Pametni uređaj skuplja dnevno svjetlo i osvjetljav

poruka: 8
|
čitano: 3.348
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pametni uređaj skuplja dnevno svjetlo i osvjetljav".
9 godina
offline
Pametni uređaj skuplja dnevno svjetlo i osvjetljav

Eto, a mi smo se smijali kad bi netko provalio da će "donijeti 3 hampera struje".

 

* [Hamper] je u nekim dijelovima Hrvatske riječ za kantu, vjedro ili kabao u dijalektalnom govoru.

* [Amper] je mjerna jedinica za jačinu struje tj. jakost strujnog toka.

 
2 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Pametni uređaj skuplja dnevno svjetlo i osvjet
Ovo meni zvuči kao izvrsna inovacija. Jednostavno, a učinkovito.
Pis on ju :P
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Pametni uređaj skuplja dnevno svjetlo i osvjetljav

Ideja nije nova. Prije 4000 godina stari Egipćani su koristili polirane bakrene ploče kako bi reflektirali sunčevo svjetlo u unutrašnjost piramida i drugih grobnica dok su trajali radovi. Koristili su i više takvih zrcala kako bi doveli više svjetla noću za vrijeme punog mjeseca.

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Pametni uređaj skuplja dnevno svjetlo i osvjet
jozef kaže...

Ideja nije nova. Prije 4000 godina stari Egipćani su koristili polirane bakrene ploče kako bi reflektirali sunčevo svjetlo u unutrašnjost piramida i drugih grobnica dok su trajali radovi. Koristili su i više takvih zrcala kako bi doveli više svjetla noću za vrijeme punog mjeseca.

Moram te razočarati, znanstvenici su radili pokus s uglancanim pločama, čak i ogledalima i nisu uspjeli ništa osvjetliti jer je rasap i gubitak svjetlosti prevelik.

Evo jedan link, ako naletim baš na specifičan link gdje su znanstvenici radili pokus, stavim i taj.

 

Mirror & Egyptian Lighting Technique (ehow.com)

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.4.2021 19:46 (Thinker).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Pametni uređaj skuplja dnevno svjetlo i osvjet

Objasni to usput i ovim ljudima da bezveze ne troše na naočale...

 

Cy
13 godina
offline
Pametni uređaj skuplja dnevno svjetlo i osvjetljav

Super ideja, odlična. Koliko bi to struje zašparalo po gradovima sa podzemnom željeznicom, ili recimo u Japanu gdje je hrpa toga pod zemljom.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Pametni uređaj skuplja dnevno svjetlo i osvjetljav

"Eksperimenti u mračnom spremištu otkrili su da svjetlosna učinkovitost uređaja iznosi 230 lumena; komercijalno dostupne LED žarulje imaju tipičnu snagu od 90 lumena. Kvaliteta izlazne svjetlosti pametnog uređaja usporediva s trenutnim, daleko skupljim komercijalno dostupnim sustavima za sakupljanje dnevnog svjetla."

 

Znači idemo dodati skalameriju od deset kila da bi dala istu količinu svjetlosti koju je mogla dati LED žarulja od 2W (i manje, ako se cilja na efikasnost a ne cijenu) i mali solarni panel od par centimetara kvadratnih.

(a mi se čudimo koliko milijuna kod nas spičkaju na "pametne klupe"...)

 

 

 

 

 

 

Kruha i igala...
 
6 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Pametni uređaj skuplja dnevno svjetlo i osvjet
Cynical kaže...

Objasni to usput i ovim ljudima da bezveze ne troše na naočale...

 

 Ne ide ti to baš tak.

Probaj računati količinu svjetlosti koju dobiješ po površini zrcala.

Inače , imaš concentrated solar sustave koji rade na tom principu i griju vodu za pogon parne turbine, pa iz toga dobiješ više električne energije (kad se sve karte poslože) nego drito iz solarnih panela, ali nauštrb ogromne cijene, skupog održavanja i još i veće varijabilnosti u proizvodnji struje.

Naravno, ljude fasciniraju svjetlucave stvari, ali ovo nije ništa impresivno (zapravo smo mi kao djeca znatno efikasnije palili sijeno povećalom).

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.4.2021 9:56 (fer-de-lance).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice