Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio DAB+

poruka: 21
|
čitano: 13.119
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio DAB+".
16 godina
odjavljen
offline
Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio DAB+

  radio
 

Freak Show Inc.
 
6 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio DAB+

Svake pohvale autorima članka, jako dugo nisam pročitao bolju, kvalitetniju i opširniju recenziju neke tehnologije.
Samim googlanjem autora vidiš da to nisu neki probisvjeti površnog poznavanja materije o kojoj pišu, nego su stručnjaci u svom polju.

 
15 0 hvala 2
14 godina
neaktivan
offline
Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio DAB+

"u zapadnoj Evropi"...  Pređeš granicu sa Slovenijom i normalno slušaš DAB, jedino "mi" kasnimo po običaju.

Moj PC  
5 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio DAB+

Obožavam radio. Ima raznovrsniji program i kvalitetniji je od televizije.


Ali ne dam ni lipe ni za kakav DAB+ prijemnik (pardon, prijAmnik). Dosta je punjenja džepova pojedincima kao prilikom uvoza šrot elektronike u slučaju DVB-T-a.

 

 

 

 
3 3 hvala 1
8 godina
offline
Re: Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio
Sve je to lijepo, ali DAB nije donio ono sto je bo za ocekivati - bolji zvuk. Od nedavno imam auto s DAB/FM prijemnikom i usporedba kvalitete zvuka debwlo ide na FM stranu. DAB zvuci suplje i tanko. Tko moze neka proba istu stanicu slusati u obje tehnologije i cut ce ogromnu razliku. I to sako zato sto se zeli nagurati sto veci broj kanala, naustrb kvalitete.
Sve u svemu - jadno.
Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
2 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio
Macumba kaže...
Sve je to lijepo, ali DAB nije donio ono sto je bo za ocekivati - bolji zvuk. Od nedavno imam auto s DAB/FM prijemnikom i usporedba kvalitete zvuka debwlo ide na FM stranu. DAB zvuci suplje i tanko. Tko moze neka proba istu stanicu slusati u obje tehnologije i cut ce ogromnu razliku. I to sako zato sto se zeli nagurati sto veci broj kanala, naustrb kvalitete.
Sve u svemu - jadno.

Nije zlato sve što sja! Nisam apriori protiv novih tehnologija, ali nam neke od njih nisu donijele toliko prednosti u odnosu na stare tehnologije koliko su oh pojedini zagovaratelji novih tehnologija najavljivali.

 

Primjer digitalne televizije. Koliko je samo bilo potrebno da se prijeđe na 16:9 omjer slike? Gdje je HD? EPG nemaju svi. Talijani i dalje smetaju prijemu tv signala ljeti...

 

Neka ne diraju FM.

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.12.2017 16:30 (ridealong).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio
Macumba kaže...
Sve je to lijepo, ali DAB nije donio ono sto je bo za ocekivati - bolji zvuk. Od nedavno imam auto s DAB/FM prijemnikom i usporedba kvalitete zvuka debwlo ide na FM stranu. DAB zvuci suplje i tanko. Tko moze neka proba istu stanicu slusati u obje tehnologije i cut ce ogromnu razliku. I to sako zato sto se zeli nagurati sto veci broj kanala, naustrb kvalitete.
Sve u svemu - jadno.

 Kao što su ploče bolje od CD-a.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio
Macumba kaže...
Sve je to lijepo, ali DAB nije donio ono sto je bo za ocekivati - bolji zvuk. Od nedavno imam auto s DAB/FM prijemnikom i usporedba kvalitete zvuka debwlo ide na FM stranu. DAB zvuci suplje i tanko. Tko moze neka proba istu stanicu slusati u obje tehnologije i cut ce ogromnu razliku. I to sako zato sto se zeli nagurati sto veci broj kanala, naustrb kvalitete.
Sve u svemu - jadno.

Ne bih se složio... Kad sam nedavno bio u Sloveniji i slušao DAB, i to u rentanom Cliu, dakle, nije da je neko čudo od zvučnog sustava unutra, razlika u kvaliteti između DAB-a i FM-a bila nebo i zemlja. U korist DAB-a, naravno.

 

Možda naši štede? Ne bi bilo čudno.

12 godina
offline
Re: Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio

Pozdrav Mirko! 

 

U Hrvatskoj smo imali digitalni tv signal godinu do dvije dana prije nego u Italiji 😉

 

Nemoj i ti sa onim forama da je trava zelenija kod susjeda...

vicious
13 godina
offline
Re: Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio
Bio sam uvjeren da se u DAB sustavu emitira lossless zvuk. HE-AAC pri 64 kbps? Neka, hvala.
https://my.pcloud.com/#page=register&invite=jNZr9ppjyNajgora sljepoća je kad se ne želi vidjeti i najgora gluhoća je kad se ne želi čuti.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio
Mirko935 kaže...
Macumba kaže...
Sve je to lijepo, ali DAB nije donio ono sto je bo za ocekivati - bolji zvuk. Od nedavno imam auto s DAB/FM prijemnikom i usporedba kvalitete zvuka debwlo ide na FM stranu. DAB zvuci suplje i tanko. Tko moze neka proba istu stanicu slusati u obje tehnologije i cut ce ogromnu razliku. I to sako zato sto se zeli nagurati sto veci broj kanala, naustrb kvalitete.
Sve u svemu - jadno.

Ne bih se složio... Kad sam nedavno bio u Sloveniji i slušao DAB, i to u rentanom Cliu, dakle, nije da je neko čudo od zvučnog sustava unutra, razlika u kvaliteti između DAB-a i FM-a bila nebo i zemlja. U korist DAB-a, naravno.

 

Možda naši štede? Ne bi bilo čudno.

Na satelitskom forumu piše kako je bitrate svih radijskih kanala trenutno 72 kbit/s. To je možda tako zbog toga što je tek počelo testno razdoblje. Nadam se da će, kada završi testno emitiranje, podići kvalitetu.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio
Marko :D kaže...
Mirko935 kaže...

Možda naši štede? Ne bi bilo čudno.

Na satelitskom forumu piše kako je bitrate svih radijskih kanala trenutno 72 kbit/s. To je možda tako zbog toga što je tek počelo testno razdoblje. Nadam se da će, kada završi testno emitiranje, podići kvalitetu.

 Nemoj se previše nadati. Smatra se da je AAC 64 kbita u rangu mp3 128 kbita, i teško da ćemo dobiti više od toga, jer se od radija ni ne očekuje vrhunska kvaliteta zvuka. No osim o bitrateu, kvaliteta dosta ovisi o postupku kodiranja i drugim parametrima same radio stanice. Slušam sve naše stanice preko streama (koji je uglavnom 64 kbit) i kod nekih je bolji, a kod nekih lošiji od FM-a. Da ne pričamo koliko se stanice međusobno razlikuju po kvaliteti. Bitrate je tu još najmanje bitan.

 

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio DAB+

Koristim priliku da pitam upućenije; ima li koji pristojan DAB+ prijemnik koji je linijska komponenta poznatog proizvođača? dakla ono 42 cm širine, lijepo da mi stoji u sistemu a ne glumi grudu nekakvog kvazi dizajna kao ovi sadašnji 
rezni "media centri". U biti nebih isključivo taj dab jer mi to nije toliko bitno u životu nago vidim da obično imaju media player sisteme koji sadrže i DAB i FM, i što mi je najbitnije, wifi media player koji vidi nas server.. 

Mislim, znam ja guglati, ali uglavnom nailazim na nekoliko godina stare onkyo, pioneer ili denon koji koštaju 3000 kn na više a vidim da su stari modeli. Što je valjda problem kod tih internet standarda i podržavanja codeca. 
Ono ako toliko mora koštati ok, ali onda bih novoizašli model i rado bih da mi bude jasno zašto audio player košta minimum 3000 kn, video media centar player koji ima i audio player/dab/internet radio u sebi košta samo 300tinjak kn,
a čitavo htpc mini računalo na linuxu sa čime god poželim, naravno uz usb3, blutooth, IR, wifi itd. oko 1000kn 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio
ridealong kaže...

Nije zlato sve što sja! Nisam apriori protiv novih tehnologija, ali nam neke od njih nisu donijele toliko prednosti u odnosu na stare tehnologije koliko su oh pojedini zagovaratelji novih tehnologija najavljivali.

 

Primjer digitalne televizije. Koliko je samo bilo potrebno da se prijeđe na 16:9 omjer slike? Gdje je HD? EPG nemaju svi. Talijani i dalje smetaju prijemu tv signala ljeti...

 

Neka ne diraju FM.

 Kad smo kod toga, mene je strah kad smo toliko ovisni o osjetljivoj digitaliji koja trpa milijun kompresiranih programa u jedan frekvencijski kanal, što će biti u slučaju havarije? Solarne oluje su realnost, ali kod nas nisu isključene i druge nepogode. 
U vrijeme rata, prvu stvar (znamo iz iskustva) koju su sukobljene strane razbijale su odašiljači. I što, u doba domovinskog 90tih, kad su zrokali recimo sljemenski toranj, tv stanice sa svojim malim odašiljačima emitirali su sami svoju analognu frekvenciju i lovio je 
tko je mogao. Većinom je išlo. Tako je i sad s analognim radiom. Što kad sad pukne sad unificirani DVB odašiljač? crknut će SVI tv i dab radio kanali odjednom. Nema lokalnog odašiljanja jer svi su ukodirani u jedan nositelj signala. Kada nas nešto strefi
roknut ćemo u kameno doba. Evo na sličnu temu, kratki dokumentarac: 



http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
6 godina
protjeran
offline
Re: Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio
overhaul kaže...

 Kad smo kod toga, mene je strah kad smo toliko ovisni o osjetljivoj digitaliji koja trpa milijun kompresiranih programa u jedan frekvencijski kanal, što će biti u slučaju havarije? Solarne oluje su realnost, ali kod nas nisu isključene i druge nepogode. 
U vrijeme rata, prvu stvar (znamo iz iskustva) koju su sukobljene strane razbijale su odašiljači. I što, u doba domovinskog 90tih, kad su zrokali recimo sljemenski toranj, tv stanice sa svojim malim odašiljačima emitirali su sami svoju analognu frekvenciju i lovio je 
tko je mogao. Većinom je išlo. Tako je i sad s analognim radiom. Što kad sad pukne sad unificirani DVB odašiljač? crknut će SVI tv i dab radio kanali odjednom. Nema lokalnog odašiljanja jer svi su ukodirani u jedan nositelj signala. Kada nas nešto strefi
roknut ćemo u kameno doba. Evo na sličnu temu, kratki dokumentarac: 



 Ne znam za solarne oluje i bakle, ali iz vlastitog iskustva mogu reći da jedan fen za kosu, vešmašina u kombinaciji s lošim električnim instalacijama, kao i kineski skuter mogu potpuno uništiti prijem (pardon, prijAm) digitalne tv. Drugi ljudi pak spominju susjedovu kosilicu za travu i sl. Tako da je prijem signala digitalne tv jako osjetljiva biljka.

 

Za ovo drugo mora postojati redundancija, pa mislim da se sve to ne može samo tako obrušiti na širem području. Je li riječ o rezervnom odašiljaču, satelitskoj vezi ili nećeg trećem, to neka kažu oni koji znaju više o toj temi.

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio
I jel ja moram kupiti novi dab radio ili mogu još imati FM radio
*** nisam ovlašten da dajem potpis ***
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio

Iz OiV-a su rekli kako neće ugasiti FM radio tako da ćeš ga i dalje moći slušati. Nedavno je tek pokrenuto eksperimentalno emitiranje DAB-a i to samo u jednom dijeli Hrvatske.

 

Ako baš želiš slušati DAB, uvijek možeš kupiti DAB prijemnik, ali prvo provjeri jesi li na području pokrivenim signalom.

 

https://support.oiv.hr/reception/coverage/coverage.aspx

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.12.2017 23:24 (Marko :D).
9 godina
offline
Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio DAB+

LOL nisam znao da moj RNS 510 u Passatu ima prijemnik za DAB... moram to isprobat

 

EDIT;

Ipak moj RNS nema DAB...

Battlenet - TheProdigy#2234
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.12.2017 17:49 (Zemljanin).
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio DAB+

DAB+, ak se mene pita, to bu završilo isto kak i BlueRay.

Šta će kome decidirani diđitalni radio kad već imamo brzi internet bez žnjore.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio
Sroljo the second kaže...

DAB+, ak se mene pita, to bu završilo isto kak i BlueRay.

Šta će kome decidirani diđitalni radio kad već imamo brzi internet bez žnjore.

 I meni se cini jer ja kad sam u vozilu duze od 15 min ukljucujem Deezer koji streamam prek BT-a na autoradio.

Battlenet - TheProdigy#2234
15 godina
neaktivan
offline
Objašnjavamo što je digitalni zemaljski radio DAB+

Očekivani fijasko dodjele DAB koncesija. 

https://www.nacional.hr/nacional-dobio-nacionalnu-koncesiju-za-digitalni-radio/

 

DAB stiže prekasno. Sve što nudi, a i puno više, danas se dobije povezivanjem na internet.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice