Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS u sk

poruka: 26
|
čitano: 5.928
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS u sk".
6 godina
offline
Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS u sk

Krasno....da je bilo pitati ljude 1969...što očekuju 52 godine u budućnost...2022 na Marsu milijun stanovnika

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
17 1 hvala 1
10 godina
offline
Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS u sk

Sve teže mi je zadržati vjerovanje da su američki astronauti ikad sletjeli na Mjesec!

 

Da obrazložim zašto, čini mi se razumno, počinjem ozbiljno sumnjati u to:

 

- do 2000. nisam uopće sumnjao

- negdje oko 2000. Bush objavljuje da će se NASA vratiti na Mjesec

- nešto kasnije izlazi plan da pošalju astronaute na Mjesec oko 2020.

 

 

Prva sumnja: 

U izvornoj utrci za svemir, NASA je trebala oko 11 godina da pošalje prvog čovjeka na Mjesec.

30-ak godina kasnije, uz već razvijenu svu tehnologiju te uz veliki napredak u računalnim tehnologijama te materijalima, za povratak im treba 20 godina!?!?

 

Službeno objašnjenje: "Nije nam cilj samo vratiti čovjeka na Mjesec, nego želimo napraviti i više od toga."

OK, logično je željeti više, ali nije li povratak čovjeka prvi korak u tom planu? Pa neće valjda odjednom poslati cijelo naselje na Mjesec?

 

 

- prolaze godine, izlaze razni dokumentarci, zapravo SF filmovi o tome što, gdje i kako postoji u svemiru i kakve sve ljepote tamo čekaju te koje sve krasote nudi suvremena tehnologija

 

 

Druga sumnja:

Slučajno pogledam jedan od brojnih dokumentaraca u kojem jedan mlađi NASA-in znanstvenik objašnjava s kakvim su sve zaprekama suočeni: te svemirska letjelica mora proći kroz ovaj pojas meteorita te mora proći kroz onaj sloj zračenja te preživjeti sunčeve pjege...

 

Gledajući taj dokumentarac, potpuno mi je nejasno kako su astronauti s kraja 60-ih i početka 70-ih u svojim orahovim ljuskama uopće preživjeli taj put?!

Zapravo, nakon tog dokumentarca, Apollo 11-15 zvuče mi kao Mission Impossible!

 

 

- prolazi još godina, svemirski program debelo kasni

 

 

Treća sumnja:

Rakete nikako nisu spremne ni za probna lansiranja, stalno se događaju havarije, eksplozije, itd.

 

Kako je to moguće, uz svo iskustvo iz 60-ih i 70-ih, te uz svu današnju računalnu snagu (razni clusteri i cloudovi)?!

Danas je moguće te cijele sustave simulirati do najmanjeg dijela. I to bi bilo jeftinije, nego graditi prototipove koji svako malo eksplodiraju ili drugačije zakažu.

U kombinaciji znanja prikupljenog ranije i danas raspoloživih računalnih sustava, novi program je trebao već davno dovesti ljude na mjesec i početi graditi bazu tamo.

 

 

U cijelom promišljanju, uopće se ne dotičem teoretičara zavjere i njihovih sjena na Mjesecu, kamenja čudnog oblika, odsjaja na kacigama i ne znam čega. (Velika većina toga je dosta uvjerljivo opovrgnuta.)

 

Ono što mi jača sumnju jest ovo što gledamo i čitamo kroz noviju povijest u medijima!

 

Što drugi misle?

 
14 24 hvala 0
15 godina
offline
Re: Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS

Zapravo si napisao ono što i meni nekako prolazi kroz glavu.

16 godina
offline
Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS u sk

60-tih su ljudi bili pametniji, sve pješke računali

dakle, danas nemozemo do mjeseca, jer smo sve gluplji uz tu modernu tehniku

 
9 0 hvala 0
21 mjesec
protjeran
offline
Re: Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS

Očigledno je nužna konkurencija. Šezdesetih konkurenti su bili Sovjeti. Kad su Sovjeti išli kvragu više nije bilo konkurencije pa je Mjesec postao nezanimljiv. Sad su tu Kinezi i čini se da je slanje ljudi na Mjesec opet postalo zanimljivo. 

14 godina
offline
Re: Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS
dadoremix kaže...

60-tih su ljudi bili pametniji, sve pješke računali

dakle, danas nemozemo do mjeseca, jer smo sve gluplji uz tu modernu tehniku

Također, koliko god to u današnje vrijeme bio apsurd i opći užas, tada se znalo kako par posada mora poginuti kako bi se nešto napravilo. Danas je nešto poput toga nemoguće i pomisliti, a kamoli javno izjaviti jer NASA zna da se bilo što dogodi posadi ili u ovom slučaju samoj raketi, novinari bi ih rastrgali! Hoću reći kako po današnjim mjerilima ondašnje rakete i općenito svemirska "pormetala" nema šanse da bi dobila dozvolu za izlazak iz hangara, a kamoli bilo kakvo polijetanje, bilo to i probno! Dakle kao i uvijek u ovim "pričama" uvijek se iz vida ispusti kontekst vremena te se tadašnja stvarnost gleda kroz današnje oči, a to veze s vezom nema! Istina i Bog, kod nas takve nazivaju revizionistma tako da vrag bi ga znao...

14 godina
offline
Re: Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS
SveZauzeto kaže...

 

Rakete nikako nisu spremne ni za probna lansiranja, stalno se događaju havarije, eksplozije, itd.

 

 Što drugi misle?

 kakve havarije ? SpaceX lansira konstantno falcon9 174 uspješne misije, rusi svoj sojuz, tak da nez o čemu pričaš ?

16 godina
neaktivan
offline
Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS u sk

 

Na temu sumnje da su ljudi uopće bili na Mjesecu, preporučio bih gledanje kratkog filma:

 

To što im treba više od 20 godina da lansiraju presloženi šatl je prvenstveno problem pohlepe. Razvoj SLS-a je bio ugovoren s tzv. cost-plus ugovorima preko kojih bi NASA platila sve dodatne troškove vezane uz razvoj i proizvodnju raketa. Dakle, što se dulje i skluplje radi, NASA će više platiti. I gdje je tu interes da se posao završi u razumnom roku? To je kao da su Skladgradnju ili slične lopove angažirali da to naprave.

 

NASA sad prelazi na fiksne ugovore i jedna od prvih žrtava je Boeing sa svojim Starlinerom. Boeing će vjerojatno biti na gubitku kad se ta priča završi.

 

 

 

 

 
13 0 hvala 2
16 godina
offline
Re: Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS
Mycroft kaže...

 

Na temu sumnje da su ljudi uopće bili na Mjesecu, preporučio bih gledanje kratkog filma:

 

To što im treba više od 20 godina da lansiraju presloženi šatl je prvenstveno problem pohlepe. Razvoj SLS-a je bio ugovoren s tzv. cost-plus ugovorima preko kojih bi NASA platila sve dodatne troškove vezane uz razvoj i proizvodnju raketa. Dakle, što se dulje i skluplje radi, NASA će više platiti. I gdje je tu interes da se posao završi u razumnom roku? To je kao da su Skladgradnju ili slične lopove angažirali da to naprave.

 

NASA sad prelazi na fiksne ugovore i jedna od prvih žrtava je Boeing sa svojim Starlinerom. Boeing će vjerojatno biti na gubitku kad se ta priča završi.

 

 

 

 

 Baš sam to na jedno 4 mjesta ponavljao. Kad se država i politika petlja u te stvari, nemamo samo kod nas HŽ probijanje rokova za prugu do dugog sela. Netko sa strane bi onda mogao reći da nikad nismo imali pruge, i da je to prevara da se ikad putovalo željeznicom u hr, ako sad uz silne stotine milijune eura nemožemo teškom mehanizacijom i silnim pomagalima složiti banalnu trasu ni obnoviti postojeće elektrifikacijom.
A ovdje pričamo o doslovno presloženim motorima iz starih space shuttleova, neki od njih su radili na putu do hubble teleskopa na servis tamo negdje u prošlom stoljeću. Kak im onda nije curio vodik? I da, za ravnozemljaše koji ne vjeruju kako je nekoć netko mogao do mjeseca a danas "nemože": stari saturn V je radio na uobičajeni kerozin glavni, prvi stupanj, to je bilo sirova sila, dobar dio ga uopće nije stigao izgarati, odatle crni sot koji se vidi na snimkama polijetanja. Naravno da je vodik na atmosferskom pogonu teže održavati tekućim na -250. Ali ni to nije isprika, jer sve je to bilo isto na shuttleu prije 40 godina. Ovdje je glavna fora "bitno je da ljudi imaju posla" i "nitko nije kriv". Javila se kod Scotta Manleya ekipa ljudi koji su radili na Constellationu, prethodniku Artemisa i sve otkantali kad su ih političari prije 15tak godina stavili na hold i naravno sa know how prešli Elonu i Bezosu. No naravno, uhljebi su ostali. 

6 godina
offline
Re: Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS

Zaboravljate da je NASA tada uz potporu Kenedija imala cca 10 puta veči buđet nego ga ima danas, i kad pogledaš da NASA iz državnog proračuna dobija 0,48% a vojska 10% i odmah ti je sve jasno kud idu pare i zašto je mjesec jednostavno preskup san o kojem nema smisla razmišljat.

 

A ove gluposti kako jedni sumnjaju da su amerikanci gori bili, nema smisla niti komentirat, zajedno u paket sa ravnom zemljom, masonima, Gejcom sa ekipom i ostalim piz... kojima danas sa komentiranjem svako želi privući pažnju na kratko na sebe. Pustite teorije zavjera za kafane a ovde se držimo razgovora koja imaju bar neki mjerodavni dokaz!

11 godina
offline
Re: Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS
Onda po tome, možda cemoo toliko glupi postati, da cemo zaboraviti i zasto gradimo te rakete 🤣... No šalu na stranu. Mislim da je vrijeme da NASA prizna da je izgubila bitku sa SpaceX-om i da joj je vrijeme da pocne više suradjivati sa SpaceX-om. Jer moje je misljenje, da se Musku dozvoljava više, mi bi vec bili sa ljudima na mjesecu. Ali smatram da je ovdje i politika umjesana. Jer ipak je NASA drzavna firma i to bi bila velika sramota da jedan privatnik preuzme konce sve za putovanja u svemir. Ako vec i nije.
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.9.2022 7:39 (Endymon).
15 godina
offline
Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS u sk

mogli su žicati bezosa da im posudi onaj njegov leteći pimpek (blue origin?) za erekciju žute mrkve

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.9.2022 10:19 (Ajar).
Moj PC  
5 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS
SveZauzeto kaže...

Sve teže mi je zadržati vjerovanje da su američki astronauti ikad sletjeli na Mjesec!

 

Da obrazložim zašto, čini mi se razumno, počinjem ozbiljno sumnjati u to:

 

- do 2000. nisam uopće sumnjao

- negdje oko 2000. Bush objavljuje da će se NASA vratiti na Mjesec

- nešto kasnije izlazi plan da pošalju astronaute na Mjesec oko 2020.

 

 

Prva sumnja: 

U izvornoj utrci za svemir, NASA je trebala oko 11 godina da pošalje prvog čovjeka na Mjesec.

30-ak godina kasnije, uz već razvijenu svu tehnologiju te uz veliki napredak u računalnim tehnologijama te materijalima, za povratak im treba 20 godina!?!?

 

Službeno objašnjenje: "Nije nam cilj samo vratiti čovjeka na Mjesec, nego želimo napraviti i više od toga."

OK, logično je željeti više, ali nije li povratak čovjeka prvi korak u tom planu? Pa neće valjda odjednom poslati cijelo naselje na Mjesec?

 

 

- prolaze godine, izlaze razni dokumentarci, zapravo SF filmovi o tome što, gdje i kako postoji u svemiru i kakve sve ljepote tamo čekaju te koje sve krasote nudi suvremena tehnologija

 

 

Druga sumnja:

Slučajno pogledam jedan od brojnih dokumentaraca u kojem jedan mlađi NASA-in znanstvenik objašnjava s kakvim su sve zaprekama suočeni: te svemirska letjelica mora proći kroz ovaj pojas meteorita te mora proći kroz onaj sloj zračenja te preživjeti sunčeve pjege...

 

Gledajući taj dokumentarac, potpuno mi je nejasno kako su astronauti s kraja 60-ih i početka 70-ih u svojim orahovim ljuskama uopće preživjeli taj put?!

Zapravo, nakon tog dokumentarca, Apollo 11-15 zvuče mi kao Mission Impossible!

 

 

- prolazi još godina, svemirski program debelo kasni

 

 

Treća sumnja:

Rakete nikako nisu spremne ni za probna lansiranja, stalno se događaju havarije, eksplozije, itd.

 

Kako je to moguće, uz svo iskustvo iz 60-ih i 70-ih, te uz svu današnju računalnu snagu (razni clusteri i cloudovi)?!

Danas je moguće te cijele sustave simulirati do najmanjeg dijela. I to bi bilo jeftinije, nego graditi prototipove koji svako malo eksplodiraju ili drugačije zakažu.

U kombinaciji znanja prikupljenog ranije i danas raspoloživih računalnih sustava, novi program je trebao već davno dovesti ljude na mjesec i početi graditi bazu tamo.

 

 

U cijelom promišljanju, uopće se ne dotičem teoretičara zavjere i njihovih sjena na Mjesecu, kamenja čudnog oblika, odsjaja na kacigama i ne znam čega. (Velika većina toga je dosta uvjerljivo opovrgnuta.)

 

Ono što mi jača sumnju jest ovo što gledamo i čitamo kroz noviju povijest u medijima!

 

Što drugi misle?

 Meni je još fascinantnije da su ameri atomsko oružje napravili od doslovne nule za 4 godine, a Iran to isto uz svu kupljenu tehnologiju i znanje navodno ne može već 20 godina.

Doduše, ljudi su 95% sigurno hodali po Mjesecu, a za ostalih 5% nikad ne znaš. Tad su bili drugi uvjeti, rizik za smrt zbog utrke s Rusima je bio prihvatljiviji, a za hrpu opasnosti se valjda nije ni tako detaljno znalo. Danas je pola tih opasnosti samo dodatan izvor zarade za izvođače radova.

Uz to, današnja tehnologija svega vezanog uz let po svemiru je kilometrima daleko od originalnog slijetanja, otprilike u rangu usporedbe prvog aviona braće wright i današnjih mlažnjaka. Nije da danas sve rade od nule, ali ne možeš uzet originalni brod za slijetanje i samo ga nanovo izgradit, razlika je od metalurgije kojom je izgrađen do raznih kompozita i ostalih materijala koji s originalom nemaju veze, a tad nisu ni postojali.

10 godina
offline
Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS u sk

Sve je to normalan proces. Otklanjaju se sitne greške. Proces koji svi prolaze, od rusa, nasa-e, kineza, esa-e, spacex-a itd.

Nadglednik dina
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS
Endymon kaže...
No šalu na stranu. Mislim da je vrijeme da NASA prizna da je izgubila bitku sa SpaceX-om i da joj je vrijeme da pocne više suradjivati sa SpaceX-om.

 NASA Picks SpaceX to Land Next Americans on Moon | NASA

21 mjesec
protjeran
offline
Re: Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS
Ajar kaže...

mogli su žicati bezosa da im posudi onaj njegov leteći pimpek (blue origin?) za erekciju žute mrkve

 Nenadmašno... ka i uvik.! 

LGBT+mrkve LGBT+mrkve
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.9.2022 13:46 (Mariner).
21 mjesec
protjeran
offline
Re: Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS
Endymon kaže...
Onda po tome, možda cemoo toliko glupi postati, da cemo zaboraviti i zasto gradimo te rakete 🤣... No šalu na stranu. Mislim da je vrijeme da NASA prizna da je izgubila bitku sa SpaceX-om i da joj je vrijeme da pocne više suradjivati sa SpaceX-om. Jer moje je misljenje, da se Musku dozvoljava više, mi bi vec bili sa ljudima na mjesecu. Ali smatram da je ovdje i politika umjesana. Jer ipak je NASA drzavna firma i to bi bila velika sramota da jedan privatnik preuzme konce sve za putovanja u svemir. Ako vec i nije.

 Pa već surađuju... i to prilično.

21 mjesec
protjeran
offline
Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS u sk

Kod SLS-a nije fundamentalni razlog odgađanja lansiranja. Propuštanje vodika na konekcijama ne bi trebao biti veći problem.

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS
Prioriteti...uvođenje demo(n)kracije ima prednost zadnjih dvadeset i više godina nego tamo neka gola stijena...zato
M142 HIMARS radi bez greške
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS
dadoremix kaže...

60-tih su ljudi bili pametniji, sve pješke računali

dakle, danas nemozemo do mjeseca, jer smo sve gluplji uz tu modernu tehniku

U 60-tima bi u manualu od auta bilo objasnjeno kako stelat ventile, danas ti pise da ne pijes sadrzaj akumulatora 

16 godina
online
Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS u sk

Empire State Building

 

Construction started March 17, 1930

Completed April 11, 1931

 

102 kata, visina sa antenom 443,2 metra

 

prije 91 godine izgrađen za nešto više od godinu dana.

 

 
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS u sk

rezanje budžeta je glavni problem, sumnja je pala na dva glavna inženjera. 

 

 

 
6 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS
nikonja kaže...

Zaboravljate da je NASA tada uz potporu Kenedija imala cca 10 puta veči buđet nego ga ima danas, i kad pogledaš da NASA iz državnog proračuna dobija 0,48% a vojska 10% i odmah ti je sve jasno kud idu pare i zašto je mjesec jednostavno preskup san o kojem nema smisla razmišljat.

 

A ove gluposti kako jedni sumnjaju da su amerikanci gori bili, nema smisla niti komentirat, zajedno u paket sa ravnom zemljom, masonima, Gejcom sa ekipom i ostalim piz... kojima danas sa komentiranjem svako želi privući pažnju na kratko na sebe. Pustite teorije zavjera za kafane a ovde se držimo razgovora koja imaju bar neki mjerodavni dokaz!

Ili, kad se stavi u drugu perspektivu, ukupni SAD-ov budžet za NASA-u od 1958. do danas je manji od ovogodišnjeg budžeta za američku vojsku !

Službeno su na Tajvan i u Ukrajinu poslali više novca u naoružanju nego kaj su dali NASA-i, a to su im zapravo dvije manje bojišnice...

I od tih para koje idu u NASA budžet, ni 10% se zapravo ne troši na razvoj i istraživanja, tak da na kraju ispadne da neki obični startup koji bude propao za godinu dana zapravo napravi više za svemirsku tehnologiju nego NASA, a kamoli tek ove razvikane firme.

Premda, nije ni za kriviti njihovu vlast, vojni proračun je direktna investicija u rast gospodarstva, dok je svemirski program rupa bez dna i više stvar prestiža, tak da zapravo u ovo doba recesije ni nema smisla da investiraju u to.

 

pan y agujas
5 godina
offline
Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS u sk

Nije samo u slabijem financijskom proračunu problem... i onda i danas postoji niz jednakih tehničkih izazova, ali danas nema smisla ulupati zilijarde samo zato da se dva hrabra, fit i bistra čovca prošeću ili provozaju na par sati i opale par fotkica i loptica za golf, jer ideja je da ih se tamo malo duže zadrži u trajno naseljenoj bazi (poput ISS), poradi sveobuhvatnijih istraživanja samog Mjeseca, svemirskih misija u dublji prostor, pa i otvaranja mogućnosti eventualne komercijalne eksploatacije za zainteresirane privatne firme, a za to treba za početak konstruirati ekonomičnije i pouzdanije rakete (nije baš niti iz jednog aspekta ekonomično imati najskuplju komponentu tek za jednokratnu upotrebu), i tamo gore riješiti recimo niz problema koje bi izazivala strašno abrazivna mjesečeva prašina.
https://spacenews.com/dealing-with-dust-a-back-to-the-moon-dilemma/

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.9.2022 3:41 (Al Crane).
 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS
HCMAA kaže...

Krasno....da je bilo pitati ljude 1969...što očekuju 52 godine u budućnost...2022 na Marsu milijun stanovnika

 
Ja sam zadovoljan svojim letećim autom i atomskim usisavačem  

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
15 godina
offline
Otkazan i drugi pokušaj lansiranja rakete SLS u sk

čuo se paničan uzvik: odgađaj događaj! curi mi curi! 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice