Povratak gramofona i ploča

poruka: 13
|
čitano: 4.408
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Povratak gramofona i ploča".
6 godina
offline
Povratak gramofona i ploča

Iskreno osobno ne vidim nikakvu vrijednost danas u pločama ( u zvuku je više ni nema) osim toga da si slažeš police u dnevnoj sobi i objašnjavaš svima kako si cool. Prije da, kad je zvuk bio drukčiji, ali danas mi se više čini kao neka pomodna muha...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.3.2022 15:42 (nikonja).
Moj PC  
9 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Povratak gramofona i ploča
nikonja kaže...

Kao što je i napisano, danas se svi albumi digitlano snimaju, masteriraju... i onda snimaju/režu na ploče, tako da mi iskreno nije više jasno kako zvuk na ploči može bit imalo drukčiji nego npr sa CD-a ili uncompressed izvora zvuka? Prije je to imalo smisla jel se analogno snimalo direktno na ploče i onda naknadno digitaliziralo na cd, mp3.... ali sada je proces obrnut i nije mi jasna kakva je to razlika u zvuku?

 

Po meni to je više "želim bit poseban" trend, ali govorim samo za nove ploče i ne one prije digitalne ere koje doista imaju drukčiji zvuk.

 Može jer je losije dinamike i rezolucije, drugacija izoblicenja. Meni osobno je to samo pomodarstvo u vecini slucajeva.
Ali ako je razlog nostalgija umjesto zvuka onda ima smisla, ipak je poseban osjecaj kad vadis plocu, stavljas je na gramofon  ....
Meni osobno je isto draži taj retro nacin uzivanja u glazbi, ploca ili cd, ali zvukovno digitalni izvor (ako se ima adekvatna oprema za reprodukciju) mi je jednostavno nenadmasiv.
Moze sad netko spomenuti hi end gramofone koji kostaju kao veci stan u zagrebu, ali to su ekstremi i cak niti oni mislim nemaju sanse kraj isto toliko vrhunskih digitalnih izvora , ali u toj klasi to vise nije niti bitno jer oboje zvuci vrhnski.
U konzumnoj klasi koju vecina kupuje lakse je dobiti dobar zvuk s digitalnim izvorom.
Ako je hifa hobi, onda gramofon  može pružiti zaista puno zabave.

15 godina
offline
Povratak gramofona i ploča

"

  1. Entuzijasti napominju da stare snimke, koje su u studiju snimljene potpuno analogno i kao takve analogno prebačene na ploču, imaju najtopliji zvuk, bez gubitaka koji digitalni sustav ima samim konvertiranjem iz digitalnog zapisa u analogni zapis. Jer na kraju, u zvučnike šaljemo analogni signal. Ekstremni entuzijasti bi rekli da je to slično kao da gledate sliku Dalija uživo u galeriji, u odnosu da ga gledate na zaslonu mobitela.

"

 

Ovo baš i ne stoji.
Topliji zvuk znači ofarban zvuk, bilo kakva koloracija zvuka udaljava nas od originala.

Drugo, ploča nije original, original nije moguće kupiti, ploča je samo kopija otisnuta na temelju originala i samim time lošije kvalitete i to više lošija ovino o kojem se otisku radi.
Digitalne snimke ako se rade s originala sadrže daleko više informacija neko otisak ploče kji je moguće kupiti.
Znači isto kao što digitalni snimak ima gubitak ( u stvarnosti ga nema jer je rezolucija ako je pravilno skida s originala daleko veća od potrebne da se sve informacije prenesu dalje), analogni signal kod kopiranja ima daleko više gubitaka. Sama ploča nema frekvencijski raspon koji pokriva ljudski sluh (barem ove komercijalne snimke nemaju). 
Gledanje Dalija u galeriji nije isto, ploča je kopija isto kao digitalna verzija. Večina problema u audio lancu je zapravo radi analognog signala, ne digitalnog.

Imao sam priliku raditi direktnu usporedbu istog albuma s cda i ploče. Naravno ne zvuče isto. Ima zvuk ploče svoje čari to definitivno stoji , ali ako objektivno usporedim zvuk, cd verzija je daleko korektnija i preciznija.

 
6 0 hvala 1
14 godina
offline
Povratak gramofona i ploča

Ploča, kazeta ili CD... Znam samo od kada sam sa ploča prešao na CD više se nikada nisam vratio na ploče, mada i dan danas postoji jedan mali nostalgičani dio koji me vuče nazad, ali ne toliko da bih se ipak vratio na ploče. Još uvijek nekako preferiram CD, ostali izvori glazbe mogu proći ako nemam odgovarajući CD pri ruci. Svejedno, tko voli ploče, neka izvoli, ipak one imaju tu nekakvu kvalitetu topline zvuka, mada ja nažalost s obzirom na svoje godine i stanje sluha tu razliku u toplini zvuka jako  teško osjetim. Naravno, mlađi ljudi sa boljim sluhom koji znaju slušati to će osjetiti, skupa sa svim ostalim pozitivnim i negativnim što zvuk sa ploča donosi sa sobom.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.3.2022 16:16 (učo).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Povratak gramofona i ploča

I dalje kupujem ploce, nadogradjujem gramofon, iako zvuk nije bolji od digitalije, za to treba imato jako skup gramofon i zvucnicu (cca 3-4k eura na vise)

Zvuk je drugaciji, ton (boja) je svakako bolji od digitalnog, ali u vecini ostalih karakteristika zaostaje (slobodni pogledajte moj sustav u "Moj PC").

 

Ono zasto to radim - zadovoljstvo probiranja brdo ploca, novih i second hand, proucavanja sto je novog izaslo, sama kupovina, zatim "obred" slusanja; citanja cover-a, unutarnjih korica, dizanje i zamjena strane... sve to radim kada se (cesto) zasitim skrolanja po Tidalu i Qobuzu, gdje od toliko brdo muzike na kraju ne cujem puno jer uvijek preskacem na sljedece.

 

~~ sound sommelier ~~
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Povratak gramofona i ploča
Kad sam bio klinac u 80ima, jedva sam čekao da dođe nešto što neće šumiti i pucketati kao kazete i ploče...
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Povratak gramofona i ploča

90% glazbe slušam .flac ili Youtube/Spotify, to je onako amo reći dnevno slušanje glazbe kada je ona u smislu nekakvog background noisea.

 

Ali kada idem aktivno slušati glazbu lijepo si složim atmosfericu, stavim ploču, zalegnem na kauč i uživam. Nemam nikakvog problema sa pucketanjem niti ičim sličnim, imam OK gramofon i pojačalo, ali i da se dogodi tu i tamo to mi je stvar štiha.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Povratak gramofona i ploča

Vinili su za ljude koji imaju već formirani glazbeni ukus, znaju što kupuju i mogu si to priuštiti (i oni koriste glazbene servise i kupuju CD-e). Je li vinil bolji od CD-a ili obrnuto? Puno izdanja nikada nije i neće biti izdan na CD-u ili biti na nekoj streaming platformi, samim time dobar dio materijala će biti takav kakav je zabilježen na ploči i ne može se usporediti sa CD-om na kojemu nije ni izdan. Recimo od brazilske glazbe možda je 1% izdan na CD-ima, a dobar dio je na starim vinilima od 7'' i 45 okretaja.

BTW nemam ni gramofon ni ploče a glazbeni ukus mi vrluda od džeza, folka, new wave-a, industrial gotha do techna, bilo bi to jako puno ploča da ih idem nabavljati.

One - You lock the target Two - You bait the line Three- You slowly spread the net And four - You catch the man
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.3.2022 20:12 (cgsi).
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Povratak gramofona i ploča

Htio si bas uzeti neki gramofon i krenut u to no vec nakon prve polovne ploce od 300+kn mi dosla muka! Neke stvari trebaju ostati pokopane zauvijek

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Povratak gramofona i ploča
Boris grozni kaže...

Htio si bas uzeti neki gramofon i krenut u to no vec nakon prve polovne ploce od 300+kn mi dosla muka! Neke stvari trebaju ostati pokopane zauvijek

 Gle i vrhunska izdanja na cd-u su 200+ kn.

Ako hoces vrhunske snimke ili rijetka izdanja, to kosta.

Srecom ima hrpa dobre glazbe i snimki po normalnim cijenama

15 godina
offline
Povratak gramofona i ploča

U današnje doba kad je sve online, realno nema nekog benefita od kupnje CD-a ili ploce. Ali na primjer curi sam kupovao na poklon CD i ona ga drzi i dalje u foliji jer ima sve vec na mobitelu.

Ako cu kupovat opet za kolekcionarski poklon, uzet cu plocu radije, jer puno ljepse izgleda na zidu. A i za 10+ godina vjerujem da ce ploce bit puno vrednije nego CD, ako ce se CD uopce vise koristit. 

Hrvatska
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Povratak gramofona i ploča

Nema baš u ponudi gramofona sa 78 okretaja za one mekane ploče.

Osobno iz nostalgije držim pjesme, oko 200 komada na floppy disku.

Popis naslova, mislim.

 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Povratak gramofona i ploča
nikonja kaže...

Iskreno osobno ne vidim nikakvu vrijednost danas u pločama ( u zvuku je više ni nema) osim toga da si slažeš police u dnevnoj sobi i objašnjavaš svima kako si cool. Prije da, kad je zvuk bio drukčiji, ali danas mi se više čini kao neka pomodna muha...

 

 

 Postoje i stare ploče. Ja sam negdje na 800 komada a ni jedna nije proizvedena nakon 1990 te.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice