Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha

poruka: 135
|
čitano: 26.036
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha".
14 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Drago kaže...

ti "vjeruješ"

 Kad covjek zbroji bezosove rakete i muskova obecanja o elektricnoj buducnosti.

 

 

Insert smajlic koji fijuce x files tune

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
11 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Drago kaže...

Ovo je smiješno od prve rečenice da su "električni automobili na početku svog razvoja" (ali ih već sada propišimo kao obavezne jer ti "vjeruješ", a na početku razvoja?) preko Bezosa "istraživača svemira" do konačnog zaključka da su "svi koji čine "sitnice" za očuvanje zemlje i okoliša, glupi i naivni što to uopće rade".

 

Pričaš svoje i uopće ne čitaš što ti govorim.

 

Sve da su električni automobili isplativi i dostupni - neće učiniti ništa za očuvanje okoliša. Objasnio sam ti zašto. Ja, kao i 99% ljudi na planeti, jesu za očuvanje okoliša, ali električni automobili veze nemaju s pričom koju su ti prodali uz njih. 

 

Ti i dalje daviš s tom istom pričom za koju je razvidno iz stvarnih brojki - potrošnje nafte, performansi i cijene tih autombila da ne funkcionira - ali ti "vjeruješ". 

 

Ja s vjernicima ne mogu raspravljati o njihovoj vjeri niti o tome ikada raspravljam, ali isto tako očekujem od njih da mi svoju vjeru ne nabijaju na nos kao "istinu" ili da od mene pokušavaju napraviti vjernika. Sasvim sam ozbiljan. Ti si vjernik koji je stvarni ekološki, tehnološki i politički problem sveo na okvir vjere, u tvom slučaju pseudoekološkog trabunjanja koje se nimalo ne obazire na stvarne podatke iz svijeta već na neku budućnost koja će dokazati da je tvoja vjera prava vjera. 

 

Slobodno mi se javi kad dođe taj Sudnji dan i Drugi dolazak "when The Man comes around", ali je kao metoda racionalne rasprave pozivanje na buduće događaje kao argment za sadašnjost - budalaština. 

 Očito onda ti ne shvaćaš što ja želim reći jer si izokrenuo sve što sam rekao i moje vjerovanje u tehnološki razvoj i napredak pretvorio u neko pseudovjerovanje.

 

Ako Volvo, tvrtka s velikom poviješću u auto industriji, u 2020. izbaci svoj prvi potpuno el. automobil, nije li pesimizam vjerovati, ispričavam se (ne smijem više koristiti tu riječ), smatrati da smo na vrhuncu tehnologije EV-a te da sutra necemo imati ništa (značajno) bolje od toga. Ja odbijam vje...smatrati to. Pa prije 5 godina smo imali mobitele od 3000-3500 mAh baterije koji su se do 100 % punili 1 h, a sada se 4500 mAh napuni u 15-tak minuta. Sada imamo automobil koji se od 10 do 80 % napuni za 40 minuta, a CATL već najavljuje da ćemo od sljedeće godine imati masovnu proizvodnju baterije s kojima je to moguće ostvariti za 10-15 minuta.

 

Pokaži gdje sam napisao da je Bezos "istraživač svemira"? Dobro znaš da nisam to napisao i pretp. da znaš na što sam mislio kada sam ga spomenuo, no zbog izvjesnih razloga si izokrenuo to.

 

Ako električni automobili nemaju veze s očuvanjem okoliša te je onda rješenje, ako sam dobro iščitao iz tvojih postova, nastaviti crpiti naftu i plin te trošiti ogromne količine energije za njihovu preradu i dopremu do korisnika da bi na kraju kroz ICE ponovno emitirali štetne čestice i plinove, je li onda baš cijeli svijet/EU lud, a posebno evo spomenuti Norvežani kojima vjerojatno ne bi teško palo da koriste svoje velike rezerve nafte i plina? Kažem, i da proizvodnja el. vozila (baterije - rudarenje, proizvodnja) u početku svog ciklusa stvara više emisija od ICE vozila, tijekom svog ciklusa bi, pr. u Norveškoj (98 % obn. izvor energ.), vrlo vjerojatno kompenziralo to čak i danas, kada smo na počecima razvoja baterija i ostalog. Jednostavno, ICE nisu budućnost i trenutno je (B)EV jedina alternativa koju imamo, a zašto ne tu "transformaciju" potaknuti i zakonima kada drugačije ne bi išlo, odnosno ako bi se priroda pobrinula za to, onda bi bilo prekasno.

I sad ćeš ti vjerojatno opet reći da ne čitam dobro te da (trenutne) brojke tvrde suprotno, no treba gledati i širu sliku. Mi smo kapitalističko društvo i ono što donosi novac će biti u fokusu razvoja. Ako politika odredi da su to zelene tehnologije, to može samo značiti više novca za razvoj istih te da na osnovi toga možemo očekivati puno bolju dobit od njih. Zato smatram da će u predstojećim godinama biti u interesu imati dostupnije obnovljive izvore energije i el. vozila te da će s obzirom na to biti moguće uskoro napraviti i to što se najavljuje.

 

Očito ćemo morati pričekati 2035. da vidimo hoće li se to i ostvariti, no ako zbog svojih uvjerenja ne činimo ništa da bi se taj boljitak dogodio (ne vidim da je na forumu ponuđeno nešto bolje za uvjet zadržavanja luksuza imanja osobnog prijevoznog sredstva), odgovornost je onih koji i predlažu i podržavaju tu ideju da objasne zašto je to bolje.

 

 

EDIT: 

Evo ipak ima istraživanje u kojem su izračunali potrebnu energiju za cijeli ciklus BEV-a i ICE (proizvodnja i korištenje).

 

Link (sa strane na stranici ga je moguće preuzeti u cijelosti).

 

Ispada da je razlika dupla (300 GJ vs 600-700 GJ), u korist EV-a. U istoj studiji je izračunato i da trenutno 3 puta manje CO2 (u prosjeku u EU) EV potroši od ICE tijekom svog ciklusa. Pretp. da bi u Norveškoj bilo 4-5x manje s obzirom da je Švedska na tim brojkama, a ona ima manje obnovljivih izvora.

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.7.2022 16:50 (kiwi_91).
16 godina
moderator
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Kolacic kaže...

 Isao sam i 13 kilometara u jednom smjeru i Po kisi i snijegu. Bez baterije. 

Ne zelim. Vise. 

 

"Gladnom i narajcanom ništa nije daleko" - Sun Tzu (not)

 

This space for rent!
3 godine
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Ma nemoj - a ovo je čist primjer očuvanja okoliša?
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/Arandis_Mine_quer.jpg
:D
12 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Gallu kaže...
Ma nemoj - a ovo je čist primjer očuvanja okoliša?
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/Arandis_Mine_quer.jpg
:D

A sad pogledaj ostale rudnike koji kopaju materijale za izradu solarnih panela.

 

Pikiras ono kaj ti pase i to postavljas kao konacni argument... al to tako bas ne igra.

 

Ulozeno - dobiveno - onecisceno...  nuklearke debelo vode kaj se tice te trifekte.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
3 godine
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
7 godina
offline
Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha

 

Polu off topic, kad se vec spominju energenti.

SAUDIJSKA fuckin' ARABIJA koja se kupa u nafti poduplala uvoz Ruske nafte u drugom kvartalu radi niske cijene. Valjda kuze da na cijeloj stvari mogu debelo zaraditi jer ce istu prodati EU.

EU u medjuvremenu dudla reprodukcijski aparat Washingtona i preporuca nam da snizimo termostate i rjedje se tusiramo

Inace jutros litra diesela EUR 2.39, po najavama nije iskjuceno 3 komada po litri do kraja godine.

Zivimo novu sezonu Stranger Thingsa - real time.

Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (EU edition)


https://www.reuters.com/business/energy/exclusive-saudi-arabia-doubles-q2-russian-fuel-oil-imports-power-generation-2022-07-14/?fbclid=IwAR1lTyhAxXa2yCitF6buewVXJq8Prn9Nv6B6n8Eb6F8t7mKGS-BdDJ1rLpE

 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
kiwi_91 kaže...

Upravo zato ne razumijem zašto su mnogi toliko protiv EV vozila kada trenutno znanost ne nudi bolju alternativu. I umjesto da se potiče njihova primjena i ohrabri susjeda što je uzeo EV, najčešće ga se ruga i omalovažava jer je kao za te novce mogao uzeti redni šestak, a ne kosilicu ili koji god drugi epiteti "krase" el. vozila.

 el. vozila tj. automobili ne rjesavaju problem guzve i buke u gradu. Za daleka putovanja jos to nije to.

 

Vlakovi su rjesenje. Pogledaj svicarsku. Kakav je teren, a vlakova ko u prici. Tramvaja po gradovima isto.

Teretni vlak ide  do skladista, a ne kamioni koji unistavaju ceste i zagađuju nekoliko puta vise nego vlak.

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Kao što sam i rekao - netko će drugi kupit, preradit i prodat EU, a EU će lagano iskeširat to i govorit da su se riješili Ru nafte.
11 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str

Santana

 

Može javni prijevoz, slažem se, ali i dalje se neće svi htjeti/moći odreći osobnog prijevoza. U toj istoj Švicarskoj je u ovoj godini prodano 4-5x više automobila nego kod nas, a ima samo 2,2x više stanovnika od Hrvatske. Tako da neće još (ili nikad...) nestati automobili.

8 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
kiwi_91 kaže...

Santana

 

Može javni prijevoz, slažem se, ali i dalje se neće svi htjeti/moći odreći osobnog prijevoza. U toj istoj Švicarskoj je u ovoj godini prodano 4-5x više automobila nego kod nas, a ima samo 2,2x više stanovnika od Hrvatske. Tako da neće još (ili nikad...) nestati automobili.

 Ma naravno. Samo treba dat cim vise kvalitetnog izbora ljudima.

 

Al bacit novce samo na autoceste kao sto smo mi napravili je ocita greska.

 

Grebo bi na more drugi vikend. Vec znam kaj me ceka i uz svo to sranje opet sam brzi nego naš vlak nazalost

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.7.2022 18:06 (Santana).
3 godine
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Kada ti 25% BDPa dolazi od turizma - moraš uložiti u ceste...
16 godina
offline
Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha

Koliko ce ova drasticna poskupljenja struje kod nas za poduzetnike utjecati na cijene punjenja elektricnih automobila?

 

Donedavno je punjenje bilo besplatno svugdje. Zatim su poceli naplacivati prilicne cifre po javnim punionicama, ali ostala je opcija jeftinog punjenja doma. Sad su poduzetnicke tarife otisle u nebo, a samo je pitanje kad ce i za gradjane.

 

Cijena benzina/dizela je narasla za 50%, ali cijena struje je otisla gore za 500% 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.7.2022 14:09 (SupremeCommander).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od str
Gallu kaže...
Kada ti 25% BDPa dolazi od turizma - moraš uložiti u ceste...

 a ni to nam ne pomaže jer recimo sam Beč zarađuje više od rvackog turizma...

 

a žabožderi na 250 km svoje Azurne obale natuku 4-5 puta više...

Ju je je? Je ju je!
10 godina
offline
Nuklearna energija u Njemačkoj - Rizik od straha

 

 

Sve ima svoju cijenu. Neovisni smo, samostalni, suvereni, demokratki, međunarodona priznata država, te pripadamo zapadnom krugu Evrope, civizacije, bla, bla,...

Točnije srednjoevropskom...to ima svoju cijenu. Tak' da ne znam čemu se treba žaliti?

 

Kako nama, tako i Švabama. Ako može Nijemac plaćati cijenu energenta, može i Hrvat. U čemu je problem?

Ste htjeli evroatlanske integracije...evo vam ih sada.

 

Ako nemate za naftu, vozite se Teslom.

dzg
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.7.2022 14:58 (PzKpfw).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice