Otkriće fotona najviših energija u provali gama-zr

poruka: 26
|
čitano: 7.525
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Otkriće fotona najviših energija u provali gama-zr".
16 godina
odjavljen
offline
Otkriće fotona najviših energija u provali gama-zr

Ajd da i crne rupe nekad provale nesto

Freak Show Inc.
 
9 1 hvala 0
8 godina
offline
Otkriće fotona najviših energija u provali gama-zr
Da bi čitatelji dobili pravu predodžbu o kakvim se tu energijama radi dat ću jednu usporedbu. Ako je detektirano zračenje (10 GeV) topovsko zrno ispaljeno iz najvećeg brodskog topa (mase 1000 kg, izlazne brzine 1000 m/s), onda je zraka svjetlosti jabuka (mase 100 g, brzine 1 m/s) koja je pala na glavu (s visine od 5 cm). Eto, toliko za one koji se boje zračenja mobitela i baznih stanica, s time da fotoni mikrovalnog zračenja imaju još manju energiju od fotona svjetlosti.
 
11 0 hvala 1
13 godina
odjavljen
offline
Re: Otkriće fotona najviših energija u provali gam
danen kaže...
Da bi čitatelji dobili pravu predodžbu o kakvim se tu energijama radi dat ću jednu usporedbu. Ako je detektirano zračenje (10 GeV) topovsko zrno ispaljeno iz najvećeg brodskog topa (mase 1000 kg, izlazne brzine 1000 m/s), onda je zraka svjetlosti jabuka (mase 100 g, brzine 1 m/s) koja je pala na glavu (s visine od 5 cm). Eto, toliko za one koji se boje zračenja mobitela i baznih stanica, s time da fotoni mikrovalnog zračenja imaju još manju energiju od fotona svjetlosti.

 Ima li negdje podatak o energiji fotona mikrovalnog zračenja?

4 godine
protjeran
offline
Re: Otkriće fotona najviših energija u provali gam
footballer kaže...

 Ima li negdje podatak o energiji fotona mikrovalnog zračenja?

 Energija svakog fotona je proporcionalna njegovoj elektromagnetskoj frekvenciji. Za mikrovalno zračenje to su frekvencije od 300 GHz do 300 MHz, što znači da je energija takvih fotona u rasponu od 1.24 meV do 1.24 μeV (1.24 milielektronvolta do 1.24 mikroelektronvolta)

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Microwave

15 godina
offline
Otkriće fotona najviših energija u provali gama-zr

Ako se dobro sjecam (procitao sam vec hrpetinu knjiga iz astrofizike za laike pa mi se mozda malo vec sve i izmjesalo) prvi GRB je otkriven sasvim slucajno sa  satelitom koji je trebao provjeriti da Sovjeti ne testiraju nuklearno naoruzanje na tamnoj strani Mjeseca!!!! (jedan od konstruktora je bio Sterling Colgate,potomak tipa koji je izmislio poznatu pastu za zube).

 

Veliki problem je bio sto su tada mislili da GRB se siri unificirano u svim smjerovima, a s obzirom na kolicinu energije to bi znacilo da GRB moraju biti unutar nase galaksije. No kada je drugi znanstvenik (ne sjecam se imena, mislim da je bio poljak) dokazao da su eksplozije van nase galaksije, a zatim NASA potvrdila svojim BATSE satelitom, nastao je problem sto tolike kolicine energije jednostavno nema u cijelom nasem poznatom svemiru.

Prvi prijedlog da je zracenje usmjereno i kako su mediji tada izvjestavali, koji je spasio modernu fiziku,  je dao lord Martin Rees (cool djedica sa zanimljivim i pitkim predavanjima, mozete potraziti na tubi).

 

Uglavnom, iznimno zanimljivo podrucje astrofizike cak i za laike poput mene.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
 
2 0 hvala 2
8 godina
offline
Otkriće fotona najviših energija u provali gama-zr

Ovakav članak mi podigne dan.

Jučerašnji je završio sa Sundlandovim svjedočenjem i pitanjem ima li nade za ovu civilizaciju.

Ili kao što bi Bill Mahler rekao (1000-ta epizoda L. Kinga): "I Don't Think We Are Smart Enough To Survive" :D

 
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Otkriće fotona najviših energija u provali gam
Zechina kaže...

Ovakav članak mi podigne dan.

Jučerašnji je završio sa Sundlandovim svjedočenjem i pitanjem ima li nade za ovu civilizaciju.

Ili kao što bi Bill Mahler rekao (1000-ta epizoda L. Kinga): "I Don't Think We Are Smart Enough To Survive" :D

 

Ako nismo, bit će mo*. A ako ne budemo, izumrjet će mo. Ništa što se već nije događalo na ovom planetu.

 

 

* Ni ljudi iz 20. stoljeća (oni prije nisu znali ni da postoje) nisu bili dovoljno pametni da shvate što i kako uzrokuje GRB.

42
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.11.2019 12:43 (markoBT).
9 godina
offline
Re: Otkriće fotona najviših energija u provali gam

Nema gubitaka energije pojedinog fotona.

Pojedini foton vrlo visokih energija (dakle, gama-zraka) ili dođe netaknut do Zemlje (znači s energijom s kojom je i emitiran) ili doživi foton-foton interakciju s nekim niskoenergijskim pozadinskim kvantom zračenja, u mikrovalnom ili infracrvenom području. Ako se interakcija dogodi onda se ta gama-zraka gubi iz snopa. Oba fotona, i gama-zraka i niskoenergijski foton, nestaju a stvara se par čestica-antičestica, primjerice elektron-pozitron. Dio gama-zračenja na taj način izgubimo putem i to u području najviših energija. Vjerojatnost interakcje (stručno se to izražava udarnim presjekom) raste s energijom gama-zrake.

Radi se o važnom procesu iz kojega možemo puno saznati o raspodjeli niskoenergijskog pozadinskog zračenja koje potječe sa zvijezda te indirektno o evoluciji svemira. Ali, to je jedna posve druga priča o kojoj ću možda pisati nekom drugom zgodom.

 
8 0 hvala 7
15 godina
offline
Otkriće fotona najviših energija u provali gama-zr

rano se ove godine počelo s pucnjavom. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
6 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Otkriće fotona najviših energija u provali gam
Ako sam ja ispravno razumio gospona ludizao mislim da nije pitao o gubitku energije pojedinog fotona, nego snopa fotona tj. količine fotona koji stižu do nas u odnosu na količinu fotona na izvoru. Pretpostavljamo da je to kao snop zraka koji se širi, a budući da je udaljenost ogromna količina "ispaljenih" fotona na izvoru je nezamislivo velika (plus što "ispaljeni" fotoni imaju ogromne energije). Ako bi se dogodilo u našoj galaksiji i ako bi zračenje bilo usmjereno prema nama, moguće da ne bi preživjeli.
 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Otkriće fotona najviših energija u provali gam
autor kaže...

Nema gubitaka energije pojedinog fotona.

Pojedini foton vrlo visokih energija (dakle, gama-zraka) ili dođe netaknut do Zemlje (znači s energijom s kojom je i emitiran)...

A što je s crvenim pomakom - da li foton pri tom gubi energiju ili?

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
offline
Re: Otkriće fotona najviših energija u provali gam
MrBlc kaže...

A što je s crvenim pomakom - da li foton pri tom gubi energiju ili?

naravno, pomak u crvenije = pomak na niže energije, boja zračenja je direktna odnosno vidljiva manifestacija energije fotona, sorry što ja odgovaram, nadam se da nisam u krivu...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.11.2019 21:55 (Louis Pluto).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Otkriće fotona najviših energija u provali gam

A što je onda sa zakonom o očuvanju energije? Dodatno, ako smo poslali recimo laserski puls određene snage i trajanja 1 sekunde s objekta koji se udaljava relativističkom brzinom. Primljeni puls ima veću valnu duljinu, manju snagu, ali traje dulje. Zar nije onda ukupna energija pulsa zadržana? To je moguće ili ako su svi fotoni zadržali svoju energiju ili ako se energija po fotonu smanjila, ali se broj fotona povećao.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
offline
Re: Otkriće fotona najviših energija u provali gam

sorry

 

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.11.2019 22:28 (Louis Pluto).
4 godine
protjeran
offline
Re: Otkriće fotona najviših energija u provali gam
Ispričavam se ludizao na pogrešno shvaćenom pitanju. Naravno da ne možemo znati ništa o fotonima koji se pogube putem, ali na osnovu gustoće prikupljenih i kuta na vrhu stošca (izvora) te udaljenosti možemo možda znati više o gustoći (jačini) zračenja na izvoru. Mislio sam da pitanje ide u tom smijeru.

Što se tiče gubitka energije fotona usljed širenja samog prostora (crveni pomak) i gdje gubitak energije odlazi, evo jedna dobra analogija s plinovima:

https://www.forbes.com/sites/startswithabang/2015/12/19/ask-ethan-when-a-photon-gets-redshifted-where-does-the-energy-go/

Međutim ovdje treba uzeti u obzir i plavi pomak zbog relativističkog doplerovog efekta ukoliko sam izvor zračenja putuje prema nama brzinama bliskim brzini svjetlosti. A treći mehanizam (SSC) je kada se jako brzi elektroni koji emitiraju sinkrotronske fotone (magnetobremsstrahlumgom) raspršuju na istim tim fotonima kako bi nastali fotoni iznad 100GeV. E sad budući da fotoni furaju prema nama i njihov izvor (elektroni, fotoni) je furao prema nama relativističkim brzinama. Nek me autor ispravi ako sam ovo krivo shvatio, da ne bi širio gluposti.

Izguglao sam da se u galaksiji veličine naše dogodi nekoliko gama provala u milijun godina i da su neke rijetke od njih možda odgovorne za neka masovna izumiranja na zemlji, ukoliko se dogodilo da su baš usmjereni k nama i udaljenosti do par tisuća svjetlosnih godina što je izuzetno malo vjerojatno. Trenutno nema takvih kandidata na tim udaljenostima koliko znamo. Ako je nekom zanimljivo, ako ne sorry na davljenju.
 
0 0 hvala 2
4 godine
protjeran
offline
Re: Otkriće fotona najviših energija u provali gam
Ispričavam se ludizao na pogrešno shvaćenom pitanju. Naravno da ne možemo znati ništa o fotonima koji se pogube putem, ali na osnovu gustoće prikupljenih i kuta na vrhu stošca (izvora) te udaljenosti možemo možda znati više o gustoći (jačini) zračenja na izvoru. Mislio sam da pitanje ide u tom smijeru.

Što se tiče gubitka energije fotona usljed širenja samog prostora (crveni pomak) i gdje gubitak energije odlazi, evo jedna dobra analogija s plinovima:

https://www.forbes.com/sites/startswithabang/2015/12/19/ask-ethan-when-a-photon-gets-redshifted-where-does-the-energy-go/

Međutim ovdje treba uzeti u obzir i plavi pomak zbog relativističkog doplerovog efekta ukoliko sam izvor zračenja putuje prema nama brzinama bliskim brzini svjetlosti. A treći mehanizam (SSC) je kada se jako brzi elektroni koji emitiraju sinkrotronske fotone (magnetobremsstrahlumgom) raspršuju na istim tim fotonima kako bi nastali fotoni iznad 100GeV. E sad budući da fotoni furaju prema nama i njihov izvor (elektroni, fotoni) je furao prema nama relativističkim brzinama. Nek me autor ispravi ako sam ovo krivo shvatio, da ne bi širio gluposti.

Izguglao sam da se u galaksiji veličine naše dogodi nekoliko gama provala u milijun godina i da su neke rijetke od njih možda odgovorne za neka masovna izumiranja na zemlji, ukoliko se dogodilo da su baš usmjereni k nama i udaljenosti do par tisuća svjetlosnih godina što je izuzetno malo vjerojatno. Trenutno nema takvih kandidata na tim udaljenostima koliko znamo. Ako je nekom zanimljivo, ako ne sorry na davljenju.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Otkriće fotona najviših energija u provali gama-zr

Gube li i druge čestice energiju zbog širenja svemira, ili samo fotoni?

Naime, možemo zamisliti dva svemira od kojih jedan, poput našega, ima milijarde zvijezda i gomilu fotona i drugi iste veličine i mase u kojem je masa raspršena, nema zvijezda i vlada mrak. Bi li se ta dva svemira širila jednako, tj. je li svjetlo uzrok (ili nužan uvjet) širenja?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Otkriće fotona najviših energija u provali gama-zr

https://miro.medium.com/max/2100/1*vQN9LkXuITTCn_M41JFmWw.jpeg

 

Opet ću reći samo svoje mišljenje. Ako netko zna bolje nek me korigira, ako ne zna nek ne piše :). Seljački rečeno ako je prostor elastična traka i foton određene frekvencije sinusoida, onda se ta sinusoida razvlači kako rastežemo traku i valna duljina povećava tj. frekvencija i energija smanjuju. De Broglieva valna duljina elektrona recimo par eV je otprilike 1000 puta manja nego fotona iste energije. Dok foton može imati određenu frekvenciju, kod elektrona se radi o valnom paketu, a Heisenbergovo načelo neodređenosti kaže što točnije poznajemo položaj, manje točno možemo poznavati količinu gibanja - i obrnuto. Znači ako je elektron dobro lokaliziran, ne znamo njegovu količinu gibanja (valnu duljinu, frekvenciju) jer se recimo dobro lokaliziran elektron sastoji od puno frekvencija (valnih duljina). Tako lokaliziran elektron je točka na elastičnoj traci a ne sinusoida pa se valjda ne razvlači kao što se ne razvlači ni npr. gravitacijski vezana galaksija. Druga krajnost je kada znamo točnu frekvenciju elektrona (energiju, valnu duljinu) ali nemamo pojma gdje se nalazi u svemiru jer je svuda razmazan kao sinusoida i može se svuda naći pa nemamo pojma jel "pošo il je došo". Sad me nemoj pitati kako je lokaliziran foton određene frekvencije i šta je zapravo foton, mislim da to zapravo nitko i ne razumije!

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Otkriće fotona najviših energija u provali gam
bugovac222 kaže...

 

Opet ću reći samo svoje mišljenje...

 Nisam siguran jesi li meni odgovarao. Ako jesi, nisam shvatio kakve veze načelo neodređenosti ima s mojim pitanjem.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
4 godine
protjeran
offline
Re: Otkriće fotona najviših energija u provali gam
Visak kaže...
bugovac222 kaže...

 

Opet ću reći samo svoje mišljenje...

 Nisam siguran jesi li meni odgovarao. Ako jesi, nisam shvatio kakve veze načelo neodređenosti ima s mojim pitanjem.

Da probamo ovako: otkad to registriramo elektrone i drugu materiju s drugih galaksija, da bi mogli uopće raspravljati o crvenom pomaku tih valnih paketa koji eventualno putuju prema nama manje od brzime c? Poznato je da se prostor unutar npr. jedne galaksije uopće ne širi širenjem svemira, a tu se događa uglavnom sva razmjena i interakcija materije (osim kad se sudare galaksije, ali to nije bit pitanja). Mislim ako bi se hipotetski neki "pomak" i dogodio da nije relevantan za velike i spore i u prostoru lokalizirane objekte.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Otkriće fotona najviših energija u provali gam

Nebitno je dolazi li do nas materija s drugih galaksija. Pitanje je načelno, oduzima li širenje svemira energiju još nečemu ili samo fotonima. Drugo pitanje je ovisi li širenje svemira imalo o toj oduzetoj energiji ili je širenje uzrokovano isključivo nečim drugim ('tamnom energijom'), a oduzimanje samo nuspojava koja će se dogoditi ako fotona ima, a neće ako nema.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
4 godine
protjeran
offline
Re: Otkriće fotona najviših energija u provali gam
Koliko ja znam odgovori su ne, pogotovo sam siguran za drugo pitanje. Ali bilo bi dobro da nam autor ili netko tko zna bolje to potvrdi/opovrgne.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Otkriće fotona najviših energija u provali gam

U tom slučaju imamo gubitak energije u svemiru koji se ničime ne može opisati, a ovisi jedino o trenutnom broju fotona.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
4 godine
protjeran
offline
Re: Otkriće fotona najviših energija u provali gam
Pa ja (mali Perica) to zamišljam otprilike ovako, iako nije možda najbolja analogija jer se sam prostor širi a ne nešto u prostoru. Zamislim jako tešku olovnu prepreku od nekoliko tona koja se pomjera jakim motorom (motor je tamna energija). Zamislim ping-pong lopticu koja se apsolutno elastično odbija od tu prepreku (bez gubitka energije na trenje, bez zraka, gravitacije i sl.). Kada prepreka stoji loptica se odbije istom brzinom kojom "lupi" od zid te ima na povratku istu energiju. Ako zid pomjeramo prema letu loptice, ona će imati još veću eneriju (kao kad je lupimo reketom), a ako pomjeramo zid od loptice gubit će energiju pri udarcu i vraćati se manjom brzinom. Izgubljena energija loptice je otišla u pomjeranje zida prema nazad i hajde recimo pridonjela je radu motora ali je to neznatno i svakako nije uzrok što se olovni zid pomjerio. Tako ni fotoni nisu uzrok širenju svemira ali taj mali gubitak enerije "ulažu" u to kao i npr. ping-pong loptica što "gura" olovnu prepreku od nekoliko tona.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Otkriće fotona najviših energija u provali gam

Nije bitno koliko pridonosi, bitno je da li pridonosi ili ne. Ako pridonosi pitanje je kako foton koji putuje bilo gdje svemirom (nema zida od kojeg se odbija) 'gura' taj svemir u 'širinu', a ako ne doprinosi imamo gubitak mase/energije u svemiru.

 

Analogija s plinom ili lopticama ovdje ne funkcionira, jer se zasniva na interakciji, koje kod gubitka energije fotona nema. On gubi energiju zbog promjene svojstva prostora kojim se kreće, slično kao što ga masa skreće bez interakcije, savijanjem tog prostora.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
4 godine
protjeran
offline
Re: Otkriće fotona najviših energija u provali gam
Pa već sam na početku rekao da nije najbolja analogija jer nema zida koji se širi nego se svemir širi u svakoj točki, osim onih gdje preovladava gravitacija. To je naše današnje shvaćanje (model) i trenutno nemamo boljeg. Može biti da je sve to pogrešno i jako primitivno shvaćanje, pa ako ti imaš neku bolju teoriju zašto ne. Budući da nema zida i da se sam prostor širi, otkud ti znaš da nema interakcije? I znaš li ti što je uopće foton? Ja ne.
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice