Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektore za

poruka: 22
|
čitano: 9.093
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektore za".
11 godina
offline
Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektore za

Jbg, krov m je okrenut na zapad-istok tako da što se mene tiče pdv može biti i -30%, kad ih ne mogu staviti

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektore za

Kod zapad-istok orijentacije je potpuno neisplativo stavljati solare? Ili ovisi o podneblju i ostalim faktorima?

Ne umijem pisat
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektor
Na krov se postavi konstrukcija i paneli se okrenu kako god hoćeš. Slično kao i na ravnim krovovima.
16 godina
offline
Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektore za

Bolje da su dali na dizalice topline 0% PDV-a, jer tu se više isplati postavljanje. Ne mislim da je to loše i da ne treba ugrađivati, samo bolje je imati kombinaciju dizalice topline i fotonaponske panele (još ako može i baterije za spremanje el. energije ).

Livin’ on a Prayer
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.9.2022 10:28 (Miha LA).
Moj PC  
6 0 hvala 0
16 godina
offline
Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektore za

Zašto je "uradi sam" oporezivo? 

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.9.2022 11:09 (PICART).
 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektor
PICART kaže...

To sa porezima je samo poklon prodavačima koji imaju enormno ne realne marže. To nije usluga kupcu već punjenje džepa lihvarima. 


 Dobro pametnjakoviću, što bi po tebi onda bilo pametnije za napraviti? Jer sa PDV-om ili bez njega iznos kojeg dobivaju "lihvari" je isti. Ograničiti im marže?

5 godina
offline
Re: Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektor
#PICART
Zašto je "uradi sam" oporezivo?

Zato jer cijena službenog projekta je takva da im opet daš taj pdv
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
15 godina
offline
Re: Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektor
Bruner kaže...

Kod zapad-istok orijentacije je potpuno neisplativo stavljati solare? Ili ovisi o podneblju i ostalim faktorima?

 -ovisi o svačemu, npr ako si u australiji.. :) ali ima i drugih razlika, npr magla, u pravilu je maglovito u jutro, dok se zrak zagrijava.. nema sunca, večernja je obrnuto spusti se kad sunce zađe.. time je iskoristivost u našim podnebljima ovisno o magli ujutro nikakva ili slaba tj u računicu isplativosti tad dodaš frakciju razlomka-dio recimo 20% kuće preko puta ulice koja ima pogled na sunce.. ili preseliš kuću na hvar :) s cca 200-300 sunčanih dana..

 

jozef kaže...
Na krov se postavi konstrukcija i paneli se okrenu kako god hoćeš. Slično kao i na ravnim krovovima.

 -moguće je napraviti svašta, ali pitanje isplativosti-troška, podrebnih dodatnih dozvola, stabilnost-trajnost nosača itd.. + iskoristivost kao i kosina krova, nije isto u priobalju (ravno-mediteranski) ili gorski kotar s lavinama snijega i špickvovom-alpski stil, gdje se paneli ne stavljaju.. itd.

-recimo da je sama konstrukcija-nosača x2 teža-kompliciranija-skuplja od kuće u istoj ulici preko puta.. da bi dala isti rezultat, tj pitanje što treba sufinancirati u početku, one koji mogu lakše-brže-jeftinije napraviti solarke tj s istom količinom novca iz fonda-subvencija ili džepa građana koji to plaća.. što je optimalnije-isplativije? .. prvo u ono što donosi više, zarade ili struje.. ne ono što donosi manje ili skuplje itd.. takvi krovovi mogu doći na red kasnije recimo u 'drugoj rundi'.. čisto kao ekonomski pametniji redosljed, jer resursi nisu neograničeni, npr ekipa koja to gradi-postavlja mora potrošiti radno vrijeme i jednostavno ne mogu svi stići na red čak da sve ostalo imamo kao novac i panele..

 

PICART kaže...

Zašto je "uradi sam" oporezivo? 

 -da bi bio oslobođen poreza, moraš dobiti neki račun na kojem je .. iskazan porezni dio.

-da ne bi bilo malverzacija (kojih će biti i ovako..) mora postojati račun, mogućnost kontrole.. tj porez je kao za plaću, ako imaš veću plaću promjenom na manji-nulti ti ostane više, ali ako si ispod poreznog minimuma ne dobiješ ništa jer ti je tad porez već nula.. (ne ide u minus..). itd.

-istina, u pojedinim projektima kao npr za otvaranje firme-obrta se može priznati osobno ulaganje u pravilu do 30% za subvencije.. no ostalo mora biti do firme s računom, primarno zbog malwerzacija i kontrole.. u ovom slučaju nema tog osobnog-ulaganja, jer ne možeš imati svoj solarni panel (uzgojen u vrtu-domaći..) ili sam izvoditi građevinske radove na krovu, zbog atesta i sl. .. + mora biti račun s pdvom da bi ga država tad 'poklonila', jednako kao povrat preplaćenog poreza, no prvo ga platiš, nema prečice kao ne platiti jer je to tad porezni prekršaj :) .. mada je matematički ok.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
odjavljen
offline
Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektore za

Cijene ce ostati iste, samo ce izvodjaci vise zaraditi. Isto kao u turizmu - koliko god da im das olaksica i cega god opet ce cijena i razina usluge ostati ista ali ce vise love zavrsiti u dzepovima iznajmljivaca. Drzava glupa ko kurac...

Freak Show Inc.
 
14 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektor
Friday kaže...

Cijene ce ostati iste, samo ce izvodjaci vise zaraditi. Isto kao u turizmu - koliko god da im das olaksica i cega god opet ce cijena i razina usluge ostati ista ali ce vise love zavrsiti u dzepovima iznajmljivaca. Drzava glupa ko kurac...

 -misliš? ja ne mislim da su glupi i da to rade slučajno, u neznanju.. mislim upravo obrnuto, dok PR to prikaže kao brigu za 'male ljude' istovremeno se pune džepovi onih većih, jednako s poreznim olakšicama od kojih više koristi imaju oni s većim prihodima dok se za prosječnu plaću i niže ne dobije ništa.. kao republikanci u usa samo suprotna retorika 'za dobrobit malih..'. :)

-ne samo u turizmu, u svemu, npr pdv na hranu..

-kupac-potrošač plaća 'cijenu' a kako se cijena formira tj kako se ''dijeli kolač'' to nije stvar kupca nego onog tko naplati-broji novac, tj izvođači-trgovci-država, tj kupac ne sudjeluje u tom kolaču, tj mogao bi kad bi dobio status 'investitora' no on je i dalje samo kupac-potrošač, masa 'malih' dok veliki moraju napraviti sustav u kojem će njima biti dobro, drugačije bi bilo 'neprirodno' :) .. malo sarkazma u riječima, no bottomline, s postotkom u matematici (porez ili bilo što, sporedno) mada broj izgleda jednak, npr 5% .. nije jednak, apsolutna vrijednost, tj vrijednost ovisi o veličini kolača i tko ga dijeli, tj jednako tako nam je nevažno koliko netko drugi dobije na jackpotu tj dok mi ne dobijemo mrvicu ili krišku svejedno nam je, bio jackpot 5kn ili 5trilijuna.. kao i 5% ili neka druga znamenka.

 

-npr izvođači radova, s računom, što će reći ne može 'bez škegre' .. i kako se inače prosječan građanin dogovori s malim kućnim radinostima, .. što uštedi od pdv-a uštedio bi i bez škegre tj bez države, ovako jedino interes ima država i PR odjel dok mali-kupac-potrošač dobije hrpu papirologije-birokracije koju mora proći da bi dobio isti iznos kao bez škegre.. što bi obavio lupanjem dlana nakon pljuvanja za 5min dogovora s istim izvođačem.. + minus odbitak poreza ako nešto od papira ne odgovara, ako negdje taj mali pogriješi tj tad nema popusta-povrata, tad plaća.. + možda i kazna, pa ispadne opet da je bolje obaviti sve sam na stari provjereni način, tj ne daje država nikad ništa što nije uzela, samo može uzeti više a dati manje, ne obrnuto (osim pojedincima, no to je ona razlika mali-veliki, jednih je puno, drugih probrana elita..).

 

-jesu li glupi? još od ČOevog spavanja i guljenja krumpira posotji teorija da je ipak pamtetniji, da nije glupson.. za sebe ili velike i probrane.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.9.2022 12:58 (ihush).
13 godina
offline
Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektore za

...

Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektor

-tuča nije problem za solarke.. tj tuča je povezana s lokacijom, vrijeme, istovremeno imamo more-jug-dalmaciju i tad nema smisla postavljati panele po recimo međimurju, + osiguranje štete.

-tuča ili bilo koja druga nepogoda, pad asteroida, poplava, pores, ratovi.. može doći bilo kad, bilo gdje.. tj šteta tako nastala nije 'dobar' razlog kao kontraargument protiv, tj logika da se solarka postavlja tamo gdje ima sunca-više, se (recipročno) poklapa s tučom, tj može to biti jednako argument staklenika-plastenika protiv poljoprivrede, no oni ako žele prodati papriku-paradajz-cvijeće.. opet će izgraditi staklenike usprkos opasnosti od tuče i štete.. tj omjer koristi-štete o tome odlučuje.

 

-tuča je činjenica, točna, no nije 'relevantna' tj jednako se može igrati loto i dobiti jackpot (ako se ima sreće) .. i tad tu osobu ne zanima ništa, ima novca i može što poželi, a ako nema sreće zgazi je tramvaj ili pojedu kanibali :) ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.9.2022 13:29 (ihush).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektor
Recimo povrat poreza?
12 godina
offline
Re: Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektor
Doktor-X kaže...

Jbg, krov m je okrenut na zapad-istok tako da što se mene tiče pdv može biti i -30%, kad ih ne mogu staviti

 Možeš ih staviti. Razlika u proizvodnji je u praksi mala u odnosu na panele koji gledaju samo na jug (možda 10-15%), a takva konfiguracija ima i svojih prednosti (ravnomjernija proizvodnja).

 

Znam za elektranu koja gleda na sjever, pa proizvodi 30-40% manje od sličnih koje gledaju na jug, ili istok-zapad.

12 godina
offline
Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektore za

Kako funkcioniraju solarni kolektori za grijanje vode - mogu li se kombinirati sa plinskim protocnim bojlerom ili se mora koristiti i spremnik tople vode? U slucaju spremnika, moze li se doticni montirati na visoj razini (npr na tavanu), u odnosu na kolektore koji bi bili na razini krova terase?

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.9.2022 11:45 (kerum).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektore za

Osobno ne kužim te fore, zašto nisu napravili slijedeće, dogovorili sa distributierima, monterima i tvrtkama koje se bave time kolika je cijena i jednostavno subevncionirali svaku montažu na krov.

Recimo ja trebam mijenjati krovište i htio bih solarne staviti nakon promjene. I fino odaberem neki od ponuđenih paketa, tipa 6kwh sa baterijom, dizalicom, ugradnjom bla bla i to me košta toliko i toliko, tipa umjesto 200.000kn, platim 140.000kn, ja sretan, svi sretni. I napraviš takvih 10 paketa i ljudi uzmu, naruče, namonitora im se složi, država sretna, nema problema... Ove drke da zadovoljiš pa pola opreme nije pola je, što ti vrijede samo solari kad nemaš bateriju i dizalicu da tu struju potrošiš.

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektore za

Ma to samo država nešto kemija da minimalno zadovolje europske direktive. Kao i obično za naše prilike na najgori mogući način.

 

Tko hoće može si složiti neki mini sustav za dvije tri tisuće eura na koji se mogu spojiti mali potrošači u kući. Bez ikakvoga vraćanja struje u mrežu tako da se nema posla s birokracijom.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektor
zbuzanic kaže...

Osobno ne kužim te fore, zašto nisu napravili slijedeće, dogovorili sa distributierima, monterima i tvrtkama koje se bave time kolika je cijena i jednostavno subevncionirali svaku montažu na krov.

Recimo ja trebam mijenjati krovište i htio bih solarne staviti nakon promjene. I fino odaberem neki od ponuđenih paketa, tipa 6kwh sa baterijom, dizalicom, ugradnjom bla bla i to me košta toliko i toliko, tipa umjesto 200.000kn, platim 140.000kn, ja sretan, svi sretni. I napraviš takvih 10 paketa i ljudi uzmu, naruče, namonitora im se složi, država sretna, nema problema... Ove drke da zadovoljiš pa pola opreme nije pola je, što ti vrijede samo solari kad nemaš bateriju i dizalicu da tu struju potrošiš.

Vjerojatno zato jer je ovako lakše - subvencijama se mora netko baviti, pregledavati izdane račune, provjeravati je li zaista ugrađeno sve navedeno, itd. Osim toga, dogodilo bi se isto kao i sa subvencijama za energetsku obnovu (doduše ti su novci išli iz eu fondova pa nikoga nije bilo briga) gdje ljudi (krajnji kupci) bi opet preplaćivali sve jer eto ako se usporedi sa "starim" cijenama onda oni prođu 20% jeftnije pa ih nije za ostalo briga, a isto toliko su preplatili proizvod ako se ne bi gledala subvencija jer su izvođači u startu dignuli cijene.

14 godina
offline
Re: Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektor
Friday kaže...

Cijene ce ostati iste, samo ce izvodjaci vise zaraditi. Isto kao u turizmu - koliko god da im das olaksica i cega god opet ce cijena i razina usluge ostati ista ali ce vise love zavrsiti u dzepovima iznajmljivaca. Drzava glupa ko kurac...

 Jel u Irskoj Iphone besplatan otkad je Apple dobio 15 milijardi eura na tarifi "svi za 12.5, apple za 0.005%). Čisto da pojasnim, to je 1.500.000 solarnih panela - gratis. I još dobiješ zelene energije za izvoz od koje svi imaju koristi.

 

Eto ti prilika da u HR zaradiš ko Apple u Irskoj. Prodaj i ugradi 7 i pol milijuna solara, pa ćeš i ti ko Apple u Irskoj na porezu u dzep strpati 15 milijardi eura. Zapravo, zajebi konkurenciju pa spusti 5% cijene, ostavi si 20% pa nek ta solarna mafija koja dobiva besplatan novac pocrka. Čisto rekreaciono, da nekim čudom ugradimo 100.000 solarnih panela po 10.000€, od cega je porez po ugradnji 2.000€, zaostajat ćemo za Appleovih 15 milijardi u Irskoj za cijelih 14.8 milijardi subvencija. Možda i jest država glupa ko kurac al bar nije 14.8 milijardi glupa pa da samo jednoj firmi u dzep stavi, a za istu kvalitetu usluge i cijenu proizvoda, pazi sad - čitavih 15 milijardi eura. 

 

Ovo o turizmu je toliko glupo da se čudim kako takva idiotarija izleti iz pametnog čovjeka. Ajmo zabranit svima na mediteranu da subvencioniraju vlastite iznajmljivače. Dok oni dijele bazene, mi ćemo dat Appleu 15 milijardi subvencija u turizmu pa nek nam Apple, umjesto da dijeli besplatne telefone po Irskoj, izgradi 1.000 hotela u kojima će svi ljetovat besplatno. Samo da Marica iz Žaborića ne bi zaradila 1000€ više na bazenu koji joj je bio subvencioniran za neku siću.

 

Kako si krenuo još ćemo i bogatunima Tesle plaćat, pardon, subvencionirat da Musk potrpa koju kintu u džep.. oh wait..

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektor
ivan dragi kaže...
 

Ovo o turizmu je toliko glupo da se čudim kako takva idiotarija izleti iz pametnog čovjeka. Ajmo zabranit svima na mediteranu da subvencioniraju vlastite iznajmljivače.

 

Uopce ne znam sta drobis u ostatku posta jer nisi mi nicime proturjecio nego se hvatas Irske i Applea (a i njima isto jebem mater, kad smo kod toga).

 

Ovo o turizmu je glupo? Zbog cega? Znaci nije glupo da meni drzava (Irska ili Hrvatska, svejedno) moje prihode oporezuje sa gotovo 50% a ljudima koji imaju vile na moru naplacuje samo pausal dok oni mlate milijune? Njih se efektivno oporezuje za 0.01% (karikiram) a mene koji imam dvosobnu kucu na selu se oporezuje sa 52% (u zadnjoj poreznoj grupi). Znaci to ima smisla?

Zasto se iznajmljivacima ne bi prihodi oporezivali kao meni? Zasto drzava ne bi mene subvencionirala malo za promjenu?

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektor
Friday kaže...
ivan dragi kaže...
 

Ovo o turizmu je toliko glupo da se čudim kako takva idiotarija izleti iz pametnog čovjeka. Ajmo zabranit svima na mediteranu da subvencioniraju vlastite iznajmljivače.

 

Uopce ne znam sta drobis u ostatku posta jer nisi mi nicime proturjecio nego se hvatas Irske i Applea (a i njima isto jebem mater, kad smo kod toga).

 

Ovo o turizmu je glupo? Zbog cega? Znaci nije glupo da meni drzava (Irska ili Hrvatska, svejedno) moje prihode oporezuje sa gotovo 50% a ljudima koji imaju vile na moru naplacuje samo pausal dok oni mlate milijune? Njih se efektivno oporezuje za 0.01% (karikiram) a mene koji imam dvosobnu kucu na selu se oporezuje sa 52% (u zadnjoj poreznoj grupi). Znaci to ima smisla?

Zasto se iznajmljivacima ne bi prihodi oporezivali kao meni? Zasto drzava ne bi mene subvencionirala malo za promjenu?

 S obzirom da nisi tulo vec netko s ozbiljnim statusom na forumu ocekujem da su ti jasne porezne konture. Utoliko mi je iznenađenje veće jer ispada kao da si se napio pa pijan pišeš neznam ni kako ovo nazvati nego gluposti.

 

Paušalci su do 300.000kn primitaka pa netko tko vrti milijune na renti je po defoltu u PDVu i podlijeze placanju istog po izdanim racunima. Da bi jedan iznajmljivač na vilama imao milijun eura u prihodima (ne i zaradi!) mora imati otprilike 40 vila od bar 400.000€. Ja takvog na obali ne znam. A znam ih dobar dio.

 

Ono što te možda buni su prihodi od prodaje, pa ako prodaš dve vile, ili bager, bam, 800.000€ koje fina evidentira kao prihod, al to nije renta.

 

Ne znam kako tebe netko oporezuje sa 52% kad su stope poreza na plaće 20% i 30% i to tek nakon odbitaka pa je stopa u realnom okviru plaće još i manja. 

Mirovinsko i zdravstveno nisu porezi.

 

Stopa na dobit je 10% do milijun eura, ali to je dobit, a ne primitci.. 

 

Koji te konkretno dio zanima? Da bi došao do recimo 400€/noć u sezoni, em te vila košta bar 400.000, em ti od 7 dana ostaju 3-4, ovisno o sitnicama. Mislim, kupi 40 vila pa vrti milijune, ali za to vrtit imaš i milijune u izdacima inace bi već netko imao 40 vila pa vrtio te milijune sa "0.01%". 

 

Rijetko sta valja, al porezni sustav valja. Ja zadnjih 5-6 godina nisam cuo da itko sere po porezima da su "preveliki" ni da bi tu nesto previse trebalo kemijat.

 

Ovo s poticajima za solare da je glupo necu vise ni komentirati.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.9.2022 18:00 (ivan dragi).
3 godine
offline
Re: Porezna uprava: 0% PDV-a i na solarne kolektor
Zašto bi kombinacija s fotonaponskima bila bolja? Ja imam dizalicu topline i panele za grijanje vode i stvar odlično funkcionira. Čak i po zimi. Povrat investicije je brži i manje opterećuješ mrežu.
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.9.2022 19:59 (Gallu).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice