Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije vel

poruka: 27
|
čitano: 11.813
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije vel".
15 godina
offline
Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije vel

ajde, bar negdje. ovo tu se teško može nazvati životom. prije životarenjem. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
9 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije
ludizao kaže...

Kakva jadna civilizacija. Hrpa rascjepkanih zemljica, sa zasebnim vojskama, u strahu jedni od drugih. Toliko novaca odlazi u vjetar da se mogao izgraditi barem jedan, pošten istraživački svemirski brod, za proučavanje sunčevog sustava. Umjesto da se nagađa da možda negdje nečega ima ili nema.

 Obavezno s 4K kamerom!

 

Btw, ptpuno si u pravu.

Pa ako su sad sa "ostacima za znanost" napravili cijelu ISS, što bi tek da je SAV novac namjenjen vojsci bio usmjeren na svemirski razvoj? Sad bi valjda imali flotu ko u Star treku...

 

Ima negdje kakva usporedba koliko države troše na vojsku, a koliko na svemirski program? Zapravo, bolje da to ni ne vidim :D

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
11 0 hvala 0
9 godina
offline
Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije vel

Da, sad se tek razvijaju ionski pogoni a već smo mogli krstariti do Marsa onak na pivu... 

 

 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije vel

A što ćeš, netko hoće loviti ribu na Cresu, a drugi na Ceresu. 

 
12 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije
2000 milijardi godišnje...od toga 1/3 ode američanim

ljudi imaju sriće sa svojim sunčevim sustavom...toliko je raznolik kao svemir u malome...tako da i kemijski raketni motor nam omogućava njegovo istraživanje... samo eto više para ode za međusobno ubijanje njego za zajednički napredak

HOMO HOMINEM EST LUPUD
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
8 godina
offline
Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije vel

E, moj HCMA, baš znaš latinski! Poslovica glasi "Homo homini lupus est." ili, kraće, "Homo homini lupus". Barem se to da provjeriti, ako se  ne znaju deklinacije. 

 
4 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije
danen kaže...

E, moj HCMA, baš znaš latinski! Poslovica glasi "Homo homini lupus est." ili, kraće, "Homo homini lupus". Barem se to da provjeriti, ako se  ne znaju deklinacije. 

 to je kad čovjek misli da je dobro zapamtio nešto iz 2. srednje, pa je hrabar ne guglat 

14 godina
offline
Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije vel

a gle a ako latinisti iz dva posta prije pogledaju tipkovnicu, vidjet će da su slova S i D jedno do drugoga ?!?

 

možda starorvacki: tipfeler ?

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije
danen kaže...

E, moj HCMA, baš znaš latinski! Poslovica glasi "Homo homini lupus est." ili, kraće, "Homo homini lupus". Barem se to da provjeriti, ako se  ne znaju deklinacije. 

 

8 godina
offline
Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije vel

Nema ništa nego u pisanju i uređivanju analizirati pogeške: Kako su nastale? Zašto su nastale? Pogreška je pogreška, na nju treba upozoriti i ako je moguće - ispraviti.

No kad ste se već  upustili u analizu, onda treba znati da se svaki tipfeler može ispraviti ako se tekst još jednom pročita. No pisati "hominem" umjesto "homini" nije tipfeler nego nepoznavanje gramatike. Nominativ je "homo",  dativ je "homini", a "hominem" je akuzativ (3. deklinacija). Na to bar ne bi trebalo biti teško obratiti pozornost, jer latinski ima padeže kao i hrvatski (samo ima ablativ umjesto lokativa i instrumentala, dakle 6 padeža umjesto 7) - no da bi se to shvatilo treba ipak nešto znati o latinskom jeziku. Ako se ne zna, onda je bolje ništa ne pisati - jer i kad prepisuješ, krivo ćeš prepisati. 

 
2 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije
danen kaže...

E, moj HCMA, baš znaš latinski! Poslovica glasi "Homo homini lupus est." ili, kraće, "Homo homini lupus". Barem se to da provjeriti, ako se  ne znaju deklinacije. 

Huawei table...prsti ko ćevapi...nemam pojma kako da isključim ovo njihovu pomoć kod pisanja...ono dođe mi da mu dam krila

 

CUM ACCUSAS ALIUM PROPRIAM PRIUS INSPICE VITAM 

 

U srednjoj školi nisam imao latinski...odnosno sve godine su nam bile u znaku opće opasnosti...moju želju da onako polu-amaterski naučim štogod na latinsko bi valjda tribali ohrabriti

 

#Stric Jura ima piće ili više od mene

 

VIVERE TOTA VITA DISCENDUM EST 

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.8.2020 12:01 (HCMAA).
15 godina
offline
Re: Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije
.
Tigar Krezumica From all the things i lost, i miss my mind the most!
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.8.2020 12:01 (fromcelltohell).
6 godina
neaktivan
offline
Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije vel

Uvijek ista, naivna razmišljanja; da manje ulažu u vojsku, više u znanost..

 

Naime, budite bez brige, već oni od davnih dana imaju neizmjerno više mogućnosti od ovih koje predstavljaju u ovakvim člancima, koje redovno serviraju nama, običnim smrtnicima. Na tako visokoj skali novac nema svrhu, nema vrijednost, dok potrebne vrste i količine resursa imaju na raspolaganju, izravno ili neizravno, to je naprosto njihovo, stoga uzimaju šta i koliko im je potrebno, kadgod. Shvatite da je novac kao takav važan samo na razini država, društva, jer je tek praktičan alat, jednostavne svrhe. Ljudi smatraju da odražava moć, no prava moć je zapravo u znanju i diskreciji. Pravim igračima je novac nepotreban, imaju ga tek toliko koliko im je dovoljno za osobne potrebe ili ga naprosto stvore koliko im je potrebno da bi proveli teoriju u praksu. A kako ga stvore? 1) Iz ničega jer je novac - ništa, 2) Parazitirajući vašu životnu energiju, kroz poreze i bezbrojna druga davanja, pa čak i raznovrsne kriminalne operacije. Istražite kompaniju Lockhead Martin te pripadajući Skunk Works odjel. U usporedbi s Pentagonom, NASOM i sličnim institucijama, to bi bila kvantna fizika naspram one školske. Ne, oni ne žele dijelit s vama, barem ne još.

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije vel

https://mega.nz/#!eJETgSJb!YKHT_zA5Te8vPfmdz1feigJut8MZ_-1XOVBQK_lRptY

 

Skenirao iz jedne knjige...nakon toga OCR od skena

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije vel

Dragi HCMAA, cijenim vašu želju da naučite latinski i u tome bih vas želio ohrabriti. Stoga moje komenare o citiranju latinskih poslovica svhvatite dobronamjerno. Ako želite sami naučiti latinski, prvo morate naučiti deklinacije i to naročito prve tri, jer ostale dvije nisu tako česte. Drugo, kad pročitate nešto na latinskom, analizirajte to gramatički. Da ste to učinili s navedenom poslovicom, lako biste uočili pogrešku. Ona zvuči na latinskom kao i kad se na hrvatski doslovno prevede: "Čovjek čovjeka vus". Inače, latinski je jako lijep jezik, jer je koncizan. Usto, znanje latinskog omogućuje bolje razumijevanje stranih riječi u hrvatskom jeziku. Samo hrabro naprijed! Usput, sjećam se nekog dizajnera koji ne napravio plakat s natpisom "Quo vadis, homine?" aludirajući na Petrovu "Quo vadis, domine?" No vokativ od "homo" je jednak nominativu, dakle "homo" (samo je u jednini 2. deklinacije, i to samo na imenice na -us vokativ razlikuje od nominativa) Sve onda ispada bez veze, i plakat, i aluzija. No, malo sam pretjerao. Već sam počeo predavati latinsku gramatiku!  

 
4 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije
danen kaže...

E, moj HCMA, baš znaš latinski! Poslovica glasi "Homo homini lupus est." ili, kraće, "Homo homini lupus". Barem se to da provjeriti, ako se  ne znaju deklinacije. 

 to čak zna i naš google prevoditelj koji se je zadnjih godina dosta popravio zahvaljujući Juri, meni i ostalim entuzijastima. 

 

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
6 godina
offline
Re: Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije
#danen
Error hesternus sit tibi doctor hodiernus.

A za naše uhljebe:
Et non facere, facere est; qui enim non facit, hoc facit ut nolit facere.

A sad povratak na temu...brzina od 1000km/sec bi bila sasvim dovoljna za istraživanje i kolonizaciju našeg sunčevog sustava...s tom brzinom do Marsa do max 7 dana:)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.8.2020 16:14 (HCMAA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije
CyberDemonVZ kaže...
ludizao kaže...

Kakva jadna civilizacija. Hrpa rascjepkanih zemljica, sa zasebnim vojskama, u strahu jedni od drugih. Toliko novaca odlazi u vjetar da se mogao izgraditi barem jedan, pošten istraživački svemirski brod, za proučavanje sunčevog sustava. Umjesto da se nagađa da možda negdje nečega ima ili nema.

 Obavezno s 4K kamerom!

 

Btw, ptpuno si u pravu.

Pa ako su sad sa "ostacima za znanost" napravili cijelu ISS, što bi tek da je SAV novac namjenjen vojsci bio usmjeren na svemirski razvoj? Sad bi valjda imali flotu ko u Star treku...

 

Ima negdje kakva usporedba koliko države troše na vojsku, a koliko na svemirski program? Zapravo, bolje da to ni ne vidim :D

 785/21,5 ili 785 milijardi U$ za vojsku a 21,5 milijardi U$ za NASA. Pošto si mi potpalio znatiželju, malo sam proguglao i našao te podatke za ovu godinu. I stvarno, kada bi svi vojni budžeti velikih sila bili prebačeni u znanost, već odavno bi se moglo otići na ljetovanje na Mjesec, izgradile prve baze na Marsu i slično. Jebi ga, velikima je znanost bitna jedino ako iz rezultata njezinih istraživanja mogu izgraditi još veća, skuplja i ubojitija oružja. Zar ne bi bilo dobro da se pošalju misije na Ceres i Europu, kasnije na Enceladus i Titan i vidi da li tamo ima života ili ne, da se uspostave rudarska postrojenja i da konačno krene osvajanje Sunčevog sustava i širenje u svemir, pošto smo ovu našu lijepu plavu kuglicu ionako skoro potpuno razjebali, pa da malo smanjimo pritisak na nju da se malo oporavi.

dolazim odmah - Godot
8 godina
offline
Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije vel

To što pišete o vojnom budžetu i budžetu za svemirska istraživanja je nažalost točno. Čista znanost nije na cijeni. Nitko neće financirati ništa ako u tome ne vidi korist, i to u najskorijoj budućnosti. U doba prvih svemirskih letova, sjećam se, nitko nije sumnjao da već do kraja stojeća neće čovjek doći na Mars. Jasno je: ako je proteklo samo 8 godina (1961.-1969.) da od "čovjeka u svemiru" dođemo do "čovjeka na Mjesecu", kako ne bismo za 30 godina mogli doći do "čovjeka na Marsu". Naravno, sve se to radilo radi političkog prestiža i razvoja vojne tehnologije. No, tako jest, tako je bilo, a vjerujem da će tako i biti. Malo ljudi voli znanost iz čiste ljubavi prema znanju, iz radoznalosti. To se vidi i u ovoj rubrici kad čitatelji prvo pitaju: "A za što bi se to moglo upotrijebiti?" A najljepše je u poslu znanstvenika da si otkrio još jednu tajnu prirode, da možeš reći: "Samo ja to znam - i nitko drugi na svijetu (sve dok ne objavim)." Zadovoljstvo slično zadovoljstvu postignutog uspjeha u sportu. 

 
4 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije

a prvo pitanje nakon " A za što bi se to moglo upotrijebiti ?" je:

 

A koliko možemo zaraditi na tome ?

Ju je je? Je ju je!
6 godina
offline
Re: Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije
To znači da rudarenje resursa izvan ove naše planete je opasno za cijenu...zamisli da ovim skupljim metalima smanji se cijena jer krene rudarenje iz Asteroid....dijamantima se sruši cijena 100 puta
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
7 godina
protjeran
offline
Re: Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije
HCMAA kaže...
#danen
Error hesternus sit tibi doctor hodiernus.

A za naše uhljebe:
Et non facere, facere est; qui enim non facit, hoc facit ut nolit facere.

A sad povratak na temu...brzina od 1000km/sec bi bila sasvim dovoljna za istraživanje i kolonizaciju našeg sunčevog sustava...s tom brzinom do Marsa do max 7 dana:)

 Romanes eunt domus 

16 godina
offline
Re: Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije
O_O_O kaže...
HCMAA kaže...
#danen
Error hesternus sit tibi doctor hodiernus.

A za naše uhljebe:
Et non facere, facere est; qui enim non facit, hoc facit ut nolit facere.

A sad povratak na temu...brzina od 1000km/sec bi bila sasvim dovoljna za istraživanje i kolonizaciju našeg sunčevog sustava...s tom brzinom do Marsa do max 7 dana:)

 Romanes eunt domus 

 

Romanes je nepostojeća deklinacija, Ispravan oblik je Romani što je množina vokativa koji je isti kao nominativ.

Eunt je infinitiv sadašnjeg vremena u trećem licu od ire, i nije zapovjedni način potreban za Monty Pyton natpis!

Imenica "domus" je u nominativu, potreban je akuzativ jer idu doma, što je je domum i nije potrebna prepozicija!

8 godina
offline
Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije vel

Drago mi je vidjeti da na ovom forumu sudjeluju mnogi koji znaju latinski, i to jako dobro. Manje mi je draže vidjeti da mnogi misle da znaju latinski. Smisao učenja latinskog i je upravo u tome što se treba strogo držati gramatičkih pravila, što razvija disciplinu mišljenja koja dobro dođe ne samo u učenju jezika, nego i u drugim područjima (npr. u medicini). Isto kao i matematika. Nekoć je latinski bio sastavni dio svake, posebice humanističke naobrazbe, danas je to skoro pa zaboravljeni jezik. 

 
0 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije
ja ne mislim da znam latinski...jedino što znam je čitati latinski...i to zato jer postoje pravila...za razliku od egleskog kojeg doslovno učio/učim napamet

tu i tamo bacim oko na te latinske izreke...pa koju zapamtim...zapišem
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.8.2020 0:18 (HCMAA).
12 godina
offline
Re: Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije

.

Poruka je uređivana zadnji put sub 15.8.2020 20:08 (Yuda).
14 godina
offline
Patuljasti planet Sunčevog sustava Ceres krije vel

Da završimo s jednom non-plus-ultra latinskom izrekom:

 

Penis bonus. pax in domus

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice