Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji

poruka: 30
|
čitano: 9.042
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji".
9 godina
offline
Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji

Ako se vodstvu Intela nisu do sada tresle gaće zbog AMD-a, sad je vrijeme da im se počnu tresti. Novi ARM s integriranom Nvidia grafikom mogao bi u prvom naletu zagristi velik dio tržišnog kolača procesora.

 
9 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji
A zašto li su Jabučni odustali (a mjesecima se time straši konkurenciju)?! Mora da znaju nešto što ostali ni ne naslućuju.
Pis on ju :P
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.9.2020 9:29 (Antiseptik).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji
Antiseptik kaže...
A zašto li je Jabučni odustao (a mjesecima se time straši konkurenciju)?! Mora da znaju nešto što ostali ni ne naslućuju.

Jabučnom nije interesantan ARM kao proizvod u koji treba investirati za daljnju proizvodnju i razvoj. Njemu je interesantniji gotov proizvod koji će samo ukomponirati na svojoj proizvodnoj traci. Tu je Nvidia u prednosti jer zna kako i kamo novac treba uložiti da se ARM razvija.

16 godina
offline
Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji

Uskoro bi mogli promijeniti ploču oko isplativosti

proizvodnje čipova za konzole

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji

sad ću pitati kao totalan noob, ali jel nije taj ARM bio poznat po nekom razvoju AI-a? To bi sigurno bilo korisno Nvidiji

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji
Thinker kaže...

Ako se vodstvu Intela nisu do sada tresle gaće zbog AMD-a, sad je vrijeme da im se počnu tresti. Novi ARM s integriranom Nvidia grafikom mogao bi u prvom naletu zagristi velik dio tržišnog kolača procesora.

 ARM ne proizvodi apsolutno nista. oni se bave dizajnom procesora, arhitektrure, AI i slicno, te onda prodaju licence proizvodacima koji proizvode svoje proizvode bazirane na njihovom osnovnom dizajnu

 

kako se u licencnom djelu nista ne mjenja, tako se ne mjenja niti stanje na trzistu.

 

a zasto je nvidia kupila arm, vjerovatno zbog licenci i dizajna AI akcelerator cipova, za precesiranje neuralnih mreza, sto je nvidiji puno zanimljivije, i te patente i licence ne mora djeliti, kao sto to mora u slucaju AMR procesora i Mali GPU licenci i dizajna 

9 godina
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji
Timo kaže...

 ARM ne proizvodi apsolutno nista. oni se bave dizajnom procesora, arhitektrure, AI i slicno, te onda prodaju licence proizvodacima koji proizvode svoje proizvode bazirane na njihovom osnovnom dizajnu

 

kako se u licencnom djelu nista ne mjenja, tako se ne mjenja niti stanje na trzistu.

 

a zasto je nvidia kupila arm, vjerovatno zbog licenci i dizajna AI akcelerator cipova, za precesiranje neuralnih mreza, sto je nvidiji puno zanimljivije, i te patente i licence ne mora djeliti, kao sto to mora u slucaju AMR procesora i Mali GPU licenci i dizajna 

 

Iza ARM-a stoji i cjelokupna arhitektura i kompetan proizvod. Netko tko želi ući na tržište procesora dobio je idealnu priliku da za velik novac kupi dobar proizvod s kojim uloženo može vratiti. Vidiš i sam da je ARM toliko dobar da Apple namjerava i iduće generacije desktopa izbaciti s tim procesorom. Sada zamisli da Nvidia izda inačicu procesora sa svojom integriranom grafikom i time pokrije segment od mobitela, tableta do ultranotebooka. zamisli koliki je to udio tržišta u pitanju. Ovo s AI je pitanje jer Nvidia i sama već dulje vrijeme radi na tome.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji
Thinker kaže...
Antiseptik kaže...
A zašto li je Jabučni odustao (a mjesecima se time straši konkurenciju)?! Mora da znaju nešto što ostali ni ne naslućuju.

Jabučnom nije interesantan ARM kao proizvod u koji treba investirati za daljnju proizvodnju i razvoj. Njemu je interesantniji gotov proizvod koji će samo ukomponirati na svojoj proizvodnoj traci. Tu je Nvidia u prednosti jer zna kako i kamo novac treba uložiti da se ARM razvija.

Nije im zanimljivo jer već imaju svoj konkurentski proizvod koji je po svemu superiorniji, a ARM im (još uvijek) nije ozbiljna konkurencija. Tržišna pozicija ARM-a je takva da bi im bilo veći trošak to uklopiti u poslovanje nego bi mogli imati koristi. S druge strane, micanje iz utrke za taj posao im donosi više zadovoljstva radi toga jer indirektno "bacaju Intel u bazen sa morskim psima". Nvidia + ARM može Intelu pomutiti puno toga, Appleu i ne baš previše. Iz perspektive vezanosti uz produkte naizgled bi im bilo logičnije kupiti TSMC, no mislim da neće uskoro ići u tom smjeru, njima je dovoljno da imaju dizajn proizvoda pod svojom kontrolom, a fleksibilniji su kad to netko drugi proizvodi za njih.

 

Da se vratim na temu, vrlo zanimljiva vijest, mislim da bi sinergija know-how koje imaju Nvidia i ARM mogla izroditi konačno nešto zanimljivo nakon dugo godina.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
9 godina
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji
southy kaže...
 

Da se vratim na temu, vrlo zanimljiva vijest, mislim da bi sinergija know-how koje imaju Nvidia i ARM mogla izroditi konačno nešto zanimljivo nakon dugo godina.

 

Da, istina, svojedobno sam u jednom postu napisao da bismo mogli dobiti trećeg jakog igrača na tržištu procesora, uz AMD i Intel.

 

Evo jedan link gdje je mali osvrt prelaska Applea na ARM:

https://9to5mac.com/2020/04/23/mac-x86-vs-arm-cpu/#:~:text=ARM%20vs%20Intel%20CPUs&text=Setting%20performance%20comparisons%20aside%2C%20the,%2C%20battery%2Dpowered%20mobile%20devices.

7 godina
offline
Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji

Iapk su kinezi pametni, na vrijeme se zainteresirali oko MIPS-a, jer kad ovdje Nvidia uskoči i počne licencirat ARM po 10x cijeni, odoše mobiteli na 10000€ za flagshipe...

 

Kruha i igala...
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji

i tko će ih onda kupovat, sam sebe zaj... ?

Cjene neće ić u nebo jer bi to već Japanci napravili i nebi prodavali ARM - sad šta je u pozadini prodaje je teško znat, možda i ARM ima probleme o kojima se ne govori ali 44milijarde nisu malo para za ARM bez obzira koliko su dobra firma.

 

Nvidia će moram pojest još puno čokolina da vrati te pare, ali zna bi zanimljivo u roku cca 4-5 godina kad spoje svoje ideje, možda se i konačno nešto pomakne na ovom djelu trga koji se samo ponavlja i ponavlja zadnjih par godina bez ikakvih konretnih pluseva za konačnog korisnika !

7 godina
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji

Pa da sam ja na njihovom mjestu, digao bi cijene licenci toliko da svi odu konkurenciji i onda (budući da su navodno tehnološki ispred) imao monopol, jer bi svi drugi prešli na drugu arhitekturu, a tko želi ARM  može kupiti samo čip od Nvidie, jer mu je licenciranje dizajna preskupo.

Na taj način mogu više zaraditi, jer kupnja licence za dizajn nije toliki profit kao gotovi čip kojemu mogu nabiti ogromne marže.

Ali vidjet ćemo kaj budućnost donosi, ali ne smrdi na dobro.

 

Kruha i igala...
16 godina
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji
Antiseptik kaže...
A zašto li su Jabučni odustali (a mjesecima se time straši konkurenciju)?! Mora da znaju nešto što ostali ni ne naslućuju.

 Apple ima doslovno vremenski neograničen license agreement sa ARM-om otprije i nikakv deal se na njih ne odnosi. Sad kad imaju svoj chip design team ovo ih više ništa ne dira.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji
southy kaže...

Nije im zanimljivo jer već imaju svoj konkurentski proizvod koji je po svemu superiorniji, 

 

Imaju ARM koji je superioran ARM-u?

14 godina
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji
Thinker kaže...

Ako se vodstvu Intela nisu do sada tresle gaće zbog AMD-a, sad je vrijeme da im se počnu tresti. Novi ARM s integriranom Nvidia grafikom mogao bi u prvom naletu zagristi velik dio tržišnog kolača procesora.

 
Ja osobno ne vidim nikakvu korist da Nvidia kupi ARM. Kada ljudi kao ti napisi ovo gornje, totalno generaliziras i meni to izgleda kao gomilu gluposti. ARM ima oko 6000 ljudi, dok Nvidia ima 13.000+ - znaci moguce da ce dobiti nove inzinjere, ali ne vidim sto ce dobiti a da ne mogu dobiti sada, tj Nvidia i onako vec placa licencu za ARM i imaju mogucnost da koriste sve IP-ove koje god zele i kako god zele.

Sto dobivaju tocno sa tih $40+ milijardi? Ako su zeljeli inzinjere, mogu su im ponuditi direkt posao u Nvidia i dati im super place, i opet ih ne bi kostalo $40+ milijardi.

Nvidia je mogla i prije konkurirati AMD-u i INTEL-u ako su to zeljeli, jer ponavljam imaju FULL ACESS ARM IP-u - za mene ovo nema smisla.

Sto je najgore, kako nitko ziv ne voli bas NVIDIA (kao kompaniju) moguce je da buduci razvoj predje na RISC-V arhitekturu i da ARM izgubi trziste.

Mozda ce ARM biti full potreban za datacentar + AI razvoj, medjutim cak i da je to sve istina, opet mi nije jasno zasto kupiti ARM kada to mozes sve raditi sa licencom.

12 godina
offline
Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji

Gomilanje IT tvrtki u SAD-u? Možda je to "pakleni plan"...

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
2 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji

Meni se to cini kao jacanje nVidia Game Stream servisa, sa ARM-om u pozadini, umjesto

Intel/AMD Datacentara, ovako ce imati "in-house" rijesenje za sve.

 

Za sada zvuci i dalje "daleko", al Streaming je buducnost. Sa bilo kojim

uredjajem i bilo gdje - bitan je samo mis/tipkovnica/gamepad, internet veza, display,

te medij prijenosa, bio to nVidia Shield ili build-in aplikacija u TV, mobitel, laptop itd.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji
Čitatelj kaže...

Meni se to cini kao jacanje nVidia Game Stream servisa, sa ARM-om u pozadini, umjesto

Intel/AMD Datacentara, ovako ce imati "in-house" rijesenje za sve.

 

Za sada zvuci i dalje "daleko", al Streaming je buducnost. Sa bilo kojim

uredjajem i bilo gdje - bitan je samo mis/tipkovnica/gamepad, internet veza, display,

te medij prijenosa, bio to nVidia Shield ili build-in aplikacija u TV, mobitel, laptop itd.

Za mene je GFN super stvar (plaćam Founders pretplatu), ali dok ne počnu koristiti napredniji standard od H.264 neće ozbiljno ugroziti lokalno igranje. Pikselizacija se nerijetko dosta primijeti, pogotovo u tamnim ili mračnim scenama.

Dobar kandidat je npr. AV1 jer je otvoren i ne zahtijeva plaćanje visokih royalty-ja poput H.265 no još uvijek je u razvoju i daleko je njegova šira primjena (potrebna je i hardverska podrška za encode/decode on-the-fly - jako bitna stvar, pogotovo server-side).

Google Stadia recimo koristi VP9 koji je preteča AV1 i ljudi tvrde da im je kvaliteta prikaza bitno bolja od H.264 (nisam osobno probao Stadiju).

Živi bili pa vidjeli, možda stvarno namjeravaju razviti dedicirani hardver za ovako nešto i to baš na ARM arhitekturi.

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
9 godina
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji
Nemon kaže...
 

Ja osobno ne vidim nikakvu korist da Nvidia kupi ARM. Kada ljudi kao ti napisi ovo gornje, totalno generaliziras i meni to izgleda kao gomilu gluposti. ARM ima oko 6000 ljudi, dok Nvidia ima 13.000+ - znaci moguce da ce dobiti nove inzinjere, ali ne vidim sto ce dobiti a da ne mogu dobiti sada, tj Nvidia i onako vec placa licencu za ARM i imaju mogucnost da koriste sve IP-ove koje god zele i kako god zele.

Sto dobivaju tocno sa tih $40+ milijardi? Ako su zeljeli inzinjere, mogu su im ponuditi direkt posao u Nvidia i dati im super place, i opet ih ne bi kostalo $40+ milijardi.

Nvidia je mogla i prije konkurirati AMD-u i INTEL-u ako su to zeljeli, jer ponavljam imaju FULL ACESS ARM IP-u - za mene ovo nema smisla.

Sto je najgore, kako nitko ziv ne voli bas NVIDIA (kao kompaniju) moguce je da buduci razvoj predje na RISC-V arhitekturu i da ARM izgubi trziste.

Mozda ce ARM biti full potreban za datacentar + AI razvoj, medjutim cak i da je to sve istina, opet mi nije jasno zasto kupiti ARM kada to mozes sve raditi sa licencom.

 

Poštujem tvoj stav ali ne slažem se s njime. Mi svi možemo samo nagađati što se krije iza namjere Nvidie da se dokopa ARM-a.

Moja pretpostavka je i dalje da se Nvidia namjerava uključiti u dio tržišta koji pokriva procesore. Nvidia kupnjom dobija najnoviju tehnologiju izrade ARM-a, i onu koja još nije dostupna u javnoj prodaji. Drugo, plaćanje licenci za ARM ima smisla ali će sada Nvidia biti ta koja skuplja novac od licenci. Treće, ARM procesor s Nvidia integriranom grafičkom karticom - ne zvuči li to sjajno? Zamisli da takav procesor nadmaši sve slične procesore na tržištu, znaš li kolika bi zarada bila na tome? Recimo da krajem iduće godine dođu na tržište tableti koji bi po snazi bili jednaki današnjim desktopima, ne bi li čak i sam Apple imao razloga za brigu (makar je i najavio ARM u cijeloj seriji svojih proizvoda, od iPhonea preko iPada do desktopa)? Četvrto, kupnjom ARM-a Nvidia dobija mogućnost korištenja ARM-ove tehnologije koja bi Nvidiji mogla omogućitu bolju energetsku učinkovitost grafičkih kartica. To bi se moglo odraziti tako da recimo serija 4xxx ima bolje performanse nego serija 3xxx uz manje zagrijavanje/potrošnju.

 

Samo da nadopunim, vidi popis procesora koji su temeljenji na ARM arhitekturi:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_applications_of_ARM_cores

 

Ovo je samo primjer za što je sama arhitektura sposobna:

https://www.theverge.com/2020/6/23/21300097/fugaku-supercomputer-worlds-fastest-top500-riken-fujitsu-arm

 

Mislim da za Nvidiju ima itekako smisla uložiti novac u kupnju ARM-a. Nadam se da sam te argumentirano uvjerio da ne generaliziram i neću iz pristojnosti napisati kakav ispada tvoj komentar.

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.9.2020 14:57 (Thinker).
9 godina
offline
Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji

mene zanima kako oni odrađuju tu kupoprodaju, jel napišu ugovor ili to bude više neko rukovanje i majke mi?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji
Cansee kaže...

mene zanima kako oni odrađuju tu kupoprodaju, jel napišu ugovor ili to bude više neko rukovanje i majke mi?

"Any deal this big is going to be subject to regulatory approval around the world, and Nvidia says the deal should close in "approximately 18 months."

Izvor

 

Nije baš tako jednostavno čini se, postoji mogućnost da im i propadne cijela stvar iako čisto sumnjam.

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
9 godina
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji
pr0n_addict kaže...
Cansee kaže...

mene zanima kako oni odrađuju tu kupoprodaju, jel napišu ugovor ili to bude više neko rukovanje i majke mi?

"Any deal this big is going to be subject to regulatory approval around the world, and Nvidia says the deal should close in "approximately 18 months."

Izvor

 

Nije baš tako jednostavno čini se, postoji mogućnost da im i propadne cijela stvar iako čisto sumnjam.

 

ma dobro ja se malo zezam, sigurno da su u pitanju deseci stranica i predugovora i ugovora

14 godina
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji
Thinker kaže...
Nemon kaže...
 

Ja osobno ne vidim nikakvu korist da Nvidia kupi ARM. Kada ljudi kao ti napisi ovo gornje, totalno generaliziras i meni to izgleda kao gomilu gluposti. ARM ima oko 6000 ljudi, dok Nvidia ima 13.000+ - znaci moguce da ce dobiti nove inzinjere, ali ne vidim sto ce dobiti a da ne mogu dobiti sada, tj Nvidia i onako vec placa licencu za ARM i imaju mogucnost da koriste sve IP-ove koje god zele i kako god zele.

Sto dobivaju tocno sa tih $40+ milijardi? Ako su zeljeli inzinjere, mogu su im ponuditi direkt posao u Nvidia i dati im super place, i opet ih ne bi kostalo $40+ milijardi.

Nvidia je mogla i prije konkurirati AMD-u i INTEL-u ako su to zeljeli, jer ponavljam imaju FULL ACESS ARM IP-u - za mene ovo nema smisla.

Sto je najgore, kako nitko ziv ne voli bas NVIDIA (kao kompaniju) moguce je da buduci razvoj predje na RISC-V arhitekturu i da ARM izgubi trziste.

Mozda ce ARM biti full potreban za datacentar + AI razvoj, medjutim cak i da je to sve istina, opet mi nije jasno zasto kupiti ARM kada to mozes sve raditi sa licencom.

 

Poštujem tvoj stav ali ne slažem se s njime. Mi svi možemo samo nagađati što se krije iza namjere Nvidie da se dokopa ARM-a.

Moja pretpostavka je i dalje da se Nvidia namjerava uključiti u dio tržišta koji pokriva procesore. Nvidia kupnjom dobija najnoviju tehnologiju izrade ARM-a, i onu koja još nije dostupna u javnoj prodaji. Drugo, plaćanje licenci za ARM ima smisla ali će sada Nvidia biti ta koja skuplja novac od licenci. Treće, ARM procesor s Nvidia integriranom grafičkom karticom - ne zvuči li to sjajno? Zamisli da takav procesor nadmaši sve slične procesore na tržištu, znaš li kolika bi zarada bila na tome? Recimo da krajem iduće godine dođu na tržište tableti koji bi po snazi bili jednaki današnjim desktopima, ne bi li čak i sam Apple imao razloga za brigu (makar je i najavio ARM u cijeloj seriji svojih proizvoda, od iPhonea preko iPada do desktopa)? Četvrto, kupnjom ARM-a Nvidia dobija mogućnost korištenja ARM-ove tehnologije koja bi Nvidiji mogla omogućitu bolju energetsku učinkovitost grafičkih kartica. To bi se moglo odraziti tako da recimo serija 4xxx ima bolje performanse nego serija 3xxx uz manje zagrijavanje/potrošnju.

 

Samo da nadopunim, vidi popis procesora koji su temeljenji na ARM arhitekturi:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_applications_of_ARM_cores

 

Ovo je samo primjer za što je sama arhitektura sposobna:

https://www.theverge.com/2020/6/23/21300097/fugaku-supercomputer-worlds-fastest-top500-riken-fujitsu-arm

 

Mislim da za Nvidiju ima itekako smisla uložiti novac u kupnju ARM-a. Nadam se da sam te argumentirano uvjerio da ne generaliziram i neću iz pristojnosti napisati kakav ispada tvoj komentar.

 Sve sto si napisao nema nikakvog smisla. Jer ti zapravo mislis da ARM ima neku "tajnu" tehnologiju koja nije javna? Znaci sve sto si ti napisao stoji da Nvidia moze raditi, ali to moze raditi i sada, tj vec je i radila pa nitko ziv nije kupovao.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tegra

Znaci, sto li ce tocno moci raditi sada - a da nisu mogli prije? 

Da li ti znas uopce koja je cijena za ARM licencu?

https://www.arm.com/why-arm/how-licensing-works

Cijena je uzasno mala za nekoga kao sto je to Nvidia

Upfront Costs$0 for the Cortex-M0, Cortex-M1 and Cortex-M3 CPUs
$75K for the Cortex-A5 CPU

LicensingNo additional license fee for the Cortex-M0, Cortex-M1, and Cortex-M3 CPUs
$50K license fee for the Cortex-A5 CPU at tape out

Cijena je kikiriki - da li tebi to izgleda kao nesto sto vrijedi platiti $40 milijardi?

Isto tako sam procitao da ce Nvidia nastaviti licencirati Mali GPU design, tako da u dogledno vrijeme nema NVIDIA gpu-ova na ARM-u

Jedino sto mozda mogu vidjeti je da NVIDIA zeli napraviti nesto sa ARM-ovima u datacentrima u kombinaciji sa GPU-ovima, ali to opet je glupo jer gornja licenca im daje totalnu slobodnu da rade sto god zele.

APPLE isto koristi ARM i rade totalno custom stvari i imaju totalno otvorene ruke, tako da ti je to konkretan primjer.

Sto se tice "Moci ces koristiti ARM koji ima snagu kao desktop" - je glupost ista, jer nije dovoljno imati samo CPU - moras imati citav stack, tako da nemoj misliti da ces sutra instalirati windowse na to i moci ces sve igrati i vrtiti. Neces.

Biti ce zanimljivo vidjeti za 5 godina koliko je ARM bio dobra kupovina za Nvidiju, jer ponavljam, kupovina bi imala smisla da NVIDIA nema izbora, tj da nije moguce dobiti pristup IP-u, ili da to kosta jako skupo, ali to kosta uzasno malo. Mozes uzeti $40 milijardi i direkt potrositi na R&D i dobiti bolje razultate in long run.

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.9.2020 17:24 (Nemon).
9 godina
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji
Vaša uzorita Preuzvišenosti,
ispričavam se što sam pokušao objasniti što Nvidiji predstavlja pljucnuti brdo novca kad su Vaše mišljenje i stav jedini mjerodavni u cijelom svemiru. Vjerojatno to Nvidia radi da Vam izazove neku nedoumicu. Pazite se, Presvjetlosti, možda Vas prate...
14 godina
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji
Thinker kaže...
Vaša uzorita Preuzvišenosti,
ispričavam se što sam pokušao objasniti što Nvidiji predstavlja pljucnuti brdo novca kad su Vaše mišljenje i stav jedini mjerodavni u cijelom svemiru. Vjerojatno to Nvidia radi da Vam izazove neku nedoumicu. Pazite se, Presvjetlosti, možda Vas prate...

 
Znaci, volim argumentiranu raspravu, ali sve sto si napisao je super basic. Doslovno sam popricao sa par ljudi u industriji i nikome nije isto jasno zasto bi Nvidia kupila ARM. To ne znaci da su ljudi u NVIDIA idioti, daleko od toga, nisu, ali ocito je da su razlozi drugaciji nego sto si ti gore napisao.

Ponavljam, APPLE ce raditi desktop / laptop racunala na ARM procesorima, i za to im nije potrebno da posjeduju ARM niti im to predstavlja bilo kakav problem. (Legalno, tehnoloski i slicno).

Isto tako i NVIDIA - sto god zele raditi - mogu i sada, nema nikakav benefit da imaju ARM u djepu, dapace moze se desiti da industrija krene u RISC V pravcu puno brze nego sto su to planirali. (RISC V je full otvorena arhiktetura, relativno mlada).

https://en.wikipedia.org/wiki/RISC-V

NVIDIA isto koristi RISC-V tako da ne mislis da vadim nesto iz "guzice"

https://www.tomshardware.com/news/nvidia-risc-v-job-listings-plans

"In 2016, Nvidia announced it would use RISC-V as a controller in its graphics processing units (GPUs). Nvidia is now shipping millions of those chips. That said, in such chips RISC-V likely handles smaller tasks as an embedded control processor, while the device still uses an ARM design as a main processor."

Jedino sto mozda moze imati nekakvog smisla je da taj "talent" u ARM-u vrijedi $40 milijardi pa zele imati full kontrolu nad time, i da zele se full fokusirati na DATACENTAR development za super racunala pa da tu vide neku matematiku koja nama "iz vana" nije vidljiva.

9 godina
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji
Nemon kaže...
 

Znaci, volim argumentiranu raspravu, ali sve sto si napisao je super basic. Doslovno sam popricao sa par ljudi u industriji i nikome nije isto jasno zasto bi Nvidia kupila ARM. To ne znaci da su ljudi u NVIDIA idioti, daleko od toga, nisu, ali ocito je da su razlozi drugaciji nego sto si ti gore napisao.

Ponavljam, APPLE ce raditi desktop / laptop racunala na ARM procesorima, i za to im nije potrebno da posjeduju ARM niti im to predstavlja bilo kakav problem. (Legalno, tehnoloski i slicno).

Isto tako i NVIDIA - sto god zele raditi - mogu i sada, nema nikakav benefit da imaju ARM u djepu, dapace moze se desiti da industrija krene u RISC V pravcu puno brze nego sto su to planirali. (RISC V je full otvorena arhiktetura, relativno mlada).

https://en.wikipedia.org/wiki/RISC-V

NVIDIA isto koristi RISC-V tako da ne mislis da vadim nesto iz "guzice"

https://www.tomshardware.com/news/nvidia-risc-v-job-listings-plans

"In 2016, Nvidia announced it would use RISC-V as a controller in its graphics processing units (GPUs). Nvidia is now shipping millions of those chips. That said, in such chips RISC-V likely handles smaller tasks as an embedded control processor, while the device still uses an ARM design as a main processor."

Jedino sto mozda moze imati nekakvog smisla je da taj "talent" u ARM-u vrijedi $40 milijardi pa zele imati full kontrolu nad time, i da zele se full fokusirati na DATACENTAR development za super racunala pa da tu vide neku matematiku koja nama "iz vana" nije vidljiva.

 

Lijepo od tebe što si ti popričao s nekim ali ponavljam, možemo svi samo nagađati koji je cilj Nvidije. Nije Nvidia ušla u pregovore bez da je vidjela poslovne planove ARM-a koji nisu dostupni javnosti, jednako kao što ARM i njegovi zaposlenici ne dijele nacrte procesora besplatno i zatim žive od doniranja sperme jer bi im jaja odavno otpala pa bi ih i u tom pogledu Nvidia prešišala jer ima više zaposlenika.

Dakle, ponavljam u vezi procesora i grafičkih kartica, Tegra nije donijela spektakularno veće performanse i imala je problem s potrošnjom (veća potrošnja uz nešto veće performanse u odnosu na postojeće proizvode) što je bolna točka Nvidije koja niti na laptop segmentu nema zadovoljavajuće rješenje (pokušava s MX serijom parirati Intelu i AMD-u). Tu im ARM ulijeće s gotovim proizvodom koji oni mogu samo nadograditi. S obzirom da je i Tegra bila zaokružena cjelina koja je dala upotrebljivu platformu, za očekivati je da će Nvidia nastaviti razvoj u tom segmentu.

Isto tako, TDP je nešto na čemu svi proizvođači i grafičkih kartica i procesora trenutno zapinju pa smatram da će ARM-ova tehnologija donijeti neka poboljšanja na Nvidia grafičkim karticama u desktop segmentu.

Sve ostalo, AI, RISC-V i ostale tehnologije koje su daleko od nas, bit će onako kako odluči vodstvo Nvidije, onako kako će im se uklopiti u nove poslovne planove, sad svi možemo samo nagađati a nemamo kristalnu kuglu. Da postoji ijedna osoba koja bi mogla nešto prognozirati s većom točnošću, bila bi odavno bogata jer bi mogla trgovati dionicama. Ako već i ARM ima nešto, to će ukomponirati u svoje proizvode.

5 godina
protjeran
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji
Bila bi fora da u priču ulete Kinezi. Da pokupuju sve što se kupiti da i stopiraju amerikancima (i inima) korištenje tehnologije koja nije njihova.
Pis on ju :P
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji
Antiseptik kaže...
Bila bi fora da u priču ulete Kinezi. Da pokupuju sve što se kupiti da i stopiraju amerikancima (i inima) korištenje tehnologije koja nije njihova.

 
Znaci stvari in real life ne funkcioniraju ovako, nije moguce samo staviti lovu na stol i nesto kupiti. Svako preuzimanje tvrtke na tom nivou mora imati odobrenje vlade, pogotovo takve vrste tehnologije. Znaci to sto si ti napisao je glupost i to se ne desava u stvarnosti. Isto tako Kinezi ne kupuju gotovo pa nista nego kradu i kopiraju. Ti potrosis $10 milijardi da nesto istrazis, a oni potrose $100 miliona da nesto skopiraju. Matematika je jasna.

Kinezi pokusavaju biti totalno nezavisni od zapada, tako da razvijaju svoj x86 cpu i grade svoje proizvode kapaciteta tako da ne ovise o nikome. (I jedno i drugo im ide relativno ok - dva koraka naprijed - jedan natrag).

16 godina
offline
Potvrđeno: Arm Holdings bit će prodan Nvidiji

Poznajući nvidiu, licence za buduće arm cores će ići gore 100 puta

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice