Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete, od

poruka: 107
|
čitano: 20.873
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete, od ".
14 godina
offline
Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete, od

ako danas naručim nešto iz Kine i paket stigne nakon 1.7., hoću li morati platiti pdv?

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
najdix kaže...
Lovim zadnje vlakove naručivanja robe iz Kine prije famoznog 01.07. i primjetio sam da roba brzo dolazi preko Aliexpress standard shipping.
Naručio 18.05. stiglo danas. Iznenađen, poštari danas rade, nisu spajali, kao mi, običan puk.
Čak i Carina pušta pakete malo iznad 200kn. Svi s nestrpljenjem očekuju srpanj.

 

Ja čekam paket već 38 dana trenutno a zadnji update je bio "Ready To Departed From Railway Station" prije 19 dana, tako da polako imam osjećaj da ako slučajno stigne poslije 1.7 ja ga vraćam nazad ne pada mi napamet plaćati nikakve dodatne troškove za nešto što putuje 2 mjeseca

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 12:48 (Doktor-X).
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,

Genoxxx 

 

Naravno da hoćeš, PDV se plaća na sve pakete koji u carinu dođu od 01.07.2021 na dalje (datum otpreme je tu nebitan).

15 godina
online
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
maxym kaže...

ihush 

 

Pa to sam i napisao.

 

Na pakete do 150 EUR vrijednosti i ubuduće se neće naplaćivati carina (samo PDV).

-u slučaju da to obavi kinez-sustav.. ovako plaća se, sve je roba (i to je problem za takvu robu male vrijednosti jer su fixni troškovi tad previsoki-isplativost.. a carina tad naplaćuje čisto svoj posao kontrole + papire što je 57+57kn..)

-čim carina nešto mora odratiti, tad će to i naplatiti (netko u lancu, pošta..) tj jedino 'pravo' riješenje je da to obavi kinez sustavno i time olakša svima život, no kinez od tog nema ništa, nema interesa osim same prodaje što bi moglo biti dovoljno kao razlog.. vidjet ćemo :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
online
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,

Ne bih se baš složio da Kinez od toga nema ništa.

 

Naime, i poreznim upravama država članica EU, i kupcima i Kinezima je jasno da bi standardni postupak carinjenja (čitaj naplata PDV-a) paketa male vrijednosti doveo do višestrukog uvećanja troškova, i drastičnog produženja vremena primitka paketa (zbog velike količine takvi paketa u uvozu), što bi s druge strane onda demotiviralo kupce iz EU da kupuju takve prozivode, i posljedično, drastično smanjilo promet (i zaradu) Kineskih trgovaca.

 

Jedini način za ibjegavanje takvog scenarija za Kineske trgovce je:

 

- otvaranje EU skladišta i carinjnje velike količine robe odjednom, što bi fiksne troškove znatno umanjilo, i drastično ubrzalo isporuku kupcima u EU

 

- prodaja pute IOSS sustava

 

Ali svako od riješenaj ima i svoje mane, za ovo prvo, treba investirati u izgradnju/kupnju/najam sladišta, i potrošiti unaprijed novac za robu koja još nije prodana, i upitno je kada će se prodati, a a za ovo drugo također trebaju dodatne investicije i izmjene u sustavu prodaje, ali ne moraju riskirati sa odabirom robe koju će poslati na skladište, ali je i dostava jednako spora kao i prije izmjene (za robu koja nije bila carinjena).

 

Naravno, motiviranost Kineskog trgovca biti će proporionalna udjelu njegovog prometa sa zemljama EU, oni koji prodaju dobar dio svog prometa zemljama EU, bii će jako motivirani za jedno od dva gornja riješenja, a oni koji samo marginalni dio svog prometa rade sa EU će vjerojatno ostati na dosadašenjem sustavu.

 

Pretpostavka je da će se većina prometa tih paketa prebaciti na EU skladište ili IOSS, tako da će carina imati otprilike istu razinu posla kao i do sada.

Također postoji mogućnost da će treća opcija (određivanje PDV-a na carini) ići po nekom novom postupku, sa nešto nižim troškovima (ali opet ne toliko nižim da bi ugrozilo ove prve dvije opcije), ali to su za sada samo nagađanja.

15 godina
online
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,

-da, tehnički je riješenje IOSS .. i poslovnim interesima (opisano u postu) će vjerojtano kinezi to napraviti-željeti.. no postoji i drugi 'problem' npr izdani račun, kontrola, porezi.. tj nitko u bizu ne voli kad ne može malo zamračiti-izbjeći.. a kao s fiskalizacijom tad imaš 'problem' ili je bunkerov model nemoguć upravo zato.. tj s obje strane može postojati interes za nastavak sive ekonomije, kao što neko skladište u poljskoj-nizozemskoj.. radi bez carine-poreza, jer ih ekšli boli kiki za to, tj država zaradi prometom dok špediter (ne 'pravi' uvoznik' nego više švercer..) posluje lakše, samom cijenom.. i vrti lovu, koji je recimo partner kinezu i posao već ide uhodano godinama.. nitko od postojećih ne želi to mijenjati, ne žele uvođenje reda pa ni mi kao kupci, mada želimo uređenu državu, poštivanje zakona itd.. tj ta 'dualnost' etike-pravila i interesa pa osim datuma i novog papira možda se ništa ne promijeni, osim što recimo pošta iskoristi za dodatno podizanje cijene dostave koje u paketu prođe neprimjetno i opet su na kraju svi sretni, jer država zarađuje prometom pošte, švercera, ljudi.. svi tj u eu je problem što nismo jedna država pa ne naplaćen porez u jednoj državi ne doživljavamo kao osobno krađu, npr google-irska i presuda eu od čega se odustalo.. da je to interno je jednoj državi jednostavno ne bi moglo tako proći + uk+usa s druge strane trgovinsko-poreznog rata.

 

-pravila su jedno, interesi nas kao kupaca drugo, posrednika, proizvođača, pa i svih zajedno.. npr usa zabrana za kineze i utjecaj na nas.

-podsjetnik kad je hr ušla u eu, pao nadan vidošević, jer je tad spajanjem sustava otkrivena operacija remorker.. misliš da je to jedini takav primjer? nije... a to se desi kad stvoriš sustav ili kad postaviš granicu-kontrolu.. i to dio biznisa ne želi, kao ni dio država koje mada ne ubiru porez u punom iznosu kao irska-google ipak zarađuju + mito .. a to što eu ne dobije svoj dio kolača nikog ne zanima, tj upravo za toliko je roba jeftinija i slađa svima jer i ja bi kao bunker želio jeftinije pa i đabe ako može.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
odjavljen
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
ihush kaže...
maxym kaže...

ihush 

 

Pa to sam i napisao.

 

Na pakete do 150 EUR vrijednosti i ubuduće se neće naplaćivati carina (samo PDV).

-u slučaju da to obavi kinez-sustav.. ovako plaća se, sve je roba (i to je problem za takvu robu male vrijednosti jer su fixni troškovi tad previsoki-isplativost.. a carina tad naplaćuje čisto svoj posao kontrole + papire što je 57+57kn..)

-čim carina nešto mora odratiti, tad će to i naplatiti (netko u lancu, pošta..) tj jedino 'pravo' riješenje je da to obavi kinez sustavno i time olakša svima život, no kinez od tog nema ništa, nema interesa osim same prodaje što bi moglo biti dovoljno kao razlog.. vidjet ćemo :)

 Izgleda da je carina bolji biznis od proizvodnje.

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 20:35 (veliki pero).
16 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
veliki pero kaže...

 Izgleda da je carina bolji biznis od proizvodnje.

Za državu definitivno. Jedan od ozbiljnijih prihoda proračuna. Iako, pod carinu ide puno toga.

15 godina
online
Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete, od

najbolji biz je biti država ili pdv..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,

U Mađarskoj drastično režu carinske troškove na samo 8kn za vrijednosti do 10 eura.

https://www.posta.hu/vam2021

 

Mogućnost plaćanja online carine tj pdv-a i carinskih troškova, inače je duplo veća naknada ako se plaća direktno poštaru.

Naplaćuju 8kn čak i ako je već plaćen pdv na stranici trgovca.

Recenzije kineskih mobitela na anton008.com +Banggood kuponi za -10$ na PP
14 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Evo sad idem iz poste... Kina paket... Znao sam da ce bit carina.... Pita me hocu gotovinom platit ili kartica...pa reko aj kartica... Moze ali banka racuna kao da se dizu pare na banomatu i uzimaju provizij?!?!... Pa reko kako mogu kad dobijem racun da se placa uredno... Naravno muk s druge strane... Kata jebena strofa sta si dozvoljava i posta a i banka... Uzas....
VenAtoR#2231
Moj PC  
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
I da stvar bude bolja ta posiljka je razdvojena u NL, do Nizozemske je islo sve pod jednim brojem i tamo razdvojeno na dva izgleda, neznam tocno al tako pretpostavljam....i dolazi poziv ja znam sta je 130 i mesta dolara i znam ide carina i amen... Posaljem dokaze koje treba mailom i za par dana dolazi isti opet poziv ali za onaj drugi broj posiljke (nisam ni znao uopce da je to razdvojeno dok nisam skuzio poslje sve nakon drugog poziva) i zovem carinu i kazem sto je i da sam platio carinu vec na sve i da je to samu drugi dio te posiljke, na koji sam platio pdv i prvi put vec jel... I posaljem opet sve dokaze s objasnjenjem al daba... Opizde opet pdv za istu stvar i sta je najjace prvi put bilo 209 kn za platit, a sad drugi put po istom racunu 274 kn.... Pa ko je tu lud vise....
VenAtoR#2231
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
jocommb kaže...
I da stvar bude bolja ta posiljka je razdvojena u NL, do Nizozemske je islo sve pod jednim brojem i tamo razdvojeno na dva izgleda, neznam tocno al tako pretpostavljam....i dolazi poziv ja znam sta je 130 i mesta dolara i znam ide carina i amen... Posaljem dokaze koje treba mailom i za par dana dolazi isti opet poziv ali za onaj drugi broj posiljke (nisam ni znao uopce da je to razdvojeno dok nisam skuzio poslje sve nakon drugog poziva) i zovem carinu i kazem sto je i da sam platio carinu vec na sve i da je to samu drugi dio te posiljke, na koji sam platio pdv i prvi put vec jel... I posaljem opet sve dokaze s objasnjenjem al daba... Opizde opet pdv za istu stvar i sta je najjace prvi put bilo 209 kn za platit, a sad drugi put po istom racunu 274 kn.... Pa ko je tu lud vise....

Što si to točno naručio?

Znači, naručio si robu, razdvojili su jednu stvar u dva paketa i nije išla pravilna papirologija oko toga?

Jesi li ti bio obaviješten da dolazi u dva paketa?

3 godine
protjeran
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Za pošiljke do 150 eura naknada će iznositi 18.50 kuna, a za pošiljke od 150 do 1000 eura naknada će biti 37 kuna.

https://bit.ly/3iQSRlR
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Old Iggy kaže...
jocommb kaže...
I da stvar bude bolja ta posiljka je razdvojena u NL, do Nizozemske je islo sve pod jednim brojem i tamo razdvojeno na dva izgleda, neznam tocno al tako pretpostavljam....i dolazi poziv ja znam sta je 130 i mesta dolara i znam ide carina i amen... Posaljem dokaze koje treba mailom i za par dana dolazi isti opet poziv ali za onaj drugi broj posiljke (nisam ni znao uopce da je to razdvojeno dok nisam skuzio poslje sve nakon drugog poziva) i zovem carinu i kazem sto je i da sam platio carinu vec na sve i da je to samu drugi dio te posiljke, na koji sam platio pdv i prvi put vec jel... I posaljem opet sve dokaze s objasnjenjem al daba... Opizde opet pdv za istu stvar i sta je najjace prvi put bilo 209 kn za platit, a sad drugi put po istom racunu 274 kn.... Pa ko je tu lud vise....

Što si to točno naručio?

Znači, naručio si robu, razdvojili su jednu stvar u dva paketa i nije išla pravilna papirologija oko toga?

Jesi li ti bio obaviješten da dolazi u dva paketa?

 Kamere i monitor za velika vozila.... Nije za mene i prijatelj je reko da se nezajebavam i platim i drugo i amen.. Ali svejedno katastrofa je ta posta.... nije bilo obavijesti da je u 2 paketa... do Nizozemske je bilo sve pod jednim brojem i onda razdvojeno na 2 djela kako sam rekao...

VenAtoR#2231
15 godina
online
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,

Malo mi je čudno da je to NL pošta razdvajala, ipak pošta samo prevozi pakete, ne bavi se pakiranjem i/ili prepakiranjem paketa. Tu će prije bit da je pošiljatelj nešto zeznuo.

 

Inače, neki kineski seler imaju više skladišta na više lokacija, pa znaju istu narudžbu slati u više paketa, ali je tada jasno naznačeno da se radi o različitim pošiljkama (svaka ima svoj tracking number), i točno vidiš koji item je u kojem paketu, a na stranicama prodavača naznačena je i vrijednost svakog paketa i poštarine (običo poštarinu prdoaju samo jednom paketu, a na ostalima je samo ukupna vrijednost robe.

 

U tvom slučaju, netko je očito zeznuo, a i carinik je trebao primjetiti da u prvom paketu nisu sve stavke navedene na računu (a i u paketu je trebala biti popis sadržaja paketa).

 

Ja sam jednom ili dva puta primio takve pakete, i nije bilo problema, 

14 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Prvi put nisam ni ja vidio... Ono znam da moram platit i ok...al ovo drugi put uz ocito vidljive dokaze i objasnjenje nista... I cak jos kad nazoves za info na onaj broj sto je na pozivu za carinjenje lik kaze da razumije sve, pa sto onda odma nemas pravo neko stavit napomenu sta je s tim...ja ti poslje posaljem dokaze i sano provjeris slaze li se i gotovo...al ne u nasoj posti je jos doba juge gdje su svete krave dedodirljive....
VenAtoR#2231
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice