Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a uskoro

poruka: 20
|
čitano: 21.152
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a uskoro".
13 godina
offline
Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a uskoro

Vec su u Splitu ugrađene u 2022, u renovaciji jednog krova gradske uprave ,ugrađeno je oko 20 m2 tih sloarnih kupa.

Zajeb
Moj PC  
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a us
Znaci imamo crijep s fotonaponskim celijama koji RADI i pri tome se o ovome slabo pise.

Imamo isto crijep koji “radi”, koji je predstavljen pred X godina i na kraju se ispostavilo da je prevara u pitanju, ali o tima se pisalo na sva zvona, a jos nitko nije vidio niti suda niti zatvora za prevaru.
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a uskoro

Po ovom video mi to izgleda da djeluje dok nema nečistoća po crijepu. Zanima me koliko će struje davati nakon 5 godina bez čišćenja.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a us

Zašto misliš da bi bilo drastično različito od standardnih solarnih panela kakvih ima ohoho već danas, po svakakvim krovovima?
Pa naravno da nitko to neće staviti gore i pet godina ne čistiti...

Gledam te!
7 godina
offline
Re: Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a us
Veliki Brat kaže...

Zašto misliš da bi bilo drastično različito od standardnih solarnih panela kakvih ima ohoho već danas, po svakakvim krovovima?
Pa naravno da nitko to neće staviti gore i pet godina ne čistiti...

 standarni solarni paneli imaju glatku površinu i nije ih problem čistiti. Crijep nema glatku nego pomalo hrapavu površinu u (odnosu na panele) čije se sitne pukotine zavuće nečistoća a to znatno teže čistiti. Ako si samo jedan put uzeo u ruke crijep odmah si mogao primjetiti razliku

Poruka je uređivana zadnji put pon 13.2.2023 12:55 (Nadimak_forumaša).
3 godine
offline
Re: Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a us
Čini mi se da ovo u biti samo izgleda kao crijep ali je u biti glatko
14 godina
offline
Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a uskoro

Znaci koje peripetije i trosak za dobiti koliko struje?

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a us
Ni riječi o učinkovitosti prema klasičnom panelu. Pitam se zašto...
Moj PC  
3 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a us

Nije im bitno, koliku lovu zgrcu od turista, omjer cjene i ucinkovitosti je zanemariv, jer osnovna potreba kolko kuzim iz teksta je samo rasvjeta za sta netreba pretjerana akumulacija energije..A tvoje pitanje takoder odgovara i na jedan od komentara iznad "Zasto se o ovom ne pise."

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
7 godina
offline
Re: Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a us
kerum kaže...
Ni riječi o učinkovitosti prema klasičnom panelu. Pitam se zašto...

Učinkovitost nije ni bitna, nego je bitan $/W.

Možeš ti imati manje učinkovite panele koji sh jeftiniji po W, i isplativiji su od efikasnijih koji koštaju više po W.

Ali, ovdje to nije slučaj, ovisi su katastrofa cca. 20-30 puta skuplji po W od normalnih panela.

Znači idealno kad lokalna samouprava treba spizdit pare rođi za beskoristan projekt - solarne klupe V2.0, nije ni čudo da se naši trgaju za time 

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
16 godina
offline
Re: Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a us

Ne, nego idealno kad imaš obavezu osigurati nekakvu održivost uz istovremeno zadovoljavanje zahtjeva konzervatora. Kada se pojavi više ovakvih rješenja, i cijena će pasti.

Gledam te!
7 godina
offline
Re: Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a us
Hazzard From da Hood kaže...

Nije im bitno, koliku lovu zgrcu od turista, omjer cjene i ucinkovitosti je zanemariv, jer osnovna potreba kolko kuzim iz teksta je samo rasvjeta za sta netreba pretjerana akumulacija energije..A tvoje pitanje takoder odgovara i na jedan od komentara iznad "Zasto se o ovom ne pise."

Ali nema smisla ni samo da pogoni rasvjstu - ROI im je negdje oko milijun godina valjda, znači projekt katastrofa u svakom pogledu.

Pa ni Tesla crijep nema računice čak ni u SAD-u, dobro, kod njih js glavni problem kaj da bi imao smisla krov mora imati dovoljnu nosivost (a ni jedan ondje nema) i onda dolaziš do toga da ima smisla samo kod novogradnje i to ako se gradi odmah jača konstrukcija koja može nositi crijep, a to jako puno košta i dodatno gura ROI u beskonačnost.

A ovo je skuplje još skoro 10x.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.2.2023 8:04 (fer-de-lance).
9 godina
offline
Re: Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a us
fer-de-lance kaže...
Hazzard From da Hood kaže...

Nije im bitno, koliku lovu zgrcu od turista, omjer cjene i ucinkovitosti je zanemariv, jer osnovna potreba kolko kuzim iz teksta je samo rasvjeta za sta netreba pretjerana akumulacija energije..A tvoje pitanje takoder odgovara i na jedan od komentara iznad "Zasto se o ovom ne pise."

Ali nema smisla ni samo da pogoni rasvjstu - ROI im je negdje oko milijun godina valjda, znači projekt katastrofa u svakom pogledu.

Pa ni Tesla crijep nema računice čak ni u SAD-u, dobro, kod njih js glavni problem kaj da bi imao smisla krov mora imati dovoljnu nosivost (a ni jedan ondje nema) i onda dolaziš do toga da ima smisla samo kod novogradnje i to ako se gradi odmah jača konstrukcija koja može nositi crijep, a to jako puno košta i dodatno gura ROI u beskonačnost.

A ovo je skuplje još skoro 10x.

 

 Sumljam da samo i samo rasvjetu pogoni, efikasnost je isto vjerovatno mala,njima je bilo do autenticnosti, jer im to kes donosi, bolje izgubit par miliona na efikasnosti, nego par biliona od turista prmjera radi....Shvacam sta oces rec, ali mislim da u ovom konkretnom slucaju efikasnost, cijena,i dobitak-gubitak nisu njima u prvom planu..

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
7 godina
offline
Re: Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a us

To da, ako im se poveća broj prodanih ulaznica zato kaj ljudi budu više dolazili jer je "trendi i eko osvješteno mjesto" onda da, smislen projekt.

Ali opet, sa sadašnjih 0.2 eur/kWh cijena struje im skače na (optimistično) 2 eur/kWh, a za to pokrit budu morali puno više ulaznica prodat.

Jedino ako im netko drugi financira projekt, onda ok (što u ovom slučaju je, plaćaju državno financirane udruge i lokalna samouprava).

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
14 godina
offline
Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a uskoro

Ovo je jako dobar primjer neodrzivosti. Ovakvo ramisljanje i pristup su neodrzivi!! 

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a us
fer-de-lance kaže...

Ali nema smisla ni samo da pogoni rasvjstu - ROI im je negdje oko milijun godina valjda, znači projekt katastrofa u svakom pogledu.

Kakav ROI kada imaš:

1. zaštićeni spomenik kulture (ne možeš ništa stavljati gore što ne odobre zaštitari, a oni neće odobriti ništa što imalo ne izgleda kao tradicionalno rješenje),
2. obavezu "održivosti" propisanu za sve i sva,
3. EU fondove iz kojih će se ionako povući lova za sve.

 

Ako je ovo jedini proizvod na tržištu koji može proizvesti neku struju i zadovoljiti prva dva uvjeta, koja cijena je opravdana?
Bez brige, čim se pojavi konkurencija, pasti će i cijena...

Gledam te!
7 godina
offline
Re: Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a us

Upravo to i je razlog zakaj nam je tak kak je (općenito u svijetu).

Umjesto da iz tog fonda postave 20 kW panela negdje drugdje i oplemene taj kapital, oni će postaviti za istu lovu 1 kW fensi panela na, pazi sad, kulturni spomenik.

Ono, kad je bal nek je maskenbal - em su bacili pare bezveze em su uništili autentični izgled kulturno-povijesnog objekta (znam  znam, ionak su morali mijenjati crijep, ali su onda za tu lovu mogli kupit pravi crijep po narudžbi rađen da se slaže s postojećim, tj. da je obrađen da izgleda jednako odstajalo).

Oprosti, ali jedino rješenje fakat je da netko konačno lansira te ICBM-e, za bolje nismo kao društvo.

A ti si opravdavaj takve stvari kolko god hoćeš, ja bi rađe da se ta Unija konačno složi kak spada i da sposobni ljudi dođu na vlast pa uvedu reda, ovak srljamo u propast.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.2.2023 10:38 (fer-de-lance).
16 godina
offline
Re: Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a us

Ne opravdavam ja takva rješenja. Osobno smatram da zaštitari u ZG zaštićuju svakakve gluposti, dok na nečemu razine Pompeja ne bih dozvolio niti rasvjetu, osim ako nisu uljne baklje. Mislim - ili je autohtono i reprezentativno ili nije.

Ali njihova situacija je takva kakva je i naravno da rade najbolje za sebe u okviru dostupnih mogućnosti.

 

EDIT: moram napomenuti da je gore navedeno moje osobno mišljenje - nisam stručnjak u pogledu zaštite spomeničke baštine i općenito mislim da ljudi prelako donose stavove o tuđem poslu, no imam svoje (točno određene) razloge zašto mislim da je hrpa gluposti zaštićena.

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.2.2023 11:35 (Veliki Brat).
9 godina
offline
Re: Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a us
Veliki Brat kaže...

Ne opravdavam ja takva rješenja. Osobno smatram da zaštitari u ZG zaštićuju svakakve gluposti, dok na nečemu razine Pompeja ne bih dozvolio niti rasvjetu, osim ako nisu uljne baklje. Mislim - ili je autohtono i reprezentativno ili nije.

Ali njihova situacija je takva kakva je i naravno da rade najbolje za sebe u okviru dostupnih mogućnosti.

 

EDIT: moram napomenuti da je gore navedeno moje osobno mišljenje - nisam stručnjak u pogledu zaštite spomeničke baštine i općenito mislim da ljudi prelako donose stavove o tuđem poslu, no imam svoje (točno određene) razloge zašto mislim da je hrpa gluposti zaštićena.

 Realno i je hrpa gluposti pogotovo u RH zasticena, al tu opet odlazi onda pitanje kako izvuc pare iz EU fondova i Unesca ako nista ne zastitimo..Jos malo ce kulen postat kulturna bastina, smijes pravit nesmijes jest.....

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
14 godina
offline
Re: Pompeji dobili nevidljive solarne panele, a us
fer-de-lance kaže...

... da sposobni ljudi dođu na vlast pa uvedu reda, ovak srljamo u propast.

 

 Zamisli da i dodu sposobni ljudi na vlast, ako vec vecinom nisu, bili bi sposobn za sta? Za svoje osobne interese ostvariti?

Cijeli sistem i drustvo su organizirani da sprijece dolazak na "vlast" nekoga tko je sposoban a jos ima i drustveni interes kao prioritet... takvi ljudi su drustveno nepozeljni i vecinom sikanirani....

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice