Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete, od

poruka: 107
|
čitano: 20.851
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete, od ".
16 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
cro_blue kaže...

Ukoliko takvo što postoji u Hrvatskoj, mogli bi izbjeći plaćanje doadtnih naknada Hrvatskoj pošti... Međutim, isplati li se?

Teoretski je moguće, u praksi je obično skuplje (nema skraćenog postupka, ako se ne varam), osoba mora poznavati propise, tarifu, krivo tarifiranje je preršaj (može biti skup) itd.

O troškovima odlaska na carinarnicu (obično par puta) itd. da ne govorim.

15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Inovator kaže...
Ne znam zasto i otkud usporedbe s Njemackom i slicnim zemljama. Ajde vise osvijestite da smo na dnu Europe. Gdje usporedjivati zemlje sa standardom koji je nama nedostizan narednih 100 godina ovim tempom.

 

Usporedba sa Njemačkom nije zbog standarda, nego zbog činjenice da ova pravila ne uvodi Hrvatska, nego čitava EU, i da se ne radi o "pljački" nego naplati davanja koja naplaćuju sve države kod uvoza robe.

 

Damir22 kaže...
Vidjet cu, za sada sam imao par narudzbi iz tog shopa, oko 200eur svaka (plus 14.90 eur dostava dhl), i obracunato je 19% poreza, bez ikakvih dodatnih davanja.

Ako tako ostane, odlicno, ako se povisi cijena, nece valjati.... ;)

 

Kao što sam već napisao, od 01.07.2021. ukida se granica prometa za naplatu PDV prema zamlji kupca, i svim kupcima se naplaćuje PDV po stopi članice EU u kojoj žive, te se, putim IOSS sustava uplaćuju poreznoj upravi odredišne države. To je zapravo prednost za trgovce, jer su do sada morali registritai VAT broj u svim ostalim članicama EU sa kojim su imali promet preko 35.000 EUR godišnje, a sada će sve to obavljati na jednom mjestu.

 

 

Razlika za kupca je jedino u razlici od par postotaka stope PDV-a koja će im se naplatiti (ili ostati u njihovom džepu, ovisno o stopama PDV-a u državi trgovca i državi kupca).

 

cro_blue kaže...
Keso kaže... 

 Oprosti, ali to je interni trošak pošte i treba ga uzeti iz mase svog profita ili tražiti od države da im sufinancira rad. Naplata carine u pošti nije naručena usluga i ne bi se smjela naplaćivati. Samo dostava, carina i porez. Ovo "obrada" nije trošak primatelja paketa. Jel tebi policajac kad ti naplati kaznu za parkiranje, još izda račun za papir koji je potrošio, olovku, gorivo za motor s kojim se dovezao, trošak godišnjeg servisiranja njegovog vozila ili ti naplati samo parkirnu kaznu tj. u našem slučaju porez koji je propisala država? Rad "carinjenja" je interni trošak pošte, točka.

Apsolutno nisi u pravu...

 

Niti jedna poštanska ili druga služba na svijetu postupak carinjenja/oporezivanja ne radi besplatno. U slučaju DP DHL-a u Njemačkoj, bili smo dužni obučiti ljude, osigurati tehniku, logistiku, skladišne prostore i obavljati usluge carinjenja/oporezivanja za njemačku carinsku službu (Zollamt). Misliš da je sve to besplatno? Naravno da nije... Na kraju krajeva, isti slučaj je s Hrvatskom poštom i svim ostalim službama koje vrše usluge carinjenja/oporezivanja robe.

 

Ne znam postoji li takvo što u Hrvatskoj, ali u Njemačkoj postoji mogućnost da se fizičke ili pravne osobe u Carinskoj službi prijave kao "Selbstverzoller", tj. oni koji postupak carinjenja obavljaju samostalno.

 

U tom slučaju DP DHL ne vrši postupak carinjenja/oporezivanja niti vrši dostavu na adresu primatelja, nego je isti dužan osobno doći na carinsko skladište, zajedno s carinskim službenikom provesti postupak carinjenja, platiti davanja i tek potom preuzeti naručenu pošiljku.

 

Ukoliko takvo što postoji u Hrvatskoj, mogli bi izbjeći plaćanje doadtnih naknada Hrvatskoj pošti... Međutim, isplati li se?

 

Ako se ne varam, ta mogućnost postoji i u Hrvatskoj (da primatelj sam sebe zastupa u postupku uvoza), ali nisam siguran da li onda važi tzv. skraćeni postupak ili se provodi redovni postupa carinjenja.

Naravno, onaj tko se odluči na takvo nešto, mora biti upoznat sa samim postupkom i imati sve potrebne obrasce, te biti osobno prisutan u Carinarnici, što je, em neisplativo za pakete male vrijednosti, em neizvedivo za prosječnog stanovnika koji nije upoznat sa svim dealjima postupka carinjenja.

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.6.2021 13:47 (maxym).
8 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Maxym

Dakle, njemci ce kod nas kupovati jeftinije, jer ce se njima obracunavati njihov pdv, mi cemo u njemackoj kupovati skuplje jer se nama obracunava nas pdv....

Vrijedi i za sve ostale zemlje, s manjom razlikom u postotku poreza.....

I opet puse siromasnije zemlje s vecom stopom poreza....
Children Shouldnt Play with Dead Things
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.6.2021 15:21 (Damir22).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Damir22 kaže...
Maxym

Dakle, njemci ce kod nas kupovati jeftinije, jer ce se njima obracunavati njihov pdv, mi cemo u njemackoj kupovati skuplje jer se nama obracunava nas pdv....

Vrijedi i za sve ostale zemlje, s manjom razlikom u postotku poreza.....

I opet puse siromasnije zemlje.....

 ovaj članak-zakon, od 1.7. se odnosi na robe koje dolaze IZVAN EU, dakle ne ono što je u normalnim trgovinama, nego (samo) ono što se uvozi, iz kine.. ili onlineshop iz kine. S normalnom kupnjom neke domaće-njemačke trgovine promjene nema tj može se primjenjivati porezno pravilo ali nije dio ove promjene ili sam nešto preskočio ili su zakonodavci previdjeli.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
I ja sam se sad izgubio, za kinu je jasno, njemac placa svoj pdv, hrvat placa svoj, nisu isti, no nikog nije briga, takvi su kakvi su....

No, ocigledno sam pogresno shvatio da ce ovo vrijediti i unutar eu, pa ce hrvat koji online kupuje u njemackoj od sada placati hrvatski pdv a ne njemacki kao do sada.....
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,

ihush 

 

Pogledaj kraj prvog pasus na ovoj stranici:

 

https://www.avalara.com/vatlive/en/eu-vat-rules/distance-selling/distance-selling-eu-vat-thresholds.html

 

(link na crveno dijelu rečenice: On 1 July 2021 EU ecommerce VAT package will withdraw the distance selling thresholds.)

 

Dakle, osim izmjena u trgovini na daljinu sa inozemstvom (zemljama izvan EU), mjenjaju se i pravila naplate PDV-a između zemalja članica EU kada je u pitanju trgovina na daljinu, tj. prodaja putem interneta.

 

Do sad su trgovine unutar EU morale registrirati svoj VAT broj u svim državama članicama sa kojima su ostvarivale godišnji promet veći od 35.000 EUR i uplaćivati im PDV direktno, a sada će to moći na način da se putem IOSS registriraju u svim člaicama EU odjednom, i odmah će nalaćivati PDV stopu zemlje kupca, a ne prodavača, te taj iznos uplaćivati poreznim upravama odredišnih zemalja.

15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,

Damir22 

 

Pravilo o plaćanju PDV-a države kupca će vrijediti i u EU (već vrijedi za sve one kupce koji su kupnju obavili kod trgovaca koji ostvaruju godišnji promet preko 35.000 EUR sa njhovom državom).

8 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Dakle kako i rekoh, sirotinja ce placati skuplje, bogatije zemlje s manjim porezom ce placati manje.....

I sada je tako na domacem trzistu no sada se to pravilo siri na cijelu uniju....
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Meni je to glupo, znači odem u Mađarsku u neki dućan fizički i tamo platim pdv 27%, no ako tu istu stvar kupim online u tom istom dućanu pdv koji plaćam je 25%
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete, od

.. ovisi kao da ništa nisu predvidjeli, razradili.. klasična horuk-birokracija dok se nekako nadamo da je to zapad-uređen..

 

npr, postavljena granica od 35k€ .. ok, trgovac koji inače ne posluje inozemno, pojedini račun, kao naša granica za obrt-formu-paušal-godišnji porez.. no čim postaviš logično podpitanje, problem, npr trgovina tipa amazon jednostavno ne može ne predvidjeti da će promet preći taj iznos, već možda u prometu jednog dana (istina nabadam, nemam pojma-ideju koliko amazon i sl. rade dnevno kod nas ili đrmeniju..) tj takve trgovine moraju već u startu znati da će proći taj limit i tad to znači da moraju otvoriti vat-broj ili su u prekršaju.. tj tko će to i kad kontrolirati osim samog trgovca koji recimo ima ili nema takav interes.. tj treba ga 'natjerati' a to nas vraća na već postojeće stanje tj digitalnu ne-jednakost u eu.. i realno nema načina da trgovac mora isporučivati u sve države eu tj to je kontradikcija samog šengena-eu zone. Ili sve je roba, sve je trgovina, sve je jedno zajedničko tržište.. i ne treba (ne smije) biti razlike za građane, time ni države, fra-ita-njem-slo-hr--.. ni po čemu, pa ni po mogućnosti narudžbe-dostave online, kao npr po ip-adresi (blokiranje) tj tad su samo veliki zanimljivi a to je na nivou države recimo riješeno pa naše trgovine-logistika dostavlja na otoke kao i zg ili javni prijevoz, pošta itd. no nitko ne može natjerati amazon na tako nešto .. tj može eu nekim propisom koji bi bio kontradiktoran za slobodno tržište-jednakost tj pravo građana-kupca vs pravo trgovine da prodaje što-gdje želi..

-što ako nešto naruči francuz ili bavarac iz neko zaseoka-švarcvalda.. ili netko iz ljubljane-rijeke-zagreba? ima ili nema dostavu? .. a to je uvijet kupnje, odnosno normalno da tad dok nemaju vat nemaju ni dostavu pa i obrnuto da kad otvore kupnju imat će i to riješeno (valjda..). :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Doktor-X kaže...
Meni je to glupo, znači odem u Mađarsku u neki dućan fizički i tamo platim pdv 27%, no ako tu istu stvar kupim online u tom istom dućanu pdv koji plaćam je 25%

 da/ne tj ovisi ako je trgovac u sustavu koji će to tad obračunati, tj naplata poreza-države.. tj nitko nema od tog koristi osim kupca ako prođe jeftinije, tj svi ostali su neutralni (trgovac) pa mu je to sporedno i time se neće petljati dok država u ovom slučaju mađarska ima suprotan interes.. pa da karikiramo do jaja-boli, što da česi-njemci na jadranu u dućanu plate manji pdv na kasi? mi 25% oni 19% .. koji smisao? tj pdv tad ide u njemačku kasicu dok oni troše resurse tu, itd. itd. a pri tome to za trgovca nije važno jer porez nije nešto što s njim ima veze (ako posluje uredno, tj ako ne stavlja pdv u džep..).

 

obrnuti paradox koji bi tad bio moguć, dođeš u slo i možeš nešto kupiti.. ali ti obračunaju viši pdv, naš (ako se ne varam, slo je 20%..) za gorivo, kavu itd.. tj time se vidi razlika ili problem EU koja je zajednica država i jedno stržište ali ne jedan porezni sustav.. i planovi su (magloviti) da to jednom postane .. no brexit i ostalo pa to stoji u ladici do daljnjeg..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.6.2021 16:50 (ihush).
2 godine
neaktivan
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
To ti je isto vjerovatno nažalost proizvedeno u Kini, samo imaju stock u EU iako staklo se dosta proizvodi u EU tako da nije neka znanost ni nemoguće da se proizvodi u EU.
15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,

Naravno da je proizvedeno u Kini, i plaćen PDV i svi uvozni troškovi, da je isto staklo proizvedeno u EU bilo bi barem tri puta skuplje.

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.6.2021 17:07 (maxym).
15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,

Tebi je glupo u Mađarskoj plaćati mađarski PDV, a u Hrvatskoj plaćati hrvatski PDV?!

 

Ti se sigurno šališ?!!

 

Nekad davno, bilo je popularno kupovati robu u talijanskim i austrijskim trgovinama blizu granice, pa onda na granici dobije povrat talijanskog/austrijskog PDV-a, a na našoj granici platiš porez na promet tadašnje države.


Ovo je u principu ista stvar, da porez ubire države u kojoj živi kupac, a ne trgovac.

11 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Šta god tko rekao, meni je naj logičnije gdje si što kupio fizički (gdje je dućan registriran) taj porez plati i to je to, a po ovom novom ispada da luxemburg i malta budu najbolje prošli

Ps
Ja kada sam uzeo primjer mađarska-hrvatska uzeo sam primjer da sam online kupio nešto u MAĐARSKOJ u tom istom dućanu koji ima i fizičku prisutnost u toj istoj zemlji i nije mi jasno zašto bi postojala razlika ako sam otišao u taj dućan fizički ili to kupio online kad je jedina razlika dali ću taj proizvod je sam donjeti kući ili će mi ga donjeti pošta, proizvod će i ovako i onako doći iz mađarske u hrvatsku
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.6.2021 17:20 (Doktor-X).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
maxym kaže...

..

Ovo je u principu ista stvar, da porez ubire države u kojoj živi kupac, a ne trgovac.

 -da/ne .. tj ako je to tebi uvoz, tad je nekome izvoz, mora biti oboje + sad smo jedno tržište i više toga nema kao ni granice-putovnice .. zato to nije isto kao nekad, ni približno tj tako bi bilo da odeš 'pješice' do kine i nešto kupiš, bilo gdje na ulazu u eu bi tad obavio carinu + porez.. dok unutar unije nema 'prepreka' tj jedini problem je što svaka država ima svoj porez, ne jedan tj nismo jedna država nego frankenštajn na pola.. kibi-dabi..

 

 

+ online kupnja... tad trgovac uopće ne mora 'postojati' npr u mađarskoj, dok skladište možda postoji u roterdamu-poljskoj.. ili rijeci. Problem online je odvojiti državu-granicu tj nema je, no tamo gdje lobisti ne daju kao za autorska prava tamo ostaje stara regionalna podjela prava distribucije (radio-tv..) itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.6.2021 17:15 (ihush).
10 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Uvo je uvedeno da se ne kupije jeftinije iz vana nego skuplje kod nas tj. EU.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Doktor-X kaže...
Šta god tko rekao, meni je naj logičnije gdje si što kupio fizički (gdje je dućan registriran) taj porez plati i to je to, a po ovom novom ispada da luxemburg i malta budu najbolje prošli

Ps
Ja kada sam uzeo primjer mađarska-hrvatska uzeo sam primjer da sam online kupio nešto u MAĐARSKOJ u tom istom dućanu koji ima i fizičku prisutnost u toj istoj zemlji i nije mi jasno zašto bi postojala razlika ako sam otišao u taj dućan fizički ili to kupio online kad je jedina razlika dali ću taj proizvod je sam donjeti kući ili će mi ga donjeti pošta, proizvod će i ovako i onako doći iz mađarske u hrvatsku

 

U tom primjeru, ti si fizički u hrvatskoj, a kupuješ robu koja je fizički u mađarskoj.

 

Logika je, ako sam dobro shvatio, slijedeća, ti svoj novac zarađuješ u državi X, pa je logično i da PDV na svoju potrošnju plaćaš u državi X (u kojoj si taj novac i zaradio), bez obzira što si robu kupio u državi Y.

 

Da nije uvedeno ovakvo pravilo, onda bi moglo doći do situacije da par država u kojima su, zbog ekonomskih uvjeta i poreza cijene najniže, ubiru veliki dio PDV-a koji bi inače išao državama u kojima se nalaze kupci tih proizvoda, a nijedna država neće pristati na to da njezini stanovnici ostavljaju dobar dio poreza nekoj drugoj državi.

 

ihush kaže...
maxym kaže...

..

Ovo je u principu ista stvar, da porez ubire države u kojoj živi kupac, a ne trgovac.

 -da/ne .. tj ako je to tebi uvoz, tad je nekome izvoz, mora biti oboje + sad smo jedno tržište i više toga nema kao ni granice-putovnice .. zato to nije isto kao nekad, ni približno tj tako bi bilo da odeš 'pješice' do kine i nešto kupiš, bilo gdje na ulazu u eu bi tad obavio carinu + porez.. dok unutar unije nema 'prepreka' tj jedini problem je što svaka država ima svoj porez, ne jedan tj nismo jedna država nego frankenštajn na pola.. kibi-dabi..

 

 

+ online kupnja... tad trgovac uopće ne mora 'postojati' npr u mađarskoj, dok skladište možda postoji u roterdamu-poljskoj.. ili rijeci. Problem online je odvojiti državu-granicu tj nema je, no tamo gdje lobisti ne daju kao za autorska prava tamo ostaje stara regionalna podjela prava distribucije (radio-tv..) itd.

 

Nije isto, ali je prinicip otprilike sličan, dakle PDV se na neki način smatra teritorijalni porezom, jer, iako nema granica, svaka država ima svoj fiskalni sustav, cijeen su drguačije, standard je drugačiji...

 

Spacecraft kaže...
Uvo je uvedeno da se ne kupije jeftinije iz vana nego skuplje kod nas tj. EU.

 

Kako kažu naši istočni susjedi, promašio si ceo fudbal.

Kad pronađeš državu koja nema svoj carinski i porezni sustav, i koja dozvoljava uoz robe bez ikakvih kontrola i davanja, slobodno se preseli tamo.

15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
maxym kaže...
..

 

Nije isto, ali je prinicip otprilike sličan, dakle PDV se na neki način smatra teritorijalni porezom, jer, iako nema granica, svaka država ima svoj fiskalni sustav, cijeen su drguačije, standard je drugačiji...

 

..

 -preskačeš carinu, ulaz robe u eu tržište.. tj kad prođeš carinu s robom, kao osoba s putovnicom, dalje je 'šengen'.. ili kako-kad npr covid kriza koja je opet pokazala da smo samo zajednica država.. ne jedna država i to je jedini problem (onako 'sitan') :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete, od

Porez je u redu, carina također, ali ovima kojima je u redu naplaćivati "uslugu" carinjenja želim da svaki put kad u dućanu kupe mijeko ili neku sitnicu od 8kn, na računu bude:

- mlijeko 8 kn

- PDV 2 kn

- usluga izdavanja računa i vaganja robe 50kn

- usluga dodavanja PDV-a 20 kn

UKUPNO: 80 kn

 

Carina tj PDV je samo 2kn, sve ostalo su "usluge" koje niste ni tražili ali su vam naplaćene.

Idi i radi nešto korisno!
 
9 1 hvala 2
15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
maxym kaže...

 

R4zOR229 kaže...
Ovi talibani nece radit nikakvo carinjenje ako je sve placeno nego samo skenirat QR kod. Drugo oni su dio poštanske unije il kak se vec zove i od tamo dobivaju novce za sve pakete iz raspodjele, znaci ja kad sam platio postarinu to je to. A ovo kad mi prvi put naplate saljem prijavu HAKOMu.

 

Ako je sve plaćeno (dakle i PDV, tj. paket je posla preko IOSS-a) pošta ti neće naplatiti ništa dodatno. Ali ovdje govorimo o paketima na koje nije naplaćen PDV.

 

A ti kad platiš poštarinu, to nije to, jer troškovi carinjenja nisu uračunati u poštanske troškove, i to ti piše na svim stranicama prodavatelja iz Kine.

 Kolko sam ja shvatio bit ce i na ove preko IOSS-a, neznam zasto bi inace spominjali dodatne troskove kad smo i prije imali dodatne troskove(ove famozne troskove carnjenja)tak da to nije nista novo.

15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,

Na paket koji si platio putem IOSS-a neće biti nikakve naplate od strane Pošte, jer ti si PDV za taj paket platio već prilikom kupnje (onako kako je to kada kupuješ nešto iz države članice EU).

Jedino što će takvi paketi vjerojatno biti nešto skuplji jer trgovac ima dodatne troškove.

 

Naplata od strane Pošte može biti jedino u slučaju kada nisi platio PDV kod kupnje (dakle nisi kupio robu od trgovca iz Kine koji je u sustavu IOSS), nego plaćaš PDV direktno poštaru kod primitka paketa, jer Pošta mora uspostaviti sustav prsljeđivanja novaca od PDV-a prema Poreznoj upravi, a dodatne troškove možeš imati jedino ako carina procijeni da cijena na deklaraciji ne odgovara vrijednosti robe u paketu.

15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,

Pa da al to imas i sada i to nije nista novo, zasto onda naglasavaju ovo?

15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
R4zOR229 kaže...

Pa da al to imas i sada i to nije nista novo, zasto onda naglasavaju ovo?

 što? tj sad se naplaćuje na sve pakete, prije do 160kn bez carine+pdv.. što nije jasno? Poskupjet će za iznos troška carine+porez, kako to nije ništa novo ili što imaš i sad?

 

ok.. u naslovu piše 'male pakete', preciznije, na pakete-robu male (zanemarive) vrijednosti, 22€.. za skuplje razlike nema.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.6.2021 23:42 (ihush).
15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,

Vjerojatno zato što će Pošti znatno porasti posao (u zemlju ulazi veliki broj paketa male vrijednosti, a do sada se na veliku većinu njih nije plaćao PDV), pa se gledaju "ogrebati" za dodatni izvor prihoda.

A možda i postupak bude nešto drugačiji, za sad je taj dio najlošije objašnjen.

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 0:19 (maxym).
14 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Taj dio za sitnarije sam razumio al nekontam ono do 160 eura ili tako nesta... Sta i na to samo pdv ide sad ili? Jebote svi koji pocmu pisat clanke o ovom pisu kao stranke predizborne planove, da bog dragi nerazumije sta, kako, zasto, komu....
VenAtoR#2231
15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,

Do sada:

 

- na pakete vrijednosti do 22 EUR - nisi plaćano PDV ni carinu

- na pakete vrijednosti od 22 do 150 EUR - plaćao si samo PDV (i troškove carinskog postupka)

- na pakete vrijednosti preko 150 EUR - plaćao si PDV i eventualno carinu (i troškove carinskog postupka)

 

Sada:

 

- na pakete vrijednosti do 150 EUR

-- ako su nabavljeni preko IOSS - plaćaš PDV prilikom kupnje na stranicama trgovca

-- ako ne postoji opcija plaćanja PDV-a kod kupnje - plaćaš PDV prilkom preuzimanja paketa od poštara (i eventualno neke, za sada nedefinirane, troškove Pošti i/ili carini, to još nije najjasnije)

 

- na pakete vrijednosti preko 150 EUR - plaćaš i dalje PDV i evenutalno carinu (i troškove carinskog postupka)

15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
maxym kaže...

Do sada:

 

- na pakete vrijednosti do 22 EUR - nisi plaćano PDV ni carinu

- na pakete vrijednosti od 22 do 150 EUR - plaćao si samo PDV (i troškove carinskog postupka)

- na pakete vrijednosti preko 150 EUR - plaćao si PDV i eventualno carinu (i troškove carinskog postupka)

 

Sada:

 

- na pakete vrijednosti do 150 EUR

-- ako su nabavljeni preko IOSS - plaćaš PDV prilikom kupnje na stranicama trgovca

-- ako ne postoji opcija plaćanja PDV-a kod kupnje - plaćaš PDV prilkom preuzimanja paketa od poštara (i eventualno neke, za sada nedefinirane, troškove Pošti i/ili carini, to još nije najjasnije)

 

- na pakete vrijednosti preko 150 EUR - plaćaš i dalje PDV i evenutalno carinu (i troškove carinskog postupka)

 ne.. tj ukida se, nema više 22-150€ .. upravo to se ukida. Dok je do sad prolazilo đabe ili kako kome.

 

Zbog europskih će propisa od 1. srpnja sve komercijalne pošiljke koje pristižu u Hrvatsku izvan Europske unije biti oporezivane PDV-om neovisno o njihovoj vrijednosti. Ova odluka formalno se naziva "ukidanje oslobođenja od plaćanja PDV-a pri uvozu pošiljki male vrijednosti do 22 EUR (160,00 kuna)"

-tj sad je sve ista roba, isto pravilo, uvoz->carina + porez ovisno o uvozniku/državi. (nešto sasvim drugo je hoće li povjerovati iznosu na računu, kao i koji pdv.. tj ide li preko IOSSa pa je to sređeno ili po dosad korišenim kanalima legalnog šverca po skladištima eu..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,
Sve je to jasno, što se mora, mora se. No, kad će Kinezi implementirati IOSS? Naša lagodnost naručivanja i bržeg dobivanja robe, sa što manje dopunskih troškova, uvelike ovisi o njima i skupljanju našeg PDV-a u korist EU.
Lovim zadnje vlakove naručivanja robe iz Kine prije famoznog 01.07. i primjetio sam da roba brzo dolazi preko Aliexpress standard shipping.
Naručio 18.05. stiglo danas. Iznenađen, poštari danas rade, nisu spajali, kao mi, običan puk.
Čak i Carina pušta pakete malo iznad 200kn. Svi s nestrpljenjem očekuju srpanj.
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 10:44 (najdix).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Potvrđeno nam je - povrh PDV-a na male pakete,

ihush 

 

Pa to sam i napisao.

 

Na pakete do 150 EUR vrijednosti i ubuduće se neće naplaćivati carina (samo PDV).

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice