Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff Bezos

poruka: 29
|
čitano: 8.415
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff Bezos".
16 godina
offline
Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff Bezos

novac su donirali za potrebe borbe protiv siromaštva i beskućništva, te su financirali predškolsko obrazovanje u slabije razvijenim zajednicama.

 

Kakvu cemo sad teoriju zavjere o razlozima doniranja procitati?

 
0 6 hvala 0
15 godina
offline
Re: Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff B

-bogatiji je za količinu novca koliko nije platio poreza, pošto se iz poreza financiraju takve stvari na nivou države, sad to plaća uz 'značku filantropa', mada je zapravo običan biznismen, jednak kao ostali. Možemo usporediti s klasičnim mafijozom koji ide nedjeljom na misu i (pot)plaća crkvu milodarom, zvonikom i tako to..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff B
ihush kaže...

-bogatiji je za količinu novca koliko nije platio poreza, pošto se iz poreza financiraju takve stvari na nivou države, sad to plaća uz 'značku filantropa', mada je zapravo običan biznismen, jednak kao ostali. Možemo usporediti s klasičnim mafijozom koji ide nedjeljom na misu i (pot)plaća crkvu milodarom, zvonikom i tako to..

 

Ma naravno, znao sam da mora biti nesto. :)

Mozda bi ti i prosla ova prica s porezom (mada ne moze), da nisi napravio glupo poredjenje s "mafijozom".

15 godina
offline
Re: Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff B

- glupo? gle.. takav način komunikacije je vrlo glup.

- amazon ove godine ne plaća porez, čak je u plusu, jer je trumpić na vlasti i krupni kapital ima privilegije. Biz. Ako to ne znaš, ništa strašno, no vrlo glupo je tad tako raspravljati, nepotrebnim tonom s nekim nepoznatim.. bez posebnog razloga, nepotrebno, =glupo. OK? :)

- nasuprot tome su npr argumenti. Pokušaj.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.2.2019 15:48 (ihush).
14 godina
offline
Re: Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff B
knight kaže...

novac su donirali za potrebe borbe protiv siromaštva i beskućništva, te su financirali predškolsko obrazovanje u slabije razvijenim zajednicama.

 

Kakvu cemo sad teoriju zavjere o razlozima doniranja procitati?

svaki milijarder je osnovao bar jedan charity fund. To ide otprilike ovako:
1. kupiš umjetničku sliku za 3 milijuna.
2. nakon godinu dana pozoveš ovlaštene procijenitelje koji ti ju uz tvoju darežljivu naknadu procijene na 50 milijuna. 
3. ti sliku od 50 milijuna koju si platio 3 milijuna doniraš svojem charityu koji se bori protiv poplava u Sahari. Dobio si 50 milijuna poreznih olakšica
4. slika i dalje stoji u tvojoj vili jer to je sjedište dobrotvornog fonda.

bonus:
5. mediji pišu o tebi kao velikom dobrotvoru, svi te vole. :-)

14 godina
offline
Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff Bezos

U Americi se donacije smatraju poreznom olakšicom, pa su u pravu oni koji kažu da manje plaćaš porez ako dijeliš novce okolo. Ionako ih moraš dati: u proračun ili u fondove za donacije. Potonje je oportunije.

 

Vilo bi dobro testirati koliko je gospon Bezos dobročinitelj ako iz toga nema posljedične koristi. Recimo, kakve uvjete imaju njegovi zaposlenici. Po tome se vidi koliki je tko gospon.

 
11 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff B

i njavažnije, tax-deductible.. jer u usa se porezi plaćaju, a kad ima puno, nakupi se. Po računici, da nije uplatio recimo 2milijarde, platio bi to kroz porez a ovako je filantrop. Pametan izbor klasičnog biznismena, legitimno no nema veze s humanitarnim-filantropskim prenemaganjima niti su potrebne neke teorije zavjere za objašnjenje jer je to matematika koju i imbecil na prste može izračunati (isplativost).

 

npr (testirat nečiji humanitarizam?) .. može osoba anonimno, čak ne kao olakšicu, tad je ta osoba pravi filnatrop. (i ima takvih, kapa dolje.. no ovi s topliste milijardera to nisu).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.2.2019 15:58 (ihush).
15 godina
offline
Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff Bezos

eo, ja sam anoniman mačkohran, kad im gazde nekud odu i zaborave ih. a alergičan na mačju dlaku. i ne osobiti ljubitelj (imam pesa). grozna je stvar ta podsvijest. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff Bezos

BUG-ovi forumaši raskrinkali američku krupnu buržoaziju i njihove makinacije u samo pet postova! Bravo drugovi! Ali sada, vrijeme je da se posvetimo opet domaćim problemima i odvojimo svatko još 3000 kn za Uljanik i HŽ. Ovo je zadnja sanacija, časna pionirska.

Distributed Computing Statistics for Croatia http://goo.gl/5b6Q5W
 
16 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff B
ihush kaže...

- glupo? gle.. takav način komunikacije je vrlo glup.

- amazon ove godine ne plaća porez, čak je u plusu, jer je trumpić na vlasti i krupni kapital ima privilegije. Biz. Ako to ne znaš, ništa strašno, no vrlo glupo je tad tako raspravljati, nepotrebnim tonom s nekim nepoznatim.. bez posebnog razloga, nepotrebno, =glupo. OK? :)

- nasuprot tome su npr argumenti. Pokušaj.

 

Sorry, nije mi bila namjera da tebe vrijedjam - ali to poredjenje mi je i dalje glupo. Ne vidim kakve trebam argumente podastirati ako legalan biznis poredis sa mafijom u nastojanju da obezvrijedis nesto.

16 godina
offline
Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff Bezos
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff B
Vortac kaže...

BUG-ovi forumaši raskrinkali američku krupnu buržoaziju i njihove makinacije u samo pet postova! Bravo drugovi! Ali sada, vrijeme je da se posvetimo opet domaćim problemima i odvojimo svatko još 3000 kn za Uljanik i HŽ. Ovo je zadnja sanacija, časna pionirska.

 Možeš biti ironičan, ali nema nikakvog "raskrinkavanja" niti su kolege odjednom komunjare jer čitaju članke pa znaju objasniti mehanizme "pranja novca" koji bi inače morao biti uplaćen u porez. Neznam što jmi sad možemo s Uljanikom, i neznam odakle si ti zaključio da mi želimo da se naš novac otima za njih? A što da radimo? Ova ekipa izabere vlast jer je u većini onih koji su preostali, dakle demokracija je diktatura interesnih skupina (one koje su uhljebili ovi koji su izabrani) i potkapacitiranih ovaca. Što bi sad trebalo? Ljudi s IQ većim od 110 u građanski rat?

knight kaže...
ihush kaže...

- glupo? gle.. takav način komunikacije je vrlo glup.

- amazon ove godine ne plaća porez, čak je u plusu, jer je trumpić na vlasti i krupni kapital ima privilegije. Biz. Ako to ne znaš, ništa strašno, no vrlo glupo je tad tako raspravljati, nepotrebnim tonom s nekim nepoznatim.. bez posebnog razloga, nepotrebno, =glupo. OK? :)

- nasuprot tome su npr argumenti. Pokušaj.

 

Sorry, nije mi bila namjera da tebe vrijedjam - ali to poredjenje mi je i dalje glupo. Ne vidim kakve trebam argumente podastirati ako legalan biznis poredis sa mafijom u nastojanju da obezvrijedis nesto.

 A čuj, mafija je ime za organizirani kriminal, ovo nije na papiru kriminal jer je na vlasti onaj koji trenutno to dopušta, ali da je organizirano pranje novca i izbjegavanje plaćanja poreza za najbogatije, o jest, itekako. 
dakle kad imaš gomilu članaka koji bez uvijanja objašnjavaju da je u americi filantropija "money laundering" i to dobro organizirano, kako to nazvati? Tko su ljudi koji organizirano peru novac?
http://www.tlcompliance.co.uk/blog/charity-donations-used-by-money-laundering--criminals/
https://www.huffingtonpost.com/lucy-bernholz/money-laundering-in-nonpr_b_773771.html
Pazi; njihov vlastiti predsjednik je iskoristio donacije za liječenje djece oboljele od raka za pranje novca:
https://www.forbes.com/sites/danalexander/2017/06/06/how-donald-trump-shifted-kids-cancer-charity-money-into-his-business/#6db02e766b4a
Naravno da je onda sve to "po zakonu" i  "institucije rade svoj posao".
Ovo nisu članci sa sumnjivih sajtova toerija zavjere. U pitanju su najnormalniji novinarski upisi u poznatim i javnim glasilima. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
9 godina
offline
Re: Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff B
Može li neko pojasniti ovo sa porezom? Ako je donirao 2 milijarde valjda neće platiti porez na te 2 milijarde a ne da ce mu porez biti manji za 2 milijarde?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
16 godina
offline
Re: Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff B
LunKraljPonoci kaže...
Može li neko pojasniti ovo sa porezom? Ako je donirao 2 milijarde valjda neće platiti porez na te 2 milijarde a ne da ce mu porez biti manji za 2 milijarde?

 Nije donirao 2 milijarde. Tolika je vrijednost fonda. Evo ti objašnjenje koliko je donirao i što i kako to funkcionira u izbjegavanju plaćanja poreza.
https://www.vox.com/the-goods/2018/11/29/18116720/jeff-bezos-day-1-fund-homelessness

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
15 godina
offline
Re: Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff B
ihush kaže...

- glupo? gle.. takav način komunikacije je vrlo glup.

- amazon ove godine ne plaća porez, čak je u plusu, jer je trumpić na vlasti i krupni kapital ima privilegije. Biz. Ako to ne znaš, ništa strašno, no vrlo glupo je tad tako raspravljati, nepotrebnim tonom s nekim nepoznatim.. bez posebnog razloga, nepotrebno, =glupo. OK? :)

- nasuprot tome su npr argumenti. Pokušaj.

 Dobro, ali ima i hrpa NOL-ova u Americi koji tako funkcioniraju i ljudi ulazu u njih (primjer - Clarus Corp - NASDAQ:CLAR) jer je to zapravo i biznis model.

 

 

Amazon je jednostavno napravio sve u svojoj moci da po zakonu ne plati porez ali u smislu federal income tax. Cijela korporativna / legal struktura u toj firmi je napravljena bas za minimiziranje poreza u trenucima kada ulazu vecinu kapitala u rast.

 

Oni i dalje placaju korporativni porez (na promet) i razne internacionalne poreze itd. 

Zaposlenici i dalje placaju porez na place, bonuse itd.

 

Netflix takoder 0$ income federal/state tax (od $845M profita). Dosta FANGova zapravo.

 

 

 

Postoje dva nacina za gledat na ovu cijelu situaciju, isto kao i na situaciju s HQ2 u New Yorku (i odustajanjem...).

 

 

Da se razumijemo, moje stajaliste je anti trickle-down do neke mjere, ali ni previse socijalisticko. No ovo se dogada kada stavis covjeka na celo zemlje i federalnih zakona koji ima 0 iskustva u public policy, pa cak i bilo kakvoj financijskoj matematici/razumu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.2.2019 19:19 (Mitch).
16 godina
offline
Re: Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff B
Mitch kaže...

 

Postoje dva nacina za gledat na ovu cijelu situaciju, isto kao i na situaciju s HQ2 u New Yorku (i odustajanjem...).

 Da se razumijemo, moje stajaliste je anti trickle-down do neke mjere, ali ni previse socijalisticko. No ovo se dogada kada stavis covjeka na celo zemlje i federalnih zakona koji ima 0 iskustva u public policy, pa cak i bilo kakvoj financijskoj matematici/razumu.

 Sa svime se slažem. Na kraju krajeva, da ne ispadnem licemjer, pa i ja kupim računalo ili monitor na firmu (osim za tu pokoje trkeljanje, doista ga i koristim za posao, nemam uglavnom niti jedne igre na njima), ali poanta ovih komentara je da 
ljudi prigovaraju jer se ulagače u fondove i mjesta gdje mogu dobiti olaškice poreza predstavlja kao filantrope, maltene ih se kanonizira. Ono okej, snalaziš se u biznisu, ajd onda nemojmo to reklamirati kao nekakvo strašno dobročiniteljstvo. 
Ako si pravi filantrop, daj bolju plaću radnicima i imaj manji profit.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
11 godina
offline
Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff Bezos

Čovjek najviše zarađuje (zato je, logično, najbogatiji) pa bi, logično, trebao platit najveći porez. E da ne bi platio porez on mora, logično, postati najveći donator. To što usput postane i najveći dobročinitelj je dodatan plus.

 

Sve logično. Ili možda nije? 

42
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff B
Dead kaže...
Sve to stoji, ali upitno je da li je on dobročinitelj zbog toga što to želi biti ili zbog poreznih olakšica. Ja mislim da je ovo drugo. Zbog toga mi ide na živce glorificiranje takvog “dobročiniteljstva” u medijima.

 i ja mislim da je njegova filantropija vise zbog olaksica nego zbog njegove brige za beskucnike
a s druge strane lako donirat 2 miljarde kad imas 140. kaj je to? 1,5%?

 
5 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff B
@Mitch, @overhoul, iz vaših linkova ja vidim da se njemu smanjuje osnovica za porez za iznos donacije a ne da mu se iznos donacije odbije od poreza i to je poenta mog pitanja. Kada se kaze "svejedno bi to dao za porez" to zvuci kao da bi cijeli iznos dao za porez sto nije bas tačno, za porez bi dao neki postotak od toga. Možda donacijom profit dovede u neki niži razred gdje je stopa poreza niža pa na kraju plati manje poreza za iznos koji je veci od donacije? Ove zakulisne igre su nešto drugo.
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff Bezos

Tax evasion - that's how rich motherfuckers stay rich!

Da je on nekakav filantrop ne bi radni uvjeti u Amazonovim skladištima bili takvi kakvi jesu.

 

 PS: nije da ga hejtam, nije on jedini i baš ko pravi biznismen iskorištava loophole u svoju korist - tako stvari funkcioniraju u biznisu.

 

Zna se da raja voli imati idole i obožavati one koji imaju vupaća postići nešto više u životu (sad na koji način i preko čijih leđa - to je drugi par postola), ali bitno je u očima javnosti stvoriti sliku dobrotvora i nema brige.

Trust me, I'm a Jedi!
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.2.2019 8:05 (ITman).
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff B
Bezos je inače poznat po tome da s obzirom koliko ima relativno malo daje (u odnosu na Gatesa, Sandersa i ostale). Zbog toga je često prozivan, kao i zbog loših uvjeta ranika, pa je ova cifra čisti PR, jer će ju novinari neupućeni u tematiku prenijeti kao u ovom članku.

Donacija od 2 milijarde se nalazi u fondu kojim on i dalje raspolaže, pa može recimo humanitarno investirati baš tamo gdje mu daju porezne olakšice, što su nedavno odbili u New Yorku. Te olakšice su naravno daleko veće od uloženog, samo u NY su trebale biti 3 mld.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
6 0 hvala 0
6 godina
offline
Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff Bezos

Pa zaboravljate da oni u biti nemaju te pare na računu, Bezos 99% svog bogatstva ima u dionicama Amazona a ne kao pare na računu u banci, isto kao i svi drugi na toj listi.

A to što iskorištavaju rupe u sistemu, pa svako od nas ih isto, samo što su naši iznosi bijedno manji a njegovi ipak jeb.... veči pa nas grize ljubomora

 

Uz to da je Bezos šupak kad vidiš u kakvim uvjetima rade njegovi radnici, neće mu nikakava donacija pomoć. Ali jebiga, svako od nas pomaže sa svakom narudžbom na Amazonu pa se sigurno ne sekirate doma....

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff B
LunKraljPonoci kaže...
@Mitch, @overhoul, iz vaših linkova ja vidim da se njemu smanjuje osnovica za porez za iznos donacije a ne da mu se iznos donacije odbije od poreza i to je poenta mog pitanja. Kada se kaze "svejedno bi to dao za porez" to zvuci kao da bi cijeli iznos dao za porez sto nije bas tačno, za porez bi dao neki postotak od toga. Možda donacijom profit dovede u neki niži razred gdje je stopa poreza niža pa na kraju plati manje poreza za iznos koji je veci od donacije? Ove zakulisne igre su nešto drugo.

Tako je, uglavnom je ideja doniranja to da smanjis osnovicu onoliko koliko bi platio porez za svoj bracket. I onda je garantirano da ces past u 1, 2, ili 3 manji...itd.

 

 

P.S. max sto mozes odbit od gross income u jednoj godini je 30-50%. Sve preko toga se prenosi u iduce godine. Pledge/promise se ne racuna, dakle novac vec mora biti kod registrirane udruge.

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.2.2019 22:50 (Mitch).
16 godina
offline
Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff Bezos

Kad smo tu, što mislite za domaće dobrotvore..?
http://www.bilten.org/?p=26861

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff Bezos

Kako vi mislite da funkcionišu poreske olakšice? Pa neće se on moć olakšat za puni iznos donacije.

 

Npr. osoba A ima prihod od 50k dolara godišnje i donira 5k dolara. Osoba A neće plaćat porez na 50k eura već na 45k. Ušteda ovisi od poreske stope. Ako donira npr 1000 dolara to znaci da će morat platit 1000 x %poreska stopa (uzmimo npr. 30%), to znaci da ćeš efetivno platit 300 dolara manje u porezima. Budući da amerika nema 100%tnih poreza svaka donacija je gubitak novca. Stvari postaju komplikovanije kada su u pitanju korporacije, trustovi, charity organizacije ali osnovna poenta ostaje, nikad neće moć dobit poresku olakšicu u punom iznosu, već samo za frakciju toga.

 

Dalje, razni članci sa titlovima tipa "Amazon will pay $0 in taxes on $11,200,000,000 in profit for 2018" su većinom clickbait. U biti amazon i nije profitabilna firma u smislu da im ostaje novac na računima. Oni svu dobit reinvestiraju u firmu povećavajući njenu vrijednost, a samim time i vrijednost dionica. Umjesto da daju dividende svojim dioničarima odlučuju se investirat u rast kompanije i samim time se povećavaju cijene dionica. Poreska stopa na kapitalnu dobit (nastaje kad dioničari prodaju dionice i ostvare dobit) je manja nego na dividende. Plaćaju 0$ korporativnog poreza budući da se on računa od profita (odnosno zarade nakon investiranja).Također su "prenijeli" gubitke iz prošlih godina u tekuću, to im omogućava poresku olakšicu. Pored ovog Amazon je i investirao u R&D u poljima za koje vlada USA daje poreske olakšice. Za ovu situaciju je kriva vlada USA koja zbog izuzetno komplikovanog poreskog zakona daje prednost velikim firmama koji mogu osigurat adekvatno osoblje koje će formulirat takvu poresku strategiju koja će iskoristit svaku moguću olakšicu.  American federal tax code has 74,608 pages (https://www.washingtonexaminer.com/look-at-how-many-pages-are-in-the-federal-tax-code)

 

 

 

 

Ako nekog baš zanima njihova poreska strategija, može pročitat njihov 10K izvještaj ( https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/1018724/000101872416000172/amzn-20151231x10k.htm ).

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.2.2019 0:54 (kenan.M).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff Bezos

On zapravo nema koncept kako učiniti nešto pozitivno za društvo. To i nije nešto strašno, nisu svi rođeni za filantrope, ali neosjetljivost za vlastite radnike je ipak loša stvar.

 

Bezos’ net worth currently stands at $167 billion, a number higher than you can comprehend. Unlike his mega-billionaire peers like Bill Gates, Mark Zuckerberg, and Warren Buffett, he has not made substantial financial commitments to charity. He is so weirdly incapable of conceptualizing how he might use his immense fortune to help the world that he famously asked for philanthropy ideas on Twitter, and even more famously said, “The only way that I can see to deploy this much financial resource is by converting my Amazon winnings into space travel.” Jeff Bezos could be saving literally millions of human lives per year and curing entire diseases in the developing world but instead all he can think of is to build space rockets.

https://splinternews.com/jeff-bezos-is-funding-a-bunch-of-pro-gun-anti-abortion-1828825631

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff B
kenan.M kaže...

Kako vi mislite da funkcionišu poreske olakšice? Pa neće se on moć olakšat za puni iznos donacije.

 

Npr. osoba A ima prihod od 50k dolara godišnje i donira 5k dolara. Osoba A neće plaćat porez na 50k eura već na 45k. Ušteda ovisi od poreske stope. Ako donira npr 1000 dolara to znaci da će morat platit 1000 x %poreska stopa (uzmimo npr. 30%), to znaci da ćeš efetivno platit 300 dolara manje u porezima. Budući da amerika nema 100%tnih poreza svaka donacija je gubitak novca. Stvari postaju komplikovanije kada su u pitanju korporacije, trustovi, charity organizacije ali osnovna poenta ostaje, nikad neće moć dobit poresku olakšicu u punom iznosu, već samo za frakciju toga.

 

Dalje, razni članci sa titlovima tipa "Amazon will pay $0 in taxes on $11,200,000,000 in profit for 2018" su većinom clickbait. U biti amazon i nije profitabilna firma u smislu da im ostaje novac na računima. Oni svu dobit reinvestiraju u firmu povećavajući njenu vrijednost, a samim time i vrijednost dionica. Umjesto da daju dividende svojim dioničarima odlučuju se investirat u rast kompanije i samim time se povećavaju cijene dionica. Poreska stopa na kapitalnu dobit (nastaje kad dioničari prodaju dionice i ostvare dobit) je manja nego na dividende. Plaćaju 0$ korporativnog poreza budući da se on računa od profita (odnosno zarade nakon investiranja).Također su "prenijeli" gubitke iz prošlih godina u tekuću, to im omogućava poresku olakšicu. Pored ovog Amazon je i investirao u R&D u poljima za koje vlada USA daje poreske olakšice. Za ovu situaciju je kriva vlada USA koja zbog izuzetno komplikovanog poreskog zakona daje prednost velikim firmama koji mogu osigurat adekvatno osoblje koje će formulirat takvu poresku strategiju koja će iskoristit svaku moguću olakšicu.  American federal tax code has 74,608 pages (https://www.washingtonexaminer.com/look-at-how-many-pages-are-in-the-federal-tax-code)

? Profitabilni su vec 4 godine. Pogledaj zadnji 10k.

 

Kakve gubitke?

6 godina
protjeran
offline
Re: Osim što je prvi na listi najbogatijih, Jeff B
ihush kaže...

- amazon ove godine ne plaća porez, čak je u plusu, jer je trumpić na vlasti i krupni kapital ima privilegije. 

 Bezos i Trump se ne podnose, i vode razne proxy ratove preko svojih firmi i poznanika.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice