Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi

poruka: 37
|
čitano: 11.364
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi".
10 godina
offline
Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi

Znači Tele2 uskoro postaje Telemach. Čuo sam da United Media kupuje i Optima Telekom što će značiti da će Telemach nuditi i fiksne i mobilne usluge kao i napokon EON TV. 

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi
Kao vlasniku optima dionica:)
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi
Jbm vam svima mtr: i United grupi i TELE2 i AZTN-u (koji uz doplatu nije imao prigovora - koja farsa). Isto mislim i o "HT-u" i A1.
Država nam je totalna smijurija. Samo što to (više) uopće nije smiješno.

Čestitke maf..., ovaj dioničarima.
Pis on ju, tu :P
Poruka je uređivana zadnji put pet 31.1.2020 7:55 (Antiseptik).
Moj PC  
5 3 hvala 2
6 godina
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi

hebiga kolega...optima je cosa nostra...i za tvoju informaciju plus od optime ide za minus od agrokora

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
9 godina
offline
Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi

Ja se nadam da ovaj novi vlasnik nece povisiti cijene i da ce nastaviti politiku nesto nizih cijena kakvu je tele2 imao od dolaska na trziste

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi

libo me taki čiji su, samo neka cijene ostanu jednake ili se stisnu u pranju bar 10% po širini i duljini. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi
Ajar kaže...

libo me taki čiji su, samo neka cijene ostanu jednake ili se stisnu u pranju bar 10% po širini i duljini. 

 da.. osim što ti za to treba uređeno tržište s regulatorom koji kažnjava i prevenira monopole, .. odnosno, tad se desi upravo suprotno i tad te zaboli tuki. Tako je to u bizu, novcu i našim regulatorima koji kao izuzetak ponekad naprave ono što treba češće nešto ovakvo. Tj igra oko sportskih kanala, dok je držao maxtv, pa rtl s prijenosom .. sve je to stvar monopola i količine novca a oni koji to kupuju nisu altruisti, u to možeš biti siguran. Poskupit će u dogledno vrijeme, možda kao A1 .. itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi

Ja se nadam da će sniziti cijene toliko da će A1 biti primoran sniziti cijene na dosadašnju Tele2. 

 

Onda se mogu prebaciti na A1 

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi

Ovo je pre odlična vijest, tko nije probao EON TV ne zna šta je Televizija :D

 
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi
vickokill kaže...

Ovo je pre odlična vijest, tko nije probao EON TV ne zna šta je Televizija :D

 Nisi ti nikad proba maxtv to go 

7 godina
offline
Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi

Eto sad ćete moći uživati u čarima monopola kao i mi u BiH  

Telemach je prvo poklopio konkurenciju nižom cijenom i dosta boljim uslugama, ali je onda počeo pokazivati znakove bahatosti...
Koliko sam upućen, isti je vlasnik i NOVA TV i NOVA BH i N1 i Telemach i još par kompanija...
Ovdje u BiH su pokrenuli Nova BH i otkupili prava na par gledanih sadržaja pa htjeli da im drugi kablovski operateri plaćaju naknadu za zemaljski signal te televizije. Rezultiralo je time što su svi ostali kablovski operateri jednostavno odbili tu ucjenu i ukinuli NovuBH iz svojih paketa.

Posebna je priča kako je Telemach diljem BH ilegalno iskoristio postojeću instalaciju drugih mrežnih operatera i ilegalno postavljao svoje kablove po elektrodistribucijskim stubovima... Ne žele ulagati, a ne plaćaju ni naknade za korištenje infrastrukture..

Američki kapital... šta reći.. osim da imaju novaca, imaju mogućnosti, i da, bahati su. 



P.S. konkurecija je uvijek dobra stvar jer će i drugi morati poboljšati kvalitetu usluge... Ali ne treba biti naivan, naučite iz primjera BiH gdje se ponašaju dosta bahato.

Poruka je uređivana zadnji put pet 31.1.2020 12:19 (Neuk).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi
vickokill kaže...

Ovo je pre odlična vijest, tko nije probao EON TV ne zna šta je Televizija :D

 Evo ja imam pa ne vidim ništa posebno... Mislim, u današnje doba sa toliko mogućnosti ,vezati se samo za jednu je bezveze..

7 godina
protjeran
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi
Neuk kaže...

Eto sad ćete moći uživati u čarima monopola kao i mi u BiH  

Telemach je prvo poklopio konkurenciju nižom cijenom i dosta boljim uslugama, ali je onda počeo pokazivati znakove bahatosti...
Koliko sam upućen, isti je vlasnik i NOVA TV i NOVA BH i N1 i Telemach i još par kompanija...
Ovdje u BiH su pokrenuli Nova BH i otkupili prava na par gledanih sadržaja pa htjeli da im drugi kablovski operateri plaćaju naknadu za zemaljski signal te televizije. Rezultiralo je time što su svi ostali kablovski operateri jednostavno odbili tu ucjenu i ukinuli NovuBH iz svojih paketa.

Posebna je priča kako je Telemach diljem BH ilegalno iskoristio postojeću instalaciju drugih mrežnih operatera i ilegalno postavljao svoje kablove po elektrodistribucijskim stubovima... Ne žele ulagati, a ne plaćaju ni naknade za korištenje infrastrukture..

Američki kapital... šta reći.. osim da imaju novaca, imaju mogućnosti, i da, bahati su. 



P.S. konkurecija je uvijek dobra stvar jer će i drugi morati poboljšati kvalitetu usluge... Ali ne treba biti naivan, naučite iz primjera BiH gdje se ponašaju dosta bahato.

 Ne moze biti gore od A1, lazovi, skupi i prevaranti. Neogranicen internet da nude ga, ali nakon 15-20 GB smanje brzinu da ga ne mozes koristiti.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi
Imam Slovenski broj na Telemachu,flat razgovori ,flat sms,flat mms,100 giga prometa unutar Slo,10.5 giga unutar EU,Eon tv za jedan uređaj (prijavio svoj tv android u Zg) sve to za 11€ mjesečno. Drugi Hr broj mi na bon bon 45kn (6€) mjesečno samo za razgovore..Pa sad......
 
2 0 hvala 2
6 godina
neaktivan
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi
Imam Slovenski broj na Telemachu,flat razgovori ,flat sms,flat mms,100 giga prometa unutar Slo,10.5 giga unutar EU,Eon tv za jedan uređaj (prijavio svoj tv android u Zg) sve to za 11€ mjesečno. Drugi Hr broj mi na bon bon 45kn (6€) mjesečno samo za razgovore..Pa sad......
 
1 0 hvala 1
10 godina
neaktivan
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi

Misliš da će Švabe i Austrijanci šaptom pasti? Neće, neće... Sad će tek biti rata (nadam se u kvaliteti i cijenama, ne u lopovluku i zakržljavanju usluge) :D

7 godina
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi
Prij3svih kaže...
Imam Slovenski broj na Telemachu,flat razgovori ,flat sms,flat mms,100 giga prometa unutar Slo,10.5 giga unutar EU,Eon tv za jedan uređaj (prijavio svoj tv android u Zg) sve to za 11€ mjesečno. Drugi Hr broj mi na bon bon 45kn (6€) mjesečno samo za razgovore..Pa sad......

 
Lijepo je to, ali dok ima konkurencije. Baš zato je opasno davati mogućnost monopola jednom vlasniku jer dok ima konkurencije, natjecat će se, a kad uništi konkurenciju, onda za korisnike sve ide nizbrdo... Čim nema zdrave konkurencije, nema tu napretka.

Nije mi jasno kako su mogli dopustiti ovu kupovinu bez ikakvih uvjeta... Vjerojatno jak kapital stoji iza pa se nisu smjeli zamjeriti...

I u nas u BiH Telemach nudi možda najkvalitetnije usluge, ali se iz nebrojeno primjera vidi bahatost. Jednostavno ih nije briga za zakone... gaze sve pred sobom.

Poruka je uređivana zadnji put pet 31.1.2020 13:05 (Neuk).
14 godina
offline
Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi

ja sad očekujem rast cijena na Tele2, a dugoročno rast cijena kod svih operatera. Zašto? Zato jer mogu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi
jozef kaže...

ja sad očekujem rast cijena na Tele2, a dugoročno rast cijena kod svih operatera. Zašto? Zato jer mogu.

 Moguće. Uzmi u obzir da ulaganje u infrastrukturu 4G+ i 5G te u frekvencije košta u debelim desecima milijuna kuna i da se tim sportom ne može baviti svatko te da na kraju vlasnici očekuju debeli profit, pa će svima biti jasno zašto malo po malo rastu cijene. +20 kuna simo, +30 kuna tamo...

15 godina
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi
MarkoRi kaže...

Znači Tele2 uskoro postaje Telemach. Čuo sam da United Media kupuje i Optima Telekom što će značiti da će Telemach nuditi i fiksne i mobilne usluge kao i napokon EON TV. 

Objasnio sam nekoliko puta tamo kroz forume Disnye+ i sl. pa da sumiram i ovdje za Juzere:

- Ova konkurencija je prava konkurecija, gdje ćeš bježati od svega živog, a poneko selo će vapiti da mu dođe United Groupa (ova zemaljska), preko neba imaju TotalTV (satelitska).

- Oprema koju koristi (od Core biznisa do krajnjeg juzera) nije kupus salata kao kad država ponudi tender (Mikrotik, ZTE i sl.) nego pretežno Cisco na core biznisu i Ciscov STB (sada EON STB). Eventualno unutar samih televizijskih kuća tu je malo manje "razvikana" oprema kao što su Juniper i HPe. Kažem malo manje, jer su to glavni izazivači Cisco Sistema i itekako su kvalitetni.

- Imaju nezavisno od državnih ministarstava saobraćaja i komunikacije - nezavisne optičke vodove. (Zato je i minimalna brzina u Telemachu 100 Mbps) i sada kada kupe nešto što je iz HR mogu se međusobno povezazi.

- Telemach se zove u BiH, SLO i CG a u Srbiji se zove SBB (Internet, telefon i televizija), kako će se zvati taj Tele2 novi - who cares.

- Imaju puno toga (Sport Klubove, Novu, Grand) , kupuju što god mogu kupiti (Tele2 primjer) a kupit će još više. Ono što je njihovo i vrijedi. Rekao sam jednom i opet ću. Gledam F1 iz 4 ili 6 kanala (biram uglove, pratim vodećeg ili neki duel, ili statistiku) + F1 u 4K. O tome slušamo prilikom pojave DVD-a. Konačno i realnost. Prenosit će neku olympiadu i VR kanalu ako to uspiju do tada izvesti. Pa konačno da pratim skijaške letove, ali to je za sada tek u experimentalnoj fazi.

- Imaju kvalitet. Kompresija je daleko bolja nego na ostalim ISP-ovima (ISP koristim a mislim na ovo 3 ili 2 in 1) i skoro pa sve sada ide u HD-u. Razlika i slijepac vidi jer se sa 576i može geldati jedino Dnevnik, ili bolje rečeno slušati ako ste stariji od 70 godina. Imaju čak i jedan 4K kanal. A i promjena na FHD na 4K ići će daleko brže (i to višestruko brže) nego što je to bilo sa 576i na 1080p.

- Plaćanje računa im je top. Isključuju tek nakon što prođe 7 dana i nakon što ste dobili treći račun. I to nazovete ih i preko telefonskog obećanja da ćete platiti račun u roku od 7 dana oni vam odmah puste. Analognu TV ne mogu isključiti jer ide kroz koaxiajlno kablo. 
 

ihush kaže...
Ajar kaže...

libo me taki čiji su, samo neka cijene ostanu jednake ili se stisnu u pranju bar 10% po širini i duljini. 

* * * Poskupit će u dogledno vrijeme, možda kao A1 .. itd..

Tako je. Ne samo da će poskupiti u dogledno vrijeme nego se u to možete i kladiti, ali barem ako vam poskupe imati će te nešto što u 2020-toj i vrijedi a ne da imate osjećaj da ste u 2008. pa slušate vijesti kako je japanski NHK (ili HNK ne googla mi se) pustio 4K kanal (sada 8K).

Za radnike:
Nije dobro, imaju ograničen budžet od vrha uprave. Moj zadnji interviju (u mojo struci) bio je u Sarajevu za NovaTV i N1. Od 200 kandidata ostali smo sarajlija i ja. Sarajlija je naravno dobio posao jer je sa toplim obrokom dao (moja procjena) plaću od 3000 kn i vjerojatno je imao stan. Ja nisam, pa sam to morao ukalulisati. Bez toplog obroga ponudio sam 1000 KM a to je oko 3750 kuna.
Puno malo, šta mislite? Kada me je direktor (a kaže da nije do sada nikoga tu pustio) odveo da vidim malo na čemu su (jer sam Human Resoursici [direktor me pitao da objasnim laiku] objasnio šta je TIA/EIA 568A i B pa oko šarenih i punih pa preko half-duplexa pa full-duplexa tek onda došao pa tek onda došao to Straight-through i Crossover kablo) imao sam šta i vidjeti. Sve Cisco oprema, i sve optički vodovi od 40GbpE (za one koji vole po starom 40 Gbps), Cisco ASA i NGFW zaštita, VLAN-ova more, ACL-ova isto tako. Pa tu plaća treba da bude brat-bratu u BiH 10k-20k kuna. I još me pitali da li bi mogao da radim nekada u samoj produkciji (kao da vodim jutarnji program i sl.) a ja rekao mogu i spiker biti. Jer kada odem u Zahreb - osjećam se kao doma. Kada odem u Beograd osjećam se kao doma. Kada odem u Sarajevo - i ne baš da se osjećam kao doma. I to nije rivalitet Tuzla-Sarajevo kao npr: Zagreb-Split. Ima u tom Sarajevu nešto čudno da sarajlije misle da su centar galaxije.

Za sva dodatna pitanja - slobodno pucajte.

14 godina
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi
Taj EON tv će sigurno biti jeftin preko mobilne tarife. Na 169kn još 169kn. K'o lud sam za tim već trčim. Lol.
Poruka je uređivana zadnji put pet 31.1.2020 23:15 (Oldy).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi
Oldy kaže...
Taj EON tv će sigurno biti jeftin preko mobilne tarife. Na 169kn još 169kn. K'o lud sam za tim već trčim. Lol.

Imaš EON na Chrome/Edge/Operi/Safariju = imaš televizor na monitoru. Idealno ako preferiraš PC sa dva monitora.
EON aplikacija preko mobilne tarife (čak i 3G u BiH) radi jako dorro. Jednom mi nestalo struje ja za oko 10 kuna uplatim 1 GB mobilnog prometa, odgledao 2 dugometražna filma i nije skinulo ni 400 MB.
EON STB je kao što mu i ime kaže (iako ima i EON PCMCIA kartica) sam STB i neovisan je i kućnom gatewayu (aka Routeru). I da preko koje mobilne tarife. Budući da svaki korisnik ima prav ona 5 EON uređaja (aplikacija ili kojieg đavola) od koja 3 mogu biti aktivna biće tu šerovanja koliko hoćeš - ali EON u potpunosti možeš gledati tek ako si na njihovom ISP-u.

Kanali su ti (kao papagaj koji ponavljam) ti koje vrijede a EON kao EON je samo marketinško ime.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi
Wizards kaže...
vickokill kaže...

Ovo je pre odlična vijest, tko nije probao EON TV ne zna šta je Televizija :D

 Nisi ti nikad proba maxtv to go 

 Mozda nisam, jer nemam mogucnosti da probam, zato mi i je drago sto se EON širi jer je najbolji, jer EON je dostupan svugdje u svijetu sada
A pogledao sam ponudu MAX TV to GO, ista je kao HOME.TV od ERONETA najvecih lopova na balkanu

vidim npr Pickbox koji trebas nadoplatiti 50Kuna da bi gledao, plus toga nemaš HBO OD (on demand)
Neznam koliko kanala ima tocno ni moze li se gledati unazad na MAX TV to GO ali:

EON nudi sve svoje kanale u HD rezoluciji (koji imaju u HD) i sve mozes gledati 7 dana unazad
"Besplatno" u paketu imas HBO OD, Pickbox NOW, ABC Studios, Cinestar Plus Premiere, EpicDrama, Vavom, Hopster, Pikaboo, Minimax, BabyTV, AXN NOW, National Geographic+ (ovo su sve katalozi u videoteci) preko 14000 naslova sa titlovima

Korisnici Telemacha imaju pravo i na besplatan HBO GO na 5 uredjaja koji sam po sebi kosta 40-ak Kuna
Svi novi programi i ponuda ima kod njih, dok kod ostalih operatera ponuda siromasi a cjene ostaju iste (govorim za BiH)
Azurni su svaki tjedan s novostima i vijestima o trenutnim dogadjanjima o njihovim ponudama i paketima

Dok npr Eronet mozete pogledati eronet.ba vec 3 godine stoji ista cjena najskupljeg paketa sa 130 programa i internet najvece brzine do 25Mbps (ako zelis vecu brzinu kuca ti mora biti unutar servera jer kazu ako si udaljen pedalj pada brzina i slicne gluposti)


7 godina
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi
zelenapaprika kaže...

 Moguće. Uzmi u obzir da ulaganje u infrastrukturu 4G+ i 5G te u frekvencije košta u debelim desecima milijuna kuna i da se tim sportom ne može baviti svatko te da na kraju vlasnici očekuju debeli profit, pa će svima biti jasno zašto malo po malo rastu cijene. +20 kuna simo, +30 kuna tamo...

 Ajd još u infrastrukturu donekle budu i uložili (premda ni približno koliko misliš, jer se ulaže proporcionalno loadu, a on ne bude značajno porasao, kaj ti misliš da budu ljudi sad 10 puta više koristili bandwitha zato kaj budu imali 5G? malo sutra, backbone bude ostalo isti, samo malo nekaj opreme u bazne stanice i to je to), a kaj se tiče zakupljanja spektra, ne ide ti to tak.

Operateri mogu licitirat za dio u svakom pojasu koji je proporcionalan njihovom tržišnom udjelu, i onda se ocjenjuje komercijalna vrijednost tog spektra za njih i plaća se cifra u odnosu na tu vrijednost.

Tak da zapravo oni ni nemaju prostora za neko povećanje zarade, i vjerovatno budu veći spektar platili isto kao i do sad za manji, jer analize budu pokazale da većim zakupom ne budu imali potencijal za veću zaradu.

Ali opet, to je dobro za korisnike, bar malo spektra budu zakupili, jer ne postoji ni jedan drugi mehanizam kojim bi mogao natjerati operatere da zakupe veći dio spektra, jer to im ne ide na ruku, njima je idealno čim manje spektra uz zadržavanje dobiti, a dobit budu istu zadržali i sa sadašnjim spektrom.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.2.2020 0:35 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi
vickokill kaže...
* * *

* * *
(1) A pogledao sam ponudu MAX TV to GO, ista je kao HOME.TV od ERONETA najvecih lopova na balkanu

* * *

(2) EON nudi sve svoje kanale u HD rezoluciji (koji imaju u HD) i sve mozes gledati 7 dana unazad
"Besplatno" u paketu imas HBO OD, Pickbox NOW, ABC Studios, Cinestar Plus Premiere, EpicDrama, Vavom, Hopster, Pikaboo, Minimax, BabyTV, AXN NOW, National Geographic+ (ovo su sve katalozi u videoteci) preko 14000 naslova sa titlovima

(3) Korisnici Telemacha imaju pravo i na besplatan HBO GO na 5 uredjaja koji sam po sebi kosta 40-ak Kuna
Svi novi programi i ponuda ima kod njih, dok kod ostalih operatera ponuda siromasi a cjene ostaju iste (govorim za BiH)
* * *


(1) Više pretplatnika BHTelecoma u Sarajevu ima nego cijeli Eronet. Ali dobra stvar da li ti bio na Eronetu, M:TEL-u ili BHTelecomu, ista je cijena poziva i od i prema bilo kojem drugom operateru. Ok to je GSM svijet. Na tebi je da odabereš pokrivenost signalom ili pretplatu koja ti štima - Eronet generalno ima malo bolje mobitele u ponudi ali kupiti mobitel ako nisi na basnoslovnoj pretplati u BiH je još uvijek ravno ludilu. Ono dok ga otplatiš za dvije godine (Primjerice ako kreneš sada) za Huawei Mate 20 Pro kupiš za onaj PDV koji daš u startu od 17%

(2) Nudi skoro sve u HD-u ali to sve i košta. Pogotovo što si gore nabrojao. Ili ako se snađeš (Hint: Aneks ugovora)

(3) Mala ispravka: Nemaš HBO GO na 5 urešaja besplatno. Imaš EON na 5 uređaja besplatno a da li na njemu imaš HBO je opet da li si ga platio.
Stoga ako kupiš HBO PREMIUM eh onda dobijaš i HBO GO aplikaciju na 5 uređaja i unutar EON aplikacije možeš listati kataloge HBO i Cinestar Premiere i Pickbox. Dakle ne dobijaš HBO GO besplatno nego ga dobijaš ili na većem paketu ili kupnjom HBO PREMIUM.

Inače, neki dan sam vidio pored onih 100 ili 200 Pinkova koliko već ima (karikiram, ali ima preko 40) pojavio se Pink Premium HD... svi dobri filmovi. Mada kada ja tražim u tražilici u EON-u 7 dana unazad skoro da teško možeš naći neki film a da nije negdje (Pink, Cinestar, HRT itd itd itd) Tražio ja neki dan Alien franšizmu i našao sva 4 filma. Pa tražio Žestoki UDar i Armagedon i našao... ali mudo labudovo ćeš naći Star Wars filmove. Barem ja nisam mogao naći kada mi je trebao. Zato sada te triologije, quadrologije i detelogojije držim na lokalnoj mreži gdje se cijeli jedan folder Synca sa OneDriveom.

PS: ja sam se tako svađao sa njima da mi je pretplata još uvijek 47 KM a otvoreno mi je sve + dali su mi nešto što još nije komercijalizirano Optiku sa 1GBpE (po starom 1Gbps). Dakle optiku direktno u kuću a ne FTTH. (Fiber to the home).

Eh sada nije da sve samo hvalim tu United Groupu. Cijene naspram plaće u BiH pogotovo na onom najskupljem EON paketu nije uopšte pristupačna. Tko je zadrti torrentaš a TV gleda da se nešto vrti ili priča i najjeftiniji paket je dovoljan jer imaš vezu od 100 Mbps. Ne čudi me da opet u Aprilu ne podignu za 2 KM uslugu.. pa ono "ako ti se ne sviđa možeš prekinuti uslugu, a ako ne - plaćaš skuplje".

Inače u ovom slučaju konačno je došla konkurencija da razbija državni monopol kao beba zvečku i da može pojesti ostal sitnu buraniju, ali sve će to oni naplatiti. A i skužio sam im politiku a ona glasi ovako "samo plaćaj i nemoj nas napustiti, ostalo ćemo se dogovoriti".

4 godine
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi
fer-de-lance kaže...
zelenapaprika kaže...

 Moguće. Uzmi u obzir da ulaganje u infrastrukturu 4G+ i 5G te u frekvencije košta u debelim desecima milijuna kuna i da se tim sportom ne može baviti svatko te da na kraju vlasnici očekuju debeli profit, pa će svima biti jasno zašto malo po malo rastu cijene. +20 kuna simo, +30 kuna tamo...

 Ajd još u infrastrukturu donekle budu i uložili (premda ni približno koliko misliš, jer se ulaže proporcionalno loadu, a on ne bude značajno porasao, kaj ti misliš da budu ljudi sad 10 puta više koristili bandwitha zato kaj budu imali 5G? malo sutra, backbone bude ostalo isti, samo malo nekaj opreme u bazne stanice i to je to), a kaj se tiče zakupljanja spektra, ne ide ti to tak.

Operateri mogu licitirat za dio u svakom pojasu koji je proporcionalan njihovom tržišnom udjelu, i onda se ocjenjuje komercijalna vrijednost tog spektra za njih i plaća se cifra u odnosu na tu vrijednost.

Tak da zapravo oni ni nemaju prostora za neko povećanje zarade, i vjerovatno budu veći spektar platili isto kao i do sad za manji, jer analize budu pokazale da većim zakupom ne budu imali potencijal za veću zaradu.

Ali opet, to je dobro za korisnike, bar malo spektra budu zakupili, jer ne postoji ni jedan drugi mehanizam kojim bi mogao natjerati operatere da zakupe veći dio spektra, jer to im ne ide na ruku, njima je idealno čim manje spektra uz zadržavanje dobiti, a dobit budu istu zadržali i sa sadašnjim spektrom.

 

 

 U infrastrukturu moraju uložiti jer su zahtjevi za njome na 5G bitno veći u odnosu na dosadašnje generacije. Neće se bazne stanice same kupiti i postaviti niti za postojeće frekvencije niti za frekvencije 3,5GHz i kasnije 26GHz. Ovo što su nadogradili na 4G+ također su platili. To jest, mi smo platiti kroz povećanje cijena tarifa i cjene mobitela (ako se kupuju od operatera). Load raste, konstantno. Zahtjevi korisnika za sadržajima su sve veći. Da, ljudi će koristiti sve više bandwidtha. To ti kažu sve procjene koje su uopće napravljene. Backbone se mora pojačati. Zato i šire optičku mrežu jer alternative tome nema. Spektar je skup. Evo, Tele2 je u godinu dana ili tu negdje dvaput kupio spektar (sada koriste i 2600MHz). Pogledaj si cijene koje plaćaju državi. HT je najavio kako će u Osijek uložiti 54 milijuna kuna za razvoj 5G mreže.

 

"Tak da zapravo oni ni nemaju prostora za neko povećanje zarade, i vjerovatno budu veći spektar platili isto kao i do sad za manji, jer analize budu pokazale da većim zakupom ne budu imali potencijal za veću zaradu." - baš nikako se ne mogu složiti s time. Telekomunikacije su zlatna koka. Zarada će im samo rasti. Bit će sve više uređaja koji će se spajati na internet i za sve njih ćeš morati platiti neku tarifu. Pa ne znam kako im zarada neće rasti. Broj korisnika (mimo turističke sezone) se ne mijenja puno, ali se povećava broj raznih uređaja.

 

"Ali opet, to je dobro za korisnike, bar malo spektra budu zakupili" - svi su zakupili što god su mogli zakupiti (što je ponuđeno i za što imaju novca) s obzirom na novac do ukupne količine od 140 MHz (pogledaj HAKOM). Sljedeći korak su koncesije na 3,5GHz u drugoj polovici ove godine. I to će koštati.

Ne mogu niti u teoriji zadržati postojeći spektar, pa su ga još dokupili u 2019. Čak i Tele2 čiji su korisnici cijelu 2019. protestirali zbog iznimno niskih brzina na 4G. Kod mene doma su nedavno aktivirali 4G+ (1800+2600 MHz) i brzina je skočila x10. Tako da ovo tvoje "njima je idealno čim manje spektra uz zadržavanje dobiti" - vodi u osipanje korisnika jer ne znam tko želi biti na mreži koju ne može koristiti? A tada pada i dobit.

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.2.2020 11:31 (zelenapaprika).
7 godina
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi
zelenapaprika kaže...

1) U infrastrukturu moraju uložiti jer su zahtjevi za njome na 5G bitno veći u odnosu na dosadašnje generacije. Neće se bazne stanice same kupiti i postaviti niti za postojeće frekvencije niti za frekvencije 3,5GHz i kasnije 26GHz. Ovo što su nadogradili na 4G+ također su platili. To jest, mi smo platiti kroz povećanje cijena tarifa i cjene mobitela (ako se kupuju od operatera).

2) Load raste, konstantno. Zahtjevi korisnika za sadržajima su sve veći. Da, ljudi će koristiti sve više bandwidtha. To ti kažu sve procjene koje su uopće napravljene. Backbone se mora pojačati. Zato i šire optičku mrežu jer alternative tome nema. Spektar je skup. Evo, Tele2 je u godinu dana ili tu negdje dvaput kupio spektar (sada koriste i 2600MHz). Pogledaj si cijene koje plaćaju državi. HT je najavio kako će u Osijek uložiti 54 milijuna kuna za razvoj 5G mreže.

 

"Tak da zapravo oni ni nemaju prostora za neko povećanje zarade, i vjerovatno budu veći spektar platili isto kao i do sad za manji, jer analize budu pokazale da većim zakupom ne budu imali potencijal za veću zaradu." -

3) baš nikako se ne mogu složiti s time. Telekomunikacije su zlatna koka. Zarada će im samo rasti. Bit će sve više uređaja koji će se spajati na internet i za sve njih ćeš morati platiti neku tarifu. Pa ne znam kako im zarada neće rasti. Broj korisnika (mimo turističke sezone) se ne mijenja puno, ali se povećava broj raznih uređaja.

"Ali opet, to je dobro za korisnike, bar malo spektra budu zakupili" - svi su zakupili što god su mogli zakupiti (što je ponuđeno i za što imaju novca) s obzirom na novac do ukupne količine od 140 MHz (pogledaj HAKOM).

4) Sljedeći korak su koncesije na 3,5GHz u drugoj polovici ove godine. I to će koštati.
5) Ne mogu niti u teoriji zadržati postojeći spektar, pa su ga još dokupili u 2019. Čak i Tele2 čiji su korisnici cijelu 2019. protestirali zbog iznimno niskih brzina na 4G. Kod mene doma su nedavno aktivirali 4G+ (1800+2600 MHz) i brzina je skočila x10.

6) Tako da ovo tvoje "njima je idealno čim manje spektra uz zadržavanje dobiti" - vodi u osipanje korisnika jer ne znam tko želi biti na mreži koju ne može koristiti? A tada pada i dobit.

 1) naravno, ali se dodatni spektar koristi samo tam di fali, a 5G na dodatnom dijelu spektra budu uveli samo tam di je ogromna gustoća korisnika, to i je zamisao, pokriti samo one dijelove di ljudi mogu raskinut ugovor zbog loše brzine, boli njih briga za to da ljudima daju veći bandwidth, to je kontraproduktivno za firmu ( i ne, nisu to teorije zavjere, nego svaka firma uvijek radi na povećanju dobiti, a prvi korak je uvijek smanjenje rashoda)

2) load raste, ali ne eksponencijalno, nego linearno, po par posto godišnje, i više ne postoji nikaj u skorijoj budućnosti kaj bi pridonijelo značajnom porastu loada (AI samovozeće 5G aute u komercijalnoj upotrebi zaboravi još bar 20 godina, tak da to nije argument).

A backbone se uvijek radi proporcionalno peak loadu, cca. 40% maksimalnog peak loada da može pokrit, i tu isto ne bude neke promjene, ak mi ne vjeruješ imaš tu hrou mrežara na forumu kaj ti budu to rekli - backbone load se prijektira u odnosu na neki teoretski load i računa se vjerovatnost loada i nikad backbone ne može opsluživati peak load, ni blizu, tak da ni nema neke potrebe za značajno povećanje, osim, naravno, ako ih HAKOM ili slični natjeraju, ali taj proces ide sporo, kad se dovoljno prigovora skupi, tak da to zaboravi.

3) nitko ni ne kaže da nisu zlatna koka. Samo kažem da je operateru idealno da stanje ostane kak je, a peak load mogu pokriti uz malo dodatnog spektra, a to im budu i proporcionalno naplatili - znači skoro ništa.

4) vidi pod 3), s tim da im možda ove godine ispadne skroz ista cijena s 3,5 GHz kao i do sad za cijeli spektar ukupno, ali vidjeli budemo kad objave cifre (premda me ne bi čudilo da i manje plate, jer prijavljuju iste ili manje prihode nego prijašnjih godina)

5) to kaj su kod tebe pokrpali je baš to - krpanje jer se mora, da ih HAKOM (koji inače skoro ništa od onoga kaj bi morao zapravo radi) ne tjera, zamisli kaj bi tek onda bilo...

Ovak bar imamo mogućnost raskida ugovora bez penala kad ne radi ni na minimalnoj brzini, premda većina korisnika ni to ne napravi.

6) nitko ne želi, samo koju god mrežu da biraš, biraš s razlogom, a onda i ostali ljudi u tvom kraju isto, pa ti opet ispadne sranje, pogledaj si situaciju s Tele 2 pokućnim, masovno ljudi išli kod njih jer jedini imaju flat, a imaju daleko najmanje spektra, i eto ti raspad sistema. A sad kad su T-com stisli da mora 4 Mbps dati svima i kad počnu svim ADSL korisnicima davati Hibridbox, da više sranja i kod njih, ali zapravo im to pogoduje jer ako imaš konstantni full load na opremi puno brže ju isplatiš 

 I ne, ne pada im dobit u ovom tvom primjeru, jer ljudi mogu birat samo manje zlo.

A jedina budućnost je da međunarodna zajednica da znatno veći spektar u prodaju, da imaju automatizirani sistem poput hakometra i automatski penaliziraju prekršaje operatera, i još par stvari.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.2.2020 12:00 (fer-de-lance).
4 godine
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi
fer-de-lance kaže...

 I ne, ne pada im dobit u ovom tvom primjeru, jer ljudi mogu birat samo manje zlo.

A jedina budućnost je da međunarodna zajednica da znatno veći spektar u prodaju, da imaju automatizirani sistem poput hakometra i automatski penaliziraju prekršaje operatera, i još par stvari.

 

 Da ne quotam sve... Jasno da operateri nisu rasipnici i da se trude smanjiti rashode. Samo što korisnici danas očekuju više od mreže nego ikada ranije. To su nove generacije.

 

Dobar dio svojeg mjesečnog prometa na internetu ostvarim pametnim televizorom, pa je važno da mi je internetska veza stabilna. I ne, to nije pokućni. Meni je od početka bilo jasno što će se dogoditi kao i svima koji imaju malo više godina i iskustva u korištenju mobilnih mreža. S druge strane, na HT-u sam samo ljeti doživio da je mreža zagušena zbog turista. Ali nikada kao na Tele2 na kojem su brzine 0,x megabita normalna pojava. Vidim da se ekipa u drugoj temi i dalje bavi vanjskim antenama na Tele2. Svaka im čast. Više nitko ne piše o tarifama, samo o antenama.

 

Ne znam tko bi kod nas bio manje zlo. Prošao sam sve tri mreže i njihove podmreže. I ne znam tko bi to bio manje zlo.

 

Spektar je ograničen. Kako god okreneš. Vidim da Ameri imaju nekih problema s 3.5GHz jer tu frekvenciju navodno koristi njihova mornarica i još netko.

9 godina
offline
Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi

Zanimljiva ekipa, 

 

Članak

 

Tekst je iz 2017 g.

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.2.2020 15:06 (Ivooh11).
 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Odobrena prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi
zelenapaprika kaže...

1) Da ne quotam sve... Jasno da operateri nisu rasipnici i da se trude smanjiti rashode. Samo što korisnici danas očekuju više od mreže nego ikada ranije. To su nove generacije.

2) Dobar dio svojeg mjesečnog prometa na internetu ostvarim pametnim televizorom, pa je važno da mi je internetska veza stabilna. I ne, to nije pokućni.

3)Meni je od početka bilo jasno što će se dogoditi kao i svima koji imaju malo više godina i iskustva u korištenju mobilnih mreža. S druge strane, na HT-u sam samo ljeti doživio da je mreža zagušena zbog turista. Ali nikada kao na Tele2 na kojem su brzine 0,x megabita normalna pojava. Vidim da se ekipa u drugoj temi i dalje bavi vanjskim antenama na Tele2. Svaka im čast. Više nitko ne piše o tarifama, samo o antenama.

4)Ne znam tko bi kod nas bio manje zlo. Prošao sam sve tri mreže i njihove podmreže. I ne znam tko bi to bio manje zlo.

5) spektar je ograničen. Kako god okreneš. Vidim da Ameri imaju nekih problema s 3.5GHz jer tu frekvenciju navodno koristi njihova mornarica i još netko.

 1) jedno su očekivanja, a drugo realnost...

A realnost je da je ovo sad pat pozicija - operateri nemaju razliga za ništa više od manjih nadogradnji, a država nema instrumente da ih prisili (premda su npr. T-com stisli pa moraju svima dati bar 4Mbps, ali oni to i mogu mobilnom mrežom, jer imaju najviše spektra, a najmanji load).

2) nisam skužio poantu ovoga? Zakaj bi stabilnost veze bila potrebna samo za surfanje na televizoru, ili koja je poanta bila?

3) ajd super, za razliku od većine ljudi kokis u očekivali da budu konstantno imali maksiamlne teoretske - reklamirane brzine...

A Tele 2 je u sranjima zato kaj ima jako malo spektra, a ogroman load, čista suprotnost T-mobileu.

A to je zato kaj su se išli boriti tak da ponude pravi flat, i onda ljudi nahrlili i eto kolapsa.

A ovi kaj kemijaju s antenama, nije to ništa loše, bar imaju bolje brzine kad nije veliki load na mreži, podržavam 

Nema to veze s tim kaj ti misliš, to rade ovi kaj su ili na rubu da nemaju signala ili im je slab, ili se kače na manje opterećenu baznu, a ne mi kojima padne brzina ispod 1 Mbps i nemremo ništa.

4) manje zlo možeš birat kod pristupa na fiksnoj lokaciji - manje zlo ti je onda onaj tko ima veće i stabilnije brzine, pa makar bio i puno skuplji ako nemaš boljeg izbora.

Žalosna takva situacija u 21. stoljeću, ali eto...

5) je ograničen, ali 95%+ spektra je rezervirano za vojsku i ne koriste ga, a taman čak da se taj dio ni ne dira, dovoljno je uzeti samo stotinjak Mhz od bilo kud, najlakše od TV spektra koji ionak zjapi prazan, i zadovoljio si sve svjetske potrebe. A tih 100 MHz nabereš tek tak, druga je stvar kaj su političari tvrdoglave mule i zapravo ni nemaju pojma o čemu pričaju, a neka jača tijela poput IEEE ionak to ne zanima, jer nije njihova oblast, premda ih se direktno tiče, ali su ionak samo nakupina birokrata i odvjetnika, tak da nije ni čudo.

 

Al dobro, aad već filozofiram, ali ono kaj sam htio reći je da tehnologija stoji na mjestu, a birokrati fantaziraju da svi imamo doma ionak optiku 1 Gbps pa ne vide di je problem...

 

Kruha i igala...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice