Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je sko

poruka: 29
|
čitano: 11.288
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je sko".
16 godina
offline
Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je sko

Ekran je prekilav rezolucijom i refresh rate-om za ovu cijenu. 

Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je sko

elitebook sa FULL HD ekranom je pun pogodak 

be Cool
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je
Veća rezolucija i brži refresh rate donose i kraće trajanje baterije. Na 16" rezolucija je OK, a poslovni korisnici kojima je laptop namijenjen uglavnom na ekranu imaju statični prikaz. Problem je osvjetljenje koje nije baš uniformno, a zbog sureviewa je potpuno prigušen potencijal dobrog kontrasta i upotrebljivosti na suncu. Ekran stvarno jest slaba točka, ali ne zbog osvježavanja ili rezolucije.

P.S. kad sam vidio opis pomislio sam da sam ja vidio neki drugi Elitebook, u tablici stoji 1920x1080, što nije točno. Kasnije u tekstu piše 16x10 (1920x1200) što jest točno.
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.1.2023 9:11 (jozef).
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je sko

- možemo li malo o terminologiji? Važno, jer služi razumijevanju, lakšem 'čitanju'.. neki standardi ipak moraju postojati?

 

-počnimo od ... (što je to) operacijski ili operativni sustav? No ok, potato-poteto, krumpir-krompir.. :) ali window (bez s) nije baš isto, odnosno eng. jezična pravila, s na kraju=množina, nije isto prozor ili prozori a taj os se naziva windows ili punim nazivom microsoft windows + verzija.. i uvijek je sa slovom s, jer su prozori, ne prozor. Štoviše i podomaćeni izraz koji se može koristiti je windowsi, tako da i u našem obliku imamo s i i na kraju.. no bug članak ima samo window.

-drugi problem je koji win, piše 10-pro, a to je važno, tj pro je vrlo važno u odnosu na home, dok je po slikama jasno da se radi o win11, odnosno nejasna formulacija (osim onima koji znaju..)

Windows 10 Pro (dostupan putem prava korištenja starijih verzija u sklopu sustava Windows 11 Pro),

.. s hp-ove stranice.. što će reć, dođe s win11 (pro) ali se može downgrejdati na win10-pro, tj ista licenca-key. Oboje je važno za radna računala.

-no dok na bug članku piše tablica u redku 'memorija', na hp-ovoj piše ''veličina'' memorije, što je pogrešno, tj ispravno je kapacitet, zatim može tip, može dimenzije-format (standard) ali ne veličina, što bi moglo u metrima ako je to smisao tog podatka :) tj može se napisati ako se misli da je potrebno (recimo da nije, zalihno ili podrazumijevano-uobičajeno za sve laptope..) SO-DIMM, no postane važno kad se poveže s novim forama na jeftikaner serijama tj 'solidared' memorijom, koja je zalemljena-fixna na matičnoj, nije sodimm utor, nije izmjenjiva.. tj tek to može biti problem ako povežemo s idućom opaskom u textu, da nije dvokanalna memorija ali da se može dodati u slobodan utor.. pri čemu opet imam 'prigovor' jer memorija je ista, nema jedno-dvokanalne memorije-čipa-keksa, nego je to stvar 'slaganja' i-ili mogućnost mbo-chipseta od jedno-dvo-tro-četri..kanalnog načina rada, jedne te iste memorije ovisno koliko modula (keksića) umetnemo u odgovarajuće utore i raspored kad je tih utora više (kao server) i uz to je moguće napomenuti da za dvokanalni način rada moduli moraju biti identični, specifikacije i-ili kapacitetom ili je to flexibilno (poneki bios je vrlo flexibilan, može različiti kapaciteti kao virtual i sl. fičeri).

-koliko loših-pogrešnih ili nepreciznih infoa u tako malo sadržaja? Dok je naveden tip LPDDR5 odnosno na hpovoj stranici bez prefixa lp samo DDR5, no to nije veličina, može biti kapacitet pa i količina memorije (pogotovo za ukupnu količinu kao sumu dva modula kad imamo dva..).

 

-jednako tako u bug članku se govori o jezgrama, tj piše .. ima osam jezgri i 16 threadova.. dok je u tablici navedeno kao uobičajena kratica 8C/16T što već svi koji znaju -znaju, oni koji ne znaju.. njima je svejedno piše li core ili jezgra, odnosno ili pišemo hrv ili eng ili kratice, neka uniformnost, ovako je na svakom mjestu različito-nejasno onima koji ne znaju i tek trebaju nešto 'naučiti' iz info (promo) članka.. i ako se već ide na jednojezično tad su jezgre i dretve ili niti.. no ta dva izraza-sinonima se nisu previše proširili i vjerojatno je bolje koristiti eng kratice za oznaku ali tad i isti jezični standard u textu, ne mixati..

+ ako usporedimo s ostalim priključcima, nazivima, možemo primijetiti da se većinom koristi eng. naziv i akronim-kratica, kao NVMe, DP, HDMI, powerdelivery ili usb 3.2 Type-A .. 

 

čisto za preciznost, s hpove stranice specifikacije (tablica, lupat ću spacere-točkice..).

Memorija ............// 16 GB RAM-a DDR5 – 4800 MHz (1 x 16 GB)

Memorijski utori ..// 2 SODIMM

-i tu vidimo ono važno, tj da ima dva sodim utora, što znači da nije dio zalemljene memorije, odnosno da imamo mogućnost kombinacija jednog-para modula do nekog željenog kapaciteta ili za jedno-dvokanalni način rada, kao i to da je ugrađena memorija na 4800MHz (mada ostali podatci nisu navedeni) što može biti važno za dvokanalni način rada.

-ovakvo označavanje u tablici je ok, navedeno je sve potrebno za razumijevanje, broj modula 1x16 i kapacitet kao i broj utora 2.. i ne vidim razloga da se to pokvari u nekom textu ili drugačijoj tablici koja izgubi osnovnu informativnu vrijednost, smisao.. pogotovo ako se konkretno želi dodati memorije jer danas 16gb nije nešto puno, dodatnih 16 nije skupo i ipak mala prednost dvokanalnom radu, no to je više važno za slučaj kad gpu koristi ram dok ako se ne varam ova gpu ima zaseban-vlastiti ili nema tj to je tad daleko važnije navesti u info članku, no to je propušteno..  u dvokanalnom je uvjek prednost ako ništa u teoretskim brzinama prijenosa.

-ali navodi se više od 15 sati rada (baterija).. onak, veri-jusful ili zavaravajući podatak?

-čemu treba služiti info text? Zar ne tome da se svi potrebni-bitni podatci iz njega pročitaju, odnosno pitanje što je bitno-sporedno, možda je u ovom slučaju važna boja laptopa ili dimenzije, možda masa jer laptop je ipak prijenosnik i nije baš sporedno nosimo li kilogram manje-više a dimenzije ekrana i svi ostali fičeri kao snaga pa i kapacitet storagea i količine rama diretkno recipročno utječu na potrošnju ili onih spomenutih više od 15 sati rada.. ako ne radi ništa nego idla u sleepu? .. :)

 

-smisao info članka?

-smisao standarda, uniformnost, kratice-čitljivost-razumljivost raznih standarda-oznaka koje možda zbunjuju prosječnog kupca-korisnika, no ovo je ipak it-pc forum.. tj mora se paziti daleko više nego što gramarnazi po temama stalkaju ili njurgaju za mala-VELIKA slova koja ja zlorabim i pišem malima, jer je to tako.. (netiquette, osim kad želim vikati) :))

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.1.2023 10:10 (ihush).
 
4 1 hvala 0
14 godina
offline
Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je sko

Uzeo sam pred godinu dana Lenovo Ideapad Pro 5, Ryzen 7 5800H, 16GB rama, ekran 16 inca koji je za nekoliko klasa bolji od ovog HP-ovog (2.5K (2560 x 1600) 120Hz, 350 nita, 100% sRGB, 72% NTSC)

 

Osvijetljena tipkovnica, premium materijali, jako lijepo laptop izgleda...

 

Cijena: 900€

 

E sad zasto HP misli da ovo vrijedi duplo s daleko losijim ekranom, to samo oni znaju... 

 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je sko

nije li vrijeme da se usb type a pocne izbacivati iz upotrebe i konacno krene totalni prijelaz na type c?

I told you that Chelsea were the best team in the world, and tonight we are
 
1 3 hvala 0
15 godina
offline
Re: Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je
Indestructible kaže...

nije li vrijeme da se usb type a pocne izbacivati iz upotrebe i konacno krene totalni prijelaz na type c?

 -nije. :)

tj format-kompatibilnost, dok s adapterom možeš bilo što.. no tad opet prednost ima unazad kompatibilan type-A tj nije samo 3.2 nego i stariji-sporiji standardi usb-a 1-2..

-jednostavno na dosadašnjem hw imaš daleko više type-A utora i kompatibilnih nego type-C koji je bio rezerviran za top klasu i tek po 1-2 priključka, odnosno to žele samo mobač juzeri, ne pravi okorjeli picijaši :) .. ili nevažno, osobne praktične razloge ovisno o tome ima li osoba neke uređaje-punjače-konektore što s drugom osobom-kriterijem nema neke veze ili usporedbe. Tad KISS kaže da je prednost na A, ne C, ali pošto je mobitel jače-važnije tržište i eu je odredio kao standard za priključak tad će C postati dominantan, možda čak istisnuti A.. no dok to ne vidimo na npr matičnim pločama odnosno u promjeni odnosa-broja priključaka A-C..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je
=XFX=PlayHard kaže...

Uzeo sam pred godinu dana Lenovo Ideapad Pro 5, Ryzen 7 5800H, 16GB rama, ekran 16 inca koji je za nekoliko klasa bolji od ovog HP-ovog (2.5K (2560 x 1600) 120Hz, 350 nita, 100% sRGB, 72% NTSC)

 

Osvijetljena tipkovnica, premium materijali, jako lijepo laptop izgleda...

 

Cijena: 900€

 

E sad zasto HP misli da ovo vrijedi duplo s daleko losijim ekranom, to samo oni znaju... 

 

Elitebook serija je u klasi thinkpada a ne midrange laptopa kao sta je ideapad pro linija. Vidi koliko thinkpad istih/sličnih specki dođe. S tim da su oni počeli lemit ram na thinkpade od t490 serije (čini mi se da je i na tvom laptopu zalemljen ram, bez slotova), šta je šupski potez do bola al šta je tu je...

12 godina
offline
Re: Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je
Indestructible kaže...

nije li vrijeme da se usb type a pocne izbacivati iz upotrebe i konacno krene totalni prijelaz na type c?

 Normalno da nije.

12 godina
offline
Re: Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je
MEDO11 kaže...

 

Elitebook serija je u klasi thinkpada a ne midrange laptopa kao sta je ideapad pro linija. Vidi koliko thinkpad istih/sličnih specki dođe. S tim da su oni počeli lemit ram na thinkpade od t490 serije (čini mi se da je i na tvom laptopu zalemljen ram, bez slotova), šta je šupski potez do bola al šta je tu je...

 Daleko je Thinkpad od onoga što je nekad bio. Nešto bolja kvaliteta izrade i materijala na Thinkpadu, Elitebooku, Zenbooku.. ne opravdava cijenu.

Re: Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je
Indestructible kaže...

nije li vrijeme da se usb type a pocne izbacivati iz upotrebe i konacno krene totalni prijelaz na type c?

 

da ali ne. Svi bi bili sretniji s "the one port to rule them all", ali u praksi nije tako. Primjerice i dalje postoje USB-C priključci koji ne podržavaju određenu vrstu napajanja npr. (prejako napajanje), a da ne pričamo o thunderbold/usbc gen 2, iako postoje i gen 3 i gen 3.2, pa onda kabel koji ne podržava thunderbolt ali podržava usb ... i sve je to jedan veliki bučkuriš koji više nitko ne može shvatiti.

14 godina
offline
Re: Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je
=XFX=PlayHard kaže...

Uzeo sam pred godinu dana Lenovo Ideapad Pro 5, Ryzen 7 5800H, 16GB rama, ekran 16 inca koji je za nekoliko klasa bolji od ovog HP-ovog (2.5K (2560 x 1600) 120Hz, 350 nita, 100% sRGB, 72% NTSC)

 

Osvijetljena tipkovnica, premium materijali, jako lijepo laptop izgleda...

 

Cijena: 900€

 

E sad zasto HP misli da ovo vrijedi duplo s daleko losijim ekranom, to samo oni znaju... 

 Cijena je u skladu s onim što je kupac spreman platiti. Ovo je laptop za poslovnog/korporativnog kupca i samim time su drugačiji prohtjevi nego za Ideapad Pro koji je namijenjen kućnim korisnicima.
Tvoj ekran jest bolji u određenom scenariju, ali ne i za potrebe kupca ovog laptopa. Financijaša ili pravnika uopće nije briga za tonski raspon i točnost boja, brže osvježavanje bi mu lijepo izgledalo ali bi odmah pitao "a koji je stvarni benefit?", "brže troši bateriju?", "jel se može to ugasit?". Veća rezolucija od ponuđene mu uglavnom nije potrebna (ako ima debelu dioptriju možda je i štetna). S druge strane ovaj ekran ima svjetlinu od 1000 nita(!) i mogućnost sigurnog rada gdje možeš sjesti u restoran i raditi dok čekaš ručak a da nitko sa strane ne vidi što je na tvojem ekranu (feature koji nažalost jako prigušuje to super osvjetljenje). 

14 godina
offline
Re: Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je

Ja koji se profesionalno bavim racunalima cijeli svoj zivot i koji sam imao na desetke razlicitih laptopa, ne vidim nikakvu razliku izmedju Ideapad pro i Elitebook-a po pitanju materijala. Znaci mi mozemo diskutirati o navikanim brendovima kao sto je HP, ali mene zanima gdje je u materijalima i specifikacijama razlika od 900€? Taj elitebook nema cak ni kvalitetniju plastiku, znaci nista sto bi odskocilo kvalitetom iznad ideapad pro, a ekran im je na razini laptopa od 500€. 

 

Kod HP-a debelo placas ime i tko voli nek izvoli, ali realno gledano razlike u premium osjecaju jednostavno nema. 

14 godina
offline
Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je sko

Zaboravio sam nadodati da moj Lenovo od 900€ ima cak i tipkovnicu koja je osvijetljena, dok Elitebook cak niti to nema. I svaka cast HP-u koji je u stanju uvjeriti ovce da im daju dodatnih 900€ s obzirom na konkurenciju, a da im istovremeno ponude manje od te iste konkurencije. 

 

Jedino sto je kod ovog laptopa "Elite" je cijena. 

 

Imam jos jedan laptop Asus Rog Strix G17, 17.3 FHD IPS 144Hz, Ryzen 9 5900HX, RTX 3060, 16GB rama i 1 TB SSD-a. 

Taj laptop sam platio oko 1800€, dok ovo smece od HP-a kosta 1900€.

 

Znaci kupci ovog Elitebook-a mogu biti neki menadzercici kojima je eventualno bitno da im iza pise HP (iako ne znam zasto bi to ikome normalnom trebalo biti bitno), i kojima su prodavaci u stanju uvaliti ovakav poluproizvod. Znaci ono doslovno moras bit tudum za racunala da ti netko ovo uvali za 1900€ i moras imat para na bacanje, znaci firma casti i idemo uzet 10 komada za zaposlenike, a da ni ne znamo sto kupujemo. Eto nesto tog tipa...

 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je
jozef kaže...
=XFX=PlayHard kaže...

Uzeo sam pred godinu dana Lenovo Ideapad Pro 5, Ryzen 7 5800H, 16GB rama, ekran 16 inca koji je za nekoliko klasa bolji od ovog HP-ovog (2.5K (2560 x 1600) 120Hz, 350 nita, 100% sRGB, 72% NTSC)

 

Osvijetljena tipkovnica, premium materijali, jako lijepo laptop izgleda...

 

Cijena: 900€

 

E sad zasto HP misli da ovo vrijedi duplo s daleko losijim ekranom, to samo oni znaju... 

 Cijena je u skladu s onim što je kupac spreman platiti. Ovo je laptop za poslovnog/korporativnog kupca i samim time su drugačiji prohtjevi nego za Ideapad Pro koji je namijenjen kućnim korisnicima.
Tvoj ekran jest bolji u određenom scenariju, ali ne i za potrebe kupca ovog laptopa. Financijaša ili pravnika uopće nije briga za tonski raspon i točnost boja, brže osvježavanje bi mu lijepo izgledalo ali bi odmah pitao "a koji je stvarni benefit?", "brže troši bateriju?", "jel se može to ugasit?". Veća rezolucija od ponuđene mu uglavnom nije potrebna (ako ima debelu dioptriju možda je i štetna). S druge strane ovaj ekran ima svjetlinu od 1000 nita(!) i mogućnost sigurnog rada gdje možeš sjesti u restoran i raditi dok čekaš ručak a da nitko sa strane ne vidi što je na tvojem ekranu (feature koji nažalost jako prigušuje to super osvjetljenje). 

 Da, zato isti kupuju Macbooks. Bas si se itresao, ti znas sto kakav kupac cijeni, lol.

14 godina
offline
Re: Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je

Pa cak i mogu razumijet zasto ce netko dati za macbook, imas potpuno drugaciju pricu, ljude koji su navikli na Appleov ekosustav, koji vec imaju njihove proizvode, iphone, watch i sl. i koji znaju zasto kupuju bas to. Medjutim ovo je jedan od tisuca slicnih laptopa koji ima Windows i koji se ni po cemu ne razlikuje od ostatka konkurencije osim sto je skuplji za 900-1000€.

 

Evo mozda ja nisam normalan, ali mene osobno pogadja u zivac kad su ljudi ovce. Iako me u pravilu nikad nije briga tko sto kupuje, ionako ljude ne mozes uvjerit u suprotno. 

14 godina
offline
Re: Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je
=XFX=PlayHard kaže...

Pa cak i mogu razumijet zasto ce netko dati za macbook, imas potpuno drugaciju pricu, ljude koji su navikli na Appleov ekosustav, koji vec imaju njihove proizvode, iphone, watch i sl. i koji znaju zasto kupuju bas to. Medjutim ovo je jedan od tisuca slicnih laptopa koji ima Windows i koji se ni po cemu ne razlikuje od ostatka konkurencije osim sto je skuplji za 900-1000€.

 

Evo mozda ja nisam normalan, ali mene osobno pogadja u zivac kad su ljudi ovce. Iako me u pravilu nikad nije briga tko sto kupuje, ionako ljude ne mozes uvjerit u suprotno. 


Nije stvar u imenu, niti je HP neko specijalno ime.
Ima HP i Paviliona s 3k OLED ekranom od 100Hz, ima i Envy s 4k ekranom, sličnih ili boljih osnovnih specifikacija kao ovaj Elitebook, i oni su znatno jeftiniji od Elitebooka. Zašto HP proizvodi slabiji laptop i prodaje ga po višoj cijeni ako je to sve isto? Možda ipak nije isto?


14 godina
offline
Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je sko

a mozda je samo marketing u pitanju? 

 

Meni Elitebook ima lijep dizajn, mozda se netko sjetio ajmo malo dotjerat dizajn i na osnovu toga zaradit troduplo nego sto bi inace. 

Analizirali smo svoje kupce, znamo da imamo ljude koji na to pate, koji su poslovnjaci i kojima je to dio imidza, zasto ne podebljat profit margin? 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je sko

Tvoja je "greska" sta gledas ovaj laptop sa aspekta home usera a ne nekog poslovnjaka kojeg boli kifla za rtx 3070 na tvom 18" laptopu koji ima 10 kila i baterija mu traje pol sata.

Ne kazem da ovaj laptop vrijedi te pare ali postoje s razlogom vise serija laptopa za vise segmenata trzista. I postoji razlog zasto hp daje na ovaj laptop 3g jamstva dok na consumer seriju 1 ili 2 zavisno od modela.

Neznam za druge proizvođače al dell recimo ako uzimas direkt od njih vece kolicine nudi opciju konfiguriranja laptopa iz bilo koje linije, di ti napomenu da mozes dobit  vise za manje novaca u slabijim serijama, al kvaliteta izrade, hlađenja, ergonomija baterije nije na razini.

Moj PC  
5 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je
=XFX=PlayHard kaže...

Zaboravio sam nadodati da moj Lenovo od 900€ ima cak i tipkovnicu koja je osvijetljena, dok Elitebook cak niti to nema.

 

 Naravno da Elitebook ima osvjetljenu tipkovnicu. Sto se tice cijene, to sto kod nas kosta 1900 eura ne znaci da se ne moze naci jeftinije. U Njemackoj se isti taj model nabavi za 1450 eura sto nikako nije mala razlika. A to sto si ti uzeo "best buy" model ne znaci da su oni koji izvoje ekstra love za neke feature koji su njima bitni ovce.

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.1.2023 23:46 (geronimo4661).
14 godina
offline
Re: Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je

Pa dobro ako mu nije bitna toliko grafika, a nije mu toliko bitan ni procesor, postavlja se pitanje sto mu je onda bitno, za sto mu uopce sluzi laptop. 

 

Aposlutno krivo, ja ovo uopce ne gledam s aspekta home usera, nego kao netko tko izvlaci maksimum na inzenjerskim poslovima iz svih svojih racunala kojih imam nekoliko. 

 

Zakljucili smo vec da laptop nema dobar ekran, zakljucili smo da im grafika nije bitna, zakljucili smo da im mozda ni neki procesor nije potreban. Pa jebote sto im je potrebno onda? Treba posteno rec daje se 1900€ za malo ljepsi dizajn i HP brend. Jer ako i 1000€ jeftinije racunalo ima jednake ili bolje performanse, a nije HP i nema seksi izgled, onda je i ono takodjer sasvim dovoljno (i previse) za jednog poslovnjaka. 

 

Ako vi mislite da 3 godine garancija vrijedi dodatan novac, onda odlicno. Meni su ponudili dodatno 2 godine garancije pri kupnji Lenova ako im nadoplatim nekih 200kuna jednokratno, cini mi se da je ta cifra bila u igri. Jednako lagan, jednako prijenosan, gotovo jedanko elegantan, ista autonomija, iste ili bolje performanse, ali nije HP "ELITE"...lol

Da ne kazem da prosjecni poslovnjak kojem je domet upalit Excel i prezentaciju na powerpointu ne bi primjetio razliku izmedju jednog i drugog ni da mu je nacrtas. Ali vec smo zakljucili, ima se moze se, pa zasto da ne. 

14 godina
offline
Re: Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je
=XFX=PlayHard kaže...

Pa dobro ako mu nije bitna toliko grafika, a nije mu toliko bitan ni procesor, postavlja se pitanje sto mu je onda bitno, za sto mu uopce sluzi laptop. 

 

Aposlutno krivo, ja ovo uopce ne gledam s aspekta home usera, nego kao netko tko izvlaci maksimum na inzenjerskim poslovima iz svih svojih racunala kojih imam nekoliko. 

 

Zakljucili smo vec da laptop nema dobar ekran, zakljucili smo da im grafika nije bitna, zakljucili smo da im mozda ni neki procesor nije potreban. Pa jebote sto im je potrebno onda? Treba posteno rec daje se 1900€ za malo ljepsi dizajn i HP brend. Jer ako i 1000€ jeftinije racunalo ima jednake ili bolje performanse, a nije HP i nema seksi izgled, onda je i ono takodjer sasvim dovoljno (i previse) za jednog poslovnjaka. 

 

Ako vi mislite da 3 godine garancija vrijedi dodatan novac, onda odlicno. Meni su ponudili dodatno 2 godine garancije pri kupnji Lenova ako im nadoplatim nekih 200kuna jednokratno, cini mi se da je ta cifra bila u igri. Jednako lagan, jednako prijenosan, gotovo jedanko elegantan, ista autonomija, iste ili bolje performanse, ali nije HP "ELITE"...lol

Da ne kazem da prosjecni poslovnjak kojem je domet upalit Excel i prezentaciju na powerpointu ne bi primjetio razliku izmedju jednog i drugog ni da mu je nacrtas. Ali vec smo zakljucili, ima se moze se, pa zasto da ne. 

U toliko vremena koliko diskutiraš mogao si jednostavno provjeriti kakvo je to računalo pa bi ti bilo jasno. I Golf R je brži na krugu na pisti nego Maybach, i pri tome troši manje goriva. Onaj tko kupi Maybacha je budala, mogao je kupiti vozilo boljih performansi za 10 puta manje para, prevara!
Već sam rekao, ima i HP linije računala koje su puno jeftinije, a izgledaju bar jednako lijepo i imaju "bolje" ekrane. Nije sve u nazivnim performansama. Moj pokojni otac je prije dosta godina kad bih mu nadogradio računalo pitao "a koliko memorije/megaherca sad ima?", njemu je to bilo mjerilo dobrog računala. To očekujem od njega, penzića kojem to nije struka, ali ne i od sudionika na forumu časopisa o IT.
Je li razlika samo u garanciji, je li razlika samo u izgledu? Naravno da nije! Može li se Ideapad uspoređivati s Elitebookom? Niti u snu.
Poslovna računala te klase zadovoljavaju vrlo visoke standarde. Testiraju se na veliku vlagu, vibracije, pad s visine, prašinu... a sve kako bi bilo sigurno da niti u jednom slučaju ne može doći do gubitka podataka. Jer korisnik nije dijete kojem je važan samo broj FPS već netko čija je satnica tolika da jedan gubitak podataka između dva backupa pokriva cijenu ovog laptopa nekoliko puta. Računala ove klase imaju jako robustne sustave pristupa i zaštite, biometrija ne radi random. Na takve stvari se pazi.
Dovodi se u pitanje ima li EB osvjetljenu tipkovnicu. Mislim da svaki HP Probook (a to je linija ispod EB) proizveden u zadnjih 10 godina ima osvjetljenu tipkovnicu. To su stvari koje se podrazumijevaju i zato ih nitko ne ističe. Na primjer: računala ove klase često imaju integriran GPS i 4G ili 5G povezivost - integriran a ne 3rd party, samo iz sigurnosnih razloga!
Kupac ovih računala su tvrtke poput Deutsche Banka, a ne poduzetnik iz okolice Garešnice koji je čuo od kuma da je MBP najbolji. Ne, oni nisu prevareni, znaju dobro što kupuju i koliko njima taj laptop vrijedi.

Dovoljno je bilo informirati se što je EliteBook (ili Lenovo Thinkpad, ili Dell Latitude 7/9xxx, ili Asus Expertbook premium...).

Ispričavam se ako sam nekoga uvrijedio.

12 godina
offline
Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je sko

imamo par elitebookova doduše starije generacije u firmi i nema mi većeg gušta nego "uvalit" ga nekome ko mi traži meka samo zato jer je mek (obično hr za neke excell/word gluposti, a nisu u životu primirisali mac osu). Naljepim sličicu jabučice na njega i odfuram im njega, izraz oduševljenja kad ga snime od daleka do razočaranja kad ga stavim na stol na njihovim licima je fantastičan

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je
jozef kaže...

U toliko vremena koliko diskutiraš mogao si jednostavno provjeriti kakvo je to računalo pa bi ti bilo jasno. I Golf R je brži na krugu na pisti nego Maybach, i pri tome troši manje goriva. Onaj tko kupi Maybacha je budala, mogao je kupiti vozilo boljih performansi za 10 puta manje para, prevara!
Već sam rekao, ima i HP linije računala koje su puno jeftinije, a izgledaju bar jednako lijepo i imaju "bolje" ekrane. Nije sve u nazivnim performansama. Moj pokojni otac je prije dosta godina kad bih mu nadogradio računalo pitao "a koliko memorije/megaherca sad ima?", njemu je to bilo mjerilo dobrog računala. To očekujem od njega, penzića kojem to nije struka, ali ne i od sudionika na forumu časopisa o IT.
Je li razlika samo u garanciji, je li razlika samo u izgledu? Naravno da nije! Može li se Ideapad uspoređivati s Elitebookom? Niti u snu.
Poslovna računala te klase zadovoljavaju vrlo visoke standarde. Testiraju se na veliku vlagu, vibracije, pad s visine, prašinu... a sve kako bi bilo sigurno da niti u jednom slučaju ne može doći do gubitka podataka. Jer korisnik nije dijete kojem je važan samo broj FPS već netko čija je satnica tolika da jedan gubitak podataka između dva backupa pokriva cijenu ovog laptopa nekoliko puta. Računala ove klase imaju jako robustne sustave pristupa i zaštite, biometrija ne radi random. Na takve stvari se pazi.
Dovodi se u pitanje ima li EB osvjetljenu tipkovnicu. Mislim da svaki HP Probook (a to je linija ispod EB) proizveden u zadnjih 10 godina ima osvjetljenu tipkovnicu. To su stvari koje se podrazumijevaju i zato ih nitko ne ističe. Na primjer: računala ove klase često imaju integriran GPS i 4G ili 5G povezivost - integriran a ne 3rd party, samo iz sigurnosnih razloga!
Kupac ovih računala su tvrtke poput Deutsche Banka, a ne poduzetnik iz okolice Garešnice koji je čuo od kuma da je MBP najbolji. Ne, oni nisu prevareni, znaju dobro što kupuju i koliko njima taj laptop vrijedi.

Dovoljno je bilo informirati se što je EliteBook (ili Lenovo Thinkpad, ili Dell Latitude 7/9xxx, ili Asus Expertbook premium...).

Ispričavam se ako sam nekoga uvrijedio.

 To je tako u teoriji. U praksi Deutche bank ne bi postojao kad bi se o sigurnosti podataka brinuo na način da laptop peživi pad s 78 umjesto 56 centimetara ili da ga neka kućanica ne sjebe kuhajući juhu pored njega.

U stvarnosti je ovo uređaj za snobove koji misle da je skuplje = bolje. Macbook je smiješno jeftin kad se pogleda što ovaj laptop nudi za koju cijenu. I ne govorim tu o specifikacijama u benchmark testovima nego upravo o onome što poslovni korisnik traži - sigurnost podataka, kvaliteta izrade, dizajn, autonomija, prestiž. Jedino gdje Macbook gubi je povezivost (i zato njega nisam kupio) ali to i nije toliko bitno za "poslovnog čovjeka" koji istovremeno nije šljaker ko ja.

Jednostavno, ovo je premium laptop po premium cijeni i da mu dignu cijenu još 500$ vjerojatno bi se bolje prodavao.

11 godina
online
Re: Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je
jozef kaže...

U toliko vremena koliko diskutiraš mogao si jednostavno provjeriti kakvo je to računalo pa bi ti bilo jasno. I Golf R je brži na krugu na pisti nego Maybach, i pri tome troši manje goriva. Onaj tko kupi Maybacha je budala, mogao je kupiti vozilo boljih performansi za 10 puta manje para, prevara!

 jesi našao usporedbu

golf i maybach, otprilike slična razlika kao ova dva 15/16'' laptopa 

16 godina
online
Re: Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je
BlueMax kaže...

To je tako u teoriji. U praksi Deutche bank ne bi postojao kad bi se o sigurnosti podataka brinuo na način da laptop peživi pad s 78 umjesto 56 centimetara ili da ga neka kućanica ne sjebe kuhajući juhu pored njega.

Tehnički gledano, jedan od načina rada velikih firmi i jest uzimanje flote ovakvih modela.

A karakteristka ovakvih modela i je da su izdržljiviji od prosjeka.

 

To je klasika kod većine poslovne klase. Tu nikog ne interesira visoka rezolucija ekrana ili turbo-mambo-jambo grafika.

Isto tako, "veliki" neće ni bizu platiti ove cijene, ali će doplatiti za dodatna jamstva, održavanje, moguće produženje lifetimea modela, itd.

A njima je isto tako jako dobro jasno da je omjer TCA vs TCO između 20 i 40%, ovisno o opremi, dužini upotrebe itd.

 

Zato se kod "ozbiljnih" ne javljaju posebno ovakve rasprave. I ja se ne mičem od ThinkPada T i X zadnjih skoro 30 godina, iako mi je n puta već "objašnjavano" da je bolje kupiti nešto triput jeftinije pa mijenjati svake dvije - tri godine...

 

16 godina
offline
Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je sko

Imam sluzbeni Elitebook 850 G8, 32GB, 1T sa Full HD IPS ekranom. Prije njega sam imao 840 G3 i to je razlog kada sam mijenjao laptop da sam insistirao da dobijem Elitebook.
Nisam manager, nego programer. Mogao sam dobiti za to novca (prije nesto jace od godinu kostao je 1800EUR-a) jaci procesor, bolju grafiku (iskreno i ne znam kakva mi je na ovome), ali poenta je da je mi to nisu bili prioriteti nego:
- Zaista je lagan
- Baterija traje dugo
- NE PREGRIJAVA SE, kad mi je ceif, izvalim se na kauc i stavim laptop na stomak i radim bez bilo kakve neugodnosti.
- Nečujan
- Magnezijsko kućište i odličan dizajn.
- Ekran bi mogao biti svjetliji, ali do mene je, mogao sam traziti verziju s jacim svjetlinom i 4K, tu sam se malo zeznuo. Ali ipak veci dio vremena mi je spojen na 4K monitor.

 

Uglavnom, pregledao sam recenzije i drugih laptopa, bilo je puno tzv. workhorse modela i sl. ali me ni jedan nije privukao, pogotovo sto sam bio prezadovoljan s prethodnim 14" modelom.
U isto vrijeme sam, zbog potreba projekta za jednu stranku dobio od njih MacBook Pro 2019, 16", koji je kostao DVOSTRUKO VISE u tom trenutku, sa otprilike istim specifikacijama, samo je 16" displej (bolji moram priznati) i manjim SSD-om, te sam ga koristio nesto preko 6 mjeseci. Bio je bucan i pregrijavao se kada ucitam projekat i ostalo sto mi je trebalo, pitao sam druge s istog projekta koji su radili na istoj konfiguraciji da li se njima desava i dobio potvrdan odgovor (znaci nije bio neki specifican fabricki problem s mojim MacBook-om).
Takvo ponasanje nikad nisam imao sa Elitebook-om. Takodje je bio neproporcionalno tezi u odnosu na HP (nevezano za razliku 15"-16").

Uglavnom, za dvostruko vise novca dobijes otprilike isti MacBook. Stvar je ukusa, ali meni su tu negdje s blagim preferiranjem HP-a, nekako je dizajn vise "muški", i kao što rekoh radi tise i manje se grije. MacOS ima neki svoj šarm, ali mi je Windows daleko fleksibilniji i praktičniji.

To je moje iskustvo, nije mi namjera da pravim rat Elitebook vs Macbook i sl., vec da kazem da je Elitebook ipak laptop iz vise klase i da bez obzira na daleko manju cijenu, s istim specifikacijama je bio u rangu Mac-a. Ne znam kakvo je sad stanje s ovim novim M2 Macbookovima, to bih volio probati moram biti iskren. :)

 

 

p.s. Naravno da ima osvijetljenu tastaturu. :D

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.1.2023 10:02 (knight).
 
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je sko

Kao korisnik ElitBooka mogu reći da sam zadovoljan. Nakon dvije godine jedino bateriji pao kapacitet, prije je držala preko 8 sati a sad oko 5. Visoka cijena za kućnog korisnika ali nisu ni namjenjeni njima, kupuju ih firme.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Poslovni laptop HP EliteBook 865 G9 pogodio je
knight kaže...

Ne znam kakvo je sad stanje s ovim novim M2 Macbookovima, to bih volio probati moram biti iskren. :)

 

 

p.s. Naravno da ima osvijetljenu tastaturu. :D

 Danas je situacija da Macbook Pro s M1 procesorom koji je nešto jači u singlecoreu a nešto slabiji u multithread performansama, sa boljim ekranom, boljim trackpadom i nešto lošijom tipkovnicom dobiješ za skoro pola cijene ovog Elitebooka, dok za 100€ više kupiš onaj s M1 Pro procesorom.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice