Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom paketu t

poruka: 23
|
čitano: 5.631
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom paketu t".
6 godina
offline
Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom paketu t

inflacija...eno Biden nazvao naftne kompanije ratnim profiterima...moć je u rukama kupaca...samo ljudi gledaju samo sebe...nema solidarnosti 

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 1 hvala 0
9 godina
offline
Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom paketu t

Adobe kao da se trudi da i drugi proizvođači softvera dođu do izražaja. Affinity, Clip Studio, Procreate i ostali svakim danom imaju sve više korisnika.

 
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom pake
HCMAA kaže...

inflacija...eno Biden nazvao naftne kompanije ratnim profiterima...moć je u rukama kupaca...samo ljudi gledaju samo sebe...nema solidarnosti 

 eh a dok je 7 sestara plaćalo pinku za sulude Pentagonske proračune, onda su bili što? Domoljubi?

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom paketu t

Jednog dana će po ovom principu plaćanja svega i svačega, a što bi trebalo biti dio paketa, doći do toga da ćeš kupiti, recimo automobil, ali ćeš posebno plaćati kotače, posebno svjetla, kočnice... Kako god pogledaš sve ide prema tome da korisnika iscijede do zadnjeg centa. Hvala, ali takav sustav mi se ne sviđa.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.11.2022 16:40 (učo).
Moj PC  
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom pake
Thinker kaže...

Adobe kao da se trudi da i drugi proizvođači softvera dođu do izražaja. Affinity, Clip Studio, Procreate i ostali svakim danom imaju sve više korisnika.

 Samo naprijed.

Još da se svi s Premiere govneta orebace na Resolve i ja ću plesati od sreće.

8 godina
offline
Re: Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom pake
učo kaže...

Jednog dana će po ovom principu plaćanja svega i svačega, a što bi trebalo biti dio paketa, doći do toga da ćeš kupiti, recimo automobil, ali ćeš posebno plaćati kotače, posebno svjetla, kočnice... Kako god pogledaš sve ide prema tome da korisnika iscijede do zadnjeg centa. Hvala, ali takav sustav mi se ne sviđa.

 Pa ne znam u ovom slucaju kaj bi reko.

Imas u photoshopu standardne boje. Pantone si imao prije i su se sjetili da treba to obnovit, al ocito da nema badava, a Adobe to ne zeli platit jer vjerojatno mislim da malo korisnika to koristi.

Oni kojima zbilja treba Pantone standard ce ga nazalost morat platit, no nist cudno s obzirom kolko naplacuju te palete boja
Il ce se prebacit tamo gdje jos ima Pantone "badava"

Nije tu prica samo Adobe zao nego ocito da i Pantone zeli dobro zaradit sa predplatama mjesecnim

 

 

 

https://connect.pantone.com/#/paywall?source=www.pantone.com

 

90eura godisnje,15 eura mjesecno

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.11.2022 17:22 (Santana).
15 godina
offline
Re: Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom pake
Oćel i plavu, ljubičastu i žutu na pretplatu uskoro?
K
12 godina
offline
Re: Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom pake
učo kaže...

Jednog dana će po ovom principu plaćanja svega i svačega, a što bi trebalo biti dio paketa, doći do toga da ćeš kupiti, recimo automobil, ali ćeš posebno plaćati kotače, posebno svjetla, kočnice... Kako god pogledaš sve ide prema tome da korisnika iscijede do zadnjeg centa. Hvala, ali takav sustav mi se ne sviđa.

 Nije problem u onome "što bi trebalo biti dio paketa" već u onome "što je bilo dio paketa". Od danas Pantone naplaćuje korištenje svog kataloga boja (ne postoje Pantone boje, sve je samo klasifikacija) - sve 5, slobodni ste svoj proizvod ponuditi na tržištu po uvjetima kakve želite.

Problem je u ovom dijelu članka: One koji su ranije iskoristili neku od "posebnih" boja iz Pantoneove procesne palete u svojim dokumentima, sada će dočekati neugodno iznenađenje. Naime, otvore li u Adobeovom softveru stari dokument s takvim bojama, a nakon ukidanja podrške, sve iskorištene "premium" Pantoneove nijanse bit će pretvorene u – crnu boju. U starim dokumentima, dakle, bit će vidljive tek osnovne boje iz Pantoneove palete.

 

Ovo je čista ucjena. Kao da Microsoft ili bilo tko sutra odluči naplaćivati korištenje (npr. arial, tnr, calibri...) fonta i to na način da sve što ste ikad napisali u tom fontu čim otvorite dokument postane bijelo i needitabilno dok ne platite. Čak je ovo s bojama bezobraznije nego što bi bila naplata fontova jer fontovi su ipak nečijih ruku djelo dok Pantone nije napravio ništa drugo nego postojećim bojama dao kataloške brojeve. Vjerojatno negdje u EULA Officea i Photoshopa piše kako su neke funkcije besplatne dok netko ne odluči drukčije no ipak mi se ovo čini kao dobar materijal za razne udruge za zaštitu potrošača. 

12 godina
offline
Re: Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom pake
Korky kaže...
Oćel i plavu, ljubičastu i žutu na pretplatu uskoro?

 Pa ovo je upravo to. Plaćaš to što su oni nekoj boji dali neku oznaku i ti si umjesto da tu istu boju izabereš manualno to učinio preko njihovog kataloga.

8 godina
offline
Re: Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom pake
BlueMax kaže...
Korky kaže...
Oćel i plavu, ljubičastu i žutu na pretplatu uskoro?

 Pa ovo je upravo to. Plaćaš to što su oni nekoj boji dali neku oznaku i ti si umjesto da tu istu boju izabereš manualno to učinio preko njihovog kataloga.

Mi na poslu radimo po Pantone i Ral, al ne digitalno. Da treba recimo napravit model toga u digitalnom obliku to bi nam super doslo.

To je vise za industriju nego za nekog tko radi samo digitalno, al mozda se varam.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.11.2022 18:23 (Santana).
12 godina
offline
Re: Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom pake
Santana kaže...
Imas u photoshopu standardne boje. Pantone si imao prije i su se sjetili da treba to obnovit, al ocito da nema badava, a Adobe to ne zeli platit jer vjerojatno mislim da malo korisnika to koristi.

 

Otkud ti to da malo korisnika koristi? Za sav ozbiljan print treba ti Pantone.

 

Najsmješnije u cijeloj priči je što po desetak tisuća kuna platiš za knjige Pantone boja, ali svejedno nakon toga sad moraš platiti i pretplatu da bi koristio Pantone u Adobe alatima. Apsurd.

Origin: klemp0, Steam: Klempo, Battle.net: Klempo, Uplay: klemp0
8 godina
offline
Re: Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom pake
Q-Tip kaže...
Santana kaže...
Imas u photoshopu standardne boje. Pantone si imao prije i su se sjetili da treba to obnovit, al ocito da nema badava, a Adobe to ne zeli platit jer vjerojatno mislim da malo korisnika to koristi.

 

Otkud ti to da malo korisnika koristi? Za sav ozbiljan print treba ti Pantone.

 

Najsmješnije u cijeloj priči je što po desetak tisuća kuna platiš za knjige Pantone boja, ali svejedno nakon toga sad moraš platiti i pretplatu da bi koristio Pantone u Adobe alatima. Apsurd.

 Sry moja glupost.
Uglavnom Pantone hoce jos love okrenut i to je to.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.11.2022 19:35 (Santana).
13 godina
online
Re: Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom pake
Ja to koristim svakodnevno, a baš smo nedugo u uredu komentirali koji užasan potez je rentanje fontova, ovo mi ispada još gore jer rijetko što mi je čisti CMYK.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom pake
Pa i ja radim tako ali problem je što od monitora do monitora, a da ne govorim o printerima, imaš velike razlike u nijansama tako da za neke stvari uvijek dajemo RAL oznaku kako bi se točno znalo koja boja je u pitanju.
14 godina
offline
Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom paketu t

Ovi moji šefići ni ne znaju za ovo,a keširat će štaš.

Zasad svima radi normalno.

Sjedi 1
Moj PC  
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom pake
Znači oni su uzeli neku boju, npr 200,100,50 i dali joj ime i to naplaćuju? Rofl
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom pake
silvio3105 kaže...
Znači oni su uzeli neku boju, npr 200,100,50 i dali joj ime i to naplaćuju? Rofl

 Koliko čitam, situacija je kompliciranija. Pantone je katalogizirao boje na način da je njihove oznake povezao s fizičkim svijetom. Nanošenje boje na nešto je fizički proces koji koristi određene kemikalije i ima način kako se provodi. Oni su boje koje se dobiju na taj način katalogizirali. Tipa za neku boju znaš točno koje se kemikalije i postupak koriste, i onda možeš konzistentno znati kako će izgledati.

Imaš fizičku knjižicu (za koju je netko rekao da se gori plati više od 10 tisuća kuna), tu vidiš boju uživo i njezinu oznaku, specificiraš to u svom dizajnu i kad to ode u izradu, možeš biti siguran da će to baš tako izgledati. I svi u industriji su to prihvatili kao standard, kupuju njihove licencirane boje, onaj tko implementira njihov standard (proizvođači strojeva za tiskanje i sl.) vjerojatno moraju platiti skupe licence za to. I sad ti kao korisnik Photoshopa moraš platiti da unutar njega možeš specificirati boje direktno preko njihovih oznaka. A njihove oznake su u stvarnom svijetu sve, tj. zlatni standard i sve ostalo bi ustvari trebalo aproksimirati njega.

 

I ako sam dobro shvatio, svako malo ažuriraju taj katalog, promijene neke oznake ili dodaju nove boje, da bi oni koji ga koriste morali plaćati nove licence.

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.11.2022 0:47 (captain_soap_McTawish).
8 godina
offline
Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom paketu t

 

Ko nas dođe stranka i veli da hoce tu pantone nijansu i  mi to napravimo. Cesto se dogodi da istu nijansu napravimo od razlicitih sirovina jer danas nije to tak stabilno da bi si mogo olaksat zivot i koristit stalno iste. Imamo ljude koji nijansiraju. Katalog nam sluzi da moze stranka prstom pokazat kaj hoce.

 

Nije bas to tak jednostavno da ces uzet recept od pantone i odma slozit tu nijansu bez greske jer i sirovine variraju. Uvijek su potrebne korekcije.

 

Uglavnom nemamo nikakve pomoci od njih

 

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put čet 3.11.2022 5:24 (Santana).
Moj PC  
2 0 hvala 1
14 godina
offline
Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom paketu t

Ima nas u grafičkoj industriji vidim.

Ja radim grafičku pripremu,znači trebam dizajn prilagoditi za štampu i bez pantone ne ide,svi su u tome i nema povratka.Zatvoreni eko sistem.

Sjedi 1
Moj PC  
2 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom pake
U arhitekturi je RAL.
 
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom paketu t

 

Nadglednik dina
Moj PC  
8 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom paketu t

Na Pirat Bayu su verzije bez pretplate.Što vam nije jasno

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Za Pantoneove biblioteke boja u Adobeovom pake
ludizao kaže...

Kad radiš s klijentima koji svako malo ažuriraju na najnoviju verziju, onda ti stariji programi s piratskih stranica nisu rješenje.

 Dobiješ Ai.  od ove godine pa se žicaš kod kolege da ti pre savea u 2020

Sjedi 1
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice