Odobravate li kupnju Rafalea?

poruka: 421
|
čitano: 62.430
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Odobravate li kupnju Rafalea?".
3 godine
online
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
hudibitek kaže...

Jel uopće postoji neki vojni avion tipa Dacia u svijetu automobila koji smo mogli uzeti, ušparati brdo love, a opet da služi svrsi (naganjanju putničkih aviona)? Meni se čini kao da svi nude samo BMW-e, Audije, Mercedese... Ove kante od MIG-ove su bile OK za to kaj nama treba.

 Ima - Alenia Aermacchi M-346 Master - Wikipedia ili KAI T-50 Golden Eagle - Wikipedia

Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2021 10:10 (Gallu).
16 godina
online
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
hudibitek kaže...

Jel uopće postoji neki vojni avion tipa Dacia u svijetu automobila koji smo mogli uzeti, ušparati brdo love, a opet da služi svrsi (naganjanju putničkih aviona)? Meni se čini kao da svi nude samo BMW-e, Audije, Mercedese... Ove kante od MIG-ove su bile OK za to kaj nama treba.

Pitanje je što se želi od njih. Samo "ganjanje" - ima brdo u osnovi školskih, ali ograničenih mogućnosti.

Bilo što više (stvarne sposobnosti) - ne baš (osim polovnih na razne načine).

14 godina
offline
Odobravate li kupnju Rafalea?

KAI T-50  ima istu brzinu kao i Rafale i F/A-18...

 

dakle bio bi za air-policing OK... ali su ga prvog prekrižili, jer je JKoreja - daleko...

 

što se okašnjele djece cvijeća tu tiče, pročitajte s razumijevanjem Berkut -ov post...

 

nitko  nije do '91 računao da će u "regionu" nastati pičvajz, a gle čuda, mi i dalje tražimo nestale....

 

sreća naša da JNA nije imala zapravo dedicirane avione za zemaljske napade, nego razna polurješenja...

 

a oni koji fantaziraju o samo dron/PZO kombinacijama...

 

za neutraliziranje platforme u ratu se koristi isto takva platforma...

 

pojedinačni primjerak da, zato postoji sva ta P- oružja, ali strateški i operativno - tenkovsku brigadu i njezine uspjehe poništavaš tenkovskom brigadom, avionsku eskadrilu avionskom eskadrilom...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
2 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Dead kaže...
Svaka normalna zemlja brine o svom zrakoplovstvu. Odobravam.

 treba pojesti još puno palente da hrvatska postane normalna zemlja

 

 

grammar nazi, FO

 
0 1 hvala 0
3 godine
online
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Stric_Jura kaže...

KAI T-50  ima istu brzinu kao i Rafale i F/A-18...

 

dakle bio bi za air-policing OK... ali su ga prvog prekrižili, jer je JKoreja - daleko...

 

što se okašnjele djece cvijeća tu tiče, pročitajte s razumijevanjem Berkut -ov post...

 

nitko  nije do '91 računao da će u "regionu" nastati pičvajz, a gle čuda, mi i dalje tražimo nestale....

 

sreća naša da JNA nije imala zapravo dedicirane avione za zemaljske napade, nego razna polurješenja...

 

a oni koji fantaziraju o samo dron/PZO kombinacijama...

 

za neutraliziranje platforme u ratu se koristi isto takva platforma...

 

pojedinačni primjerak da, zato postoji sva ta P- oružja, ali strateški i operativno - tenkovsku brigadu i njezine uspjehe poništavaš tenkovskom brigadom, avionsku eskadrilu avionskom eskadrilom...

 

Stvar sa Jugoslavijom je bilo nešto totalno drugačije. Država koj se raspala iznutra. Da ne kažem da je tehnološki doseg i količina stranog kapitala u svim državama regije nešto što je potpuno drugačije nego prije. Rata neće biti. Nitko ne bi riskirao svođenje vlastitog BDPa na 10% onoga što imaju sada, niti vraćanje na tehnološke razine na onu od prije 30 godina na što bi ga bilo kakvo pucketanje na susjede svelo.

 

p.s. - ono talijansko čudo koje sam gore naveo? bi nam to bilo dovoljno za air policing ili i taj ima nekih nedostataka koji bi ga isključili iz takvog djelovanja? Vidim da da ih je Argentina kupila upravo za te potrebe, a operativna cijena oko 10% Eurofightera (tu negdje na rezini Rafala)..

Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2021 11:00 (Gallu).
16 godina
online
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Stric_Jura kaže...

KAI T-50  ima istu brzinu kao i Rafale i F/A-18...

 

dakle bio bi za air-policing OK... ali su ga prvog prekrižili, jer je JKoreja - daleko...

Tehnički, Koreanci su sami odustali jer nisu zadovoljavali uvjete.

Realno, nijedan od tih zrakoplova nije multirole, nema BVR mogućnosti, išta. Iliti, lak su plijen za svako zrakoplovstvo / PZO u susjedstvu, mogu samo air policing.

Sad je samo pitanje želimo li zrakoplovstvo i kakvo točno. Rafali mogu baš sve, trebaju li nam baš za sve...

14 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

rata neće biti?

 

mira neće biti, nikada...

 

što se tiče M-346 / Jak-130 - on je subsoničan, i nikako ne bi mogao iz 1-2 zračne baze efektivno pokrivati Hrvatsku za air-policing, mislim (ni uz najave iz susjednih zemalja)...

 

a uz to, 24 su prodana Nigeriji za 1.2 milijarde $, pa samim time i nije toliko jeftin (za kupnju) - ali da, troškovi su mu sigurno debelo niži...

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

T-50 je lagani višenamjenski, AN/APG-67 ima mogućnost praćenja/gađanja ciljeva na tlu (do nekih 75 km)...

 

i skoro 4 t nosivosti...

 

Znam da je Rafal dvije klase iznad, sad je samo pitanje je li RH dvije klase iznad JKoreje - a taj odgovor svi znamo... 

 

Ju je je? Je ju je!
5 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Old Iggy kaže...
Stric_Jura kaže...

KAI T-50  ima istu brzinu kao i Rafale i F/A-18...

 

dakle bio bi za air-policing OK... ali su ga prvog prekrižili, jer je JKoreja - daleko...

Tehnički, Koreanci su sami odustali jer nisu zadovoljavali uvjete.

Realno, nijedan od tih zrakoplova nije multirole, nema BVR mogućnosti, išta. Iliti, lak su plijen za svako zrakoplovstvo / PZO u susjedstvu, mogu samo air policing.

Sad je samo pitanje želimo li zrakoplovstvo i kakvo točno. Rafali mogu baš sve, trebaju li nam baš za sve...

 Pa trenutno nam ne trebaju. Odnosno, nikome ne trebaju dok ne zatrebaju, a onda je kasno mislit se. Po meni je glupo sad kupovat nešto privremeno, pa za 10 godina nešto malo jače, pa ćemo vidjet onda još deset godina kasnije što ćemo... Tako se potroši još više para, a nikad nemamo kompletno, modrno zrakoplovstvo. Primjer je Srbija, dobili su dobru donaciju Migova 29 od Rusije. Donaciju, nisu kupovali, ali zato sad troše pare na modernizaciju tih Migova, na remont, na obuke pilota, a opet imaju stare avione, kojima je rok mislim oko 10 ogdina i opet će za 10 godina morat kuit nešto novije i bolje. Nikad kraja trošenju na taj način. I na kraju, neusporedivo je s Rafalima, Rafale je stoljeće ispred Miga 29.

 

Za air-policing bi nam svašta jeftino bilo dovoljno, ali zamisli jedan jako slabo vjerojatno scenarij, ali ipak moguć. Dogodi se pizdarija, izbije neki sukob. Ne moraju bit Srbi i ne moramo mi samo bit u sukobu, nego više država, EU, a mi kao dio NATOa moramo se uključit. I šta onda? Moramo se uključitl, a imamo samo avione koji mogu neprijatelju poslužit za vježbu gađanja.

 

Iako dosta jeftiniji za kupovinu i održavanje, ni ti jeftini trenažni nisu baš tako jeftini i to na kraju košta. Možda je bolje da smo jednom pregrizli kako treba i uzeli najnovije, najmodernije, relativno povoljno za ono što avioni nude. Sad smo mirni dobar niz godina i nove generacije pilota će se odmah obučavati na najmodernijim sustavima. Bit će spremni za bilo šta u budućnosti, a neka onda nemaju posla i besposleno gledaju mir oko sebe. 

Live long and prosper.
9 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Filox kaže...
hudibitek kaže...

Jel uopće postoji neki vojni avion tipa Dacia u svijetu automobila koji smo mogli uzeti, ušparati brdo love, a opet da služi svrsi (naganjanju putničkih aviona)? Meni se čini kao da svi nude samo BMW-e, Audije, Mercedese... Ove kante od MIG-ove su bile OK za to kaj nama treba.

 Ove kante od Migova još samo koju godinu lete i onda su trajno prizemljeni, bez mogućnosti remonta. Ne, ne odgovaraju nam više ove stare kante, jer su gotovi s radom, a kad prestanu bit u upotrebi, ako nema novih aviona, gasi se cjelokupno zrakoplovstvo...

 Ma znam, nisam mislio da koristimo i dalje MiG-ove nego hoću reći da nam je i to sranje od aviona služilo dobro. Realno rat na ovim prostorima je malo vjerojatan i sumnjam da bi veliku razliku odigralo dal imam 12 uporabljivih MiG-ova ili Rafalea. Praćkanje sa susjedima je malo vjerojatno, a bilo ko veći bi nas ionako zgazio sa ili bez novih aviona. Najbolje za nas u slučaju velikog sukoba je odmah proglasiti predaju :)

2 godine
protjeran
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Stric_Jura kaže...

rata neće biti?

 

mira neće biti, nikada...

 a prioriteti? pet deka crne, jogurt i tuce rafala, molim

5 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
hudibitek kaže...

 Ma znam, nisam mislio da koristimo i dalje MiG-ove nego hoću reći da nam je i to sranje od aviona služilo dobro. Realno rat na ovim prostorima je malo vjerojatan i sumnjam da bi veliku razliku odigralo dal imam 12 uporabljivih MiG-ova ili Rafalea. Praćkanje sa susjedima je malo vjerojatno, a bilo ko veći bi nas ionako zgazio sa ili bez novih aviona. Najbolje za nas u slučaju velikog sukoba je odmah proglasiti predaju :)

 Ne, ne, trebamo prvo dignit Rafale, ispucat sve pametne bombe i rakete koje ćemo dobit s njima i ONDA možemo proglasit predaju. Da ne ispadne da smo bezveze kupili avione, a i da smo se predali bez ispaljenog metka (rakete).

 

Live long and prosper.
5 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
kumarica in kroglice kaže...
Stric_Jura kaže...

rata neće biti?

 

mira neće biti, nikada...

 a prioriteti? pet deka crne, jogurt i tuce rafala, molim

 I ne zaboravimo na 34. i 35. Ferengijevsko pravilo:

 

34. War is good for business.

35. Peace is good for business.

Live long and prosper.
16 godina
offline
Odobravate li kupnju Rafalea?

Ma ne trebaju "avijoni". Ne treba ni forumasima najnoviji Intel ni AMD. Lijepo svi na Jakusevac po dobri stari ko vino dx2 na 800Mhz. To kaj nije dovoljno brz da potjera COD nema veze. Ni afijoncek ne more stignut Boeing 777 pa se ne treba pretrgat. Buju to mali forumasi sa bughaera zastavicama zaustavili. Kaj sad kaj treba pratit tehnologiju i pucat pare na envidiju bit ce dobar i stari matrox g200. Treba samo prebrat na staroj krami, a i tako stitite planetu, manje bu smeca.

A to kaj neki misle da buju letili v Las Vegas na pi** to nek zaborave. Ne bu zrakoplovka na Pljesu jer isti ne buju dosli dok se grde pare ne pljunu na osiguranje, jer jelte ne trebaju afijonceki. Cak je i Cacu znoj oblil kad je dobil preliminarni iskaz troskova za air policijote. Malo je predalko talijancicu da leti sam tak bez penez, a na tenkicu nemre doc.

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Stric_Jura kaže...

Znam da je Rafal dvije klase iznad, sad je samo pitanje je li RH dvije klase iznad JKoreje - a taj odgovor svi znamo... 

 

Koliko smo ispod Koreje, toliko smo ispod i u zrakoplovstvu.

Njima je on 10% zrakoplovstva.

Filox kaže...
Old Iggy kaže...

Tehnički, Koreanci su sami odustali jer nisu zadovoljavali uvjete.

Realno, nijedan od tih zrakoplova nije multirole, nema BVR mogućnosti, išta. Iliti, lak su plijen za svako zrakoplovstvo / PZO u susjedstvu, mogu samo air policing.

Sad je samo pitanje želimo li zrakoplovstvo i kakvo točno. Rafali mogu baš sve, trebaju li nam baš za sve...

 Pa trenutno nam ne trebaju. Odnosno, nikome ne trebaju dok ne zatrebaju, a onda je kasno mislit se. Po meni je glupo sad kupovat nešto privremeno, pa za 10 godina nešto malo jače, pa ćemo vidjet onda još deset godina kasnije što ćemo... Tako se potroši još više para, a nikad nemamo kompletno, modrno zrakoplovstvo. Primjer je Srbija, dobili su dobru donaciju Migova 29 od Rusije. Donaciju, nisu kupovali, ali zato sad troše pare na modernizaciju tih Migova, na remont, na obuke pilota, a opet imaju stare avione, kojima je rok mislim oko 10 ogdina i opet će za 10 godina morat kuit nešto novije i bolje. Nikad kraja trošenju na taj način. I na kraju, neusporedivo je s Rafalima, Rafale je stoljeće ispred Miga 29.

 

Za air-policing bi nam svašta jeftino bilo dovoljno, ali zamisli jedan jako slabo vjerojatno scenarij, ali ipak moguć. Dogodi se pizdarija, izbije neki sukob. Ne moraju bit Srbi i ne moramo mi samo bit u sukobu, nego više država, EU, a mi kao dio NATOa moramo se uključit. I šta onda? Moramo se uključitl, a imamo samo avione koji mogu neprijatelju poslužit za vježbu gađanja.

Nitko na ovim prostorima ne želi proglasiti "dugoročni mir". Kao što ni nitko ne želi reći "odustanimo od vojske".

Problem nije samo zrakoplovstvo, problem je što mi moramo potrošiti bar deset puta toliko plus godišnje više izdvajati za dobru malu profesionalnu vojsku.

Mnogi bi škole (iako ih imamo previše), vrtiće (za sve manji broj djece), bolnice (iako trošimo ekstremno na zdravstvo bez konsolidacije ili ikakvog plana oporavka), ali ne vidimo nijedan pomak u cilju smanjenja troškova opće države.

5 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
kilkenny kaže...

Ma ne trebaju "avijoni". Ne treba ni forumasima najnoviji Intel ni AMD. Lijepo svi na Jakusevac po dobri stari ko vino dx2 na 800Mhz. To kaj nije dovoljno brz da potjera COD nema veze. Ni afijoncek ne more stignut Boeing 777 pa se ne treba pretrgat. Buju to mali forumasi sa bughaera zastavicama zaustavili. Kaj sad kaj treba pratit tehnologiju i pucat pare na envidiju bit ce dobar i stari matrox g200. Treba samo prebrat na staroj krami, a i tako stitite planetu, manje bu smeca.

A to kaj neki misle da buju letili v Las Vegas na pi** to nek zaborave. Ne bu zrakoplovka na Pljesu jer isti ne buju dosli dok se grde pare ne pljunu na osiguranje, jer jelte ne trebaju afijonceki. Cak je i Cacu znoj oblil kad je dobil preliminarni iskaz troskova za air policijote. Malo je predalko talijancicu da leti sam tak bez penez, a na tenkicu nemre doc.

 Oprosti, ali DX2 je radio na 66 MHz, ne na 800. 800 je već sfera Pentiuma 3.

Live long and prosper.
3 godine
online
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Što se tiče nas i susjeda rata neće biti... Po Afrci će ga vjerojatno još biti. Ali naši susjedi nema šanse da nas napadnu. Da nas odluče napasti napadaju strani kapital. Ne napadaju Hrvatsku. Misliš da bi strani kapital gledao blagonaklono prema tome?
Jedini scenarij koji se može desiti, onako, više u mašti ke da zarate NATO i Rusija. Al šta nam u takvom scenariju znači 12, 122 ili 1222 aviona kad bi nebo bilo puno MIRVova?
5 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Gallu kaže...
Što se tiče nas i susjeda rata neće biti... Po Afrci će ga vjerojatno još biti. Ali naši susjedi nema šanse da nas napadnu. Da nas odluče napasti napadaju strani kapital. Ne napadaju Hrvatsku. Misliš da bi strani kapital gledao blagonaklono prema tome?
Jedini scenarij koji se može desiti, onako, više u mašti ke da zarate NATO i Rusija. Al šta nam u takvom scenariju znači 12, 122 ili 1222 aviona kad bi nebo bilo puno MIRVova?

 Teško je znat što će bit za 10-20 godina. Možda se NATO i raspadne, možda Rusija poludi, možda netko treći krene put EU... A za naš mali prostor 12-18 aviona je dosta, pogotovo kad su ovako sofisticirani i svaki je sam sebi dovoljan za djelovanje i to u bilo kakvoj vrsti misije.

 

Bitno u cijeloj priči je da ili imamo funkcionalnu obranu u zraku ili nemamo. S Rafaleima imamo, s nekim jeftinim trenažnim talijanskim ne bi imali. Ako nemamo obranu, a zatreba nam, kasno je, nema je i neće je ni bit. Pa je po tome bolje imat obranu, a da nam ne treba, nego ne imat obranu, a da nam zatreba. 

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2021 12:01 (Filox).
16 godina
online
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Gallu kaže...
Što se tiče nas i susjeda rata neće biti... Po Afrci će ga vjerojatno još biti. Ali naši susjedi nema šanse da nas napadnu. Da nas odluče napasti napadaju strani kapital. Ne napadaju Hrvatsku. Misliš da bi strani kapital gledao blagonaklono prema tome?
Jedini scenarij koji se može desiti, onako, više u mašti ke da zarate NATO i Rusija. Al šta nam u takvom scenariju znači 12, 122 ili 1222 aviona kad bi nebo bilo puno MIRVova?

Reći kako rata neće biti je optimistično. Lokalno smo daleko od mirne situacije. Regionalno je Ukrajina dobar primjer - kao sve OK, odrekla se nuklearnog naoružanja uz jamstva "velikih", a sad...

Ni Rusija nije toliko luda da krene atomski, a onda baš svejedno. Za reći "čuva nas NATO" mora se i doprinositi NATO-u. E sad, kako, gdje, pošto...

 

No i dalje je problem što su Rafali mali dio priče i što treba puno više uložiti plus presložiti cijeli državni budžet.

2 godine
protjeran
offline
Odobravate li kupnju Rafalea?

znači 2025 moći ću snimiti rafale u niskom letu iznad vukovara i bakice koje prekopavaju po smeću u istom kadru širokog kuta ukoliko se pretplatim na telemach, bit će nezaboravno ukoliko vučić ne nabavi  mig 35, damn, u međuvremenu, vrlo jeftino

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Odobravate li kupnju Rafalea?

A poguranac prema novim tehnologijama i znanjima?  Ide razvoj novog zrakoplova u EU, a gdje smo mi ... u 1960. godini. Što mislite da li išta naučimo tijekom remonta NATO brodova kod nas? Ima li ikakvog efekta na HR vježbanja NATO zemalja kod nas? 

Zašto naši piloti ne bi timski patrolirali nebom EU kao punopravni članovi EU zajednice, pa da i mi nekog čuvamo, a ne samo tražimo milostinju od nekoga. Bez omalovažavanja ikoga, no ako mogu borbeno nadzvučno letjeti Rumunji, Bugari ,Mađari, Slovaci, Srbi mogu i Hrvati.  Nekada smo tehnički i tehnološki bili jači i moramo se vratiti. 

Sada bih potpisao i projekt mini podmornice i korvete jer je mulitplikator znanja i iskustva puno veći od početnog troška. Istu priču smo imali u cestogradnji s Behtelom koji nas je naučio raditi autoceste brzo i djelotvorno (prije njega 10 godina za 10 kilometara).

 

Vezano za trošak sata naleta koje nitko ne zan za HR uvjete: Nećemo raditi preko 100 sati po pilotu jer je dio na simulatoru. Trošak osoblja je isti neovisno o tipu aviona (jedino ako za manju plaću lete na gripenu, rade check-in itd). Gorivo kupujemo u HR.  Dva motora više troše od jednog, no i dalje manje od rizika gubitka letjelice (inače ne bi postojali dvomotorci).

 

Francuzi prelaze sa svih tipova zrakoplova samo na ovaj (dvomotorac !?) , što je meni dovoljno da vjerujem da se radi o dobrom zrakoplovu.

 

 

 
9 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Filox kaže...
kilkenny kaže...

Ma ne trebaju "avijoni". Ne treba ni forumasima najnoviji Intel ni AMD. Lijepo svi na Jakusevac po dobri stari ko vino dx2 na 800Mhz. To kaj nije dovoljno brz da potjera COD nema veze. Ni afijoncek ne more stignut Boeing 777 pa se ne treba pretrgat. Buju to mali forumasi sa bughaera zastavicama zaustavili. Kaj sad kaj treba pratit tehnologiju i pucat pare na envidiju bit ce dobar i stari matrox g200. Treba samo prebrat na staroj krami, a i tako stitite planetu, manje bu smeca.

A to kaj neki misle da buju letili v Las Vegas na pi** to nek zaborave. Ne bu zrakoplovka na Pljesu jer isti ne buju dosli dok se grde pare ne pljunu na osiguranje, jer jelte ne trebaju afijonceki. Cak je i Cacu znoj oblil kad je dobil preliminarni iskaz troskova za air policijote. Malo je predalko talijancicu da leti sam tak bez penez, a na tenkicu nemre doc.

 Oprosti, ali DX2 je radio na 66 MHz, ne na 800. 800 je već sfera Pentiuma 3.

 Istina, istina, moj lapsus. Ipak su godine stigle.. ;)

2 godine
protjeran
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
mr.potter kaže...

A poguranac prema novim tehnologijama i znanjima?  Ide razvoj novog zrakoplova u EU, a gdje smo mi ... u 1960. godini. Što mislite da li išta naučimo tijekom remonta NATO brodova kod nas? Ima li ikakvog efekta na HR vježbanja NATO zemalja kod nas? 

Zašto naši piloti ne bi timski patrolirali nebom EU kao punopravni članovi EU zajednice, pa da i mi nekog čuvamo, a ne samo tražimo milostinju od nekoga. Bez omalovažavanja ikoga, no ako mogu borbeno nadzvučno letjeti Rumunji, Bugari ,Mađari, Slovaci, Srbi mogu i Hrvati.  Nekada smo tehnički i tehnološki bili jači i moramo se vratiti. 

Sada bih potpisao i projekt mini podmornice i korvete jer je mulitplikator znanja i iskustva puno veći od početnog troška. Istu priču smo imali u cestogradnji s Behtelom koji nas je naučio raditi autoceste brzo i djelotvorno (prije njega 10 godina za 10 kilometara).

 

Vezano za trošak sata naleta koje nitko ne zan za HR uvjete: Nećemo raditi preko 100 sati po pilotu jer je dio na simulatoru. Trošak osoblja je isti neovisno o tipu aviona (jedino ako za manju plaću lete na gripenu, rade check-in itd). Gorivo kupujemo u HR.  Dva motora više troše od jednog, no i dalje manje od rizika gubitka letjelice (inače ne bi postojali dvomotorci).

 

Francuzi prelaze sa svih tipova zrakoplova samo na ovaj (dvomotorac !?) , što je meni dovoljno da vjerujem da se radi o dobrom zrakoplovu.

 

 

 a zašto ne uložiti u akcelerator čestica u ruđeru npr. ili u neku drugu mirnodopsku tehnologiju nego se baviti najodvratnijim mogućim debilanama koje za cilj imaju ubijanje, jel' to za primjer nadolazećim generacijama koje će biti još rjeđe u hr jer novce moramo ulagati u nepostojeće prijetnje koje tim ulaganjima sami generiramo kod tzv. neprijatelja i tako ulazimo u spiralu gluposti u naoružavanju dok nam se djeca sele u inozemstvo jer je ulaganje u obrazovanje skromno a prioriteti države u banani, normalne zemlje se razoružavaju, sklapaju sporazume o miru, nenapadanju i suradnji, a mi ovim ulaganjem prvenstveno osiromašujemo vlastiti narod a onda i narode u okruženju... tendencija mora biti u smanjenju a ne povećanju naouružanja

3 godine
online
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Old Iggy kaže...
Gallu kaže...
Što se tiče nas i susjeda rata neće biti... Po Afrci će ga vjerojatno još biti. Ali naši susjedi nema šanse da nas napadnu. Da nas odluče napasti napadaju strani kapital. Ne napadaju Hrvatsku. Misliš da bi strani kapital gledao blagonaklono prema tome?
Jedini scenarij koji se može desiti, onako, više u mašti ke da zarate NATO i Rusija. Al šta nam u takvom scenariju znači 12, 122 ili 1222 aviona kad bi nebo bilo puno MIRVova?

Reći kako rata neće biti je optimistično. Lokalno smo daleko od mirne situacije. Regionalno je Ukrajina dobar primjer - kao sve OK, odrekla se nuklearnog naoružanja uz jamstva "velikih", a sad...

Ni Rusija nije toliko luda da krene atomski, a onda baš svejedno. Za reći "čuva nas NATO" mora se i doprinositi NATO-u. E sad, kako, gdje, pošto...

 

No i dalje je problem što su Rafali mali dio priče i što treba puno više uložiti plus presložiti cijeli državni budžet.

 

Nije optimistično - za nas i naše susjedstvo je realno da prekograničnog puškaranja neće biti. Ako se desi globalno sranje - nama ili bilo kome drugome 12 aviona neće pomoći.

Što se tiče air policinga i davanja određenog dijela budžeta za sudjelovanje u NATOu to je drugi par rukava. To je ono što moramo i tu sam na strani da nam avioni trebaju. Ali trebaju nam samo za to. Ne za lude Srbe ili Mađare ili Talijane... ili možda Slovence koji nam ciljaju na Savudriju i samo čekaju kad će se otkinuti s lanca.

Rat za bilo koju državu koja bi danas na europskom kontinentu pokrenula rat protiv neke druge suverene države značilo bi ekonomsku smrt. Nitko, ali baš nitko nije toliko lud iako ima par ludih glava koje zveckaju oružjem... ali šta one mogu? Lajat na Mjesec - eto što.

Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2021 13:44 (Gallu).
16 godina
online
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
kumarica in kroglice kaže...

normalne zemlje se razoružavaju, sklapaju sporazume o miru, nenapadanju i suradnji,

Nažalost, takve su jako rijetke.

A za svaki dogovor je potrebno (najmanje) dvoje.

3 godine
online
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Old Iggy kaže...
kumarica in kroglice kaže...

normalne zemlje se razoružavaju, sklapaju sporazume o miru, nenapadanju i suradnji,

Nažalost, takve su jako rijetke.

A za svaki dogovor je potrebno (najmanje) dvoje.

 

Takvih slučajeva će biti sve više i više jer države više ne vode političari nego korporacije.

14 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
mr.potter kaže...

A poguranac prema novim tehnologijama i znanjima?  Ide razvoj novog zrakoplova u EU, a gdje smo mi ... u 1960. godini. Što mislite da li išta naučimo tijekom remonta NATO brodova kod nas? Ima li ikakvog efekta na HR vježbanja NATO zemalja kod nas? 

Zašto naši piloti ne bi timski patrolirali nebom EU kao punopravni članovi EU zajednice, pa da i mi nekog čuvamo, a ne samo tražimo milostinju od nekoga. Bez omalovažavanja ikoga, no ako mogu borbeno nadzvučno letjeti Rumunji, Bugari ,Mađari, Slovaci, Srbi mogu i Hrvati.  Nekada smo tehnički i tehnološki bili jači i moramo se vratiti. 

Sada bih potpisao i projekt mini podmornice i korvete jer je mulitplikator znanja i iskustva puno veći od početnog troška. Istu priču smo imali u cestogradnji s Behtelom koji nas je naučio raditi autoceste brzo i djelotvorno (prije njega 10 godina za 10 kilometara).

 

Vezano za trošak sata naleta koje nitko ne zan za HR uvjete: Nećemo raditi preko 100 sati po pilotu jer je dio na simulatoru. Trošak osoblja je isti neovisno o tipu aviona (jedino ako za manju plaću lete na gripenu, rade check-in itd). Gorivo kupujemo u HR.  Dva motora više troše od jednog, no i dalje manje od rizika gubitka letjelice (inače ne bi postojali dvomotorci).

 

Francuzi prelaze sa svih tipova zrakoplova samo na ovaj (dvomotorac !?) , što je meni dovoljno da vjerujem da se radi o dobrom zrakoplovu.

 

 

 mene je prilično strah da je tvoj post pročitao mate rimac.

dobio bi iz njega 3-4 nove ideje što bi mogao proizvoditi i barem još toliko zahtjeva za materijalnom podrškom proračuna. 

 

a naslov u bugu neke buduće 2030. bi mogao biti: rimac uspješno izradio autonomni pogon 7.-me razine za rafale. francuzi oduševljeni. 

a u tekstu: za sada jedino rula po pisti a da bi rulao (eng.) i zrakom mati bi trebala još samo milijarda keša, par milijuna kvadrata državnog zemljišta i još stariji dvorac.

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
5 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
kumarica in kroglice kaže...

 a zašto ne uložiti u akcelerator čestica u ruđeru npr. ili u neku drugu mirnodopsku tehnologiju nego se baviti najodvratnijim mogućim debilanama koje za cilj imaju ubijanje, jel' to za primjer nadolazećim generacijama koje će biti još rjeđe u hr jer novce moramo ulagati u nepostojeće prijetnje koje tim ulaganjima sami generiramo kod tzv. neprijatelja i tako ulazimo u spiralu gluposti u naoružavanju dok nam se djeca sele u inozemstvo jer je ulaganje u obrazovanje skromno a prioriteti države u banani, normalne zemlje se razoružavaju, sklapaju sporazume o miru, nenapadanju i suradnji, a mi ovim ulaganjem prvenstveno osiromašujemo vlastiti narod a onda i narode u okruženju... tendencija mora biti u smanjenju a ne povećanju naouružanja

 Ja mislim da trebamo drugačije gledat na situaciju. S Rafaleima sad imamo mogućnost i da zaradimo. Ako se fino osmisli strategija (što neće) možemo "prodavat" svoj policing okolnim zemljama. Isto tako, ako dobro uložimo u simulatore i obuku pilota za najmodernije avione, zar se ne mogu i strani piloti obučavat u nas, u jednom vrhunski opremljenom centru i s vrhunskim simulatorima? Siguran sam da ima još toga gdje bi se ovo ulaganje moglo iskoristit za zaradu. I na kraju s tom zaradom gradit akcelerator čestica, a ne bit mala država Hrvatska, na samom rubu EU, čuvari Schengenske granice, a krenut u razoružavanje i ukidat zrakoplovstvo. Malo mi se čini da ne razmišljate dovoljno široko.

 

Mi ne povećavamo naoružanje, mi se silom trudimo osigurat neki goli minimum modernog naoružanja, koji bi morali imat, jer smo na takvom geo-stratešom položaju. Ovo što do sada imamo je više-manje sve za otpad. Treba nam obavezno novijih helikoptera, srećom malo Kiowa je stiglo i 4 Black Hawka se nabavljaju, nisu najnoviji, ali dovoljno noviji od ovih starudija koje imamo.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put pon 31.5.2021 13:18 (Filox).
14 godina
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?

Mi-17 nisu starudije...

 

to leti gdje opjevani Blekhoci ne mogu

 

 

Ju je je? Je ju je!
2 godine
protjeran
offline
Re: Odobravate li kupnju Rafalea?
Old Iggy kaže...
kumarica in kroglice kaže...

normalne zemlje se razoružavaju, sklapaju sporazume o miru, nenapadanju i suradnji,

Nažalost, takve su jako rijetke.

A za svaki dogovor je potrebno (najmanje) dvoje.

 i? možemo samo dobiti pljesak od svj. zajednice, vučić je četkara po potrebi kao i ove naše ustaše, kad se shvati da velika većina glasača, što se pokazuje iz izbora u izbore, više cijeni mir i ekonomski prosperitet od vječnog nacionalističkog predrkavanja pred izbore tada će biti moguća i skandinavizacija ovih prostora, nacionalizam je bolji za krađu, pa se mogu složiti s tobom, za svaki dogovor o nesnošljivosti je potrebno dvoje a gdje ćeš bolje zarade od nabavke skupih aviona, prefarbavanja krila i remont na pamet za podijeliti potrebitim članovima stranke, avioni nam trebaju prvenstveno kako bi se moglo bolje krasti, tko god misli drugačije, mislim da je idiot

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice