Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve što t

poruka: 43
|
čitano: 46.292
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve što t".
Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve što t

tko se još sjeća kako se dijeli "na papiru", bez kalkulatora, abacusa i drugih pomagala?

Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

tko se još sjeća kako se dijeli "na papiru", bez kalkulatora, abacusa i drugih pomagala?

Svatko s klincima u osnovnoj školi.

15 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š

To ja zadnjih 10-tak godina računam u glavi. Zbrajam, oduzimam, množim i dijelim. I "igram" se sa potencijama sve do najčešće piko prefiksa, ali i niže (femto, ato, zepto i jokto - kvadrilijun puta manje, 10–24). Kod većih, do najčešće tera, ali i do ovih još većih (peta, eksa, zeta i jota - kvadrilijun puta veće, 1024 ). Izvježbaš se. A matematika mi je u OŠ išla vrlo vrlo loše.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.12.2022 21:21 (Izzy).
12 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
Izzy kaže...

To ja zadnjih 10-tak godina računam u glavi. Zbrajam, oduzimam, množim i dijelim. I "igram" se sa potencijama sve do najčešće piko prefiksa, ali i niže (femto, ato, zepto i jokto - kvadrilijun puta manje, 1024). Kod većih, do najčešće tera, ali i do ovih još većih (peta, eksa, zeta i jota - kvadrilijun puta veće, 10–24). Izvježbaš se. A matematika mi je u OŠ išla vrlo vrlo loše.

 To je istina, samo je vjezba potrebna.

 

Ja vec vjezbam potencije Grahamovog broja u glavi. 

11 godina
offline
Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve što t

Moj je dida živija u 5 država (Austro-Ugarska, Kraljevina Jugoslavija, NDH, SFRJ, Republika Hrvarka) i koristio 7 različitih valuta. Ja, za sad, živim u dvije i po države (SFRJ, Republika Hrvatks, EU), a euro mi je četvrta valuta.

 

Primjetan je napredak, iako ne veliki.

 

 

 

p.s.

 

E da, dida je aktivno sudjelovao u jednom ratu, a pasivno u dva, a ja, aktivno, u samo jednom. 

 

 

42
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.12.2022 17:30 (markoBT).
 
6 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
EU nije država
10 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
silvio3105 kaže...
EU nije država

 

 

Nadglednik dina
10 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
markoBT kaže...

Moj je dida živija u 5 država (Austro-Ugarska, Kraljevina Jugoslavija, NDH, SFRJ, Republika Hrvarka) i koristio 7 različitih valuta. Ja, za sad, živim u dvije i po države (SFRJ, Republika Hrvatks, EU), a euro mi je četvrta valuta.

 

Primjetan je napredak, iako ne veliki.

 

 

 

p.s.

 

E da, dida je aktivno sudjelovao u jednom ratu, a pasivno u dva, a ja, aktivno, u samo jednom. 

 

 

 Vidi ju. Jedna od najljepših novčanica ikad. Bez ijednog pregiba.

 

Nadglednik dina
11 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
silvio3105 kaže...
EU nije država

Pa napisao sam dvije i po. 

 

Usput, za vas znatiželjne, po njemu je najbolja bila ona prva, a po meni ova zadnja. Možda zato što su te dvije nekako slične. 

42
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
I drugi put 😆
2 godine
offline
Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve što t

Pa jebem ti (kad već moram psovati)..

Imate najjednostavniju aplikaciju zove se Google.

 

Što vas zanima.

Postavite pitanje;

 

124 kn u Euro

 

EVO pametnjakovićima  

 

246 kn u Euro

 

EVO  

 

Hoćete još ?

Baš je komplicirano.

@gkelekov Da nije bilo domovinskog rata, Hrvatska bi sada bila 3-4 godine bliže ostatku svijeta !
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
Zaporožac kaže...

Pa jebem ti (kad već moram psovati)..

 

Kako ti pa psujes? Pa zar smo dotle dosli?

15 godina
offline
Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve što t

Kakav google?! Država je naručila 60 000 konvertera. Fizičkih. Za takve je vraćanje iz recycle bin-a quantum computing.

 
3 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
bnaci kaže...

Kakav google?! Država je naručila 60 000 konvertera. Fizičkih. Za takve je vraćanje iz recycle bin-a quantum computing.

Ako misliš na one kalkulatore s dva ekrana, čak i nije loša ideja, ali za starije osobe, ljude s poteškoćama i slično.

11 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
markoBT kaže...

Moj je dida živija u 5 država (Austro-Ugarska, Kraljevina Jugoslavija, NDH, SFRJ, Republika Hrvarka) i koristio 7 različitih valuta. Ja, za sad, živim u dvije i po države (SFRJ, Republika Hrvatks, EU), a euro mi je četvrta valuta.

 

Primjetan je napredak, iako ne veliki.

 

 

 

p.s.

 

E da, dida je aktivno sudjelovao u jednom ratu, a pasivno u dva, a ja, aktivno, u samo jednom. 

 

 

 ne kužim napredak, pa ti njega stigneš još prestići za bar jednu državu, pokoji rat i nekoliko valuta, nije da si završio sa životom

15 godina
offline
Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve što t

imam tu novčanicu (pamučna, jasno) od 5 ojara a vidim kako je nitko ne spominje. ona je baš taman za većinu toga, uz desetku. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
Picajzla

Tehnicki, iako ovisi o godistu, jasno, euro ti je vjerovatno sesta valuta...

Stari yu dinar (do 1985)
Novi yu dinar (1985-1989)
Konvertibilni dinar (1990-1991)
Hrvatski dinar
Kuna
Euro

Doduse, fazu "starih dinara" si mozda i preskocio....

Dodajmo ovome i onaj period bonova, izmedju yud i hrd, ako se netko uopce tog sjeca....

Blizu si djedu... ;)

Jos kad saranimo i ojero, evo nas.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
6 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
Damir22 kaže...

Stari yu dinar (do 1985)
Novi yu dinar (1985-1989)
Konvertibilni dinar (1990-1991)
Hrvatski dinar
Kuna
Euro
Hrvatsko-bosanska kuna V2.0 (2025- )

 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put sub 31.12.2022 18:07 (fer-de-lance).
8 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
Statisticki, svaka valuta koju su nam dali da koristimo je propala, nema razloga za optimizam :)
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
5 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
Ako si za vrijeme rata živio na okupiranom dijelu RH onda si nadživio još dvije valute: krajiški dinar i onda SRJ dinar, a koji je zamijenio krajiškog.
8 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š

Nisam, nisu mogli do nas, iako su probali ;)

Ali gledam ove eure, kune, cune....

Nema do popularne "stoje", najljepsa novcanica koristena na ovim prostorima, posebice sentimentalno gledano.

Stoja ili 100DEM.....

 

EDIT - pohodeci frizider, naidjoh na pivo "desetka", koje, logicno kosta 10kn....

 

Kako ce se zvati po novome?

 

1,32

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put sub 31.12.2022 20:43 (Damir22).
Moj PC  
4 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
Damir22 kaže...
...

Stari yu dinar (do 1985)
Novi yu dinar (1985-1989)
Konvertibilni dinar (1990-1991)
Hrvatski dinar
Kuna
Euro


Dodajmo ovome i onaj period bonova, izmedju yud i hrd, ako se netko uopce tog sjeca....

....

 

Zar nisu HRD ustvari bili novčani bonovi?  

Zamišljeni su od početka samo kao prijelazna "valuta", ali (nekarakteristično za službenu valutu) novčanice je umjesto HNB (ili NBH - Narodne banke Hrvatske, kako se onda zvala) izdavalo Ministarstvo financija RH, te su nosile potpis ministra financija, a ne guvernera HNB.

 

 

Inače, gledam sve ove vijesti s blagom nevjericom ...

Bankomati su mi jasni - moraju se privremeno isključiti, fizički (ne samo softverski) prepraviti na eure, te zatim napuniti eurima.

Ali sva ova ostala gungula ... majko mila, kao da resetiraju nuklearni reaktor (Simpson style). 

 

Npr. Revolut je još prije dva tjedna obavio zamjenu - usred radnog dana - koliko sam vidio ni aplikacija ni kartice nisu ni štucnuli, nitko ništa nije ni primjetio.

A ovi naši (iako je vikend + blagdan, nitko živ, osim hitnih službi, ne radi) sve pogasili - i kartice i aplikacije i internet bankarstvo - sve živo. Kao da apokalipsa dolazi. 

Poruka je uređivana zadnji put sub 31.12.2022 21:16 (Gokage).
8 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
Vidis, neznam, moguce je da je to isto.... Sjecam se nekih "bonova", no davno bilo, mozda je bilo rijec o hrdu....

Mjenjali smo valute bez ikakve reklame, pompe, panike, ovo sto sad rade je prestrasno.....
Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
Glavno pitanje je sto ce se dogoditi sa deviznim zalihama od kojih je preko 70% bilo u eurima? Zlata nemamo odavno,a od ponoci nemamo ni devizne zalihe koliko znam. Dakle drzavna stabilnost kao orahova ljuska na nemirnom moru, nacionalna sigurnost ravna nuli uz sve te sluzbe. Idealno za globaliste jer cemo biti drzava na papiru a netko iz vani diktirati sve. Bravo! To je uspjeh napraviti nakon samo 30 godina samostalnosti. A mi ponosni...
 
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve što t

Znači koja sprdnja https://www.youtube.com/watch?v=0cssXYX5A5M&ab_channel=SparHrvatska  hahah 

https://www.youtube.com/watch?v=1EAHz5PgHa0
Moj PC  
5 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
Hoggy kaže...
Glavno pitanje je sto ce se dogoditi sa deviznim zalihama od kojih je preko 70% bilo u eurima? Zlata nemamo odavno,a od ponoci nemamo ni devizne zalihe koliko znam. Dakle drzavna stabilnost kao orahova ljuska na nemirnom moru, nacionalna sigurnost ravna nuli uz sve te sluzbe. Idealno za globaliste jer cemo biti drzava na papiru a netko iz vani diktirati sve. Bravo! To je uspjeh napraviti nakon samo 30 godina samostalnosti. A mi ponosni...

 

https://lidermedia.hr/biznis-i-politika/medunarodne-devizne-pricuve-ulaskom-u-euro-podrucje-smanjit-ce-se-za-vise-od-85-posto-144754

 

Statistički nam se devizne rezerve smanjuju za 85 %, jer se euro više ne računa kao deviza (strana valuta).

Ali novac je još uvijek "naš", na računu HNB, nije ispario, samo se više ne računa kao dio deviznih rezervi ... ali s obzirom da je € svjetska pričuvna valuta (uz $), ne vidim problem.

Efektivno se ništa nije promijenilo. 

8 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
morbida kaže...

Znači koja sprdnja https://www.youtube.com/watch?v=0cssXYX5A5M&ab_channel=SparHrvatska  hahah 

Nije to samo spar, svi nas oni prave budalama na ovaj sistem "zaokruzivanja na manje", etickim kodeksom, kunom zlaticom, i slicnim zaglupljivanjima....

 

A zaokruzuju nepostojeci iznos, odnosno, smanjuju cijenu za nepostojeci iznos kojeg ne mogu naplatiti, cak niti na visestrukim stavkama...

 

Ono sto je meni fascinantno je ono "iako zakon kaze da se mora zaokruziti na vise, u intersparu to tako ne rade"....

 

Prosjecno napuseni gledatelj onda poveze da interspar ustvari radi nesto nezakonito.... :)

 

I to nam tumaci i uci nas s'picek..... mislim..... analiticar, matematicar, nuklearni fizicar.... neeee, kuhar.

 

Nabijem ih za 6 lipa po litri mlijeka pojeftinjenja :)

 

Ionako vec vidim puno bitnija zaokruzivanja - 9,97 eur = 10 eur, znate, nemamo sitnih, isto kao sto nisu imali ni 1,2 ili 5 lipa za vratiti, najcesce...

 

 

Its just the way of it, son. We all sell our souls sooner or later.
Poruka je uređivana zadnji put sub 31.12.2022 22:00 (Damir22).
10 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
Damir22 kaže...
Vidis, neznam, moguce je da je to isto.... Sjecam se nekih "bonova", no davno bilo, mozda je bilo rijec o hrdu....

 

Moguće da te sjećanje i ne vara previše  ... mislim da su neke firme tada uslijed nedostatka novca plaće isplaćivali u vlastitim bonovima (nelegalno tada kao i sada, naravno, ali koga briga jelte ...).

Ja sam tada bio tinejdžer pa mi je to sve onako bilo malo u drugom planu  ali to je bio pravi ekonomski kaos tada (1991.-1994.)... inflacija od oko 1000 % (slovima: tisuću posto ) na godišnjoj razini ... što ovu trenutačnu od 13% čini blagom kamilicom u usporedbi s tim vremenima. 

10 godina
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
Hoggy kaže...
Glavno pitanje je sto ce se dogoditi sa deviznim zalihama od kojih je preko 70% bilo u eurima? Zlata nemamo odavno,a od ponoci nemamo ni devizne zalihe koliko znam. Dakle drzavna stabilnost kao orahova ljuska na nemirnom moru, nacionalna sigurnost ravna nuli uz sve te sluzbe. Idealno za globaliste jer cemo biti drzava na papiru a netko iz vani diktirati sve. Bravo! To je uspjeh napraviti nakon samo 30 godina samostalnosti. A mi ponosni...

 Tin foil hat Hoggy udara opet.

 

Sad mućni malo glavom. Devizne rezerve imaju države čija valuta je slaba u odnosu na najjače pa tako stvaraju osigurač u slučaju čega već. Ako ti je službena valuta najjača valuta na svijetu, onda devizne rezerve nemaju baš smisla, zar ne? Što bi sad trebali imati? Turske lire kao rezervu?

 

Naravno da trebamo biti ponosni. Već 30 godina smo isključivo vezani za strane valute i ovisimo o njihovim tečajevima. Sve što se prodaje se izražavalo u DM pa kasnije u eurima. Sad šok - većina novčanih rezervi nam je bila u tim valutama. Sad više nema potrebe za time. Organski smo prešli na valutu koju smo ionako koristili, a ovaj prelazni novac smo poslali u ropotarnicu prošlosti.

 

Kuna nije bila nikakva samostalnost. Samostalnost se ne određuje komadom šarenog papira ovisnom o trećoj valuti. Neš ti samostalnosti takve.

 

Te desničarsko suverenističke baljezgarije o globalizmu i državi na papiru može pušiti samo ekipa u lokalnoj birtiji. Po toj iznimno glupoj logici, Belgija, Nizozemska i ostale male države u EU odavno ne postoje. Ajde de.

Nadglednik dina
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Posljednje tehnikalije prelaska na euro: sve š
Nisu li rezerve u USD?
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice