Pitanje svih pitanja: P vs NP problem

poruka: 12
|
čitano: 4.892
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pitanje svih pitanja: P vs NP problem".
16 godina
offline
Pitanje svih pitanja: P vs NP problem

Jako zanimljiv clanak za citanje ali nekako meni to deluje da se nema sta dokazivati, cisto gubljenje vremena, moze se nadje resenje za neki konkretan slucaj, i to je sve. Kao da se trazi univerzalno resenje kako se odvijala sahovska partija prema trenutnom polozaju figura i to jos znaci treba da znam koliko ce mi koraka trebati za to racunanje. Cak sta vise bih rekao da ljudi koji traze resenje za takvo nesto nisu bas sasvim citavi u glavi.

 
4 7 hvala 0
14 godina
offline
Re: Pitanje svih pitanja: P vs NP problem
Ali ako pronadjes rjesenje za jedan jedini slučaj, opovrgnuo si masu radova koji tvrde suprotno, zar ne? :)
HTC 10 | (HTC 8X :) no more)
15 godina
offline
Pitanje svih pitanja: P vs NP problem

P=NP, ako (i samo ako) N=1 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
13 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pitanje svih pitanja: P vs NP problem
Ajar kaže...

P=NP, ako (i samo ako) N=1 

 ili P=0 :)

morrisoN
11 godina
offline
Re: Pitanje svih pitanja: P vs NP problem
cober kaže...

Jako zanimljiv clanak za citanje ali nekako meni to deluje da se nema sta dokazivati, cisto gubljenje vremena, moze se nadje resenje za neki konkretan slucaj, i to je sve. Kao da se trazi univerzalno resenje kako se odvijala sahovska partija prema trenutnom polozaju figura i to jos znaci treba da znam koliko ce mi koraka trebati za to racunanje. Cak sta vise bih rekao da ljudi koji traze resenje za takvo nesto nisu bas sasvim citavi u glavi.

Eto ga na, najpametniji ljudi na svijetu se godinama bave problem, za njegovo rješenje daje se milijun dolara, ali uvjek se nađe neki forumaš koji će to proglasit glupošću.

 

42
16 godina
offline
Re: Pitanje svih pitanja: P vs NP problem
kratos091 kaže...
Ali ako pronadjes rjesenje za jedan jedini slučaj, opovrgnuo si masu radova koji tvrde suprotno, zar ne? :)

Po tome bi znacilo ako dokazem da je 1*1=1 trebalo da bude i da je 5*5=5;

 

A i u clanku ti vec pise da je bilo dosta njih koji su mislili da su nasli resenja, ali je svako resenje imalo manu, sto znaci da su ta njihova resenja na pojedinim slucajevima i radila.

16 godina
offline
Re: Pitanje svih pitanja: P vs NP problem
markoBT kaže...
cober kaže...

Jako zanimljiv clanak za citanje ali nekako meni to deluje da se nema sta dokazivati, cisto gubljenje vremena, moze se nadje resenje za neki konkretan slucaj, i to je sve. Kao da se trazi univerzalno resenje kako se odvijala sahovska partija prema trenutnom polozaju figura i to jos znaci treba da znam koliko ce mi koraka trebati za to racunanje. Cak sta vise bih rekao da ljudi koji traze resenje za takvo nesto nisu bas sasvim citavi u glavi.

Eto ga na, najpametniji ljudi na svijetu se godinama bave problem, za njegovo rješenje daje se milijun dolara, ali uvjek se nađe neki forumaš koji će to proglasit glupošću.

 

Koju znanstvenu metodu si koristio kada si utvrdio da su ti ljudi najpametniji na svetu? Ili samo verujes autoritetima bez pogovora i razmisljanja?

 

Pametni ljudi na svetu smisle i kako napraviti plastiku, kako razbiti atome, kako sto efikasnije izvlaciti naftu iz zemlje.

Pa onda dodju drugi pametni pa smisljaju kako popraviti stetu koju su napravili prvi pametnjakovici.

A onda ce dodju treci pametnjakovici koj zakljuce da bi bilo bolje da ovi drugi nisu smisljali kako popraviti stetu jer su svojim popravljanjem napravili stetu jos goru i tako u krug.

 

A sa druge strane sedi glupan nasmijan u nekom aboridzanskom plemenu, koji je upozoravao pametne ljude kako bi trebalo popaliti sikare i osusenu travu na vreme, da ne bi doslo do ogromnog pozara posle, ali pametni ga ne slusaju, i docekaju da im gori pola zemlje i strada masa zivotinjskog sveta. Ali ti pametni ljudi i dalje se drze svoga i okrivljuju kako je za sve krivo globalno zatopljenje, a ne njihova pamet.

 

Mozda ja ne razumem problem koji je iznesen u ovom clanku, mozda ti nisi procitao kako treba clanak i razumio sta uopste pokusavaju da provale, ko ce ga zna.

 

11 godina
offline
Re: Pitanje svih pitanja: P vs NP problem
cober kaže...
markoBT kaže...
cober kaže...

Jako zanimljiv clanak za citanje ali nekako meni to deluje da se nema sta dokazivati, cisto gubljenje vremena, moze se nadje resenje za neki konkretan slucaj, i to je sve. Kao da se trazi univerzalno resenje kako se odvijala sahovska partija prema trenutnom polozaju figura i to jos znaci treba da znam koliko ce mi koraka trebati za to racunanje. Cak sta vise bih rekao da ljudi koji traze resenje za takvo nesto nisu bas sasvim citavi u glavi.

Eto ga na, najpametniji ljudi na svijetu se godinama bave problem, za njegovo rješenje daje se milijun dolara, ali uvjek se nađe neki forumaš koji će to proglasit glupošću.

 

Koju znanstvenu metodu si koristio kada si utvrdio da su ti ljudi najpametniji na svetu? Ili samo verujes autoritetima bez pogovora i razmisljanja?

 

Pametni ljudi na svetu smisle i kako napraviti plastiku, kako razbiti atome, kako sto efikasnije izvlaciti naftu iz zemlje.

Pa onda dodju drugi pametni pa smisljaju kako popraviti stetu koju su napravili prvi pametnjakovici.

A onda ce dodju treci pametnjakovici koj zakljuce da bi bilo bolje da ovi drugi nisu smisljali kako popraviti stetu jer su svojim popravljanjem napravili stetu jos goru i tako u krug.

 

A sa druge strane sedi glupan nasmijan u nekom aboridzanskom plemenu, koji je upozoravao pametne ljude kako bi trebalo popaliti sikare i osusenu travu na vreme, da ne bi doslo do ogromnog pozara posle, ali pametni ga ne slusaju, i docekaju da im gori pola zemlje i strada masa zivotinjskog sveta. Ali ti pametni ljudi i dalje se drze svoga i okrivljuju kako je za sve krivo globalno zatopljenje, a ne njihova pamet.

 

Mozda ja ne razumem problem koji je iznesen u ovom clanku, mozda ti nisi procitao kako treba clanak i razumio sta uopste pokusavaju da provale, ko ce ga zna.

 

Dobro, nisu pametni! 

42
15 godina
offline
Re: Pitanje svih pitanja: P vs NP problem
Rješenje NP problema u P vremenu pokazalo bi da problem nije bio NP nego P. Pitanje je da li traže dokaz da SVAKI NP problem možemo svesti na P, ili traže samo jedan primjer gdje je NP sveden na P. Ovo drugo bi trebalo biti puno lakše.
Idi i radi nešto korisno!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pitanje svih pitanja: P vs NP problem
Nije to računalni, nego matematički problem.
Apstraktni teorijski dokaz ne mora promijeniti ništa.
Moj PC  
3 0 hvala 0
Pitanje svih pitanja: P vs NP problem

Necu se niti truditi pokusati razumjeti niti sto je problem niti sto je autor napisao. Nisam osoba koja takve stvari razumije, i to je posve OK.

 

 

Jos uvijek se mucim s onim slikama na fejsu, 3 zeke s kapicom = 30, 4 kolacica sa visnjom na vrhu = 32, 2 zeke i 2 cvjetica s 6 latica = 52, a koliko iznosi 1 zeko bez kapice s 2 kolacica u ruci od kojih jedan ima 6 visnjica, a u drugoj ruci ima 1 cvjetic s 4 latice, ili neko slicno sranje.

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Pitanje svih pitanja: P vs NP problem

Opet zanimljiv članak.

Nisam znao da se već koriste kvantna računala, mislio sam da je to još u eksperimentalnoj fazi.

Pošto se ne zasniva na binarnom sustavu, promijent će iz korijena sve što smo dosada učili/znali.

 

P.S. Kad smo kod algoritama volio bih kad bi u nekom od sljedećih članka vidio kompleksne machine learning i

deep learning algoritme objašnjene i neke zanimljivosti oko njih, radi trenutnog hype-a oko njih.

Pošto se cijeli deep learning temelji na neuralnim mrežama a one su black-box (zatvoreni sustav),

tj. ne znamo kako rade već vidimo samo rezultate i postotak uspješnosti predikcije

(kroz neurone ide propagacija unaprijed da se dobije predikcija, a onda unazad propagacija gdje se tuniraju(update-aju) parametri,

i sve tako se ponavlja dok mreža konačno ne "konvergira" i dobije se željeni procenat predikcije).

Uglavnom neuranska mreža sama uči i postiže neki željeni procenat( recimo: 95% ili 99.99%),

što smo vidjeli u igricama kao što su Dota, Starcraft 2, Go, ali i u npr. predikcijama CT snimaka u zdravstvu, face-recognition, ...

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.5.2020 14:04 (gumifufna).
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice