Plaća i neorganiziranost unutar tvrtke glavni su r

poruka: 16
|
čitano: 5.237
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Plaća i neorganiziranost unutar tvrtke glavni su r".
14 godina
offline
Plaća i neorganiziranost unutar tvrtke glavni su r

Meni neočekivano mali uzorak obzirom koliko se ta kampanja promovirala i koliko devova ima. Rezultati sasvim očekivani, u teoriji organizacijskog ponašanja zna se koji su diskvalificirajući a koji motivirajući faktori pri vrednovanju radnog mjesta od strane posloprimca. Zanimljivo je što su ograničenja vezana uz napredovanje visoko na listi, a to ukazuje da su (neki) devovi hijerarhijski visoko po pitanju ljudskih potreba (Maslow!) i imaju dobru kvalitetu života.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Plaća i neorganiziranost unutar tvrtke glavni su r

Rekao bih da identični razlozi muče i ostale branše poslodavaca što bi ga reklo da je glavno problem mentalitet naših poslodavaca

 
6 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Plaća i neorganiziranost unutar tvrtke glavni
Razumljivo da je plaća prva na popisu. 300-400 kilometara od hrvatske bi imali duplo i više veću plaću, a porezi isti ili čak i veći.
To se možemo zahvaliti agencijama koje se predstavljaju kao čudo od tehnoloških kompanija, a u biti rade za daleko manje novaca nego zapadne agencije. Dakle cijenu rada ruše upravo agencije koje se tako hvale po medijima. Srećom za njih da je država u banani pa je plaća od 12-15k kuna "visoka" naspram ljudi koji su primorani da rade za praktički ništa.

Što mislite zašto imaju ljudi po 3 razgovora godišnje, ankete, i ostale p***darije u firmama? Jer ih je strah da ne odete. Jer znaju da nema kvalitetnih ljudi (slobodnih), pa vas dave sa glupostima kao kultura, forsiranjem nekih druženja, poklona i čega već ne, samo da ostanete. Jer potrebno je tako malo da se dev osamostali i radi za pristojnu plaću.
Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2021 9:03 (Entry Point).
Moj PC  
4 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Plaća i neorganiziranost unutar tvrtke glavni
Ges kaže...

Rekao bih da identični razlozi muče i ostale branše poslodavaca što bi ga reklo da je glavno problem mentalitet naših poslodavaca

 Majstore, otvoriš firmu i pokažeš koliko si sposoban tu istu vodit i isplaćivat ''europske'' plaće, lako je sa tuđim k..mlatiti po koprivama na forumu.

Entry Point kaže...
Razumljivo da je plaća prva na popisu. 300-400 kilometara od hrvatske bi imali duplo i više veću plaću, a porezi isti ili čak i veći.
To se možemo zahvaliti agencijama koje se predstavljaju kao čudo od tehnoloških kompanija, a u biti rade za daleko manje novaca nego zapadne agencije. Dakle cijenu rada ruše upravo agencije koje se tako hvale po medijima. Srećom za njih da je država u banani pa je plaća od 12-15k kuna "visoka" naspram ljudi koji su primorani da rade za praktički ništa.

Što mislite zašto imaju ljudi po 3 razgovora godišnje, ankete, i ostale p***darije u firmama? Jer ih je strah da ne odete. Jer znaju da nema kvalitetnih ljudi (slobodnih), pa vas dave sa glupostima kao kultura, forsiranjem nekih druženja, poklona i čega već ne, samo da ostanete. Jer potrebno je tako malo da se dev osamostali i radi za pristojnu plaću.

 Nema ih nigdje, svugdje u svijetu je pomama za istima( gotovo bez obzira na struku ) , nije HR iznimka kako se to često predstavlja.....

Ako nekome u HR nije dosta peteroznamenkasta neto plaća, nema druge nego vanka.... Iluzorno je očekivati iste plaće kao u D, AT,CH i još par zemalja. Tih plaća kod nas,  a i  kod 75% ostali zemalja neće biti sutra , a bome ni za 100 godina....

 

Neki će umrijet u zabludi

Ponosni vlasnik PS3 i nekoliko desetaka original igara / http://www.accredo.hr/ http://www.mcsi-design.net/
10 godina
offline
Re: Plaća i neorganiziranost unutar tvrtke glavni
kostolomac kaže...

 Nema ih nigdje, svugdje u svijetu je pomama za istima( gotovo bez obzira na struku ) , nije HR iznimka kako se to često predstavlja.....

Ako nekome u HR nije dosta peteroznamenkasta neto plaća, nema druge nego vanka.... Iluzorno je očekivati iste plaće kao u D, AT,CH i još par zemalja. Tih plaća kod nas,  a i  kod 75% ostali zemalja neće biti sutra , a bome ni za 100 godina....

 

Neki će umrijet u zabludi

 To je istina, ali to je u sferi politike. Mogli bi imati takve plaće i to u kratkom roku, samo trebaju reforme, a i narod koji će podržati te reforme. Čini se da je ovdje ljudima sasvim okej preživljavati od prvog do prvog i žaliti se do besvjesti o tome. Ali dobro, to je rasprava za neku drugu temu.

Nadglednik dina
15 godina
offline
Re: Plaća i neorganiziranost unutar tvrtke glavni
Entry Point kaže...

 To je istina, ali to je u sferi politike. Mogli bi imati takve plaće i to u kratkom roku, samo trebaju reforme, a i narod koji će podržati te reforme. Čini se da je ovdje ljudima sasvim okej preživljavati od prvog do prvog i žaliti se do besvjesti o tome. Ali dobro, to je rasprava za neku drugu temu.

 Baš gledam za Austriju (odnosno Graz), cost of living je za gotovo 50% veći nego Zagreb. Beč ide sitno preko 50%. Najčešće naši ljudi zaborave taj detalj kada se gledaju plaće vani. Da žena i ja odemo negdje vani, odnosno da osjetimo da smo nešto dobili sa odlaskom vani (ni mene ni nju ne diraju fore tipa da ova zemlja odlazi k vragu jer se susedov mali zaposlio negdje preko ćaće koji ima veze), to bi morale biti žestoke plaće čak i za austrijske pojmove. Jednostavno radiš za stranca (ili izrazito jako domaću firmu) koji te žestoko plati, a cijene su ti hrvatske. Jedino gdje se osjećamo da bi nam možda bilo pametnije vani je kada putujemo (jer hotel u NY ti košta isto bio ti iz HR ili D ili AT), ali i tu smo limitirani brojem slobodnih dana, a ne cijenom.

Pričam o IT-u, shvaćam da u nekim drugim profesijama stanje je drastično drugačije.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2021 11:51 (Bukva).
Re: Plaća i neorganiziranost unutar tvrtke glavni
Bukva kaže...
Entry Point kaže...

 To je istina, ali to je u sferi politike. Mogli bi imati takve plaće i to u kratkom roku, samo trebaju reforme, a i narod koji će podržati te reforme. Čini se da je ovdje ljudima sasvim okej preživljavati od prvog do prvog i žaliti se do besvjesti o tome. Ali dobro, to je rasprava za neku drugu temu.

 Baš gledam za Austriju (odnosno Graz), cost of living je za gotovo 50% veći nego Zagreb. Beč ide sitno preko 50%. Najčešće naši ljudi zaborave taj detalj kada se gledaju plaće vani. Da žena i ja odemo negdje vani, odnosno da osjetimo da smo nešto dobili sa odlaskom vani (ni mene ni nju ne diraju fore tipa da ova zemlja odlazi k vragu jer se susedov mali zaposlio negdje preko ćaće koji ima veze), to bi morale biti žestoke plaće čak i za austrijske pojmove. Jednostavno radiš za stranca (ili izrazito jako domaću firmu) koji te žestoko plati, a cijene su ti hrvatske. Jedino gdje se osjećamo da bi nam možda bilo pametnije vani je kada putujemo (jer hotel u NY ti košta isto bio ti iz HR ili D ili AT), ali i tu smo limitirani brojem slobodnih dana, a ne cijenom.

Pričam o IT-u, shvaćam da u nekim drugim profesijama stanje je drastično drugačije.

 

treba malo izaći iz zone komfora i krenuti gledati ono što je najbolje za tebe, a što se tiče primanja to je otvaranje obrta (ili firme, ovisno o primanjima). Realno govoreći senioru nije problem pronaći klijenta za kojeg će raditi od 3300€ - 7000€ mjesečno (plus PDV, odnosno reverse charge), na što se onda plati porez i davanja državi te ostane vrlo ugodnih 23000 - 35,000kn neto mjesečno.

 

Realno govoreći u 99.9% slučajeva moći ćeš si pronaći još jednog klijenta jer su poslovi često takvi da ih senior napravi u 3-4 sata a ostatak vremena dr*a ku*ac.

 

Ipak dosta ovisi o osobi, da li je ista zainteresirana za poduzetništvo, da li voli raditi značajnije više nego laganini, da li prihvaća potpuno usamljenički/izolirani život gdje nećeš nikada biti dio tima i gdje ti nitko ne pridržava leđa. Nije sve u novcima, a dok se nisam počeo baviti poduzetništvom nisam to shvaćao.

 

 

Lp.

15 godina
online
Re: Plaća i neorganiziranost unutar tvrtke glavni
Majstore, stvar mentaliteta nije stvar troškova već ophođenja sa ljudima
😉
15 godina
offline
Re: Plaća i neorganiziranost unutar tvrtke glavni
Bukva kaže...
Entry Point kaže...

 To je istina, ali to je u sferi politike. Mogli bi imati takve plaće i to u kratkom roku, samo trebaju reforme, a i narod koji će podržati te reforme. Čini se da je ovdje ljudima sasvim okej preživljavati od prvog do prvog i žaliti se do besvjesti o tome. Ali dobro, to je rasprava za neku drugu temu.

 Baš gledam za Austriju (odnosno Graz), cost of living je za gotovo 50% veći nego Zagreb. Beč ide sitno preko 50%. Najčešće naši ljudi zaborave taj detalj kada se gledaju plaće vani. Da žena i ja odemo negdje vani, odnosno da osjetimo da smo nešto dobili sa odlaskom vani (ni mene ni nju ne diraju fore tipa da ova zemlja odlazi k vragu jer se susedov mali zaposlio negdje preko ćaće koji ima veze), to bi morale biti žestoke plaće čak i za austrijske pojmove. Jednostavno radiš za stranca (ili izrazito jako domaću firmu) koji te žestoko plati, a cijene su ti hrvatske. Jedino gdje se osjećamo da bi nam možda bilo pametnije vani je kada putujemo (jer hotel u NY ti košta isto bio ti iz HR ili D ili AT), ali i tu smo limitirani brojem slobodnih dana, a ne cijenom.

Pričam o IT-u, shvaćam da u nekim drugim profesijama stanje je drastično drugačije.

Eh, treba znati protumačiti podatke i staviti ih u kontekst. Ako se dotaknemo tog famoznog cost of livinga što uopće znači da je 50% veči na 50% veću plaču.

 

Uzmimo za primjer mjesečnu plaču u HR od 15.000Kn te da ti je cost of living 10.000kn mjesečno. Znači ostaje ti 5.000kn mjesečno za štednju ili neke investicije ili 60.000kn godišnje.

Uzmimo sad istu računicu na plaču u Grazu od 30.000kn te je cost of living 50% veći nego u ZG što znači 15.000kn. Mjesečno ti ostaje 15.000kn za štednju ili neke investicije ili 180.000kn godišnje.

 

60.000kn vs 180.000kn

 

Ne znam za tebe ali meni je ovo ogromna razlika, a ako dodaš u računicu još jednu osobu (suprugu) razlika je još i veća.

 

Re: Plaća i neorganiziranost unutar tvrtke glavni
JackIsBack kaže...

 

Ne znam za tebe ali meni je ovo ogromna razlika, a ako dodaš u računicu još jednu osobu (suprugu) razlika je još i veća.

 

 

 

odakle sad te čudne računice o troškovima življenja. Prema tim računicama ispada da je svugdje van hrvatske kao u centru Monaca.

 

 

Prema numbeo (vrlo točni s izračunima), Graz cijena najma velikog apartmana (3 spavaće sobe) iznosi cca 900€, to je čak i previše za bračni par. Uzmimo onda neki apartman van centra koji stoji 700€. Prosječna plaća iznosi 2,000€ neto. To je 4,000€ - 700€ - 1000€ troškovi hrana+režije+drugo = 2300€odnosno 17300 kn mjesečno! Ovdje pričam o "prosječnoj neto plaći" u koju se ubraja i plaća programera i plaća djelatnice na šalteru. Dakle ovih 4,000€ bi lako moglo biti i 5,000 ili više osim ako niste radnik koji odlazi u Austriju bez ikakve volje za karijerom.

 

Dakle dosta više o tome da se u HR može bolje živjeti bla bla bla, osim ako ne predstavite neke konkretne brojke koje tomu idu u prilog, sve drugo je sviranje ku*cu.

 

 

Hvala i lp

 

 

15 godina
offline
Re: Plaća i neorganiziranost unutar tvrtke glavni
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
JackIsBack kaže...

 

Ne znam za tebe ali meni je ovo ogromna razlika, a ako dodaš u računicu još jednu osobu (suprugu) razlika je još i veća.

 

 

 

odakle sad te čudne računice o troškovima življenja. Prema tim računicama ispada da je svugdje van hrvatske kao u centru Monaca.

 

 

Prema numbeo (vrlo točni s izračunima), Graz cijena najma velikog apartmana (3 spavaće sobe) iznosi cca 900€, to je čak i previše za bračni par. Uzmimo onda neki apartman van centra koji stoji 700€. Prosječna plaća iznosi 2,000€ neto. To je 4,000€ - 700€ - 1000€ troškovi hrana+režije+drugo = 2300€odnosno 17300 kn mjesečno! Ovdje pričam o "prosječnoj neto plaći" u koju se ubraja i plaća programera i plaća djelatnice na šalteru. Dakle ovih 4,000€ bi lako moglo biti i 5,000 ili više osim ako niste radnik koji odlazi u Austriju bez ikakve volje za karijerom.

 

Dakle dosta više o tome da se u HR može bolje živjeti bla bla bla, osim ako ne predstavite neke konkretne brojke koje tomu idu u prilog, sve drugo je sviranje ku*cu.

 

 

Hvala i lp

 

 

Koje računice? Ne znam na što se referiraš a mene si citirao. Pročitaj još jednom post, tvrdiš zapravo isto što i ja pokušavam ukazati svojim upisom.

 

Ja sam odgovarao na post forumaša Bukva koji je napisao da je cost of living veći za 50% u Grazu i Beču nego u Zagrebu i da ljudi to zaboravljaju kada idu vani. Moj odgovor je da veći cost of living u Grazu za 50% nije nikakav faktor u ukupnoj računici ako ti je plača duplo veća nego u ZG.

11 godina
offline
Plaća i neorganiziranost unutar tvrtke glavni su r

Ja sam misljenja da je 15 tisuca kuna niska placa za nekog senior sw inzenjera... ali prikladna za mida.

Uzmimo u obzir i inflaciju od 20tak i vise posto koju smo prosli u zadnje dvije godine i mislim da mozemo jos to dizati za 20 posto bez nekog srama.

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Plaća i neorganiziranost unutar tvrtke glavni
LudaRajcica kaže...

Ja sam misljenja da je 15 tisuca kuna niska placa za nekog senior sw inzenjera... ali prikladna za mida.

Uzmimo u obzir i inflaciju od 20tak i vise posto koju smo prosli u zadnje dvije godine i mislim da mozemo jos to dizati za 20 posto bez nekog srama.

 To sam i ja baš htio napisati - da brojke baš i ne štimaju. S jedne strane 15k je plaća mida, ne seniora (rekao bih da polako senior plaće kod nas ulaze u područje +20k neto), a s druge strane koliko znam 30k je brutalno visoka plaća čak i za Graz (doduše može biti da se nešto promjenilo sad s koronom i ostalim). Da odem u Austriju i u godinu dana zaradim 120k više nego u Hrvatskoj - mislim da su ta vremena prošla.

Ako strogo matematički gledam - da, Austrija će mi na kraju staviti više u džep nego Hrvatska, ali kako rekoh, nisam siguran da je u ovome trenutku da razlika tolika da bi mi se isplatilo isključivo zbog nje otići van.

 

Da se razumijemo, ako hoćeš u FAAN(M)G ići raditi (gdje jesu plaće na sasvim drugom levelu), onda da - to moraš van (nešto sitno je iznimka Amazon, ali imam dojam da su tek počeli njuškati po tržištu za radnom snagom i ako imam dobre informacije tamo su plaće +22k što baš nije neki spektakl za njih).

 

Tržište je takvo da je i kod nas jako veliki pritisak na rast plaća i da možeš dobiti stvarno europsku plaću bez da se previše oznojiš (kad se ovu jesen kupila ekipa sa faksa, ne rijetko su ih firme mamile sa 10k plaćama, što je čak i meni bilo nerealno puno, ali jbg, takvo je stanje na tržištu).

Baš bacam pogled na FB grupu sa oglasima gdje se navodi cijena

- 16k brutto 1 za junior bez prethodnog iskustva (oko 10.7k neto)

- 13k - 20k neto, min 3 godine iskustva

- mid 20k, senior +20k netto

- 13k - 30k brutto 1 zavisno o iskustvu

- malo outliner i malo egzotike (blockchain developer) - 24k do 33k neto plaća

 

Sva sreća pa su prošla vremena kad ako si htio poštenu plaću onda si morao zapaliti do Irske. Ekipa koju znam da imaju znanja i vještine, lagano se nasmiju svi zajedno kad negdje u medijima se piše koliko veki ministar / gradonačelnik / župan imaju veliku plaću. Ovi viceguverneri i guverner HNB još uvijek su out-of-reach, no ostale kad gledam - više mi ni "elitni uhljebi" ne djeluju kao neke posebne pozicije. Da uopće ne počnem o nekim drugim zanimanjiva gdje je ta razlika tragikomična (primjerice, liječnik sa noćnim dežurstvima na hitnoj izvan mjesta boravka).

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
2 godine
protjeran
offline
Plaća i neorganiziranost unutar tvrtke glavni su r

Zanimljivo je to, neki početnik zaposlenik tek došao iz skole , već može prokazati ne organiziranost u tvrtki koja već posluje i možda 5 - 10 godina.

 Naše skole su vrhunske.

Poruka je uređivana zadnji put pet 31.12.2021 12:36 (File32).
 
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Plaća i neorganiziranost unutar tvrtke glavni su r

Uživam dok traje još koju godinu danas 90% djece što će brzo na tržište rada odabire računarstvo i tako je zadnjih 5 godina i vidi se pomalo zasićenje jer vise se ne primaju juniori kojima je doseg upaliti računalo... Kad se stabilizira tržište cijene rada padaju drastično a kao i uvijek određeno znanje se može masno naplatiti... 

Najbolji trenutno posao je bilo što vezano uz građevinu elektroinstalacije voda bojanje keramika pogotovo gdje dobri majstori zarade u mjesec ko 2 seniora...  I njih će trebat sve više i više...

 
0 0 hvala 0
Re: Plaća i neorganiziranost unutar tvrtke glavni
Bukva kaže...

 

Tržište je takvo da je i kod nas jako veliki pritisak na rast plaća i da možeš dobiti stvarno europsku plaću bez da se previše oznojiš (kad se ovu jesen kupila ekipa sa faksa, ne rijetko su ih firme mamile sa 10k plaćama, što je čak i meni bilo nerealno puno, ali jbg, takvo je stanje na tržištu).

Baš bacam pogled na FB grupu sa oglasima gdje se navodi cijena

- 16k brutto 1 za junior bez prethodnog iskustva (oko 10.7k neto)

- 13k - 20k neto, min 3 godine iskustva

- mid 20k, senior +20k netto

- 13k - 30k brutto 1 zavisno o iskustvu

- malo outliner i malo egzotike (blockchain developer) - 24k do 33k neto plaća

 

Sva sreća pa su prošla vremena kad ako si htio poštenu plaću onda si morao zapaliti do Irske. Ekipa koju znam da imaju znanja i vještine, lagano se nasmiju svi zajedno kad negdje u medijima se piše koliko veki ministar / gradonačelnik / župan imaju veliku plaću. Ovi viceguverneri i guverner HNB još uvijek su out-of-reach, no ostale kad gledam - više mi ni "elitni uhljebi" ne djeluju kao neke posebne pozicije. Da uopće ne počnem o nekim drugim zanimanjiva gdje je ta razlika tragikomična (primjerice, liječnik sa noćnim dežurstvima na hitnoj izvan mjesta boravka).

 

Ja nemam takvih iskustava, zapravo velika većina firmi koje su mi pristupile navode cifru oko 14,000kn neto za seniora (remote rad, firme iz Zagreba).

 

Inače, samo zato jer se negdje može dobiti visokih 20,000kn+ neto ne znači da sve firme u HR to nude. Mislim da čak niti Five/Infinum/Infobip ne nude takve plaće nego 15,000 i možda nakon par godina nešto više + bonusi.

 

Ali čak i da nude činjenica jest da dobiti posao možeš daleko brže i lakše vani nego u HR firmi. Jako, jako teško upasti u te firme, i uglavnom se upada ako tražiš značajno manje nego drugi developeri. I to je zapravo glavni razlog upada/neupada u neku firmu. Očekivana primanja.

 

 

Lp

 

 

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice