Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1 moć

poruka: 59
|
čitano: 11.095
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1 moć".
3 godine
offline
Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1 moć

Odlično 

 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
Seb ce biti malo zadovoljniji.
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
Kasne u Cars 2 su već razvili fake gorivo.
 
4 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
Ideja dobra, realizacija upitna, odnosno da li će oni zbilja iz co2 radit gorivo ili će još više od nafte zagaditi da bi ga napravili. Malo su mutni u izoru za gorivo.
Idi i radi nešto korisno!
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1 moć

"Procjenjuje se da će do 2030. godine, kada će ovo gorivo već biti u širokoj upotrebi, na cestama diljem svijeta postojati 1,8 milijardi vozila, od čega će tek oko 8% biti potpuno baterijska električna vozila."

 

Tko to procjenjuje? :) Ekipa koja je opvisna o benzinu? Bullshit.

 

 
5 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
Mycroft kaže...

 

Tko to procjenjuje? :) Ekipa koja je opvisna o benzinu? Bullshit.

 

 a tko kaže da će biti više? :) Ekipa koja je ovisna o struji? Bullshit.

7 godina
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
loky4i4 kaže...
Mycroft kaže...

 

Tko to procjenjuje? :) Ekipa koja je opvisna o benzinu? Bullshit.

 

 a tko kaže da će biti više? :) Ekipa koja je ovisna o struji? Bullshit.

 a struju cemo dobiti iz solara i vjetra ? ma daj..

16 godina
neaktivan
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
loky4i4 kaže...
Mycroft kaže...

 

Tko to procjenjuje? :) Ekipa koja je opvisna o benzinu? Bullshit.

 

 a tko kaže da će biti više? :) Ekipa koja je ovisna o struji? Bullshit.

 

Hm, jesam li napisao da će će ih biti više? Nisam. Napisao sam da je procjena bullshit. Gle, sad je 2021. godina, a netko procijeni da će za 9 godina el. vozila biti oko 8%. Tih 8% indicira da je preciznost procjene +/- 1%. Nisu procijienili "oko 10%", "manje od 10%", "8-10%" nego "oko 8%". Za 9 godina. Treba ti Nostradamus za takvu preciznu procjenu. Kad netko izbacuje takve "procjene", onda obično ima neki interes i ciljanu publiku. Tko bi to mogao biti u ovom slučaju? Hm.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.10.2021 1:01 (Mycroft).
2 godine
protjeran
offline
Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1 moć

Nagledat ćemo se mi još motora s unutarnjim sagorijevanjem i sretan sam zbog toga. 

Moj PC  
14 1 hvala 5
3 godine
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
Ovisi gdje će se u svijetu proizvoditi. Ako će to bit Danska, onda je odgovor iz vjetra
Ako se kojim čudom bude proizvodilo kod nas - onda je odgovor iz vode.
14 godina
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
Mycroft kaže... 

ima neki interes i ciljanu publiku. Tko bi to mogao biti u ovom slučaju? Hm 

 Pa vjv postoje neke studije koliko su ljudi spremni na promjene, koliko često kupuju aute itd. a 9, skoro već i 8 godina je zapravo jako malo. Kod mene nitko u krugu od 100 ljudi nema EV, što znači da bi do 2030 EV  imalo bar njih 8, u što čisto sumnjam. 

12 godina
protjeran
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
loky4i4 kaže...

 Pa vjv postoje neke studije koliko su ljudi spremni na promjene, koliko često kupuju aute itd. a 9, skoro već i 8 godina je zapravo jako malo. Kod mene nitko u krugu od 100 ljudi nema EV, što znači da bi do 2030 EV  imalo bar njih 8, u što čisto sumnjam. 

 

Upravo to, imam doma dva benzinca, 14 i 13 godina stari sad, vrijeme je za promjenu. U iduce 2-3 godine planiram da su oba zamijenjena i ne - niti jedan nece biti niti hibrid, a kamoli EV. Do 2030. cu ih sigurno vozit, oba... a mozda i tri (specifican auto za rjedje koristenje). I sto sad?

3 godine
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
Ne možeš gledati samo na sebe i onda misliti da svi imaju isto razmišljanje. Pogledaj prosječnog norvežanina. Dijametralno razmišljanje od tvog.
Ali super je da dolaze i ta nova sintetička goriva pa će zadovoljiti potrebe onih kojima su ev trenutno ili pre skupa ili nepraktična.
EV je super za gradsku vožnju, ne postoji bolje od EVa za to. Za svakodnevnu upotrebu je isto odlučan ako ne prolaziš 300tinjak km dnevno i ako ga imaš gdje puniti.
Kao drugi auto u obitelji isto nema boljeg izbora.
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.10.2021 11:57 (Gallu).
2 godine
protjeran
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
Da, za takvu igračku moraš izdvojit 20 i više tisuća eura. Najjači su mi oni koji spominju Norvežane. Da im nije države vraga bi se oni ovoliko vozili na struju.
3 godine
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
Svaka nova tehnologija košta u početku. Ko si ih može priuštiti, ima niz primjena za koje su stvarno puno bolji, komotniji i praktičniji od ICE.
Cijene će ići dolje. Svakim danom idu. Do 2025 će tehnologija dovoljno sazrijeti da će svatko ko planira novi auto moći razmisliti i o EVu.
12 godina
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
Mycroft kaže...
loky4i4 kaže...
Mycroft kaže...

 

Tko to procjenjuje? :) Ekipa koja je opvisna o benzinu? Bullshit.

 

 a tko kaže da će biti više? :) Ekipa koja je ovisna o struji? Bullshit.

 

Hm, jesam li napisao da će će ih biti više? Nisam. Napisao sam da je procjena bullshit. Gle, sad je 2021. godina, a netko procijeni da će za 9 godina el. vozila biti oko 8%. Tih 8% indicira da je preciznost procjene +/- 1%. Nisu procijienili "oko 10%", "manje od 10%", "8-10%" nego "oko 8%". Za 9 godina. Treba ti Nostradamus za takvu preciznu procjenu. Kad netko izbacuje takve "procjene", onda obično ima neki interes i ciljanu publiku. Tko bi to mogao biti u ovom slučaju? Hm.

 

 

 Pa piše da je procjena. Ne piše da će biti točno toliko. Tvojom logikom svaku procjenu možemo nazvati bullshitom. Dragi gledatelji, nakon središnjeg dnevnika emitirat će se bullshit o sutrašnjem vremenu?

8 godina nije tako dug period da se ne bi moglo govoriti o zastupljenosti vozila. Dobar dio onih koji su danas na cestama biti će tu i za 8 godina. Prosječna godišnja izmjena je oko 10% u razvijenim zemljama, 5% u vukojebinama ko što smo mi, a mogu misliti u Indiji, Pakistanu, Nigeriji i sličnim mnogoljudnim zemljama, tj. ljudi novi auto kupuju svakih 10-20 godina. Neće onaj benzinac kojeg Nijemac proda kako bi kupio električnog završiti na otpadu nego će se prodati kod nas, u Poljskoj i slično. Da su od danas svi prodani automobili full električni za 8 godina bi ih na cestama bilo ispod 50%. Pošto prodaja električnih automobila ni približno nema toliki udio, pogotovo u nerazvijenim mnogoljudnim zemljama, i ovih 8% je optimistično.

12 godina
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
Gallu kaže...
Svaka nova tehnologija košta u početku. Ko si ih može priuštiti, ima niz primjena za koje su stvarno puno bolji, komotniji i praktičniji od ICE.
Cijene će ići dolje. Svakim danom idu. Do 2025 će tehnologija dovoljno sazrijeti da će svatko ko planira novi auto moći razmisliti i o EVu.

 Ti na problem gledaš samo iz perspektive automobila i njegove cijene. Kad će meni, koji živim u gusto naseljenom gradskom kvartu u kojem je i sam parking problem iz godine u godinu sve veći, biti pametno kupiti električni automobil? Da na svaki parking dođe punjač opet bi ih bilo premalo. Ja sam prošle godine kupio auto i da je električni bio duplo jeftiniji od ICE opet ga ne bi kupio jer bi mi bio neupotrebljiv.

Ljudi koji planiraju kupiti novi automobil godišnje je kod nas 5%. Od tih 5% ogromna većina će i nakon ramišljanja (možda baš zbog razmišljanja) kupiti ICE. Kroz godine će to rasti u korist električnih (kako se infrastruktura bude razvijala), ali ovom matematikom koliki udio električnih će biti na cestama 2030? I još je Hrvatska dobra što se toga tiče jer imamo energetski potencijal i ljudi su uglavnom vlasnici nekretnina.

3 godine
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
Ne gledam samo iz perspektive cijene. Pogledaj bolje sve što sam napisao.
Ne bih ni ja kupovo EV da nemam garažu ili okućnicu.
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.10.2021 13:56 (Gallu).
12 godina
protjeran
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
Gallu kaže...
Ne možeš gledati samo na sebe i onda misliti da svi imaju isto razmišljanje. Pogledaj prosječnog norvežanina. Dijametralno razmišljanje od tvog.
Ali super je da dolaze i ta nova sintetička goriva pa će zadovoljiti potrebe onih kojima su ev trenutno ili pre skupa ili nepraktična.
EV je super za gradsku vožnju, ne postoji bolje od EVa za to. Za svakodnevnu upotrebu je isto odlučan ako ne prolaziš 300tinjak km dnevno i ako ga imaš gdje puniti.
Kao drugi auto u obitelji isto nema boljeg izbora.

 

Ne mozes gledati prosjecnog Norvezanina i misliti da svi imaju isto razmisljanje. Usput, gledam prosjecnog Norvezanina. I boli me briga za njega, kao sto njega boli briga za mene. Da njemu nema drzave koja desetljecima dize (i ne planira posustati) ogromne pare na tim prljavim i smrdljivim tehnologijama (nafta/plin) bio bi sretan ako uspije ulovit kojeg bakalara sa svoje barke koju pogoni prastarom pentom.

 

Ne prolazim dnevno 300km, ima dana kad predjem 0. Ali ima i kad predjem 800. I ne, ne volim "stati na kavu po putu" (uljepsani naziv za predugo punjenje baterija), vec volim npr. krenuti od doma oko 8h ujutro i u "podne i po" se vec kupati u Kuparima. Il u Cavtatu, svejedno. Da, mozda je prebrza voznja, al upravo u tome i je jos veci problem e-autica, sto brze ide, brze trosi (i ovaj benzinski, takodjer), pa ima sve vise ciklusa punjenja koji traju... i traju.

 

Gallu kaže...
Svaka nova tehnologija košta u početku. Ko si ih može priuštiti, ima niz primjena za koje su stvarno puno bolji, komotniji i praktičniji od ICE.
Cijene će ići dolje. Svakim danom idu. Do 2025 će tehnologija dovoljno sazrijeti da će svatko ko planira novi auto moći razmisliti i o EVu.

 

Zivim u kuci, al nemam volje rastezati kabel preko ceste gdje mi auti stoje, da bih ih punio. A prepravljati dvoriste, rusiti zidove, cupati drvece da bih doveo aute blize kuci i stalno ustekavao u punjac - ne zelim. I jos moram graditi garazu. Jer ovdje na sjevernom Jadranu gdje bura upravo lomi, sto ce bit s vratascima otvora za punjenje? Frendu je upravo iscupala pola novog krova na kuci 500m dalje. Polomila brdo borova i stabala... zar ce vratasca izdrzati? Il da u tim trenucima ne spavam mirno nego brinem sto ce se desiti s konektorom? Previse je tu problema, premalo je tu rjesenja, barem zasad.

15 godina
offline
Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1 moć
Prema procjenama američke Kancelarije za tehnologiju vozila Ministarstva energetike (DOE), trošak litijum-ionske baterije pao je 87 posto u razdoblju od 2008. do 2021, piše HAK.

Kako je baterija praktički najskuplji dio el. vozila, ništa ne stoji na putu jeftinijim el. vozilma. Osim nestašice čipova.

 
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1

Ti si dao primjer sebe kao neke reference, a ja sam ti odgovorio da ne možeš tako jednodimenzionalno gledati jer nisu svi kao ti i dao ti suprotni primjer. Sada ti meni govoriš da je moj primjer jednodimenzionalan :/
Vratašca izdrže bez problema. Živim na granici Vojaka i Trsata pa znam.
U Dalmaciji imam isti slučaj kao ti. Prokopan kabel ispod ceste.
Nisu EVi za sve. To sam napisao. Ali eto kažeš 3 automobila. Sumnjam da voziš sva 3 do Cavtata. A za taj koji voziš tolko, eto srećom će ovo sintetsko gorivo biti idealna solucija :)

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.10.2021 13:44 (Gallu).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
BlueMax kaže...
Mycroft kaže...
loky4i4 kaže...
Mycroft kaže...

 

Tko to procjenjuje? :) Ekipa koja je opvisna o benzinu? Bullshit.

 

 a tko kaže da će biti više? :) Ekipa koja je ovisna o struji? Bullshit.

 

Hm, jesam li napisao da će će ih biti više? Nisam. Napisao sam da je procjena bullshit. Gle, sad je 2021. godina, a netko procijeni da će za 9 godina el. vozila biti oko 8%. Tih 8% indicira da je preciznost procjene +/- 1%. Nisu procijienili "oko 10%", "manje od 10%", "8-10%" nego "oko 8%". Za 9 godina. Treba ti Nostradamus za takvu preciznu procjenu. Kad netko izbacuje takve "procjene", onda obično ima neki interes i ciljanu publiku. Tko bi to mogao biti u ovom slučaju? Hm.

 

 

 Pa piše da je procjena. Ne piše da će biti točno toliko. Tvojom logikom svaku procjenu možemo nazvati bullshitom. Dragi gledatelji, nakon središnjeg dnevnika emitirat će se bullshit o sutrašnjem vremenu?

8 godina nije tako dug period da se ne bi moglo govoriti o zastupljenosti vozila. Dobar dio onih koji su danas na cestama biti će tu i za 8 godina. Prosječna godišnja izmjena je oko 10% u razvijenim zemljama, 5% u vukojebinama ko što smo mi, a mogu misliti u Indiji, Pakistanu, Nigeriji i sličnim mnogoljudnim zemljama, tj. ljudi novi auto kupuju svakih 10-20 godina. Neće onaj benzinac kojeg Nijemac proda kako bi kupio električnog završiti na otpadu nego će se prodati kod nas, u Poljskoj i slično. Da su od danas svi prodani automobili full električni za 8 godina bi ih na cestama bilo ispod 50%. Pošto prodaja električnih automobila ni približno nema toliki udio, pogotovo u nerazvijenim mnogoljudnim zemljama, i ovih 8% je optimistično.

 

Prognoza vremena je daleko od bullshita i fantastično je precizna zahvaljujući kvalitetnim modelima koji su danas dostupni. Za idući dan prognoza u sat, a 10-dnevna prognoza je također solidna, iako sa svakim idućim danom raste šansa da se raziđe od stvarnosti.

 

Mojom logikom svaku procjenu možemo nazvati bullshitom? Dakle, jednu konkretnu logiku nazovem bullshitom (previše nestabilnih varijabli, dulje razdoblje, previše precizna procjena) i iz toga zaključuješ da se "mojom logikom" svaka procjena može nazvati bullshitom? Zanimljiva "logika". Mogao bih malo detaljnije o tome zašto smatram da je prognoza 8% za 9 g. bullshit, ali ne vjerujem da bi tebe išta osim vremeplova uvjerilo. 2030-te možda bude manje od 8% el. auta, možda ih bude više, ali područje je previše turbulentno da bi se dala tako precizna procjena.

 

12 godina
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
Mycroft kaže...

 

Prognoza vremena je daleko od bullshita i fantastično je precizna zahvaljujući kvalitetnim modelima koji su danas dostupni. Za idući dan prognoza u sat, a 10-dnevna prognoza je također solidna, iako sa svakim idućim danom raste šansa da se raziđe od stvarnosti.

 

Mojom logikom svaku procjenu možemo nazvati bullshitom? Dakle, jednu konkretnu logiku nazovem bullshitom (previše nestabilnih varijabli, dulje razdoblje, previše precizna procjena) i iz toga zaključuješ da se "mojom logikom" svaka procjena može nazvati bullshitom? Zanimljiva "logika". Mogao bih malo detaljnije o tome zašto smatram da je prognoza 8% za 9 g. bullshit, ali ne vjerujem da bi tebe išta osim vremeplova uvjerilo. 2030-te možda bude manje od 8% el. auta, možda ih bude više, ali područje je previše turbulentno da bi se dala tako precizna procjena.

 

 Ma da? Ja jučer nisam otišao u ribolov zbog obilne kiše koju su najavili. Kiše je bilo - ni kapi. Vrlo precizno prognozirano od danas do sutra, o nekim dalekosežnijim prognozama da ne govorim.

Točno da će 2030 biti možda manje a možda više električnih automobila od 8%. Prvo zato što da bi ih bilo 8% moralo bi ih biti točno 8% što je na neku daljnju decimalu skoro i nemoguće a drugo zato što onaj ko je izašao s takvom prognozom očekuje da se ona shvati kao prognoza a ne bukvalno. 

12 godina
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
Gallu kaže...
Ne gledam samo iz perspektive cijene. Pogledaj bolje sve što sam napisao.
Ne bih ni ja kupovo EV da nemam garažu ili okućnicu.

 Ok, ti imaš. Bilo je i vrijeme kupovine novog auta i kupio si električni jer ne voziš velike ture i možeš ga puniti doma. Ja sam pisao o globalnoj situaciji u kojoj ima takvih ko ti, puno više ovakvih ko ja a najviše onih koji u životu nisu sjeli u auto mlađi od 10 godina.

Jesi bacio raniji automobil ili si ga ostavio u upotrebi ili prodao? Razvijene zemlje će brže prelaziti na struju, ovakvi ko mi ćemo uglavnom voziti njihov otpad i puno sporije prelaziti na struju dok neki neće ni za 30 godina.

3 godine
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
Ostavio sam ga u upotrebi. Euro6 auto. Nema smisla rješavati se toga.
Za one koji nemaju mogućnost punjenja se i rade ovakva goriva kao iz članka ili biodizel, etanol, vodik ili slično. Nije svima praktično isto i ne može nas se sve trpat u isti koš. To je sasvim jasno.
8 godina
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
Prognoze su golo govno, a ti si to golo govno ovaj tjedan gledao čak četiri puta...
 
0 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1

Možeš ti nešto bolje smisliti od ad hominema, samo se trebaš potruditi.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1

ako je u mom postu nešto ad hominem, onda tebi baš i nije dobro.

s obzirom da si nešto proglasio golim govnom, a onda to golo govno provjeravaš svaka dva dana, bit će da se s ad hominemom trebaš sam sebi obratiti.

ajbok, odoh s teme, recimo, pogledat prognozu za sutra.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
Struju neće dobiti iz vjetra i sunca jer daju premalo, nego iz nuklearnih elektrana koje jedine mogu dati dovoljno energije da zadovolje galopirajuće potrebe. Toga je i europska komisija (EU vlada koju narod ne bira) postala bolno svjesna, u njihovom priopćenju..
Idi i radi nešto korisno!
12 godina
offline
Re: Potpuno ekološko gorivo razvijeno za Formulu 1
Dok nuklearna energija postane 100% sigurna ona je potencijalno ekološki najštetnija. Zanimljivo je kako su tu inicijativu ka okretanju nuklearnoj energiji osim Francuske i Finske potpisale samo zemlje istočnog bloka, dok je Njemačka svjesna opasnosti obustavila rad svih svojih postojećih nuklearki.
Na kraju će se dogoditi da bogate zemlje financiraju i izgrade nuklearke što dalje od svog teritorija, točnije na teritoriju potpisnica ove inicijative.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice