"Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvijezde

poruka: 41
|
čitano: 8.021
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na ""Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvijezde ".
15 godina
offline
"Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvijezde
Znači u teoriji,kad bi mogli putovat brzinom svjetlosti,trebalo bi nam oko 180 godina do tamo?
A jbt..pa to je dalje nego je Voyager izbačen u svemir.Trebal bi nam "caretaker" da nas odbaci tamo. :)
 
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije

Ne, Voyager je izbačen u delta kvadrant, a to je najmanje 30000 svjetlosnih godina od Zemlje.

Inače, kad putuju warp pogonom, onda putuju brže od brzine svjetlosti.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.9.2020 8:33 (fer-de-lance).
14 godina
online
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
danko99 kaže...
Znači u teoriji,kad bi mogli putovat brzinom svjetlosti,trebalo bi nam oko 180 godina do tamo?
A jbt..pa to je dalje nego je Voyager izbačen u svemir.Trebal bi nam "caretaker" da nas odbaci tamo. :)

 

Mozemo doci tamo za 5 minuta u teoriji. Ali ne brzinom svjetlosti nego 0.999999999999 * brzine svjetlosti. Samo sto ce na zemlji proci 180 ili kolko vec godina, za tih nasih 5 minuta.

16 godina
offline
"Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvijezde

ovo je dobro za bitcoin

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
"Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvijezde

ne mora se putovati baš toliko daleko a ni toliko brzo. na nekim stranicama imamo posve solidan izbor smeđih patuljaka i ovdje. a da su 3,14, jesu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.9.2020 12:36 (Ajar).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
online
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
AFARON kaže...

Mozemo doci tamo za 5 minuta u teoriji. Ali ne brzinom svjetlosti nego 0.999999999999 * brzine svjetlosti. Samo sto ce na zemlji proci 180 ili kolko vec godina, za tih nasih 5 minuta.

 

Osim ako koristimo warp drive - u tom slučaju će i nama proći 180 godina.

Svemir.
14 godina
online
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
To je vec SF..
6 godina
neaktivan
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije

Voyager je bio udaljen nešto više od 70 000 svjetlosnih godina, oko 75 godina putovanja do Zemlje pod normalnim okolnostima.

7 godina
online
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije

Aha, može biti, to je otprilike taman, imali su warp 9.8 (ako se dobro sjećam), a to je onda 9.8^3 x c = cca. 1000 puta brže od brzine svjetlosti, tj. točno malo manje od 80 godina pri tom warpu.

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.9.2020 15:08 (fer-de-lance).
5 godina
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
Jel se zna tko je vlasnik te nekretnine???
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
HCMAA kaže...
Jel se zna tko je vlasnik te nekretnine???

iz pinteresta su iskazali interes za kupnju iako mislim da će ga pixabay kupiti, ljudi iz pirovca su ogorčeni

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.9.2020 16:38 (nemrem_stara_mi_sere).
15 godina
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
AFARON kaže...
danko99 kaže...
Znači u teoriji,kad bi mogli putovat brzinom svjetlosti,trebalo bi nam oko 180 godina do tamo?
A jbt..pa to je dalje nego je Voyager izbačen u svemir.Trebal bi nam "caretaker" da nas odbaci tamo. :)

 

Mozemo doci tamo za 5 minuta u teoriji. Ali ne brzinom svjetlosti nego 0.999999999999 * brzine svjetlosti. Samo sto ce na zemlji proci 180 ili kolko vec godina, za tih nasih 5 minuta.

Putovanjem 0.99999999 od brzine svjetlosti treba proći 180 godina da se udaljiš 180 svjetlosnih godina. Kakvih 5 minuta?

3 godine
protjeran
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
Popa kaže...

Putovanjem 0.99999999 od brzine svjetlosti treba proći 180 godina da se udaljiš 180 svjetlosnih godina. Kakvih 5 minuta?

Griješiš, pri brzini svjetlosti stižeš instantno, promatraču, znači onom koji stoji, stoji relativno na onog koji se kreće brzinom svjetlosti prođe 180 godina, putniku puno manje što više se primiče brzini svjetlosti, manje i manje.

Primjerice kada bi išao 90% brzine svjetlosti na Alpha Centauri, trebalo bi ti nešto više od dvije godine dok bi promatraču sa zemlje tvoj put trajao nešto manje od 5 godina.

Fotoni koji putuju kroz vakum su vječito mladi.

 

edit: kada bi išao brže od brzine svjetlosti, vrijeme bi ti teklo unatrag

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.9.2020 19:24 (nemrem_stara_mi_sere).
15 godina
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije

Alpha Centauri je udaljen 4.36 svjetlosne godine. Svjetlosti koja putuje 1c treba 4.36 godine da stigne do tamo. Zašto bi meni, koji idem sporije od 1c trebalo samo tek nešto više od 2 godine? Zašto sam ja na 90% brzine svjetlosti brži od svjetlosti?

 

 

3 godine
protjeran
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
Popa kaže...

Alpha Centauri je udaljen 4.36 svjetlosne godine. Svjetlosti koja putuje 1c treba 4.36 godine da stigne do tamo. Zašto bi meni, koji idem sporije od 1c trebalo samo tek nešto više od 2 godine? Zašto sam ja na 90% brzine svjetlosti brži od svjetlosti?

 

 

kad bi nešto sada krenulo brže od brzine svjetosti prema tebi ti bi taj objekt uočio kod sebe prije nego što si uopće krenuo promatrati, desio bi se u tvojoj prošlosti, isto tako ako bi objekt koji promatraš krenuo brzinom većom od brzine svjetlosti od tebe on bi stigao na odredište prije nego je krenuo, također bi već bio na odredištu u tvojoj prošlosti

 

da se poslužim AFARONovom analogijom, kada bih promatrao pi zemlju i u jednom trenutku na njoj vidio kako netko kreće svemirskim brodom prema meni na zemlji brzinom od 100,000000000001 % brzine svjetlosti taj netko bi već 5 sekundi bio pored mene na zemlji

 

 prouči vremensku dilataciju, vrijeme a i prostor nisu nepromjenjivi, jedino što je konstantno je brzina svjetlosti

vrijeme različito teče onome tko stojeći promatra i onome tko putuje, onome tko putuje čak i se i prostor zakrivljuje

isto tako i boja ukoliko nešto ide brzinom svjetlosti prema tebi izgledat će plavije od onoga što ide od tebe, tada je crvenije, od tuda plavi i crveni pomak u promatranju udaljenih zvijezda itd.

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.9.2020 21:38 (nemrem_stara_mi_sere).
11 godina
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
Popa kaže...

Alpha Centauri je udaljen 4.36 svjetlosne godine. Svjetlosti koja putuje 1c treba 4.36 godine da stigne do tamo. Zašto bi meni, koji idem sporije od 1c trebalo samo tek nešto više od 2 godine? Zašto sam ja na 90% brzine svjetlosti brži od svjetlosti?

 

 

Svjetlosti iz zemaljske perspektive treba 4.36g do Alpha Centauri. Iz perspektive samih fotona, nece proci nista vremena, odmah je tamo. Tebi ce proci 2g, dakle nisi brzi ako gledate svatko iz svoje perspektive.
Ti usporedjujes koliko vremena treba svjetlosti iz zemaljske perspektive spram vremena koje treba tebi iz tvoje perspektive. Mijesas referentnih okvira mozes svasta dobit...

11 godina
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije

Meni bas i nije neka fora ako se mjeri u "zemaljskim danima". Prakticki je svaki planet "Pi-planet" iz necije perspektive - nadji planet ciji dan, tj. puna rotacija oko svoje osi, traje ~116 zemaljskih dana, i Zemlja ce biti Pi-planet gledano iz perspektive tog planeta.
Puno neobicnije bi mi bilo da je Pi-Zemlja planet cija lokalna godina traje 3.14 lokalnih dana.
 

14 godina
online
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
nemrem_stara_mi_sere kaže...
Popa kaže...

Alpha Centauri je udaljen 4.36 svjetlosne godine. Svjetlosti koja putuje 1c treba 4.36 godine da stigne do tamo. Zašto bi meni, koji idem sporije od 1c trebalo samo tek nešto više od 2 godine? Zašto sam ja na 90% brzine svjetlosti brži od svjetlosti?

 

 

kad bi nešto sada krenulo brže od brzine svjetosti prema tebi ti bi taj objekt uočio kod sebe prije nego što si uopće krenuo promatrati, desio bi se u tvojoj prošlosti, isto tako ako bi objekt koji promatraš krenuo brzinom većom od brzine svjetlosti od tebe on bi stigao na odredište prije nego je krenuo, također bi već bio na odredištu u tvojoj prošlosti

 

da se poslužim AFARONovom analogijom, kada bih promatrao pi zemlju i u jednom trenutku na njoj vidio kako netko kreće svemirskim brodom prema meni na zemlji brzinom od 100,000000000001 % brzine svjetlosti taj netko bi već 5 sekundi bio pored mene na zemlji

 

 prouči vremensku dilataciju, vrijeme a i prostor nisu nepromjenjivi, jedino što je konstantno je brzina svjetlosti

vrijeme različito teče onome tko stojeći promatra i onome tko putuje, onome tko putuje čak i se i prostor zakrivljuje

isto tako i boja ukoliko nešto ide brzinom svjetlosti prema tebi izgledat će plavije od onoga što ide od tebe, tada je crvenije, od tuda plavi i crveni pomak u promatranju udaljenih zvijezda itd.

 

Nema brzine veće do brzine svjetlosti, to je svemirov limit, tako da bilo kakvo teoritiziranje o tome nema smisla

14 godina
online
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
Popa kaže...
AFARON kaže...
danko99 kaže...
Znači u teoriji,kad bi mogli putovat brzinom svjetlosti,trebalo bi nam oko 180 godina do tamo?
A jbt..pa to je dalje nego je Voyager izbačen u svemir.Trebal bi nam "caretaker" da nas odbaci tamo. :)

 

Mozemo doci tamo za 5 minuta u teoriji. Ali ne brzinom svjetlosti nego 0.999999999999 * brzine svjetlosti. Samo sto ce na zemlji proci 180 ili kolko vec godina, za tih nasih 5 minuta.

Putovanjem 0.99999999 od brzine svjetlosti treba proći 180 godina da se udaljiš 180 svjetlosnih godina. Kakvih 5 minuta?

 

Ne, i to zbog dilatacije vremena, čiji efekat je jači što se više približuješ brzini svjetlosti. Što brže ideš kroz prostor to sporije ideš kroz vrijeme, u usporedbi sa drugim objektom..tako da teoretski možeš stići za 5 minuta, ali će ljudima na zemlji, kao i tom objektu prema kojem putuješ, proći oko 180 godina za vrijeme tvog putovanja.

15 godina
protjeran
offline
"Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvijezde

ahahaa.. Da mi je znati kak su usjeli izmjeriti temperaturu povrsine okruglo 177 celzijevca, ni vise ni manje

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
"Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvijezde

Za sve koji računate koliko brzi stići, računate li na tu planetu stati možda u orbitu ili samo prozujati pokraj tim brzinama?

Usporavanje je problem kao i brzina. Kad se već gleda vrijeme.

Ubi bene, ibi patria.
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.9.2020 23:30 (Et_Tu_Brute?).
 
0 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
AFARON kaže...

Nema brzine veće do brzine svjetlosti, to je svemirov limit, tako da bilo kakvo teoritiziranje o tome nema smisla

Što ne znači da se ne može zamisliti i pratiti vremensku dilataciju, također "postoje" - pod navodnicima i hipotetske čestice s imaginarnom masom koje bi uvijek putovale brže od svjetlosti, tachyoni, o takvim bržim od svjetlosti česticama fizika teoretizira još od 60ih godina prošlog stoljeća, naravno takve čestice još nisu otkrivene što ne znači da neće biti, na kraju zašto ne zamisliti multisvemir u kojem bi u jednom postojale samo čestice koje mogu ići brže od svjetlosti i vremenske fenomene u takvom svemiru... maštati je zdravo.

 

Ako ništa drugo može se iskoristiti za film, pogledaj meni odličan Carpenterov Princ tame, koji je upravo mene (kroz misteriozne poruke koje se tachyonima šalju u prošlost) zainteresirao za fiziku.

 

virtuozo kaže...

ahahaa.. Da mi je znati kak su usjeli izmjeriti temperaturu povrsine okruglo 177 celzijevca, ni vise ni manje

najlakša metoda je kad znaš kolika energija dolazi sa zvijezde oko koje planet orbitira, ne temelju udaljenosti ta dva objekta znaš kolika je količina energije koju planet prima od zvijezde i iz toga možeš izmjeriti njegovu prosječnu temperaturu

 

još precizniji ćeš biti ukoliko poznaješ sastav atmosfere planeta koji ćeš utvrditi spektroskopijom

 

najnepreciznija metoda je kad imaš samo tijelo koje zrači a sva tijela zrače određenom količinom energije i spektrom valnih duljina, na temelju toga isto možeš utvrditi temperaturu, itd.

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.9.2020 2:00 (nemrem_stara_mi_sere).
14 godina
online
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
nemrem_stara_mi_sere kaže...
AFARON kaže...

Nema brzine veće do brzine svjetlosti, to je svemirov limit, tako da bilo kakvo teoritiziranje o tome nema smisla

Što ne znači da se ne može zamisliti i pratiti vremensku dilataciju, također "postoje" - pod navodnicima i hipotetske čestice s imaginarnom masom koje bi uvijek putovale brže od svjetlosti, tachyoni, o takvim bržim od svjetlosti česticama fizika teoretizira još od 60ih godina prošlog stoljeća, naravno takve čestice još nisu otkrivene što ne znači da neće biti, na kraju zašto ne zamisliti multisvemir u kojem bi u jednom postojale samo čestice koje mogu ići brže od svjetlosti i vremenske fenomene u takvom svemiru... maštati je zdravo.

 

Ako ništa drugo može se iskoristiti za film, pogledaj meni odličan Carpenterov Princ tame, koji je upravo mene (kroz misteriozne poruke koje se tachyonima šalju u prošlost) zainteresirao za fiziku.

 

Ok lijepo je i poželjno filozofirati i raspravljati o hipotetskim stvarima, slazem se...ali djelovalo mi je da si navodio kretanje brzinom većom od svjetlosti kao neku ozbiljnu pretpostavku koju samo što eto nismo potvrdili, što uopće nije tako. Tachyoni su samo hipotetske čestice i većina znanstvenika smatra da ne postoje, što piše odmah na početku tvog linka.

 

Ali hvala na prijedlogu za film, možda i pogledam.

3 godine
protjeran
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
AFARON kaže...

Ali hvala na prijedlogu za film, možda i pogledam.

 kršćanski misticizam + kvantna mehanika, antibog u demižonki, 80te, horror, Carpenter, gdje ćeš bolje?

 

btw. pa hipotetski je i da svemirski brod ide 99,9999999... posto brzine svjetlosti pa si ipak spomenuo, ok, teoretski je moguće, praktički nemoguće, ali ukoliko već fantaziramo činimo to logički u misaonim eksperimentima prateći zakone fizike

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.9.2020 2:20 (nemrem_stara_mi_sere).
12 godina
odjavljen
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
Ta teorija meni nema logike, nit će ikad imat.
Ako nekim čudom idem brže od C, fizički ću brže doći, no svjetlost će lagat zamnom. To ne znači da vrijeme ide unazad.
 
1 1 hvala 0
14 godina
online
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
nemrem_stara_mi_sere kaže...
AFARON kaže...

Ali hvala na prijedlogu za film, možda i pogledam.

 kršćanski misticizam + kvantna mehanika, antibog u demižonki, 80te, horror, Carpenter, gdje ćeš bolje?

 

btw. pa hipotetski je i da svemirski brod ide 99,9999999... posto brzine svjetlosti pa si ipak spomenuo, ok, teoretski je moguće, praktički nemoguće, ali ukoliko već fantaziramo činimo to logički u misaonim eksperimentima prateći zakone fizike

 

Ali kretati se 99.9999999% od c je apsolutno moguće po zakonima fizike, dok kretati se brže od c je apsolutno nemoguće po zakonima fizike.

 

Velika razlika :)

3 godine
protjeran
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
AFARON kaže...

Ali kretati se 99.9999999% od c je apsolutno moguće po zakonima fizike, dok kretati se brže od c je apsolutno nemoguće po zakonima fizike.

 

Velika razlika :)

jesi li uopće pročitao što sam napisao? nitko nikad nije napravio misaoni eksperiment i nije odgovorio nekome na pitanje?

potpuno je moguće da živimo u multiversu i da u jednom od svemira niti jedna od čestica ne ide sporije od brzine svjetlosti. To čak nije nemoguće niti u ovom svemiru samo što još nitko nije uočio takve čestice, ne postoji niti jedan zakon koji bi takve čestice zabranio i po čemu bi čestice koje prolaze kroz prepreke, koje nestaju da bi se pojavile na drugom mjestu ili one koje nemaju masu itd. bile imalo čudnije od onih koje imaju imaginarnu masu, nitko nikada nije dokazao multiverse što fizičare uopće ne smeta da o njemu govore, ako fizičari mogu po dokumentarnim emisijama iznositi stvari koje su  nekonzistentne jede s drugima i gdje su neki od njih po naravi stvari 100% u krivu, onda valjda jedan forumaš može iznijeti misaoni eksperiment za koji smatra da je konzistentan s ostatkom fizike koju je drugi forumaš pravilno iznio... molim da me se ispravi ukoliko sam negdje pogriješio u logici, tome forum i služi

 

i molim forumaša fer-de-lance koji priča o warp pogonu i koji je lajkao tvoju poruku da se uključi u razgovor

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.9.2020 11:00 (nemrem_stara_mi_sere).
14 godina
online
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
nemrem_stara_mi_sere kaže...
AFARON kaže...

Ali kretati se 99.9999999% od c je apsolutno moguće po zakonima fizike, dok kretati se brže od c je apsolutno nemoguće po zakonima fizike.

 

Velika razlika :)

 a što sam ja napisao?

 

Da budem iskren ne znam šta si htio reći, sada kada sam opet pročitao.. Ali slažem se sa zadnjim dijelom: "ali ukoliko već fantaziramo činimo to logički u misaonim eksperimentima prateći zakone fizike"

3 godine
protjeran
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
AFARON kaže...

Da budem iskren ne znam šta si htio reći, sada kada sam opet pročitao.. Ali slažem se sa zadnjim dijelom: "ali ukoliko već fantaziramo činimo to logički u misaonim eksperimentima prateći zakone fizike"

 editirao sam poruku na koju odgovaraš

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.9.2020 11:47 (nemrem_stara_mi_sere).
3 godine
protjeran
offline
Re: "Pi Zemlja", egzoplanet koji oko matične zvije
Dex.pwn kaže...
Ta teorija meni nema logike, nit će ikad imat.
Ako nekim čudom idem brže od C, fizički ću brže doći, no svjetlost će lagat zamnom. To ne znači da vrijeme ide unazad.

 nužno putuješ u prošlost zbog matematike generalne relativnosti, treba shvatiti da su vrijeme, prostor i brzina svjetlosti povezani kroz teoriju opće relativnosti i da vrijeme i prostor nisu fiksne nepromjenjive vrijednosti, referentna točka i nepromjenjiva vrijednost je brzina svjetlosti, vrijeme i prostor se mijenjaju a slijedeći matematiku generalne relativnosti objekti koji idu brže od brzine svjetlosti moraju se kretati unatrag kroz vrijeme, uopće ne ulazeći u to postoje li ili ne postoje takvi objekti

 

to sam objašnjavao čovjeku koji je ne kontajući koncept teorije relativnosti pitao, Zašto sam ja na 90% brzine svjetlosti brži od svjetlosti?, znači objašnjavao sam što bi se dešavalo kada bi išao brzinom većom od brzine svjetlosti, na tom primjeru možda shvati taj konondrum

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.9.2020 12:29 (nemrem_stara_mi_sere).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice