Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog proces

poruka: 117
|
čitano: 20.466
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog proces".
12 godina
odjavljen
offline
Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog proces

Iako CPU manje troši, a daje isto ili više, baterija će bit manja za isto keša

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
dax-lax kaže...

Oduvijek sam imao dojam da mac koriste pretežno hipsteri i pederi .  

 

Šalu na stranu. Kaj se tiče optimizacije, naravno da je perfektna optimizacija nirvana simbioze hw-a i sw-a. S druge strane, oduvijek postoji soft koji radi na nekoj platformi bolje, na drugoj i ne baš. Ne sumnjam da bi i sam win bio nadnaravan na x86 kad bi bio optimiziran za jedan proc, gpu, ram, čipset..... Ustvari je čudno da tako raznolik hardver još uvijek vozi većinu svijeta. Apple ima takav fan base i zatvoren sistem da može progurat ovakve tranzicije. I da, naravno da se sirovom snagom taj arm još ne može boriti sa klasikom u snažnijem razredu. celeron, pentium, coreM, pa i i3 još možda, što je za jednog surfera i tipkaralo i više nego dovoljno, ali heavy work će još neko dulje vrijeme obavljati snagatori. Čak prije da će se dizajnirati neki hybrid soc sa x86 i arm jezgrama za multipurpose izvođenje.

 

Vidit cemo kad sve to izađe i kad ekipa to istestira.. ovako po prezentaciji izgleda da je snaga CPU i GPUa dovoljna da razvaljuje 3D modeliranje, video editing, masivnu obradu fotografija... igranje... u konacnici ako specificne zadace ubacis u proc... on moze biti i “slabiji” a obavljat ce drasticno brze neke procese nego da softverski to obrađuje uber turbo overclokan i hlađen neki CPU ili GPU koji ces nadograđivati.. a realno cjena im i nije neka velika... u rangu malo vise od flagshipa mobitela svim proizvodaca..

7 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
Tocno to. Jedna stvar je sto pise na papiru, a druga je u praksi. Evo jedan primjer. Na poslu imam 2 servera. Oba su radjena od iste firme. OS je takodjer isti.
Jedan ima 2 14 jezgrena Xeona, a drugi jednog AMD Epyca od 64 jezgre. Po svim sintetickim benchmarcima Epyc zdere Xeone samo tako. Medjutim za ono sto meni treba, dekodiranje vise video streamova istovremeno Intel server je visestruko bolji.

Zato necu biti jedan od onih koji ce reci da M1 smece jer “znam”, “rekla mi kristalna kugla” i sl. U svakom slucaju ovo smatram zanimljivim jer dugo je vremena proslo od neceg stvarno novog na podrucju CPUa za desktope i prijenosnike.
15 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
tokyu kaže...
Tocno to. Jedna stvar je sto pise na papiru, a druga je u praksi. Evo jedan primjer. Na poslu imam 2 servera. Oba su radjena od iste firme. OS je takodjer isti.
Jedan ima 2 14 jezgrena Xeona, a drugi jednog AMD Epyca od 64 jezgre. Po svim sintetickim benchmarcima Epyc zdere Xeone samo tako. Medjutim za ono sto meni treba, dekodiranje vise video streamova istovremeno Intel server je visestruko bolji.
..

 -da, jer neovisno o pojedinoj komponenti i nekom benču-sintetici, posao radi čitav sys, ne jedna komponenta, kao gužva na cesti kad i brži auto stoji ili vozi sporo.

-zato je u pravilu pod istim uvjetima brand-pc u prednosti odnosno mac jer je zatvoren sustav, složen od iskusnih profesionalaca i optimalno radi neki task.

-u tome je npr jednako (slično) važna npr mbo-chipset, pa će pod ostalim identičnim uvjetima neka server mbo imati bolje rezultate od neke desktop mbo ili jeftikaner klase, dok ostatak može biti identične komponente.

-uska grla ili opet usporedba s autima-prometom, kao zeleni val (sinkronizirani semafori) koji osigurava protočnost.. slično s računalima, radom .. + što zahtijevniji task to je osjetnije, pa tako može biti beskoristan brži disk ako je transfer zagušen i sabirnica ne može propustiti više podataka.. ali tad recimo veći level-1-2-3 keš u cpu može ubrzati stvar i tad recimo xeon pojede celerona mada mogu imati identičnu jezgru-clock i u sintetici dati isti rezultat koji tad u stvarnosti ne ovisi o cpu nego nečem trećem, uskom grlu itd. .. ili obrnuto, karikirano, da imamo najjači xeon-sistem.. sa svim top komponentama i recimo običan hdd-wd-green .. tad će sve što radi s diskom biti sporo tj usko grlo jer će čekati na čitanje-pisanje pogotovo veliki video materijali ili baze.. dok će u slučaju npr igre biti sporo dok se učitava a nakon tog praktički nevažno koji disk u igri.. tj task konkretno utječe na sve i time se mijenja stvarna brzina rada-rezultat i zato je moguće da jedan u sintetici pojede drugog dok je u reali obrnuto tj tad se koristi sve i periferija kao disk, banalno, ako na jeftikanera stavimo brzi ssd-nvme.. radti će brže od zvjeri, dok će tek kod težih cpu taskova biti vidljiv cpu kao usko grlo, no pošto je cpu u pravilu najbrži (čeka ostale komponente kao ram-hdd-periferija..) tad je on zapravo najmanje onaj koji je usko grlo tj na brzi auto stavljamo najbolje gume dok na jeftikanera-fiću nema smisla jer bi gume bile skuplje od vozila koje ih ne može ni iskoristiti za namjenu, usko grlo, paralelizam taskova, sinkrono-usklađeno + svaki soft-app-driver koji tad radi optimalno a dio tog je i stvar 'majstora' koji složi-podesi računalo s nekom konkretnom namjenom i tad takvo računalo radi bolje od sličnog-istog ali drugačije podešeno npr defaultne postavke osa-appsa-biosa.. vs ciljano s razlogom, tj svaki specijaliziran alat je najbolji za konkretan task dok se univerzalni može koristiti za više stvari ali nikad kao specijalizirani, koji pak ima manu da nije ni za što drugo pa tako f1-bolid ne vozimo po cesti nego samo na trkama ili kombajn na polju kad se bere žito-kuruza..

 

-namjena, znanje majstora oko toga što je u konkretnom tasku bitno ili usko grlo i tad rezultat može biti odličan kao što bez tog može biti jadan mada su top komponente-cijena.. tj često se misli da je samo optimizacija softwarea kao osa ili drivera zaslužna za takve rezultate, ne jer to se već odavno ne radi ručno.. nego na ovom nivou kad se to slaže-podešava pa čak do banalne sitnice da slaganjem nekog zdelanca-računala treba paziti na raspored kablova, protok zraka-hlađenje i utjecaj na susjedne komponente (npr nvme disk koji se dinsta i počne trhrotlati ispod gpu..) .. dok mac kao računalo dolazi s odličnim rasporedom, ali kućište koje nije samo design nego i funkcija.. banalna sitnica a daje drugačije rezultate.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
tokyu kaže...
Tocno to. Jedna stvar je sto pise na papiru, a druga je u praksi. Evo jedan primjer. Na poslu imam 2 servera. Oba su radjena od iste firme. OS je takodjer isti.
Jedan ima 2 14 jezgrena Xeona, a drugi jednog AMD Epyca od 64 jezgre. Po svim sintetickim benchmarcima Epyc zdere Xeone samo tako. Medjutim za ono sto meni treba, dekodiranje vise video streamova istovremeno Intel server je visestruko bolji.

Zato necu biti jedan od onih koji ce reci da M1 smece jer “znam”, “rekla mi kristalna kugla” i sl. U svakom slucaju ovo smatram zanimljivim jer dugo je vremena proslo od neceg stvarno novog na podrucju CPUa za desktope i prijenosnike.

 

A upravo to.. ako u logiku jednog malog M1 ubace procesore za coder/dekoder.. on će video odraditi da se neće ni oznojiti dok će ovaj od 64 jezgre softverski to računati, računati. računati.....

ali ajmo vidjeti kako će se to pokazati u realnom poslu u praksi .... ako pogledaš kodiranje u 4K HEVC mali mobitel odradi ono iz zajebancije sa napajanjem iz baterije u realnom vremenu kako skida sa senzora... a turbo XEONU treba brdo vremena dok to softverski iskodira, a močan je totalno procesor .... pa tako sve dalje primjere, 3D modeling.... igre.. čudesa.. u svakom slučaju zanimljiva vremena nas čekaju :)

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.11.2020 16:30 (bus).
16 godina
offline
Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog proces
Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
9 0 hvala 4
15 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
Ako me nesto muci to su bas ti macOS upgradeovi u zadnjih 3-4 god.

Sa Sierrom mi se rashebao sav development, pa onda Catalinom sve vezano za Terminal. Morao sam sve package reinstalirat, Anaconda nije radila dobrih pola godine kako spada, Visual Studio nije mogao naci kompajlere, sve iz homebrewa se pakiralo u Local/Cellar po dva puta...

Pouka u cijeloj prici, updateat na Big Sur tek kad izade iduci.
13 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr

 jako mi je kad u threadu niže lik dole preporuča thinkpad umjesto mac booka ( kojeg ovaj prije toga nahvali kao najboljeg ) ... al onda se netk osjeti da je lenovo uhvaćen nekoliko puta sa spywareom u biosu hahahah

 

dakle iz nekog razloga ako si spojen na net aplikacije ostavljaju trag da su pozvane na serveru ( vjerojatno provjeravanje dev id.a u code signing binaries   ) ... i tom tragu, povezanom sa ip adresom je moguće pristupiti bez naloga. VIše mi izgleda bug big sura.   Baš ću popratiti ovo i nadam se da postoji ili će postojati način da se isključi ili kontrolira u big sur-u ... 

https://eclecticlight.co/2020/08/22/apple-silicon-macs-will-require-signed-code/

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.11.2020 9:54 (grzzi).
16 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
bus kaže...

 

ali ajmo vidjeti kako će se to pokazati u realnom poslu u praksi .... ako pogledaš kodiranje u 4K HEVC mali mobitel odradi ono iz zajebancije sa napajanjem iz baterije u realnom vremenu kako skida sa senzora... a turbo XEONU treba brdo vremena dok to softverski iskodira, a močan je totalno procesor .... pa tako sve dalje primjere, 3D modeling.... igre.. čudesa.. u svakom slučaju zanimljiva vremena nas čekaju :)

Sa kojim postavkama?

Ti enkoderi u chipu ne podržavaju sve parametre i postavke kodiranja, nego imaju par profila sa kojima kodiraju. Manipulacija B frameovima do nedavno nije bila moguća na nVidia karticama, a još manje na AMD.

Softverski enkoderi omogućavaju puno kompleksniju analizu i kvalitetniju manipulaciju postavkama. Problem se rješava kupovinom adekvatnog računala.

I Intel, i AMD, i nVidia imaju isti takav enkoder u čipu kao i mobiteli. Isto snimaju, kako veliš, iz zajebancije.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.11.2020 1:26 (Father_Dougal).
15 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
Father_Dougal kaže...
..

I Intel, i AMD, i nVidia imaju isti takav enkoder u čipu kao i mobiteli. Isto snimaju, kako veliš, iz zajebancije.

 .. i zato to ne radi cpu (soft) nego 'specijaliziran' nazovimo video chip, pri čemu su npr cinebenč cpua zapravo besmisleni mada realno prikazuju moć-odnos pojedinog cpu (jer to će raditi gpu višestruko brže, jer je takav odgovarajući hw-task).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
Father_Dougal kaže...
bus kaže...

 

ali ajmo vidjeti kako će se to pokazati u realnom poslu u praksi .... ako pogledaš kodiranje u 4K HEVC mali mobitel odradi ono iz zajebancije sa napajanjem iz baterije u realnom vremenu kako skida sa senzora... a turbo XEONU treba brdo vremena dok to softverski iskodira, a močan je totalno procesor .... pa tako sve dalje primjere, 3D modeling.... igre.. čudesa.. u svakom slučaju zanimljiva vremena nas čekaju :)

Sa kojim postavkama?

Ti enkoderi u chipu ne podržavaju sve parametre i postavke kodiranja, nego imaju par profila sa kojima kodiraju. Manipulacija B frameovima do nedavno nije bila moguća na nVidia karticama, a još manje na AMD.

Softverski enkoderi omogućavaju puno kompleksniju analizu i kvalitetniju manipulaciju postavkama. Problem se rješava kupovinom adekvatnog računala.

I Intel, i AMD, i nVidia imaju isti takav enkoder u čipu kao i mobiteli. Isto snimaju, kako veliš, iz zajebancije.

 

Pa čuj kreni samo od svih tih kamera koje to odrade vrhunski, kodiraju u HEVC ili bilo koji drugi kodek u letu sa malim procesorom, bez turbo hladnjaka i snage.. dali je to bolje od ovog šta softverski to odradi kasnije ??? Pa kamere su izvor toga šta poslje i softverski odradiš, jel to dovoljno dobro onda?

 

 

16 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
bus kaže...

 

Pa čuj kreni samo od svih tih kamera koje to odrade vrhunski, kodiraju u HEVC ili bilo koji drugi kodek u letu sa malim procesorom, bez turbo hladnjaka i snage.. dali je to bolje od ovog šta softverski to odradi kasnije ??? Pa kamere su izvor toga šta poslje i softverski odradiš, jel to dovoljno dobro onda?

  

:) ako im kao default staviš visoki bitrate i intra-only, kvaliteta će biti vrhunska, ali i fajlovi veliki. Nema tu neke igre sa parametrima, fine-tuninga.

Onog trena kada želiš napraviti finetune prema materijalu kojeg kodiraš, sav taj HW pada u vodu i treba ti SW enkoder i stroj sa puno jezgara.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
16 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
=XFX=PlayHard kaže...

Naravno da vecina nas ima takvo iskustvo kad je intel godinama drzao monopol sto se procesora tice, a Apple iako je koristio iste te procesore, imao je bolje optimiziran sustav.

Medjutim, danas je prica sasvim drugacija, prije svega zahvaljujuci Ryzenu. 

Nedavno sam kupio laptop sa Ryzen 5 4600h procesorom, malo je rec zvijer. Od intela takvo nesto u kategoriji 6 tisuca kuna ne bi docekali nikad pa ni tad.

Mozes otvoriti sto hoces i koliko hoces, laptop s tim procesorom jednostavno ne mozes preopteretit... 

Uloženo dobiveno super, Renoir APU Mobile u gaženju Intel konkurencije.Ali takav proc ne možeš uspoređivat sa Jabučarskim M1.Zeleno je 6/12 Mobile proc od defoltnih 45W TDP-a, a Jabučarski M1 ima 15W TDP.Kad smo več kod Geekbench, eto zeleni Renoir APU usporedi sa duplo skupljim Intel Mobilnim 8/16 procom od 45W TDP.U usporedbu sam ubacio i 8/16 Renoir model od defoltnih 45W TDP-a.

 

Kaj se tiče Geekbench rezultata, to su okvirne cifre koje češ dobit samo ako laptop ima dobro hlađanje=CPU se ne pregrijava i ne spušta radnu frekvenciju znatno ispod defoltnih postavki.

 

AMD Ryzen 5 4600H, TSMC 7nm, 6/12 CPU, 45W

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4722857

 

AMD Ryzen 7 4800H, TSMC 7nm, 8/16 CPU, 45W

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4728098

 

Intel Core i9-9880H, Intel 14nm, 8/16 CPU, 45W

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4728459

 

U praksi M1 je ipak Mobile SoC, dakle 15W TDP i realno impresivan je samo zato jer je ispečen na TSMC 5nm.Navedeni proizvodni proces je minimalno 30% energetski efikasniji u odnosu na TSMC 7nm.CPU frekvencije su 15% više, ali eto tu je 30% niža potrošnja energije.Eto koje Mobilne Intel ili AMD procesore ipak možemo usporedit sa Jabučarskim M1.To je za usporedbu po TDP-u, i da "uspoređujemo samo najnovije ili aktivne ili proizvode" u realnoj prodaji.

 

Bez obzira na Geekbench razlike Windows vs Mac OS, okvirne CPU performanse ipak su prilično usporedive.Napomena, uspoređujemo procesore u istom defoltnom ili vrlo sličnom TDP-u.

 

Apple M1, 8 Cores, TSMC 5nm, 15W

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/search?utf8=%E2%9C%93&q=Apple+M1

 

AMD Ryzen 7 4800U, 8/16 CPU,TSMC 7nm, 15W

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4685400

 

AMD Ryzen 5 4600U, 6/12 CPU, TSMC 7nm, 15W

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4737802

 

Tiger Lake/Intel i7-1185G7, 4/8 CPU, Intel 10nm, 12-28W 

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4486221

 

Tiger Lake/Intel Core i7-1160G7, 4/8 CPU, Intel 10nm, 7-15W

 

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4567373

 

S obzirom na Intel zbrku sa CPU Jezerima, tu je dolnji link za detalje oko Tiger Lake tehnikalija.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=817&jumpto=6247744&sort=asc&view=flat

 

Sasvim razumljivo, zašto je Apple M1 SoC odlučio ispeč na TSMC 5nm.Jabučari traže samo najbolje, a TSMC 5nm nudi upravo to ili danas najnapredniji/aktivan i energetski najefikasniji proizvodni proces.Na kraju ostaje još jedna dilema, da li M1 koristi TSMC 5nm N5 ili ipak N5P verziju proizvodnog procesa.Taj detalj još nije poznat, no ne bi bilo čudno da M1 jaše na N5P.

 

https://www.tsmc.com/english/dedicatedFoundry/technology/logic/l_5nm

 

"The N5P technology provides roughly 20% speed improvement or about 40% reduction in power consumption compared with the 7nm process technology."

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.10.2021 13:46 (rambox).
13 godina
offline
Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog proces

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4731213

x86 intel emulacija. M1 i dalje brži od Intel Core i9-10910 @ 3.6GHz. u zadnjem iMacu ... to bi dalo pad performansi za cca 20-25% kad emulira x86 kod.

 

ovo zvuči toliko pre dobro da će stvarno bit zanimljivo vidjeti prva testiranja korisnika...

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.11.2020 1:56 (grzzi).
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
grzzi kaže...

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4731213

x86 intel emulacija. M1 i dalje brži od Intel Core i9-10910 @ 3.6GHz. u zadnjem iMacu ... to bi dalo pad performansi za cca 20-25% kad emulira x86 kod.

 

ovo zvuči toliko pre dobro da će stvarno bit zanimljivo vidjeti prva testiranja korisnika...

Tek duplo bolji od običnog i nerevolucionarnog Snapdragona 8cx predstavljenog 2018.

 

 https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4002304

 

Trebam li napomenuti da je doticni Snapdragon u GB testu jaci od npr. i7 10510u?

 

 

 

 

 

 

13 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
Umbel kaže...
grzzi kaže...

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4731213

x86 intel emulacija. M1 i dalje brži od Intel Core i9-10910 @ 3.6GHz. u zadnjem iMacu ... to bi dalo pad performansi za cca 20-25% kad emulira x86 kod.

 

ovo zvuči toliko pre dobro da će stvarno bit zanimljivo vidjeti prva testiranja korisnika...

Tek duplo bolji od običnog i nerevolucionarnog Snapdragona 8cx predstavljenog 2018.

 

 https://browser.geekbench.com/v5/cpu/4002304

 

Trebam li napomenuti da je doticni Snapdragon u GB testu jaci od npr. i7 10510u?

 

 

 

 

 

 

 i kako su se pokazali testovi na stvarnim aplikacijama na win/arm kombinaciji ... upotrebljivo? usporedivo sa x86 sa sličnim scoreom?

13 godina
offline
Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog proces

Kad stiže to u ruke domaćih korisnika? Stvarno me zanima kako će to "stolne" programe izvoditi. Nešto si mislim da bi stvarno i moglo biti dobro iako mi hardcoded x86 spoznaja brani da vjerujem u to.

Po prvim benchevima što na internetzima nalazim, izgleda dosta bolje od očekivanja.

Kako to? Kako to? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
dax-lax kaže...

Kad stiže to u ruke domaćih korisnika? Stvarno me zanima kako će to "stolne" programe izvoditi. Nešto si mislim da bi stvarno i moglo biti dobro iako mi hardcoded x86 spoznaja brani da vjerujem u to.

Po prvim benchevima što na internetzima nalazim, izgleda dosta bolje od očekivanja.

Kako to? Kako to? 

 službeno od sutra su dostupni ... možda već za koji sat budemo imali dojmove korisnika i nezavisna mjerenja pa vidimo koliko je to upotrebljivo u praksi.

13 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
Ocekujem dosta nepravilnih usporedbi, tipa kruske-ananas... Pogotovo od "trendsettera" :-P
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
dax-lax kaže...

Kad stiže to u ruke domaćih korisnika? Stvarno me zanima kako će to "stolne" programe izvoditi. Nešto si mislim da bi stvarno i moglo biti dobro iako mi hardcoded x86 spoznaja brani da vjerujem u to.

Po prvim benchevima što na internetzima nalazim, izgleda dosta bolje od očekivanja.

Kako to? Kako to? 

Geekbench nije idealan, ili dovoljno precizan ili konkretan za ovakve usporedbe.

 

A dalje u realnoj praksi M1 performanse u raznim aplikacijama, dakle x86 emulaciji ili žuto bit če niže od Geekbench očekivanja.Isto ide i za nativne ARM aplikacije, ili ne zaboravi da Jabučarski marketing itekako mulja=a kupci su večinom neupučene ovce.

 

Samo se sjeti Nevidija RTX 3000 marketinga, "dakle ono kaj su marketinški obečali pa to usporedi sa realnim performansama u praksi".

 

Ne zaboravi, da su na iPhone po skrivečki namjerno softverski usporavali CPU da bi tebi baterija duže trajala.

 

https://www.theverge.com/2020/3/2/21161271/apple-settlement-500-million-throttling-batterygate-class-action-lawsuit

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.11.2020 14:16 (rambox).
8 godina
offline
Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog proces

Samo postoji problem. 

Ako kazu da sad napokon sve leti, ispast ce da do sada nije, sto se kosi sa vjeroispovjesti ovaca.

 
1 2 hvala 0
15 godina
offline
Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog proces

M1 Chip Beats GeForce GTX 1050 Ti and Radeon RX 560 for Graphics Performance

https://www.macrumors.com/2020/11/16/m1-beats-geforce-gtx-1050-ti-and-radeon-rx-560/

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
parizer kaže...

M1 Chip Beats GeForce GTX 1050 Ti and Radeon RX 560 for Graphics Performance

https://www.macrumors.com/2020/11/16/m1-beats-geforce-gtx-1050-ti-and-radeon-rx-560/

Ovo mi je više impresivno nego cpu performanse, iskreno 

It is always darkest just before the dawn.
15 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
mrsmith kaže...
parizer kaže...

M1 Chip Beats GeForce GTX 1050 Ti and Radeon RX 560 for Graphics Performance

https://www.macrumors.com/2020/11/16/m1-beats-geforce-gtx-1050-ti-and-radeon-rx-560/

Ovo mi je više impresivno nego cpu performanse, iskreno 

 -zapravo nije.. tj srednja klasa gpu, tj kao recimo sonypleyka-xbox.. očekivano jer danas imati chip ispod tog je besmisleno za bilo što, yt-surfanje.. tj intel(de)akcelerator.

 

-a tad smisao, upotrebljivost, tj to je za mac-svijet, os-appse, browser i sl. dovoljno, no čim je u pitanju gpu svi misle na gaming ili video itd.

-npr nvidia=cuda, soft koji traži cuda, traži cuda.. tad je druga gpu nevažna, ima ili nema cuda. Može OpenGL.. no u desktopu dominira win, time posljednje desetljeće directx itd. i tad pitanje koliko je nešto iskoristivo u gamingu ili adobe-paketu kao premiere.. itd itd. + banalna razlika kao u istoj grupi kad se usporedi quadro-geforce (pro-gaming klasa) fire-radeon.. tj nije isto koliko bita dubine fpu-gpu koristi, koji driver, jer to tad te app traže i tad radi tom brzinom, što je nekad bilo i popularno modanje 'istih' vga.. upravo zbog tog tipa appsa kao acad-video i sl. i ovisnosti o driveru da bi inače identičan hw radio.

 

-umjesto sony-igrače konzole, ovo je desktop-laptop 'konzola' i može recimo isto, samo nije ista grupa appsa, nisu win appsi, nije gaming, nego appleove apps koje se sad svode na podršku ajfona-iosa.. ili će se adobe opet prebacit na maca + sličan soft, tj zašto bi soft proizvođači prešli na novog maca-platformu dok im recimo fale razvojni alati za npr gaming pa će i dalje nastaviti za win-pleyku čak i lin, dok će pasti za maca tj ovisi koliko zaključe da je tržište.. a tad je logičnije da će ići na androdi koji dominira mobilnima. .. interes-tržište, ne samo appleov nego ostatka soft-hw industrije. Npr hoće li ms napraviti mso za maca, hoće li blizzard starcraft.. možda, no appleu oni nisu važni... što je ok, točno.. ali su možda važni korisniku, koji ako to treba/želi tad ne može to na macu, nego će npr imati pleyku ili win ili stari mac tj reaz je uvjek rez-promjena-problem .. a apple u ovome vidi samo ajfon-novac, ne ostatak desktopa-pc kao bitno i to je s njihove strane ok, tj 99% vjerujem da su pametno odlučili jer su do sad donosili pametne poslovne odluke.. no time će izgubiti ostatak softa-hw, tj možda im je to i cilj, jer su sami sebi dovoljni, zatvoren sustav. .. samo je pitanje jel to za korisnika dobro-loše-prednost ili mana. Što je cilj, imati računalo s browserom? to danas može mikrovalna.. dok je 'snaga' stvar namjene, tj ili neki rad ili gaming.. ne sama snaga bez smisla, osim ako govorimo o dizačima utega. Smisao? Što će se vrtiti na tim gpu jezgrama srednje klase? yt-klipić koji danas vrti svaki mobač ili tetris? Kako tad usporediti npr performanse ako nema zajednički software... tj ne treba uopće uspoređivati, jer je nevažno, tj uređaj upališ-radiš/igraš, ugasiš.. a koliko FPSova je u igri je nevažno, no tad i ove promo reklame nemaju smisla, tj čemu navoditi snagu ako se neće uspoređivati ni sa čime.. upališ-radi. Tad nije važno ima li jednu ili dvje jezgre, 4-5ghz li koliko je rama zalemljeno.. nego se upali i radi, kao konzola-pleyka, odnosno ovo je 'pc' koji je postao konzola, mac-pc-novi a tek ćemo vidjeti za što će služiti, koji soft-cilj već ima apple ili će samo postati veći brat ajfona, onako po dijagonali ekrana, tablet.. nešto nespretno pa i nepotrebno ali će se prodavati jer je ipak dobro-radi i statusno a zapravo to kupac-korisnik i traži od uređaja tj zaboraviti da je pc nešto za rad, kao što je to i kasa u trgovini ili tv-frižider.. uređaj, upališ-radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
ihush kaže...
mrsmith kaže...
parizer kaže...

M1 Chip Beats GeForce GTX 1050 Ti and Radeon RX 560 for Graphics Performance

https://www.macrumors.com/2020/11/16/m1-beats-geforce-gtx-1050-ti-and-radeon-rx-560/

Ovo mi je više impresivno nego cpu performanse, iskreno 

 -zapravo nije.. tj srednja klasa gpu, tj kao recimo sonypleyka-xbox.. očekivano jer danas imati chip ispod tog je besmisleno za bilo što, yt-surfanje.. tj intel(de)akcelerator.

 

Mislio sam na to da iz 15W chipa ima gpu performanse nekih 70-80W discrete grafi.

 

EDIT: Tj. bolje nego

It is always darkest just before the dawn.
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.11.2020 7:52 (mrsmith).
15 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
mrsmith kaže...
..

Mislio sam na to da iz 15W chipa ima gpu performanse nekih 70-80W discreete grafi.

..

 -što je kriterij, snaga ili potrošnja tj za mobač potrošnja za desktop-rad snaga.. i uvjek uz istu-sličnu tehnologiju ostaje ta razlika u potrošnji ali i brzini-snazi.

-obrnuto, tad bi intel-hd bio nešto važno, dok realno služi samo za osnovne stvari, zadovoljava ali lowend kad se gleda gaming i sl. + problem kako uopće relevantno uspoređivati npr tdp kad nije standardiziran..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
mrsmith kaže...
parizer kaže...

M1 Chip Beats GeForce GTX 1050 Ti and Radeon RX 560 for Graphics Performance

https://www.macrumors.com/2020/11/16/m1-beats-geforce-gtx-1050-ti-and-radeon-rx-560/

Ovo mi je više impresivno nego cpu performanse, iskreno 

 Da, a M1 je zapravo low end cip. Jedva cekam ovaj koji ce ic u MBP 16 iduce god.

13 godina
offline
Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog proces

ma ovo će bit solidno brze mašine, ništa posebno, ali bolje od onih koje zamijenjuju i to osjetno. Kao što kažš ovo je tek ulaz, prvi apple silicon i to za low end mašine... u dobro optimiziranom softu i većini apple aplikacija će letit, u nekim će bit nekakav prosjek za tu klasu uređaja ... u nekima u emulaciji će štekat. Zato će imat komparativno manju masu i bolju bateriju ... i ostale prednosti koje platforma već sad ima.

 

Sama tranzicija se očekje da traje 2 god ... dakle tek tamo sa M3 bi mogli očekivati stvarno superiorne performanse, ako se amd i intel do tad ne razbude.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
mrsmith kaže...
ihush kaže...
mrsmith kaže...
parizer kaže...

M1 Chip Beats GeForce GTX 1050 Ti and Radeon RX 560 for Graphics Performance

https://www.macrumors.com/2020/11/16/m1-beats-geforce-gtx-1050-ti-and-radeon-rx-560/

Ovo mi je više impresivno nego cpu performanse, iskreno 

 -zapravo nije.. tj srednja klasa gpu, tj kao recimo sonypleyka-xbox.. očekivano jer danas imati chip ispod tog je besmisleno za bilo što, yt-surfanje.. tj intel(de)akcelerator.

 

Mislio sam na to da iz 15W chipa ima gpu performanse nekih 70-80W discrete grafi.

 

EDIT: Tj. bolje nego

 Jesi li ikad vidio da se nešto od ovoga, Driver Overhead, Aztec Ruins... vrti na desktop GPU?

15 godina
offline
Re: Osvanuli prvi benchmark rezultati Appleovog pr
BlueMax kaže...
mrsmith kaže... 

Mislio sam na to da iz 15W chipa ima gpu performanse nekih 70-80W discrete grafi.

 

EDIT: Tj. bolje nego

 Jesi li ikad vidio da se nešto od ovoga, Driver Overhead, Aztec Ruins... vrti na desktop GPU?

Trenutno pričamo o performansama na Apple Metal API-ju... uspoređene su 3 grafičke kartice, 1050Ti, RX560 i M1. Te kartice svakako imaju svoj ekvivalent za PC pa se može barem približno usprediti, zar ne?

 

Uostalom GFXBench ima Windows verziju.. zašto ne?

It is always darkest just before the dawn.
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.11.2020 8:29 (mrsmith).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice