Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a

poruka: 24
|
čitano: 8.404
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a".
3 godine
offline
Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a

Pa super. Izbjeći će se monopol Nvidie i imat ću nove dionice u koje će biti dobro ulagati :)

 
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a

Super. Sad da jos netko pruzi dobru alternativu Apple M1 Max i M2...

 
1 0 hvala 0
3 godine
odjavljen
offline
Re: Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a
Mitch kaže...

Super. Sad da jos netko pruzi dobru alternativu Apple M1 Max i M2...

 Intel nudi alternativu.

14 godina
offline
Re: Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a
veliki pero kaže...

 Intel nudi alternativu.

 mislio je bar u rangu m1

15 godina
offline
Re: Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a

- ALT imamo od davnih vremena na tipkovnici.. alternativu? s deakcelerator povijesti intela samo možda, mada kao to radi apple nema posebnog razloga da ne bi mogao i intel.

-da, papirnate performanse Xe grafike su supač, u rangu tad midrange gtx1050ti.. što je ok ako je tako, no danas je to low za guranje u to društvo, tj treba 2-4x puta više corea ugurati u čip, napajati strujom, da se ne rastopi i da ekšli radi, da specifikacije koje intel formalno navede idući dan-godinu ne opozove kao dx90c kompatiblne iz davnih vremena jer nemaju sm2.0 itd.. tj to što je 'veći' kao brojčani proizvođač grafičkih čipova rezultat je samo činjenice da je to dio cpua, koji napredniji s jačom gpu ne koriste tj koriste diskretnu-dodatnu gpu a intelice se i dalje ubrajaju jer su fizički u cpu-računalu pa su legitimno na toj statistici, ipak samo statistika ili uredske potrebe. Dva različita svijeta, office i hi-end grafika, dok nema na tržištu, papirnato mogu i ja.. ili drugim riječima, ima li u nekoj trgovini za kupiti intel xe? -nema. Kako tad uopće usporediti ili staviti u rečenicu nešto s druge strane što ekšli postoji i radi s nečim što nije dostupno a kako će raditi vidjet ćemo (ili konkretnije, nećemo...). :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a
Mitch kaže...

Super. Sad da jos netko pruzi dobru alternativu Apple M1 Max i M2...

Radi se na tome, dakle AMD ARM SoC(valjda za Mikrošuft)ili informacije/glasine idu još u 11 mjesec 2020.

 

https://twitter.com/i/web/status/1332601734565416962

 

https://www.notebookcheck.net/Microsoft-and-AMD-are-reportedly-developing-an-Arm-processor-for-laptops.568434.0.html

 

To je zapravo Keller-ov AMD K12, ili onaj otkazani ali zapravo danas itekako živ razvoj novog ARM SoC-a.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=929&jumpto=6460829&sort=asc&view=flat

veliki pero kaže...
Intel nudi alternativu.

A da, kak se to zove a da nije Mobile Alder Lake koji može povuč više od duplo veču W potrošnju.To je nebo i zemlja razlika, razlika u potrošnji je neusporediva ili Intel gas do daske=bez toga bi izgledalo vrlo loše.

 

Dakle potrošnja=perfromanse, to je ono bitno na Mobile platformi a vidiš i sam zelene M1 Pro brojke.

 

 

 

Kao i obično nije sve idealno, ipak je M1 dizajniran za optimalan rad u zatvorenoj softverskoj platformi.

 

AMD,........is that Epyc or what?
3 godine
odjavljen
offline
Re: Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a
loky4i4 kaže...
veliki pero kaže...

 Intel nudi alternativu.

 mislio je bar u rangu m1

 https://www.pcworld.com/article/608419/laptop-brawl-apples-m1-max-vs-intels-12th-gen-core-i9-flagship.html

8 godina
offline
Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a

imam pitanje za iskusne poznavaoce

 

Zašto Pored Intela i Amd ne proizvodi još netko procesor ??? Što je tu problem ?  Davno sam čitao da je VIA posjedovala x86 licencu ili prava za proizvodnju.

 

Dali sada išta spriječava da Intel radi na svojoj ARM arhitekturi ??? Da umjesto X86 koristi RISC ? 

 

 

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a
T700 kaže...

imam pitanje za iskusne poznavaoce

 

Zašto Pored Intela i Amd ne proizvodi još netko procesor ??? Što je tu problem ?  Davno sam čitao da je VIA posjedovala x86 licencu ili prava za proizvodnju.

 

Dali sada išta spriječava da Intel radi na svojoj ARM arhitekturi ??? Da umjesto X86 koristi RISC ? 

 

 

Odakle ti da samo Intel i Amd proizvode procesore?

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_computer_hardware_manufacturers

 

istina nije ih ostalo puno jer je večina prešaltala na ARM arhitekturu, ali je najveći problem cijena, pošto trebaš miljarde dolara za ulaganje i razvoj prije nego uopće počneš prodavat proizvod i onda se zapitaš zašto ako več imaš gotove arhitekture sa gotovim proizvodima koji su superiorni u odnosu na sve drugo.

 

Po meni se još neko vrijeme neće promjenit stanje jer je silicij na vrhuncu i nema više puno mjesta za gurat jezgre i Ghz u nebo, pa evo u zadnjih 10ak godina brzina jezgri se marginalno povečala, tako da se samo dodaju nove jezgre iako ni za njih više nema puno mjesta. Jedni govore da je budućnost u kvantnim kompjuterima jedni u grafenskim tako da je moguće da se tek tada pojave novi igrači. Do tada mislim da smo ovisni o igranju ove velike trojice, iako se zna dogodit da ARM arhitektura preuzme vodeću poziciju za 5-6 godina.

15 godina
offline
Re: Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a
Mitch kaže...

Super. Sad da jos netko pruzi dobru alternativu Apple M1 Max i M2...

Razbija li Appleov M1 procesor 12. generaciju IntelaNE! Kaže ovaj izvor i još 2048 njih.

Tako da bi ovo Intel kupio sa apetitom kao malo dijete čips. I da, kao što je kolega rekao da je Intel alternativa, hell yeah, daleko bolja alternativa. To što si ti sanboxan u appleov ekosustav - tvoj problem, nije moj.

Meni lično da je nešto što je japansko (valjda) ostane i japansko.

Because anything Korea does, Japan does it better.
8 godina
offline
Re: Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a
T700 kaže...

imam pitanje za iskusne poznavaoce

 

Zašto Pored Intela i Amd ne proizvodi još netko procesor ??? Što je tu problem ?  Davno sam čitao da je VIA posjedovala x86 licencu ili prava za proizvodnju.

 

Dali sada išta spriječava da Intel radi na svojoj ARM arhitekturi ??? Da umjesto X86 koristi RISC ? 

 

Problem = monopol, dosjelost (proširenost) i - patenti.
Malo si blentavo formulirao pitanje, ali je na mjestu.

Prvo potpitanje: Da, Intel radi na ARMu, i više opstruira nego li radi, jer bi to inače bio autokanibalizam, samoubojstvo iz zasjede. ARM je rak rana za sve što Intel jest, pa sam izvedi zaključak.

RISC: pa to je trenutno najpopularnija R&D platforma u toj domeni, svi - ali aposlutno svi koji imaju ikakve veze sa socovima i procovima - ulažu milijarde u to.
Zayeb je da je i soft ("firmware", recimo) i hardware - open source. Dakle nema monopola, već samo indirektni, kakav npr Google (Alphabet) ima s Androidom: toliko proprietary (vlasničkih) dodataka i nabrijani ritam "razvojnih" modela (a bez sourcea, lege artis) da im nitko ne može preuzeti vodstvo (eto Amazon pokušao među mnogima, FireOS)...
A onda još bolnije, Kina preuzela vodstvo na RISCu prije nego li se drugi snašli, i već imaju stotine specifičnih riješenja koja drugi mogu implementirati, ali de facto moraju pratiti njiov smjer.
Čak i da, eto, Američani i njiovi saveznici (commonwealth, pet očiju...) počnu brže i bolje razvijati RISC-V, to i dalje znači da kolju Intel & ARM.
Nekakav generalizirani odnos bio bi ARM:x86 == RISC:ARM (glede današnje "efikasnosti", sort of).

Glavni RISC-V problem jest (i to je konačan odgovor na tvoje pitanje) da za ARM (a kamo li x86) već postoje generacije razvijenih (razrađenih) riješenja, standarada i podstandarada. Ne samo to, već su u masovnoj funkciji (a ne tamo negdje na nekom sveučilištu)... opet, "primitivnost" RISCa i njegova modularnost omogućuje direktno nadovezivanje na ARM, što daje jak sinergični efekt (de facto osnažuje RISC platformu). Dodatno, već spomenute milijarde i utrka znače da ta platforma eksponencijalno raste; Kitajci već imaju super-računala bazirana na RISCu  i Linuxu, što znači da ih više nikakvi patentni itd trikovi ne mogu zaustaviti. Obzirom da govorimo o entitetu sa 1,5 milijarde ljudi (plus bar još pola od tog onog što gravitira istom), govorimo o šestini do četvrtini čovječanstva uopće. Nema te Nvidie, Intela, Microsofta... koji to može zanemariti.
Teško da će brzo (ako ikad) RISC biti apsolutan supstitut ARMu (ili x86); sl. 10 godina sigurno nikako.
Međutim, "hibridi" su već u opticaju i za 3-5 godina bi mogli biti paralelni standard za većinu stvari uopće.
Pojednostavljeno, ARM ostaje "mozak", gotovo sve ostalo (sofisticirano potrebno) se prebacuje na neku inačicu RISC modula (na istom SoCu/motherboardu).
Naime, strartni troškovi razvoja kod RISC-V su neusporedivo niži od bilo čeg postojećeg: ne plaćaju se patenti, modificiraju se i dograđuju gotovi javni primjenjeni moduli (tisuće i rastu)... tako da je to vjerojatno potpuno nova paradigma.

14 godina
offline
Re: Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a
Envy kaže...

Razbija li Appleov M1 procesor 12. generaciju IntelaNE! Kaže ovaj izvor i još 2048 njih..

 da sigurno će taj i9 ići u laptop od 8k kuna, s tim da ti m2 uskoro izlazi pa ćemo vidjeti, i baš me zanima kako bi taj proc radio bez aktivnog hlađenja 

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2022 7:24 (loky4i4).
15 godina
offline
Re: Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a
Usporedujes konja s magarcem.

Koliko trosi Intel a koliko M1 Max? Jesmo u ARM temi?

Kao da ja sad usporedim integriranu grafiku iz M1 Max i tog Intela...
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2022 8:13 (Mitch).
14 godina
protjeran
offline
Re: Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a
veliki pero kaže...
loky4i4 kaže...
veliki pero kaže...

 Intel nudi alternativu.

 mislio je bar u rangu m1

 https://www.pcworld.com/article/608419/laptop-brawl-apples-m1-max-vs-intels-12th-gen-core-i9-flagship.html

 Clanak nigdje ne spominje glavnu stvar - potrosnju. A tu je razlika tako ogromna da je ova mrsava Intelova pobjeda u performansama slaba utjeha... 

S tim ide i tisina i 4-5x duzi battery life. Dakle nema usporedbe, M1 je SF za AMD i Intel.. 

9 godina
offline
Re: Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a
Envy kaže...

Razbija li Appleov M1 procesor 12. generaciju IntelaNE! Kaže ovaj izvor i još 2048 njih.

Tako da bi ovo Intel kupio sa apetitom kao malo dijete čips. I da, kao što je kolega rekao da je Intel alternativa, hell yeah, daleko bolja alternativa. To što si ti sanboxan u appleov ekosustav - tvoj problem, nije moj.

Meni lično da je nešto što je japansko (valjda) ostane i japansko.

 

Bojim se da se tu uspoređuju kruške i jabuke. Uspoređuje se laptop s M1 procesorom koji radi s pasivnim hlađenjem u laptopu koji radi satima i satima na bateriji i laptop s procesorom kojem hlađenje zuji kao helikopter i koji pocucla bateriju za 2-3 sata u najboljem slučaju.

Razliku u brzini nadoknadi ugoda rada s M1.

A ovo oko ekosustava, bit će i to riješeno, nije ni BootCamp pao s neba isti tren.

Evo, samo za orijentaciju, to je tek u razvoju i pogledaj što piše u okviru u prvom postu:

 

CrossOver Allows x86 Windows Apps to Run on Apple M1 Macs | MacRumors Forums

3 godine
offline
Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a

Performance/Watt je najbitnija metrika.

 
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a
Gallu kaže...

Performance/Watt je najbitnija metrika.

 kako kome, ja bi vrlo rado više grafičkih perfomansi u mojem laptopu pa i nauštrb nešto značajnije potrošnje

ionako kad gejmam na njemu je uključen u struju

 

no za to je pak trebalo previše kompromisa i love, a performance/wat mi je ionako zadnja rupa na svirali 

14 godina
protjeran
offline
Re: Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a
picajzla0707 kaže...
Gallu kaže...

Performance/Watt je najbitnija metrika.

 kako kome, ja bi vrlo rado više grafičkih perfomansi u mojem laptopu pa i nauštrb nešto značajnije potrošnje

ionako kad gejmam na njemu je uključen u struju

 

no za to je pak trebalo previše kompromisa i love, a performance/wat mi je ionako zadnja rupa na svirali 

To je desktop replacement o cemu pricas, ako zelis malu masu i portabilnost, onda je perf/watt sve.

 

Apple sa laganim i necujnim low-power laptopom ogromne autonomije konkurira po performansama Intel/AMD desktop replacement-ima koji su bucni, teski i u pravilu slabe autonomije. Moras shvacat da je to ogromna stvar... Jer da su htjeli iskoristiti taj visi power envelope koji Intel koristi, rastavili bi ih na proste faktore. Sta ce se i dogoditi...

13 godina
offline
Re: Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a
picajzla0707 kaže...

 kako kome, ja bi vrlo rado više grafičkih perfomansi u mojem laptopu pa i nauštrb nešto značajnije potrošnje

ionako kad gejmam na njemu je uključen u struju

 

no za to je pak trebalo previše kompromisa i love, a performance/wat mi je ionako zadnja rupa na svirali 

Veća potrošnja kod laptopa ne predstavlja glavni problem u većom računu za struju.

Problem je što to treba i hladiti, a izuzev nekih ludih šasija i trikova s vodenim hlađenjem, takve laptope je gotovo nemoguće ohladiti bez znatne buke.

Dodaj još što je dosta mobilnih procesora nemoguće undervoltati, i eto ti pećnice od 15.6".

 

Performance/watt je itekako bitan kod laptopa.

Say hello to my little friend
14 godina
protjeran
offline
Re: Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a
Krunoo7 kaže...
picajzla0707 kaže...

 kako kome, ja bi vrlo rado više grafičkih perfomansi u mojem laptopu pa i nauštrb nešto značajnije potrošnje

ionako kad gejmam na njemu je uključen u struju

 

no za to je pak trebalo previše kompromisa i love, a performance/wat mi je ionako zadnja rupa na svirali 

Veća potrošnja kod laptopa ne predstavlja glavni problem u većom računu za struju.

Problem je što to treba i hladiti, a izuzev nekih ludih šasija i trikova s vodenim hlađenjem, takve laptope je gotovo nemoguće ohladiti bez znatne buke.

Dodaj još što je dosta mobilnih procesora nemoguće undervoltati, i eto ti pećnice od 15.6".

 

Performance/watt je itekako bitan kod laptopa.

Ta vodena su gimmick, nema nikakve koristi od vode u laptopu.. osim ako ces ga spajat na vanjski radijator...

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2022 14:27 (ansha).
11 godina
offline
Re: Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a
ansha kaže...

To je desktop replacement o cemu pricas, ako zelis malu masu i portabilnost, onda je perf/watt sve.

 

Apple sa laganim i necujnim low-power laptopom ogromne autonomije konkurira po performansama Intel/AMD desktop replacement-ima koji su bucni, teski i u pravilu slabe autonomije. Moras shvacat da je to ogromna stvar... Jer da su htjeli iskoristiti taj visi power envelope koji Intel koristi, rastavili bi ih na proste faktore. Sta ce se i dogoditi...

 ne pričam o desktop replacement, pričam o laptopu sa igpu koja ima bar malo veće grafičke perfomanse

recimo kao što bi trebao biti novi mobilni rajzen sa navi igpu, a potpuno me boli đokica jel te grafičke perfomanse plaćam s lošijim price/performance odnosom jer ionako kad gejmam to radim uključen u struju

 

zato i kažem da nije svakom wat/performance najbitniji

Krunoo7 kaže...

Veća potrošnja kod laptopa ne predstavlja glavni problem u većom računu za struju.

Problem je što to treba i hladiti, a izuzev nekih ludih šasija i trikova s vodenim hlađenjem, takve laptope je gotovo nemoguće ohladiti bez znatne buke.

Dodaj još što je dosta mobilnih procesora nemoguće undervoltati, i eto ti pećnice od 15.6".

 

Performance/watt je itekako bitan kod laptopa.

 hlađenje je već dobar argument, no i to se dade riješiti

 

i opet ponavljam - nije svakome najbitnija stavka wat/performance odnos

to sad ne znači da može laptop biti potpuno govno po tom pitanju, naravno da bar neki wat/performance odnos mora postojati, ali da je svima najbitniji baš i nije točno

recimo, vrlo rado bi dao pola wat/performace odnosa u svojem laptopu + soma kuna pri kupnji za barem 30% veće grafičke perfomanse, a nisam jedini

 

but jebiga, takvo što sa igpu zasad ne postoji, a novi rajzeni s navi2 igpu će biti samo za odlikaše - oni najskuplji modeli, dok će nasljednici 5300u i 5500u imati i dalje prastare vege

da su najavili 6300u 4/8 s nekakvom navi2 igpu ili 6500u 6/12, rado bi pričekao par mjeseci s nabavom laptopa, ovako sam uzeo hp sa 5300u za 3200 kuna i donekle sam zadovoljan dok ne izađe nešto bolje

desktop replacement ne tražim, gejming laptopi su mi preskupi, prevrući, preglasni itd., znam da sam picajzla, ali vjerujem da ćemo tamo za nekih godinu i pol dana imati upravo ono što tražim - jeftine laptope s koliko-toliko značajnijom igpu - napredak koji je zapeo u razvoju najviše posljednih godina

14 godina
protjeran
offline
Re: Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a
picajzla0707 kaže...
ansha kaže...

To je desktop replacement o cemu pricas, ako zelis malu masu i portabilnost, onda je perf/watt sve.

 

Apple sa laganim i necujnim low-power laptopom ogromne autonomije konkurira po performansama Intel/AMD desktop replacement-ima koji su bucni, teski i u pravilu slabe autonomije. Moras shvacat da je to ogromna stvar... Jer da su htjeli iskoristiti taj visi power envelope koji Intel koristi, rastavili bi ih na proste faktore. Sta ce se i dogoditi...

 ne pričam o desktop replacement, pričam o laptopu sa igpu koja ima bar malo veće grafičke perfomanse

recimo kao što bi trebao biti novi mobilni rajzen sa navi igpu, a potpuno me boli đokica jel te grafičke perfomanse plaćam s lošijim price/performance odnosom jer ionako kad gejmam to radim uključen u struju

 

Takva pak stvar ne postoji, ni jedna trenutna nije ni blizu M1 grafici, nece biti ni nove rdna2 integrirke ni blizu...

11 godina
offline
Re: Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a
ansha kaže...

Takva pak stvar ne postoji, ni jedna trenutna nije ni blizu M1 grafici, nece biti ni nove rdna2 integrirke ni blizu...

 a znam ja to, ja već godinama čekam da konačno izađu igpu koje imaju iole napretka po pitanju perfomansi

kad gledaš koliko je procesorski to napredovalo u zadnjih 4-5 generacija, a igpu je vječno usrana vega s par posto više perfomansi ili intelova koja je tek nedavno stigla vegu

 

donedavno su se uzbuđeno najavljivali novi mobilni rajzeni s navi grafikom, pa je ispalo da će to dobiti samo top modeli

u low i mid range idu i dalje jebene vege, zato i jesam odustao od čekanja i uhvatio hp na akciji

 

ali ja govorim da meni, a znam ih jako puno takvih koji samo gejmaju ili drkaju po internetu, uopće nije bitan wat/performance odnos jer kad surfamo ionako svaki proc troši ko upaljač, a kad gejmamo onda nam je tak svejedno jer na bateriji ionak nemereš gejmat ili nemereš duže od pola sata, pa ti je ovak i onak taj wat/performance odnos skoro pa potpuno nebitan

15 godina
offline
Re: Nvidia službeno odustaje od preuzimanja ARM-a
loky4i4 kaže...
Envy kaže...

Razbija li Appleov M1 procesor 12. generaciju IntelaNE! Kaže ovaj izvor i još 2048 njih..

 da sigurno će taj i9 ići u laptop od 8k kuna, s tim da ti m2 uskoro izlazi pa ćemo vidjeti, i baš me zanima kako bi taj proc radio bez aktivnog hlađenja 

13. generacija koja će prvobitno predstavljena za mobile tržište odavno je tu na testiranju. Pisao sam o tome. Nisam fan Intela kao što mnogi misle jer na ljeto dobijam zadnji Appleov M[xyz] laptop (jer ga neću platiti ja) pa neka stoji da vidim šta je to "magično u tome". A nije ništa. Dolsovce ništa.

Znam samo da danas na edukaciji desete najveće kompanije nasvijetu u bijeloh tehnici - neće moći pristupati preko iPhone uređaja. Lik htio da razbije iPhone 13 ali suzdržao se i kupit će neki jeftini ŽNJ Androdi.

Da opet kaćem da ne mrzim iPhone, kupujem mami kao nov iPhone 8 Plus, već ga naručio!

PS: Ne'am pojma što si suspendiran ali ajde i ne moraš odgovoriti.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice