Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz trećih ze

poruka: 59
|
čitano: 10.040
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz trećih ze".
7 godina
offline
Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz trećih ze

Umjesto da prilagodimo školstvo da nam izbaci više ICT stručnjaka, mi uvozimo druge a naše učimo beskorisnim znanjima.

 
29 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz treći

Jeftinija radna snaga, manje će plaćati ljude za isti posao nego domaće.

Sumnjam da nedostaje dovoljno ljudi, barem prema ovome što vidim na raznim oglasima za posao.

 

I ovo što kažeš stoji. Ali, ipak smo mi Rvacka, kod nas je i nemoguće moguće.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
16 godina
online
Re: Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz treći
Pero Dinamit kaže...

Jeftinija radna snaga, manje će plaćati ljude za isti posao nego domaće.

Sumnjam da nedostaje dovoljno ljudi, barem prema ovome što vidim na raznim oglasima za posao.

 

I ovo što kažeš stoji. Ali, ipak smo mi Rvacka, kod nas je i nemoguće moguće.

Nedostaje ljudi, a s druge strane neće samo tako stranci lako dolaziti zbog niskih plaća kod nas.

Nisu više ni Rumunji / Bugari / Indijci toliko jeftiniji da bi se zadovoljili HR mrvicama.

3 godine
odjavljen
offline
Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz trećih ze

Super odluka da se uvede jefitna radna snaga i da se otjera ono malo ljudi sto jos radi u Hr. 

 
10 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz treći
veliki pero kaže...

Super odluka da se uvede jefitna radna snaga i da se otjera ono malo ljudi sto jos radi u Hr. 

Ne znam samo gdje će naći tu "jeftinu" radnu snagu.

11 godina
neaktivan
offline
Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz trećih ze

Znaci krenulo je outsourcanje....  Sad ce doc cijena rada ko blagajnica u konzumu. 

Kad sam pricao o tome na ovom forumu ismijavalo me se i tvrdilo da znanje nema cijenu...  

Isto to znanje ima filipinac indijac samo cijena rada je nikakva a u kapitalizmu sve je zarada oce tebi kod u c# javi pisat ante mate frane ili dzingis khan gazdi je sve isto...

Smijesne su tvrdnje da firma ima nezamjenjivih radnika nitko nije nezamjenjiv i sve se moze mjenjat...  Ovo je samo pocetak totalnog kraha i poraz naseg skolstva i društva... Skolstvo je tako da te maltretiraju glupostima a znanje i kreativnost se gusi na svakom koraku pa onda ako zelis nesto naucit sam moras krenit ucit... Drustvo ionako trazi bilo kakvu vezu za se uhljebit bilo di gdje se nista ne radi tako da pozdravljam ovaj potez kad necete nase ljude da zaposlite i obucite dodi ce vam Afrikanci ionako eto Split je afrika sa strujom. Ali da problem Je kad imas zelju ucit i nemas iskustvo podrzat takvu osobu na minimalcu pa da ti u par godina izraste u pravog programera (iz cistog iskustva)  jer fali 1 godina programiranja u relevantnom programskom jeziku.

Jedan od razloga zasto sam it guruima pokazao srednji prst i otisao na more di se uvik mogu rugat robovima sa ping pong stolovima i tkz radu (maltretiranju) od kuce. 

Moj PC  
3 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz treći
Old Iggy kaže...
veliki pero kaže...

Super odluka da se uvede jefitna radna snaga i da se otjera ono malo ljudi sto jos radi u Hr. 

Ne znam samo gdje će naći tu "jeftinu" radnu snagu.

 Vjeruj mi ima ukrajinaca bjelorusa rusa istocnih poljaka moldavaca turaka grka a da ne govorim indonezana filipinica juzno amerikanaca na lopate sto im je zivot u ovakoj drzavi kakva god bila rajski san. 

Tako da ne brini za to. 

15 godina
offline
Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz trećih ze

Ajmo ljudi sad nešto konkretno.. gdje i koji poslovi i kako najbrže iz zemlje Balvana u zemlju Lipu Našu?

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz treći
Horatio_Hornblower kaže...

Isto to znanje ima filipinac indijac samo cijena rada je nikakva a u kapitalizmu sve je zarada oce tebi kod u c# javi pisat ante mate frane ili dzingis khan gazdi je sve isto...

Malo Indijaca radi za ovakve satnice, a da nešto znaju.

16 godina
offline
Re: Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz treći
Horatio_Hornblower kaže...
Old Iggy kaže...
veliki pero kaže...

Super odluka da se uvede jefitna radna snaga i da se otjera ono malo ljudi sto jos radi u Hr. 

Ne znam samo gdje će naći tu "jeftinu" radnu snagu.

 Vjeruj mi ima ukrajinaca bjelorusa rusa istocnih poljaka moldavaca turaka grka a da ne govorim indonezana filipinica juzno amerikanaca na lopate sto im je zivot u ovakoj drzavi kakva god bila rajski san. 

Tako da ne brini za to. 

da, hrvatska bi bila korak naprijed, ali 2h duzi let i slete u irsku, za 5-7x vecu placu u startu, jednostavniju birokraciju, skuplji zivot ali i 10x bolju perspektivu u svakoj sferi zivota.

da ne pricam da vjerojatno nema osobe u IT koja ne zna bar osnove engleskog.

hrvatska IT scena strancima jednostavno nema kaj ponuditi, osim onima koji nemaju jezicnu barijeru (srbija, bosna, CG).

 

umjesto da se nasi bave sa nacinima kako dovuci prave internacionalne firme u hr (ne samo predstavnistvo sa 5-10 ljudi u sales-u), oni se fokusiraju na mrvice.

al tak nekaj zahtjeva malo mozga i ozbiljnije restrukturiranje tak da ne ocekuj tak nekaj uskoro

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2021 14:00 (nixass).
12 godina
offline
Re: Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz treći
Horatio_Hornblower kaže...
Old Iggy kaže...
veliki pero kaže...

Super odluka da se uvede jefitna radna snaga i da se otjera ono malo ljudi sto jos radi u Hr. 

Ne znam samo gdje će naći tu "jeftinu" radnu snagu.

 Vjeruj mi ima ukrajinaca bjelorusa rusa istocnih poljaka moldavaca turaka grka a da ne govorim indonezana filipinica juzno amerikanaca na lopate sto im je zivot u ovakoj drzavi kakva god bila rajski san. 

Tako da ne brini za to. 

 Pa gdje su onda? Nije ni prije bio problem doći ovdje onima koji su htjeli dok su bile kvote, dva, tri papira više. Te kvote ionako nisu bile ni blizu popunjene i zato su ih ukinuli. Jedino dolaze iz BiH, oni nisu iz trećih zemalja jer brzo dobiju državljanstvo, i iz Srbije jer iz nekog razloga pričaju vrlo slično pa im je ta, drugim strancima bitna barijera, manji problem.

16 godina
online
Re: Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz treći
nixass kaže...
umjesto da se nasi bave sa nacinima kako dovuci prave internacionalne firme u hr (ne samo predstavnistvo sa 5-10 ljudi u sales-u), oni se fokusiraju na mrvice.

al tak nekaj zahtjeva malo mozga i ozbiljnije restrukturiranje tak da ne ocekuj tak nekaj uskoro

Takve firme bježe, ne dolaze. Preskupo je ovdje.

Restrukturiranje je ekstremno bitno, no... Tko će to napraviti?

 

Ja kad vidim koliku neto plaću ima moj "konkurent" Rumunj, plače mi se.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz treći
Netko je promašio za promil-dva kod donošenja ove odluke 😁
 
0 1 hvala 0
7 godina
offline
Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz trećih ze

Znači napokon imamo granu u RH u kojoj su Hrvati pošteno plaćeni i onda se pojave država i škrti poduzetnici koji žele rušiti cijenu rada.

Ovo je nedopustivo i sramotno.

 
2 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz treći
MadDogMattis kaže...

Znači napokon imamo granu u RH u kojoj su Hrvati pošteno plaćeni i onda se pojave država i škrti poduzetnici koji žele rušiti cijenu rada.

Ovo je nedopustivo i sramotno.

Ne žele oni rušiti cijenu rada već naći ljude.

Problem je što ti neće samo tako doći. Slabo plaćena radna mjesta nisu interesantna, bolje plaćena se brzo popune lokalno.

Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz trećih ze

Htio sam napisati nešto kako ljudi više ne rade za kikiriki i da primjerice u Srbiji iskusni developeri zarade po 15,000kn neto mjesečno ili više (također Rumunjska i Ukrajina), međutim onda se sjetim da velika većina developera u hrvatskoj ipak ne zarađuje toliko (a vjerujem niti u drugim balkanskim zemljama).

 

Ovo je uglavnom idealna prilika za smanjivanje troškova rada, isto ono radi čega Talijani u hrvatskoj otvaraju podružnice i zapošljavaju Hrvate za 3 puta manju plaću nego što bi za isti posao dobili u Italiji.

 

Naravno, biti će i pozitivnih situacija gdje doista treba iskusne radne snage i firme koje su ih spremne platiti kao suho zlato, ali vjerujem da će u velikoj većini prevladati onaj mediokritet firmi i njihovo "nećeš raditi za tu plaću, nema problema ima netko tko hoće raditi"

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz trećih ze

Vidim da ovdje puno ljudi ne razumije da programer u IT-u = šljaker u građevini,  niti je to neki ekstra zahtjvan posao niti je velika mudrost danas znati neki programski jezik, već je odavno svijet preplavilo hrpu programera iz kine indije i sličnih zemalja, samo to toliko nije bilo izraženo kod nas. Tko se boji takve ekipe onda bi trebao razmisliti o svojim kompetencijama. Naravno da je firmama u interesu da taj posao plaća što manje.  Ono što se više plaća su dodatne kompetencije, dodatne sposobnosti i znanje koje je teže naći kod kineza/indijaca  ....

Radim u takovvm okruženju, imam u svom trenutnom timu hrpu indijaca i nekoliko domaćih ljudi i naši su generalno tri klase bolji od indijaca.  Naravno nije pravilo, ima par indijaca koji su zaista odlični i vidi se da imaju puno iskustva i znanja, ali generalno oni idu na kvantitetu, ne na kvalitetu i treba ih stalno kontrolirati. 

Zapravo to može i dignuti cijenu rada jer firma vidi koliko je bitno imati i dobre ljude koji to sve drže pod kontrolom pa će ih i bolje platiti da ne odu. 

 
11 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz treći
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Htio sam napisati nešto kako ljudi više ne rade za kikiriki i da primjerice u Srbiji iskusni developeri zarade po 15,000kn neto mjesečno ili više (također Rumunjska i Ukrajina), međutim onda se sjetim da velika većina developera u hrvatskoj ipak ne zarađuje toliko (a vjerujem niti u drugim balkanskim zemljama).

Problem je u tome što nemaš koristi dovoditi juniore, a ni oni neće doći ako nemaju značajnu razliku u primanjima u onosu na vlastitu državu. A nažalost po RH, nemaju.

15 godina
offline
Re: Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz treći
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Htio sam napisati nešto kako ljudi više ne rade za kikiriki i da primjerice u Srbiji iskusni developeri zarade po 15,000kn neto mjesečno ili više (također Rumunjska i Ukrajina), međutim onda se sjetim da velika većina developera u hrvatskoj ipak ne zarađuje toliko (a vjerujem niti u drugim balkanskim zemljama).

 

Ovo je uglavnom idealna prilika za smanjivanje troškova rada, isto ono radi čega Talijani u hrvatskoj otvaraju podružnice i zapošljavaju Hrvate za 3 puta manju plaću nego što bi za isti posao dobili u Italiji.

 

Naravno, biti će i pozitivnih situacija gdje doista treba iskusne radne snage i firme koje su ih spremne platiti kao suho zlato, ali vjerujem da će u velikoj većini prevladati onaj mediokritet firmi i njihovo "nećeš raditi za tu plaću, nema problema ima netko tko hoće raditi"

 Poslodavcu  nije bitan tvoj neto nego bruto, toliko ga koštaš, pa time u drugoj zemlji developer dobije veću plaću a  poslodavca košta manje. Upravo zato sve IT firme izbjegavaju HR i idu u okolne zemlje.

11 godina
neaktivan
offline
Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz trećih ze

Neka tako treba malo platit bahatost ako neces ti ima ko ce jer isto je svugdje bila to gradevina bio to it turizam ili sto vec stoto...  Neka afrikanci i indijci rade ode se ionako nas ne cijeni a netko kaze nece doc nitko u nas bla bla bla a onda samo prva pretraga indijci u hrvatskoj otvara ovakve clanke

https://www.google.com/amp/s/dnevnik.hr/amp/vijesti/hrvatska/trideset-indijaca-pronaslo-dom-u-podravini-mozda-bih-ostao-ovdje-i-deset-godina---578045.html

I to vjerojatno za min placu. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz treći
Horatio_Hornblower kaže...

Znaci krenulo je outsourcanje....  Sad ce doc cijena rada ko blagajnica u konzumu. 

Kad sam pricao o tome na ovom forumu ismijavalo me se i tvrdilo da znanje nema cijenu...  

Isto to znanje ima filipinac indijac samo cijena rada je nikakva a u kapitalizmu sve je zarada oce tebi kod u c# javi pisat ante mate frane ili dzingis khan gazdi je sve isto...

 

Radim više od 12 godina sa TCS, Infoceptsom i sličnim i moram reći da znanje nije toliko u pitanju, ali je SVE drugo. Problem je u njihovom odgoju i kulturi. Ne nužno lošijem, ali drukčijem. Zato je i toliki problem rad s njima. Moja kompanija i dalje preferira da se sav "nadzor", QC, UAT i komunikacija odradi onshore, a offshore mogu oni raditi što god treba. Od stotine offshore radnika mogu ti nabrojiti možda 10tak kojih bi mogli raditi samostalno i s kvalitetom. 

Najčešći problemi su:

- ne znaju postavljati pitanja. Šute i "trpe". Nema konzaltinga da vodi razgovor s "ne mogu" na "ne mogu tako, ali mogu ovako" ili "ako napravimo ovako onda će biti win-win" npr.

- nema diskusija

- jako su međusobno kompetitivni i ne dijele znanje i pomoć međusobno koliko bi trebali

- izrazi koje koriste (i u isto vrijeme izrazi koje mi koristimo) ne znače isto

- skloniji su stresu, i u nekim državama dopušteno im je uzeti off dan bez najave. Recimo da je blizu neki production, čovjeku je stresno, samo će napraviti log off i nema tu odgovornosti da javi kolegi, pa kolega pokrpa stvari dok ga nema. 

 

Moj komentar je vezan uz Azijske offshore kompanije. EE je druga stvar. Kod njih je samo pitanje vremena da postanu ko Poljaci i onda je gotovo game over. 

In vino veritas
11 godina
neaktivan
offline
Re: Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz treći
Pixel kaže...

Vidim da ovdje puno ljudi ne razumije da programer u IT-u = šljaker u građevini,  niti je to neki ekstra zahtjvan posao niti je velika mudrost danas znati neki programski jezik, već je odavno svijet preplavilo hrpu programera...

 Jbg u Hrvatskoj programiranje je percipirano ko high tech industrija ...  A to nema veze sa high techom jer high tech ima proizvod a programiranje u nas dosta je rec da manas u splitu vise se bazira na turizam a sekundarno je u programiranju. Ili su kod nas startupovi postali high tech. 

E i koliko smo jaki u  it-iju govori podatak da su telekom firme najjace it industrije. S time da to uopce nije u nasem vlasnistvu. Tako da outsourcanje itija vani i snizenje placa iskreno ne treba puno cudit jer smo nekonkurentni prvenstveno cijenom rada... Ali zato u svim casopisima dozivis orgazam hvalospjeva na par likova iz garaze koji po zapadnim standardima vode malu firmicu za bilo sto u it-iju...  Jbg mentalitet je zeznuta stvar...  Kad sam pricao sa programerom iz wartsile o  scadi za brodove e to je high tech koji kosta i di radi ko zna koliko ljudi di za update se placaju miljuni. Ne prodavanje googlead i facebook adova babama koje zele dropshipat iz kine sto je postalo u nas it.  Isto kao wrb dizajner a onda skines joomlu i u 2 dana napravis web stranocu sa you tuba i ekstenzijama i eto ja itijevac trazim 3000 eura. 

15 godina
neaktivan
offline
Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz trećih ze

Trebam radnike za kopanje krompira,sadnju jagoda i okopavanje vrtova ,molim da mi se jave,it stručnjaci koji to znaju :)

...... gdje je sve po mom :)
Moj PC  
0 3 hvala 0
6 godina
offline
Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz trećih ze

ae, no stress za par godina cemo svi na bug.nl/forum ;)

 

meni job za 4 mj farunt (propala firma jelte) - a onda poslije u nizozemsku - zapalit pljugu i gledati patkice sa ostatkom ekipe (doslovno SVI moji su u Nizozemskoj)

 

 

why not?

 

--posjecivat cemo HR kad dojemo popravljat zube...

NULL!=NULL
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz treći
Horatio_Hornblower kaže...

Neka tako treba malo platit bahatost ako neces ti ima ko ce jer isto je svugdje bila to gradevina bio to it turizam ili sto vec stoto...  Neka afrikanci i indijci rade ode se ionako nas ne cijeni a netko kaze nece doc nitko u nas bla bla bla a onda samo prva pretraga indijci u hrvatskoj otvara ovakve clanke

https://www.google.com/amp/s/dnevnik.hr/amp/vijesti/hrvatska/trideset-indijaca-pronaslo-dom-u-podravini-mozda-bih-ostao-ovdje-i-deset-godina---578045.html

I to vjerojatno za min placu. 

 Je, developer do developera...

Horatio_Hornblower kaže...

 Jbg u Hrvatskoj programiranje je percipirano ko high tech industrija ...  A to nema veze sa high techom jer high tech ima proizvod a programiranje u nas dosta je rec da manas u splitu vise se bazira na turizam a sekundarno je u programiranju. Ili su kod nas startupovi postali high tech.

Ima i "high tech programiranja", samo ne tako puno.

10 godina
offline
Re: Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz treći
nixass kaže...
Horatio_Hornblower kaže...
Old Iggy kaže...
veliki pero kaže...

Super odluka da se uvede jefitna radna snaga i da se otjera ono malo ljudi sto jos radi u Hr. 

Ne znam samo gdje će naći tu "jeftinu" radnu snagu.

 Vjeruj mi ima ukrajinaca bjelorusa rusa istocnih poljaka moldavaca turaka grka a da ne govorim indonezana filipinica juzno amerikanaca na lopate sto im je zivot u ovakoj drzavi kakva god bila rajski san. 

Tako da ne brini za to. 

da, hrvatska bi bila korak naprijed, ali 2h duzi let i slete u irsku, za 5-7x vecu placu u startu, jednostavniju birokraciju, skuplji zivot ali i 10x bolju perspektivu u svakoj sferi zivota.

da ne pricam da vjerojatno nema osobe u IT koja ne zna bar osnove engleskog.

hrvatska IT scena strancima jednostavno nema kaj ponuditi, osim onima koji nemaju jezicnu barijeru (srbija, bosna, CG).

 

umjesto da se nasi bave sa nacinima kako dovuci prave internacionalne firme u hr (ne samo predstavnistvo sa 5-10 ljudi u sales-u), oni se fokusiraju na mrvice.

al tak nekaj zahtjeva malo mozga i ozbiljnije restrukturiranje tak da ne ocekuj tak nekaj uskoro

 

 

Živim u Dalmaciji i studiram Računarstvo, i ne bi ovu našu sigurnost i 300 sunčanih dana minja ni za 4 puta veću plaću i tu neku ka bolju brokraciju...

I mogu mislit kakav je život tamo na svjeveru za vrijeme zimskog solsticija, dan traje nekoliko sati...

 

Obožavam hrvatsku i život u njoj mi skroz odgovara!

 

Kakva Irska, Norveška, Švedska...

Da se smrzajem u unajljenoj sobici u kući sa još 20 ljudi, pored vlastitog stana u najljepšem i sunčanom splitu? Nisan lud!

 

Ove godine završavam fakultet i ostajem u hrvatskoj.

 

P.S.

Hvala svim hrvatskom braniteljima što su mi omogućili da u slobodnoj hrvatskoj mogu osnovati svoju firmu i imati svoj stan jer u bivšem režimu si dobiva stan samo na račun stranačke pripadnosti i nepodizma a o privatnoj firmi ni čut.

 

 

P.S.S

Svi imamo svoje prioritete, nekome novac a nekome lijepa i ugodna klima u ulicama bez uličnih prodavača i prosjaka , s lijepim zalascima sunca uz more

 

Pozdrav svima iz sunčanog i ne previše hladnog Splita

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.1.2021 15:34 (lineos).
10 godina
offline
Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz trećih ze

IT kadra nedostaje svugdje na svijetu, tako da ovo neće privući mase da dolaze u hrvatsku nego će olakšati zapošljavanje high end stručnjaka koji će biti vrlo dobro plaćeni.

 

Ako ste iz IT-a i dosad niste našli posao u hrvatskoj, onda vas ni ne treba brinuti ova vijest.

Nadglednik dina
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz treći
nixass kaže...
Horatio_Hornblower kaže...
Old Iggy kaže...
veliki pero kaže...

Super odluka da se uvede jefitna radna snaga i da se otjera ono malo ljudi sto jos radi u Hr. 

Ne znam samo gdje će naći tu "jeftinu" radnu snagu.

 Vjeruj mi ima ukrajinaca bjelorusa rusa istocnih poljaka moldavaca turaka grka a da ne govorim indonezana filipinica juzno amerikanaca na lopate sto im je zivot u ovakoj drzavi kakva god bila rajski san. 

Tako da ne brini za to. 

da, hrvatska bi bila korak naprijed, ali 2h duzi let i slete u irsku, za 5-7x vecu placu u startu, jednostavniju birokraciju, skuplji zivot ali i 10x bolju perspektivu u svakoj sferi zivota.

da ne pricam da vjerojatno nema osobe u IT koja ne zna bar osnove engleskog.

hrvatska IT scena strancima jednostavno nema kaj ponuditi, osim onima koji nemaju jezicnu barijeru (srbija, bosna, CG).

 

umjesto da se nasi bave sa nacinima kako dovuci prave internacionalne firme u hr (ne samo predstavnistvo sa 5-10 ljudi u sales-u), oni se fokusiraju na mrvice.

al tak nekaj zahtjeva malo mozga i ozbiljnije restrukturiranje tak da ne ocekuj tak nekaj uskoro

Čistit ću ja nekim Smart Mopom (da se prestavim da sam informatičar) podove u nekoj informatičkoj tvrtci u HR samo da se raketiram iz BiH.

15 godina
offline
Re: Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz treći

Oduvijek sam žalio biti na istom popisu kao i tesar, betonirac, fasader, krovopokrivač i bravar. Kontinuirano školovanje zadnjih 15-tak godina se napokon isplatilo 

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
15 godina
offline
Re: Olakšano zapošljavanje ICT stručnjaka iz treći
Pixel kaže...

Vidim da ovdje puno ljudi ne razumije da programer u IT-u = šljaker u građevini,  niti je to neki ekstra zahtjvan posao niti je velika mudrost danas znati neki programski jezik, već je odavno svijet preplavilo hrpu programera iz kine indije i sličnih zemalja, samo to toliko nije bilo izraženo kod nas. Tko se boji takve ekipe onda bi trebao razmisliti o svojim kompetencijama. Naravno da je firmama u interesu da taj posao plaća što manje.  Ono što se više plaća su dodatne kompetencije, dodatne sposobnosti i znanje koje je teže naći kod kineza/indijaca  ....

Radim u takovvm okruženju, imam u svom trenutnom timu hrpu indijaca i nekoliko domaćih ljudi i naši su generalno tri klase bolji od indijaca.  Naravno nije pravilo, ima par indijaca koji su zaista odlični i vidi se da imaju puno iskustva i znanja, ali generalno oni idu na kvantitetu, ne na kvalitetu i treba ih stalno kontrolirati. 

Zapravo to može i dignuti cijenu rada jer firma vidi koliko je bitno imati i dobre ljude koji to sve drže pod kontrolom pa će ih i bolje platiti da ne odu. 

 A baš to, ja to godinama tvrdim. Mi programeri se kao pravimo da radimo znanstvenu fantastiku u biti nažalost jedino nas štiti ta slika da to što radimo je nešto teško. Ne kažem, learning curve je puno duži nego zidarija ali se svodi na to. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice