Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

poruka: 245
|
čitano: 49.654
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j".
16 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
picajzla0707 kaže...
NEW_MAN kaže...
Pri brzini od 60 km/h gdi vidis desetak metara ispred sebe ko ovaj lik iz Volva nemres krcem mrdnut, mozes trepnut i gg.

 ne znam, baš nekidan sam se vozio potpuno neosvjetljenom ulicom i sa kratkim svjetlima na toyoti staroj 20 godina, čisto sumnjam da novi volvo ima slabija svjetla

doduše nisam vozio 60 nego 40 i bez ikakvih problema sam uočio mačketinu koja je odjednom ušla u trag mojih kratkih svjetala i potpuno se zaustavio

jest da je 60 naspram 40 daleko veća brzina od čisto brojčanih 50%, no da ga hebeš normalni vozač s normalnim reakcijama bi barem jebački usporio

i ta snimka mi je full sumnjiva, em su svjetla prekratka za novi auto, em mi se brzina čini dosta veća

 Pri 60 km/h i tolko losem snopu svjetla ko na ovom Volvu ne stignes prdnut. Pa snop svjetla mu je valjda 10 metara i to ako. Zenska je vidljiva mozda sekundu i game over.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
NEW_MAN kaže...
picajzla0707 kaže...
NEW_MAN kaže...
Pri brzini od 60 km/h gdi vidis desetak metara ispred sebe ko ovaj lik iz Volva nemres krcem mrdnut, mozes trepnut i gg.

 ne znam, baš nekidan sam se vozio potpuno neosvjetljenom ulicom i sa kratkim svjetlima na toyoti staroj 20 godina, čisto sumnjam da novi volvo ima slabija svjetla

doduše nisam vozio 60 nego 40 i bez ikakvih problema sam uočio mačketinu koja je odjednom ušla u trag mojih kratkih svjetala i potpuno se zaustavio

jest da je 60 naspram 40 daleko veća brzina od čisto brojčanih 50%, no da ga hebeš normalni vozač s normalnim reakcijama bi barem jebački usporio

i ta snimka mi je full sumnjiva, em su svjetla prekratka za novi auto, em mi se brzina čini dosta veća

 Pri 60 km/h i tolko losem snopu svjetla ko na ovom Volvu ne stignes prdnut. Pa snop svjetla mu je valjda 10 metara i to ako. Zenska je vidljiva mozda sekundu i game over.

Jedini problem je što je to potpuno nemoguće.

 

"IIHS shows the XC90 with a range just under 250 feet (76 meters) with "low beams" on. The car's headlights are rated poorly by the IIHS compared with other cars on the market. Still, 250 feet is more than 4 seconds of illumination for a car driving 38 miles per hour. If the Uber car's headlights really didn't illuminate Herzberg until less than two seconds before the crash, there was something seriously wrong with them.

The more likely explanation is that the Uber vehicle's dashcam was poorly configured for nighttime recording, and so the video gives a misleading impression of how bright the scene was and how much warning the driver had."

https://arstechnica.com/cars/2018/03/police-chief-said-uber-victim-came-from-the-shadows-dont-believe-it/?amp=1

12 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
picajzla0707 kaže...

 ne znam, baš nekidan sam se vozio potpuno neosvjetljenom ulicom i sa kratkim svjetlima na toyoti staroj 20 godina, čisto sumnjam da novi volvo ima slabija svjetla

doduše nisam vozio 60 nego 40 i bez ikakvih problema sam uočio mačketinu koja je odjednom ušla u trag mojih kratkih svjetala i potpuno se zaustavio

jest da je 60 naspram 40 daleko veća brzina od čisto brojčanih 50%, no da ga hebeš normalni vozač s normalnim reakcijama bi barem jebački usporio

i ta snimka mi je full sumnjiva, em su svjetla prekratka za novi auto, em mi se brzina čini dosta veća

 Nema ti što biti sumnjivo. Pogledaj sve fotografije, videa, novinske i TV isječke koji su snimljeni odmah nakon nesreće i vidjeti ćeš da je vidljivost na mjestu nesreće odlična. 

Video je editiran i sjene su potpuno spuštene. 

Pogledaj na screenshotu stup javne rasvjete koji je nekakvih 30m od vozila. Di se to na svijetu javna rasvjeta postavlja tako da između stupova imaš 50m mraka? Koji je smisao ovakve rasvjete? Samo ometanje vozača.

 

Link

15 godina
odjavljen
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
ihush kaže...

- vozač gleda sve, konstantno, lijevo-desno, retrovizor, svi uređaji, svjetla itd.. i opet, stalno cestu-promet i putanju-rutu. Instruktori to zadovoljavajuće dobro uspjevaju. Po tome nema 'opravdanja' za pasivnog 'nadglednika'..

 

- ako je bilo koji kvar, vidljivost, tad neovisno o AI algoritmu, vozilo mora stati, ne voziti dalje. Ne smije voziti.

- kvarovi takvih sustava su nezamislivi, nedopustivi.. a jedino kvar može objasniti događaj, jer nije iznenada, nije problem vidljivost, vozilo-AI uopće nije reagiralo. Moralo je.

- ako se usporedi npr s održavanjem aviona, procedura za vožnju testnih automobila je slična, ne kao obično osobno vozilo u koje sjednemo i vozimo.. (i za nejga je vozač odgovoran, npr rade li svjetla, pokazivači smejra, prljave tablice..). Ako je ta procedura u uberu manjkava, tad postoji kaznena odgovornost. Materijalna postoji uvjek, vlasnik. 

Splet nevjerojatnih okolnosti je uvike moguć, a što se vozačice tiče, trebalo bi vidjeti što točni njihov zakon traži i kakvu je obuku prošla.

 

Ponovno napominjem, ne branim nikog od njih, samo smatram da ne treba žuriti sa zaključcima.

 

Sroljo the second kaže...

 Ma ok MrBlc, sve je to ok. Budemo vidli što će ispasti na kraju. Ja sam napisao što priželjkujem, a što će pravno ispasti budemo vidli. Pravo nije pravda, to svi znamo, pa pričekajmo ishod procesa u zemlji slobodnih :).

Nije pitanje što će ispasti na kraju, već što znamo sada.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
online
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
BlueMax kaže...

 Nema ti što biti sumnjivo. Pogledaj sve fotografije, videa, novinske i TV isječke koji su snimljeni odmah nakon nesreće i vidjeti ćeš da je vidljivost na mjestu nesreće odlična. 

Video je editiran i sjene su potpuno spuštene. 

 zato mi i jest sumnjiva snimka koju su pustili u javnost

preko 25 godina sam vozač i često vozim noću, a iako mi je teško procjenjivati brzinu, osvjetljenje i reakciju kad gledam taj video, čini mi se puno toga čudnovatim na videu

video izgleda baš kao da doista nitko ne bi uspio napraviti ništa, a prema vlastitom iskustvu na brzinama do 60 km/h, čak i s kratkim svjetlima ipak stigneš reagirati, usporiti, čak i stati ili usporiti pa zaobići

i btw. makar sam se znao naći u sličnim situacijama, nikad dosad nisam udario ili zgazio nikoga (jesam jednu kokoš i to usred bijela dana kad mi je izletila doslovce dva metra ispred auta)

15 godina
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

-''bolja'' snimka je već odavno prisutna.. (snimili lokalci jer znaju, primjetili su ''mrak'' koji ne postoji..), ali bilo bi 'zgodnije' u novijoj temi?

ili se vratitie na post memulice.. i pogledajte. Suprotno šerifskoj oslobađajućoj izjavi, kao što sad vidimo bit će još..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.3.2018 16:03 (ihush).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Prema videu koji su stavili drugi ljudi koji voze tom rutom tam opce nije mrak i osobu se trebalo primjetit pola sata ranije.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Osvjetljenost je bitna samo za reakciju nadzornice. Elektronika o njoj ne ovisi.

Ovdje su zakazale tri komponente. Pješakinja, automobil i nadzornica. Za prvu i treću otprilike znamo zašto - nepažnja. Za drugu još ne znamo i glupo je nagađati bez ikakvih informacija. A cijela priča je zanimljiva samo zbog tog drugog faktora, jer neoprezni vozači svakog dana gaze neoprezne pješake. I tako imamo tri ili četri članka i stotine postova o nečemo o čemu zapravo ne znamo ništa osim da se dogodilo, a nije trebalo.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
4 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
ihush kaže...

-''bolja'' snimka je već odavno prisutna.. (snimili lokalci jer znaju, primjetili su ''mrak'' koji ne postoji..), ali bilo bi 'zgodnije' u novijoj temi?

NEW_MAN kaže...
Prema videu koji su stavili drugi ljudi koji voze tom rutom tam opce nije mrak i osobu se trebalo primjetit pola sata ranije.

Nije posve jasno koliko je stvarno tamo bilo svijetlo. Lako moguće je da je to zapravo negdje između, jer snimka iz Ubera izgleda podeksponirana, a ove druge snimke izgledaju preeksponirano (kamera digne ekspoziciju jer je kadar pretežito taman, a tipične kamere pokušavaju kod automatskog određivanja ekspozicije dobiti "srednje svijetlu" sliku - srednje svijetla slika u mračnoj sceni znači preeksponiranu sliku).

 

Visak kaže...
Osvjetljenost je bitna samo za reakciju nadzornice. Elektronika o njoj ne ovisi.

Ako softver ne analizira sliku - da, onda nije bitna. Ako analizira - onda bi mogla biti ne nužno bitna, nego korisna, jer je lidar trebao detektirati pješaknju. Ne znam je li tko to spominjao u temi - proizvođač lidara je inače rekao da su njihovi senzori pješakinju morali otkriti. S nestrpljenjem čekam da utvrde što je zakazalo. Kladio bih se na softver.

 

Zanima me može li Uberov softver na video feed iscrtati detektirane objekte, onako kako to Waymo radi. Trebao bi moći. I zapravo smo to trebalo dobiti, a ne (samo) golu snimku s kamere. Snimka obogaćena detektiranim objektima bi dala daleko bolji uvid što se dogodilo.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Običaj je da se podaci prvo analiziraju, zauzme nekakav stav, a onda daju u javnost s objašnjenjem što se dogodilo. U suprotnom ćeš imati gomilu neznalica koji komentiraju nešto u što se ne razumiju. Uh, ček...
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Visak kaže...
Običaj je da se podaci prvo analiziraju, zauzme nekakav stav, a onda daju u javnost s objašnjenjem što se dogodilo. U suprotnom ćeš imati gomilu neznalica koji komentiraju nešto u što se ne razumiju. Uh, ček...

- šerif? Uber nevin?

+ guverner oduzeo licencu i zabranio vožnju. Sad je termin da je vozilo uzrok... itd. (tema).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.3.2018 18:20 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Pa da, šerif (tj. načelnica policije) se zaletila. Al nije baš usamljena. Svi su imali mišljenje i prije nego su vidjeli snimku.

Kad smo kod šerifa iz Arizone, nisu ni inače na dobrom glasu
http://www.latimes.com/nation/la-na-joe-arpaio-verdict-20170706-story.html?outputType=amp
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.3.2018 18:20 (Visak).
15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj

-ne, policija je na temelju te-takve snimke dala izjavu.. uz mogućnost da je to originalna ili prilagođena snimka, kao i to da baš nikakve veze nema sa stvarnom vidljivošću ili senzorima.. no njima je to bilo dovoljno za 'nevinost' + narkomanku.. a tad je to recimo sumnjivo (čemu nepotrebno blaćenje osobe, mrtve..). Policija zna svoje prometnice, crne točke i sl. .. da je to mjesto takvo, znali bi. Ovako su lokalci reagirali pa znamo i mi. Bez te reakcije? šbbkbb..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Ovo o komentiranju bez viđene snimke nije išlo načelnicu, već neke koji bi se trebali prepoznati. ;-)
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
moderator
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

Meni je zapanjujuće što je Uber tu spušio tak pacerski. Ono, široka prazna cesta i onda auto ne reagira na osobu (ne psa ili štakora) koja gura bicikl poprijeko! To je nešto što je trebalo biti savladano već u prvoj fazi! Kako se može dogoditi da auto "ne vidi" tako veliki "objekt" pred sobom? Takvog auta nitko ne bi pustio na cestu. Ne bi ni Uber.

 

Al dobro... Ovo će malo usporiti razvoj samovozećih automobila, ali neće spriječiti. Najbitnije je da Uber uspije utvrditi točni razlog zašto njihov auto nije reagirao.

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Visak kaže...
Ovo o komentiranju bez viđene snimke nije išlo načelnicu, već neke koji bi se trebali prepoznati. ;-)

 -priznaj, misliš na neimenovanog moda? :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j
You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put sri 28.3.2018 0:16 (memulica).
Moj PC  
1 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
MrBlc kaže...
Feudalac kaže...

Zakon ne kaže da pješaci moraju propustiti vozila, pješak prilikom prelaska ceste samo ne smije ometati promet. To je poprilično različito. Ometati znači naglo kočenje, znatna promjena brzine i slično. Dolazak s lijeva, preko nekoliko traka, laganim hodom, nigdje nikog osim jednog vozila - kako bi se to moglo protumačiti kao ometanje? Da je dvije sekunde ranije usporio za par km/h (pustio papučicu gasa), izbjegao bi je. Ionako je dužan obratiti pozornost na pješake.

A da pogledaš članak dva koji jasno definira što je ometanje prometa?

 

81) >>ometanje prometa<< je radnja u prometu kojom se nekoga suprotno prometnim propisima prisiljava na promjenu dotadašnjeg načina sudjelovanja u prometu,

 To je općenita definicija i ne podrazumijeva blagu promjenu brzine ili drugu sličnu radnju. Imaš dalje u zakonu primjer gdje je eksplicitno navedeno što se smatra ometanjem i to je ono što cijelo vrijeme spominjem.

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
ihush kaže...

- da, možemo raspravu vratiti na mbaksin post (s kojim se 99% slažem).. i vidjeti ima li krvnje vozača..

- po novim snimkama loklanih vozača, ista lokacija... vidljivost je daleko bolja nego na prvoj policijsko-uberovoj snimci. Ljudi su snimali-objavili upravo jer im je to poznato i uberova snimka im jendostavno ne odgovara onom što vide.. mi to ne možemo znati. Kako to može utjecati na mišljenje nas čitatelja, policije..? Suda?

- zašto u ovom slučaju policija brzo daje izjavu u korist vozača? Istovremeno iznosi podatak narkomanka..

 

- dodati da je pješakinja gurala bicikl preko ceste, na prvu se može pomisliti da je vozila pa da je npr prebrzo za reakciju izletila.. kao i to da se ponavlja prijelaz izvan pješačkog prijelaza, zabrana pjašaka na kolniku.. što nije točno, pješak može hodati kolnikom, može prijeći, ukoliko nema pješački prijelaz u blizini. Naravno, notko pa ni pješak ne smije ugrožavati svoju/tuđu sigurnost itd. i podrazumijeva se oprez i pravila kako se ponašati u prometu. Kršenje pravila je kažnjivo, no vozač ni tad nema pravo zgaziti i biti automatski nevin. Pješakinja je vjerojatno bila neoprezna, ali može priča i bez nje.. da je nema, što sa sustavom, senzori+AI, radi li ili ne? Ako ima probleme tad ne smije na cestu. Tad je kriv. Kad policija brani vozača, brzo, sa smrtnim posljedicama.. a iza stoji kompanija s novcem.. tad mi to ne zvuči uvjerljivo. Istraga? Ono što je Uber napravio, suspendirao projekt, je normalno-očekivano u takvom slučaju. .. istovremeno i 'dokaz' da policija ne radi svoj posao tj. prvo istraga pa tad ovisno o rezultatu izjava tko je kriv-nevin, ne obrnuto.

 Sad, gledajući retroaktivno na ovu situaciju, ove naknadne snimke drugih ljudi i sve kaj je isplivalo o poslovnoj politici Ubera u zadnjih godinu, godinu i pol, sve sam više sklon vjerovati da je ovaj njihov video iz vozila obrađen naknadno kako bi izgledalo bolje po njih.

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
mbaksa kaže...
Visak kaže...
Slažem se utoliko što mislim da bi svi koji ovdje brane nesretnu pješakinju, da je njima izletila popizdili na nju, pogotovo da su ju pokupili. Nisam još vidio vozača koji na pješaka koji mu bez gledanja iskorači ispred auta dok vozi 65 na sat odmahuje sa smješkom. Uglavnom se radi o ekipi koja odprije ne simpatizira AV i ovo im je prilika da pljuju po njima, dok bi u svakoj drugoj situaciji optužili pješakinju.

Ili se radi o ekipi koja nisu (baš neki) vozači. Zaprepašćuje me to olako doživljanje pješakova oduzimanja prednosti autu, pogotovo na jednoj takvoj prilaznoj cesti. Vozači bi to dobro trebali znati. Osobno i kad sam u svojstu pješaka ne prelazim cestu kao muha bez glave, a na zebri, ako vidim da mi se auto približava, nerijetko ću ga propustiti pa krenuti preko zebre nakon što on prođe - lakše je meni pričekati pet-deset sekundi nego zaustavljati auto kako bi on mene mogao propustiti. Ne samo lakše, nego i sigurnije.

 Ja imam vrlo jednostavno pravilo - ako sam pješak gledam vozača dok se ne uvjerim da me je vidio i da namjerava stati. I obrnuto, kad vozim i pješak je na prijelazu ili drugdje - uvijek mu mahnem rukom ili klimnem glavom da može proći, da ga puštam. Vrlo je jednostavno i svima uljepša dan, hebeš prednosti i par sekundi kad zbog nesreće izgubiš sate i dane ili imaš štetu na vozilu koju ne možeš naplatiti. Da ne govorim o ozljedama.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.3.2018 9:04 (Feudalac).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Feudalac kaže...

81) >>ometanje prometa<< je radnja u prometu kojom se nekoga suprotno prometnim propisima prisiljava na promjenu dotadašnjeg načina sudjelovanja u prometu,

 To je općenita definicija i ne podrazumijeva blagu promjenu brzine ili drugu sličnu radnju. Imaš dalje u zakonu primjer gdje je eksplicitno navedeno što se smatra ometanjem i to je ono što cijelo vrijeme spominjem.

Ne, to je egzaktna definicija koju zakonodavac navodi u popisu korištenih pojmova.

 

Pretpostaviti ću da se ti referiraš na članak 45. (u buduće nastoj navesti referencu). Tamo se navodi nekoliko primjera, ali završava sa "i sl.", a time definitivno ne poništava izričitu i egzakntu definiciju koja je kao takva navedena u zakonu.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Pa gle, cilj poduke nije postignut ako serviraš sve na srebrnom tanjuru. I tad se nađe onaj koji veli da nije dobro ispoliran. Isprovociraj sugovornika da se sam informira 😀😀
Ja rekoh
16 godina
neaktivan
offline
Policija objavila snimku Uberove nesreće u kojoj j

Amerika, kao zemlja okrenuta automobilima, ima prilično restriktivna pravila prema pješacima, poznat je termin jeywalking iz filmova. Zanimljivo da se baš grad Tempe u kojem se dogodila nesreća ističe po oštrim sankcijama za jaywalking. 

 

Ovo su propisi baš za Tempe:

Sec. 19-151. Crossing a roadway.
(a) No pedestrian shall cross the roadway within the central business district other than within a marked or unmarked crosswalk.
(b) Every pedestrian crossing a roadway outside of the central business district at any point other than within a marked or unmarked crosswalk shall yield the right-of-way to all vehicles upon the roadway.
(c) No pedestrian shall cross a roadway where signs or traffic control signals prohibit such crossing.

 

A mjesto na kojem je žena prelazila imalo je istaknutu oznaku zabrane prelaska:

 

A large median at the site of the crash has signs warning people not to cross mid-block and to instead use the crosswalk to the north at Curry. 

 

Dakle točka b) jasno govori da auti uvijek imaju prednost van pješačkog prijelaza, a točka c) da uopće nije smjela tamo prelaziti. Ne može biti jasnije od ovoga.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj

- zaboravio/previdio si točku x. .. vozač/vozilo/AI je kriv neovisno o postojanju pješaka i samom slučaju. To gubiš iz fokusa. Sam pješak je nevažan i ne bi ni bio vijest, čak ni zgažen. (možda tužno ali realno).

 

ali kad već 'inizstiraš'.. vidi točku a, kraj rečenice, marked or unmakred.. znaš čitati, engleski ili treba pomoć?

točka c. što/gdje, koji znak zabranjuje na tom mjestu prelaz pješaka? Čemu ti služi točka c? Dokazuješ što? ili previđaš u ce dio koji kaže, gdje znak to zabranjuje..

 

-čitaš li uopće ono što quotaš kao argument i (ipak) važnije, razumiješ li?

 

edit: evo kao hint-pomoć.. kriv je vozač-AI.. kriv je uber. zaboravi pješaka..

 

+ edit: evo ispod, MrBlc, vrlo dobro objašnjenje/prijevod.. i usporedba s našim pravilima.. 99% je identično i možemo ta pravila smatrati univerzalnima.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.3.2018 23:40 (ihush).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Feudalac kaže...
Pa gle, cilj poduke nije postignut ako serviraš sve na srebrnom tanjuru. I tad se nađe onaj koji veli da nije dobro ispoliran. Isprovociraj sugovornika da se sam informira 😀😀

Ajde bar imaj muda priznati da nisi u pravu i da si ili krivo shvatio ili namjerno manipulirao.

 

Visak kaže...

Amerika

Samo još da nadopunim jednim pojašnjenjem jer se koristi pojam koji je nama stran: "unmarked crosswalk"

 

Pojam se odnosi na pravo prelaska preko raskrižja tamo gdje se na križanju pločnik prirodno nastavlja preko križanja. Najsličnija stvar u našem zakonu je članak 135

(1) Vozač koji skreće na bočnu cestu na čijem ulazu ne postoji obilježeni pješački prijelaz dužan je skretati smanjenom brzinom i ne smije ugroziti pješake koji su već stupili na kolnik.

s tim da je kod njih svejedno da li skrećeš ili ideš ravno ako su s obe strane bočne ulice.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
Visak kaže...

Amerika, kao zemlja okrenuta automobilima, ima prilično restriktivna pravila prema pješacima, poznat je termin jeywalking iz filmova. Zanimljivo da se baš grad Tempe u kojem se dogodila nesreća ističe po oštrim sankcijama za jaywalking. 

 

Ovo su propisi baš za Tempe:

Sec. 19-151. Crossing a roadway.
(a) No pedestrian shall cross the roadway within the central business district other than within a marked or unmarked crosswalk.
(b) Every pedestrian crossing a roadway outside of the central business district at any point other than within a marked or unmarked crosswalk shall yield the right-of-way to all vehicles upon the roadway.
(c) No pedestrian shall cross a roadway where signs or traffic control signals prohibit such crossing.

 

A mjesto na kojem je žena prelazila imalo je istaknutu oznaku zabrane prelaska:

 

A large median at the site of the crash has signs warning people not to cross mid-block and to instead use the crosswalk to the north at Curry. 

 

Dakle točka b) jasno govori da auti uvijek imaju prednost van pješačkog prijelaza, a točka c) da uopće nije smjela tamo prelaziti. Ne može biti jasnije od ovoga.

 A nagodba govori nešto drugo.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
MrBlc kaže...

Samo još da nadopunim jednim pojašnjenjem jer se koristi pojam koji je nama stran: "unmarked crosswalk"

 

Pojam se odnosi na pravo prelaska preko raskrižja tamo gdje se na križanju pločnik prirodno nastavlja preko križanja. Najsličnija stvar u našem zakonu je članak 135

(1) Vozač koji skreće na bočnu cestu na čijem ulazu ne postoji obilježeni pješački prijelaz dužan je skretati smanjenom brzinom i ne smije ugroziti pješake koji su već stupili na kolnik.

s tim da je kod njih svejedno da li skrećeš ili ideš ravno ako su s obe strane bočne ulice.

 Da, ali ovo se nije dogodilo na križanju, nego na mjestu gdje postoji izričiti znak zabrane prelaska.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
BlueMax kaže..

 A nagodba govori nešto drugo.

 Nagodba je prvenstveno PR potez, kojim se ožalošćena obitelj miče od medija. Uber ima novaca da se s njima spori do sudnjeg dana, ali im to, čak i da dobiju, čini veću štetu. Nagodili bi se i s ihushom, samo da prestane pisati gluposti. 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
BlueMax kaže...

 A nagodba govori nešto drugo.

Napisao sam i tamo na temi o nagodbi, a ponoviti ću i tu:

 

Nagodba je vezana isključivo uz pitanje materijalne odgovornosti, te kao takva ne predstavlja priznanje krivnje. Njena svrha obično bude utišavanje medijske buke, pogotovo kad ima klazulu o tajnosti, ali u ovom slučaju može imati i drugu svrhu, a to je zaštita tehnologije u razvoju za koju još nije podnesen patent. U takvim situacijama su se znale i kompanije bez ikakve krivnje nagoditi jer im je jeftinije platiti nekom da ih ne tuži nego riskirati da zbog vještačenja tehnologije poslovne tajne završe u javnim sudskim spisima.

 

Postoji rizik da se i kod kaznenog postupka dogodi ista stvar, ali je manji rizik da dođe do toga, a za neke stvari postoji mogućnost i da čitavo suđenje ili njegov dio budu zatvoreni za javnost.

 

Visak kaže...

 Da, ali ovo se nije dogodilo na križanju, nego na mjestu gdje postoji izričiti znak zabrane prelaska.

Čisto preventivno pojašnjenje da se netko ne uhvati za to jer je očito da ljudi svašta pretpostavljaju zbog nerazumijevanja jasno definiranih pojmova.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Policija objavila snimku Uberove nesreće u koj
MrBlc kaže...
Visak kaže...

 Da, ali ovo se nije dogodilo na križanju, nego na mjestu gdje postoji izričiti znak zabrane prelaska.

Čisto preventivno pojašnjenje da se netko ne uhvati za to jer je očito da ljudi svašta pretpostavljaju zbog nerazumijevanja jasno definiranih pojmova.

 I onda se ihush uhvati baš za to tvoje preventivno pojašnjenje, iako ono uopće ne dokazuje ništa od onog što on tvrdi. 

 

Fascinira me kako ljudi mogu i za najjasnije rečenice tvrditi da ne znače ono što piše u njima. Pokušavam ovih dana čitati GDPR regulativu i to je takva kaša od pravne frazeologije da nikome nije jasno na što se točno odnosi (a treba ju implementirati, tu bi recimo Bug ili Mreža mogli angažirati pravnog stručnjaka da napiše članak), ali ovo s prometom je pisano da bi svatko trebao moći shvatiti.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice