Obnovili najstarije analogno računalo i otkrili ka

poruka: 32
|
čitano: 7.866
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Obnovili najstarije analogno računalo i otkrili ka".
15 godina
offline
Obnovili najstarije analogno računalo i otkrili ka

ovaaaaj, khm-khm ... ne znate sigurno jesu li ti grci bili stari, mladi ili u srednjoj dobi (začudo, vrijedi i za rimljane te nalikujuće suvremenike). upravo zbog toga rabimo izraz "drevni", e ne bismo li naznačili povijesno razdoblje. cum bajšpil, ja sam star ali nisam drevan (ali ni grkljan ili rimljan). prije nego što se itko tu postavi na zadnje noge, quaka nije pravopisna, već semantička (dakle, eventualno semantischer/semantic nazi, nipošto grammar). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
7 8 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Obnovili najstarije analogno računalo i otkrili ka

Ovo lijepo pokazuje koliko je ljudska znanost imala saznanja i prije nekoliko tisuća godina. Fascinantno mi je kako veliki broj ljudi ima osječaj da smo sva dostignuću dosegli u zadnjih 100 godina, pa im se prodaju priče tipa 'ancient aliens'.

 

I mali off topic: jel samo meni 'pomrčina' zvuči krivo? Mislim mrak - zamračiti - pomračina  vs  mrčiti - pomrčina  

 
5 1 hvala 0
15 godina
offline
Obnovili najstarije analogno računalo i otkrili ka

Tako su programirali drevni IT-jevci, kotačićima!

Idi i radi nešto korisno!
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Obnovili najstarije analogno računalo i otkrili ka

Još jedan dokaz kako lako se znanje može izgubiti. 

Moj PC  
13 0 hvala 0
14 godina
offline
Obnovili najstarije analogno računalo i otkrili ka

Evo 

meštar pravi vjernu kopiju već neko duže vrijeme!

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Obnovili najstarije analogno računalo i otkril
Čeka se Doom port.
PSN - DeniZg80; Xbox - DeniZg#5788
Moj PC  
8 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Obnovili najstarije analogno računalo i otkril
meu_clone kaže...

Ovo lijepo pokazuje koliko je ljudska znanost imala saznanja i prije nekoliko tisuća godina. Fascinantno mi je kako veliki broj ljudi ima osječaj da smo sva dostignuću dosegli u zadnjih 100 godina, pa im se prodaju priče tipa 'ancient aliens'.

 

I mali off topic: jel samo meni 'pomrčina' zvuči krivo? Mislim mrak - zamračiti - pomračina  vs  mrčiti - pomrčina  

 Ako si ikad citao neku knjigu o desavanjima prije 2000 godina, skontaces da je bukvalno sve isto, samo tada nisu imali transport i telekomunikacije, ali je sve isto. Samo skontaj da filozofi iz tog vremena se i dan danas citiraju i sve isto vrijedi kao i u njihovo doba. 

Darko
15 godina
odjavljen
offline
Re: Obnovili najstarije analogno računalo i otkril
Keso kaže...

Tako su programirali drevni IT-jevci, kotačićima!

A danas kolačićima...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
5 godina
protjeran
offline
Re: Obnovili najstarije analogno računalo i otkril
I nije prije Krista (jbo vas krist) nego stare ere (ili pr.n.e). Ovo su čak i na Indexu korektno preveli.
Pis on ju :P
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.3.2021 18:00 (Antiseptik).
Moj PC  
9 6 hvala 1
16 godina
offline
Re: Obnovili najstarije analogno računalo i otkril
Ne, nego se nova era broji od kad se tvoja šukunbaba najela divljih 🍄
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.3.2021 20:34 (dd.inc).
11 godina
offline
Re: Obnovili najstarije analogno računalo i otkril
A nova era je započela kojim događajem?
14 godina
offline
Re: Obnovili najstarije analogno računalo i otkril

da kojim ????

 

sigurno nije rođenjem Ješue ben Jozefa.... jer se ne zna kad je rođen, nego je arbitrarno uzeto po Dionizu is Skitije u ranom 6. stoljeću...

Ju je je? Je ju je!
5 godina
offline
Re: Obnovili najstarije analogno računalo i otkril
Kod nas se nulta godina uzima 1991...prije toga je bio mrak... Znači imamo PRM i NM
Prije mraka
Nakon mraka

Ovo što mi zovemo 2021 to po hrvatskom ispada 20 NM

Kad Ajar kaže da je 1961...ispravno je 30 PRM
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.3.2021 0:41 (HCMAA).
Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Obnovili najstarije analogno računalo i otkril
Prije i nakon zamračenja. '91 je počeo mrak. Na početku je bio bljesak ali utrnuo je
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Obnovili najstarije analogno računalo i otkrili ka

to je, ustvari, bio prvi smartvoč, koji su atletici skloni grci nosili na leđima tijekom priprema za olimpijade a mjerio im je puls, bolove u leđima, korake, njihanje jaja (trčahu goli), količinu šećera u vinu i stupanj pocrnjelosti na drevnom grčkom suncu. nažalost, minijaturizancija je bila još tisućljećima daleko i ostao je samo prototip koji i nije nešto zaživio pa ga utopilo u moru. osim toga, kakve zvijezde i planete, kad je srkva i za manje od takve hereze spaljivala redom. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Obnovili najstarije analogno računalo i otkrili ka

Jedno vezano-nevezano pitanje, koje me je oduvijek interesiralo....

 

Dakle, ako mi danas govorimo o nekom dogadjaju, ili osobi, i smjestamo ga u npr. 120 g. pne, ili BC, znamo okvirno o kojem vremenskom razdoblju se tu radi.

 

No, zanima me, kada bi nekog stanovnika iz te (nase) 120g pne pitali koja je godina - sto bi on rekao?

 

Znaci, mi smo podvukli crtu, rekli smo - sad idemo od nule racunati, sve prije toga racunamo unazad, i obiljezavamo sa PNE, BC, PK ili kako vec ne, sve od tog momenta ide u plus, i obiljezavamo AD...

 

Nasa 120 pne, je ljudima iz tog doba bila... koja godina? Nekako su racunali vrijeme, znaci, morali su imati svoj naziv, svoj "datum" za tu godinu koju mi danas nazivamo "nesto pne"....

 

Ako bi mi danas odlucili, da je 2000 godina ustvari godina 0, sve nakon toga racunamo u plus, sve prije toga u minus, 1950 godina bi ispala -50-a, odnosno 50-ta prije 0, ali bi i dalje znali da se to odnosi na 1950 po starom racunanju vremena.

 

Gdje se to znanje izgubilo, i zasto nema nikakve poveznice s niti jednom civilizacijom, momentom u proslosti, gdje bi rekli - aha, znaci, 120 godina prije nove ere je ustvari njima bila 3875 godina....

 

Ili, 9856 godine smo odlucili da cemo radi lakseg brojanja krenuti od nule, ali onda bi znali...

 

Priznajem cak i neko plemensko racunanje vremena, bilo sto, ako vec na razini poznatog svijeta nije bilo uvedeno univerzalno racunanje vremena....

Children Shouldnt Play with Dead Things
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.3.2021 9:22 (Damir22).
Moj PC  
3 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Obnovili najstarije analogno računalo i otkril
Mozda da njih pitaju?😄
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Obnovili najstarije analogno računalo i otkril
DarkoKwon kaže...
meu_clone kaže...

Ovo lijepo pokazuje koliko je ljudska znanost imala saznanja i prije nekoliko tisuća godina. Fascinantno mi je kako veliki broj ljudi ima osječaj da smo sva dostignuću dosegli u zadnjih 100 godina, pa im se prodaju priče tipa 'ancient aliens'.

 

 Ako si ikad citao neku knjigu o desavanjima prije 2000 godina, skontaces da je bukvalno sve isto, samo tada nisu imali transport i telekomunikacije, ali je sve isto. Samo skontaj da filozofi iz tog vremena se i dan danas citiraju i sve isto vrijedi kao i u njihovo doba. 

 

14 godina
offline
Re: Obnovili najstarije analogno računalo i otkril

Damir22 kaže...
Jedno vezano-nevezano pitanje, koje me je oduvijek interesiralo....

 

Dakle, ako mi danas govorimo o nekom dogadjaju, ili osobi, i smjestamo ga u npr. 120 g. pne, ili BC, znamo okvirno o kojem vremenskom razdoblju se tu radi.

 

No, zanima me, kada bi nekog stanovnika iz te (nase) 120g pne pitali koja je godina - sto bi on rekao?

 

Znaci, mi smo podvukli crtu, rekli smo - sad idemo od nule racunati, sve prije toga racunamo unazad, i obiljezavamo sa PNE, BC, PK ili kako vec ne, sve od tog momenta ide u plus, i obiljezavamo AD...

 

Nasa 120 pne, je ljudima iz tog doba bila... koja godina? Nekako su racunali vrijeme, znaci, morali su imati svoj naziv, svoj "datum" za tu godinu koju mi danas nazivamo "nesto pne"....

 

Ako bi mi danas odlucili, da je 2000 godina ustvari godina 0, sve nakon toga racunamo u plus, sve prije toga u minus, 1950 godina bi ispala -50-a, odnosno 50-ta prije 0, ali bi i dalje znali da se to odnosi na 1950 po starom racunanju vremena.

 

Gdje se to znanje izgubilo, i zasto nema nikakve poveznice s niti jednom civilizacijom, momentom u proslosti, gdje bi rekli - aha, znaci, 120 godina prije nove ere je ustvari njima bila 3875 godina....

 

Ili, 9856 godine smo odlucili da cemo radi lakseg brojanja krenuti od nule, ali onda bi znali...

 

Priznajem cak i neko plemensko racunanje vremena, bilo sto, ako vec na razini poznatog svijeta nije bilo uvedeno univerzalno racunanje vremena....

svaka civilizacija je imala neki način računanja vremena i sasvim drugačiji početak brojanja. većinom se računalo po suncu na nižim skalama a po različitim prirodnim pojavama i kasnije, posebno, po vladarima na višim.  

tako da su ti pod godinu rođenja mogli navesti recimo deset proljeća nakon velike poplave, ili prije pedeset solsticija, ili sedam godina nakon što je faraon slomio nogu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.3.2021 10:38 (all_or_nothing).
15 godina
offline
Re: Obnovili najstarije analogno računalo i otkril
Great Scott! kaže...
A nova era je započela kojim događajem?

 prestankom stare  ere, kad se pojavio ero s onoga svijeta? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.3.2021 11:44 (Ajar).
8 godina
offline
Obnovili najstarije analogno računalo i otkrili ka

Ako ćemo cjepidlačiti mitski Božji sin mesija Joshua,poznatiji kao Isus  rođen je 4 godine prije sebe odn. prije krista,prije nove ere,BC

waaagh ;
 
3 0 hvala 0
9 godina
offline
Obnovili najstarije analogno računalo i otkrili ka

Uz sve navedeno, ja bih par pitanja postavio - ako su drevni Grci imali takve uređaje, zašto je nađen ostatak samo jednog jedinog uređaja? Jesu li imali još sličnih uređaja, recimo za predviđanje mjesečevih mjena? Jesu li kome prodali prava na proizvodnju, recimo Kinezima?
Nekako mi se čini da smo uz jedan odgovor dobili i dodatna pitanja...

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Obnovili najstarije analogno računalo i otkril

a možda su pretopljeni od strane novovjekih barbara ?

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Re: Obnovili najstarije analogno računalo i otkril
all_or_nothing kaže...

Damir22 kaže...

Dakle, ako mi danas govorimo o nekom dogadjaju, ili osobi, i smjestamo ga u npr. 120 g. pne, ili BC, znamo okvirno o kojem vremenskom razdoblju se tu radi.

No, zanima me, kada bi nekog stanovnika iz te (nase) 120g pne pitali koja je godina - sto bi on rekao?

svaka civilizacija je imala neki način računanja vremena i sasvim drugačiji početak brojanja. većinom se računalo po suncu na nižim skalama a po različitim prirodnim pojavama i kasnije, posebno, po vladarima na višim.  

tako da su ti pod godinu rođenja mogli navesti recimo deset proljeća nakon velike poplave, ili prije pedeset solsticija, ili sedam godina nakon što je faraon slomio nogu.

 

Možemo trkeljati poput "sedam godina nakon što je faraon slomio nogu" ili možemo biti vrlo konkretni

 

 https://hr.wikipedia.org/wiki/Era

 

Različiti načini brojenja godina

Židovi broje godine od trenutka stvaranja svijeta (ponedjeljak 7. listopada 3761. pr. Kr.)
stari Rimljani su brojili godine od osnutka grada Rima (ab urbe condita - 753. pr. Kr.)
kršćani broje vrijeme od Kristova rođenja
muslimani broje godine od Muhamedove Hidžre, prelaska iz Meke u Medinu (622. godine po gregorijanskom kalendaru)
Stari Grci brojili su godine od održavanja prvih olimpijskih igara (1. srpnja 776. pr. Kr.)

14 godina
offline
Obnovili najstarije analogno računalo i otkrili ka

aha. istrkeljaj ti dvije rečenice a da nisu kopirane sa wiki.

što ti kaže wiki kako su godine brojali narodi koji nisu imali iskustvo godišnjih doba? 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Obnovili najstarije analogno računalo i otkril
Stric_Jura kaže...

a možda su pretopljeni od strane novovjekih barbara ?

 

Moguće, ali onda ću postaviti novo pitanje - kako to da ni na jednoj drugoj olupini broda nije pronađen nikakav sličan uređaj? Je li moguće da je taj mehanizam s Antikitere jedinstven? Isto tako me zanima kako su drevni Grci napravili zupčanike koji su toliko precizni jer to nije lak zadatak čak ni u današnje vrijeme, računaj da imaš neku kovačnicu i primitivne alate tipa čekić i turpija na raspolaganju. Sjeti se da prvo računalo (Babbageov analitički stroj) nije bilo potpuno funkcionalno jer zupčanici nisu bili dovoljno precizni.

14 godina
offline
Re: Obnovili najstarije analogno računalo i otkril

nađeno je još par tih astronomskih kalkulatora, tj. njihovih dijelova...

 

mehanizam s Antikitere je najpotpuniji...

 

a bez brige, nisu GanCi (aka Dimljeni Hrvati) prvi koji stavljaju trenutnu korist ispred povijesne ili kulturne vrijednosti...

 

i zvona su se topila u topove...

Ju je je? Je ju je!
5 godina
offline
Re: Obnovili najstarije analogno računalo i otkril
Vjerojatno je toga bilo i u Aleksandrijskoj knjižnici...ali je nestalo u požaru... kristalna noć u režiji religije mira i ljubavi
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
3 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Obnovili najstarije analogno računalo i otkril
DarkoKwon kaže...
meu_clone kaže...

Ovo lijepo pokazuje koliko je ljudska znanost imala saznanja i prije nekoliko tisuća godina. Fascinantno mi je kako veliki broj ljudi ima osječaj da smo sva dostignuću dosegli u zadnjih 100 godina, pa im se prodaju priče tipa 'ancient aliens'.

 

I mali off topic: jel samo meni 'pomrčina' zvuči krivo? Mislim mrak - zamračiti - pomračina  vs  mrčiti - pomrčina  

 Ako si ikad citao neku knjigu o desavanjima prije 2000 godina, skontaces da je bukvalno sve isto, samo tada nisu imali transport i telekomunikacije, ali je sve isto. Samo skontaj da filozofi iz tog vremena se i dan danas citiraju i sve isto vrijedi kao i u njihovo doba. 

 Recimo Tukididov Peloponeski rat (ratovi), zapanjujuće mi je bilo kako su imali izvrsno razrađenu strategiju, operativu i taktiku skoro kao u ovo doba satelita, vojnih akademija i terenskih priručnika, a i opis ljudske naravi je frapantno poznat.
Zapravo su ljudi unatrag više tisućljeća bili čak i inteligentniji, jedno genetičko istraživanje pokazuje da nam inteligencija lagano opada.
Mi imamo sreće što živimo na vrhuncu doba akumulirang znanja, zahvaljujući sistematičnom prenošenju informacija, tj. industrijaliziranom tiskanju knjiga i sad već elektroničkom informacijskom dobu.
Ali to je također i naše prokletstvo, jer racio nam je u službi animalnog. Iliti amigdala prvo reagira na vanjske utiske pa šalje kodirane impulse cerebralnom korteksu koji se onda s njima bakće kako zna i umije. A sposobni smo svašta napraviti.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.3.2021 3:20 (Al Crane).
5 godina
offline
Obnovili najstarije analogno računalo i otkrili ka

Astrolab... samo tisuću godina prerano.

Šta bi tek rekli za Lebombo kosku 

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice