"Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvijezde

poruka: 41
|
čitano: 8.023
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na ""Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvijezde ".
14 godina
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
nemrem_stara_mi_sere kaže...
 molim da me se ispravi ukoliko sam negdje pogriješio u logici, tome forum i služi

 

 

 

Evo kad već raspravljamo, reći ću ti gdje mislim da si pogriješio (ali napomena: ja nisam nikakav autoritet, nisam fizičar niti matematičar)

 

tvoj citat:

 

"kad bi nešto sada krenulo brže od brzine svjetosti prema tebi ti bi taj objekt uočio kod sebe prije nego što si uopće krenuo promatrati, desio bi se u tvojoj prošlosti, isto tako ako bi objekt koji promatraš krenuo brzinom većom od brzine svjetlosti od tebe on bi stigao na odredište prije nego je krenuo, također bi već bio na odredištu u tvojoj prošlosti

 

da se poslužim AFARONovom analogijom, kada bih promatrao pi zemlju i u jednom trenutku na njoj vidio kako netko kreće svemirskim brodom prema meni na zemlji brzinom od 100,000000000001 % brzine svjetlosti taj netko bi već 5 sekundi bio pored mene na zemlji"

 

 

moj odgovor:

 

Ti već zaključuješ šta bi se desilo kada bi se nešto kretalo brzinom većom od brzine svjetlosti. Ali sama ta premisa je u ovom svemiru nemoguća, bar po svemu što znamo do sada. A čak i da je moguće, ne znamo kako bi se takav objekat ponašao, koje bi zakone pratio i po kojim formulama bi se to računalo...ko kaže da bi u tom slučaju teorija relativnosti bila ispravna? A ti to predstavljaš kao 2+2=4

14 godina
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
nemrem_stara_mi_sere kaže...
Dex.pwn kaže...
Ta teorija meni nema logike, nit će ikad imat.
Ako nekim čudom idem brže od C, fizički ću brže doći, no svjetlost će lagat zamnom. To ne znači da vrijeme ide unazad.

 slijedeći matematiku generalne relativnosti objekti koji idu brže od brzine svjetlosti moraju se kretati unatrag kroz vrijeme

 Ne, ovo je pogrešno zato jer se zna u kojem domenu vrijedi matematika generalne relativnosti. U onom domenu u kojem su brzine gibanja manje ili jednake c. Van tog domena ne možemo donositi nikakve zaključke o stvarnom svijetu, možemo samo izmišljati SF scenarije.

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.9.2020 12:48 (AFARON).
12 godina
odjavljen
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
Znači ako netko ide dosta vremena brže od C, on će se s vremenom vratiti u mladost? 🙄
12 godina
odjavljen
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
Točno to
7 godina
online
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
Dex.pwn kaže...
Znači ako netko ide dosta vremena brže od C, on će se s vremenom vratiti u mladost? 🙄

Neće, zato kaj je to nemoguće.

Trebala bi mu beskonačna energija da putuje brže od c, a svi znamo kaj se dogodi kad zbiješ beskonačno energije u konačan prostor (premda je i to nemoguće).

Sva materija i energija (jedno te isto) su ograničeni na c.

Brže od c je moguće samo "efektivno", tj. savijanjem prostora.

 

Kruha i igala...
14 godina
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
fer-de-lance kaže...
Dex.pwn kaže...
Znači ako netko ide dosta vremena brže od C, on će se s vremenom vratiti u mladost? 🙄

Neće, zato kaj je to nemoguće.

Trebala bi mu beskonačna energija da putuje brže od c, a svi znamo kaj se dogodi kad zbiješ beskonačno energije u konačan prostor (premda je i to nemoguće).

Sva materija i energija (jedno te isto) su ograničeni na c.

Brže od c je moguće samo "efektivno", tj. savijanjem prostora.

 

 

Tako je, koliko god konačne energije uložili u ubrzavanje, nikada nećemo dostići brzinu c.

 

Primjer:

Za dostići 0.99999999 c potrebno nam je X energije. Ako uduplamo tu energiju (2X), samo ćemo dodati još nekoliko devetki iza decimalne točke, te tako do u nedogled. Za svako daljnje dodavanje energije imamo diminishing return u pogledu dodatne brzine.

S tim da vremenska dilatacija nema takav diminishing return, i sve je izraženija pri većem prlibližavanju ka c.

12 godina
odjavljen
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
Znam
Nema tu ništa logike haha
3 godine
protjeran
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
AFARON kaže...
nemrem_stara_mi_sere kaže...
 molim da me se ispravi ukoliko sam negdje pogriješio u logici, tome forum i služi

 

 

 

Evo kad već raspravljamo, reći ću ti gdje mislim da si pogriješio (ali napomena: ja nisam nikakav autoritet, nisam fizičar niti matematičar)

 

tvoj citat:

 

"kad bi nešto sada krenulo brže od brzine svjetosti prema tebi ti bi taj objekt uočio kod sebe prije nego što si uopće krenuo promatrati, desio bi se u tvojoj prošlosti, isto tako ako bi objekt koji promatraš krenuo brzinom većom od brzine svjetlosti od tebe on bi stigao na odredište prije nego je krenuo, također bi već bio na odredištu u tvojoj prošlosti

 

da se poslužim AFARONovom analogijom, kada bih promatrao pi zemlju i u jednom trenutku na njoj vidio kako netko kreće svemirskim brodom prema meni na zemlji brzinom od 100,000000000001 % brzine svjetlosti taj netko bi već 5 sekundi bio pored mene na zemlji"

 

 

moj odgovor:

 

Ti već zaključuješ šta bi se desilo kada bi se nešto kretalo brzinom većom od brzine svjetlosti. Ali sama ta premisa je u ovom svemiru nemoguća, bar po svemu što znamo do sada. A čak i da je moguće, ne znamo kako bi se takav objekat ponašao, koje bi zakone pratio i po kojim formulama bi se to računalo...ko kaže da bi u tom slučaju teorija relativnosti bila ispravna? A ti to predstavljaš kao 2+2=4

 formule opće teorije relativnosti, ne možeš s dva aršina mjeriti istu stvar, tada je formula netočna, ona mora djelovati u svim uvjetima ili režimima, na kraju nisam ja to isisao iz prsta, o tome imaš gomile stručnih, nestručnih radova

AFARON kaže...
nemrem_stara_mi_sere kaže...
Dex.pwn kaže...
Ta teorija meni nema logike, nit će ikad imat.
Ako nekim čudom idem brže od C, fizički ću brže doći, no svjetlost će lagat zamnom. To ne znači da vrijeme ide unazad.

 slijedeći matematiku generalne relativnosti objekti koji idu brže od brzine svjetlosti moraju se kretati unatrag kroz vrijeme

 Ne, ovo je pogrešno zato jer se zna u kojem domenu vrijedi matematika generalne relativnosti. U onom domenu u kojem su brzine gibanja manje ili jednake c. Van tog domena ne možemo donositi nikakve zaključke o stvarnom svijetu, možemo samo izmišljati SF scenarije.

 vrijedi isto kao i gore, ukoliko se stvari ne bi ponašale kako tvrdi teorija tada ni teorija ne valja, teorija ne može funkcionirati da malo radi a malo ne radi, kada bi postojale čestice koje idu brže od svjetlosti one bi se morale ponašati u skladu s teorijom ili teorija ne valja, možeš samo pogledati zbog čega većina znanstvenika osporava postojanje takvih čestica, odgovor je kršenje kauzalnosti

Dex.pwn kaže...
Znači ako netko ide dosta vremena brže od C, on će se s vremenom vratiti u mladost? 🙄

 možeš li ti nešto zamisliti? ukoliko ne možeš nema smisla raspravljati... kada ideš - uvjet koji se ne mora ispuniti niti će se ispuniti, brzinom većom od brzine svjetlosti podmladit ćeš se

fer-de-lance kaže...
Dex.pwn kaže...
Znači ako netko ide dosta vremena brže od C, on će se s vremenom vratiti u mladost? 🙄

Neće, zato kaj je to nemoguće.

Trebala bi mu beskonačna energija da putuje brže od c, a svi znamo kaj se dogodi kad zbiješ beskonačno energije u konačan prostor (premda je i to nemoguće).

Sva materija i energija (jedno te isto) su ograničeni na c.

Brže od c je moguće samo "efektivno", tj. savijanjem prostora.

 

savijanje prostora imaginarnom ili negativnom masom je moguće koliko i čestice sa sličnim svojstvima, zar ne?

 

prestanimo srati, svi dobro znate što sam želio reći i hebete me na foru, to uopće nije lijepo

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.9.2020 18:25 (nemrem_stara_mi_sere).
14 godina
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
nemrem_stara_mi_sere kaže...

savijanje prostora imaginarnom ili negativnom masom je moguće koliko i čestice sa sličnim svojstvima, zar ne?

 

 

Good point, ista stvar kao i sa tvojim tvrdnjama. Ali nema ništa loše u maštanju...

7 godina
online
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
nemrem_stara_mi_sere kaže...

prestanimo srati, svi dobro znate što sam želio reći i hebete me na foru, to uopće nije lijepo

 Zato kaj nam se sviđaš, mačak.

Pusa 

 

()

 

Kruha i igala...
3 godine
protjeran
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
AFARON kaže...

Good point, ista stvar kao i sa tvojim tvrdnjama. Ali nema ništa loše u maštanju...

 pa nisam ja izmislio to maštanje, to je opće mjesto u fizici, znanstvenoj fantastici i popularnoj kulturi... ali ne, spomeni to na bug forumu i svi se odjednom prave pametni i ortodoksni branitelji realnosti koji tu i tamo odlutaju warpom 9

fer-de-lance kaže...

 Zato kaj nam se sviđaš, mačak.

Pusa 

 

()

 

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice