Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje

poruka: 118
|
čitano: 28.983
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje".
15 godina
offline
Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje

> može li se cirkadijsko narušenje upotrijebiti kao izgovor (tipa - talasemija)?

> vrijede li još starohrvatski izgovori "debel peder - zdrav peder", " na vel'koj bačvi vel'ka pipa" te "nisam debel nek sam preniski za svoju težinu"?

> je li somalijska dijeta učinkovita kao što se priča po selu?

> postoji li učinkovito odvikavanje od jedenja, iznimno nezdrave navade, a da ga je odobrilo rvacko udruženje bucmastih anoreksičara?

> zašto vegetarijsnci nose kožne cipele?

> kako će vegetarijanci spasiti životinje ako im pojedu svu hranu?

> može li se apoptoza preduhitriti samoubojstvom?

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.9.2018 17:02 (Ajar).
Moj PC  
6 0 hvala 2
8 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Ukratko rečeno, gledajući širu sliku, službene preporuke da se jede manje a češće su izvučene iz malog prsta.
Ja rekoh
Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Intermittent fasting, izbaciti ugljikohidrate, umjereni proteini i ubaciti što više masti, jedan ili dva obroka dnevno i "zdrava" težina garantirana.
Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
6 0 hvala 0
10 godina
offline
Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje

Odličan tekst, koji potvrđuje na primjeru malih bijelih stovrenja kako bi mi kao ljudi trebali živjeti.

Pravilna prehrana kroz cijeli dan uz kvalitentni san čuva naše zdravlje.

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Zvuči mi totalno ne uvjerljivo.
Prema tome bi ja trebao biti kao štapić. A nisam.
Pis on ju, tu :P
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje

uz "eating window" treba i discipline u samom sastavu prehrane

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
moderator
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
nixass kaže...

uz "eating window" treba i discipline u samom sastavu prehrane

Treba zapravo puno manje discipline nego bi si čovjek mislio. I sam sam pred nekih mjesec dana krenuo na 8-16 (kroz 8 sati jedem, kroz 16 ne jedem) i usto izbacio sve slatko (znao sam svaki dan piti sokove iz tetrapaka, jesti sladole, tu i tam kakve kekse, smokije, a ni čokolade mi nisu bile strane...). Danas nemam nikakve želje jesti slatko (pojeo sam veliki Snickers prošli tjedan i okus jedva da sam osjetio - osjetio sam samo slatko-slatko-slako, i još mi je bilo čudno u želucu nakon njega). U zadnjih nekoliko navrata kad sam išao u dućan po namirnice nisam kupio ni jedan proizvod sa šećerom (nikakve kekse, čokolade, bombone), pa ni slane grickalice (čipse, smokije) - kupio sam kikiriki i bademe iz rinfuze. Sad zadnji put jesam - Cornyja, ako će mi zatrebati energije tijekom bicikliranja.  Otkad sam izbacio slatko, ostala hrana mi je ujedno puno ukusnija. I ne samo to - sad i kad si sendvič složim, imam potrebu u njega staviti paradajz i neko zeleno povrće (matovilec mi je super).

 

Tak da... Sudeći prema svom iskustvu, rekao bih da disciplina dođe sama od sebe. Ali naravno, ne mora tako biti kod svakog. Najbitnije je izbaciti slatko i paziti na unos loših ugljikohidrata (kruh, tjestenina, riža).

16 godina
moderator
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Antiseptik kaže...
Zvuči mi totalno ne uvjerljivo.
Prema tome bi ja trebao biti kao štapić. A nisam.

U tekstu nije bilo objašnjeno koja je poanta "eating windowa" - nakon 10-12 sati od zadnje obroka potroši se glikogen (dobiven iz hrane - iz slatkih namirnica, iz ugljikohidrata) u mišićima i jetri i onda tijelo počne razgrađivati uskladišteno salo. Ako nisi dovoljno dugo gladan, tijelo ti neće biti "motivirano" ragrađivati salo, nego će samo trošiti glikogen kojeg dobiješ iz hrane, a ako imaš višak, taj višak će pretvoriti u salo. U cijeloj priči je jako važan inzulin - hormon koji je, između ostalog, bitan za skladištenje masnoća. Znači, u interesu nam je da imamo što manji skok inzulina kad jedemo i što rjeđi rast inzulina.

 

No... Čak i ako se ti tako hraniš, sve se u konačnici svodi na omjer unosa i potrošnje kalorija. Unosiš li više kalorija nego potrošiš - nećeš biti kao štapić. Stvar je samo u tome, prepostavljam, da je zdravom metabolizmu lakše potrošiti kalorije.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.9.2018 21:36 (mbaksa).
5 godina
protjeran
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Sve 5, ali u tekstu kaže da se ništa nije promijenilo (u količini unešenoga) osim vremena dostupnosti. Stoga, ako sam u takvom režimu, a godinama nesvjesno jesam, morao bih gubiti na kilaži. A ne gubim.
Doduše, niti ne dobijam, ali bih, po logici napisanoga, morao imati manje viška kila ;)

Mislim, stvar mi zvuči pre jednostavno i pre idealno da bi bilo istinito. Ali, hajd, volio bih da se varam.
Pis on ju, tu :P
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.9.2018 23:15 (Antiseptik).
16 godina
moderator
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Antiseptik kaže...
Sve 5, ali u tekstu kaže da se ništa nije promijenilo (u količini unešenoga) osim vremena dostupnosti. Stoga, ako sam u takvom režimu, a godinama nesvjesno jesam, morao bih gubiti na kilaži. A ne gubim.
Doduše, niti ne dobijam, ali bih, po logici napisanoga, morao imati manje viška kila ;)

Kak se ono kaže - pilu si okrenuo naopako. 

 

Ti si evidentno u kalorijskom ekvilibriju. E sad - da prestaneš biti u intermitted fasting režimu, prema istaživanju dalo bi se pretpostaviti da ćeš se početi debljati. Pa eto - probaj konzumirati (i trošiti) istu količinu kalorija, ali tako da ih rasporediš kroz čitav dan pa nam se javi za koji mjesec. Ako ćeš se udebljati, onda znači da je ono što piše u tekstu OK. Ako nećeš, onda možeš prigovarati. 

 

Antiseptik kaže...
Mislim, stvar mi zvuči pre jednostavno i pre idealno da bi bilo istinito. Ali, hajd, volio bih da se varam.

Kao što rekoh, gledaš s krive strane. Očekuješ da ćeš gubiti kile, umjesto da očekuješ da se ne udebljaš. 

6 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Antiseptik kaže...
Sve 5, ali u tekstu kaže da se ništa nije promijenilo (u količini unešenoga) osim vremena dostupnosti. Stoga, ako sam u takvom režimu, a godinama nesvjesno jesam, morao bih gubiti na kilaži. A ne gubim.
Doduše, niti ne dobijam, ali bih, po logici napisanoga, morao imati manje viška kila ;)

Mislim, stvar mi zvuči pre jednostavno i pre idealno da bi bilo istinito. Ali, hajd, volio bih da se varam.

 A možda samo nemaš genetski poremećaj metaboličke regulacije kakvoga su imali ispitivani miševi...

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
16 godina
offline
Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje

Već godinu dana balansiram između OMAD-a (jedan obrok dnevno) i Warrior dieta (4-20) i nikad se nisam osjećao bolje.

Body fat jako nizak, regulirao trigliceride a snaga da mogu medvjedu glavu odvrnuti. Kalorije ne brojim, a ne debljam se, jedem što mi se jede (izbjegavam šećer i rafinirana biljna ulja).

Fasting is way of life.

 
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje

Ovaj poziv na sudjelovanje u istraživanju je vrhunac propagande! Oni traže dobrovoljce, pa im još nude da ništa ne trebaju platiti - za sudjelovanje u istraživanju. Inače, sve mi se čini logičnim. Čovjek spada među one životinje koje ne jedu redovito, pa onda moraju skupljati naslage sala (poput medvjeda). Zato kažu da ni krzna nema, jer bi mu salo trebalo pružiti zaštitu protiv hladnoće. Ženske obline daju signal da je žena spremna na trudnoću, jer je može izdržati zahvaljujući zalihama sala. Žene inače imaju više masti od muškaraca, a ako omršave gube mjesečnicu. No dobro, gladovanje je prirodno stanje čovječanstva. Tek do  kraja 19. stoljeća Europa mogla neko vrijeme biti sita, pa je zapravo ovo današnje (pre)obilje hrane zapravo neprirodno. Instinktivno stvaramo zalihe sala koje nam nisu potrebne. Vrijeme je da se vratimo prirodnom načinu života - gladovanju.   

 
7 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje

Da.

One gluposti s unošenjem 5/6 manjih obroka nikad nisam gotivio jer tako hraniti pretilu osobu je kao davati alkoholičaru pet manjih piva 5/6 puta dnevno. Hrana te samo razdraži i kad tad ćeš puknuti i najesti se, odn napiti se,   dakle, podržavam uskraćivanje hrane.

Nego, zanima me, zašto osjetim slabost, onemoćalost kad ne jedem neki 12 sati a šećer mi je super, oko 5. Kupio sam prije desetak godina u ljekarni aparatić za mjerenje glukoze.

to jest nekakva kriza, no dokazano nije hipoglikemijska, kakva je ?!

Psihička ? Pao mi serotonin, gaba ?

 

Nego, zašto mislite da pri fazi mešavljenja "tijelo" počinje prvo trošiti enerđiju iz sala ?

Zar mu nije lakše prvo ćopati mišiće odn proteine ? Mi davno tako učili.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.9.2018 8:37 (Anđeo bez falinge).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Anđeo bez falinge kaže...

Nego, zašto mislite da pri fazi mešavljenja "tijelo" počinje prvo trošiti enerđiju iz sala ?

Zar mu nije lakše prvo ćopati mišiće odn proteine ? Mi davno tako učili.

 Jer tijelo nije glupo i mišići nisu hrana. U toku fastinga dolazi do porasta nivoa hormona rasta (hgh) koji štiti mišiće. Zbog toga lean masa ostaje a salo se topi.

6 godina
protjeran
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
DrNasty kaže...

 Jer tijelo nije glupo i mišići nisu hrana. U toku fastinga dolazi do porasta nivoa hormona rasta (hgh) koji štiti mišiće. Zbog toga lean masa ostaje a salo se topi.

da, krivo s nas učili.

nepravilnim dijetama smanji se obujam mišića a organizam ga ne papa...

 

ma, svugdje čitam da tijelo papa kalorije iz mišića kad nema masti, pa zato.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.9.2018 10:51 (Anđeo bez falinge).
6 godina
protjeran
offline
Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje

sad, koliko je ovo točno;

 

Zbog premalo kalorija tijelo dolazi u fazu preživljavanja

Nekoliko dana drastičnog kalorijskog deficita je čisto u redu. To će uroditi plodom i izgubit ćete višak kilograma. No, naučite li se jesti kao ptičica, tj. u konstantnom ste kalorijskom deficitu, tijelo će se prebaciti u fazu preživljavanja.

 

Bez hrane, nema energije!

 

Tijelo nedostatak hrane tumači kao izgladnjivanje, pa će polako “gasiti” metabolizam i počet će čuvati energiju. Tijelo zapravo misli da nemate pristup dovoljnoj količini hrane i da će vam tako pomoći opstati na životu. To znači da će se i vaše mršavljenje usporiti. Većina ljudi u tom trenutku pomisli kako još uvijek previše jede i premalo vježba pa dodatno smanje unos hrane.

 

Tada dolazi do pravih zavrzlama. Pojavljuje se plato mršavljenja, tj. situacija u kojoj bez obzira na to koliko malo jedete, jednostavno ne gubite kile. Umjesto kila i masnih naslaga, gubite mišićno tkivo.

 

Zbog premalo kalorija tijelo “jede” mišićno tkivo

Iznenadno topljenje mišićnog tkiva naziva se još i kanibalizacija mišića. Zvuči okrutno, zar ne?

 

Kanibalizacija mišića je situacija kada tijelo razgrađuje mišićno tkivo i koristi ga kao gorivo, a do te situacije dolazi upravo zbog drastičnog deficita kalorija ili premalog unosa proteina.

 

Naime, naše tijelo je sposobno razgraditi jednu skupinu mišića i koristiti je za izgradnju i popravak druge skupine mišića i obratno. Na primjer, ako vježbate ruke, tijelo će crpiti energiju iz mišića nogu, a kad ćete vježbati noge tada će nastradati mišići ruku.

 

Kako bi to spriječili, potrebno je jesti dovoljno kalorija i unositi dovoljno proteina. Ipak želite da dodatna energija dolazi iz masnih rezervi, a ne iz teško izgrađenih mišića.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.9.2018 11:00 (Anđeo bez falinge).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Anđeo bez falinge kaže...

 

 

ma, svugdje čitam da tijelo papa kalorije iz mišića kad nema masti, pa zato.

 Da, ali fasting (post) i starving (gladovanje) nisu ista stvar. Ako nemaš masti i ne unosiš nutrijente, naravno da će masa otići. Nismo u logoru da moramo gladovati.

S druge strane, ako imaš mast, možeš biti bez hrane jako dugo.

 

Angus Barbieri je lik koji je bio 382 dana bez hrane. Pod liječničkim nadzorom je provodio post, uzimao je samo minerale i vitamine. Sa 214 kg je spao na 81 kg.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2495396/pdf/postmedj00315-0056.pdf

16 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Anđeo bez falinge kaže...

sad, koliko je ovo točno;

 

Zbog premalo kalorija tijelo dolazi u fazu preživljavanja

Nekoliko dana drastičnog kalorijskog deficita je čisto u redu. To će uroditi plodom i izgubit ćete višak kilograma. No, naučite li se jesti kao ptičica, tj. u konstantnom ste kalorijskom deficitu, tijelo će se prebaciti u fazu preživljavanja.

 

Bez hrane, nema energije!

 

 

 Ne, kalorijski deficit nije isto što i fasting.

Tijelo je regulirano hormonima, Baksa gore je već spomenuo inzulin, koji je storage hormon (ako je inzulin visok, tijelo skladišti hranu i obratno).

E sad, ti možeš jesti 6 puta dnevno i biti u kalorijskom deficitu, a možeš postiti i imati energije (ako imaš masnoće) i nećeš biti u deficitu. Zašto?

Zato jer ako stalno jedeš, inzulin je stalno visok a u takvom stanju ti tijelo ne može do masnoće jer inzulin to ne dopušta. Tad ti tijelo pada u šok i traži hranu. Zbog toga je u zadnjih 50 godina trend porasta dijabetesa i pretilosti (debeli ljudi koji su stalno gladni i letargični, bez energije).

 

Kad postiš, inzulin ti pada na bazni nivo, tijelo može do masnoće i onda kroz proces neoglukogeneze konvertira masnoću u glukozu i imaš energije koliko ti treba, tijelo ne usporava metabolizam (čak ga i ubrzava).

 

Ja za sebe mogu reći da mi je post jedna od najboljih odluka koje sam u životu donio.

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.9.2018 11:14 (DrNasty).
6 godina
protjeran
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
DrNasty kaže...

 

 

 Ne, kalorijski deficit nije isto što i fasting.

Tijelo je regulirano hormonima, Baksa gore je već spomenuo inzulin, koji je storage hormon (ako je inzulin visok, tijelo skladišti hranu i obratno).

E sad, ti možeš jesti 6 puta dnevno i biti u kalorijskom deficitu, a možeš postiti i imati energije (ako imaš masnoće) i nećeš biti u deficitu. Zašto?

Zato jer ako stalno jedeš, inzulin je stalno visok a u takvom stanju ti tijelo ne može do masnoće jer inzulin to ne dopušta. Tad ti tijelo pada u šok i traži hranu. Zbog toga je u zadnjih 50 godina trend porasta dijabetesa i pretilosti (debeli ljudi koji su stalno gladni i letargični, bez energije).

 

Kad postiš, inzulin ti pada na bazni nivo, tijelo može do masnoće i onda kroz proces neoglukogeneze konvertira masnoću u glukozu i imaš energije koliko ti treba, tijelo ne usporava metabolizam (čak ga i ubrzava).

 

Ja za sebe mogu reći da mi je post jedna od najboljih odluka koje sam u životu donio.

 vjerojatno ako stalno jedeš male količine pet-šest puta dnevno inzulin ne bi smio biti previsok.

tu mislim na dijete gdje se preporučava više manjih obroka na dan.

nitko ne misli da inzulin neće podivljati ako ždereš 6 jumbo pica na dan.

 

inače, više manjih raznovrsnih obroka uz kontrolu unosa kalorija, te vježbanje (odn brzo hodanje) je najcjenjenijiji nutricionističko liječnički tretman mršavljenja koji postoji.

eto, čuo sam i drugu stranu.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.9.2018 11:39 (Anđeo bez falinge).
16 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Anđeo bez falinge kaže...

 vjerojatno ako stalno jedeš male količine pet-šest puta dnevno inzulin ne bi smio biti previsok.

tu mislim na dijete gdje se preporučava više manjih obroka na dan.

nitko ne misli da inzulin neće podivljati ako ždereš 6 jumbo pica na dan.

 

inače, više manjih raznovrsnih obroka uz kontrolu unosa kalorija, te vježbanje (odn brzo hodanje) je najcjenjenijiji nutricionističko liječnički tretman mršavljenja koji postoji.

eto, čuo sam i drugu stranu.

 Ne, dok nešto pojedeš, inzulin ti raste. Imaš hrane koja je više ''insulinogenic'' odnosno koja više stimulira skok inzulina (prerađeni carbsi, proteini u većoj količini) i ona koja nije takva (npr masnoće).

Ono gdje inzulin nije visok je keto prehrana, ali opet ni keto ne može spustiti inzulin više nego što to može nejedenje (post).

 

Btw, tijelo nema pojma šta je kalorija (količina energije koja je potrebna da se 1kg vode digne za 1°C), već reaguje na hormone. Puno prikladnije bi bilo kad bi etikete na prehrani navodile npr. količinu ATP kao valutu koju tijelo može iskoristiti umjesto kalorija.

Sve što gori ima energiju, npr. imaš drvenu stolicu koju možeš zapaliti, znači ima kalorijsku vrijednost, ali da li možeš tu stolicu pojesti i iskoristiti? Nisam ni mislio :)

16 godina
moderator
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Anđeo bez falinge kaže...
vjerojatno ako stalno jedeš male količine pet-šest puta dnevno inzulin ne bi smio biti previsok.

tu mislim na dijete gdje se preporučava više manjih obroka na dan.

nitko ne misli da inzulin neće podivljati ako ždereš 6 jumbo pica na dan.

Što misliš - jel bolje da jednom ili pet-šest puta dnevno imaš skok inzulina? Hormona koji bombone i čokolade pretvara u salo... Ne padne ti inzulin odmah nakon obroka na razinu gdje ne utječe na tijelo, nego to traje. Po ovom prikazu kod zdravih osoba još 3-4 sata nakon obroka ga ima dovoljno da proizvodi salo, a kod pretilih nikad se ne spusti dovoljno između obroka. Ovaj graf ti sve govori. Nije stvar u "divljanju inzulina", nego je stvar u tome da izbjegneš da ga stalno imaš u tijelu u količini u kojoj će poticati stvaranje sala.

 

Anđeo bez falinge kaže...
inače, više manjih raznovrsnih obroka uz kontrolu unosa kalorija, te vježbanje (odn brzo hodanje) je najcjenjenijiji nutricionističko liječnički tretman mršavljenja koji postoji.

eto, čuo sam i drugu stranu.

Koje je opravdanje za tu drugu stranu? Preporučivalo se i još se preporučuje kod nekih (mnogih?), ali zbog čega konkretno? Ja dosad nisam čuo suvislo objašnjenje. Štoviše, što sam dalje istraživao, daleko bolje je postiti, nego pokušavati smršaviti značajnim ograničavanjem kalorija jer si upravo time napraviš štetu, jer ti bazalni metabolizam padne. Evo recimo jedan video koji govori o tome:

 

Tako se isto govori da je doručak najvažniji obrok u danu (a ljudi za doručak često konzumiraju smeće, pogotovo djeca sa zaslađenim žitnim pahuljicama). A veliku ćeš si korist tijelu napraviti već samim tim što preskočiš doručak (jer ćeš time u osnovi nenamjerno doći u intermittent fasting režim).

 

I još jedna stvar - prepisat ću se s fejsa:

Još jedna korist - s manje obroka dnevno štediš si zube! Ne (nužno) zbog količine hrane nego zbog toga jer manje puta kroz dan ti padne pH vrijednost u ustima. A jedna od najgorih stvari koje možeš raditi svojim zubima je svako malo grickati ili pijuckati nešto što spušta pH vrijednost. Znači, ako recimo moraš baš piti kolu, što se tiče zubiju, daleko bolje ti je eksati dvije litre kole nego pijuckati malu limenku kroz sat vremena.

 

Tako da zbilja ne vidim razlog zašto bi čovjek jeo hrpu puta na dan, a pogotovo između velikih obroka. Obrok-dva dnevno sasvim dosta.

 

Anđeo bez falinge kaže...

Zbog premalo kalorija tijelo dolazi u fazu preživljavanja

Nekoliko dana drastičnog kalorijskog deficita je čisto u redu. To će uroditi plodom i izgubit ćete višak kilograma. No, naučite li se jesti kao ptičica, tj. u konstantnom ste kalorijskom deficitu, tijelo će se prebaciti u fazu preživljavanja.

 

Bez hrane, nema energije!

...

Kako bi to spriječili, potrebno je jesti dovoljno kalorija i unositi dovoljno proteina. Ipak želite da dodatna energija dolazi iz masnih rezervi, a ne iz teško izgrađenih mišića.

Poanta intermittent fastinga nije izgladnjivanje! Poanta je tijelo natjerati (naučiti) da za energiju koristi ketonska tijela (dobivena razgradnjom sala - na koju se također troši nešto energije), umjesto glukoze dobivene iz hrane. Da, tijelu treba i nešto glukoze, a ako ima manjak glukoze, jetra je proizvede (iz proteina, ako se ne varam). Dakle, hrane imaš, a kad se energija iz hrane potroši, naučiš tijelo da troši energiju iz sala.

 

Anđeo bez falinge kaže...

Nego, zanima me, zašto osjetim slabost, onemoćalost kad ne jedem neki 12 sati a šećer mi je super, oko 5. Kupio sam prije desetak godina u ljekarni aparatić za mjerenje glukoze.

to jest nekakva kriza, no dokazano nije hipoglikemijska, kakva je ?!

Psihička ? Pao mi serotonin, gaba ? 

Meni se isto to nekad događa - nekad da, nekad ne. To mi se obično događa ako sam nenaspavan. A možda ujedno nisam unio dovoljno masnoća tijekom dana... Kod mene je problem i manjak fizičke aktivnosti - moglo bi biti da bi mi se to rjeđe događalo da sam fizički aktivan. Uglavnom, zasad to povezujem s manjkom sna i moguće premalim unosom masnoća u prehrani. Tek nekih mjesec dana sam na intermittent fastingu, a dotad sam nekih sedam godina živio konstantno na glikogenu pa... Možda tijelu treba dulje vrijeme da se prilagodi...

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.9.2018 14:03 (mbaksa).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Anđeo bez falinge kaže...

Nego, zašto mislite da pri fazi mešavljenja "tijelo" počinje prvo trošiti enerđiju iz sala ?

Zar mu nije lakše prvo ćopati mišiće odn proteine ? Mi davno tako učili.

Iako je Baksin odgovor već natuknuo, mislim da je dobro i direktno objasniti.

 

Tijelo razgrađuje mišiće onda kada nema dovoljno energije. Dok ima ugljikohidrata, troši njih. Ako nema ugljikohidrata, onda troši salo ukoliko može trošiti salo, a da bi tijelo trošilo salo, moraju biti zadovoljeni nužni preduvjeti:

- moraš imati sala

- hormoni koji omogućuju trošenje sala moraju biti dovoljno visoki

- hormoni koji blokiraju trošenje sala moraju biti dovoljno niski.

 

Dodatno, da bi mršavio, moraš imati kalorijski deficit.

 

Ako uneseš jednaku količinu ugljikohidrata u 8/16 režimu, u trenutku kada potrošiš ugljikohidrate, inzulin ti je već nizak i tijelo (ukoliko nemaš neke druge poremećaje) troši salo. Ako uzimaš istu količinu ugljikohidrata raspoređeno kroz čitav dan, ti u nedostatak ugljikohidtrata ulaziš više puta između obroka, a kako je razmak između obroka kratak, inzulin ne stigne pasti i tijelo ne uspije trošiti masti, već razgrađuje mišiće, ali i pali alarm da ti nedostaje energije, pa dobijaš želju za slatkim, čime se i puno teže kontrolirati.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
6 godina
protjeran
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
mbaksa kaže...

Što misliš - jel bolje da jednom ili pet-šest puta dnevno imaš skok inzulina? Hormona koji bombone i čokolade pretvara u salo... Ne padne ti inzulin odmah nakon obroka na razinu gdje ne utječe na tijelo, nego to traje. Po ovom prikazu kod zdravih osoba još 3-4 sata nakon obroka ga ima dovoljno da proizvodi salo, a kod pretilih nikad se ne spusti dovoljno između obroka. Ovaj graf ti sve govori. Nije stvar u "divljanju inzulina", nego je stvar u tome da izbjegneš da ga stalno imaš u tijelu u količini u kojoj će poticati stvaranje sala.

 

nemam sad vremena tražiti linkove no mislim da nisi u pravu. kod "zdrave" osobe inzulin mora pasti na 3,75 - 6,0 mmol/L dva sata nakon jela.

normalno, ne mislim na prežderavanje gdje inzulin skoči na 14.. pa onda treba čekati 3-4 sata da se vrati u normalu.

dakle, da inzulin ne bi pao na npr 2.5 mmol potrebno je jesti više puta mnaje obroke da bi se održala normalna razina inzulina potrebna za pravilno funkcioniranje svih tjelesnih metaboličkih procesa.

ta "normalna" razina inzulina ne "stvara salo".

 

sámo gladovanje "zdravim" osobama ne bi smjelo štetiti, no, da gladovanje ima nekakvu veličanstvenu korist za zdravlje i gubljenje kilograma je new age novokomponirana izmišljotina, kao i atksinsonove i slične dijete.

 

 

samo pravilan unos najmanje pet obroka na dan, raznovrsna prehrana, umjerena tjelovježba, paziti na unos i potrošnju kalorija može održati osobu dugo godina na idealnoj, ili maks optimalnoj težini visina-težina

ne znam zašto se Dr Berecki ne javi jer se svi liječnici slažu s mojim mišljenjem.

Njegovo mišljenje ćete sigurno prihvatiti kao točnije, nego što ćete moje.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.9.2018 23:18 (Anđeo bez falinge).
16 godina
moderator
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Anđeo bez falinge kaže...
samo pravilan unos najmanje pet obroka na dan, raznovrsna prehrana, umjerena tjelovježba, paziti na unos i potrošnju kalorija može održati osobu dugo godina na idealnoj, ili maks optimalnoj težini visina-težina

Sad ćeš još reći da treba slijediti originalnu piramidu prehrane - onu po kojoj treba najviše jesti kruh, tjesteninu, rižu i slične namirnice bogate škrobom i drugim ugljikohidratima. 

 

Ono što je sigurno je da si unosom najmanje pet obroka na dan štetiš zubima.

 

Ono što se novijim istraživanjima pokazuje je da postovi koriste zdravlju i održavanju zdrave tjelesne težine. Teorija je tu, teorija se pokazuje u praksi i nemamo previše razloga sumnjati da daljnja istraživanja neće dodatno potvrditi korisnost posta.

 

A odakle ta tvrdnja da "samo pravilan unos najmanje pet obroka na dan..."? Vidiš da to tako nije u praksi, jer inače ne bismo imali epidemiju debljine i pretilosti te ljudi na intermittent fastingu ne bi gubili kile (a gube! i prelaze na post da bi gubili kile i gube ih!)! Kako onda "samo" kad jednostavno nije tako? Vidiš da nije tako! Pa ljudi u povijesti nikad nisu bili deblji nego sada, a žvaču po čitave dane.  I pazi još jednu stvar - daleko lakše je unijeti previše kalorija jedenjem pet ili više puta dnevno - kod intermittent fastinga se za to treba malo potruditi (a kod OMAD-a je valjda skoro pa nemoguće). Dakle, stvarnost pobija tvoju tvrdnju pa bih molio izvore za nju.

8 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Anđeo bez falinge:

Liječnici se ne slažu s tobom a ni međusobno. Razlog je vrlo jednostavan - eksperimenti na ljudima su prilično ograničeni. Nitko još nije imao priliku zatvoriti dovoljno reprezentativnu skupinu ljudi od rođenja do smrti, podijeliti ih u dovoljan broj skupina, hraniti različitim dijetama i vidjeti kako će se to odraziti na njih. Do tada, svatko može srati što god hoće, a za divno čudo - to i rade. Preporuke koje donose razna regulatorna ili autorativna tijela se baziraju na nekom znanju koje je još uvijek ekstremno limitirano i stalno se mijenja, konsenzus ne postoji.
Ja rekoh
6 godina
protjeran
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
mbaksa kaže...

 

A odakle ta tvrdnja da "samo pravilan unos najmanje pet obroka na dan..."? Vidiš da to tako nije u praksi, jer inače ne bismo imali epidemiju debljine i pretilosti te ljudi na intermittent fastingu ne bi gubili kile (a gube! i prelaze na post da bi gubili kile i gube ih!)! Kako onda "samo" kad jednostavno nije tako? Vidiš da nije tako! Pa ljudi u povijesti nikad nisu bili deblji nego sada, a žvaču po čitave dane.  I pazi još jednu stvar - daleko lakše je unijeti previše kalorija jedenjem pet ili više puta dnevno - kod intermittent fastinga se za to treba malo potruditi (a kod OMAD-a je valjda skoro pa nemoguće). Dakle, stvarnost pobija tvoju tvrdnju pa bih molio izvore za nju.

 internet je krivac....

nekad su ljudi išli na nogomet, basket a od pojave ADSL-a, smartphonea svi nešto grickaju, surfaju... (šalim se, svako doba ima svoga krivca)

što se tiče tvoga "dokaza" kako se unošenjem pet pravilno doziranih obroka na dan pojavila epidemija pretilosti nisi u pravu, jer ti pretili reptili ne jedu na taj način. 

ja sam bio godinama nesvjesno na intermittent fastingu, imao sam pauze između obroka i po 16 sati ali sam se debljao.

zašto ?

zato što sam unosio više kalorija no što sam ih trošio i tu završava sva magija s novokomponiranim dijetama.

a jednodnevno gladovanje odn post je provodila i moja pokojna baba tako da to nije ništa novo, a ništa nije bila zdravija ni mršavija.

Feudalac kaže...
Preporuke koje donose razna regulatorna ili autorativna tijela se baziraju na nekom znanju koje je još uvijek ekstremno limitirano i stalno se mijenja, konsenzus ne postoji.

 potpuno se slažem ...

jedina znanstveno dokazana tehnika skidanja ili održavanja kilograma je pravilan odnos između unosa i potrošnje kalorija, a ostalo je bullshit. 

tko ne vjeruje neka ode na tzv "bolničku hranu" 21 dan a da ne konzumira ništa sa strane i da vidiš kako nestaju kila pa i onima s "usporenim metabolizmom" te raznim "hormonalnim problemima" koji ranije zbog istih nisu mogli smršaviti.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
12 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
mbaksa kaže...
Anđeo bez falinge kaže...
samo pravilan unos najmanje pet obroka na dan, raznovrsna prehrana, umjerena tjelovježba, paziti na unos i potrošnju kalorija može održati osobu dugo godina na idealnoj, ili maks optimalnoj težini visina-težina

Sad ćeš još reći da treba slijediti originalnu piramidu prehrane - onu po kojoj treba najviše jesti kruh, tjesteninu, rižu i slične namirnice bogate škrobom i drugim ugljikohidratima. 

 

Ono što je sigurno je da si unosom najmanje pet obroka na dan štetiš zubima.

 

Ono što se novijim istraživanjima pokazuje je da postovi koriste zdravlju i održavanju zdrave tjelesne težine. Teorija je tu, teorija se pokazuje u praksi i nemamo previše razloga sumnjati da daljnja istraživanja neće dodatno potvrditi korisnost posta.

 

A odakle ta tvrdnja da "samo pravilan unos najmanje pet obroka na dan..."? Vidiš da to tako nije u praksi, jer inače ne bismo imali epidemiju debljine i pretilosti te ljudi na intermittent fastingu ne bi gubili kile (a gube! i prelaze na post da bi gubili kile i gube ih!)! Kako onda "samo" kad jednostavno nije tako? Vidiš da nije tako! Pa ljudi u povijesti nikad nisu bili deblji nego sada, a žvaču po čitave dane.  I pazi još jednu stvar - daleko lakše je unijeti previše kalorija jedenjem pet ili više puta dnevno - kod intermittent fastinga se za to treba malo potruditi (a kod OMAD-a je valjda skoro pa nemoguće). Dakle, stvarnost pobija tvoju tvrdnju pa bih molio izvore za nju.

Postovi su novi hype za koji jos uvijek nema nikakve potvrde da radi. Jednako se tako i svojedobno piramida prehrane smatrala dobrom, mast losom, kokosovo ulje dobrim, itd. Tako da danas imamo gomilu neprovjerenih preporuka i teoretskih naklapanja za raznorazne dijete i nacine prehrane. Paleo, keto, LHCF, po krvnim grupama, atkinsonova, OMAD, intermittent fasting, vegetarijanska, veganska sa ostalih 100 izvedenica, itd... Na kraju ce se za svaku od njih (kao sto je bio slucaj i sa svima prije njih) ispostaviti da ne valja barem djelomicno jer ce u meduvremenu doci do nekih novih saznanja. Ono sto je svima zajednicko je da vise ili manje reduciraju raspolozivu lepezu namirnica te time imaju potencijal narusiti zdravlje pojedinca. Dakle bez obzira za koji nacin prehrane se covjek odluci, obavezno treba raditi kontrolne pretrage radi usporedbe i slusati svoje tijelo.

 

Pravilan unos najmanje pet raznovrsnih obroka na dan, je u uvjetima danasnjeg zivota cak i teoretski nemoguc za sve osim studenata, nezaposlenih ili umirovljenika, a i kod njih je u praksi tesko izvodiv. Iz tih razloga sam i sam od prije 4 godine nesvjesno zavrsio na posnom rezimu 10-14, a za studentskih dana sam nehotice cak bio i na OMAD-u (tada se tezina rapidno gubi). Osjecaj gladi i zelja za slatkim su uvijek prisutni (mozda radi toga sto sam iz prehrane izbacio sve jednostavne ugljikohidrate i sve skrobne namirnice), a uz to je tesko se ophrvati cjelozivotnim navikama. Iz svega toga, moj zakljucak je da bez barem sat i po kardia svaki dan nema napretka, a to si mogu sve teze priustiti. Cim malo popustim u vjezbanju, posljedice se odmah vide. Nije dovoljno kontrolirati input (prehrana) vec i output (vjezbanje), a to zahtjeva puno odricanja i pazljivog planiranja.

 

U isto vrijeme epidemiju debljine i pretilosti imamo iskljucivo jer su ljudi u globalu razmazena prozdrljiva stoka. Zena mi je uciteljica i kaze kako ne moze vjerovati da djeca pod nastavom non stop zderu bonbone, peciva, sendvice, pizze i natacu se colom ili drugim rastopljenim secerima. Kmece da su gladni ako nemaju nesto u ustima samo 10 minuta. Kod mene kolege s posla jurisaju na pohane svinjske odreske s krumpirom, pizze ili burgere. Dakle, s ovom pojavom dijeta nikakve veze.

 

Ova cijela prica se odnosi na rezultate/posljedice koji su lako ili relativno brzo zamjetni, a oni dugorocni se u velikoj mjeri zanemaruju. Tako se svi cude kako imamo posast raka, a ignoriraju kakve su kvalitete namirnice koje konzumiraju te na koji nacin se pripremaju. To su prave horor price. Nakon 45 minuta slusanja iskustava ljudi koji su radili u kuhinjama raznih restorana (ukljucijuci i vrhunske), vise nisam jeo vani osim u menzi firme (jer nemam izbora) i na godisnjem odmoru.

8 godina
offline
Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje

Slažem se s prethodnim diskutantom, kerumom. Danas smo svi razmažena stoka, nitko ne može podnijeti ni glad ni fizički napor. Imao sam u mladosti gledati (i djelomično sudjelovati) u radu fizičkih radnika. Dakle, ujutro (prije posla), oko 6 sati, doručak: kava, oko 12 h (marenda), na kraju posla, oko 6-7 sati  večera. Tako se jede danas i u SAD. Kakvo žvakanje po cijeli dan? S punim trbuhom ne možeš raditi. Nedavno sam nazočio bračnoj svađi, jer je muž došao doma, a ručak još nije bio gotov. Nije mogao pričekati pola sata, nego je demonstativno otvorio frižider i počeo jesti nekakve paštete.  Poput novorođenčeta koje plače za sisom! 

 
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Anđeo bez falinge:

Nije svaka kalorija ista, a nije stvar ni u kalorijama kao takvima. Naime, razlike u bazalnom metabolizmu su ogromne od pojedinca do pojedinca, idu do 70%, a bazalni metabolizam je sam po sebi najveći ukupni potrošač energije. U kalorijama, to je oko 500 razlike po danu između pojedinaca, a na sve to još značajno utječe trajanje i kvaliteta sna. Osobno, nije nikakav dokaz, ali primjetio sam deblji ljudi u mojoj okolici svi odreda dok spavaju traže višu temperaturu sobe ili se pokrivaju poplunima usred ljeta. Nadalje, znaš da je dokazano i zato uvijek uz kontrolu hrane ide tjelovježba je činjenica da ako ne unosimo dovoljno hrane, mišići se odmah degradiraju a masnoća ne mrda nikuda. Hranimo se brzim ugljikohidratima tijekom cijelog dana i tijelo dovedemo u stanje ovisnosti o glukozi, inzulin je stalno visok čime je blokiran mehanizam razgradnje masnoće i ona se gomila ako je ima i u tragovima u hrani. To je posve logično i dokazano je da se inverzijom prehrane mogu vrlo lako skinuti kilogrami i popraviti metabolički faktori. Nemoguće je naći debelu osobu koja se bavi bilo kakvim sportom ili poslom koji uključuje izdržljivost, tj dugotrajni fizički napor a mehanizam koji to objašnjava je vrlo jednostavan - zalihe glukoze u jetri i mišićima se potroše vrlo brzo i onda ostaje samo jedan način dobave energije. To isto stanje možemo isprovocirati smanjenim unosom ugljikohidrata i učestalosti unosa. Mislim da je taj put puno lakše održavati kroz život nego keto dijete koje masivno ograničavaju vrste preporučene hrane koje su uz to obično i puno skuplje i možda mogu dovesti do nekih deficita ili nuspojava poput kamenca itd.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.9.2018 12:00 (Feudalac).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice