Predložena je nova univerzalna poruka za komunicir

poruka: 27
|
čitano: 7.997
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Predložena je nova univerzalna poruka za komunicir".
16 godina
offline
Predložena je nova univerzalna poruka za komunicir

Toliko inteligentni da ne mozemo sprijeciti nagon za ratom, da ne mozemo sprijeciti glad, da ne mozemo sprijeciti stetu koju smo nacinili...

Moj PC  
17 0 hvala 1
12 godina
offline
Predložena je nova univerzalna poruka za komunicir

Nagoni i inteligencija su dva zasebna sustava, ko da miješaš windowse i linux.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Predložena je nova univerzalna poruka za komunicir

Malo mi je smiješno pročitati da pokušavamo stupiti u kontakt s vanzemaljcima "već dugo", čak 50-tak godina.

Čak se kasnije spominje da bi na odgovor trebalo čekati 48.000 godina, kako je 50-tak godina pokušaja dugo?

 

Druga stvar, da mi dođe vanzemaljac i krene mi nabacivati ove znakove, ne bi pojma imao o čemu priča, kakve su to čvrčke?!

 

O učenju razlomaka u prvom razredu neću...

Gledam te!
 
11 0 hvala 0
16 godina
offline
Predložena je nova univerzalna poruka za komunicir

Pa jebemu mater još nismo naučili komunicirati s delfinima koji imaju jezik i kulturu i inteligentni su, a živimo na istom planetu gdje su isti uvijeti a toliko smo različiti. E sad što mislite koliko smo različiti od bića na planetu gdje su potpuno drugačiji uvijeti. Kaj ovi briju. Bacanje para bezveze. Bolje nek ih upregnu da naprave faking lakšu i jaču bateriju ili učinkovito sunce (tokamak) ili bilo što drugo korisno (novu vrst pogona za putovanje svemirom ...).

 

A s druge strane niti ne znamo koga zovemo i kakve su namjere tog koji bi presreo poruku i eventualno je dešifrirao. Jednostavno ne vidim smisao u tome da šaljemo poruke drugim oblicima života u svemiru, barem ne još par stoljeća ...

King in the castle, king in the castle ...
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2022 9:58 (tjodalv).
 
15 1 hvala 1
2 godine
offline
Predložena je nova univerzalna poruka za komunicir

Onaj momak s pločice ima jako malog pišu, taj predstavnik muške populacije me rastužuje i vrijeđa.

Moj PC  
14 0 hvala 0
3 godine
odjavljen
offline
Re: Predložena je nova univerzalna poruka za komun
notloB kaže...

Onaj momak s pločice ima jako malog pišu, taj predstavnik muške populacije me rastužuje i vrijeđa.

 Tko? Ovaj?

9 godina
neaktivan
offline
Predložena je nova univerzalna poruka za komunicir

Jbte, da te crteže daš nekom plemenu iz Afrike, bi se češkali svi iza uha.

Šta bi neki mali zeleni/plavi/ljubičasti mogao zaključiti iz toga, strah me i pomisliti.

 
1 1 hvala 0
16 godina
online
Predložena je nova univerzalna poruka za komunicir

Ono što vanzemaljci uče u prvom razredu - ignorirajte ljudske poruke i zaobilazite ljude u širokom luku.

 

Nema većih lažova i prevaranata od ljudi, čak i slike koje šaljemo u svemir ne odgovaraju stanju na Zemlji. Na toj slici treba biti [i] gljiva atomske bombe, ovako znaju da ih samo mamimo ne bi li ih iskoristili za svoje potrebe širenja [bolesti] po svemiru.

Amenoum
 
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Predložena je nova univerzalna poruka za komunicir

svaki iole inteligentan život "negdje tamo" vratio bi ovu forvardušu s dometkom "ma gonite se više u mp3 s tim svojim. blokirat ćemo vas". 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2022 11:39 (Ajar).
Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Predložena je nova univerzalna poruka za komun

"s delfinima koji imaju jezik i kulturu i inteligentni su" - definicija inteligencije se tu veoma razlikuje od naše. I pas je veoma inteligentan te donese bačenu lopticu, vodi slijepe osobe, i posluša veoma važne komande (k9) a opet nismo u mogućnosti zalajati na način da nas razumiju i da mi razumijemo njih.  Svo njihovo piskutanje u moru može dati veoma bitan podatak o njihovom "jeziku", no isto se može reći i za buku prometa kod ljudi. Izuzev par osnovnih poruka koje mogu razmijeniti to jednostavno može biti i jedina buka koju rade. 

 

Na koji god način okreneš, matematika bi trebala biti jedini jezik koje svako iole inteligentno stvorenje može razumijeti. Kako su naši znastvenici mogli kreirati osnove jezika koji bi voljeli poslati tamo negdje daleko... tako bi i druga iole inteligenta vrsta mogla to dekodirati. Bez obzira na nas laike koji postoje s obje strane.

 

Cheers 

 

 

Infarkt... ma kakav god da je... od srca je.
9 godina
neaktivan
offline
Re: Predložena je nova univerzalna poruka za komun

5 + 5 = 10

V + V = X

 

A kako bi to napisalo najinteligentnije malo zeleno/plavo/ljubičasto biće?

16 godina
offline
Re: Predložena je nova univerzalna poruka za komun

••••• + ••••• = ••••••••••

 

Inteligentna bića će prepoznati uzorak, zato i imaju baš takav tekst.

Gledam te!
5 godina
offline
Predložena je nova univerzalna poruka za komunicir




Loša ideja. Možda samo skuže da ovaj planet treba očistiti od metastaze koja ga ubija, i koja još pokazuje aspiracije za širenje svemirom.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2022 17:51 (Al Crane).
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Predložena je nova univerzalna poruka za komun
Nehaj007 kaže...

Nagoni i inteligencija su dva zasebna sustava, ko da miješaš windowse i linux.

 S stim da je naravno Linux = nagon, a Windows = inteligencija. :P

12 godina
offline
Predložena je nova univerzalna poruka za komunicir

Odgovor će biti "nix verstehen".

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Predložena je nova univerzalna poruka za komunicir

Ako će itko dočekati povratnu poruku natrag, to će biti Ajar.

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Predložena je nova univerzalna poruka za komunicir

nije ni cudo da nam se vanzemaljci nisu javili kad nismo gender-inclusive! kako nas nije sram prikazati samo likove muskarca i zene!1!!1

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.4.2022 10:40 (zagarac_).
 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Predložena je nova univerzalna poruka za komun
đes bio 91' to ih treba pitati
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Predložena je nova univerzalna poruka za komun
fredii kaže...

Ako će itko dočekati povratnu poruku natrag, to će biti Ajar.

 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
5 godina
offline
Predložena je nova univerzalna poruka za komunicir


Pravi odgovor na Fermijev paradoks mogla bi biti Dark Forest hipoteza: naša galaksija/svemir zbilja obiluje životom i visokotehnološkim civilizacijama, ali u osnovi postoje samo dva tipa: one koje se skrivaju - i one koje su mrtve.

The Dark Forest Hypothesis: An Unsettling Explanation For Why Aliens Haven't Made Contact | IFLScience

Dark Forest theory: A terrifying explanation of why we haven’t heard from aliens yet - Big Think

Izvrstan video (kao i obično na tom kanalu):





U tom svjetlu (ili bolje reći mraku), i nama bi pametnije bilo da se prikrijemo, umjesto da bauljamo mračnom nepoznatom šumom i vičemo iz sveg glasa EHEEEJ!!! IMALI KOGA!!!!? Jer tako možemo prije privući gladnog grizlija nego nekog koalu 

I ne znaš jel gore da su totalno različiti, ili sasvim slični nama.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.4.2022 2:26 (Al Crane).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Predložena je nova univerzalna poruka za komun

Meni ta Dark Forest teorija nema smisla.

Okej, kužimo principe evolucije, kako samo najjači opstaju itd. ali zar zaista ozbiljno pričamo o nekim Klingoncima ili Necromancerima?

 

Jedina vrsta na Zemlji koja ima mogućnost istrijebiti život smo mi i to eksplicitno ne želimo napraviti jer nismo debili. Svi drugi se samo brinu za svoju guzicu i nikada neće biti u stanju poslati radio signal. Ono što je čovjeka dovelo u takvu dominantnu poziciju i je suosjećanje - kada smo prestali međusobno ratovati (khm) razmnožili smo se preko svake mjere.

 

Prije bi rekao da se inteligentne civilizacije u pravilu samounište (što će se vjerojatno "dogoditi" i nama) ili ih strefi neka apokalipsa prije nego se razviju dovoljno da zaista napuste matični planet. Misli li ovdje itko da ljudi mogu poživjeti još 48.000 godina da dočekaju povratni signal neke civilzacije (ja zapravo mislim da da, ali ja sam nepopravljivi optimist)? I to je najbolji slučaj kojeg imamo...

 

Meni su Klingonci jedna od debilnijih ideja civilizacije općenito, a pogotovo u Star Treku. Ako imaš društvo koje prezire bilo koga tko nije siledžija, kako uopće dođeš u situaciju da otkriješ parni stroj, a kamoli warp pogon? Čak niti rat za resurse mi nema smisla, jer što više znamo tim više vidimo koliko resursa zapravo postoji oko nas, samo ih mi ne znamo iskoristiti.

Čak i najnaprednije o čemu trenutno razmišljamo (fuzija) bi rasipalo ogromne količine energije na - zagrijavanje kotla i proizvodnju pare, LOL.

 

Drakeova jednadžba je samo prvi korak, koliko tih civilizacija je uopće sposobno komunicirati, koliko ih je od njih voljno komunicirati, koliko od tih je svoju komunikaciju usmjerilo u pravom smjeru, a koliko od svih njih uopće raspoznaje komunikaciju...

 

Znači gore čovjek piše o delfinima, tu su i psi, hrpa životinja tik pored nas, komuniciraju međusobno i mi ne možemo s njima uspostaviti nedvosmislen kanal komunikacije.

 

Ali lakše je fantazirati i izmišljati razloge nego prestati rasipati resurse na gluposti i koncentrirati se na neke elementarne stvari. Mislim okej, niti ja nisam baš neki znanstvenik i ne pridonosim ničim nego fantaziram, sve pet. Ali barem bi potpisao isti tren da se HR i EU novci usmjere u znanost.

 

Ali ne... VEĆ 50 godina, jebote!

Čovjek je jednostavno jedno nestrpljivo derište.

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.4.2022 8:07 (Veliki Brat).
14 godina
offline
Predložena je nova univerzalna poruka za komunicir

Još nismo riješili tajnu Etrurskog pisma a Etrušćani su ipak ljudi kao i mi, tako da je teško pretpostaviti da će neka potpuno strana vanzemaljska rasa moći odgonetnuti poruku Zemljana ili mi njihovu. Svejedno, dobro je pokušati, možda i upali. Samo se pitam, ne bi li se trebali zapravo bojati civilizacije koja može letjeti svemirom, da na nas ne gledaju kao primitivce koje trebaju istrijebiti kako im ne bi smetali.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
2 1 hvala 0
5 godina
offline
Re: Predložena je nova univerzalna poruka za komun
Veliki Brat kaže...

Meni ta Dark Forest teorija nema smisla.

Okej, kužimo principe evolucije, kako samo najjači opstaju itd. ali zar zaista ozbiljno pričamo o nekim Klingoncima ili Necromancerima?

 

Jedina vrsta na Zemlji koja ima mogućnost istrijebiti život smo mi i to eksplicitno ne želimo napraviti jer nismo debili. Svi drugi se samo brinu za svoju guzicu i nikada neće biti u stanju poslati radio signal. Ono što je čovjeka dovelo u takvu dominantnu poziciju i je suosjećanje - kada smo prestali međusobno ratovati (khm) razmnožili smo se preko svake mjere.

 

Prije bi rekao da se inteligentne civilizacije u pravilu samounište (što će se vjerojatno "dogoditi" i nama) ili ih strefi neka apokalipsa prije nego se razviju dovoljno da zaista napuste matični planet. Misli li ovdje itko da ljudi mogu poživjeti još 48.000 godina da dočekaju povratni signal neke civilzacije (ja zapravo mislim da da, ali ja sam nepopravljivi optimist)? I to je najbolji slučaj kojeg imamo...

 

Meni su Klingonci jedna od debilnijih ideja civilizacije općenito, a pogotovo u Star Treku. Ako imaš društvo koje prezire bilo koga tko nije siledžija, kako uopće dođeš u situaciju da otkriješ parni stroj, a kamoli warp pogon? Čak niti rat za resurse mi nema smisla, jer što više znamo tim više vidimo koliko resursa zapravo postoji oko nas, samo ih mi ne znamo iskoristiti.

Čak i najnaprednije o čemu trenutno razmišljamo (fuzija) bi rasipalo ogromne količine energije na - zagrijavanje kotla i proizvodnju pare, LOL.

 

Drakeova jednadžba je samo prvi korak, koliko tih civilizacija je uopće sposobno komunicirati, koliko ih je od njih voljno komunicirati, koliko od tih je svoju komunikaciju usmjerilo u pravom smjeru, a koliko od svih njih uopće raspoznaje komunikaciju...

 

Znači gore čovjek piše o delfinima, tu su i psi, hrpa životinja tik pored nas, komuniciraju međusobno i mi ne možemo s njima uspostaviti nedvosmislen kanal komunikacije.

 

Ali lakše je fantazirati i izmišljati razloge nego prestati rasipati resurse na gluposti i koncentrirati se na neke elementarne stvari. Mislim okej, niti ja nisam baš neki znanstvenik i ne pridonosim ničim nego fantaziram, sve pet. Ali barem bi potpisao isti tren da se HR i EU novci usmjere u znanost.

 

Ali ne... VEĆ 50 godina, jebote!

Čovjek je jednostavno jedno nestrpljivo derište.

 
Slažem se da je jako problematično spekulirati o motivima jedne vanzemaljske inteligencije formirane u nama nezamislivo drugačijim uvjetima. Ali samo njeno postojanje indicira i postojanje programa koji podržava vlastito trajanje, programa za produžetak egzistencije, programa koji koliko je moguće zaustavlja lokalnu entropiju - kod nas se to zove nagon za opstankom.
Logički gledano, kako mi reagiramo kad otkrijemo neki novi organizam? Izlažemo li mu se, svjesni rizika da bi to moglo biti pogubno po nas - ili se držimo na sigurnoj distanci? I što ako je kontakt (ili infekcija) s tim nepoznatim potencijalno opasnim organizmom neizbježan... hoćemo li ga preventivno uništiti - ili čekati razvoj situacije? Odgovor je očit: preventivno ćemo ga uništiti. To je primjenjivo na svaku moguću opasnost, bila to i prirodna sila: ne čekamo požar ili da sam ugasne ili da se toliko rasplamsa da proguta kuću i nas. A naše uništenje je pogotovo najprivlačna opcija ako se nas upozna kao vrstu/civilizaciju koja svojim čak i usputnim, neproračunatim djelovanjem istrebljuje druge, pa i samu sebe.
Dakle rekao bih da najizgledniji scenario u kontaktima dviju civilizacija u korist ideje da se zapuca prvi - jer nitko pri prvom kontaktu ne može biti siguran je li i hoće li ostat tehnološki superioran, i kakvi će s vremenom bit postupci onog drugog.
Za one tehnološki inferiornije koji mogu pucat samo kroz puhaljku je definitivno najpametnije da se svaki kontakt izbjegava.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
5 godina
offline
Re: Predložena je nova univerzalna poruka za komun
učo kaže...

Još nismo riješili tajnu Etrurskog pisma a Etrušćani su ipak ljudi kao i mi, tako da je teško pretpostaviti da će neka potpuno strana vanzemaljska rasa moći odgonetnuti poruku Zemljana ili mi njihovu. Svejedno, dobro je pokušati, možda i upali. Samo se pitam, ne bi li se trebali zapravo bojati civilizacije koja može letjeti svemirom, da na nas ne gledaju kao primitivce koje trebaju istrijebiti kako im ne bi smetali.

 
Po meni najrealniji opis hipotetičkog kontakta dao je Stanislaw Lem u knjizi Glas Gospodara, a ovo je jedan od najboljih sažetaka te knjige:

His Master's Voice is probably best described as a grown up version of Carl Sagan's Contact. This is a very unique sci-fi, in a good way. It is first and foremost an ambitious and humbling philosophical treatise on humanity and our place in the universe. This is then grounded in a short story about a team of scientists in a project similar to the Manhattan Project who are trying to decipher a discovered message encoded in a neutrino signal. The book raises several intriguing possibilities about the nature of the message and its content, but ultimately (and I like this part) the mystery remains unresolved. The book is not a silly story about establishing communications with aliens. It is a story about our failure to do so and especially about why such aspirations could in retrospect be considered naive. I did not agree with some of the specific arguments raised in the book and I think the story was not as fleshed out as it could have been, but I admire what Stanisław Lem tried to do with this book; It is unique, intelligent, I support it, I like it, and I want more. 4.5/5, but I'll round down this time.
His Master's Voice by Stanisław Lem (goodreads.com)

samo šta bih ja knjizi dao 10 zvjezdica od 5 
(i pisana je puno prije Saganovog Kontakta).

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.4.2022 22:54 (Al Crane).
15 godina
neaktivan
offline
Predložena je nova univerzalna poruka za komunicir

ja sam im poslao recept za ajvar,pa ako ce poslat odgovor jel im dobar,bilo bi ok :).

...... gdje je sve po mom :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Predložena je nova univerzalna poruka za komun
sarma kaže...

ja sam im poslao recept za ajvar,pa ako ce poslat odgovor jel im dobar,bilo bi ok :).

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
14 godina
offline
Predložena je nova univerzalna poruka za komunicir

Možda vanzemaljci, nemaju matematiku, možda nemaju ni radio. Tko zna što će za njih značiti bilo što, što mi napišemo. Mi poznamo samo život na Zemlji, a razumijemo komunikaciju, samo među svojom vrstom, o komunikaciji drugih vrsta nagađamo.

uključite logiku, prije postavljanja pitanja
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice