SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaju či

poruka: 58
|
čitano: 8.574
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaju či".
12 godina
neaktivan
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj

onako realno.ova cjela priča je tragikomična.toliki hajp oko "špijuniranja" Kineza.Kao Ameri to isto nerade po ostatku svijeta,samo što oni to smiu a Kinezi ne smiju. to se sve moglo riješiti i drugačije. Fino trebali kazati/narediti Huawei-u fino da otvore knjige te 5-10% kvarltalske zarade i to na globalnoj razini ekstra naplatiti radi korištenja patenata.

Svaka akcija ima svoju reakciju.
16 godina
online
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
Igor150 kaže...

Fino trebali kazati/narediti Huawei-u fino da otvore knjige te 5-10% kvarltalske zarade i to na globalnoj razini ekstra naplatiti radi korištenja patenata.

Nije toliko problem u tome što zarađuju koliko u tome kako su došli do pozicije da mogu zarađivati.

Narediti Kinezima nešto? Daj budi ozbiljan.

8 godina
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
mbaksa kaže...
Zechina kaže...

1) Pomalo je čudno u ovom kontekstu (!) govoriti da KINA igra prljavo. :D Svi igraju prljavo, samo Ameri još i glupo.

Cijela ova situacija prouzročena je kineskom prljavom igrom. Nije da su Ameri iz čista mira odlučili tlačiti kinesku firmu - ovo što Ameri od početka situacije s Huaweijem rade je reakcija na to, kakva god da bila. I sve što će Ameri dalje pokušati napraviti s Huaweijem - sve se u konačnici vraća na kinesku prljavu igru. I vraćat će se sve dok Kina ne prestane tako igrati ili barem dok Ameri ne budu zadovoljni potezima Kine.


Old Iggy kaže...
BlueMax kaže...

 Ja bi ovo malo preformulirao. Cijela ova situacija nastala je zato što Amerikanci smatraju kako samo oni mogu/smiju prljavo igrati. 

Definiraj "prljavu igru".

 

 

Problem je da se ta "igra" uglavnom sastoji od transparentnih i fair pravila, jedino je tu jedan mali ali generalni uvjet u tome - pravilo iznad svih ostalih - da Ameri moraju pobijediti.

 

Bit će da mi je nešto bitno promaklo, ili ne uspijevam poimati taj mega krimen Huaweia.


Koliko znam, "Kina igra prljavo" samo zbog manipuliranja valutom, deprecijacijom, "umjetno" spuštajući tečaj Yuana kako bi proizvodima bili konkurentniji globalno. No taj "krimen" na ovaj ili onaj način rade svi (pa i burze tako funkcioniraju, da se ne lažemo), problem je u stvari - što je Kina u tom uspješna.

Japan su svojedobno Ameri zakucali zbog sličnih optužbi, itekako ne-fair, Japan se dobrim dijelom nikad nije oporavio od tog. No Kina je naprosto preveliki entitet da bi joj se moglo narediti da si uništi dio ekonomije, umjetno podižući tečaj, kako bi netko jači profitirao. Japan dan-danas, sad već 30 godina, tjera ljude da kupuju "strano" kako bi umjetno podignut tečaj (političkim pritiskom SAD i "prijatelja") vratili u konkurentne okvire.

https://edition.cnn.com/2019/05/24/business/us-china-trade-war-japan-intl/index.html

 

Drugi krimen je, navodno, "nezakonito" državno mega-subvencioniranje vlastitih konkurentnih grana. O tom je pak izlišno pričati, jer samo Ameri to rade opetovano i fućka im se. Samo Detroit je bunar propalih subvencija. General Motors je ekvivalent našem Brodosplitu ili Đuri Đakoviću (eh, donedavno). Pa sad još carine EU autima. :)

Japan upravo sad to radi (5G), a o javno iznesenoj ideji da USA (država!) kupi Nokiu i Ericsson zbog 5G (dakle, administracija se više ni ne pokušava zaogrnuti nekim Microsoftom) izlišno je i komentirati.
https://www.theregister.co.uk/2020/02/18/japan_cheap_loans_5g_firms/

https://www.nytimes.com/2020/02/07/business/dealbook/bill-barr-huawei-nokia-ericsson.html

 

Ili kad, još luđe, predsjednik otima već dobiven posao od nacionalne sigurnosti težak 10 MILIJARDI $ ("domaćem"!) Amazonu, kako bi protežirao Microsoft?

No to već ide u korupciju (ako ne i nacionalnu izdaju), a ne samo subvencioniranje:

https://www.cnbc.com/2020/02/10/amazon-wants-to-depose-president-trump-over-jedi-cloud-contract-loss.html 

 

Uglavnom, opet se te tvrdnje velikim dijelom zasnivaju na "rekla-kazala", jer "Kina", "netransparentno" i sl.

 

Treći krimen jest da je Kina uvjetovala međunarodne ugovore prijenosom tehnologije i patenata. Za ugovor je potrebno dvoje, ako ti ne odgovara ne potpisuješ ga. Poslije j... nema kajanja! Dok su mislili da su im prodali perlice za Manhattan, bilo je ok, a sad glume Kalimera ("To je nepravda!").

Otimanje i nelegalno korištenje patenata? "Američki" Budweiser i Aspirin ROFL; il:i zabrana stranim (ali i domaćim!) tvrtkama da koriste riječi koje su SLIČNE riječi "prozor" (npr wxWindows - škotski, Lindows - domesticus)? Da imaju zaobljene rubove ekrana (Apple>Samsung)?

Krađa tehnologije? To ide pod:


Četvrti krimen je opasnost od špijuniranja, dodatne krađe tehnologije itd. Što je do sada potkrijepljeno s gotovo 0 dokaza, sigurno bitno manje dokaza nego li o npr aktualnom organiziranom maltretiranju djece u logorima za nasilno odvajanje djece "imigranata" (u Americi, ne Kini).

Koje bi to sad sankcije/kazne trebalo postaviti Americi, nakon svježeg otkrića da je CIA desetljećima masovno špijunirala ogroman dio država, pa i svojih "saveznika",  prethodno im uvjetovavši "ponudom koju ne mogu odbiti" da moraju koristiti usluge "neutralne, švicarske" Crypto AG?

 

Koliko je tu tehnologije pokradeno, "opravdano" "MAGA nacionalnim interesom"???


CIA controlled global encryption company for decades, says report

https://www.theguardian.com/us-news/2020/feb/11/crypto-ag-cia-bnd-germany-intelligence-report

 

‘The intelligence coup of the century’

https://www.washingtonpost.com/graphics/2020/world/national-security/cia-crypto-encryption-machines-espionage/

 

Državna korupcija? Koja bi se trebala dokazati recimo da državna administracija i sud zabrani svjedoke koji bi dali dokaze suprotne već unaprijed donesenoj presudi - protiv postojanja korupcije?

https://www.cnbc.com/2020/01/31/senate-votes-against-calling-witnesses-in-trump-impeachment-trial.html

https://thehill.com/homenews/administration/480040-trump-falsely-claims-house-democrats-never-asked-bolton-to-testify

https://www.theguardian.com/us-news/2020/feb/19/john-bolton-susan-rice-trump-ukraine

 

Nakon sramote sa JEDI ugovorom (^ gore), koja se sad presuda u suludom Oracle vs Google sporu može očekivati, nakon što Larry Ellison Trumpu kod sebe privatno organizira javni predizborni fundraising mega-skup?

https://arstechnica.com/tech-policy/2020/02/report-300-oracle-employees-walk-out-over-ceos-trump-fundraiser/

https://www.theregister.co.uk/2020/02/15/ellisons_trump_fundraiser/

 

 - - -

Što još ima? Huawei je prodavao Iranu nešto (umjesto Amera), a to kao nije u redu, jer je USA unilateralno, suprotno globalnom dogovoru svih svjetskih sila (uključivši njih same), odlučila silovati Iran.

No, da.

Prljavi Kinezi.

 

 

Old Iggy kaže...
Zechina kaže...
Glede patenata, to će se morati redefinirati. Ovako to ispada da onaj tko je rekao "prvi sve!" ima pravo na sve.

Točno tako. Promjena toga bi dovela do kaosa.

Nepoštivanje toga je dio razloga zašto je danas Kina tu.

 

I dalje si Iggy (respect), ali si Old.
Kaos se već dešava, upravo zbog debiliteta. Prouči Oracle vs Google i implikacije tog ako to postane pravilo.
Za ostalo, imaš gore detaljno.

 

Kina je "danas tu" jer m je vlada narodu, zamisli đubrad, naredila da godišnje moraju imati "proizvedeno" X desetaka tisuća inženjera (+znanstvenika itd). Pa tako desetljećima.
A mogli su se lijepo bogatiti na hipotekarim kreditima za prestižna sveučilišta, kao Ameri.
I još ta sitnica da ih ima 1,3 milijarde pa onda "kad se male ruke slože" ne grade Brčko-Banovići već Belt & Road.

8 godina
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
FuzzyBrain kaže...

Ja mislim @Zechina da bi ti trebao otvorit svoju firmu, ulupat masne pare u projekt (R&D) i onda svu dokumentaciju stavit na net. Free4all all the way. 

 

Ja mislim da ti tvoj avatar ne pomaže u sagledavanju činjenica, džabe ti hipsteraj. Ajd, Fuzzy jesi, to stoji.

FYI: Huawei je svu (ali svu!) dokumentaciju glede 5G dao javno dostupno.

Crypto AG je pak radio industrijsku špijunažu desetljećima i nikom ništa (a nemaju ni 5G).

Glede R&D - ne  znam kakav si sa D, ali R očito nisi odradio.

 

 

edit - Btw: kak Nikši Orliću (Geolux) iz Samobora ne smetaju "kineske prljave igre" već im prodaje svoj r&d???

https://www.tportal.hr/biznis/clanak/mala-tvrtka-iz-samobora-prodala-kinezima-radare-vrijedne-milijun-kuna-foto-20191009

Glede patenata i dokumentacije, isti je Nikša svoj MIDletPascal open-sourcao i stavio na net.

Nije ga "patentirao" (LOL, Larry bi sad mogao i njega tužiti zbog API-ja) i tužakao okolo štajaznam, Lazarus , za "minuli rad".

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 13:19 (Zechina).
12 godina
offline
SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaju či

Kakve veze ima moj avatar sa icime? Nemoj mijesati industrijsku spijunazu sa patentnim pravima. Kineze zaboli i za jedno i za drugo. 
R&D samog proizvoda kosta masne pare i ne dogada se preko noci. Tko ce ulupavat novac u razvoj ako ti netko moze doci i koristiti se tvojom tehnologijom besplatno. Btw sta se tice linka i radara... jesi ti uopce procitao clanak? Jel znas kako patenti funkcioniraju?

Ako sam ti pomogao opali TD!
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
FuzzyBrain kaže...

Nemoj mijesati industrijsku spijunazu sa patentnim pravima. Kineze zaboli i za jedno i za drugo. 

 

Pa upravo ti brkaš nešto.

 

Zar misliš da je CiA industrijskom špijunažom krala - patentne dozvole??? :D

NE, krala je tehnologiju i vezane poslovne informacije. MAGA.

 

(I Kineze kao niti ikoga drugog "ne zaboli" industrijska špijuinaža, itekako se to zbiva i koristi, ali svugdje. Jedino, gle čuda, Rusija i Kina su među rijetkima koji nisu prisatali na Crypto AG "sigurnosni" protokol)

 

FuzzyBrain kaže...

R&D samog proizvoda kosta masne pare i ne dogada se preko noci. Tko ce ulupavat novac u razvoj ako ti netko moze doci i koristiti se tvojom tehnologijom besplatno. 

Pa, dobro ontopic: ako je Kina ukrala američku 5G tehnologiju a nije je sama razvijala, pa gdje im je onda (Amerima)??? 

 

Ove stotine superkompjutera u Kini, nanotehnologija itd - to je sve kopipejstano iz Amerike?

(Kina:USA = 227:118 of top 500)

https://www.datacenterdynamics.com/en/news/top500-us-keeps-top-spot-china-dominates-supercomputing-list/

 


FuzzyBrain kaže...

Btw sta se tice linka i radara... jesi ti uopce procitao clanak? Jel znas kako patenti funkcioniraju?

 

Ček malo; bulazniš o R&D, a sad opet o PATENTIMA?

Jel ti to mene zahebavaš?

Imaš Google, sve ti piše; Nikša je objašnjavao i na tv-u kako i zašto prodaje svoje proizvode Kinezima. Koje je sam razvio, jelte.

Pa imaš tisuće firmi koje prodaju sofisticirane proizvode Kinezima; pa sam CEO Huaweia je javno obrazložio zašto misli da je to dobro za Huawei (i da nije dobro da Huawei sam sve proizvodi, što realno - može).

 

Gle buraz, Kiro Teflon aka Mr Jubito je pokušao tužiti Nika Titanika & Marekovića za "Jubito" (YouTube) majice zbog copyrighta, odnosno autorskih prava na "Jubito" :D
Ovi su mu odgovorili (iiirc) da bi bili presretni da sud to potvrdi: to bi značilo da rvacka ima patentirani izvozni proizvod u neograničenim količinama (glupost).

16 godina
moderator
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
Zechina kaže...
Koliko znam, "Kina igra prljavo" samo zbog manipuliranja valutom, deprecijacijom, "umjetno" spuštajući tečaj Yuana kako bi proizvodima bili konkurentniji globalno. No taj "krimen" na ovaj ili onaj način rade svi (pa i burze tako funkcioniraju, da se ne lažemo), problem je u stvari - što je Kina u tom uspješna.

Što je s tim da ne dopušta brojnim tvrtkama i servisima ulaz na svoje tržište, poput Googlea, Facebooka i YouTubea? Ili Ubera? Oni onemoguće dolazak stranih firmi i onda pokrenu vlastite servise koji vrše istu ili sličnu funkciju. TikTok može u Ameriku, ali Facebook ne može u Kinu. Tko tu koga je*e?

 

Ujedno, barem dosad, Kina je imala ogromna uvozna davanja na stranu robu - upravo je američko blokiranje Huaweia natjeralo Kinu da se tu korigira! Ako to nije prljava igra s kineske strane, ne znam što jest. Njima se mora omogućiti pristup svim tržištima, ali nitko drugi ne smije na njihovo tržište.

 

Dvojac s ADVChina kanala pričao je o situaciji s automobila - zaboravio sam sad detalje, a ne da mi se ići tražiti i gledati ponovno - bilo je rečeno nešto u stilu da marke automobila koje žele ući na njihovo tržište moraju osigurati da se i značajan dio ili većina automobila tih marki proizvodi i u kineskim tvornicama, po kineskim "standardima" - inače nemreš tamo prodavat aute. I onda još aute tih marki koji se uvoze iz inozemstva u Kinu opale ogromnim carinama, tako da je većini ljudi neisplativo kupovati aute strane proizvodnje iako su superiorni "istim" automobilima kineske proizvodnje. A ne zaboravimo i to da se kineskim proizvođačima automobila dozvoljava da praktički prekopiraju strane automobile i još ti kod kupnje takvog auta ponude značku originalne marke!

 

Zar sve to nije prljava igra? Takva igra je i razlog zbog čega je ogroman nesrazmjer u trgovinskoj razmjeni između Kine i drugih zemalja, naravno uvijek u korist Kine.

12 godina
neaktivan
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
U tome i jeste poanta. Manje bolno bih bilo ovo nego absolutna zabrana. Samo eto, potpunom zabranom samo će se Kinez osamostaliti da bude neovisan o američkoj proizvodnji, patentima pa tako i samim proizvodnim procesima/strojevima ili uređajima za samu proizvodnju.
Svaka akcija ima svoju reakciju.
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 17:36 (Igor150).
5 godina
neaktivan
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
mbaksa kaže...
Zechina kaže...
Koliko znam, "Kina igra prljavo" samo zbog manipuliranja valutom, deprecijacijom, "umjetno" spuštajući tečaj Yuana kako bi proizvodima bili konkurentniji globalno. No taj "krimen" na ovaj ili onaj način rade svi (pa i burze tako funkcioniraju, da se ne lažemo), problem je u stvari - što je Kina u tom uspješna.

Što je s tim da ne dopušta brojnim tvrtkama i servisima ulaz na svoje tržište, poput Googlea, Facebooka i YouTubea? Ili Ubera? Oni onemoguće dolazak stranih firmi i onda pokrenu vlastite servise koji vrše istu ili sličnu funkciju. TikTok može u Ameriku, ali Facebook ne može u Kinu. Tko tu koga je*e?

Nemoj slusat Americku propagandu. Jedine zapadne firme koje ne smiju u Kinu su socijalne mreze i one ne smiju u Kinu zbog ocitog razloga nemogucnosti kontroliranja svog naroda od strane Kineske vlade. Rijetki se slazu s tim pristupom no svakako tih par tvrtki ne predstavljaju cjelovitu sliku zapadnih kompanija u Kini.

 

A one su doslovno sve u Kini. Gotovo svi auto proizvodaci, Americki, Europski, Japanski, Korejski. Za GM, a mislim da i za VW Kina je najvece trziste. Tesla je u Kini. Boeing i Airbus rade u Kini i planiraju u sljedecih 20 godina prodati rekordan broj zrakoplova tamo. Kina ce ih navodno trebat oko 8000. Mislim da nema velike farmaceutske i kemijske tvrtke koje ne posluju u Kini. BASF upravo radi 10 milijardi dolara tvornicu tamo. P&G, Unilever, Johnson&Johnson... Svi brendovi odjece i obuce su u Kini. To valjda ne bi bilo ni cudno kad tamo proizvode robu. Nike, Adidas, hrpa ako ne svi luksuzni (talijanski) brendovi. Walmart je u Kini, Starbucks, KFC, McDonalds, Pizza Hut, Coca-Cola. Ikea je u Kini. Sva hrpa tehnoloskih kompanija, Philips, Apple, Microsoft, Qualcomm, Intel, AMD, Samsung, Sony, SAP, IBM, Cisco, Oracle. Ericsson i Nokia su dozvoljeni i grade 5G mreze po Kini dok u isto vrijeme Amerikanci hoce natjerat Europu da zabrani Huawei. Hrpa stranih banaka je u Kini. Uberu su dozvolili pristup Kini, isto kao i Amazonu. Oba su propali tamo jer je konkurencija bila prejaka.

 

Cijeli problem Kine nije to sto strane tvrtke ne mogu u Kinu, vec sto su sve i otisle tamo proizvoditi za sicu i onda skupo prodavati po zapadu. Trgovinski nesrazmjer je upravo to, sam volumen robe koja ide iz jedne drzave u drugu. To ne znaci da svu tu robu proizvode Kineske tvrtke. Amerikanci su zatvarali tvrtke po SAD-u i selili ih u Kinu jer Amerikanac kosta puno vise nego Kinez. Kinezi su ljepili patike i sivali majice za dolar mjesecno, a Amerikanac je tu robu onda placao 200 dolara u SAD-u. I zarade za zapadne tvrtke su bile rekordne... I od tud ti trgovinski nesrazmjer. Nitko ne prica o svim novcima koje tvrtke vracaju u SAD ciji volumen vise nego pokrije nesrazmjer kod trgovine roba. Americke dionice su na rekordnim visinama.

 

I nemoj slusat dvojac s ADVChina. Obojica su otisli u Kinu kao ucitelji Engleskog jezika i nemaju pojma ni o cemu drugome. Njihov video prikaz kine je bio zabavan no onda su se tokom Hong-Kong nereda okrenuli politici i sranju po Kini i od tada izvlace price iz guzice jer nemaju drugog iskustva. Generalni zakljucak je da to tjera klikove od cega i zive. Par ljudi koji zive u Kini su ih prozvali na Youtube-u. AsiaCaster, Barrett, ultra pro-CCP Nathan Rich, Daniel Dumbrill.

 

Evo jedan video Daniela Dumbrilla kako se vozi po Shenzhenu 25 minuta. Gledaj sve strane auto marke po cestama.

 

 

EDIT: Krivi video linkan.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 22:15 (Alpa Chino).
12 godina
offline
SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaju či

Nisi shvatio. Problem je u tome sto ti nemozes prodavat neki proizvod u Kini ako ne ulozis pare da se taj isti proizvod tamo proizvodi. 
Evo ti primjera:

prije par godina sam kao studos radio u domacoj firmi. Buduci da je kriza drmala po Eu gazda odlucio da proizvod plasira u Kinu. Rijec je o arhitektonsko-gradjevnom kamenu. Dakle ti kada eksploatiras bank (kamenu stijenu), ona ti vrijedi kikiriki. Medutim, ti taj bank koji ti je cca 10x5x3 m izrezes, ispoliras tj. oplemenis. Sama cijena banka ti je nista naspram ploca koje mozes prodat za par stotina € po metru kvadratnom. Dakle tipican primjer kada od nule dobis gotov proizvod. I tako gazda ode u Kinu sa sklopi posao i kinezi mu otvoreno kazu da oni nemogu/nezele uvesti ploce jer im drzava ili nece dat ili ce roknut carine da im se ne isplati. Jedino sto mogu je uvesti cijeli bank. Znaci dodu brodom i odfuraju u Kinu. Na taj nacin kad uvezu sirovinu drzava ih ne dira. A bankove obraduju rucno. Zamisli si stijenu veliku ko sleper od par tona koju rezes pa poliras i kemijski tretiras rucno. 200 ljudi u jednoj smjeni radi posao koji tu kod nas radi 5 ljudi. 


Drugi primjer ti je Peljeski most. Za natjecaj su konkurirali turci, austrijanci i kinezi (ako nisam u pravu slobodno me ispravite). Natjecaj su dobili kinezi. Ali pazi kineska firma je drzavna firma koju drzava financira. Znaci oni dofuraju svoje ljude svoju opremu svoj materijal preko pola svijeta. I Kina stoji iza toga. Naravno da ce bit najeftiniji. Zeljeznica koja se prije dosta godina trebala radit ista stvar. Kinezi najeftiniji ali uvijet ti je da dofuraju sve svoje. Ljudstvo, materijal i tehniku. Jbt jel znas sta znaci prevozit tehnicko gradevni kamen (sljunak) prek pola svijeta. A ti nemozes konkuritat jel tebi drzava neda nista (i nebi trebala). Da se to desi u EU odma poberes kaznu jer se drzava mijesa u slobodno trziste. Tako ti kinezi posluju. 

Ako sam ti pomogao opali TD!
Moj PC  
2 3 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
FuzzyBrain kaže...

Drugi primjer ti je Peljeski most. Za natjecaj su konkurirali turci, austrijanci i kinezi (ako nisam u pravu slobodno me ispravite). Natjecaj su dobili kinezi. Ali pazi kineska firma je drzavna firma koju drzava financira. Znaci oni dofuraju svoje ljude svoju opremu svoj materijal preko pola svijeta. I Kina stoji iza toga. Naravno da ce bit najeftiniji. Zeljeznica koja se prije dosta godina trebala radit ista stvar. Kinezi najeftiniji ali uvijet ti je da dofuraju sve svoje. Ljudstvo, materijal i tehniku. Jbt jel znas sta znaci prevozit tehnicko gradevni kamen (sljunak) prek pola svijeta. A ti nemozes konkuritat jel tebi drzava neda nista (i nebi trebala). Da se to desi u EU odma poberes kaznu jer se drzava mijesa u slobodno trziste. Tako ti kinezi posluju. 

Problem Kineskog gospodarstva je da imaju 1.4 milijarde ljudi od kojih je hrpa bila neobrazovanih bez nekog iskustva. I onda je Kineska vlada sirom otvorila vrata stranim tvrtkama da bi Kinezi imali sto raditi i od cega zivjeti a da to nije poljoprivreda. Najveci je problem sto su morale strane firme ulaziti u partnerstva sa domacim tvrtkama gdje je onda dolazilo do prijenosa intelektualnog vlasnistva. I nikoga to nije smetalo dok su se sivale majice i patike no dok sad se proizvode telekomunikacije postalo je problem.

 

Apsolutno se slazem da to ide kontra WTO-a, ali bili su pred zidom i odlucili su se za svoju opciju. I tu ih ne krivim. Nije da nitko ne izvozi u Kinu, sami amerikanci im izvoze nekih 200 milijardi dolara, EU je na slicnim brojkama. Indija ima slican broj stanovnika, isto je tako bila (i jos je uvijek) siromasna, zasto se nitko ne pita zasto paralelno sa razvojem Kine se nije razvijala i Indija? Kinezi su razvijali tehnologiju proizvodnje i sa samim razvojem proizvodnje razvijali su se i novi i bolji proizvodi. Tvrtke su same prihvacale uvjete, mogli su proizvoditi bilo gdje drugdje. Nije da su sve krali, Huawei je jedan od najvecih izvora patenata, kina sama debelo vodi svijet po broju patenata:

 

 

Inace sto se tice Peljeskog mosta i cijelog Kineskog puta svile (OBOR) Kinezi su se pametno dosjetili. Dok su pobetonirali Kinu tad vec bogata Kineska vlada je pocela davati jeftine zajmove kojima su drzave onda gradile raznu infrastrukturu pod uvijetom da ih gradi Kineska tvrtka. Znaci pare su se vratile direktno u Kinu dok je onda zajam ostao drzavama na otplacivanje.

 

EDIT: Zaboravio sam dodati, politika oko "puta svile" u zapadnome svijetu postoji vec dugo. Međunarodni monetarni fond i svjetska banka posliju gotovo na isti nacin. Daju se zajmovi za projekte koje drzave zajmoprimci gotovo sigurno ne mogu otplatiti. Projekte izvrsavaju zapadne tvrtke jer su tehnoloski naprednije i vracaju pare u maticne zamlje. Koga interesira neka procita: Confessions of an Economic Hit Man od Johna Perkinsa.



Cinjenica je da sto dublje idemo u rasclanjivanje situacije sa Kinom dolazimo do niza socio-ekonomskih i geopolitickih razloga zasto drzave postupaju na odredene nacine. I definitivno nema crno-bijelo, onih koji su 100% u pravu i onih koji su 100% u krivu. Pitanje je sad kako postupati sa time sto je u sivome.

Poruka je uređivana zadnji put pet 21.2.2020 23:31 (Alpa Chino).
8 godina
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
mbaksa kaže...

Što je s tim da ne dopušta brojnim tvrtkama i servisima ulaz na svoje tržište, poput Googlea, Facebooka i YouTubea? Ili Ubera? Oni onemoguće dolazak stranih firmi i onda pokrenu vlastite servise koji vrše istu ili sličnu funkciju. TikTok može u Ameriku, ali Facebook ne može u Kinu. Tko tu koga je*e?

 Zaboravio si Crypto AG. Ne znam, možda da pitamo Bannona i ljude iza Cambridge Analitica? 

Btw koliko sam do sad čuo laži samo o Uygurima (korona virus da ne spominjem), i meni dođe da blokiram deep fake promo kanale.

Glede TikToka, pa upravo u USA ide ista masovna kampanja o "špijuniranju" i zabrani, bez dokaza kao i za ZTE, Huawei.

 

Ovo ostalo, auti, carine na uvoznu robu - ma gle, Alpa Chino itd ti je poprilično fino odgovorio.

 

Molio bih te da prokomentiraš ovo:

1) Opetovano izrečeni stav Trumpa i njegove administracije jest da je razlog nereprociteta eksporta automobila USA<>EU (u korist EU) što EU ima nesrazmjerno visoke carine u donosu na USA. I da zato Ameri kupuju europske automobile (makar ima gro tvornica "europskih automobila", bar dijelova, u USA, ali ajde), a europljani ne američke.

https://time.com/5531179/angela-merkel-german-cars-threat/


Jerbo, to je imo jednako (ne)ozbiljno kao i ovo što si napisao za carine u Kini na američke automobile.

Plus, nisam baš siguran da te carine (kolike god da jesu) Kina koristi kako bi subvencionirala domaće ljude (npr Huawei :D ), kamo li još 30 MILIJARDI preko toga:
https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-09-19/farmers-say-trump-s-28-billion-bailout-isn-t-a-solution
https://www.washingtonpost.com/business/2020/02/21/all-caps-tweet-president-trump-vows-new-farm-bailouts-china-purchases-appear-weaker-than-promised/

8 godina
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
FuzzyBrain kaže...

Nisi shvatio. Problem je u tome sto ti nemozes prodavat neki proizvod u Kini ako ne ulozis pare da se taj isti proizvod tamo proizvodi. 
Evo ti primjera:

prije par godina sam kao studos radio u domacoj firmi. Buduci da je kriza drmala po Eu gazda odlucio da proizvod plasira u Kinu.

 

Ovo dalje su bajke. Kinezi ne uvažaju kamen jer im se ne isplati, jer imaju toliko vlastitog, kvalitetnog, kakvog god želiš kamena da ga možeš odavdje naručiti za siću, dobit ćeš ga za cca 1mjesec - uz uvjet da kupiš kontejner.

Osobno sam pričao sa komercijalistom za jednu poznatu tvrtku, pokazao mi je Carrara mramor, samo nije "venecijanski" već - kineski. EU im je (Kinezima) napravila testiranja kvalitete, svega... ispalo je da je barem jednako kvalitetan, dapače: neke vrste su bile i zamjetno kvalitetnije (> npr "zračenje").

A onda su gazde poput ovog tvog počele širiti priču da je kineski kamen otrovan, radioaktivan itd. DA, svaki kamen je radioaktivan, domaći i strani. Jerbo, i MI zračimo. Ne samo to, nego bi svaki arhitekt ili "interiror designer" morao znati da se npr u spavaću sobu ne preporuča postavljanje određenih tipova kamena, baš zbog prirodnog, akumuliranog zračenja (osim ako nije bila rigorozna kontrola/selekcija itd). Pitanje je samo snage, vrste i sl., zračenja.

 

FuzzyBrain kaže...

Drugi primjer ti je Peljeski most. Za natjecaj su konkurirali turci, austrijanci i kinezi (ako nisam u pravu slobodno me ispravite). Natjecaj su dobili kinezi. Ali pazi kineska firma je drzavna firma koju drzava financira. 

 Nisi u pravu.
U EU ne može raditi "državna firma koju drzava financira", ni iz EU, kamo li Kine. Zato su ih i dvije godine iz EU, baš za Pelješac, administrativno pokušavali spriječiti, ali nisu uspjeli.

Ruski južni tok je zaustavljen, unatoč protestima od Slovenije do Rumunjske... ovo je potpuno lege artis.


Istu stvar imaš sa Huaweijem, kao "ide im jer su dobili (džabe!) xx milijardi od države", dokaza nigdje. NE, legalno su dizali kredite preko 10 godina kao i sve druge firme. Junkers je do jučer dijelio šakom i kapom, još uvijek je EU invest. kapital rel. jeftin... nemere. Huawei, Xiaomi itd imaju svoje centre u Njemačkoj, pod stalnom su lupom raznih inspekcija; sve je čisto.

I inače ti logika baš ne ide: "dofuraju svoj materijal preko pola svijeta ... Naravno da ce bit najeftiniji." Hajde ti furaj šljunak i cement u Australiju da tamo gradiš (umjesto da kupuješ lokalno), sigurno ćeš biti najjeftiniji. Čak i "da ti država da"... jbt zvučiš kao adezeovac, još samo reci da si radio s šoderom u Gunji, "država dala".

 

> "200 ljudi u jednoj smjeni radi posao koji tu kod nas radi 5 ljudi." :D

A jesi biser, fora je upravo s time da imaju razvijenu tehnologiju za sve, ne samo za poliranje kamena (jbte tehnologije); pa ovo za Pelješki most, ceste itd su konkurentni upravo zato jer imaju mega-strojeve koje na zapadu ljudi uopće (u praksi) nisu vidjeli. Vele, "da bi ti se tako nešto isplatilo, morao bi raditi tisuće km cesti"... e, pa oni i rade! :)

8 godina
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
Alpa Chino kaže...

I nemoj slusat dvojac s ADVChina. Obojica su otisli u Kinu kao ucitelji Engleskog jezika i nemaju pojma ni o cemu drugome. Njihov video prikaz kine je bio zabavan no onda su se tokom Hong-Kong nereda okrenuli politici i sranju po Kini i od tada izvlace price iz guzice jer nemaju drugog iskustva. 

 

Ma Ameri su probali "Ukrajina" recept izvesti i za Uygure i za Hong-Kong. Imaš čitavu promo media industriju iza think-tankova, suludo. Orwell ali 21. stoljeće.

 

Poznanik bio par puta u Iranu, vidio sam i fotke itd; totalno druga zemlja od ove "džamahirije" kako nam se sugerira.

Iskreno, nisam više siguran ni za ludu Sj. Koreju da ljudi stvarno umiru od gladi.

Ali jučer sam čitao o npr. "rekordnoj zaposlenosti u Nevadi" - jbt istina, svi rade i - nemaju za stanarine, masovno spavaju na cesti, šatorima ili u autima.

Imaju MJESEČNI PRILJEV OD 400 NOVIH GLADNIH FAMILIJA U JAVNIM KUHINJAMA, primanja su im se jedva vratila na 2008 (prije recesije), ali hype s nekretninama traje i dalje pa pola ljudi ne može plaćati najamninu, pa sad dijele u javnim kuhinjama čak i hranu za mačke i pse...

Ali "Kinezi rade za šaku riže", a ovo je Trumpovo MAGA!  Great in deed.

"Unemployment is low, but unfortunately unemployment is not a great indicator of how many people are hungry," says Jocelyn Lantrip, from the Food Bank of Northern Nevada, which supplies charities, including St Vincent's Food Pantry.
And often, those going hungry - or temporarily homeless - are people who already have jobs.
"We have anything from 350 to 450 new families per month," says Carlos Carrillo, programme director at the St Vincent's food pantry, in between packing boxes with food.
"We used to have a lot of clients who were unemployed or on social security, but nowadays most of our clients are working families."
The food bank has even started offering dog and cat food to 1,500 families a month - a practical step after they realised that clients would often go hungry in order to feed their pets.

The complicated truth behind Trump’s ‘American comeback'

Corin Kealoha and Shaun Karagory both work full time - but cannot afford food without the help of a food bank.

"We basically ended up living in our car"

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-51578045

evo još par egzotika otale - gladni učenici:

https://abcnews.go.com/US/newly-renamed-las-vegas-raiders-pledge-500000-erase/story?id=68484068

 

I onda se oni groze "socijalizma", a pazi ovo - ne plaćaš kaznu ako doniraš hranu društvu :D

https://www.good.is/las-vegas-parking-ticket-food-donation

 

 

Alpa Chino kaže...

Evo jedan video Daniela Dumbrilla kako se vozi po Shenzhenu 25 minuta. Gledaj sve strane auto marke po cestama. 

 

 

Sad će ti reći da su to naljepljene strane marke na kineske automobile :)
 

16 godina
neaktivan
offline
SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaju či

Ima jedna latinska izreka: "Quod licet Iovi, non licet bovi.".

 

Niti bi ju trebali prihvatiti, niti se s njom pomiriti.

Ima mnogo starih ideja koje, katkada, iznenada postaju nove.
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.2.2020 13:25 (1domagoj1).
 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
1domagoj1 kaže...

Ima jedna latinska izreka: "Quod licet Iovi, non licet bovi.".

 

Niti bi ju trebali prihvatiti, niti se s njom pomiriti.

 

Hm, ali moraš prihvatiti realnost, kad ti je pištolj uperen u glavu (ok, nuklarno oružje, indirektno), samo onda to treba i nazvati pravim imenom.
Ako se Ameri ne drže pravila kad eto, ne žele, onda im treba reći: ok, moramo pristati na to jer ste jači, ali to ne znači da to prihvaćamo kao ispravno, normalno i civilizirano.

Odatle i ovaj rašomon s Kinom jer Kinezima to ne mogu napraviti (Kina je preveliki, prejaki entitet), pa se sad ponašaju kao razmažena derišta.

Ovo je sad situacija u kojoj će se onoi samoozljediti, pa će to indirektno naštetiti svima ostalima, ako svi ostali ne pristanu da samo oni određuju pravila i istinu.

Navikli da se svi savijaju kako oni kažu, jer imaju joker (pravo) na glupost.

Npr: osnivači su međunarodnog suda u Haagu, svima uvjetuju da se tog suda moraju pridržavati, ali se to ne odnosi na njih (obveze). Odnosno, samo koliko im paše.

Varijanti tog primjera ima koliko se hoće, i svi se šutke prave da je to ok ili da se to ne dešava.

 

Možda nekad nismo imali izbora, pa je bilo irelevantno postavljati takva pitanja.
S druge strane, Amerika se desetljećima itekako trudila biti uzor ostalima (koliko god to cinično zvučalo).

Realno, danas aktivno opstruiraju međunarodne ugovore i dogovore. Najčešće sebi na štetu (ukupno sagledano). Evo primjer: postojala je inicijativa "Blue Dot Network" Japana, Australije i Indije (neslužbeno i J. Koreja i Vijetnam), koja bi bila neka alternativa kineskom "Belt and Road". Onda su uletili Ameri i rekli "nemere bez nas", preimenovali projekt u "Free and Open Indo-Pacific strategy" (FOIP), i... odlučili ne raditi ništa jer "Amerika First". I sad je status quo, svi se popicxali i jedino u čemu se svi slažu jest da traže Amere da se ne miješaju (praktički da se maknu). I tako to svugdje otprilike isto. Pitanje je dokle (i zašto, uopće).
Jbt, EU je proglašena neprijateljem USA, čak i opasnijim od Rusije i Kine, prijeti se carinama i trgovačkim ratom, a s druge strane sad Pompeo moli po EU da se "svi ujedinimo protiv Kine"??? Jer su US špijuniranja i pritisci silom dobri za nas, a kineski zli?
Do kraja ove godine bi se trebalo vidjeti koliko je UK "profitirala" od Brexita (odn. koliko će joj MAGA politika umj. EU dobrog donijeti uopće, ikako). Do kraja sl. godine bit će jasno i empirijski što to znači, pa će valjda i maske konačno pasti. Ako smo partneri, partneri smo po izboru a ne zato "jer smo si dragi" (a da bi netko nekog gnječio); nema tu iznimke.

 

10 godina
neaktivan
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
picajzla0707 kaže...
southy kaže...

To što si naveo su joj bile mane, ali vanjski utjecaji su joj presudili. Pogledaj malo kontekst toga razdoblja i širu sliku u Europi i svijetu.

 da je bilo love, juga bi se stresla i opstala - za razliku od ostatka istočne europe, mi smo bili super socijalizam

vanjski neprijatelj je baba roga, juga se uništila ljudskom gluposti iznutra i, doduše, vanjskm utjecajem u obliku izostanka subvencija koje su postale sve tanje od smrti staroga

Kakva nevjerojatna kolicina gluposti.

Socijalizam je bio u Jugoslaviji isti kao svugdje u istocnoj Europi, osim par kozmetickih razlika. Tako je izmisljeno samoupravljanje gdje su se mogli birati nizi kadrovi u firmama, i moglo se donekle javno kritizirati, ali samo te nize kadrove. Doduse kandidirala je iskljucivo partija pa se biralo između nekoliko partijskih kandidata, a cesto bi bilo slucaj da se biraju da je broj kandidata jednak onome koji treba izabrati.

Nazalost dok su oni u ostatku istocne Europe proveli potpuno zaokret prema trzistu, lustraciju, mi smo nastavili dalje lutati u nekom polusocijalistickom polutrzisnom modelu... Zato im danas ekonomski i gledamo u leđa i na dnu smo EU sa Rumunjskom. Ali i oni provode reforme i nema sumnje da ce nas stici. Znaci ostaje samo Bugarska u drustvu Hrvatske.

 

Poljski poučak su brze reforme umjesto postupnih koraka

https://www.cea-policy.hr/poljski-poucak-su-brze-reforme-umjesto-postupnih-koraka/

 

Sto se tice propasti Jugoslavije, iz istog razloga je propala kapitalisticka kraljevina kao i socijalisticka federacija. I to oba puta propala u moru krvi od međusobnog razracunavanja naroda koji su je cinili.

 

love2ml86 kaže...
Entry Point kaže...

Govorim o ljudima koji zazivaju socijalizam, komunizam, ili onu glupost demokratski socijalizam (kao da je to drugačije od socijalizma).. 

 

 

Jugoslavija, Vencuela, Sjeverna Koreja i ostali socijalistički rajevi na zemlji koje budaletine zazivaju.

Demokratski socijalizam je u skandinavskim zemljama tako da ti je to loša kritika..

 Nikakav socijalizam nije u skandinavskim zemljama. Skandinavske zemlje provode welfare state programe, uostalom kao cijela Europa vise manje, ali to nema veze sa socijalistickim uređenjem kakvo je bilo u Jugoslaviji i istoku Europe. Upravo su te drzave bogate i uspjesne zato sto nisu socijalisticke. Skandinavija je u vrhu po ekonomskim slobodama,Danska je 15. Finska 17. Norveska 25. Svedska 27. a za usporedbu kapitalisticki SAD je 12. Gdje je Hrvatska bolje ni ne pitati.

U Danskoj koju je netko spomenuo, kao u svim ostalim skandinavskim drzavama ne postoji zakonom propisana od drzave minimalna placa.

Uostalom skandinavske drzave su prvo postale bogate, pa su tek onda pocele poreznom politikom provodit welfare state programe. Drzava se ne mijesa u ekonomiju nego samo koristi poreze od uspjesne trzisne ekonomije da osigura zdravstvo i skolstvo dostupno svima.

U Svedskoj postoje skolski vauceri koje izdaje drzava, koji se mogu iskoristit prema zeljama roditelja i u privatnim skolama. https://sweden.se/society/education-in-sweden/ Zamisli to, drzava financira privatno skolstvo koje je usmjereno na profit. To je najgori socijalizam ikad 

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
10 godina
neaktivan
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
Zechina kaže...
Entry Point kaže...

 To je prekrasan svijet za nesposobne socijaliste koji žele da im komitet upravlja svakim aspektom života. 

 

Ček, ti to tvrdiš da je Trump socijalist? :D

Ili imaš neki dokaz o nesposobnosti "socijalista" (koji li su to već)? Ekstra sposobnosti populista-nacionalista?

 

Monarhov (Orange One) komitet trenutno, umjesto regulativnih tijela, određuje koje su vijesti / novinari podobni, tko će zaraditi/izgubiti milijarde a tko ostati na ulici gladan, hoće li građani imati i koju tehnologiju (čeličane - može, 5G - ne), trebaju li postojati svjedoci na sudu za kaznena dijela uopće ili samo nekima/neki itd.

 

I ja se slažem da nas ne čeka neko bolje sutra pravnim, moralnim i (potencijalno) ekonomskim rasulom Amerike; ovdje ne funkcionira "dok jednom ne smrkne, drugom ne svane" - svi smo u istoj kaši.

S druge strane, kineski Belt & Road je izgledan i u svakom pogledu smisleniji / funkcionalniji od bilo koje US međunarodne inicijative trenutno.

No misliti da će to moćna Kina činiti da bi nama bilo bolje je suludo.

 

Opet, gluposti o "centralističkoj big brother stvarnosti" u Kini su - gluposti. Bar jednaka represija prema stanovništvu je USA; Uygura ima milijunček, a Kineza u Kini milijardu više nego li Amera u USA. U USA pak ima preko 2 milijuna ljudi u zatvoru (na samo 330m stanovnika! - svaki 500-ti iirc), od kojih su 2/3 crnci ili crnci+hispanjoli.  

Ili: četvrtina-petina od 10 milijuna zatvorenika ukupno globalno je u USA! A USA stanovništva ima manje od 5% globalno! Je li to država ili zatvor?

https://en.wikipedia.org/wiki/Incarceration_in_the_United_States 

 

 Nije bitno koliko je osoba u zatvoru nego da li su zatvoreni u skladu sa pravdom i pravom.

Sreca Hrvatska nije zatvor pa kod nas je Horvatincic na slobodi, a i ne samo on... Mi smo drzava samo takva, ne uznemiravamo ljude nepotrebnim zatvaranjem kao Amerika.

Entry Point kaže...
Zechina kaže...
Entry Point kaže...

 To je prekrasan svijet za nesposobne socijaliste koji žele da im komitet upravlja svakim aspektom života. 

 

Ček, ti to tvrdiš da je Trump socijalist? :D

Ili imaš neki dokaz o nesposobnosti "socijalista" (koji li su to već)? Ekstra sposobnosti populista-nacionalista?

 

 

Govorim o ljudima koji zazivaju socijalizam, komunizam, ili onu glupost demokratski socijalizam (kao da je to drugačije od socijalizma).. 

 

 

Jugoslavija, Vencuela, Sjeverna Koreja i ostali socijalistički rajevi na zemlji koje budaletine zazivaju.

 Uzeli su pridjev demokratski jer je sovjetski i nacionalni vec iskoristeno.

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
10 godina
neaktivan
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
Zechina kaže...

Slažem se sa svime, samo dvije stvari:

1) Pomalo je čudno u ovom kontekstu (!) govoriti da KINA igra prljavo. :D Svi igraju prljavo, samo Ameri još i glupo.

2) Glede patenata, to će se morati redefinirati. Ovako to ispada da onaj tko je rekao "prvi sve!" ima pravo na sve. Od stoljeća sedmog. A dodatni "pravni" argument je nuklearno oružje, valjda.

Već ovo silovanje Oracle vs Google za api (!) je suludo i implikacije toga bi mogle poremetiti čitav sustav. A o nekakvim drugim suludim patentima i copyrightima uopće da ne govorimo. Indirektno (ali vezano i akutalno), US administracija priznaje poštuje WTO koliko joj se u datom trenutku čini korisnim (> Huawei).

Osobno, mislio sam da će se tome razumski stati na kraj kad se patentirala fraktalna kompresija (jpeg2000), što je bilo suludo. De facto si formulu, da ne kažem jednadžbu, imao patentiranu (i to praktički po "prvi sve!" konceptu, a ne "autoru"). Ali to je tek krenulo... 5G je sad primjerice prvenstveno tržište/bitka raznih patenata, u tisućama.

 U pravu si, Amerika u odnosima sa drugim drzavama igra prljavo, i sa pozicije sile ucjenjivacki. Upravo Americke tajne sluzbe prisluskuju cijelu Europu, a jedan od razloga je i industrijska spijunaza. Five eyes club.

Crne ovce za Ameriku su Kina i Rusija samo zato jer se te drzave dovoljno mocne da se mogu oduprijeti diktatu Amerike.

 

I sto se tice patenta, i tu govoris tocno. Samo kako ce se to rjesit sa patentima moram priznati da nemam pojma.

Sigurna trazilica: https://www.startpage.com/ Sigurna e-posta: https://protonmail.com/
8 godina
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
texas.bug kaže...

Upravo Americke tajne sluzbe prisluskuju cijelu Europu, a jedan od razloga je i industrijska spijunaza. Five eyes club.

 Pa najveća sprdnja je da su preko Crypto AG špijunirali svoje kolege iz Commonwealth kluba 5 očiju... 

I to CIA u kompi sa švapskim BND, a ne MI6. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Crypto_AG

 

16 godina
online
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
Zechina kaže...

Old Iggy kaže...
BlueMax kaže...

 Ja bi ovo malo preformulirao. Cijela ova situacija nastala je zato što Amerikanci smatraju kako samo oni mogu/smiju prljavo igrati. 

Definiraj "prljavu igru".

 

 

Problem je da se ta "igra" uglavnom sastoji od transparentnih i fair pravila, jedino je tu jedan mali ali generalni uvjet u tome - pravilo iznad svih ostalih - da Ameri moraju pobijediti.

 

Bit će da mi je nešto bitno promaklo, ili ne uspijevam poimati taj mega krimen Huaweia.


Koliko znam, "Kina igra prljavo" samo zbog manipuliranja valutom, deprecijacijom, "umjetno" spuštajući tečaj Yuana kako bi proizvodima bili konkurentniji globalno. No taj "krimen" na ovaj ili onaj način rade svi (pa i burze tako funkcioniraju, da se ne lažemo), problem je u stvari - što je Kina u tom uspješna.

Nope, uopće ne govorim o tome.

Niti igdje "ameri moraju pobijediti" jer ni ne pobjeđuju u svemu niti su svjetski broj jedan, dapače (od 5G preko auta do niza drugih stvari), problem Kine je razvoj koji u osnovi ne poštuje pravila igre kojih se drugi (primarno SAD i EU) itekako drže. Huawei je narastao na kopiranju, niz drugih proizvođača isto tako, uredno u Kini možeš naručiti kopije čega god želiš, nikog to ne dira.

Airbus i Boeing? Ista stvar s "novim" C919.

Proglašavati po defaultu Kinu "pozitivcem" je naivno, isto kao i amere "negativcem.

8 godina
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
Old Iggy kaže...

Nope, uopće ne govorim o tome.

Niti igdje "ameri moraju pobijediti" jer ni ne pobjeđuju u svemu niti su svjetski broj jedan, dapače (od 5G preko auta do niza drugih stvari), problem Kine je razvoj koji u osnovi ne poštuje pravila igre kojih se drugi (primarno SAD i EU) itekako drže. Huawei je narastao na kopiranju, niz drugih proizvođača isto tako, uredno u Kini možeš naručiti kopije čega god želiš, nikog to ne dira.

Airbus i Boeing? Ista stvar s "novim" C919.

Proglašavati po defaultu Kinu "pozitivcem" je naivno, isto kao i amere "negativcem.

 

Slažem se sa svime, ali gle: dosta tog glede Kine je urbani mit, a dosta tog - zastarjelo.
Ista priča (mit) je bila prije 30 godina za Japance: "oni su potpuno nekreativni, znaju samo kopirati"...

Danas, Kina (naravno ne samo Kina) razvija svoju modernu tehnologiju, po broju patenata je bar jednako kao i "zapad".

Phillips je npr propao osamdesetih baš na tome što nije mogao amortizirati utučeno u r&d, a svi bi iskopirali ono što su radili; ali od tad se štošta promijenilo.

Kineze možeš gledati kao Borg glede adaptacije: prvo su im shrali zbog patenata; onda zbog ne-ekoloških / otrovnih / nekvalitetnih proizvoda; onda zbog eksploatacije djece; onda zbog državnog subvencioniranja... a sad, kad više ništa nije ostalo, onda je - "špijuniranje i zle namjere".

 

 

> Huawei je narastao na kopiranju, niz drugih proizvođača isto tako

 

Ma o čemu pričaš, hoćemo o Microsoftu? Appleu? Googleu? Amazonu (Fire OS)?

 
 

^prije par godina u Cupertinu; obljetnica 40 godina piratstva!

Svi su započeli tako. Krađa (i tehnologije) je ugrađena u gene Commonwealtha, odn. imperijalizma.


Huawei je telekom. gigant odavno,globalno i na zapadu, prije nego li je krenuo s mobitelima. Definitivno je to bila državna volja i support, ali to je bilo 1980-2000.

Od 2000 nadalje Huawei je partner sa Nokijom, 3Com, Vodafone, Symantec... vodeći proizvođač mrežne opreme globalno.

https://en.wikipedia.org/wiki/Huawei_Symantec

 

 

> uredno u Kini možeš naručiti kopije čega god želiš, nikog to ne dira.

 

Možeš - tko? Ja zli Kinez? Pa možeš ti i ovdje kod lokalca ili susjeda naručiti izradu kopije starki ili birkinica (Louis Vuitton), ali ne smiješ ih prodavati.

Fućka(lo) se njima hoće li kupac to švercati na zapad i prodavati na Hreliću ili držati u štali i je li tu platio licence.

Ono što se uvijek "zaboravi" da su investitori u te čina kopija-projekte mahom - sa zapada! I to je priča još od starih "IBM PC klonova / kompatibilaca" (80-te).

To ti je isto kad je TDR fiktivno poslala pljuge u Srbiju, a onda prepuno Hr tržište pljugi bez markica.

Pogledaj malo povijest British / US Virgin Islands; nisu bez razloga danas tamo sjedišta kriplo-valutaša. Siva zona, potpomognuta od država ("tax free").

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.2.2020 0:54 (Zechina).
16 godina
online
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
Zechina kaže...

Huawei je telekom. gigant odavno,globalno i na zapadu, prije nego li je krenuo s mobitelima.

 

Možeš - tko? Ja zli Kinez? Pa možeš ti i ovdje kod lokalca ili susjeda naručiti izradu kopije starki ili birkinica (Louis Vuitton), ali ne smiješ ih prodavati.

Fućka(lo) se njima hoće li kupac to švercati na zapad i prodavati na Hreliću ili držati u štali i je li tu platio licence.

Ono što se uvijek "zaboravi" da su investitori u te čina kopija-projekte mahom - sa zapada!

Bez brige, ja dobro znam kako je Huawei i nastao i kako se razvio, na stranu što i sami priznaju što su radili.

Cisco je financirao Huawei? Airbus Comac? Kinezi rade milijuna tona krivotvorene robe jadni jer su im to naručili i nisu znali? Flasificirali su standarde i kršili patentna i autorska prava jer jadni ne znaju?

Daj molim te... Jasno mi je da favoriziraš Kineze, ali oni su daleko od korektnosti u nizu stvari.

6 godina
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
Zechina kaže...

Kineze možeš gledati kao Borg glede adaptacije: prvo su im shrali zbog patenata; onda zbog ne-ekoloških / otrovnih / nekvalitetnih proizvoda; onda zbog eksploatacije djece; onda zbog državnog subvencioniranja... a sad, kad više ništa nije ostalo, onda je - "špijuniranje i zle namjere".

 

 

 

Svi ovi razlozi koje si naveo su još aktualni nažalost.

8 godina
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
love2ml86 kaže...
Zechina kaže...

Kineze možeš gledati kao Borg glede adaptacije: prvo su im shrali zbog patenata; onda zbog ne-ekoloških / otrovnih / nekvalitetnih proizvoda; onda zbog eksploatacije djece; onda zbog državnog subvencioniranja... a sad, kad više ništa nije ostalo, onda je - "špijuniranje i zle namjere".

Svi ovi razlozi koje si naveo su još aktualni nažalost.

 

Je je, evo sad i Korona virus, to oni namjerno da nas zaraze. ;)

8 godina
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
Old Iggy kaže...
Zechina kaže...

Huawei je telekom. gigant odavno,globalno i na zapadu, prije nego li je krenuo s mobitelima.

 

Možeš - tko? Ja zli Kinez? Pa možeš ti i ovdje kod lokalca ili susjeda naručiti izradu kopije starki ili birkinica (Louis Vuitton), ali ne smiješ ih prodavati.

Fućka(lo) se njima hoće li kupac to švercati na zapad i prodavati na Hreliću ili držati u štali i je li tu platio licence.

Ono što se uvijek "zaboravi" da su investitori u te čina kopija-projekte mahom - sa zapada!

Bez brige, ja dobro znam kako je Huawei i nastao i kako se razvio, na stranu što i sami priznaju što su radili.

Cisco je financirao Huawei? Airbus Comac? Kinezi rade milijuna tona krivotvorene robe jadni jer su im to naručili i nisu znali? Flasificirali su standarde i kršili patentna i autorska prava jer jadni ne znaju?

Daj molim te... Jasno mi je da favoriziraš Kineze, ali oni su daleko od korektnosti u nizu stvari.

 

Niti favoriziram Kineze, niti mislim da su korektni (što god to bilo). Samo uvijek valja očistiti ispred svog praga, prije nego predbacuješ susjedima.
Ne spominji Cisco; Cisco, osim što ima groznu tehologiju odn. kontrolu kvalitete, ne samo da krade thnologiju, već svoju tehnologiju razvija za krađu tuđe tehnologije. :D
Kad bi se isti kriteriji o "potencijalnim namjernim bugovima u Huawei ruterima" primjenjivali na Cisco, odavno ne bi postojali.  

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.2.2020 21:24 (Zechina).
16 godina
online
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
Zechina kaže...
Old Iggy kaže...

Bez brige, ja dobro znam kako je Huawei i nastao i kako se razvio, na stranu što i sami priznaju što su radili.

Cisco je financirao Huawei? Airbus Comac? Kinezi rade milijuna tona krivotvorene robe jadni jer su im to naručili i nisu znali? Flasificirali su standarde i kršili patentna i autorska prava jer jadni ne znaju?

Daj molim te... Jasno mi je da favoriziraš Kineze, ali oni su daleko od korektnosti u nizu stvari.

 

Niti favoriziram Kineze, niti mislim da su korektni (što god to bilo). Samo uvijek valja očistiti ispred svog praga, prije nego predbacuješ susjedima.
Ne spominji Cisco; Cisco, osim što ima groznu tehologiju odn. kontrolu kvalitete, ne samo da krade thnologiju, već svoju tehnologiju razvija za krađu tuđe tehnologije. :D
Kad bi se isti kriteriji o "potencijalnim namjernim bugovima u Huawei ruterima" primjenjivali na Cisco, odavno ne bi postojali.  

Ja se, iskreno, sad ne mogu baš sjetiti što je to Cisco baš ukrao, oni su poznati po tome da ako im neka tehnologija treba samo kupe tu firmu.

Zapad je poznat pak po stotinama sudskih procesa samo kad nešto "zasmrdi", Huawei pak sam prizna da je ukrao Cisco tehnologiju i nikome ništa.

Reći da Cisco ima groznu tehnologiju ili kontrolu kvalitete - hm, ne znam baš da bi se globalni IT svijet složio s tim (na stranu što ni ja ne favoriziram Cisco niti je najbolja tehnologija za neke primjene).

8 godina
offline
Re: SAD novom uredbom žele TSMC-u zabraniti prodaj
Old Iggy kaže...
Zechina kaže...
Old Iggy kaže...

Bez brige, ja dobro znam kako je Huawei i nastao i kako se razvio, na stranu što i sami priznaju što su radili.

Cisco je financirao Huawei? Airbus Comac? Kinezi rade milijuna tona krivotvorene robe jadni jer su im to naručili i nisu znali? Flasificirali su standarde i kršili patentna i autorska prava jer jadni ne znaju?

Daj molim te... Jasno mi je da favoriziraš Kineze, ali oni su daleko od korektnosti u nizu stvari.

 

Niti favoriziram Kineze, niti mislim da su korektni (što god to bilo). Samo uvijek valja očistiti ispred svog praga, prije nego predbacuješ susjedima.
Ne spominji Cisco; Cisco, osim što ima groznu tehologiju odn. kontrolu kvalitete, ne samo da krade thnologiju, već svoju tehnologiju razvija za krađu tuđe tehnologije. :D
Kad bi se isti kriteriji o "potencijalnim namjernim bugovima u Huawei ruterima" primjenjivali na Cisco, odavno ne bi postojali.  

Ja se, iskreno, sad ne mogu baš sjetiti što je to Cisco baš ukrao, oni su poznati po tome da ako im neka tehnologija treba samo kupe tu firmu.

Zapad je poznat pak po stotinama sudskih procesa samo kad nešto "zasmrdi", Huawei pak sam prizna da je ukrao Cisco tehnologiju i nikome ništa.

Reći da Cisco ima groznu tehnologiju ili kontrolu kvalitete - hm, ne znam baš da bi se globalni IT svijet složio s tim (na stranu što ni ja ne favoriziram Cisco niti je najbolja tehnologija za neke primjene).

 

Cisco teži "savršenom zločinu": stavi patent prije nego li stigne autor. Jer im to ide u dio posla / servisa ("domoljubna" industrijska špijunaža).
Ne znam koliko je pretjerivanje to o lošoj kvaliteti i sl, jer činjenica jest da je Cisco uspostavio standard, bar na zapadu (no po istoj logici možemo reći da su cajke standard u rvackoj). Britanci su (a i dosta Amera), recimo, baš nadhrkani na Cisco. Zanimalo me pa sam pročitao gomilu shranja o tome. Moj zaključak bi bio: troma, šlampava korporacija koja ovisi o PR-u, komercijali i vezama s "governmentom". Ništa sporno, ali tehnologija u toj priči po svim segmentima ispada nešto gotovo sporedno. Outsorcano sve, kupovina patenata (firmi), mega support države kao "quid pro quo" za logističke, prečesto i prljave usluge za CIA, NSA i slične. Da se razumijemo, nema tu meni ništa sporno ili različito od većine, jedino su ovi na popisu "podobnih obitelji". Doslovce sam pročitao desetke komentara nekih IT profesionalaca, koji su frustrirani jer ne mogu / ne smiju popravljati Cisco firmware greške (samo prijaviti), teško čak i utjecati na izbor solidnijih dobavljača (opet, isti kažu da nema puno razlike među top 5 koji god da jesu). Govorim o amaterskim greškama i ozbiljnim npr sigurnosnim propustima. Ljudi govore o desetljećima shranja, ne o ponekom lošem proizvodu koji se svakom omakne. Naime, postoji fama o "Cisco" brand kontroli kvalitete. Laik sam za to, no čitao sam svjedočanstva o tome kako to izgleda u praksi: "Made in America" produkt dolazi u dijelovima iz Kine ili sl, slaže se u groznim uvjetima (i groznoj kontroli kvalitete) u Meksiku, a s lijepom ambalažom prodaje "friško iz Kalifornije".
Ja vjerujem (bez ironije) u američke standarde i kvalitetu: naprosto, to je prerazmaženo "free market" tržište da bi mogao bofl robu prodavati; s druge strane koliko je Cisco uopće dio "free market" priče je pitanje za sebe. Meni više liči na "Đuro Đaković", samo neusporedivo pametnije vođen. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice