Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

poruka: 201
|
čitano: 29.805
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov".
8 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

Itekako

Ja rekoh
Moj PC  
18 1 hvala 0
12 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

Vjerujem da je uistinu tako kada se radi o objavljivanju rada u znanstvenom časopisu. Problem nastaje kada su rezultati dvosmisleni, odnosno inconclusive te je potrebno daljnje istraživanje, a mediji te radove tumače i (namjerno) prenose kako konačne "istine". Ti isti mediji su izvor informacija za široku populaciju, a ne znanstvene objave. Također sam uvjeren da uz jedno tumačenje znanstvenog rada objave višestruko više nerecenziranih i neprovjerenih informacija koje trpaju u isti koš te na kraju prosječan čitatelj ima dojam da znanstvena zajednica ili nema pojma što priča, nije usklađena (nema koncenzusa) ili je korumpirana.

 

TL;DR u teoriji se proces čini dobar, ali u stvarnosti dobijemo igru pokvarenog telefona

Moj PC  
40 0 hvala 3
8 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

Kerum je pogodio u srž stvari! Izloženi smo poplavi poluistina, poluinformacija i dezinformacija. Što god da se o znanosti piše treba poći od originalnog znanstvenog rada ili barem od sekundarne (revijalne), isto tako recenzirane znanstvene publikacije. I ono što tamo piše što vjernije prenijeti. Neki mi čovjek tako šalje "dokaz" kako klorokin liječi koronu, pa mi još slavodobitno šalje znanstvemi rad. Počnem čitati. Vidim da je uzorak premalen da bi se išta moglo zaključiti. Do tog zaključka dolaze i autori, ne znam da li sua sponte ili na inzistiranje recenzenta. I onda bi taj i takav, da je novinar, iz toga izveo zaključak koji je je meni ponudio, a poslije bi se o tome pisalo na  društvenim formuma i tko zna što bi na kraju ispalo. Ili uzmite primjer dr. Lauca. Da se ponio kao znanstvenik, mogao je svoje mišljenje o koroni - potkrijepljeno naravno dokazima - objaviti u znanstvenom časopisu, pa tek onda izići u javnost. Čak ni o žurbi ovdje nije riječ. Recenzentski postupak obično traje mjesec, najviše dva mjeseca, a nakon što autor unese potrebne ispravke (dan-dva posla), dobiva obavijest da mu je rad prihvaćen za objavljivanje, pa onda može s njime izaći pred javnost. 

 
16 0 hvala 5
3 godine
protjeran
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Uz dobre $$$ sve se može, pravi primjer je Pfizer
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.8.2021 7:08 (foofajter).
 
6 0 hvala 1
8 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

Korupcija uvijek, poput vode, nađe rupu, to je točno. No u području znanosti tu je rupu naći vrlo teško. Jer kad se objavi neki rezultat, posebno nekog važnog područja, znanstvenici će se početi natjecati tko će doći do boljeg rezultata, pa će se na kraju iskritalizirati istina. Može se podmititi jednu ekipipu, ali tko da ih podmiti stotinu! A tko publicira laž, ta će mu se laž obiti o glavu. Ili će ga napadati ili, još gore, potpuno će ga ignorirati. Može se dogoditi čak i to da se već objavljeni rad povuče, bilo na želju autora bilo odlukom urednika, a onda autori dolaze na crnu listu. Tko će nakon toga htjeti s njima surađivati? Tko će htjeti financirati njihova istraživanja? 

 
15 3 hvala 2
8 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

Čitao sam o nekoj Njemačkoj farmaceutskoj tvrtki koja je objavila da im se profit ustostručio od početka pandemije. Tako da ovaj COVID ne ide nikuda. NIKADA.

Moj PC  
8 3 hvala 0
12 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

da

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

Godinama sam kucni prijatelj s jednim lijecnikom obiteljske medicine, tako da ovo sto sad pricam nije napamet. 

 

Moja majka s kojom je on također jako dobar, ima tu i tamo problema s kraljesnicom i potrebne su joj tablete za smirivanje bolova i opustanje misica. 

Dugi niz godina je koristila određene tablete za kraljesnicu, da bi nas doktor samo odjednom promijenio proizvodjaca, dao joj je neki slican lijek, ali nije bio ni priblizno djelotvoran kao ovaj prvi koji je uzimala. 

Isto joj je napravio i s tabletama za glavobolju koji tu i tamo popije.

 

Sve dok ja nisam reagirao i rekao mu da joj prepise ono sto ga je i trazila, a ne neke lijekove upitnog ucinka. Nije pravio nikakav problem oko toga (naravno, samo zato sto smo si dobri), ali mi je kasnije rekao kako mu dolazi ekipa (nesto poput trgovackih putnika koji idu po kaficima), samo ovi rade za farmaceutske kompanije, i da mu plate odredjeni iznos da umjesto drugih lijekova, prepisuje njihov. 

 

Znaci ti kao jedan doktor koji bi trebao brinuti o svojim pacijentima, stavljas profit ispred njih i nije te ni najmanje briga sto ih boli, sto nisu dobili terapiju koju su trebali dobit i sl. Promjenu je bez problema napravio samo zbog prijateljstva, a da je to netko ovako sa strane trazio, mozes mislit kako bi dobio nesto drugo. 

 

I ne radi to samo on, to radi vjerojatno vecina lijecnika opce medicine tj. svi oni koji imaju mogucnost spremiti visak novaca u dzep. Nitko ih ne kontrolira, nitko ih ne nadzire sto rade i sto prepisuju. A mozete si misliti tek sto se radi u podrucju cjepiva i PCR testova. 

 

Tko god da kaze da velikoj vecini lijecnika profit nije na 1. mjestu prioriteta, taj tesko laze. Svima njima je u glavi samo jedno, da sebi i svojoj obitelji osiguraju sto lagodniji zivot. Sredstva za to se nazalost ne biraju. Ako postoje takva lobiranja oko najobicnijih lijekova, onda postoje i za cjepiva i testove. Sve je to jedan veliki biznis. 

 
52 1 hvala 4
15 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov
Danas je sve biznis.
 
11 0 hvala 1
2 godine
neaktivan
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

Ja iskreno mislim da se netko ovdje sale kad misle da znanstvenici doktori farmaceuti i ostali imaju prozove savjesti pa im je na prvom mjestu čovjek....

Vani tipa Indija vrijednija je krava od čovjeka kina samo si broj čak i eu boli nekog đon za antu iz like....

Sve u čemu se može zaradit tu će bit prvih neistina ili iskrivljenih istina u svakoj bransi je tako...

 
8 0 hvala 1
16 godina
odjavljen
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
=XFX=PlayHard kaže...

 ali mi je kasnije rekao kako mu dolazi ekipa (nesto poput trgovackih putnika koji idu po kaficima), samo ovi rade za farmaceutske kompanije, i da mu plate odredjeni iznos da umjesto drugih lijekova, prepisuje njihov. 

 

Ovo je tako od pamtivijeka

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
danen kaže...

Korupcija uvijek, poput vode, nađe rupu, to je točno. No u području znanosti tu je rupu naći vrlo teško. Jer kad se objavi neki rezultat, posebno nekog važnog područja, znanstvenici će se početi natjecati tko će doći do boljeg rezultata, pa će se na kraju iskritalizirati istina. Može se podmititi jednu ekipipu, ali tko da ih podmiti stotinu! A tko publicira laž, ta će mu se laž obiti o glavu. Ili će ga napadati ili, još gore, potpuno će ga ignorirati. Može se dogoditi čak i to da se već objavljeni rad povuče, bilo na želju autora bilo odlukom urednika, a onda autori dolaze na crnu listu. Tko će nakon toga htjeti s njima surađivati? Tko će htjeti financirati njihova istraživanja? 

 

Pogledaj ovaj film rađen na osnovu istinitog događaja...čovjeku se obilo o glavu što je rekao ISTINU:

 

 

10 godina
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Totalno streberski clanak bez veze sa realnoscu. Kao da gledamo stanje u hrvatskoj kroz zakone i pravilnike. Uvod je jedini dobar, ali je ostao nedorecen.
 
9 4 hvala 1
15 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

"para vrti đe burgija neće." (nije ovo palo s neba; poslovice nastaju tisućljetnim iskustvima) postoji dobar razlog (jedinica mjere se razlikuje) zbog kojega se etička načela/moralna"pravila" ne poklapaju s kaznenima/pravnima. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
7 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
=XFX=PlayHard kaže...

Godinama sam kucni prijatelj s jednim lijecnikom obiteljske medicine, tako da ovo sto sad pricam nije napamet. 

 

Moja majka s kojom je on također jako dobar, ima tu i tamo problema s kraljesnicom i potrebne su joj tablete za smirivanje bolova i opustanje misica. 

Dugi niz godina je koristila određene tablete za kraljesnicu, da bi nas doktor samo odjednom promijenio proizvodjaca, dao joj je neki slican lijek, ali nije bio ni priblizno djelotvoran kao ovaj prvi koji je uzimala. 

Isto joj je napravio i s tabletama za glavobolju koji tu i tamo popije.

 

Sve dok ja nisam reagirao i rekao mu da joj prepise ono sto ga je i trazila, a ne neke lijekove upitnog ucinka. Nije pravio nikakav problem oko toga (naravno, samo zato sto smo si dobri), ali mi je kasnije rekao kako mu dolazi ekipa (nesto poput trgovackih putnika koji idu po kaficima), samo ovi rade za farmaceutske kompanije, i da mu plate odredjeni iznos da umjesto drugih lijekova, prepisuje njihov. 

 

Znaci ti kao jedan doktor koji bi trebao brinuti o svojim pacijentima, stavljas profit ispred njih i nije te ni najmanje briga sto ih boli, sto nisu dobili terapiju koju su trebali dobit i sl. Promjenu je bez problema napravio samo zbog prijateljstva, a da je to netko ovako sa strane trazio, mozes mislit kako bi dobio nesto drugo. 

 

I ne radi to samo on, to radi vjerojatno vecina lijecnika opce medicine tj. svi oni koji imaju mogucnost spremiti visak novaca u dzep. Nitko ih ne kontrolira, nitko ih ne nadzire sto rade i sto prepisuju. A mozete si misliti tek sto se radi u podrucju cjepiva i PCR testova. 

 

Tko god da kaze da velikoj vecini lijecnika profit nije na 1. mjestu prioriteta, taj tesko laze. Svima njima je u glavi samo jedno, da sebi i svojoj obitelji osiguraju sto lagodniji zivot. Sredstva za to se nazalost ne biraju. Ako postoje takva lobiranja oko najobicnijih lijekova, onda postoje i za cjepiva i testove. Sve je to jedan veliki biznis. 

 To je i Pfizer radio prije 12-13 godina pa su masno platili, a vidi ih sad, odjednom spašavaju svijet svojim super učinkovitim cjepivom. Zanimljivo, preporučaju i treću dozu, a cijenu doze su naravno povisili. Baš čudno

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.8.2021 10:04 (foofajter).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Uvijek mi je bio draži onaj drugi Raos...ovaj primjerice u ovom članku uredno preskoči činjenicu da danas za objavljivanje članka u časopisu koji bolje kotira, moraš platiti 1000 eur za objavljivanje...a neovisni recenzenti površno pregledavaju jer se i njih plaća, a časopis će i dalje biti uspješan, jer se radi o bogatom izdavaču koji uvijek lako podigne rejting časopisa...
 
7 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Ovo za plaćeno propisivanje lijekova od strane liječnika je točno, no nepovezano s temom. I u Konzumu žvakaće gume one firme koja više plati su na polici koja je u razini očiju kupaca, pa to ne dokazuje korumpiranost znanstvene zajednice.

Ta korumpiranost svakako postoji u određenoj mjeri, no ova priča ju naprosto ne dokazuje.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

Šta nije u povijesti bilo prijepora oko toga da li duhan/cigarete štete plućima? Pa je hrpa znanstvenika/doktora tvrdila da ne štete ili čak koriste. Naravno, bili su plaćeni na ovaj ili onaj način od duhanske industrije (novcem, izletima, poklonima, pogodnostima). Dok se te stvari i nagovaranje na određeni lijek ne počnu kažnjavati oduzimanjem imovine, licence, plus dugogodišnji zatvor, nema nam naprijed. Po meni to treba kažnjavati strože nego podmićivanje suca, jer se ne radi samo o pravdi nego o ljudskim životima. A kod nas ne znam da je itko kažnjen.

Idi i radi nešto korisno!
 
12 1 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da

"Recenzentski postupak obično traje mjesec, najviše dva mjeseca, a nakon što autor unese potrebne ispravke (dan-dva posla), dobiva obavijest da mu je rad prihvaćen za objavljivanje, pa onda može s njime izaći pred javnost. "

 

Ne traje najviše dva mjeseca nego traje i nekoliko mjeseci duže. Znam iz vlastitog iskustva. Ali, ponude ti odmah i da to ide puno brže, naravno, ako platiš.

 

A vezano za ovo sa malim uzorkom,.. to je uglavnom tako kad se rade istraživanja koja ne financiraju veliki igrači. Jednostavno se nema sredstava za veći uzorak, a kad financiraju drugi, onda baš i nije lijepo pisati ono što im ne ide u prilog, ako me razumijete. Ja ne bih olako odbacivao takva manja istraživanja jer i ona imaju svoju vrijednost, pogotovo ako ih je više zaključilo isto. Ako testiraš 10 ljudi na nekakav lijek i 5 ljudi umre, to nije dokaz da lijek ubija, ali svakako baca određenu sumnju iako je uzorak beznačajan. Naravno, namjerno pretjerujem da slikovitije opišem što želim reći.

 

Iako iznimno cijenim autora i njegov rad, ovaj članak me pomalo razočarao i više mi djeluje kao neki promo članak, jer je usitinu daleko od stvarnosti na terenu.

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.8.2021 10:39 (msalai).
11 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

Problem koji danas postojì, a koji ne mora nužno biti vezan direktno sa "osoba A potplatila osobu B da napiše to i to", je što se znanstveni radovi ne mogu reproducirati. Znači netko objavi rad (recenziju je znači prošao), ali kolege znanstvenici ne mogu prilikom ponavljanja pokusa koji je opisan tim radom dobiti iste rezltate. Dio leži u aljkavom prikupljanju podataka, lošem dizajnu pokusa, ne poznavanju dovoljno dobro statistike pa samo nađeš neku formulu koja približno odgovara, ulupaš u nju varijable i ako rezultat zadovoljava onda kreneš pisati zaključak a ako ne onda tražiš drugu formulu koja je suradljivija, tweakaš,  "masiraš" podatke da "uđu".

Ovdje je link na reakciju Andrewa Gelmana na rad iz psihologije koji je tvrdio da su žene u danima maksimalne plodnosti (unutar menstrualnog ciklusa) sklonije nositi odjeću crvene boje nego u danima izvan tih plodnih dana. Inače, psihologija je zloglasna što se tiče nereproducibilnosti, neki tvrde da je čak 2/3 radova iz područka psihologije nereproducibilno. A ovaj ih lik, ono, baš čerupa: https://slate.com/technology/2013/07/statistics-and-psychology-multiple-comparisons-give-spurious-results.html

 

https://statmodeling.stat.columbia.edu/2013/07/24/too-good-to-be-true-the-scientific-mass-production-of-spurious-statistical-significance/

Too Good To Be True: The Scientific Mass Production of Spurious Statistical Significance

Posted by Andrew on 24 July 2013, 3:07 pm

Are women three times more likely to wear red or pink when they are most fertile? No, probably not. But here’s how hardworking researchers, prestigious scientific journals, and gullible journalists have been fooled into believing so.

The paper I’ll be talking about appeared online this month in Psychological Science, the flagship journal of the Association for Psychological Science, which represents the serious, research-focused (as opposed to therapeutic) end of the psychology profession. . . .

In focusing on this (literally) colorful example, I don’t mean to be singling out this particular research team for following what are, unfortunately, standard practices in experimental research. Indeed, that this article was published in a leading journal is evidence that its statistical methods were considered acceptable. Statistics textbooks do warn against multiple comparisons, but there is a tendency for researchers to consider any given comparison alone without considering it as one of an ensemble of potentially relevant responses to a research question. And then it is natural for sympathetic journal editors to publish a striking result without getting hung up on what might be viewed as nitpicking technicalities. Each person in this research chain is making a decision that seems scientifically reasonable, but the result is a sort of machine for producing and publicizing random patterns. . . .

Full story here.

Ovdje je i reakcija prozvanih znanstvenika i odgovor na njihovu reakciju, a 2016. je objavlje  rad koji opovrgava tvrdnju (Tracy, Beall) da su žene u vrijeme max plodnosti sklonije nositi crveno ili roza: https://www.researchgate.net/publication/311479276_Revisiting_the_Red_Effect_on_Attractiveness_and_Sexual_Receptivity_No_Effect_of_the_Color_Red_on_Human_Mate_Preferences  
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.8.2021 10:43 (telefon 2).
 
4 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Problem je da izvor informacija za mase nisu stručni znanstveni časopisi već kojekakvi facebuci, jutarnji i večernji šit, indeks, 24sata i ostale nakupine generatora click bait-ova koji zapošljavaju jadove da gereriraju profit a ne da prenose činjenice.
Na tu hrpu go*ana onda dođu kojekakvi egotriperi i munje poput onog Đikića koji iznose svoje stavove a ne utvrđene činjenice, mada nekada njihovi stavovi uistinu imaju korijene u utvrđenim činjenicama i zbog toga djeluje kao da generalni znaju o čemu pričaju. I onda nastaje kakofonija poluinformacija i dezinformacija koja stvara paniku među rajom a tu paniku itekako onda iskorištavaju vlast i lešinari željni profita poput farmaceutske industrije

Upravo je problem tih kojekakvih "autoriteta" poput Đikića koji promoviraju sebe i onda su daju za pravo iznositi svoje osobno mišljenje o stručnoj temu izvan stručnih krugova. Odvratan primjer su i naši sudci poput onog Kolakušića koji umjesto da rade svoj posao u tišini koriste medije za promociju sebe a kao alibi za svoja mišljenja koriste svoju poziciju
Jadno i pogrešno
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.8.2021 10:49 (Ges).
 
5 1 hvala 0
14 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

čemu uopće takvo pitanje. Dovoljno je pogledati ovaj link.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_pharmaceutical_settlements

I to sve u svjetlu činjenice da farmaceutske kuće obično imaju vrlo jake pravne timove koji ih koštaju više nego kemičari, biokemičari, biofizičari, botaničari  i ostali bezveznjaci u laboratorijima. Drugim riječima, ovo s linka je samo "tip of the iceberg".

Moj PC  
13 0 hvala 2
8 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

Da odgovorim Doiminiku 333. On piše:

Uvijek mi je bio draži onaj drugi Raos...ovaj primjerice u ovom članku uredno preskoči činjenicu da danas za objavljivanje članka u časopisu koji bolje kotira, moraš platiti 1000 eur za objavljivanje...a neovisni recenzenti površno pregledavaju jer se i njih plaća, a časopis će i dalje biti uspješan, jer se radi o bogatom izdavaču koji uvijek lako podigne rejting časopisa...

 

Ovdje su iznesene dvije netočne činjenice. 1.) Istina je da postoje časopisi koji traže da im se plati za objavljivanje, no to su "časopisi sa slobodnim pristupom", tj. oni koje se mogu čitati bez naknade. Jasno je da se tu uredništvo dolazi u napast da ne odbija članke, ali i oni moraju hoćeš-nećeš koliko-toliko držatati do ugleda časopisa. Svaki časopis se vrednuje prema tome koliko su puta članci iz njega citirani, i to u drugim časopisima i od različitih autora. Nikome dakle nije u instersu da smanjuje rejting časopisa samo zato da bi objavio nevaljali članak. Treba reći i to da takvi časopisi nisu na visokoj cijeni, i da se u onim vrhunskim objavljuje bez ikakve naknade.

2.) Da su recenzenti plaćeni za svoj posao nije istina. Recenzije znanstvenih radova u pravilu se pišu bez ikakve naknade. To recenzenti rade iz solidarnosti, a jedinu naknadu koju za svoj posao dobivaju je moralna. Oni naime često sugeriraju autorima da uvrste neke nove referencije, naravno njihove. No takav zahtjev je sasvim benigan, on se obično odnosi na referencije u uvodu, gdje autori daju pregled litrarature. Pa kad već mogu spomenti deset istraživanja na tom području, zašto ne bi spomenuli i još jedno ili dva? 

I još bih dodao, jer sam sve u svemu pročitao barem 500 recenzija, a sam sam ih napisao oko 200, da i recenzije mogu biti subjektivne (ne posve objektivne). No  "subjektivnost" se većinom svodi na taštinu autora, koji ne voli kad netko novi ulazi u njegovo podlučje istraživanja. Autori, da se razumijemo, nisu izloženi na milost i nemilost recenzenata, jer svaku primjedbu recenzenta mogu argumentirano odbaciti, pa je onda na uredniku da donese konačni sud. Jednom mi se dogodilo da sam dobio recenziju, na koju samo dogovorio: "Kada odgovaram na recenije obično volim napisati da sam prihvatio sve primjedbe recenzenta, ako zbog ničeg drugog onda zbog mira u kući. No ovdje to ne mogu napisati, jer nisam prihvatio nijednu primjedbu od obojice recenzenata". Nakon što sam točku po točku obrazložio zašto primjedbe ne prihvaćam, rad je objavlljen u izvornom obliku. Koliko se poštuje volja autora najbolje pokazuje ono što mi se nedavno dogodilo, kad je recenzent napisao da se piše "dušikasta", a ne "dušičasta" kiselina. Odgovorio sam da se za zauzimanje konačnog stava ne osjećam dovoljno kompetentnim (gramatičko, a ne kemijsko pitanje!) pa da konačni sud prepuštam lektoru. No imao sam dosta muke jer sam zauzeo ambivalenti stav, dakle niti sam prihvatio zahtjev recenzenta niti sam ga argumentirano pobio. Nemojte se zezati: znanošću se bave ozbiljni ljudi! 

 
12 0 hvala 3
12 godina
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Ges kaže...
Odvratan primjer su i naši sudci poput onog Kolakušića koji umjesto da rade svoj posao u tišini koriste medije za promociju sebe a kao alibi za svoja mišljenja koriste svoju poziciju
Jadno i pogrešno

 Imaš li kontra-argumente za ono što navodi Kolakušić, osim da je odvratan? Koliko sam upratio, sve činjenice koje iznosi su javno dostupne. 

8 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

Članak je dobar i otkriva srž problema.

"Internet treba zabraniti" - kako moj kolega kaže, kao ultimativno riješenje velike većine civilizacijskih problema s kojima se susrećemo.
A sad ozbiljno:
Ovaj ili ovakav članak trebao bi biti obvezno gradivo već za osmoškolce. Tema pak proširena na edukaciju kako, uopće, probirati informacije. Kome i kako vjerovati.
Milijarde informacija se prenose webom, svaka sa nekom svojom agendom, iz nekog svog interesa. Ne postoji kritički mozak koji to sve može apsolvirati i probrati.
Time se otvara put za ciljane mega manipulacije; ako već samo možemo pretpostaviti da je došlo do manipulacije biračkim tijelom u USA, koje je rezultiralo time da jedan Trump postane de facto najmoćniji čovjek, onda neki mali Ivica ne može ni teoretski biti imun ili zaštićen od dezinformacija.
I onda, nešto gadno nije u redu sa našim društvom uopće.
Posljedično, imamo generacije koje nisu sposobne razviti ispravno kritičko mišljenje niti probrati informacije od ciljanih dezinformacija.
Da parafrazimam: "QAnon se ne dešava nekom drugom", niti je itko od nas imun na neki tip biasa, savijanja informacija.
Problem jest da se u tom kaosu otvara put za predatore različitih vrsta.
Svi vrištimo na potencijalne pedofile, ili click bite slike npr pretučenih, osakaćenih psića i mačića, koje su velikim dijelom fake a neki pomaknuti likovi sami fotošopiraju kontekst iz njima razumljivih razloga); izazvani komentari ispod toga su potenciranje najgoreg u nama i vidimo gdje se dobri mali kršćani pretvaraju u zvijeri "jer jeto ovdje opravdano".
Čitava mala (?) armija ljudi po svijetu, 24/7 kaotično producira takve ekstremne fake (ili polufake) sadržaje kako bi, valjda, prigrabili svoj komadić slave i potencijalne koristi i izdigla se iz nepreglednog mora anonimusa.
Svaki sociopat, lišen mogućnosti poimanja društvene odgovornosti ("savjesti"), u ovom informativnom kaosu je poput morskog psa u nepreglednom bazenu uzgojenih pitomih ribica.
Štoviše, fenomen kumuliranja sljedbe za svakojake egzotičneideje, od ravnozemljaštva do samoamputacija, moguć je i postoji u "informativnoj mrežnoj demokraciji" kakvu imamo danas.
Pandemija je samo potencirala postoje stanje.
Lauc i Bakić (+ sljedba), sa svojim projektom široke manipulacije alternativnom stvarnošću (generalizirano: obećanja društvenog napretka putem isključivanja savjesti - tzv neoliberalni projekt za mase), koliko god mnogima izgledao stravično i opasno, tek je bijedni copy&paste fenomena koji se sad već godinama replicira naokolo. Gurui svih vrsta i domena, re-interpretatori stvarnosti i činjenica množe se kao gljive poslije kiše.
Djeca, neuki i lakovjerni su idealna podloga za širenje ovakve "vjere".
Vrištimo na mahom imaginarne pedofile, dok  nam ovaj tip "STEM revolucije" - intelektualne pedofilije - promiče ispred nosa.

 
14 0 hvala 2
15 godina
online
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
danen kaže...

.. Nemojte se zezati: znanošću se bave ozbiljni ljudi! 

 -novcem se bave svi. .. ili ako sad 'kažem' 2+2=4 .. to je argument čemu? -nečemu što ću iza napisati? nekoj drugoj nevezanoj tvrdnji? itd itd.

 

-školski primjer 'pozitivnog' texta, korektno napisan, no realno beskoristan, jer nojevski 'ne vidi' realnost, ne vidi trilijarde s kojima se može baš sve što se poželi, pa i put u svemir (milijarderi..)..

 

-kao što kaže visak, opet točno (dobro-pozitivno..) većina je dobra, postoje izuzetci.. koliko floskula?

--jedan post kaže da bi takve liječnike trebalo strože kazniti (u odnosu na npr sudce..) .. ne, ne strože, nego jednako, po zakonu, kazniti sve koji zlouporabe položaj, neovisno jesu li sudci, smetlari, policajci ili znanstvenici, za kriminal, mito, zloupotrebu itd.. a tad i za voćne rakije i ljetovanja u dubrovniku, no tad imamo problem, jer tad bi 90% države-društva (ne samo naše) završilo u spa-remetincu, naprosto ne bi imali dovoljno sudaca (na slobodi) ili pravosudnih policajaca, dovoljno kapaciteta, ljudi-nevinih s druge strane ograde.. jer nevinih nema, nema neutralnih, nema trgovca-novinara-građevinara-političara... koji je 'neovisan' i time pošten, ili prima ili daje (mito, nepotizam, zlouporaba..) ili ključ u bravu, tj i todorić je bio pošten kao i sanader.. hoće li biti krivi? sanader je trenutno u statusu nevine osobe, ... znanstvenik koji malo naklonije obavi neku recenziju ili studiju? liječnik koji koristi jahtu za ljetovanje.. imamo ministra marića i prijatelja na jahti, svaka banka, farmaceutika i sl. ima flotilu jahti za prijatelje.. jel marić kriv-nevin? vidjet ćemo.. no i kad su krivi često ostanu nevini, jer za pravni postupak trebamo prvo sam postupak a tad i dokaze, presudu.. ne samo mi, nego globalno.

-musk, prošlogodišnja plaćica, 6,6milijardi.. znate koliko je milijarda? znate li kolika je neka godišnja plaća recimo na zapadu? .. recimo 100.000 (nečega, može dollara, eura, .. može i kuna). Znate li koliko se radnih mjesta može 'kupiti' (ili podkupiti) s recimo milijardom neovisno koja valuta? .. a taj biz barata s trilijardama. Nema nečeg što se ne može i sve ima cijenu, + ako se želi, tad se suprotne ideje, kritike eliminiraju recimo inkvizicijom ili medisjkim linčem, masom.. tj kad se ima novac, može se sve, pa i po potrebi biti u pravu ili jači a ozbiljnost (ili etika, moral, poštenje) su malo rastezljive kategorije, vrlo rastezljive, novac sve riješava.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da gov

 

 

Ljudi ne vjerujte u znanost. Sve je to mafija. Vi ste divni, krasni, lijepi, pametni, sposobni, itd....nije bitno što drugi kaže, nego kaj vi mislite o  sebi....

Znači vi ste pametni, jer se ste si vi tako rekli.

 

Šta taj znanstvenik želi, kakav znanstveni rad, šta mislite da treba u životu čitati knjige, učiti, riješavati matematičke i druge zadatke koji se baziraju na matematici?????

Pa, odeš na Yt, otvoriš neki video, te naučiš više, nego ovi glupi znanstevenici kaj zagađuju medijski prostor svojim tobožnjim istinama....

 

Dole znanost, živjelo šamanstvo. Korona je prevara, 5G kontrolira ljude, Zemlja je ravna, truju nas iz chemtrailovsa, itd.....

 

-----------------

A, sad ozbiljno....dobro je da se ljudima koji žele znati više, objasni kako funkcionira objava znanstvenoga rada. Tko želi za neko područje, neka se javi znastvenim časopisima, te ako je dobar rad, objave mu isti.

U znanosti je vrlo mala doza korupcije, jer je to teško sprovodivo...ajd, potplatite znans. časopis da Vam objavi vaš rad.....

 

A, ovo za neke pare od nekoga projekta, hm, pa to je okej. Dal' kupiti neku knjigu, jer buš širio obzore, eh, pa to ja na tebi. Ako ti netko dadne pare, napraviš posao za njega, te ono kaj ostane uzmeš sebi na svoje gušte i interse...pa, tako je u svakome poslu...nekome dofuraš namještaj, te si plaćen za to, te ako dobiješ onako još malo sa strane (-obaška) uzmeš sebi...U čemu je problem?

 

Ljudi slušajte svoje doktore, ako vam nešt nije jasno tražite drugo, treće mišljenje....Cijepite se, nosite maske, perite ruke...

 

Nego, kada će treća doza u HR da se cijepimo, kako stoji to zasada?

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
Moj PC  
4 6 hvala 0
15 godina
online
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Imam: da je nestao iz medija onoliko brzo koliko je brzo prvobitno i došao u njih kad mu je trebala samopromocija da se ugura u EU parlament. Da mu je uistinu bitno da se čuje istina, nastavio bi sa iznošenjem iste i nakon što je ušao u EU parlament, ovako je običan oportunist koji je iskoristio neke činjenice da bi sebi priskrbio korist i tu nije ništa različit od onog klauna Pernara koji si je tako govoreći tu i tamo neke činjenice priskrbio zastupničku mirovinu a da nije apsolutno ništa konkretno napravio
12 godina
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Ges kaže...
Imam: da je nestao iz medija onoliko brzo koliko je brzo prvobitno i došao u njih kad mu je trebala samopromocija da se ugura u EU parlament. Da mu je uistinu bitno da se čuje istina, nastavio bi sa iznošenjem iste i nakon što je ušao u EU parlament, ovako je običan oportunist koji je iskoristio neke činjenice da bi sebi priskrbio korist i tu nije ništa različit od onog klauna Pernara koji si je tako govoreći tu i tamo neke činjenice priskrbio zastupničku mirovinu a da nije apsolutno ništa konkretno napravio

 Ja sam njegove stavove o koroni i čuo u EU parlamentu, naravno na YT. Ne živim u HR, pa ne znam za te samopromocije. 

16 godina
odjavljen
offline
Re: Plaćaju li farmaceutske tvrtke znanstvenike da
Dead kaže...

Potkrijepi i ti nekim primjerom.

 

Ne radi mi internet

Freak Show Inc.
 
7 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice