Porezna uprava ima novo upozorenje na pokušaje pre

poruka: 6
|
čitano: 10.366
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Porezna uprava ima novo upozorenje na pokušaje pre".
12 godina
offline
Porezna uprava ima novo upozorenje na pokušaje pre

 Ako netko od poreznih obveznika smatra da je već postao žrtva phishing poruka poput ovih, o tome bi trebao obavijestiti MUP, zaključili su te za kraj podijelili nekoliko savjeta za izbjegavanje budućih neugodnosti i/ili mogućih kompromitacija podataka:

 

Nevjerojatno koliko su kriminalci maštoviti i kako nemaju skrupula dok tako varaju radni narod i ovu državu. Pri ovakvim slučajevima je bitna građanska svijest i suradnja s nadležnim organima. Čim mi je došao mail, nazvao sam lokalnu poreznu i policiju kako bih prijavio ovu nečasnu radnju. Bili su ljubazni i pitali mi jesam li im možda dao podatke ili uplatio neka sredstva, zahvalio sam im se na brizi i rekao da nisam jer sam brzo shvatio da su to bile varalice i prevaranti jer znam da nemam nikakav povrat poreza budući da ga nisam ni plaćao kad radim na crno.

 
15 0 hvala 1
14 godina
offline
Porezna uprava ima novo upozorenje na pokušaje pre

ali opet se svodi na (ne)čitanje...

 

i meni je stigla takva poruka, i očekujem povrat poreza i novci su u pitanju a istih nikada dosta (ako radiš i živiš pošteno u RH), ali kaj je tak teško googlat poreznu i vdjeti da je prava na www.porezna-uprava.hr ?

 

A mene mame s neke www.hr-porezna-uprava.com ?

 

s time da sva sreća i phisheri su debili i ne koriste po novom fejkanje i prikaza URLa na koji te vodi (tj. upisivanja URLa prave, kosher stranice kao opisa u oblačiću)...

 

ali većina ljudi su ko Pavlovljevi cucki... odmah na prvu i skomuci im se hiču....

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Porezna uprava ima novo upozorenje na pokušaje pre

opet, no ajde napokon i dio o prijavi MUPu (i poreznoj).. umjesto ostatka savjeta.

Slično upozorenje Porezna uprava objavila je i u siječnju ove godine, s razlikom što je tada prevarantska kampanja bila nešto drugačija. Ako netko od poreznih obveznika smatra da je već postao žrtva phishing poruka poput ovih, o tome bi trebao obavijestiti MUP, zaključili su te za kraj podijelili nekoliko savjeta za izbjegavanje budućih neugodnosti i/ili mogućih kompromitacija podataka:

  • ​izbjegavati ustupanje svojih lozinki i računa e-pošte drugim osobama ili servisima

  • promjena svih postojećih lozinki novima te korištenje drugačije jače lozinke za svaki pojedini internetski servis

  • uvijek biti na oprezu kome se šalju povjerljive poruke i/ili podaci

  • biti oprezan pri otvaranju privitaka od​ nepoznatog pošiljatelja​.

 

-zašto uporono savjetuju 'izbjegavati ustupanje svojih lozinki..' jače, biti na oprezu ili pri otvaranju privitaka? Što je posao porezne?

-jedina uputa koju službene institucije za bilo koji incident, prevaru i sl može dati  je prijaviti nadležnima, što je napokon u ovom textu i napravljeno, ... još samo da se malo 'primi' tj da institucije rade svoj posao, odnosno da ne rade ono što nisu, generički savjetnici, odnosno možemo dodati još par korisnih savjeta, perite ruke, redovito zube, nakon jela, prje spavanja, oprezno prelazite cestu kad to možete obaviti na siguran način, na pješačkom prelazu itd.. .. odnosno, što kad pješak prelazi, na zebri ili semaforu, oprezno, poštujući propise.. i recimo pijani-drogirani vozač ili taliban ipak pregazi-ubije pješaka? savjetuju li i dalje oprez? .. ili tad nadležni odrade svoj posao a to nije savjetovanje generičkim savjetima koje može svako dijete ili AI generirati za sve prilike, nosite toplu obuću kad je hladno, .. pijte tekućine-vodu kad je vruće... kao savjeti su ok, no čemu, svrha? Odnosno zašto si institucija kao u ovom slučaju porezna uprava daje pravo ili smatra potrebnim dijeliti generičke savjete o recimo snazi lozinke, dok svoje bilo što možemo dijeliti kako god poželimo, jer je nešto naprosto 'moje', vlasništvo, novac, ključ auta-kuće, a u slučaju da ilegalno bez poreza imam apartmane tad nije dijeljenje ključeva nego sivi biz ili uredan s porezom tj samo u tom dijelu se tiče-dotiče porezne, u ostalom ne i tad kao institucija nemaju što o tome savjetovati, kao što ne savjetuju o prehrani, redovitom vježbanju-aktivnostima, izboru tv-kino programa ili izborom ulaganja na burzi.. osoba-čovjek može laprdati, institucija ne, tj službeno može biti samo ono što je službeno a u to ne spada savjetovanje o ljepoti-zdravlju odnosno i za to postoji 'institucija' npr frizer-spa-centar, majstor joge itd.. koje će za recimo izbor boje kose savjetovati-preporučiti ili što već, no to ne radi porezna.

 

-a idući korak, kad policija koja zaprimi prijavu ili famozni cyber odjel, na prijavu da neki povratni podatak, što je po prijavi učinjeno-poduzeto-otkriveno.. počevši od tog da od odgovarajućeg telekoma (preko čijih servera nešto ide) zatraže službeno dostavu logova-podataka i vide ip adrese pošiljatelja, kao prvi korak, koji neslužbeno rutinski radi svaki telekom u slučaju spama, dok za pišing i sl to rade potiho i isključuju 'male-juzere' jer oni vide promet, vide tisuće spamova s nekog mjesta i primatelje dok primatelj svaki pojedinačno za sebe vidi samo sebe.. tj prvi korak je telekom-operater, dok policja sudskim nalogom nešto mora započeti.. 

-tek tad će idući korak biti nešto moguće, ne generičko savjetovanje o 'ljepoti i zdravlju' .. tj tad će se znati ip-adrese, država-operater-izvor .. ili neće, ovisno o jurisdikciji ide ili ne ide dalje, tj ovisno o suradnji država izvan dosega, no tad se takve isključuju globalno, kontinentalno... tj ne može neka država ili eu tolerirati terorozam, ucjene, prevare svojih građana i znati izvor a ne poduzeti ništa.. mora nešto, no to nije savjetovanje, mada je dobro biti oprezan u životu pogotovo u prelazu ceste, dok će policija pogotovo početkom školske godine edukativno učiti djecu po školama o operzu u prometu, no kad se nešto kao incident dogodi, tad policja nije savjetnik nego radi posao prometne policije, krimi policije ili atf-a.. ne savjetovanje, koje ide PRIJE, kao PREVENTIVA.. a kad se nešto dogodi, tad se prvo traži krivac, nije tad prilika savjetovati žrtvi, kao što nije primjereno tad recimo silovanoj osobi prigovarti da je izgledala privlačno-sexy i da je time izazvala napadača, tj to radi advokat obrane na sudu, .. što su institucije koje to tako rade, advokati obrane ili naši-zaštitnici?

 

-posao savjetovanja? bračni savjetnici, investicijski.. dijetni? .. svaki savjet je 'dobar' no nije svaka institucija pozvana dijeliti savjete dok je naprotiv obvezna raditi svoj posao.

-no ponovo, jedna 'dobra' stvar, što se napokon i taj dio rečenice s prijavom mupu pojavljuje, stidljivo.. a mora biti u svakom službenom komuniciranju u slučaju incidenta-prevare i sl.

-svaku krađu auta, svaku provalu, svaki-drugi primjer prvi savjet-obvezan je prijaviti nadležnima, policija, vatrogasci, hitna ili zajedničke službe koje će dalje prosljediti, čak kad vidite nešto u prolazu kao građanska dužnost ili oveza vozača u prometu-nesreći dati prvu pomoć i obavijestiti nadležne za dalje..

-svaki drugi savjet može ali nije dio službenog, o ljepoti, boji kose, izboru sladoleda.. besmisleno-generički.

 

-kad će naše institucije razumjeti što znači raditi svoj posao, ne raditi nešto za što nisi nadležan i nemaš ovlasti? .. npr ne dajemo recepte za ljekove jer nismo lječnici a osoba koja to počini bez odgovarajućeg atesta-licence je kažnjena kao nadriliječnik i sl. pa ne vidim zašto recimo porezna ne bi mogla znati što je i što nije njen posao-domena-doseg-ovlasti.. odnosno, kako to da se tek u ovom textu pojavljuje i taj dio o mupu mada bi morao biti u svakom incidentu recimo kad nas banke savjetuju za istu-sličnu stvar istim generičkim 'čuvanjem lozinki' i ne otvaranjem privitka.. kao da se to pita banku ili ima neke veze-nadležnosti s time koji privitak će osoba otvoriti u svom mailu na svom računalu na svom acountu.. koji može imati veze s bankom ali ne mora.. čak ni biti klijent te banke ili koristiti karticu..

 

-jedite zdravu hranu, budite oprezni, budite pažljivi (prema drugima).. budite dobri.. možemo nastaviti niz, može djete u vrtiću.. nije u tome problem, problem je što se institucije ponašaju kao djeca u vrtiću i ono što je nadležnost-odgovornost recimo preskoče, upravo ono suprotno od što bi trebalo-moralo biti.

-no jednog dana... možda i njima dođe.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Porezna uprava ima novo upozorenje na pokušaje pre

gle, zadnji put kad sam dobio navlakušu, nazvao sam ZABA-u da to prijavim ali i da im velim da pripreme objavu za starije ljude, da postave na svoj web, nek plate prostor u novinama i TVu...

 

isto i ovo, prijevljeno Poreznoj...

 

ali to opet sve prolazi ispod radara, ljudi i dalje ne znaju što smiju a što ne smiju davati od svojih podataka...

 

sad mi se jedan kolega kune da su uspjeli ljudima počistiti račune samo s IBANom - što ako se dogodilo, znači da imaju igrače u bankama...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Porezna uprava ima novo upozorenje na pokušaje
Stric_Jura kaže...

..

 

sad mi se jedan kolega kune da su uspjeli ljudima počistiti račune samo s IBANom - što ako se dogodilo, znači da imaju igrače u bankama...

- u svemu, svakoj krađi.. 99% da je insider, hakeri i sl su stvar filmova, dok insidera pribaviš šakom ili šakom kuna, kuraba koja dudla diši ili neki deseti način..

 

-važnije, npr banke-novac, one su odgovorne za sigurnost novca, no takvim 'objavama' žele biti neodgovorne, prebaciti na klijenta.. smiješno-tužno, pri čemu njihov djelatnik naivac lako opljačka bilo što tj mada postoji kontrola nije svemoguća i neki promil može proći, kao što je na carini droga itd. .. tj svi prolaze dok ih ne uhvati.

-no zašto se od strane institucija, kao hnb, hakom, apis, mup, vlada.. dozvoljava takav 'narativ' tj da banke prebacuju odgovornost ili porezna ili mup.. i da ne čine ništa ili ako čine to je diskretno i samo kad su oni u pitanju, ne građani itd ... dok sad sabor lamentira o debljini i regulaciji postotka šećera u soku.. onak, što je država, institucije? .. sad mi i sabor sugerira jesti 'zdravu' hranu, svi nešto savjetuju umjesto da rade svoj posao.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 31.3.2023 11:44 (ihush).
15 godina
offline
Porezna uprava ima novo upozorenje na pokušaje pre

-ili kako to radi 'prava' država, tj institucije, kao današnja vijest za italiju, tj zabrana-kazna chatgpt-u 20mil ako u roku ne odgovori-riješi čisto formalno pravne sitnice kao zaštitu identiteta osoba i to da nema osiguran mehanizam provjere osobe s druge strane koja može biti maloljetnik.. tj važno za osnovu-primjer-tužbu.. i presudu, dok postoji u svim zakonodavstvima slično pa je i bez novih zakona primjenjivo.. treba samo krenuti-tumačiti tako.

 

-ne upozoravati ili savjetovati korisnike, nego regulator regulira tržište, kažnjava propuste onih koji to rade ili ne rade na zaštiti itd. što će reć, kao za kaznu a1 i curenje podataka, hakom-azop kazne a1, tako u ovom primjeru porezna može kazniti banke i ostale biznise, tj institucija s nadležnošću što u jednom slučaju može biti i azop u drugom i neka nadležna kao ministarstvo.

 

-savjetovati ili kažnjavati odgovorne.. oboje, a kazna je pravi način.

 

(povezana vijest, jer je ovo počelo s info u medijima da kriminal korisit ai za pishing, policja i ostali.. 'savjetnici', dok eto netko radi i ono što mu je u nadležnosti, regulator-regulira, sud kažnjava..).

 

edit: .. evo i teme :)

 

.. i dodatno-ponovo pitanje (nama ili hipotetski..) zašto institucije ne rade svoj posao, do sad kao primjer italije, nego se ograniče na 'savjetnike' (za zdravlje, navike, prehranu..) umjesto svog primarnog posla kao regulator-institucija koja nadzire u svojoj domeni i kažnjava kršenje pravila-zakona-uvjeta.

 

edit: primjer 2, francuska-influenceri... opet ista stvar, početak, mada zakoni postoje duže, tek sad? ok, bolje ikad nego nikad, no opet, hoće li i naše institucije, sve-ostale, eu.. napokon sad krenuti s tim provođenjem zakona koje su već prije desetljeća i više uveli i za što postoji razlog, tj zato i postoji zakon a tek sad izgleda počinje i primjena, vodeće eu države..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.4.2023 15:45 (ihush).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice