš mozak koji voli smišljati priče odmah kreće u akciju. Jer božesačuvaj da slegnemo ramenima i priznamo da nešto ne možemo objasniti, bolje izgleda ako imamo priču s viskom.

 

Sigurno vam se svima dogodilo da ste nešto tražili i pogledali ste na neko mjesto pet puta, a nakon nekog vremena to našli upravo na tom mjestu (a nikog nije bilo da premjesti). Gdje je tu bio visak?

 Apsolutno se slažem. Već sam ranije napisao da stvari koje znanost ne može objasniti ne znači da su natprirodne. Možda će ih moći objasniti za 100 godina, možda nikad, no to i dalje ostaju prirodne stvari. Zato sam ranije spomenuo munju. Danas znamo da je to prirodna pojava ali ne čudi da su joj naši pretci dodjeljivali nekakva mistična svojstva. 

Kad su ljudi u pitanju uvijek sam skeptičan oko bilo kakvih čuda no u životinjskom svijetu su čuda uobičajena. Znanost zna za njih ali ih ne može objasniti. Kako se golub pismonoša, kojeg u kutiji odvedeš 1000km bez da išta vidi direktno vrati kući? Kako jegulja zna put kroz rijeke i mora do Sargaškog mora gdje se mrijesti? Kako se mladunci odvojeni od roditelja onda vrate tamo odakle su roditelji krenuli?

Čak i kad govorimo o vlastitoj vrsti postoje stvari za koje znanost ima objašnjenje, stvari koje su djleimično objašnjene i stvari z koje objašnjenja nema. A i te stvari koje su "objašnjene" često dobiju novo znanstveno objašnjenje koje je u suprotnosti s ranijim.

Zato znanost ne treba uzimati zdravo za gotovo. To nije vjera već se sve mora preispitivati, razvijati i biti otvoren čak i za objašnjenja koja se kose sa svime što do sada znamo. 

8 godina
offline
Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i paran

Ali parapsihologija nije misticizam! Ona upravo pokušava znanstveno objasniti pojave koje se ne mogu, zasad, znanstveno objasniti. Problem je što su pojave opterećene šumom, koji ih toliko prekriva da je pitanje da li uopće postoje. Drugo je pak pitanje objašnjenja jer za parapsihološke fenomene (ako postoje) ne postoji uvjerljiva, kako se voli reći standardna teorija. Treba istraživati. Čak i kada se ne dolazi do pozitivnog rezultata. Jedino tako možemo proširiti svoje znanje.  

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
BlueMax kaže...

Zato znanost ne treba uzimati zdravo za gotovo. To nije vjera već se sve mora preispitivati, razvijati i biti otvoren čak i za objašnjenja koja se kose sa svime što do sada znamo. 

 Ovo je vrlo nespretno rečeno i navodi na pogrešan zaključak, iako si možda dobro mislio.

 

Biti otvoren za nešto ne znači bilo kakvu glupost u praksi uzimati ozbiljno, već samo dozvoliti teoretsku mogućnost postojanja drugačijeg objašnjenja. Ja mogu prihvatiti da će sutra netko dokazati da brzina svjetlosti nije konačna, ali do tada ću sve izračune (kao da nešto računam ) raditi uzimajući ju kao konačnu.

 

Objašnjenja koja se kose sa svime što do sada znamo ne znače ništa dok se ne dokažu, a kada se dokažu onda se više ne kose, nego postaju dio onoga što znamo.

 

Svaku pojavu možeš objasniti na bezbroj načina. Odi u vrtić i pitaj djecu kako nastaje kiša ili neko slično pitanje. Dobit ćeš desetke različitih odgovora. Nema smisla 'biti otvoren' prema tim objašnjenjima zbog teoretske mogućnosti da bi jedna od njih ipak mogla biti točna, naprosto objašnjenje bez ikakve potpore nije vjerodostojno i ne uzimamo ga ozbiljno. Kada se bar nešto dokaže onda primjenjujemo otvorenost i dalje ga razmatramo.

 

Zato objašnjenje bez ikakvog dokaza ne možemo uopće smatrati objašnjenjem.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
10 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
mbaksa kaže...

Randi je učinio mnogo za promociju znanosti i zdravog razuma te učio ljude kako da se zaštite od prevaranata. Šteta što se zadnjih godina skepticizam sve rjeđe upražnjavana metoda spoznavanja svijeta, a sve više vidimo post-modernizam (ljudima je stvarnost ono što si oni zamisle u glavi iliti umjesto spoznavanja svijeta oko sebe vidimo projekciju vlastitog unutarnjeg svijeta na stvarnost).

 

Randi je inače na mom avataru skoro od početka rada ovog foruma, ako se dobro sjećam, toliki trag je ostavio na mene.

 cek, ovo je randi na avataru, koje razocaranje... mislio sam da je tom gotovac... uvijek sam mislio kako je to precool :(

15 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
danen kaže...

Ali parapsihologija nije misticizam!

 Jest, jer se upravo zato tako i zove.

 

Dolazak do istog rezultata krivom metodom nije znanost.

 

danen kaže...

Ona upravo pokušava znanstveno objasniti pojave koje se ne mogu, zasad, znanstveno objasniti.

Ne ona, vec se to zove psihologija i ostala znastvena polja.

 

Je li racunalstvo - para-radio?

 

Ono for fucks sake imas doktorat znanosti i ispaljujes ovakve gluposti.

 

Je li pristojno tvoje istrazivanje neobjasnjenih pojava iz kemije nazivati alkemijom?

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Poruka je uređivana zadnji put sub 24.10.2020 16:51 (wyks).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
danen kaže...

Ali parapsihologija nije misticizam! Ona upravo pokušava znanstveno objasniti pojave koje se ne mogu, zasad, znanstveno objasniti.

 Prvo pitanje je da li te pojave uopće postoje ili su plod ljudske mašte. Randi je nudio pozamašnu cifru da se samo pokaže postojanje, pa to nitko nije uspio izvesti. Što dalje da istražujemo? A nije da se parapshilogogija nije naveliko, ali bezuspješno istraživala.

 

Biblioteke su prepune knjiga koje sadrže izmišljotine, od bajki za djecu, romana za odrasle, do priča o letećim tanjurima. Ista stvar je s filmovima, fikcijska produkcija daleko nadmašuje dokumentarističku. Sudska praksa je priča za sebe.

A mnoge od tih izmišljotina su stekle široku sljedbu onih koji u njih vjeruju i ne dovode ih u pitanje.

 

Nije li to sve dokaz da smo izuzetno skloni izmišljanju i prihvaćanju izmišljenih priča, i da svako pojedinačno svjedočanstvo o nečem izvanrednom treba uvijek prvo gledati kroz tu prizmu? Nisu li znanstvena metoda i dvostruki slijepi pokus smišljeni upravo zbog zaobilaženja tog problema?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
12 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
Visak kaže...

 Ovo je vrlo nespretno rečeno i navodi na pogrešan zaključak, iako si možda dobro mislio.

 

Biti otvoren za nešto ne znači bilo kakvu glupost u praksi uzimati ozbiljno, već samo dozvoliti teoretsku mogućnost postojanja drugačijeg objašnjenja. Ja mogu prihvatiti da će sutra netko dokazati da brzina svjetlosti nije konačna, ali do tada ću sve izračune (kao da nešto računam ) raditi uzimajući ju kao konačnu.

 

Objašnjenja koja se kose sa svime što do sada znamo ne znače ništa dok se ne dokažu, a kada se dokažu onda se više ne kose, nego postaju dio onoga što znamo.

 

Svaku pojavu možeš objasniti na bezbroj načina. Odi u vrtić i pitaj djecu kako nastaje kiša ili neko slično pitanje. Dobit ćeš desetke različitih odgovora. Nema smisla 'biti otvoren' prema tim objašnjenjima zbog teoretske mogućnosti da bi jedna od njih ipak mogla biti točna, naprosto objašnjenje bez ikakve potpore nije vjerodostojno i ne uzimamo ga ozbiljno. Kada se bar nešto dokaže onda primjenjujemo otvorenost i dalje ga razmatramo.

 

Zato objašnjenje bez ikakvog dokaza ne možemo uopće smatrati objašnjenjem.

 Mislio sam na razliku između stava "to je tako" i "po dosadašnjim saznanjima to je tako". Evo danas Nenadov članak "Život možda nije nastao u vodi" je odličan primjer. 

Objašnjenje bez dokaza naziva se i teorija. Znanost ih itekako uvažava.

15 godina
offline
Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i paran

Zasto ne postoji para-matematika? Ili para-racunalstvo?

 

Jer su ljudi-laici, priprost puk svjesni koliko su glupi - pa ni ne pokusavaju izmisljati pizdarije u matematici - niti bi takva pizdarija imala toliko odjek - jer su i naivci neuke budale pa nece nasjesti na pricu o "azteckom kodu koji radi i na Meku i na Winowzima".

 

Ali isti priglup laik zna sto je komad krzna ili kost pa imamo kripto-zoologiju, zna da se ne moze dokazati glas njegove mrtve babe u tudjim usima, pa imamo parapsihologiju.

 

Zasto alkemija vise nije "the shit" vasara i cirkusa? Ali numerologija jest - jer trik nije u brojevima, vec u bajanju price. Broj je samo pizdarija koja daje sidro realnosti naivnima i prevarantima.

 

Kad se nadje nova vrsta, pa nije to vilenjak iz sume, vec organizam koji slijedi neke dokazive mehanizme zivljenja - ili postavlja nove u okviru moguceg.

 

Mislim da su sve ova naklapanja u biti usminkavanje i egoisticno izbjegavanje prihvacanja vlastitog neznanja - jer je nekim ljudima ocito tesko reci da nesto ne znaju. Ili im se tesko nositi sa vlastitom nebitnoscu, nepostojecom svrhom zivota i time sto nemaju utjecaja na svijet oko sebe. Tu su dakako i emocionalne traume kad se pojedinac ne moze suociti sa nekom tragedijom. A to privlaci cirkus zlotvora koji takve situacije iskoristavaju. (Naravno ne odnosi se to na prave cirkusante kojima je svrha zabava)

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
BlueMax kaže...

Objašnjenje bez dokaza naziva se i teorija. Znanost ih itekako uvažava.

 Ne, naziva se hipoteza i bez ikakvih dokaza ili indicija nema neku znanstvenu težinu. Svako dijete ima svoju hipotezu kako nastaje kiša i nitko od znanstvenika se time ne zamara. Postoje hipoteze koje su ipak nešto kvalitetnije od ostalih i onda se na njima radi da ih se dokaže. Ali nitko neće dovesti u pitanje dokazani zakon zato što netko maše nedokazanom hipotezom. 

 

Znači to što sutra netko može jednu od tisuću hipoteza dokazati ne znači da danas trebamo neku nedokazanu preozbiljno shvaćati. Ona koju se dokaže če biti prihvaćena, a većina će ostati nedokazana. Mogućnost da će neka neodređena hipoteza biti dokazana nije ni na koji način dokaz da neku konkretnu još nedokazanu treba uzimati preozbiljno.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
Visak kaže...

Znači to što sutra netko može jednu od tisuću hipoteza dokazati ne znači da danas trebamo neku nedokazanu preozbiljno shvaćati. Ona koju se dokaže če biti prihvaćena, a većina će ostati nedokazana. Mogućnost da će neka neodređena hipoteza biti dokazana nije ni na koji način dokaz da neku konkretnu još nedokazanu treba uzimati preozbiljno.

 Jer da budemo nepristojni ali direktni - koga boli kurac?

 

Jer najveci neprijatelj svakom eksperimentu jest upravo bias izvrsitelja, jer se time moze utjecati na rezultat.

 

Banalnom neznanju element bitnosti i prijeke nuznosti upravo daje ucesnik - a kako je emocija tuge/srece svima znana zato i ima najvise "parapsiholoskih" nedokazanih fenomena. Jer je tu ljudima najvise stalo. A kad je ljudima svjesno ili nesvjesno previse stalo - to vuce u misticizam i svakojaka opravdanja.

 

I ja vidim primjese oblika u perifernom vidu, pa me nije briga, jer sam najvjerojatnije neispavan ili iziritiran kofeinom ili stalnim mjenjanjem inteziteta svjetla. Patim i od paralize sna, pa me svakojake cudovisne figure ubijaju u snu, pa eto - zabavna prica na kavi.

 

A to sto ne znam objasniti nesto - pa koga briga. Jednom ce se saznati o cemu se radi.

 

Bitna je bitnost. Parapsihologija je tu jer su ljudi emocionalni, alkemija je tu jer su ljudi na laksi nacin trazili vrijednost koju nisu imali, numerologija je tu jer se ljudi boje neizvjesnosti.

 

A ako ti nista od toga nije bitno - ni ne obracas paznju na to.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
8 godina
offline
Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i paran

Zašto ne postoji para-matematika? Zato što matematika nije prirodna znanost. Njezini su sudovi apodiktički, dok su znanstveni sudovi asertorni ili, bolje rečeno, propabilistički. Ako kažemo da je nešto "para" ako tome ne odgovara ništa u prirodi, onda su mnogi matematički pojmovi "para" jer za njih još nije nađena primjena u fizici. Slažem se sa mojim kritičarima da je hipoteza samo hipoteza (ne teorija!) i da svaku hipotezu ne treba provjeravati. No koju ćemo hipotezu provjeravati ne ovisi samo o onome što znamo nego umnogome i o našim uvjerenjima ("predrasudama"). Postoji dakako strogi, pozitivistički stav prema znanosti, no - ako pogledamo povijest znanosti - mnoga su otkrića proizišla iz sasvim krivih hipoteza. Znanstvenici nisu roboti nego ljudi. Znate li da se danas mnogo kemičara bavi poviješću alkemije? Zašto?

Sigurno ne zato da bi otkrili tajnu pretvaranja olova u zlato, nego da bi dobili širu sliku o svojoj struci. Na kraju treba reći i to da su alkemičari, u uzaludnoj potrazi za zlatom otkrili mnoge tvari i kemijske postupke na temelju kojih se poslije razvila kemija. Stoga ne bih bacao drvlje i kamenje na parapsihologe. Ako nekoga veseli da se bavi takvim istraživanjima neka se bavi. Možda iz njih na kraju ispadne i nešto korisno. Nikad se ne zna. (Primjer otkrića iz krive hipoteze. Australija je otkrivena zato što su geografi smatrali da na južnoj polutki mora biti isto toliko kopna kao i na sjevernoj da Zemlja ne bi izgubila ravnotežu. Potpuno bez veze u svijetlu suvremene teorije o tektonskim pločama. No zahvaljujući toj hipotezi pomorci su krenuli u potragu za terra australis - i na kraju je našli!) 

 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
danen kaže...

Zašto ne postoji para-matematika? Zato što matematika nije prirodna znanost.

 Moje pitanje je bilo retoricko.

 

Ne postoji jer bitnost fenomenu daje opazatelj. A bitnost ne moze biti uspostavljena ako opazatelj nije svjestan ili ne zna materiju o kojoj bi trebao osmisliti fenomen.

 

Alkemija vise nije bitna jer je izgubila fenomentasticnost - povecanjem opceg znanja populacije izgubila se osnovna privlacnost iste - jer nije nastalo zlato, a dobivanje neke obojane pjene ili dima je djecija zabava.

 

danen kaže...
Znate li da se danas mnogo kemičara bavi poviješću alkemije? Zašto?

Zato sto znanstvenici u povijesti nisu imali postulate znastvene metode - vec su metodom pokusaja i pogresaka, a i vlastitom intucijom i zeljm pokusavali svasta - pa se u toj nakupini svega moze pronaci i dobar trag ili hipoteza.

 

I Newton se bavio alkemijom, ali drugi principi koje je opisao vrijede i danas.

danen kaže...

Sigurno ne zato da bi otkrili tajnu pretvaranja olova u zlato, nego da bi dobili širu sliku o svojoj struci. Na kraju treba reći i to da su alkemičari, u uzaludnoj potrazi za zlatom otkrili mnoge tvari i kemijske postupke na temelju kojih se poslije razvila kemija. Stoga ne bih bacao drvlje i kamenje na parapsihologe. Ako nekoga veseli da se bavi takvim istraživanjima neka se bavi. Možda iz njih na kraju ispadne i nešto korisno. Nikad se ne zna.

Ali mi danas IMAMO znanstvenu metodu i mozemo skratiti mnogo postupaka - i te ljude zovemo znanstvenicima a ne para-znanstvenicima.

 

Upravo tu misticnost dajes ti - jer meni nije bitno sto netko otkrije, i kada. I hoce li biti korisno.

 

Jupiteru Sunceva svjetlost nije korisna po nasim parametrima. Kao sto ni tvom dokumentu nije bilo bitno kada ce se otkriti.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i paran

To sto se netko bavio alkemijom pa je pronasao kemiju - nije zasluga alkemije vec kemije moguceg.

 

Tako sto se netko bavi para-psihologijom pa otrkije psihologiju ili fiziku - nije se bavio parasihologijom vec psihologijom i fizikom moguceg.

 

Sputavas se nazivima jer je to TEBI bitni i ti mistificiras najobicnije pojave u prirodi. To sto ne znamo npr. za mistificirani Higgsov bozon (da dam netocni ali pop-kultuni pojam), ne znaci da isti ne postoji.

 

Znanost je pojava moguceg, nase cudjenje ili uhicenje otkricem ne mjenja bit postojanja te pojave.

 

Ako stablo padne je li proizvelo zvuk? Tako i nase ne znanje ne utjece na ono sto je moguce. Svemiru je svejedno da li ce neka pojava biti shvacena sada ili za 4 milijarde godina.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
Visak kaže...
BlueMax kaže...

Objašnjenje bez dokaza naziva se i teorija. Znanost ih itekako uvažava.

 Ne, naziva se hipoteza i bez ikakvih dokaza ili indicija nema neku znanstvenu težinu. Svako dijete ima svoju hipotezu kako nastaje kiša i nitko od znanstvenika se time ne zamara. Postoje hipoteze koje su ipak nešto kvalitetnije od ostalih i onda se na njima radi da ih se dokaže. Ali nitko neće dovesti u pitanje dokazani zakon zato što netko maše nedokazanom hipotezom. 

 

Znači to što sutra netko može jednu od tisuću hipoteza dokazati ne znači da danas trebamo neku nedokazanu preozbiljno shvaćati. Ona koju se dokaže če biti prihvaćena, a većina će ostati nedokazana. Mogućnost da će neka neodređena hipoteza biti dokazana nije ni na koji način dokaz da neku konkretnu još nedokazanu treba uzimati preozbiljno.

 Hipoteza i teorija razlikuju se u obuhvatu i stupnju matematičke definiranosti. Zato sam napisao "i teorija".Želiš li reči da je teorija relativnosti dokazana? Širenje svemira je dokazano...kako i kad? 

15 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
danen kaže...

 Stoga ne bih bacao drvlje i kamenje na parapsihologe. Ako nekoga veseli da se bavi takvim istraživanjima neka se bavi. Možda iz njih na kraju ispadne i nešto korisno. Nikad se ne zna.

 Imam radikalnu ideju.

 

Zasto te iste ljude ne bi educirali da se bave - psihologijom!

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
12 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
wyks kaže...

Zasto ne postoji para-matematika? Ili para-racunalstvo?

 

Jer su ljudi-laici, priprost puk svjesni koliko su glupi - pa ni ne pokusavaju izmisljati pizdarije u matematici - niti bi takva pizdarija imala toliko odjek - jer su i naivci neuke budale pa nece nasjesti na pricu o "azteckom kodu koji radi i na Meku i na Winowzima".

 

Ali isti priglup laik zna sto je komad krzna ili kost pa imamo kripto-zoologiju, zna da se ne moze dokazati glas njegove mrtve babe u tudjim usima, pa imamo parapsihologiju.

 

Zasto alkemija vise nije "the shit" vasara i cirkusa? Ali numerologija jest - jer trik nije u brojevima, vec u bajanju price. Broj je samo pizdarija koja daje sidro realnosti naivnima i prevarantima.

 

Kad se nadje nova vrsta, pa nije to vilenjak iz sume, vec organizam koji slijedi neke dokazive mehanizme zivljenja - ili postavlja nove u okviru moguceg.

 

Mislim da su sve ova naklapanja u biti usminkavanje i egoisticno izbjegavanje prihvacanja vlastitog neznanja - jer je nekim ljudima ocito tesko reci da nesto ne znaju. Ili im se tesko nositi sa vlastitom nebitnoscu, nepostojecom svrhom zivota i time sto nemaju utjecaja na svijet oko sebe. Tu su dakako i emocionalne traume kad se pojedinac ne moze suociti sa nekom tragedijom. A to privlaci cirkus zlotvora koji takve situacije iskoristavaju. (Naravno ne odnosi se to na prave cirkusante kojima je svrha zabava)

 Normalno da postoji paramatematika, samo se ne zove tako. Bilo kakvo računanje s brojevima koji nisu prirodni ili nula može se smatrati paramatematikom. Uz to, postoji i nešto što se zove apstraktna matematika (algebra).

 

Kad se nadje nova vrsta, pa nije to vilenjak iz sume, vec organizam koji slijedi neke dokazive mehanizme zivljenja - ili postavlja nove u okviru moguceg. - točno, uvijek je u okviru mogućeg jer sam taj organizam dokazuje da je moguće. Pitanje je jesu li ti okviri prije tog otkrića smatrani mogućim za život. Dokazivanje nemogućeg je oksimoron.

 

Na ovaj zadnji pasus odgovorit ću ti u tvom stilu. Mnogim ljudima je teško prihvatiti opće neznanje. Teško im je prihvatiti da znanost nije niti će ikad objasniti 0,0000...1% svega. Ne može objasniti tako banalne i svakodnevne stvari kao zašto je netko ljevak ili zašto nam je uopće jedna strana sposobnija. Jer ako znanost na nešto nema odgovor onda ga nema ni taj pojedinac. Osjeća se nekako napuštenim, van njegove komfort zone.

 

Što se tiče metode pokušaja i promašaja, uglavnom daje promašaje ali je puno slobodnija i kreativnija. Znanstvene metode su ograničene okvirima i pretpostavkama koje se u budućnosti mogu ispostaviti pogrešnima. Ne znam zašto bi odbacili metodu koja je produktivnija. Neka ih obje.

meni je smiješno pročitati, u zadnje vrijeme opet popularne, članke o traženju života u svemiru. Traže se planete s vodom, atmosferom, temperaturom i količinom zračenja slične našoj.... Zašto? Zašto sam sebi zadavati okvire? Pa na zemlji postoje organizmi koji nikad sunca, zraka ni vode nisu vidjeli, žive u lavi. https://ir.library.oregonstate.edu/concern/articles/2b88qd896?locale=en

12 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
wyks kaže...
danen kaže...

 Stoga ne bih bacao drvlje i kamenje na parapsihologe. Ako nekoga veseli da se bavi takvim istraživanjima neka se bavi. Možda iz njih na kraju ispadne i nešto korisno. Nikad se ne zna.

 Imam radikalnu ideju.

 

Zasto te iste ljude ne bi educirali da se bave - psihologijom!

 Zato jer će ovi možda slučajno otkriti stvari koje ne bi mogli da se stave u okvire trenutne znanosti, tamo gdje psiholozima ne bi palo na pamet pogledati. 

15 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
BlueMax kaže...
 Pitanje je jesu li ti okviri prije tog otkrića smatrani mogućim za život.

 Moje smatranje je nebitno za postojanje. Greska onoga koji promatra ne utjece rezultat.

 

Ali.

 

Mozemo nazivati svasta svacim, mjenjati, razvijati i brisati, pokusavati. Moze se zvati para, anti, visa, niza, kvazi, pseudo, pro, nadri...

Ali to ne mjenja cinjenicu da za mogucu pojavu postoji tocno dokaziva i ponovljiva metoda postojanja.

 

Ali

 

Kad smo se vec slozili da je minimum napretka u pravom smjeru slijedba univerzalnih postulata - zasto onda uopce uvoditi verbalne konstrukcije nesto van tih postulata?

 

Ali

 

Ako cak i pod nazivom pseudo+kvazi+nadri+anti+al+psihologija/biologija/kemija - otkrijes nesto, to upravo i dokazuje da bi isto to nesto pronasao i sa onime sto univerzalno zovemo psihologija/biologija/kemija

 

Ali

 

Ja ti 10000000000% garantiram da ces metodom kojom univerzalno zovemo znanstvenom, prije doci to tocnog otkrica.

 

===========

 

Kao sto rekoh, gubite se u nazivima koji su antropocentricni i nebitni. Da se praksa parapsihologije zove Nutelizacija - ako otkrijes nesto nisi se bavio Nutelizacijom jelda?

 

Jer je sve stvar gledista.

 

Ako je Petar odlucio otkriti duhove, pa je otkrio infrazvucnu frekvenciju od 18-20hz na koju reagira vid sa atipicnim fenomenima - on nije otkrio parapsiholoski fenomen - vec fizicki dokazivu pojavu.

 

+++++++++++++++++++++++++++++++

 

I zadnja stvar.

 

Motivacija onoga tko vrsi eksperiment ne utjece na dokazivost istog. Ovisi o brzini, da, ali taj podatak je nebitan - osim ljudskim emocijama.

Ako je motivacija Petru bila potraga za duhovima - je li to utjecalo na dokazivost infrazvucne frekvencije?

 

Kao i u primjeru kojeg si naveo - je li nase smatranje utjecalo na postojanje/zivot tih bica?

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Ali, zbog lakoce zivota i ponovljivosti otkrica - imamo nazive koje bi valjalo koristiti i poticati na pravilno korsitenje. Zalosno bi bilo da netko sa afinitetom za otkrivanjem vlastiti zivot provede tumarajuci produktima necije maste.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
Za golube je otkriveno kako se orjentiraju: u glavi imaju magnetsko osjetilni element, sličan kompasu, uvijek znaju smjer kamo ići (koriste još i položaj Sunca i vid terena kao dodatke). Ljudi također imaju sličan osjetilni element, ali je slabo razvijen i neupotrebljiv, osim kod manjeg broja ljudi samo na podsvesnoj razini (mjerene reakcije u mozgu). Tako da orjentacija goluba danas više nije nikakva misterija.
Idi i radi nešto korisno!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
BlueMax kaže...

Zato jer će ovi možda slučajno otkriti stvari koje ne bi mogli da se stave u okvire trenutne znanosti, tamo gdje psiholozima ne bi palo na pamet pogledati. 

Hrabra izjava.

 

Edukacija smanjuje vidike?

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
Keso kaže...
Za golube je otkriveno kako se orjentiraju: u glavi imaju magnetsko osjetilni element, sličan kompasu, uvijek znaju smjer kamo ići (koriste još i položaj Sunca i vid terena kao dodatke). Ljudi također imaju sličan osjetilni element, ali je slabo razvijen i neupotrebljiv, osim kod manjeg broja ljudi samo na podsvesnoj razini (mjerene reakcije u mozgu). Tako da orjentacija goluba danas više nije nikakva misterija.

 Mi dajemo nivo cudesnosti/misterioznosti svijetu. To sto se mi cudimo osjetilu magnetnog polja, ne govori nista osim emotivnog suda.

 

Golub ne reagira na nase misterije.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
12 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
wyks kaže...
BlueMax kaže...

Zato jer će ovi možda slučajno otkriti stvari koje ne bi mogli da se stave u okvire trenutne znanosti, tamo gdje psiholozima ne bi palo na pamet pogledati. 

Hrabra izjava.

 

Edukacija smanjuje vidike?

 Ne, ali usmjerava.

Neto slično smo imali u vojsci, neću u detalje ali radi se o potrazi za određenom osobom. Pošalješ 10 obučenih ljudi i svi ga traže na istim mjestima. Najvjerojatnije će ga pronaći ali puno je tu preklapanja tj. gubljenja vremena koje je kritično. S njih 10 pošalji jednog koji nije obučen za te stvari i matematičke šanse da će ga on pronaći su mu puno veće nego bilo kojeg od ovih 10 obučenih pojedinačno.

 

12 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
wyks kaže...
Keso kaže...
Za golube je otkriveno kako se orjentiraju: u glavi imaju magnetsko osjetilni element, sličan kompasu, uvijek znaju smjer kamo ići (koriste još i položaj Sunca i vid terena kao dodatke). Ljudi također imaju sličan osjetilni element, ali je slabo razvijen i neupotrebljiv, osim kod manjeg broja ljudi samo na podsvesnoj razini (mjerene reakcije u mozgu). Tako da orjentacija goluba danas više nije nikakva misterija.

 Mi dajemo nivo cudesnosti/misterioznosti svijetu. To sto se mi cudimo osjetilu magnetnog polja, ne govori nista osim emotivnog suda.

 

Golub ne reagira na nase misterije.

 Zašto se onda čudimo psu koji osjeti smrt vlasnika?

15 godina
offline
Re: Preminuo je veliki borac protiv nadrealnog i p
BlueMax kaže...

Zašto se onda čudimo psu koji osjeti smrt vlasnika?

 Ja se cudim mnogim stvarima - ponajprije glazbi - nikad nisam ni pokusao, ali nemam blagog pojma kako ljudi sloze toliko skladbi.

 

Cudjenje je spektar koji varira zbog dva faktora:

 

1. Neznanje - golub je imao taj organ, pa je cudnjenje bilo faktor nezanja - ili ponasanje neke zivotinje koje je nama cudno ali nativnom stanovnistvu nije jer su navikli zivjeti uz to.

 

2. Vjerojatnost - sto je manja percipirana vjerojatnost dogadjaja to je cudjenje vece - ali 1/2 ili 1/milijun ne ponistava ovaj 1 - a to je moguce.

 

U slucaju danena - dokument nije ispario sa lica zemlje - pa je vjerojatnost da ga se pronadje uvijek bila mogucnost - dok je njegovo cudjenje tek njegova emotivna reakcija na ono sto je on pretpostavio. Postoji teorija kako se uze ili slusalice zapetljaju u dzepu - sto je vise dodira, to je uze podloznije zapetljanju = pa tako je i danovo cudjenje tek faktor ili zeninog prostog pogadjanja ili spleta "dodira" kojima se doslo do dogadjaja.

 

Gledaj iz ove perspektive - da je zena rekla totalno krivu ladicu - faktor cudjenja je nula - jer se nije dogodilo nista. Da je pogodila ladicu pored - tu bi vec variralo o emocijama gledatelja.

 

Da je misaona volja zene telekineticki utjecala da se dokument sam pojavi - ni onda ne bi govorili o parapsihologiji - vec o novo otkrivenom mehanizmu dohvacanja stvari.  Tu se vracamo na tocku 1. - neznanje je faktor, pa ja ne mogu ni zamisliti nesto sto ne znam, vec do toga dolazim spajanjem tocki znanja.

 

Ostalo su bajke koje pricamo sami sebi kako bi zivot bio zanimljiv.

 

Unikatan dogadjaj, ne kao tvoj izgled, vec kao unikatan dogadjaj u povijesti svemira koji krsi ostala pravila, imao bi znacajnije posljedice od tocno jednog dogadjaja.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice